Teraz jest wtorek, 12 gru 2017, 14:15

DIY - stacja meteo

• Autor
  • Wiadomość

zarat

• Numer GG: 8261459

DIY - stacja meteo

Postpiątek, 2 lip 2010, 18:27

Co byście powiedzieli na stworzenie własnej stacji meteorologicznej? Spróbuję podejść do tego tematu na razie od strony teoretycznej.

Zacznijmy od podstaw. Stacja meteorologiczna to urządzenie, które zbiera dane pogodowe (wilgotność, temperatura, prędkość i kierunek wiatru, ciśnienie, opady w mm, natężenie promieniowania słonecznego) i przedstawia je na ekranie i/lub wysyła to do komputera (a z komputera do internetu). Ponieważ urządzenie jakie chciałbym (chcielibyśmy? ;) ) stworzyć nie będzie przeznaczone dla ludzi nieinteresujących się meteorologią, myślę, że można pominąć przedstawianie danych na oddzielnym ekranie urządzenia - ponieważ dane i tak będą wysyłane do komputera - co znacząco zmniejszy skomplikowanie całej stacji.

Wobec tego, stację meteorologiczną jaką chciałbym stworzyć można podzielić na trzy części:
1. Czujniki: wilgotności, temperatury, prędkości i kierunku wiatru, ciśnienia. Opady w mm i natężenie promieniowania słonecznego nie są najpotrzebniejszymi danymi i w pierwszym prototypie urządzenia można je pominąć ze względu skomplikowanie zbierania tych danych.
2. Układ odbierający dane z czujników i przesyłający je do komputera. Jest kilka możliwych rozwiązań, ale preferuję zwyczajne połączenie kablem pomiędzy układem i czujnikami oraz interfejs USB pomiędzy układem i komputerem.
3. Oprogramowanie na komputerze. Będzie zajmowało się odbieraniem danych z powyższego układu, wyświetlaniem ich na monitorze i wysyłaniem do internetu.

Na początek mała uwaga, głównie dla "elektronicznej" części forum. Poniższa propozycja rozwiązania nie jest najtańsza, lecz z pewnością najłatwiejsza w złożeniu. Jak najmniej lutowania i grzebania się w elektronice, a także względnie krótki czas zebrania wszystkiego do kupy.

Całkowity koszt stacji spokojnie da się zmieścić w 250 zł, a największym problemem będzie (oczywiście!) pomiar prędkości i kierunku wiatru - i chciałbym byśmy na początek przedyskutowali właśnie to w jaki sposób w warunkach amatorskich skonstruować w miarę dokładny czujnik tych wartości. Pozostałe czujniki (wilgotność, temperatura, ciśnienie) da się bezproblemowo i niezwykle łatwo obsłużyć, są one także tanie (koszt dobrej jakości sensorów nie przekroczy 50 zł). I właśnie - czym obsłużyć? Proponuję układ Arduino (koszt około 100 zł). Oczywiście można by zamiast niego wsadzić nieporównywalnie tańszą którąś np. z Atmeg, ale za Arduino przemawiają dwie podstawowe zalety - szybkość i łatwość obsługi. Każda osoba nieobeznana z elektroniką spokojnie sobie z nim poradzi. Skrypt obsługujący czujniki, jaki trzeba będzie wgrać do Arduino, napiszę i opublikuję na forum. Ponadto, do Arduino trzeba będzie dokupić interfejs USB (około 80 zł). Na koniec pozostaje oprogramowanie - to także nie problem, w wolnym czasie mogę napisać program, który będzie wyświetlał wszystkie dane i wysyłał je na serwer.

Tak więc, dwa pytania:
- Co wy na to? Czy amatorska stacja pogodowa ma sens? Czy byłoby zapotrzebowanie na coś takiego?
- W jaki sposób rozwiązać elektroniczny pomiar prędkości i kierunku wiatru? I jeszcze jedno, ciekawi mnie w jaki sposób mierzone są te dane podczas jazdy samochodem, bo przecież wtedy na wiatromierz napływa powietrze?

zarat

DIY - stacja meteo

Postniedziela, 4 lip 2010, 09:41

Nie macie żadnego zdania na ten temat?

Tak jeszcze pomyślałem, że nie ma sensu robić stacji meteo ogólnego przeznaczenia - jeśli miałby to być sprzęt dla łowców burz. Może więc, zamiast tworzyć stację meteo, stworzyć próbnik wystawiany na zewnątrz tylko podczas burzy? Jego zadaniem byłoby rejestrowanie przebiegu burzy, może w przyszłości dałoby się to zintegrować z wykrywaniem wyładowań. Po burzy wszystkie dane ze stacji zgrywane byłyby na komputer i powstawałby piękny raport na temat minionej burzy.

Dawid_Kaleta

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 0

DIY - stacja meteo

Postniedziela, 4 lip 2010, 16:26

Mi się zdaje, że budowanie po części stacji meteorologicznej jest niemożliwe. Po pierwsze koszty samych czujników wachają się pomiędzy 50 - 300zł, a te najtańsze z dokładnością prawie żadną, po drugie nie wiem czy ktoś z nas zna się na elektronice tak dobrze aby to skonstruować, a po trzecie zajęło by to "wieki" . Ja znalazłem w internecie stację meteo pod komputer i odziwo jest naprawde dokładna. http://www.kompartpomiar.pl/?page=produkt&id=147&kid=51 - na dole są dane techniczne stacji.

Niestety nie dowiedziałem się w jakiej cenie jest ta stacja, ale napewno jest droga. Ja wolałbym mieć droższą stacje z dokładniejszym pomiarem i praktycznie kompletnie złożoną niż męczyć się ze zdobyciem wszystkich podzespołów i złożeniem tego do kupy. Pomysł fajny ale za dużo roboty. ;)

Znalazłem także stacje meteo za 250 złotych. Porównałem te dwa produkty i oto wyniki:)

Stacja za 250zł:
1.Zakres pomiaru temperatury zewnętrznej:
-20°C do +60°C +/-2°C
2.Zakres pomiaru wilgotności wewnętrznej/zewnętrznej:
20% - 99% HR +/- 5 do 8%
3.Zakres pomiaru ciśnienia atmosferycznego
850-1050 hPa
4.Prezentuje punkt rosy
5.Brak czujnika pomiaru prędkości wiatru
6.Brak czujnika pomiaru opadu

Droższa stacja:
1.Zakres pomiaru temperatury zewnętrznej:
-52°C do 60°C +/-0,3°C
2.Zakres pomiaru wilgotności wewnętrznej/zewnętrznej:
0 ... 100 %RH
dokładność: ±3 %RH w zakresie: 0 ... 90 %RH
+/-5 %RH w zakresie 90 ... 100 %RH
3.Zakres pomiarowy: 600 ... 1100 hPa
dokładność: ±0.5 hPa at 0 ... 30 °C
±1 hPa at -52 ... +60 °C
4.Brak czujnika punktu rosy
5.Zakres pomiaru prędkości wiatru: 0 ... 60 m/s
6. Ilość opadów
Rainfall
Accuracy
Rain duration

Jak widać opłaca się kupić droższą stacje meteo, ponieważ jest dokładniejsza i można podpiąc ją do komputera. Szkoda, że nie ma punktu pomiaru rosy, ale tańsza stacja nie ma pomiaru prędkości wiatru a to jest główny szczegół w stacji :D
Ostatnio edytowano niedziela, 4 lip 2010, 16:55 przez Dawid_Kaleta, łącznie edytowano 1 raz
Zapraszam także tutaj:
Obrazek Obrazek Obrazek

Sprzęt:
Sony Alpha 55V
Sony DT 18-55mm f/3.5-5.6 SAM
Sigma 18-200 f/3.5-6.3 DC
Stacja Meteo: HAMA EWS-800

Obrazek

Wojtek_Bartula

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Wojtek_B
  • Numer GG: 3774920

DIY - stacja meteo

Postniedziela, 4 lip 2010, 16:48

Dawix000
To urządzenie które podałeś kosztuje na pewno kilka tysięcy złotych. Za taką kwotę można kupić stację Davis Vantage Pro 2 z czujnikiem UV, stacja przesyła dane jeśli dobrze pamiętam co 2,5 sekundy. Samemu można by zrobić stację jeśli jej koszt nie przekroczy 350-400zł bo za tą cenę można mieć stację z anemometrem, wskaźnikiem kierunku wiatru, termometrem itp. Oczywiście można ją podłączyć do komputera a dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu można tworzyć wykresy, średnie temperatury itp.
Zarat zobacz tutaj:
http://stacjepogody.waw.pl/index.php
Mój kanał na YT

Convective Addiction ;D

Dawid_Kaleta

Sympatyk

Sympatyk

DIY - stacja meteo

Postniedziela, 4 lip 2010, 17:03

Z tego co wiem ta stacja droższa kosztuje nieco ponad 1000zł. Ale te stacje za 250 - 350zł są niezbyt dokładne. Ale masz racje, że da się zrobić stację tańszą. :D Nawet można zrobić anemometr domowej roboty, który jest w powiedzmy 60% dokładny za parę naście złotych :D Ten wiatromierz jest w zakładce Pomysły---Wiatromierz (anemometr).

Edit: A jeśli chciałbyś kupić stacje meteo to polecam HAMA EWS-800. Mój kuzyn ma taką. Kosztuje ok. 230 złotych. Nie ma możliwości do podłączenia do komputera ale ma na prawdę wiele funkcji.
Ostatnio edytowano sobota, 17 lip 2010, 14:49 przez Paweł_Cholewa, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Nie piszemy postów pod postem w krótkim odstępie czasowym!
Zapraszam także tutaj:
Obrazek Obrazek Obrazek

Sprzęt:
Sony Alpha 55V

Obrazek

zarat

DIY - stacja meteo

Postniedziela, 4 lip 2010, 23:07

Dawix000 napisał(a):Mi się zdaje, że budowanie po części stacji meteorologicznej jest niemożliwe.
Proszę konkretnie mówić, a nie snuć domysły. Tak będzie lepiej, dla wszystkich :)

Dawix000 napisał(a):Po pierwsze koszty samych czujników wachają się pomiędzy 50 - 300zł, a te najtańsze z dokładnością prawie żadną
Skąd to wiesz?

Dawix000 napisał(a):po drugie nie wiem czy ktoś z nas zna się na elektronice tak dobrze aby to skonstruować
To już wiesz, że chociażby ja :)

Dawix000 napisał(a):a po trzecie zajęło by to "wieki"
Skąd to wiesz?

Dawix000 napisał(a):Ja wolałbym mieć droższą stacje z dokładniejszym pomiarem i praktycznie kompletnie złożoną niż męczyć się ze zdobyciem wszystkich podzespołów i złożeniem tego do kupy. Pomysł fajny ale za dużo roboty. ;)
Dlatego zaproponowałem by nie robić stacji meteorologicznej przeznaczenia ogólnego, ale np. do wykorzystania tylko podczas burzy :).

Wojtek_Bartula napisał(a):Zarat zobacz tutaj:
http://stacjepogody.waw.pl/index.php
Dzięki, poczytam.

Dawid_Kaleta

Sympatyk

Sympatyk

DIY - stacja meteo

Postponiedziałek, 5 lip 2010, 11:40

Łatwo sprawdzić ile kosztuje taki czujnik. Wystarczy sobie wpisać w google. Musze ci przyznać, że nie wiedziałem, że zajmujesz się elektroniką. Troche mnie także poniosło, że zbudowanie takiej stacji zajęłoby wieki, ale napewno długo i sorry jeśli cię jakoś uraziłem :) Polecam stronę elektroda.pl tam jest dużo o stacjach meteo :)

http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1457057&highlight=%2Bstacja+%2Bmeteo&sid= - Tu znalazlem stacje meteo, ale bez barometru.
Zapraszam także tutaj:
Obrazek Obrazek Obrazek

Sprzęt:
Sony Alpha 55V

Obrazek

zarat

DIY - stacja meteo

Postśroda, 14 lip 2010, 14:08

Cóż, widzę strasznie duże zainteresowanie :). Głowię się nad anemometrem - a w zasadzie, po prostu nad czymś co stawiało by się w polu na czas burzy, a po burzy zbierałoby się dane o podmuchach, średniej prędkości i tak dalej.

Powrót do Pomysły