Teraz jest sobota, 21 paź 2017, 17:35

Interaktywna mapa wyładowań atmosferycznych

• Autor
  • Wiadomość

Karol007

Interaktywna mapa wyładowań atmosferycznych

Postpiątek, 29 kwi 2011, 19:23

Mam pomysł na zbudowanie globalnej mapy wyładowań atmosferycznych, a nawet jeśli by to było możliwe to jednoczesny pomiar potencjału elektrycznego. O ile widziałem proste układy do tego pierwszego, o tyle nie wiem jak mierzyć potencjał elektryczny.

Mapa wyglądałaby pewnie jak tutaj:

http://www.blitzortung.org/Webpages/index.php

czy tutaj:

http://gdziejestburza.pl/

Zaletą byłaby większa rozdzielczość takich map oraz to, że byłoby to dostępne dla wszystkich kontynentów i wszędzie tam, gdzie będzie zaangażowany wolontariusz.

Działałoby to na platformie obliczeń rozproszonych BOINC. Detektory podłączone na USB do kompów przesyłałyby wyniki do serwera, który rozdzielałby zadania i komputery weryfikowałyby dane napływające z sąsiednich czujników. Prezentacja danych odbywałaby się z niewielkim opóźnieniem. I jeśli by dołożyć do tego potencjał elektryczny to mapa byłaby bardzo ciekawa.

Dwa przykłady:
Obecnie największa polska drużyna BOINC (do której i ja należę) buduje podobny system dla pomiaru poziomu i zmian promieniowania gamma ( http://boinc.krzyszp.info/radioactive/i ... informacje ). Zainteresowanie wykazały niemal natychmiast inne drużyny z innych krajów europejskich. Obecnie dobiega końca składanie prototypów liczników Geigera na USB, potem trzeba tylko oprogramowanie napisać i za parę tygodni pierwsze dane powinny być już dostępne. W dalszej kolejności za 2-3 lata na świecie powinno być już sporo naszych liczników i globalna mapa będzie coraz dokładniejsza.

Innym przykładem jest koordynowany przez Stanford University projekt Quake-Catcher Network (QCN) ( http://qcn.stanford.edu/ ) dot. detekcji i analizy trzęsień ziemi. Zdobyta wiedza ma pomóc w przyszłości zbudować system wczesnego ostrzegania na zagrożonych terenach (to będą pewnie sekundy, ale każda każda sekunda się liczy).

Podłączone czujniki i wyniki są nanoszone na mapę:
http://qcn-web.stanford.edu/index.html

Wiadomo też, że czujnik (akcelerometr) wysyła dane tylko gdy komputery są włączone (nie dotyczy serwerów, bo te pracują cały czas) ale w każdej chwili statystycznie w sieci jest kilkaset czujników na całym świecie: http://qcn.stanford.edu/sensor/img/weekly.png

Wiadomo im niższy koszt czujników tym lepiej, bo więcej chętnych będzie. Akcelerometry kosztują ok. 150 zł i dla nas były sprowadzane z Niemiec, nasz licznik Geigera będzie pewnie zamykał się w niecałych 100 zł. Sprzęt do detekcji wyładowań wg schematów które znalazłem w innym wątku to nawet mniejszy koszt, a z poprawkami pewnie i tak nie przekroczy 100 zł.

Pytanie czy byłoby zainteresowanie budową takiego globalnego systemu i czy jest to potrzebne, tym bardziej że stacji radarowych jest wszędzie dość dużo i dane są dostępne w różnych miejscach. Dodam, że inne mierzalne w tani sposób parametry również można by wrzucać w sieć obliczeń rozproszonych i poddawać przetwarzaniu i analizie. Na koniec dodam, że moc obliczeniowa samej tylko platformy BOINC to w przybliżeniu ponad 5 PFLOPS czyli dwukrotnie więcej niż najszybszy superkomputer na świecie. Co prawda różnych projektów naukowych jest sporo, ale jak w tym przypadku, nie potrzeba dużej mocy obliczeniowej, tylko tyle by integrować dane i budować mapę.

Myślę, że polska drużyna BOINC jak tylko upora się z postawieniem Radioactive@home to chętnie się zainteresuje budową takiego systemu, tym bardziej że to nas pierwszy projekt i doświadczenie będziemy mieć znacznie większe :geek:

Pozdrawiam i czekam na konstruktywną krytykę ;)

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

• Pseudonim: Equator
  • Numer GG: 666327

Re: Interaktywna mapa wyładowań atmosferycznych

Postsobota, 30 kwi 2011, 08:23

Pomysł sam w sobie bardzo ciekawy :!: Tylko jak widać brakuje wykonawcy. W innym temacie są tylko rozmowy ale brak większego zaangażowania. Ja osobiście tylko czekam kiedy ktoś napisze, że ma do sprzedania (w granicach przyzwoitych 100 zł) poprawnie działający detektor wyładowań. Temat ciągnie się już dosyć długo. Może ten projekt przyspieszył by go. Bardzo ciekawie wyglądałaby mapka z potencjałem :D
Pozdrawiam
Szymon

Obrazek

e-mail: szymon.com@wp.pl

meteoWP

• Pseudonim: Krzychu
  • Numer GG: 0

Postsobota, 30 kwi 2011, 11:36

Zgadzam się z kolegom że pomysł ciekawy lecz na razie niemożliwy, ponieważ na razie nie ma znalezionego poprawnie działającego i sprawdzonego projektu. Jak widać z tematu o wykrywaczu burzowym prace i poszukiwania trwają lecz nadal szukamy dobrego rozwiązania. Twoje marzenie może się spełnić (oczywiście patrze na Polskę bo nie wiem jak nasi sąsiedzi) jak znajdziemy odpowiedni wykrywacz, wtedy dopiero gdy będzie schemat poprawnie działającego wykrywacza i każdy go zrobi będziemy mieć bardzo dokładne informacje o wyładowaniach. Poczytaj sobie o czujnikach PERUN które IMGW w Polsce posiada ok 9, potrafią wykryć wyładowanie podobno mniejsze niż 1km. Ja bym bardziej się wgłębił w odbiorze sygnału tych czujników niż tworzenie nowego tematu pokazujących wyładowania jak nie mamy jeszcze czujników :D, więc z tym tematem musimy jeszcze trochę poczekać.
Ostatnio edytowano sobota, 30 kwi 2011, 16:33 przez Paweł_Cholewa, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Liczne błędy w zdaniach

HawX

• Numer GG: 25903491

Postsobota, 14 maja 2011, 23:51

Duże znaczenie o sukcesie takiego pomysłu jest też detektor. Czy to byłby taki do trzymania w domu czy trzeba by go było umieścić na zewnątrz? Na pewno takie wewnętrzne detektory wyładowań, byłyby lepsze pod względem ilości, ponieważ nie każdy ma możliwość na umieszczenie takiego na zewnątrz. Pod uwagę trzeba też wziąć, zasięg i dokładność takiego sprzętu.
Osobiście uważam, pomysł za bardzo ciekawy i warty realizacji. ;)

cypek92

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: cypek92
  • Numer GG: 5035777

Postponiedziałek, 30 maja 2011, 21:39

Czy wiadomo już coś w tej sprawie? Polscy Łowcy Burz są zainteresowani? Jak cena nie przekraczałaby 100zł, to byłbym chętny na uczestnictwo w tym projekcie.
Ostatnio edytowano poniedziałek, 30 maja 2011, 21:50 przez Jakub_K, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Liczne błędy w zdaniach. Proszę uważniej pisać posty.
Gadu Gadu
5035777

Kuba_Świątkiewicz

Sympatyk

Sympatyk

Postśroda, 8 cze 2011, 21:49

Na stronie http://www.blitzortung.org/Webpages/ind ... ubpage_0=6 jest opis zbudowania detektora wyładowań połączonego z antena GPS. Po zbudowaniu takiego detektora dostaje się przynależność do Blitzortung i dostęp do archiwalnych danych itp.

W przypadku budowy autonomicznego systemu, na własnym systemie i z własną mapą potrzeba kilku detektorów, ze względu na to, że detektor nie wykrywa kierunku ani odległości wyładowania. Wyładowanie lokalizowane jest na podstawie odczytu z nim. 2 detektorów, wyliczana jest różnica czasu w mikrosekundach i ustalane miejsce wyładowania. Oczywiście - im więcej detektorów w siatce - tym wynik dokładniejszy. Wszystko jest opisane w broszurze Blitzortung (ang.).

Piotr Szuster

Administrator

Administrator

• Pseudonim: retsuz
  • Numer GG: 3600710

Postpiątek, 10 cze 2011, 22:20

Ja mam pytania do autora tematu.
Jak drogi byłby taki czujnik bo z chęcią bym kupił?
Jaka będzie skala tego czujnika?

Karol007

Postponiedziałek, 8 sie 2011, 22:50

Karol007 napisał(a):Obecnie największa polska drużyna BOINC (do której i ja należę) buduje podobny system dla pomiaru poziomu i zmian promieniowania gamma ( http://boinc.krzyszp.info/radioactive/i ... informacje ). Zainteresowanie wykazały niemal natychmiast inne drużyny z innych krajów europejskich. Obecnie dobiega końca składanie prototypów liczników Geigera na USB, potem trzeba tylko oprogramowanie napisać i za parę tygodni pierwsze dane powinny być już dostępne. W dalszej kolejności za 2-3 lata na świecie powinno być już sporo naszych liczników i globalna mapa będzie coraz dokładniejsza.

Poprawiam link do projektu:

http://radioactiveathome.org/pl/

A odpowiadając na pytania:
retsuz napisał(a):Ja mam pytania do autora tematu.
Jak drogi byłby taki czujnik bo z chęcią bym kupił?
Jaka będzie skala tego czujnika?

Cena zależy od projektu, trzeba by zsumować koszty komponentów. W takich projektach cena powinna być możliwie najniższa, ponieważ wolontariusze nie zawsze mogą przeznaczyć duże koszty na dodatkowy sprzęt, więc trzeba by dołożyć starań by zmieścić się w 100 zł.

Na drugie pytanie niestety nie mogę odpowiedzieć, bo jak wspominałem, to zależy zupełnie od projektu, który trzeba by uzgodnić z Łowcami oraz wolontariuszami BOINC i wyważyć między możliwościami konstrukcyjnymi w założonych kosztach, możliwościami technicznymi oraz potrzebami.

Projekt na razie będzie pewnie oczekiwał i zakładam, że dopiero w następnym sezonie się coś ruszy, ponieważ nie poruszałem szerzej tego tematu, ze względu na to, że projekt radioactiveathome pochłania dużą ilość czasu tym, którzy go stawiają na nogi.

Pozdrawiam

Maślana

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Pyra, PoznanskaPyra
  • Numer GG: 5855249

Postsobota, 5 maja 2012, 02:08

Pomysł świetny. Jeżeli uda mi się jakąś 100zł zarezerwować to kupie ten czujnik. Będziecie mieli wreszcie własne dane a IMGW, będzie mogło nas pocałować :twisted: Warto by było się wymienić i dla B@P pisać ostrzeżenia. Wyładowania atm. i sprzęt komputerowy nie za bardzo się lubią :D

Krystian_Gierszak

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Krys
  • Numer GG: 6225956

Postsobota, 9 cze 2012, 14:21

Kuba_Świątkiewicz napisał(a):Na stronie http://www.blitzortung.org/Webpages/ind ... ubpage_0=6 jest opis zbudowania detektora wyładowań połączonego z antena GPS. Po zbudowaniu takiego detektora dostaje się przynależność do Blitzortung i dostęp do archiwalnych danych itp.

W przypadku budowy autonomicznego systemu, na własnym systemie i z własną mapą potrzeba kilku detektorów, ze względu na to, że detektor nie wykrywa kierunku ani odległości wyładowania. Wyładowanie lokalizowane jest na podstawie odczytu z nim. 2 detektorów, wyliczana jest różnica czasu w mikrosekundach i ustalane miejsce wyładowania. Oczywiście - im więcej detektorów w siatce - tym wynik dokładniejszy. Wszystko jest opisane w broszurze Blitzortung (ang.).

Ostatnio zacząłem bardzo poważnie o tym myśleć, podoba mi się ten projekt. W te proste wykrywacze to już powoli tracę wiarę, bo zbyt dużo innych rzeczy (zakłóceń) wyłapują. Chyba się z nimi skontaktuję i zobaczę co mi napiszą.
AQQ: 3929949, Jabber: kryss@aqq.eu, Skype: k-r-y-s, E-mail: kgierszak@gmail.com
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCcvlkuJIbZNBf_YQwUZzSxQ
Pozdrawiam ... Krystian Gierszak

Mucha_k

• Pseudonim: Mucha

Postponiedziałek, 5 sty 2015, 11:58

Witam :D Z racji, że jestem nowa, chciałam zapytać co z tym pomysłem? Udało się? :D

gwiazdeczka

Postponiedziałek, 12 sty 2015, 01:09

Wiadomo jaka jest cena takiego czujnika? Czy komuś udało się coś wykombinować w temacie? :)

Piotr_Żurowski

Rzecznik Prasowy / Moderator

Rzecznik Prasowy / Moderator

• Pseudonim: piotr_z21

Postponiedziałek, 12 sty 2015, 14:20

Jeśli dobrze pamiętam to cena całego czujnika wraz z oprogramowaniem i GPS kosztuje około 200 euro. Odsyłam jednak do strony Blitzortung.org po więcej informacji.
Rzecznik Prasowy Stowarzyszenia Skywarn Polska / Polscy Łowcy Burz
Pozdrawiam, Piotr Żurowski

Tel:+48 698 284 782
e-mail: rzecznik.lowcyburz@gmail.com
https://www.facebook.com/piotr.zurowski
Obrazek

shea123

Postponiedziałek, 12 sty 2015, 19:24

Witam, i co - udało się coś zorganizować? Jeśli wtedy się nie udało to może warto odnowić inicjatywę? :)

Lindana

• Ostrzeżenia: 1

Postśroda, 11 lut 2015, 17:49

Właśnie, przyznam się, że temat ten zainteresował mnie stosunkowo niedawno, stąd mogę być do tyłu z takimi nowinkami, ale jak wygląda sprawa takiej mapy na chwilę obecną?

wafel9

Postczwartek, 12 lut 2015, 12:22

Świetny pomysł. Czy coś się w tej sprawie wyklarowało?

EdekBezKredek

Postpiątek, 20 lut 2015, 14:24

Jestem chętny aby pomóc w przygotowaniu takiej mapy!

Powrót do Pomysły