Teraz jest środa, 13 gru 2017, 09:11

Deszczomierz

• Autor
  • Wiadomość

Mateusz_R

Deszczomierz

Postwtorek, 22 sty 2008, 12:50

Własny deszczomierz to nie jest tak trudno zbudować. Wystarczy jakiś pojemnik i jakaś miarka. Można osiągnąć dokładność większą niz stacje WMO :!:
Powierzchnia wlotu: W Polsce standardem jest walec o wlocie 200cm2, ale może być nieco inny(aby nie zbyt mały powiedzmy do 170cm2)
Głębokość: Nie może być zbyt mała, przy silnym opadzie poprostu krople "wypryskują" na zewnątrz, myśle że 20 do 30 będzie odpowiednie.
Parowanie: Latem parowanie może wynosić nawet 1mm/3h więc należy się od tego zabezpieczyć. Jeśli jednak mamy zamiar mierzyć sumę opadu zaraz po jego zakończeniu(powiedzmy do 1h) to deszczomierz bez żadnych wewnętrznych "lejków" nie jest potrzebny. Jeśli mamy zamiar pozostawiać taki deszczomierz na dłużej należy zamontować wewnątrz coś w rodzaju lejka.
Instalacja:Wlot deszczomierza do wysokosci 600m n.p.m umieszcza się 1m nad gruntem, >600m n.p.m 1,5m nad gruntem. Słupek do umieszczenia deszczomierza moze każdy wykonać sam z drewna. Bardzo ważne żeby słupek był stabilny, a deszczomierz dobrze przymocowany(ja mialem taki deszczomierz, podczas silnej burzy wiatr zdmuchną pojemnik). Najważniejsza rzecz w instalacji
Wlot deszczomierza musi znajdować się w poziomie. W przeciwnym wypadku pojawi się dość duży błąd.
Lokalizacja:Wg WMO w promieniu 30m nie może znajdować się żadne drzewa, krzewy budynki itp. Jeśli mierzymy opady podczas burzy spokojnie wystarczy 15m(krople są zazwyczaj dość duże więc wiatr nie porywa ich aż tak bardzo).
A więc potrzebny jest nam zbiornik, słupek i lokalizacja (jw podałem)
oraz cylinder miarowy(menzurka)
Opad liczymy
O=V/P
O-opad w mm
V objętość wody zmierzona miarką(cylindrem miarowym)
P-powierzchnia wlotu

Pole powierzchni wlotu mierzymy zależnie od kształtu zbiornika. Zazwyczaj jest to koło czyli liczymy
P=nr^2
r-promień r=1/2d(połowa średnicy)
n-liczba pi.

Tomasz_Machowski

SkyPredict

SkyPredict

• Numer GG: 8780000

Re: Deszczomierz

Postniedziela, 2 mar 2008, 22:18

za ile by taką stacje można kupić? byłbym zainteresowany
GG 8780000
tomo6@vp.pl
Skype-tomo666storm
Tel-796201286
!

Areecki

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 7674966

Postpiątek, 7 mar 2008, 02:06

Ja też bym był zainteresowany a co do posta wyżej to zajrzyj tu ....
http://www.allegro.pl/item321909130_nat ... ogody.html
http://4poryroku.fotosik.pl/ - Moje Zdjęcia
http://areecki.ihq.pl/pogoda/index.htm - Moja Stacja Pogody (świętokrzyskie)

Zibi

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Zibi
  • Numer GG: 4178395

Deszczomierz

Postsobota, 28 lut 2009, 20:42

Z racji tego że to mój pierwszy post to wypadało by się przywitać, a więc Witam Wszystkich użytkowników forum ;)

W zeszłym roku rozpatrywałem kwestię wykonania deszczomierza na potrzeby mierzenia opadu śniegu (deszczomierze elektroniczne w stacjach meteo niestety nie mierzą opadu śniegu) i po przeszukaniu sieci znalazłem dokładne wymiary i opis deszczomierza Hellmanna. Pojechałem do zakładu gdzie wykonują rynny, wyciągi i różne elementy do wentylacji, tak że z wykonaniem pojemnika nie było problemu. Dokładność takiego deszczomierza jest większa gdyż większość stacji meteo zaokrągla opad do 0,5 mm/m2, i oczywiście można mierzyć opad śniegu/gradu.

Maślana

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Pyra, PoznanskaPyra
  • Numer GG: 5855249

Deszczomierz

Postpiątek, 24 lip 2009, 20:12

Wpadłem na pomysł jak zrobić prosty deszczomierz elektroniczny. Nie jest on może wyszukany ale powinien działać. Zbiornik do którego zbiera się woda można by postawić na wadze elektronicznej. Litr wody waży 1kg, więc obliczenia będą dla uczniów 2 klasy szkoły podstawowej.

sq7jzi

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: mag32
  • Numer GG: 3427386

Deszczomierz

Postwtorek, 28 lip 2009, 13:53

Ja widzę tu inne rozwiązanie.
Lejek o średnicy wlotu jak kolega określił w poście pierwszym, na wylocie lejka siatka o takiej gęstości, by dopiero po przekroczeniu 0.1mltr woda przez nią przeleciała a pod spodem 2 szpilki do których podpięty licznik rezystancyjny, gdy na siatce zbierze się odpowiednik 0.1mili litra, czyli duża kropla to ciężar jej spowoduje, że przeleci przez siatkę i dotknie szpilek powodując przepływ prądu między nimi i zaliczenie objętości 1 mili litra. Razy ilość kropli i mamy na bieżąco ilość opadów bez ryzyka odparowania. Lejek musi być też wykonany z np. Teflonu by krople na nim nie osiadały.
To taki mój pomysł, podpatrzony kiedyś na jakiejś fabrycznej stacji meteo.

Krystian_Gierszak

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Krys
  • Numer GG: 6225956

Deszczomierz

Postwtorek, 28 lip 2009, 17:08

sq7jzi napisał(a):Ja widzę tu inne rozwiązanie.
Lejek o średnicy wlotu jak kolega określił w poście pierwszym, na wylocie lejka siatka o takiej gęstości, by dopiero po przekroczeniu 0.1mltr woda przez nią przeleciała a pod spodem 2 szpilki do których podpięty licznik rezystancyjny, gdy na siatce zbierze się odpowiednik 0.1mili litra, czyli duża kropla to ciężar jej spowoduje, że przeleci przez siatkę i dotknie szpilek powodując przepływ prądu między nimi i zaliczenie objętości 1 mili litra. Razy ilość kropli i mamy na bieżąco ilość opadów bez ryzyka odparowania. Lejek musi być też wykonany z np. Teflonu by krople na nim nie osiadały.
To taki mój pomysł, podpatrzony kiedyś na jakiejś fabrycznej stacji meteo.

Kurcze ... sprytnie,sprytnie :),nie pomyślałem nawet o takim rozwiązaniu.Mam jedno pytanko:jaką max. ilość deszczu (wody) można by mierzyć?Nie będzie problemu przy dużym/b.dużym opadzie?Generalnie to rozwiązanie pomysłowe;)
AQQ: 3929949, Jabber: kryss@aqq.eu, Skype: k-r-y-s, E-mail: kgierszak@gmail.com
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCcvlkuJIbZNBf_YQwUZzSxQ
Pozdrawiam ... Krystian Gierszak

Ironscull

• Pseudonim: Ironscull, Jag_Panzer
  • Numer GG: 3310712

Postwtorek, 24 maja 2011, 17:37

Witam. Nie ma sensu zakładać nowego tematu więc podpinam się tu. Ostatnio zmajstrowałem sobie deszczomierz Hellmana. Powstał on z blachy ocynkowanej. Wymiary wziąłem z internetu i tak: średnica części chwytnej to 160 mm, a całego walca to 190 mm, wysokość części chwytnej to około 30 cm. Wewnątrz umieściłem lejek z otworem o średnicy 10 mm. Część zbiorczą deszczomierza wykonałem z 3 litrowego wiadra po lakierze, ponieważ średnice idealnie pasowały, a miałem dość lutowania :). Wewnątrz części zbiorczej umieściłem małe litrowe wiadereczko (później zmienię na coś większego). Kołnierz części chwytnej wykonałem ze starej doniczki, gdyż średnica była idealna. Całość zamontowana na wysokości 1 metra nad gruntem. Teraz czekam na deszcz i sprawdzę moje urządzenie w działaniu. Na koniec mała fota. Pozdrawiam ;)

Obrazek
Ostatnio edytowano wtorek, 24 maja 2011, 17:43 przez Paweł_Cholewa, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Błędy w zdaniach

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

• Pseudonim: Equator
  • Numer GG: 666327

Postwtorek, 24 maja 2011, 18:30

A ile wynosi powierzchnia zbierająca Twojego deszczomierza :?: Powinna mieć 200 cm^2.
Pozdrawiam
Szymon

Obrazek

e-mail: szymon.com@wp.pl

Ironscull

Postwtorek, 24 maja 2011, 19:22

I ma 200 cm2. Dokładnie po przeliczeniu wychodzi minimalnie ponad 200 cm2, ale spowodowane jest to tym, że zaokrągliłem wartość średnicy powierzchni chwytnej ze 159,6 mm do 160 mm. W razie co mogę przetestować go na deszczomierzu IMGW. Rodzice mojej dziewczyny mają u siebie na podwórku takowy deszczomierz więc mogę ustawić swój obok i sprawdzić poprawność odczytu. Myślę jednak, że mój "twór" nie powinien mieć większych odchyłek.

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

• Pseudonim: Equator
  • Numer GG: 666327

Postśroda, 25 maja 2011, 22:23

I nie będzie miał :) Dobra robota :D Masz jakiś schemat?
Trochę pokrewny temat: Czasami mnie zastanawia jakie straty na parowanie, głównie w upalne dni są ponoszone podczas pomiarów opadu deszczu... :?:
Pozdrawiam
Szymon

Obrazek

e-mail: szymon.com@wp.pl

Ironscull

Postczwartek, 26 maja 2011, 16:54

Niestety schematu nie posiadam. W całości wzorowałem się na zdjęciach i rysunkach z internetu. Podejrzałem też rozwiązania z oryginalnego deszczomierza IMGW, o którym wspomniałem wyżej. Właściwie to żałuję teraz, że nie sporządziłem szablonów poszczególnych części, ponieważ mam już zlecenie od kolegi na deszczomierz. Teraz postaram się rozrysować szablony oraz jakieś wymiarowe rysunki.
Co do mojego deszczomierza to przeszedł próbę pomyślnie. Zarówno "oryginał" jak i mój "twór" wskazały identyczną wartość opadu 30 mm w dniu 25 maja. ;)
Jeśli chodzi o parowanie to myślę, że nie ma ono dużego znaczenia. Otwór w lejku jest tak mały, że nawet jeśli woda będzie parowała, to miedzy odczytami nie będzie to jakaś duża ilość, a setne mililitrów.
Ostatnio edytowano czwartek, 26 maja 2011, 18:58 przez Paweł_Cholewa, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Błędy w zdaniach

AnnKowal12

• Pseudonim: anka
  • Numer GG: 0

Postponiedziałek, 22 wrz 2014, 13:14

Dzieki za podpowiedz

Powrót do Pomysły