Teraz jest środa, 13 gru 2017, 09:11

Ostrzeżenia przed burzami w terenie

• Autor
  • Wiadomość

t_alleyka

• Pseudonim: t_alleyka
  • Numer GG: 6261882

Postpiątek, 24 lip 2009, 15:28

Coraz częściej nad Polską przechodzą nawałnice, które sieją spustoszenie nad ogromnym obszarem. Niestety jak pokazały wczorajsze wydarzenia ostrzeżenia wydawane na stronach np IMGW nie są wystarczające i nie docierają do ludzi na czas. Moją propozycją jest by pomyśleć nad utworzeniem grupy ludzi, która zajmie się ostrzeganiem ludzi w terenie, choćby np zorganizować samochód z logo Polskich Łowców Burz wyposażony w megafon który mógłby ostrzegać ludzi choćby początkowo na terenie jednego miasta. A w miarę rozwoju projektu byłoby ich coraz więcej. Można też opracować inne metody ostrzegania.
Nie każdy przecież na dostęp do Internetu, co gorsza, dużo ludzi lekceważy przestrogi przed gwałtownymi zmianami pogody. Myślę, że można by opracować taki projekt, być może uratowałby on ludzi. Napiszcie co myślicie, pzdr

Fujit

Postpiątek, 24 lip 2009, 15:41

Logo, samochód, benzyna? Na to wszystko trzeba mieć kupę kasy, PŁB to nie Amerykanśkie grupki, które są wspierane przez nawet czasem rząd, sponsorów, dzięki którym mogą zjechać pół Alei Tornad, aby obserwować niebo i alarmować ludzi. To jest Polska, to jest PŁB.

Większość ludzi (akcja ze spamowaniem GG) nie bierze tej organizacji na poważnie, nie ma co się oszukiwać, ludzie biorą PŁB za grupkę amatorów, dzieciaków, które lubią się gapić w chmury i cieszyć się gdy zobaczą "FC".

System ostrzegania tak jak IMGW mówili na TVP INFO powinien być bardziej zmasowany m.in czy to program rozrywkowy, czy wywiad z politykiem, zawsze w takim momemcie powinien być na dole ekranu czerwony pasek z wiadomością od imigw, że coś się zbliża nad dany rejon, aby ludzie byli już przygotowani. Po drugie rozwaga i rozsądek u człeka, tego się nie da wpoić żadnym komunikatem.

Mikołaj_Lulkiewicz

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 0

Postpiątek, 24 lip 2009, 16:43

Albo na przykład w sytuacjii ogromnego zagrożenia w telewizjii oraz radiu powinnii przerwać wszystkie programy i nadać komunikat o zbliżającym się zagrożeniu. Tak, wiem to w Polsce niemożliwe, ale tak powinno być!!!

Janek_Jakóbczak

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Pseudonim: Jankes

Postpiątek, 24 lip 2009, 16:52

Amerykanie są na to przygotowani w ten sposób, ale to się dzieje u nich praktycznie na porządku dziennym. Mają syreny, w telewizji i radiu nadają komunikaty o zbliżającym się niebezpieczeństwie. Ale też mają inną politykę nie ma co się oszukiwać.
Obrazek
Tel: 726-897-875
E-mail: janek_jakobczak@wp.pl
Mój kanał na YouTube: http://www.youtube.com/user/JanekBST

Dariusz_Wierzbicki

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Meteo

Postpiątek, 24 lip 2009, 17:02

Możliwe jest więcej niż się wam wydaję ;) Wystarczy tylko chcieć!! Ot np: Wczoraj przed tą nawałnicą w Warszawie zawyły syreny a czemu? A temu że na 1h przed tą burzą zadzwoniłem do Biura bezpieczeństwa miasta z informacją że nadciąga nawałnica. A potem na 3 minuty przed nią i w jej trakcie zaczęły wyć syreny ostrzegawcze ;) Także jak widać można zrobić sporo trzeba tylko wiedzieć jak i przede wszystkim takie akcje jak moja mogą robić wyłącznie wyszkoleni "Łowcy Burz" nikt inny niech czegoś takiego nie robi powołując się na nas bo nie ma cie pojęcia co może wam grozić za wywołanie fałszywego alarmu.

t_alleyka

Postpiątek, 24 lip 2009, 18:40

Wiem , że Polska to nie Ameryka i że trzeba kasy itd itp..ale jak tak będziemy do tego podchodzić to daleko nie zajedziemy heh;). Moim zdaniem pogoda w kraju zmienia się na tyle, że rozwinięty system ostrzegania jest tylko kwestią czasu ponieważ taka będzie potrzeba. I tak wiele się zmieniło w ciągu ostatnich lat jeśli chodzi o komunikaty. Ja biorę organizację PŁB na poważnie i wiem, że będzie coraz bardziej przydatna. I tak na naszych forach można znaleźć wiele ciekawych informacji na temat aktualnego przebiegu pogody w miastach. Dziś oficjalne ostrzeżenia wyglądaja jak wyglądają, tak samo polityka i tu nie ma się co czarować, jesteśmy daleko za Ameryką. Ale mamy już jakieś możliwości, jest nas coraz więcej.. I poza tym... w Oklahomie też od czegoś zaczynali nie? ;)

patrykostry

• Pseudonim: patrykostry
  • Numer GG: 9786711

Postpiątek, 24 lip 2009, 20:28

http://www.sklep.avt.com.pl/p/pl/485774/megafon+10w+z+nagrywaniem+10s.html http://www.sklep.avt.com.pl/p/pl/485774/megafon+10w+z+nagrywaniem+10s.html

Takie megafony ręczne nie są zbyt drogie. Czuję, że gdzieś dałoby radę znaleźć tańsze. Ta strona jest pierwszą z brzegu ;)
Pomysł ze zorganizowaniem samochodów jest dobrym, ale drogim rozwiązaniem. Najłatwiej stworzyć samochód dla Łowcy, nakładając na jego pojazd duże, magnesowe obrazki na drzwi po obu stronach i na maskę. Po skończonym ostrzeganiu można by było to zdjąć, a samochód użytkować na co dzień. Gorzej, jeżeli ostrzeżenie w danym mieście okaże się nietrafione i przejdzie mała burza. Ludzie mogliby stracić zaufanie. Ale od czego ma się informatorów z posterunków ;)
Chciałbyś dowiedzieć się, jaka sytuacja jest u mnie w regionie? A może tak tylko porozmawiać? Proszę bardzo :)
GG: 9786711 (często niewidoczny, w razie co - odpiszę później)
Email: patrykostry(a)o2.pl

Maślana

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Pyra, PoznanskaPyra
  • Numer GG: 5855249

Postsobota, 25 lip 2009, 09:05

Można kupić malucha za 300 zł a magnetofony samemu zrobić. Na forum jest kilku elektroników. Można też sprzedawać reklamy na maluchu.

djfizyk

• Pseudonim: djfizyk
  • Numer GG: 1678237

Postsobota, 25 lip 2009, 09:49

Faktem jest że jest to Polska i tutaj mamy taki bałagan że w głowie się nie mieści. Ale wszyscy wiemy o tym że klimat niestety bardzo szybko się zmienia i to co jest w Ameryce niedługo będzie u nas. Kiedyś nie słyszano w Polsce o takich nawałnicach lub trąbach powietrznych jak teraz. Niestety ludzkość sama zmienia ten klimat na coraz gorszy. Takie ostrzeżenia to jest bardzo dobry pomysł ale dopóki ludzie sami nie dostrzegą co się dzieje to nic nie odniesie skutku takiego jak byśmy chcieli. Faktem jest też że nie można się poddawać. Przykładem jest sygnał przez nawałnicą dany przez kolegę Dariusza_Wierzbickiego w Warszawie. I widać że poskutkowało. Ale tak jak też piszę trzeba to robić z głową. Wiem że naszą organizację wszyscy biorą za grupkę dzieci które nie mają o niczym pojęcia i wołają byśmy się za naukę wzięli. Ale poczekamy zobaczymy. Ja naprawdę biorę PŁB na poważnie. A nad tym systemem ostrzeżeń trzeba pomyśleć ale racjonalnie i z głową. pozdro

pieknykwiatlotosu

Postsobota, 25 lip 2009, 22:17

Sprawucha taka: ja osobiście tego nie widziałam ani nie słyszałam, ale moja siostra (fryzjerka) dziś robiła coś na główce pani, która przeżywała ostatnie burze i mówiła, że w tym tygodniu przed burzą w miejscowości Kraśnik woj. lubelskie (nie wiem czy Fabryczny czy ten drugi obok :? ), w każdym bądź razie w którymś Kraśniku jeździła policja i przez megafony ostrzegali przed zbliżającą się silną burzą i prosili o zdjęcie z balkonów wszelkich przedmiotów mogących stanowić zagrożenie itp. itd. No nie wiem, czy wieżyc tej kobietce ale w sumie to po co miałaby kłamać... Może ktoś z tamtych okolic coś słyszał na ten temat więcej. W każdym bądź razie coraz bardziej przekonuję się, że Kraśnik to fajne miasto ;)
Gosia Gradzińska
nr tel: 601 904 131
e mail: pieknykwiatlotosu@wp.pl

GG- 10396940

Storm_Lady

Sympatyk

Sympatyk

Postniedziela, 2 sie 2009, 22:29

Dariusz_Wierzbicki napisał(a):Możliwe jest więcej niż się wam wydaję ;) Wystarczy tylko chcieć!! Ot np: Wczoraj przed tą nawałnicą w Warszawie zawyły syreny a czemu? A temu że na 1h przed tą burzą zadzwoniłem do Biura bezpieczeństwa miasta z informacją że nadciąga nawałnica. A potem na 3 minuty przed nią i w jej trakcie zaczęły wyć syreny ostrzegawcze ;) Także jak widać można zrobić sporo trzeba tylko wiedzieć jak i przede wszystkim takie akcje jak moja mogą robić wyłącznie wyszkoleni "Łowcy Burz" nikt inny niech czegoś takiego nie robi powołując się na nas bo nie macie pojęcia co może wam grozić za wywołanie fałszywego alarmu.

Myślę, że to jest najlepszy sposób ostrzeganie ludności, oficjalny, skonsultowany z władzami. Szczerze mówiąc nie sądziłam, że to może być możliwe. A tu miłe zaskoczenie. Wygląda na to, że organizacja zaczyna być traktowana poważnie.
W końcu we wszystkich większych miastach są zainstalowane syreny, nie wiem jak to wygląda w mniejszych miejscowościach. I w dodatku działają, jak to można zauważyć przy okazji różnych świąt czy rocznic.
:? No właśnie syreny OSTRZEGAWCZE jak sama nazwa wskazuje, powinny służyć do ostrzegania. To niedobrze, że są używane do innych celów. Myślę, że ważna rocznice można uczcić jakoś inaczej. Co jeżeli stanie sie coś naprawdę złego (np wybuchnie elektrownia atomowa), a ludzie słysząc syreny, zamiast sie chować, zaczną się zastanawiać jaka to rocznica jest dzisiaj...
Pozdrawiam :)

Moja galeria:
http://www.zuzannar.aq.pl

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

• Pseudonim: Equator
  • Numer GG: 666327

Postponiedziałek, 3 sie 2009, 08:25

Po pierwsze to ludzie prawie nie znają sygnałów i nie wiedzą co jaki sygnał oznacza. Po drugie w święta ważnej rangi powinny być włączane syreny tym bardziej, że w tv mówią o tym, że coś takiego nastąpi.
Pozdrawiam
Szymon

Obrazek

e-mail: szymon.com@wp.pl

Storm_Lady

Sympatyk

Sympatyk

Postśroda, 5 sie 2009, 17:32

Wiem, że ludzie nie znają sygnałów. Wykorzystanie syren do ostrzegania musiałoby się wiązać z kampanią informacyjną (np. w TV). To ogólnie nie jest prosta sprawa i wymagałaby współpracy wielu osób.
Co do rocznic, masz prawo mieć inne zdanie na ten temat.
Pozdrawiam :)

Moja galeria:
http://www.zuzannar.aq.pl

R4z0r

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: RazoR
  • Numer GG: 8278348

Postśroda, 5 sie 2009, 18:48

Jeśli chodzi o sygnały, to miasta powinny chociażby na stronach internetowych czy na słupach w mieście napisać jaki sygnał o czym ostrzega, bo tak jak napisała storm_lady w obliczu zagrożenia ludzie nie będą wiedzieli dlaczego wyją syreny i zamiast się schować to wyjdą na ulicę, a co do świąt to według mnie syreny mogą wyć, bo o tych najważniejszych świętach wszyscy wiedzą, więc nie ma problemu.
Trofea :
Burze : 3
Funnel Cloud : 0
Shelf Cloud : 2

Konto na Youtube [zapraszajcie :) ] : http://www.youtube.com/Assassins602
F1 & Speedway Fan!

Sprzęt : Fuji Finepix S1600 + SD 2GB & 4GB + statyw
Moja galeria chmur

Rafał_Cieślak

Postpiątek, 7 sie 2009, 14:28

Darek, no dobra. Zawyły, ale tylko w Warszawie. Czy naprawdę Łowców jest tak dużo, że TYLKO Wy możecie ostrzegać ludność za pomocą straży pożarnej? Nie da się tak, że po ustaleniu z kimś przeszkolonym osoba z danego regionu i ostrzec straż, że potrzeba wydać syrenę ostrzegawczą? ;] Kilka osób z PŁB mieszka na wsi..

t_alleyka

Postsobota, 15 sie 2009, 13:30

Widzę, że temat ruszył w optymistyczną stronę ;) trzeba pomyśleć , jak zorganizować wspołpracę z lokalnimy władzami, policją, no i jak to zorganizować formalnie, kto będzie mógł wydawać takie ostrzeżenia, żeby nie było bałaganu i problemów

Rafał Dzik

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Pseudonim: rafal
  • Numer GG: 6458545

Postśroda, 13 sty 2010, 00:43

Podoba mi się pomysł Rafała, który pisze, że po ustaleniu z kimś ze Sky Predict, można powiadomić np.Ochotniczą Straż Pożarną, żeby wydała ostrzeżenie w postaci syren lub razem z policją ostrzegła ludzi przez megafony czy coś w tym stylu. Oczywiście ważne jest też to, żeby wcześniej powiadomić ludność o ewentualnym alarmie poprzez np. rozwieszenie informacji, że w danym okresie może zaistnieć ryzyko wystąpienia niebezpiecznych zjawisk pogodowych i że miejscowa jednostka straży lub policji zaalarmuje mieszkańców w razie potrzeby. Takie informacje można by było rozwiesić na tablicach informacyjnych czy nawet drzewach. Oczywiste jest też to żeby tą sprawę obgadać wcześniej z jakąś jednostką władzy w danym regionie, np. z wójtem danej gminy. Nie wszyscy biorą na poważnie ostrzeżenia w telewizji czy w radiu lub po prostu mogą w danej chwili nie wiedzieć o zagrożeniu a takie coś mogłoby bardziej uświadomić ludzi, że sytuacja pogodowa może się stać bardzo niebezpieczna.
Pozdrawiam, Rafał!
GG: 6458545
E-mail: dzikens@onet.eu

Piotr_Żurowski

Rzecznik Prasowy / Moderator

• Pseudonim: piotr_z21

Postśroda, 13 sty 2010, 13:38

Pomysły są dobre jednak wprowadzenie ich w życie w Polskich realiach może okazać się trochę kłopotliwe. :? Też myślałem o takim systemie ostrzegania z wykorzystaniem syren chociażby w mojej gminie. Spróbuje ten pomysł podciągnąć pod mój projekt przeciwpowodziowy, może coś z tego da się wprowadzić u mnie a później w innych gminach. ;) Jednak zdaję sobie sprawę,że takie wykorzystanie syren najlepiej powinno być z rozporządzenia danego ministra. W sprawie używania syren do ostrzegania przed gwałtownymi burzami itp. skontaktuje się ze swoim radnym zajmującym ochotniczymi strażami pożarnymi oraz bezpieczeństwem w gminie. Pozdrawiam i życzę powodzenia w prowadzeniu systemu ostrzegania przed burzami za pomocą syren alarmowych w waszych miejscowościach, gminach. :D
Rzecznik Prasowy Stowarzyszenia Skywarn Polska / Polscy Łowcy Burz
Pozdrawiam, Piotr Żurowski

Tel:+48 698 284 782
e-mail: rzecznik.lowcyburz@gmail.com
https://www.facebook.com/piotr.zurowski
Obrazek

Rafał Dzik

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

Postpiątek, 5 lut 2010, 20:53

W powyższych postach pisaliśmy o możliwościach ostrzegania ludności w razie zbliżania się niebezpiecznego zjawiska atmosferycznego. Rozmawiałem ze strażakiem z Ochotniczej Straży Pożarnej i powiedziałem mu to co napisałem we wcześniejszym poście. Zapytałem go, czy takie coś dałoby w ogóle radę zrobić. Odpowiedział mi, że każdy może, oczywiście tylko w wyjątkowej sytuacji, włączyć syrenę alarmową. Jeśli chodzi o takie zjawiska jak potężne burze czy trąby powietrzne poparł mój pomysł. Nawet wytłumaczył mi jak taki sygnał powinien brzmieć. Zamierzam jeszcze porozmawiać z komendantem straży i dokładnie się wszystkiego dowiedzieć. Co o tym sądzicie? Czy myślicie, że stworzenie takiego systemu byłoby realne?
Pozdrawiam, Rafał!

Paweł_Cholewa

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Pseudonim: Pablo
  • Numer GG: 8739674

Postpiątek, 5 lut 2010, 21:15

rafal napisał(a):Zamierzam jeszcze porozmawiać z komendantem straży i dokładnie się wszystkiego dowiedzieć. Co o tym sądzicie? Czy myślicie, że stworzenie takiego systemu byłoby realne?
Jak mniemam, rozmawiałeś ze strażakiem ochotniczej straży pożarnej, który stacjonuje gdzieś w twoich okolicach i chcesz iść do komendanta tejże OSP? Hmm na małą skalę, jeśli coś faktycznie bardzo groźnego by się działo, to może by Cię dopuścili, żeby poinformować twój rejon o zagrożeniu, np. przez syrenę, ale co do większych miasteczek, miast, to gorzej by było moim zdaniem zorganizować taką współpracę, czy to z OSP, czy z centrum bezpieczeństwa, niestety to nie Ameryka, a Polskie prawo wiadomo jakie jest. Ale warto próbować moim zdaniem, początkowo na małą skalę, a później już uderzyć głębiej, trzeba liczyć się też z porażkami, ale się nie poddawać, takie moje zdanie. Możliwe więc, że stworzenie takiego systemu jak wyżej pisałeś jest możliwe, ale do tego trzeba dużo czasu, jeszcze więcej starań, no i chęci... chociaż na Polskie realia wygląda to wszystko "ciężko", ale trzeba próbować.
Pozdrawiam - StormHunter®
Obrazek
E-mail: pawciokrk89@gmail.com Mój kanał na YouTubePawcioKrk

Rafał_Cieślak

Postpiątek, 5 lut 2010, 21:24

Sam należę do OSP, ale nie wpadłem na taki pomysł :D. Muszę w miarę możliwości i czasu pogadać z druhami i komendantem co o tym myślą. Porozmawiać muszę także z osobą odpowiedzialną za bezpieczeństwo na szczeblu gminy (zgoda na używanie syren przed silną burzą), gdyż innaczej to nie wyjdzie.

Rafał Dzik

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

Postsobota, 6 lut 2010, 12:38

Paweł masz rację co do większych miasteczek i miast, zdaję sobie z tego sprawę. Ale tak jak napisałeś warto chociaż spróbować! Zamierzam najpierw porozmawiać z komendantem OSP w mojej okolicy bo napewno jest w tym dobrze zorientowany i jeśli taki system ostrzeżenia jest w ogóle możliwy to może pomógłby coś dalej działać w tym kierunku. W takim razie dowiem się wszystkiego na ten temat i będę informował o tej sprawie na forum.
Pozdrawiam, Rafał!

Rafał Dzik

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

Postponiedziałek, 8 mar 2010, 21:35

Rozmawiałem już z kilkoma osobami na temat próby wprowadzenia systemu ostrzeżeń przed burzami i niestety, ale tak jak chłopaki piszą wyżej, ciężko będzie to zrealizować o ile w ogóle to się uda. Nasze polskie przepisy nie dają takiej możliwości. Niby taki system ostrzeżeń jest i "działa" cały czas, ale ja osobiście w mojej gminie nie spotkałem się z czymś takim :? Szkoda, że to tak wygląda bo przecież zajmujemy się obserwacją i badaniem groźnych zjawisk, jakimi są burze i moglibyśmy nawet powiadamiać lokalne służby czy władze o niebezpieczeństwie, ale niestety jest, jak jest. Mam jednak nadzieję, że to się zmieni i oby nastąpiło to jak najszybciej!
Pozdrawiam, Rafał!

Wojtek_Bartula

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Wojtek_B
  • Numer GG: 3774920

Postsobota, 27 mar 2010, 10:03

Postarajcie się nawiązać współpracę z lokalnymi portalami internetowymi. Ja nawiązałem współpracę z dwoma i mam ich telefony/gg i jakby coś się szykowało to mam pisać a oni wydadzą ostrzeżenie na stronie.
Mój kanał na YT

Convective Addiction ;D

zarat

• Numer GG: 8261459

Postśroda, 30 cze 2010, 16:33

A ja stanę po drugiej stronie "barykady". Po co ostrzegać ludzi przed burzami w terenie? Czy są aż tak groźne, że przed każdą silniejszą burzą trzeba ludzi ostrzegać? Nie przesadzajmy, Polska to nie Ameryka. Każdy ma swoje oczy i wie co robić jak widzi chmurę burzową na horyzoncie. Sens ostrzegania widzę tylko wtedy, gdy jest bardzo duża pewność, że zejdzie coś potężnego - jak na przykład było to 15 sierpnia 2008 roku (ostrzeżenie stopnia 3 od estofexu, potwierdzenia najróżniejszych modeli itd.). I też - nie ma sensu ostrzegać z samochodów konkretne wioski czy miasta, ponieważ fizycznie po prostu nie jesteśmy w stanie przewidzieć które miasta będą zagrożone trąbą powietrzną, możemy powiedzieć to jedynie o dużych obszarach. Więc pozostaje ostrzeganie z mediów, z radia, z telewizji - z tego drugiego szczególnie, w końcu dosyć sporo osób ogląda pogodynki. Czyż nie padają tam ostrzeżenia przed gwałtowną pogodą?

Tak, teraz praktycznie w ogóle nikt nie jest ostrzegany, ale nie popadajmy ze skrajności w skrajność - nie urządzajmy sobie drugiej Ameryki.

Piotr_Żurowski

• Pseudonim: piotr_z21

Postśroda, 30 cze 2010, 17:05

Ja się nie zgadzam z przedmówcą ponieważ zawsze można większa liczbę osób ostrzec i mieć spokojne sumienie, że coś się zrobiło. Media nie zawsze podają takie ostrzeżenia a nawet jeśli to bardzo ogólnikowo. Dodatkowo nie zawsze media chcą z Nami współpracować. Razem z Szymonem nawiązaliśmy współprace z radiem RDN Małopolska, które nadaje z Tarnowa jeśli nadciąga coś groźnego to informujemy ich.
Rzecznik Prasowy Stowarzyszenia Skywarn Polska / Polscy Łowcy Burz
Pozdrawiam, Piotr Żurowski

Tel:+48 698 284 782
e-mail: rzecznik.lowcyburz@gmail.com
https://www.facebook.com/piotr.zurowski
Obrazek

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

Postśroda, 30 cze 2010, 17:22

Co do tego, że nie należy z Polski robić Ameryki to się akurat zgodzę. W Polsce mamy znacznie mniej bardzo silnych nawałnic i licznych tornad, ale też są - i to wcale nie takie rzadkie. Nie zgodzę się jednak, że nie należy przed burzami ostrzegać. Co roku mamy z kilka dni, w których burze w Polsce sieją spustoszenie, powodują ofiary w ludziach itp. tragedie. W zeszłym roku derecho zabiło 8 osób - w większości przypadków tylko dlatego, że ludzie nie wiedzieli o nadchodzącej burzy, bo zawiódł system ostrzeżeń. W tym roku już mieliśmy kilka dni z bardzo groźnymi incydentami burzowymi, zwłaszcza od 10 do 12 czerwca, kiedy to padał grad wielkości piłek golfowych, a lokalnie nawet i pomarańczy, a potężne burzowe porywy wiatru zniszczyły wiele budynków. Trzeba zdecydowanie więcej mówić o tych zagrożeniach, przede wszystkim trzeba doprowadzić do tego, żeby coraz częściej mówiono o tym w porę w mediach, a nie wtedy, gdy już dojdzie do nieszczęścia. Od tego jesteśmy, chcemy, aby bardziej poważnie traktowano sprawy bezpieczeństwa meteorologicznego w Polsce.

W Polsce w sprzyjających warunkach pojawiają się zjawiska burzowe o podobnej sile co w USA. W USA ofiar jest znacznie więcej, nie tylko z powodu tego, że do nawałnic i tornad dochodzi znacznie częściej, ale również dlatego, że w USA obowiązuje tzw. lekkie budownictwo, które poddaje się przy porywach wiatru przekraczających 150 km/h lub przy tornadach o sile F1. Dopiero po wielkich tragediach ludzie dochodzą tam do rozumu i zaczynają stawiać ceglane, o wiele bardziej odporne na zjawiska atmosferyczne budynki (przykład z Greensburga w Kansas, gdzie po tornadzie w 2007 roku stawiają teraz ceglane domy). U nas dzięki solidniejszej zabudowie burze sprowadzają mniej ofiar. Ale jeśli ludzie w czasie porywów burzowych znajdą się poza solidnym pomieszczeniem, to dochodzi do nieszczęść - śmierci m.in. na drogach z powodu złamanych drzew. Ludzie - owszem - czasami sami są winni, ale i tak główną przyczyną jest zaskoczenie gwałtownym rozwojem i przebiegiem zjawiska.

zarat napisał(a):Każdy ma swoje oczy i wie co robić jak widzi chmurę burzową na horyzoncie.

Są dni, w których burze przemieszczają się z prędkością około 80 - 120 km/h i są bardzo gwałtowne. Aby burza mogła zaskoczyć w terenie, powinna się przemieszczać z prędkością co najmniej ok. 60 km/h.

zarat napisał(a):Więc pozostaje ostrzeganie z mediów, z radia, z telewizji - z tego drugiego szczególnie, w końcu dosyć sporo osób ogląda pogodynki.

To u nas bardzo kuleje. W USA niemal każde większe burze stają się najważniejszymi informacjami w mediach w ciągu dnia, a ludzie bardzo dobrze wiedzą, gdzie szukać informacji o bieżącej pogodzie. U nas na razie jest z tym źle, jest sto innych ważniejszych spraw do przedstawienia w wiadomościach w TV i w radio, a dopiero, jak nawałnice sieją spustoszenie, zaczyna się o tym mówić.
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/

Rafał Dzik

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

Postczwartek, 1 lip 2010, 00:13

W mojej gminie system ostrzegania przed niebezpieczną pogodą praktycznie nie istnieje, nie wydawane są żadne ostrzeżenia przed gwałtownymi burzami, śnieżycami itp., chociaż powinny być wydawane. Prawdopodobnie jest tak w bardzo wielu miejscach w Polsce, dlatego należałoby to zmienić, dać również szansę takim ludziom jak łowcy burz.
zarat napisał(a):Każdy ma swoje oczy i wie co robić jak widzi chmurę burzową na horyzoncie.

Tu akurat się nie zgodzę bo już wiele razy spotkałem się z lekceważeniem zjawiska burzy. Właśnie nie każdy wie, że trzeba np. wyłączyć telefon komórkowy podczas burzy.
W zeszłym roku udało mi się w porę ostrzec kolegę, którego zaskoczyła słynna burza z lipca ubiegłego roku. Jechał wtedy samochodem i dzięki informacjom, które mu udzieliłem znalazł schronienie i bezpiecznie przeczekał burzę. Nie piszę tego, żeby sie pochwalić czy coś, ale żeby podkreślić, że ostrzeżenia przed takimi burzami mogą w porę ochronić wielu ludzi. Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy, że media niestety, ale nie podają istotnych informacji na temat zagrożeń spowodowanych niebezpieczną pogodą.
Pozdrawiam, Rafał!

ariasz

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

Postczwartek, 1 lip 2010, 16:04

Z tym telefonem komórkowym to bzdura jest, żaden telefon komórkowy nie jest w stanie tak spolaryzować powietrza aby umożliwić lepsze przewodnictwo prądu niż powietrze np wokół pobliskiego drzewa. Jak będzie miało cię trafić to cię trafi, a że trafi cię w telefon komórkowy to akurat sprawa jest jasna, bo telefon zadziała jako przewodnik niczym piorunochron.

A co do lekceważenia zjawisk burzowych to święta racja. Ludzie podchodzą do tego w ten sposób, że u nas nie może stać się nic groźnego a dopiero jeśli coś się stanie to płacz i lament. A co do źródła informacji jakimi są mas-media, to jeśli (zeszły rok TVN24) słyszę, że pogodynka (D. Gardias) mówi na antenie, że na Blidsie (tym starym jeszcze) najgroźniejsze są te różowe to mnie krew zalewa. Tak więc, trochę więcej wyobraźni.
Obrazek

Powrót do Pomysły