Teraz jest wtorek, 21 lis 2017, 04:49

Wiatromierz (anemometr)

• Autor
  • Wiadomość

Krystian_Gierszak

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Krys
  • Numer GG: 6225956

Wiatromierz (anemometr)

Postsobota, 3 maja 2008, 15:26

Heh,myślałem że najpierw kupię sobie stacje pogodową a następnie pomyśle o wiatrometrzu,a tu wychodzi na to że kolejność chyba będzie odwrotna :D .Właśnie się zabieram za budowę,a raczej zbieram potrzebne części,myślę że niebawem dam znać jak mi idzie ;)

Edit:

Witam po krótkiej przerwie ;)
Mój Anemometr jest już "na stanowisku" :) tzn dziś (mimo niedzieli) troszkę powierciłem sobie na balkonie i go zamontowałem.Póki co jeszcze nie zamontowałem czujnika (z licznikiem) i magnesu,ale to kwestia 5 minut.Do wymiany pozostają jeszcze tylko miseczki,bo te sa raczej za małe,a przynajmniej tak mi się wydaje,takie fi 6-8cm chyba były by najlepsze.Jak dobrze pójdzie to jutro lub we wtorek zamieszczę fotke już kompletnego Anemometru ;) i oczywiście jeśli będzie taka potrzeba to postaram się zrobić również krótki opis tego "co i jak" :) .A oto fotka mojego przyszłego Anemometru :D ...
Obrazek

Edit: #2 :)

Anemometr zmontowany i chodzi jak trza ;) .Pozostaje kwestia kalibracji,ale myslę że dopasowując ustawienia licznika ze średnicą koła jakie zatacza jego ruchoma część można go w miarę dokładnie ustawić i tak też zrobiłem,mimo to przy najbliższej okazji zdemontuje go i zrobie testy w aucie.Pozostało mi tylko zamontować sam licznik w jakimś dogodnym miejscu :) .Poniżej fotki ...

Obrazek Obrazek
AQQ: 3929949, Jabber: kryss@aqq.eu, Skype: k-r-y-s, E-mail: kgierszak@gmail.com
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCcvlkuJIbZNBf_YQwUZzSxQ
Pozdrawiam ... Krystian Gierszak

Kuba_Żabiński

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 8256433

Re: Wiatromierz (anemometr)

Postśroda, 28 maja 2008, 14:04

Czy ktoś z konstruktorów wiatromierza mógłby napisać krok po kroku jak go zrobić,jakie materiały użyte,koszt? ;) .
Pozdrawiam
GG-8256433
Tel- 505-117-423
Skype- mizuuf4
Nie ma lipy! :)

Krystian_Gierszak

Sympatyk

Sympatyk

Postśroda, 28 maja 2008, 19:08

Ok,nie ma problemu,jeśli jest taka potrzeba to postaram się opisać mniej więcej krok po kroku co i jak,jeśli czas mi na to pozwoli to może do soboty lub niedzieli się wyrobię ;)

Krystian_Gierszak

Sympatyk

Sympatyk

Postniedziela, 8 cze 2008, 14:57

Witam.Poniżej krótki opis co i jak zrobiłem budując mój wiatromierz.
Materiały i ich koszt:
1. Obrazek 2. Obrazek 3. Obrazek 4. Obrazek
1.Zestaw rur PCV np. pod zlew w łazience :) ,koszt = ? /0zł/ (dlatego że miałem za darmo),niestety nie wiem ile to coś kosztuje,być może można kupić tylko poszczególne części nam potrzebne.
2.Głowica z magnetowidu VHS,koszt = ? /0zł/ (zaszedłem na złom i jest ;) ),wiele osób ma jeszcze magnetowidy w piwnicach już od jakiegoś czasu nie używane,myślę że z tym też nie powinno być kłopotu,ewentualnie polecam zajść złom lub w jakieś miejsce składowania zużytego RTV,kupno nowej raczej minie się z celem bo tanie to one raczej nie są.
3.Kawałek aluminiowego płaskownika i aluminiowe pręciki fi=2mm,prawdopodobnie z elektrody do TIG'a,koszt = ? /0zł/ (załatwiłem sobie z pracy :) ),w sklepie taka elektroda nie powinna dużo kosztować,jak się zorientuje to zaktualizuje ten wpis.Wybrałem do tego aluminium,gdyż jest lekkie.
4.Pistolet i klej "na gorąco",koszt = ? /0zł/ (miałem w pracy :) ),zamiast tego kleju można użyć jakiegoś innego kleju,ale chyba najlepiej dwu składnikowego,koszt takiego kleju to kilkanaście złotych.
Budowa:
1.Obrazek 2.Obrazek 3.Obrazek 4.Obrazek 5.Obrazek
1.Zaczynamy od rozkręcenia głowicy,na foto widać trzy śrubki od spodu,górna część raczej jest wciśnięta na siłę i mogą być małe problemy ze zdjęciem góry,ale powinno się udać.
2.Po rozkręceniu zabieramy się do usunięcia ze środka wszystkiego co jest zbędne,czyli uzwojenia drutu,magnes itd.
3.Skręcamy i składamy głowicę pomijając (wciskaną) górną jej część,później do niej powrócimy.
4.Przygotujemy "obudowę" w którą wciśniemy całość.W środku są jakby trzy wypust,trzeba je wyciąć.Jeśli tego nie zrobimy to nasza głowica będzie się o nie zapierać,efekt może być taki że będzie to mało stabilne i kto wie czy nasz wiatromierz nie odleci przy większym wietrze :D .Z płaskownika aluminiowego wyginamy odpowiedni kształt i mocujemy wkrętem do korpusu,później przytwierdzimy tutaj czujnik kontaktronowy od licznika.
5.Widok od góry,widac także zamocowaną oryginalnie nakrętkę której użyłem do przymocowania całego wiatromierza do podstawy.
6.Obrazek 7.Obrazek 8.Obrazek 9.Obrazek 10.Obrazek
6.Możemy przymieżyć naszą dolną część głowicy dociskając ją tak aby weszła jak najgłębiej,jeżeli wchodzi dość ciasno to można pominąć późniejsze klejenie.
7.Przyszedł czas na przygotowanie "miseczek",potrzebować będziemy 4 sztuki + 1 jako kopułka :) .Pierwsze co trzeba zrobić to odciąć kołnierz z gwintem (fot.1),nożem raczej się nie uda :) ,więc trzeba będzie użyć brzeszczotu lub "flexa" czego nie polecam ;) ,nie trudno o wypadek.Następnie wyrównujemy je na kawałku papieru ściernego.
8.Teraz przyda się cyrkiel i odrobina wiedzy z matematyki :D bo trzeba wyznaczyć środek miseczki i zaznaczyć prostą przez niego przechodzącą.Dla ułatwienia można przyłożyć i odrysować miseczkę na papierze,następnie wyznaczyć te dwa punkty na prostej a potem już tylko przyłożyć każdą miseczkę do właśnie stworzonego wzoru i odznaczyć na niej te punkty.Następnie wiertłem około fi 1,5mm wiercimy otwory w zaznaczonych miejscach,pręciki mają fi 2mm więc z małymi oporami ale powinny pasować,wrazie czego można lekko rozwiercić.
9.Widok od drugiej strony.
10.Na górnej części głowicy montujemy wcześniej pocięte na równe kawałki pręciki,oczywiście wcześniej dobrze jest sobie wyznaczyć 4 punkty w których należy je zamontować,dobrze by było aby rozmieszczone były możliwie równo.Do zamocowania użyłem kleju "na gorąco",gdy klej zaschnie można zamontować miseczki a także magnes licznika.
11.Obrazek 12.Obrazek 13.Obrazek 14.Obrazek 15.Obrazek
11.I gotowy moduł do zamontowania.
12.I jeszcze widok miseczki z zamontowanym pręcikiem.
13.Wyjmujemy z korpusu dolną część głowicy i nakładamy górną z zamontowanymi pręcikami i miseczkami.Dociskamy z umiarem,tak żeby pomiedzy górną a dolną częścią była mała szczelinka.
14.Złożoną głowicę montujemy w korpusie dociskając za dolną część głowicy.
15.Po zamontowaniu głowicy możemy zamontować czujnik licznika na płaskowniku aluminiowym.
16.Obrazek 17.Obrazek 18.Obrazek
16.Ta część w sumie nie służy niczemu konkretnemu :D ,ja ją wykorzystałem jako kołnierz podstawy korpusu,nadaje fajny wygląd,ale to oczywiście wg mnie ;) .Jeśli ktoś się zdecyduje wykorzystać ją to rozmiar otworu jest ciut mniejszy od średnicy korpusu (w miejscu gdzie jest gwint),ale daje się nakręcić na niego.
17.Przy kopułce jest trochę pracy,ale można to zrobić,miałem troszkę problemów z dopasowaniem do pręcików ale jakoś się udało ;) .
18.I gotowy ...
Uwagi:
Jest to oczywiście opis na podstawie wiatromierza którego ja zrobiłem,wykorzystałem takie elementy jakie miałem.Pewne rzeczy można zastąpić innymi,zależnie kto co będzie miał itd.Trochę się zastanawiałem nad skorzystaniem z łożysk ale chyba było by to już bardziej skomplikowane,dlatego wykorzystałem głowicę VHS,głowica jest stosunkowo lekka i ma bardzo małe opory własne mimo że nie posiada własnych łożysk.Gdyby ktoś się zastanawiał dlaczego mój wiatromierz kręci się odwrotnie do wskazówek zegara to już tłumaczę,w tą strone głowica miała mniejsze opory dlatego własnie tak ustawiłem miseczki :P ,zresztą w razie potrzeby to wystarczy przekręcić miseczki o 180 stopni bedzie śmigać w drugą stronę :) .Jest jeszcze inna sprawa,która wyszła w czasie użytkowania (choć można było się domyśleć) a mianowicie przeciwwaga do magnesu zamontowanego na preciku.Przy małym wietrze i obrotach jest to nie zauważalne,ale przy silniejszym wietrze i większych obrotach wiatromierz wpada w niewielkie wibracje które są spodowodowane właśnie tym że nie jest wyważony.
To chyba wszystko jeśli chodzi o budowę.Pozostaje tylko wykonać jakieś mocowanie do niego,ale to już chyba każdy musi zrobic sam wiedząc jakie ma możliwości zamontowania go.Do zamontowania można śmiało wykorzystać nakrętkę oryginalnie zamontowaną w korpusie (fot.7) .
W razie pytań służę pomocą ;)

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

• Numer GG: 0

Postniedziela, 8 cze 2008, 15:22

Krys, świetna robota i super pomysł z tym anemometrem ;) , jak będę miał odpowiednie materiały to też spróbuje kiedyś coś takiego zrobić. Gratuluję pomysłu :!:
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/

Kuba_Żabiński

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 8256433

Postniedziela, 8 cze 2008, 20:38

Kryś dzięki wielkie za opis anometru już niedługo zabieram się do zrobienia tego Cuda ;)
GG-8256433
Tel- 505-117-423
Skype- mizuuf4
Nie ma lipy! :)

Krystian_Gierszak

Sympatyk

Sympatyk

Postponiedziałek, 9 cze 2008, 09:17

Artur_S napisał(a):Krys, świetna robota i super pomysł z tym anemometrem ;) , jak będę miał odpowiednie materiały to też spróbuje kiedyś coś takiego zrobić. Gratuluję pomysłu :!:

Pomysł raczej Jarka ;) ,ja tylko przystosowałem go do tego co akurat miałem lub mogłem za darmo zdobyc :) .
Kuba napisał(a):Kryś dzięki wielkie za opis anometru już niedługo zabieram się do zrobienia tego Cuda ;)

Trochę to trwało bo brakowało mi czasu,ale udało się :)

Wojtek_Bartula

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Wojtek_B
  • Numer GG: 3774920

Wiatromierz (anemometr)

Postwtorek, 17 mar 2009, 10:45

Znalazłem ciekawy numer miesięcznika Elektronika dla wszystkich:
http://www.edw.com.pl/index.php?module= ... =&ceid=407
Jak widać znajdują się tam schematy itp do budowy własnej stacji meteo wraz z wiatromierzem.
Jeżeli ktoś tutaj dobrze zna się na elektronice może mu się przydać ten numer.
Mój kanał na YT

Convective Addiction ;D

Areecki

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 7674966

Wiatromierz (anemometr)

Postpiątek, 29 maja 2009, 19:14

Super sprawa - Napisz jak się spisuje - jak pomiary przy mniejszym i większym wietrze...
Fajnie by było gdyby ktoś takie coś zrobił na zamówienie za kasę oczywiście.
Dobre jest też to iż pomiary są co chwile - licznik szybko aktualizuje czujnik mijający magnez.
http://4poryroku.fotosik.pl/ - Moje Zdjęcia
http://areecki.ihq.pl/pogoda/index.htm - Moja Stacja Pogody (świętokrzyskie)

djfizyk

• Pseudonim: djfizyk
  • Numer GG: 1678237

Wiatromierz (anemometr)

Postczwartek, 16 lip 2009, 09:31

Ja przymierzam się zrobić wiatromierz tylko z zaczepem na szybę do samochodu. Ciekaw jestem czy zda egzamin :) Ten projekt z wykorzystaniem licznika rowerowego jest świetny, prosty i sprawny. Będę chciał zrobić także układ do wskazywania kierunku wiatru i zmieścić to w jednym urządzeniu. A co wyjdzie to zobaczymy. Wrzucę foty jak coś zdziałam :)

Mikołaj_Lulkiewicz

Sympatyk

Sympatyk

Wiatromierz (anemometr)

Postpiątek, 17 lip 2009, 20:42

SUPER!!! Z tą kopułką u góry wygląda jak prosto ze sklepu. Niedawno też chciałem coś takiego zrobić ale zamiast głowicy z magnetowidu VHS miał być mały silniczek elektryczny "wybebeszony" w środku. Do projektu nie doszło... Ale po tym co tu zobaczyłem to chyba podejmę się zrobienia takiego wiatromierza. ;) .

Kuba napisał(a):Kryś dzięki wielkie za opis anometru już niedługo zabieram się do zrobienia tego Cuda ;)

Dołączam się do tych słów!!!

Krystian_Gierszak

Sympatyk

Sympatyk

Wiatromierz (anemometr)

Postponiedziałek, 27 lip 2009, 08:13

Areecki napisał(a):...jak pomiary przy mniejszym i większym wietrze...

Mi się wydaje,że nie ma problemu z mierzeniem mniejszych prędkości wiatru.Głowica ma stosunkowo małe opory własne i nie potrzeba dużej "siły" wiatru by się kręcił,dosyć dobrze i szybko reaguje na zmiany prędkości wiatru.
djfizyk napisał(a): chciał zrobić także układ do wskazywania kierunku wiatru i zmieścić to w jednym urządzeniu.

No to by było super,właśnie tego mu brakuje.

djfizyk

Wiatromierz (anemometr)

Postponiedziałek, 27 lip 2009, 10:37

Układ wskaźnika kierunku wiatru będę chciał zrobić na czujnikach pola magnetycznego ziemi tak żeby jak będzie założony w samochodzie, w końcu ma być przenośny, samo sprawdzało położenie anemometru względem biegunów ziemi i dobrze podawało wskazania kierunków. Mam nadzieje że dobrze napisałem o co mi chodzi :)

sq7jzi

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: mag32
  • Numer GG: 3427386

Wiatromierz (anemometr)

Postponiedziałek, 27 lip 2009, 11:47

W jaki sposób określasz na podstawie impulsów prędkość wiatru? Licznik - jaki i jak wyskalowany?

Mariusz Świąder

Sympatyk

Sympatyk

Wiatromierz (anemometr)

Postponiedziałek, 27 lip 2009, 12:08

Skalowany jak licznik do roweru. Zamiast średnicy koła, stosuje się średnicę "łyżki", czyli jej długość.
Trzeba mieć na uwadze, że wynik będzie podglądowy, bo to nie jest jakieś komercyjne i precyzyjne urządzonko ;)
·····●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●·····

sq7jzi

Sympatyk

Sympatyk

Wiatromierz (anemometr)

Postponiedziałek, 27 lip 2009, 13:23

No tak, więc ma to rozwiązanie pewną wadę, mianowicie, pokazuje wyłącznie dane dla Nas, nie można ich zarejestrować czy przenieść do np. komputera.
Co do dokładności, to problemem nie jest tu sam układ licznika, lecz fakt, że obroty nie rosną liniowo wraz z prędkością wiatru.
Lepszym więc tu rozwiązaniem było by zastosowanie mikro kontrolera, gdyż da on możliwość rejestrowania wskazań oraz transmisji tych, że do urządzenia nadrzędnego, oczywiście również ich wyświetlanie na bieżąco.
Poza tym istnieje tu możliwość zastosowania nie liniowej funkcji kontroli prędkości wiatru, co lepiej uwiarygodni wyniki pomiaru.
Konstrukcja samego urządzenia z mikro kontrolerem jest prosta, trzeba by tylko odpowiedni algorytm programu napisać.
Dojdzie wtedy również możliwość montażu urządzenia na samochodzie i zastosowania obliczania prędkości i kierunku rzeczywistego wiatru w stosunku do prędkości i kierunku poruszania się samochodem.

Janek_Jakóbczak

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Pseudonim: Jankes

Wiatromierz (anemometr)

Postponiedziałek, 27 lip 2009, 13:27

Kiedyś miałem taki licznik. Zapamiętuje on prędkość średnią i maksymalną. Ale trzeba go resetować jeśli chcemy wiedzieć jaki poryw był następnego dnia. Maksymalna prędkość to 99.9 km/h większej skali w tym liczniku nie ma, ale takie porywy rzadko się zdarzają ;)
Obrazek
Tel: 726-897-875
E-mail: janek_jakobczak@wp.pl
Mój kanał na YouTube: http://www.youtube.com/user/JanekBST

sq7jzi

Sympatyk

Sympatyk

Wiatromierz (anemometr)

Postponiedziałek, 27 lip 2009, 13:37

No tak, oczywiście, każdy licznik zapamiętuje takie pomiary, ale gdyby można było dane przenieść do komputera w postaci cyfrowej, to na tej podstawie można by generować dowolne raporty, a co lepsze i co wcześniej napisałem, da się wtedy uwzględnić prędkość i kierunek własny i nie istnieje granica prędkości wiatru.
Taki licznik rowerowy jest sporo ograniczony.
Ostatnio edytowano poniedziałek, 27 lip 2009, 13:49 przez Krystian_Gierszak, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Błąd ortograficzny

Krystian_Gierszak

Sympatyk

Sympatyk

Wiatromierz (anemometr)

Postponiedziałek, 27 lip 2009, 13:56

sq7jzi napisał(a):No tak, więc ma to rozwiązanie pewną wadę, mianowicie, pokazuje wyłącznie dane dla Nas, nie można ich zarejestrować czy przenieść do np. komputera.
Co do dokładności, to problemem nie jest tu sam układ licznika, lecz fakt, że obroty nie rosną liniowo wraz z prędkością wiatru.
Lepszym więc tu rozwiązaniem było by zastosowanie mikro kontrolera, gdyż da on możliwość rejestrowania wskazań oraz transmisji tych, że do urządzenia nadrzędnego, oczywiście również ich wyświetlanie na bieżąco.
Poza tym istnieje tu możliwość zastosowania nie liniowej funkcji kontroli prędkości wiatru, co lepiej uwiarygodni wyniki pomiaru.
Konstrukcja samego urządzenia z mikro kontrolerem jest prosta, trzeba by tylko odpowiedni algorytm programu napisać.
Dojdzie wtedy również możliwość montażu urządzenia na samochodzie i zastosowania obliczania prędkości i kierunku rzeczywistego wiatru w stosunku do prędkości i kierunku poruszania się samochodem.

Jak najbardziej masz rację, a do nie liniowości dochodzi jeszcze kwestia momentu bezwładności (jeśli dobrze pamiętam), zastosowanie mikro kontrolera było by super, tylko jak dla mnie jest jedno "ale", czy ktoś sie znajdzie, kto by napisał dla Nas algorytm. Masz może jakiś gotowy schemacik? Super by było gdybyśmy mogli mieć te dane w postaci cyfrowej, jak najbardziej zgadzam się z Tobą. ;)

sq7jzi

Sympatyk

Sympatyk

Wiatromierz (anemometr)

Postponiedziałek, 27 lip 2009, 14:07

Algorytm musimy sami opracować, co do programu, to mogę napisać, nie wiem jak z czasem u mnie wyjdzie, ale program dam radę sklecić, jednak sam algorytmu wymyślać nie będę, wiadomo co chcemy, trzeba to tylko doprecyzować i ustalić kolejność wykonywania procedur.

Mariusz Świąder

Sympatyk

Sympatyk

Wiatromierz (anemometr)

Postponiedziałek, 27 lip 2009, 14:34

Nie wiem czy jest sens z tym wiatromierzem na dachu samochodu. Aby odczytać z niego wiarygodny wynik, wiatromierz musiałby znajdować się na wysokości ok 1m nad poziomem dachu i w okolicach tylnej krawędzi przedniej szyby po to. Inaczej podczas jazdy wiatromierz będzie obrywał strefą nadciśnienia tworzącą się pod naporem bryły pojazdu.

Kto będzie jeździł z czymś takim na dachu, skoro wiele urządzeń dodatkowo montowanych na pojeździe musi posiadać homologację?
W USA mają jeszcze wyżej: http://reedbrothersdodge.files.wordpres ... chaser.jpg tylko że u nich to nie problem, a u nas...

Dlatego najlepiej będzie mieć wersję "ręczną", wyjść z pojazdu, wiatromierz w rękę, zmierzyć i się schować.
Zapis cyfrowy, fajnie, są wersje na USB, tylko i ceny mają niezłe, a ciekawe ile by kosztowała produkcja naszej wersji ;)

jak by co, wersja LITE http://www.weathershop.com/images/2_Sto ... _close.jpg
i mała podpowiedź - jeśli "wiatraczek" będzie napędzał mały silniczek elektryczny, można mierzyć zarówno impulsy (tj w wiatraczkach do CPU) jak i napięcie i to przełożyć na wynik prędkości :)
·····●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●·····

sq7jzi

Sympatyk

Sympatyk

Wiatromierz (anemometr)

Postponiedziałek, 27 lip 2009, 20:12

Mariusz Świąder napisał(a):Nie wiem czy jest sens z tym wiatromierzem na dachu samochodu. Aby odczytać z niego wiarygodny wynik, wiatromierz musiałby znajdować się na wysokości ok 1m nad poziomem dachu i w okolicach tylnej krawędzi przedniej szyby po to. Inaczej podczas jazdy wiatromierz będzie obrywał strefą nadciśnienia tworzącą się pod naporem bryły pojazdu.
Kto będzie jeździł z czymś takim na dachu, skoro wiele urządzeń dodatkowo montowanych na pojeździe musi posiadać homologację?
W USA mają jeszcze wyżej: http://reedbrothersdodge.files.wordpres ... chaser.jpg tylko że u nich to nie problem, a u nas...

Tak, o ile wiem, to w górę nad pojazd nie powinno być problemu z Policją, ale na wszelki wypadek można by zapytać w KWP jak to z tym jest.
Może z przyrządami badawczymi da się to jakoś ugryźć i przy okazji załatwić temat migaczy.
Mariusz Świąder napisał(a):Dlatego najlepiej będzie mieć wersję "ręczną", wyjść z pojazdu, wiatromierz w rękę, zmierzyć i się schować.
Zapis cyfrowy, fajnie, są wersje na USB, tylko i ceny mają niezłe, a ciekawe ile by kosztowała produkcja naszej wersji ;)

Procesor to około 11zł przy pojedynczym zamówieniu.
Do tego dojdzie układ transmisji z komputerem, USB lub RS232, ale raczej USB to będzie około 17zł
Do tego płytka uniwersalna może być, wyświetlacz, ale nie jest przecież konieczny.
Przypuszczalny więc koszt wykonania elektroniki to jakieś 50zł.
Program nasz więc nie będzie problemu.
Mariusz Świąder napisał(a):jak by co, wersja LITE http://www.weathershop.com/images/2_Sto ... _close.jpg
i mała podpowiedź - jeśli "wiatraczek" będzie napędzał mały silniczek elektryczny, można mierzyć zarówno impulsy (tj w wiatraczkach do CPU) jak i napięcie i to przełożyć na wynik prędkości :)

Można tak zrobić, ale prądnica stwarza opory i to dość znaczne, a impulsator niemal, że żadnych.
Gdyby się komuś chciało pobawić to można zawieszenie skonstruować na łożysku magnetycznym, wtedy opory mechaniczne przestaną istnieć gdyż nie będzie żadnego tarcia.

djfizyk

Wiatromierz (anemometr)

Postczwartek, 30 lip 2009, 09:20

Zaintrygowało mnie zawieszenie magnetyczne. Jak tylko znajdę chwilę to chętnie wypróbuje jakby to działało. Faktem jest że lepiej trochę jakby był to ręczny wystawiany na dach tylko jak się zatrzymujemy autem a później chowany. Przy silnych burzach często różne dziwne rzeczy latają w powietrzu i mogłyby uszkodzić anemometr.
Do sq7jzi świetna sprawa by była jakby miał transmisje bezprzewodowo do laptopa. Ja na programowaniu nie bardzo się znam więc zdaje się na kolegów znających temat procesorów. :)

sq7jzi

Sympatyk

Sympatyk

Wiatromierz (anemometr)

Postczwartek, 30 lip 2009, 09:41

Da się zrobić i bezprzewodową transmisję, po bluetooth albo WiFi, ale moduły OEMowe obsługujące ten rodzaj transmisji już trochę kosztują, minimum 50 zeta za sztukę.
Najtańszy jaki na szybko znalazłem kosztuje 55 netto.
Jeszcze jedno, przez weekend postaram się rozpisać i określić co dokładnie było by potrzebne i jak ja widzę rozwiązanie tego urządzenia.
Do Krystian_Gierszak
Jak poskładam to mniej więcej i wstępny program będzie to Ci to wyślę, podłączysz i zobaczymy co i jak pokazuje.

Krystian_Gierszak

Sympatyk

Sympatyk

Wiatromierz (anemometr)

Postczwartek, 30 lip 2009, 21:50

Ok,mam nadzieje że podołam zadaniu ;)

sq7jzi

Sympatyk

Sympatyk

Wiatromierz (anemometr)

Postczwartek, 3 wrz 2009, 13:29

Więc tak, z racji tego, że prawdopodobnie w najbliższy weekend mnie nie będzie, a właśnie teraz chciałem się tym praktycznie zająć, to niestety nie wrzucę tu jeszcze nic ciekawego. Mogę was jedynie poinformować, że napisałem już algorytm do wiatromierza uwzględniający parametr oporu powietrza wirnika i związane z tym nie liniowe przyśpieszanie względem prędkości wiatru. Po weekendzie, choć może i w trakcie wrzucę schemat tego algorytmu i proszę was o dokładne z nim zapoznanie się i wszelkie uwagi zanim dojdzie do pisania programu, gdyż potem ciężko już będzie coś pozmieniać.
To na razie tyle, dziękuję za uwagę.

Santon

• Pseudonim: Santon
  • Numer GG: 4345169

Wiatromierz (anemometr)

Postśroda, 7 paź 2009, 17:20

:ugeek: Mój anemometr:
http://w690.wrzuta.pl/film/7bwhnMo0Peo/anemometr_czaszowy_pw
http://w690.wrzuta.pl/obraz/6g0dlouqLLq/anemometr_czaszowy_pw

Projektowałem mój pierwszy anemometr kilka lat, nim go wykonałem. Teraz mam wersję bardzo dobrze dopracowaną. Miernik może być z łatwością ogrzewany prądem, lub hydrauliką (przeciw zamarzaniu zimą), gdyż posiada odpowiednią komorę wewnątrz korpusu.
Mam też swój patent, ;P na ochronę przed śniegiem na kopułkach.

Wał ma ułożyskowany na dwóch łożyskach kulkowych, o wymiarach D=8, d=4, h=4 [mm].
Wał z włókna węglowego.
Potrójne widełki do czasz z pręcików, z włókna węglowego.
Wszystko z materiałów odpornych na korozję (stal nierdzewna, dural).
Obroty są mierzone fotokomórką podczerwieni, celem zminimalizowania tarcia i zapobiegania zużywania czujnika.

Można zastosować specjalny czujnik kąta wewnątrz, też optyczny; po prostu na tej samej obudowie można zbudować kierunek wiatru.

Jeśli było by kilku chętnych mógł bym zlecić wykonanie kilku takich :?: i każdy miał by naprawdę super sprzęt. Mam całą dokumentację.
Konstruktor

Mikołaj_Lulkiewicz

Sympatyk

Sympatyk

Wiatromierz (anemometr)

Postsobota, 26 gru 2009, 16:58

Mój wiatromierz powstał miesiąc temu, ale dopiero teraz mam czas go przedstawić. ;) Nie zakładałem nowego tematu bo nie było sensu, gdyż jest już kilka dotyczących wiatromierza.
Wiatromierz nie jest w pełni własną robotą, ja wykonałem jedynie głowicę z łopatkami. Jest to ręczny anemometr, czyli trzymam go w ręce aby dokonać pomiaru. Jeśli chodzi o samo urządzenie mierzące prędkość wiatru to dostałem je(używane oczywiście) za darmo od kolegi mojego taty, kupił to kiedyś(nawet nie wie gdzie) i leżało u niego w szafie. Owy "miernik" działa bez zarzutu, jest zasilany baterią 9V a prędkość wiatru wskazuje w m/s. Na swoim korpusie ma umieszczoną tabelkę z różnymi jednostkami prędkości-knoty, m/s, km/h. Zakres pomiaru dla m/s wynosi max 36,9m/s ale na wyświetlaczu bez problemu wyświetlają się wyższe wartości(do 99), tylko powyżej 36.9 trzeba sobie przeliczać na km/h.
Fotki samego miernika:
ObrazekObrazek
Jeśli chodzi o głowicę z łopatkami to do jej wykonania użyłem:
- 3 piłeczek pingpongowych
- 3 gwintów o długości 3cm
- plastikowego wałka/walca o średnicy 3cm
- 4 nakrętek i 1 podkładki
- trochę sprayu dla ładnego efektu
Wszystkie części w/w posiadam z warsztatu taty. Plastikowy wałek starannie wytoczyłem na tokarce i przewierciłem aby można było go przykręcić do "miernika". Gwinty były o długości 1m więc je odpowiednio przyciąłem. Piłeczki przeciąłem na pół i wywierciłem otworki do przykręcenia. Wszystko złożyłem w całość i na końcu pomalowałem. Pomiar jest naprawdę dokładny, testowałem w 3 samochodach jadących z prędkością około 40 km/h i anemometr wskazywał średnio 11m/s więc z tabelki na korpusie wynika że było to około 38-40 km/h.
Fotki głowicy z łopatkami i złożonego sprzętu:
ObrazekObrazekObrazekObrazek

P.S- Czy zetknął się ktoś może z firmą tego urządzenia? Jeśli tak to czy może przybliżyć informacje o niej(czy jest dobra). Ja w internecie nie znalazłem niczego ciekawego na jej temat. :( Z tyłu urządzenia widnieje taki napis:
Obrazek

DanielW

Zbanowany

Zbanowany

• Ostrzeżenia: 2
  • Pseudonim: Danio
  • Numer GG: 9094554

Wiatromierz (anemometr)

Postponiedziałek, 14 cze 2010, 21:06

Obok wiatromierza może być deszczomierz :?: Tylko jak takie coś samemu przyrządzić :?:

Dawid_Kaleta

Sympatyk

Sympatyk

Wiatromierz (anemometr)

Postponiedziałek, 28 cze 2010, 14:39

Trochę poszperałem w internecie i znalazłem wiatromierz zrobiony z prędkościomierza od roweru i piłeczek ping-pongowych. Nie jest to trudne do zrobienia. Niestety nie wiem z jaką dokładnością działa ten wiatromierz, ale pomysł fajny.
Kilka fotek:
http://wstaw.org/w/7Bj/
http://wstaw.org/w/7Bk/
http://wstaw.org/w/7Bl/
http://wstaw.org/w/7Bn/
Myśle, że się na coś przyda :)
Zapraszam także tutaj:
Obrazek Obrazek Obrazek

Sprzęt:
Sony Alpha 55V
Sony DT 18-55mm f/3.5-5.6 SAM
Sigma 18-200 f/3.5-6.3 DC
Stacja Meteo: HAMA EWS-800

Obrazek

zarat

• Numer GG: 8261459

Wiatromierz (anemometr)

Postniedziela, 25 lip 2010, 11:51

Ok, a ja mam pytanie skąd informacje, że ładunki na dachu samochodu muszą być homologowane. Często przecież widać jak na dachach samochodów są wiezione meble tudzież rowery i policja wcale nie ma do tego zastrzeżeń. Dlaczego więc miałaby mieć zastrzeżenia do anemometru na dachu? Przecież można go potraktować tak samo jak te przykładowe rowery.

Piotr Szuster

Administrator

Administrator

• Pseudonim: retsuz
  • Numer GG: 3600710

Postczwartek, 26 sie 2010, 21:47

Janek_Jakóbczak napisał(a):Kiedyś miałem taki licznik. Zapamiętuje on prędkość średnią i maksymalną. Ale trzeba go resetować jeśli chcemy wiedzieć jaki poryw był następnego dnia. Maksymalna prędkość to 99.9 km/h większej skali w tym liczniku nie ma, ale takie porywy rzadko się zdarzają ;)

Dziwne... Ja kupiłem licznik ze skalą 0-199km/h. Chociaż może to się wydawać dziwniejsze, ponieważ kto będzie jechał na rowerze z taka prędkością...

Co do roweru na dachu... Bagażnik dachowy ma homologację. Rower zamontowany na tym bagażniku nie jest elementem auta, tylko bagażnik jest, oto policja się nie będzie czepiać. Co zamocowane do bagażnika nie czepia się, o ile to będzie zamocowane tak jak ma być.

Michał_Michoń

• Pseudonim: Mytnik
  • Numer GG: 12806742

Postwtorek, 31 sie 2010, 20:11

Witam. Zamierzam również zbudować swój wiatromierz tylko mam problem.
Patrzyłem na allegro na liczniki rowerowe i większość posiada możliwość ustawienia rozmiaru koła od 60 cm. Czy to nie za dużo. Gdybym budował wiatromierz to odległość od osi wiatromierza do sensora była by przecież o wiele mniejsza niż 60 cm. Czy w ogóle ja dobrze kombinuje ?

Areecki

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 7674966

Postsobota, 5 sty 2013, 14:54

Witam
Też zainteresowałem się tym tematem z racji tego, że moja stacja przesyła dane ze swojego anemometru czaszowego co 48 sekund. Zatem wpiąłem się do kabli które idą od kontaktrona i kablem 20 metrowym z tp podciągnąłem ten sygnał do domu i podłączyłem pod ( obecnie bardzo badziewny )licznik rowerowy. Jeśli chodzi o łopatki od stacji WH 1080/1090 to są na dość dobrym łożysku kulowym i można je kupić na zagranicznej stronie za chyba 10 $, lub napisać do sklepu termocenter.
Problem w tym, że nie mam pomysłu jak przenieść te dane do komputera. Czytałem trochę na elektrodzie i raczej trzeba by mieć kilka dodatkowych elektronicznych narzędzi do tego oraz linuxa - chociaż nie koniecznie.
Na razie myślę, nad zabezpieczeniem kabla na zewnątrz bo wisi sobie i nie chce żeby się zerwał i nad lepszym licznikiem.

Krótki film zaraz po instalacji - zrobiony na szybkiego
http://www.youtube.com/watch?v=fUJNL7wW ... re=mh_lolz

Linki do tematów na których poruszam to zagadnienie
http://stacjepogody.waw.pl/index.php?topic=1340.0
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2462512.html

Tutaj można kupić coś gotowego , niestety interwał zapisu jest co minutę i nie wiem czy zapisuję porywy odczytywane co sekundę ( nie wiem też czy odczyt na komputerze nie jest co 1 minutę - dla mnie to za długo ). Piszą, że inny interwał jest programowalny więc myślę, że nie było by problemu .
http://www.test-therm.com.pl/meteo/anemometr.htm
http://www.inspeed.com/anemometers/default.asp

Tutaj inny projekt z wykorzystaniem podobnych czujników wiatru
http://www.ecart.agh.edu.pl/PDF/Modulmeteo.pdf

P.S Jedyne co mnie martwi to odczyt jest czysto liniowy. U mnie rozmiar koła to 10" czyli 80 cm. Kontaktron zwiera 2 razy na pełny obrót.
http://4poryroku.fotosik.pl/ - Moje Zdjęcia
http://areecki.ihq.pl/pogoda/index.htm - Moja Stacja Pogody (świętokrzyskie)

Powrót do Pomysły