Teraz jest wtorek, 21 lis 2017, 04:52

Własny wykrywacz burz

• Autor
  • Wiadomość

Teokryt

Własny wykrywacz burz

Postponiedziałek, 11 maja 2009, 18:31

Windforce napisał(a): Te trzaski są bardzo charakterystyczne i ich obecność w sygnale stacji jednoznacznie sygnalizuje wyładowania atmosferyczne. Usłyszymy je najczęściej jeszcze zanim na niebie zauważymy chmurę Cb. Ja nauczyłem się już rozpoznawać po rodzaju trzasków:

*Odległość i kierunek do komórki burzowej
*Odróżniać wyładowania doziemne, wewnątrzchmurowe i dodatnie (!) z dobrym przybliżeniem (weryfikacja wizualna:P)
*Oceniać fazę i dynamikę rozwoju zjawiska burzowego po częstotliwości, rodzaju i sile trzasków
*Po kierunku z którego dochodzą mnie trzaski, na podstawie odpowiedniej stacji wiem, czy front burzowy przeszedł, czy przejdzie:P
*Odróżniać trzaski pochodzenia burzowego od zakłóceń sieciowych
*Gdy burza jest blisko (mniej niż 50 km do centrum) widmo jej trzasków może przesłaniać widma innych komórek w większej odległości.

Jakieś pytania?:P

Oprogramuj to.
Ja zamierzam wykorzystać Radio AM (nasłuchuje teraz podczas każdej burzy)i wyjście dźwiękowe podłączone do wejścia karty dźwiękowej i potem przechwytywanie sygnału. Oddzielenie szumu i wychwycenie tego co ty tu napisałeś bo jak odróżniasz uchem to znaczy że da się odróżnić komputerem.
Na dzień dzisiejszy dysponuję komputerem uruchomionym 24h na dobę z wolnym wejściem dźwiękowym. Dlatego jak jest jakiś zmyślny programista który w Delphi potrafił bym użyć biblioteki bass do tego właśnie celu to można by to uruchomić dalej. Janie ma wystarczającej wiedzy ale mogę podać sprzęt na testy.

Kuba_Świątkiewicz

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 0

Własny wykrywacz burz

Postponiedziałek, 11 maja 2009, 19:30

Witam!
Mój pierwszy post, więc także witam wszystkich i każdego z osobna.
Kiedyś znalazłem TAKI schemat. Zbudowałem go, lecz niestety, okazało się, że mój potencjometr podczas lutowania szlag trafił, i nie było możliwości regulacji. Sama konstrukcja działała dobrze. Wykrywała iskry z zapalarki w kuchence, prace wentylatora w komputerze jak i burze. Może komuś przyda się w/wschemat, ja swoje urządzenie będę budował raz jeszcze w tym roku :)

Teokryt

Własny wykrywacz burz

Postwtorek, 19 maja 2009, 07:05

Burza w radio.7z

Tak brzmi burza w radio.

Ma ktoś pomysł jak odfiltrować te piki które świadczą o wyładowaniu?

cypek92

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: cypek92
  • Numer GG: 5035777

Własny wykrywacz burz

Postwtorek, 9 cze 2009, 14:26

Witam
Widzę ze temat ucichł wiec może go odświeżmy.
Posiada ktoś już z ŁOWCÓW ten przedstawiany w temacie wykrywacz?? Jeżeli tak ot jak się sprawuje ?? Ja chciałbym się wyposażyć a wykrywacz (aby mógł podać skąd idzie burza, jaka odległość i jaka moc)
Jeżeli ktoś posiada już taki czy inny ale również pożyteczny wykrywacz proszę o odpowiedzenie na kolejnym poście,natomiast jeżeli ktoś posiada na sprzedaż to jestem chętny.
Ostatnio edytowano wtorek, 16 cze 2009, 23:35 przez Kuba_Żabiński, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Literówki, brak znaków diakrytycznych.
Gadu Gadu
5035777

Wojtek_Bartula

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Wojtek_B
  • Numer GG: 3774920

Własny wykrywacz burz

Postwtorek, 16 cze 2009, 20:08

cypek92 napisał(a):Witam
Widze ze temat ucichł wiec moze go odswiezmy.
Posiada ktos juz z ŁOWCÓW ten przedstawiany w temacie wykrywacz?? JEzeli tak ot jak sie sprawuje ?? Ja chcialbym sie wyposarzyc a wykrywacz (aby mogl podac z kad idzie burza, jaka odleglosc i jaka moc)
Jezeli ktos posiada juz taki czy inny ale rowneiz porzyteczny wykrywacz prosze o odpowiedzenie na kolejnym poscie,natomiast jezeli ktos posiada na sprzedaz to jestem chetny.

Mam takie samo pytanie, czy ktoś ma na sprzedaż taki poręczny wykrywacz burz.
Mój kanał na YT

Convective Addiction ;D

Areecki

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 7674966

Własny wykrywacz burz

Postwtorek, 30 cze 2009, 13:12

Ja proponuje zagadać na jakimś zagranicznym forum np. w Niemczech lub USA.
Dowiedzieć się po ile są takie produkty - ewentualnie może ktoś z zagranicznych sąsiadów
robi takie urządzenia na zamówienie.

Jeszcze jedna kwestia to na forum elektrody może ktoś by się znalazł kumaty
co zrobił by takie urządzenie.

Zapodaje 2 poradniki z opisem i zdjęciami - niestety po angielsku do zrobienia takiego detektora.
Teraz wystarczy tylko kogoś kto zna dobrze angielski i elektronika.

http://www.techlib.com/electronics/lightning.html

http://www.elektroda.pl/projekt/light_detector.gif

Zapraszam także po wymianę informacji do tego wątku : http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic115886.html
http://4poryroku.fotosik.pl/ - Moje Zdjęcia
http://areecki.ihq.pl/pogoda/index.htm - Moja Stacja Pogody (świętokrzyskie)

djfizyk

• Pseudonim: djfizyk
  • Numer GG: 1678237

Własny wykrywacz burz

Postwtorek, 30 cze 2009, 17:42

Właśnie ostatnio przysiadłem nad układem który mniej więcej chociaż pokazywałby na diodach odległość od wyładowania. Oczywiście byłaby to tylko przybliżona wartość. A mam akurat dzięki burzom w ostatnich dniach możliwość testować układy. :) Jak tylko coś uda mi się stworzyć to zapodam na forum efekty.

Krystian_Gierszak

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Krys
  • Numer GG: 6225956

Własny wykrywacz burz

Postwtorek, 30 cze 2009, 19:06

Jak widać na początku tematu zrobiłem w zeszłym roku ten "wykrywacz",ale niestety moim zdaniem to działał kiepsko,tzn. wykrywał pioruny ale i nie tylko,być może to kwestia dostrojenia,ale mi się nie udało dobrze go zestroić.Niestety z braku czasu musiałem przerwać testowanie i dopracowywanie tego "wykrywacza".Nawet nie udało mi się zrobić kilku egzemplarzy dla kolegów do testów,ale może już niedługo z czasem będzie lepiej i nadrobię zaległości :).
AQQ: 3929949, Jabber: kryss@aqq.eu, Skype: k-r-y-s, E-mail: kgierszak@gmail.com
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCcvlkuJIbZNBf_YQwUZzSxQ
Pozdrawiam ... Krystian Gierszak

djfizyk

Własny wykrywacz burz

Postczwartek, 2 lip 2009, 08:37

Wczoraj miałem okazję przetestować dwa układy które zrobiłem ponieważ miałem piękną burzę. Jeden to odbiornik ustawiony na ok 300kHz a drugi od 30MHz do ok 200MHz. Przez ponad 3 godziny zaobserwowałem kilka rzeczy. Drugi układ niestety ma za mały zasięg ale mimo tego kilka razy zareagował głownie jak pioruny były już nad moim domem. Ale podejrzewam że wystarczy zwiększyć zasięg jego działania. A pierwszy układ działał ciekawie. Fakt że reagował na zapalanie się świetlówki i włączanie różnych urządzeń do sieci ale tylko w bliskim otoczeniu i nie były to duże zakłócenia i raczej nie da się tego ominąć. Układ reagował już jak było widać tylko błyski na niebie a nie było słychać jeszcze dobrze grzmotów. Czyli zasięg będzie około 20-25km. Zauważyłem także że układ reagował najpierw równo z błyskiem a następnie na ułamek sekundy przed błyskiem a kiedy wyładowania były już od 200m do 6km ode mnie to układ najpierw reagował a po 2 sekundach następował błysk i dopiero grzmot. Czyli nie jest to aż tak zły wynik. Minusem było to że wskaźnik nie reagował na wszystkie wyładowania, ponieważ każde wyładowanie wysyła impuls o częstotliwości w różnych pasmach. I dlatego muszę dopracować też ten układ szerokopasmowy. Znalazłem także schemat jeszcze innego wskaźnika radio trzasków z 1966 roku :) także może i on będzie działał mimo że po schemacie jest bardzo prosty. Także pierwszy układ działa dobrze jednak ma wady i czasami nie działa tak jak chciałem, drugi wymaga dopracowania a trzeci jest w trakcie budowy :) Kto wie czy nie będzie najlepszy....

frezzjer

• Numer GG: 7257919

Własny wykrywacz burz

Postczwartek, 2 lip 2009, 11:24

djfizyk, zgodzę się z tobą, że układ 300khz jest sprawniejszy od układu o paśmie Mhz. Pracuję już nad tymi układami około 3 miesięcy ;). Zostałem przy odbiorniku 300khz, faktem jest że nie reaguje na wszystkie wyładowania, a zasięg mogę ocenić na 40-60km. Reaguje na burze których grzmoty nie docierają do mnie , czyli są dosyć daleko (próby przeprowadzane w nocy kiedy w mieście jest w miarę cicho, i jest mało zakłóceń). Pracuję teraz nad nowym układem rezonansowym, żeby zwiększyć częstotliwość do 400khz, może wtedy będzie reagował na więcej wyładowań. Nie mam miernika indukcyjności , żeby cewkę zmierzyć więc nawijanie samemu to metoda prób i błędów, jeszcze to dobieranie kondensatora :roll:. Może jeszcze wielkość anteny coś zmieni , zarazie mam taka 100cm teleskopową.

od dwóch godzin dookoła Jastrzębia krążą burze, od rana kończyłem swój wykrywacz, i wygląda ze się udało. Na 10 wyładowań złapał 8-10 więc skuteczność wysoka. Okazało się że oprócz zestrojenia układu ważne jest też miejsce postawienia takiego wykrywacz. Mieszkam w 10-cio piętrowym bloku. Gdy leżał na balkonie to lipa łapał jakieś 10% :( wyładowań, jak położyłem go przy oknie(przeciwległe balkonowi, druga strona bloku) skuteczność wzrosła go 95-99 :) %, przy przemieszczaniu się burzy reagował równie skutecznie, nie trza było z nim latać. Czy taką różnicę w odbiorze można tłumaczyć satelitą na balkonie , czy jak??, bo to kompletnie nie logiczne zachowanie układu.

djfizyk

Własny wykrywacz burz

Postsobota, 4 lip 2009, 11:20

Być może antena satelitarna zakłóca pracę wykrywacza ale faktem jest że radia na fale długie były mocno zależne od położenia odbiornika i może dlatego, ja u siebie też to zauważyłem... w czwartek wieczorem postanowiłem włączyć wykrywacz ten na 300kHz mimo że była ładna prawie bezchmurna pogoda. I co?! zareagował mi wskazując całkiem mocny sygnał. W pierwszej chwili myślałem że to przypadek ale przez pół godziny obserwacji tak co 30 do 50 sekund miałem wskazania. Myślę sobie to nie przypadek lub zakłócenia sieci energetycznej. Wyszedłem na balkon dwupiętrowej kamienicy i patrzę w niebo ale praktycznie nie ma chmur i gwiazdy widać ale spojrzałem na południowy wschód a tam w oddali jakieś chmury i leciutkie ledwie widoczne błyski. Czyli wykrywacz dobrze reaguje i jego zasięg jest o wiele większy niż przypuszczałem :)

Mariusz Świąder

Sympatyk

Sympatyk

Własny wykrywacz burz

Postponiedziałek, 6 lip 2009, 17:15

Panowie, fajna sprawa. Jak tylko sklecicie ustrojstwo, chętnie przetestuję w ganianiu terenowym.
Obecnie mi za wykrywacz robi CB radio, jadę sobie i co błysk, słyszę "trz" z radia, ale tylko gdy walnie w odległości mniejszej jak 10km ;)
·····●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●·····

frezzjer

Własny wykrywacz burz

Postponiedziałek, 6 lip 2009, 18:37

Tu jest jeszcze jeden problem :roll: , odnośnie samochodów. Układ bardzo dobrze sprawdza się w domu, niestety w moim przypadku wariuje w samochodzie. Widzę kiedy jest iskra na świecy :lol: i wykrywacz świeci na okrągło (wykrywacz podłączony do baterii, nie do zapalniczki). Może to zakłócenie z kopułki rozdzielacza, może w samochodzie z nowszym układem takie zjawisko nie będzie zachodziło. W ropniaku pewnie by nie wariował.
tutaj gościu ma to w samochodzie,

http://www.youtube.com/watch?v=Gn2aWHbwHjo

Ciekaw jestem czy u innych też tak w samochodzie wariuje???

djfizyk

Własny wykrywacz burz

Postczwartek, 9 lip 2009, 08:33

Hmmm kto wie. Ja sprawdzałem w swoim aucie i nie mam żadnych zakłóceń ze strony instalacji samochodu. Ani razu układ mi nie zareagował na pracę auta. A tutaj zdjęcia mojego układu 300kHz
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Mariusz Świąder

Sympatyk

Sympatyk

Własny wykrywacz burz

Postczwartek, 9 lip 2009, 08:35

I jak to działa i czy może być mniejsze i kiedy zrobisz taki dla mnie? :mrgreen:

frezzjer

Własny wykrywacz burz

Postczwartek, 9 lip 2009, 08:44

Kurcze stary to normalnie wersja 'pro', jest ;) . W takim razie muszę nad moim jeszcze popracować, skoro twój nie łapie zakłóceń z samochodu, to sprawa jest do uratowania.

djfizyk

Własny wykrywacz burz

Postczwartek, 9 lip 2009, 09:36

Układ może być mniejszy tylko trzeba dwie rzeczy zmienić. Jedna rzecz jest prosta bo zmiana źródła zasilania czyli powiedzmy dwa paluszki AAA lub jakiś maleńki akumulatorek ale z drugą rzeczą gorzej. Chodzi mi o wskaźnik, jak na razie układ wskazuje tylko moment wystąpienia pioruna ale jakoś nie bardzo wskazuje odległość, Cały czas siedzę nad rozwiązaniem i szukam informacji na necie by zrobić na kilku diodach LED wskaźnik tak by wskazywał chociaż przybliżoną odległość od uderzenia, tak jak to jest w Strike Alert. Czyli musiałby to być czuły układ mierzący wartość natężenia odbioru tej częstotliwości. Jestem blisko rozwiązania tego problemu przynajmniej tak myślę a zobaczymy jak będzie w praktyce. Ogólnie będę chciał to zmieścić w obudowie wielkości pagera. Ps. przez myśl przeszło mi też wykorzystanie lub przerobienie Sat Findera. Szkoda że on pracuje na częstotliwości od 900 do 2000MHz.

GuMa77

• Pseudonim: GuMa-GuMka

Własny wykrywacz burz

Postniedziela, 19 lip 2009, 16:26

Witam
To cudo nie mojej produkcji bo marny ze mnie elektron :)
ale dam znac jak dziala ten ich najtanszy wykrywacz
jak juz przyleci z USA za kilka dni
http://www.ambientweather.com/stpelide.html
pozdro for All Team
Obrazek
gumkas77@gmail.com
http://pocasi.chmi.cz/index.html/
zakladka : Radar/druzice
Radary Chmu
Blesky Chmu

sq7jzi

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: mag32
  • Numer GG: 3427386

Własny wykrywacz burz

frezzjer

Własny wykrywacz burz

Postczwartek, 23 lip 2009, 10:48

Hmmmm Panowie, może zrobimy ściepę dla kolegi GuMa77, i jak będzie miał to cacko, to rozkręci je, zrobi dokładne zdjęcia środka, a my elektrony ruszymy z masową produkcją :D

Krystian_Gierszak

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Krys
  • Numer GG: 6225956

Własny wykrywacz burz

Postponiedziałek, 27 lip 2009, 08:38

djfizyk napisał(a):Hmmm kto wie. Ja sprawdzałem w swoim aucie i nie mam żadnych zakłóceń ze strony instalacji samochodu. Ani razu układ mi nie zareagował na pracę auta. A tutaj zdjęcia mojego układu 300kHz ...

Super Ci to wyszło :!: ;)
Mam pytanko,czy Twoje cudeńko zrobiłeś na podstawie jednego ze schematów z tej strony :arrow: http://www.techlib.com/electronics/lightning.html ? Czy może coś innego?
frezzjer napisał(a):Hmmmm Panowie, może zrobimy ściepę dla kolegi GuMa77, i jak będzie miał to cacko, to rozkręci je, zrobi dokładne zdjęcia środka, a my elektrony ruszymy z masową produkcją :D
Hehe,no w sumie jak by Nas było więcej to bardzo dobry pomysł,gorzej jak by tam jakiś zabezpieczony uPC siedział :) ,ale w to raczej wątpie :)
AQQ: 3929949, Jabber: kryss@aqq.eu, Skype: k-r-y-s, E-mail: kgierszak@gmail.com
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCcvlkuJIbZNBf_YQwUZzSxQ
Pozdrawiam ... Krystian Gierszak

djfizyk

Własny wykrywacz burz

Postponiedziałek, 27 lip 2009, 10:24

Krystian_Gierszak napisał(a):
djfizyk napisał(a):Hmmm kto wie. Ja sprawdzałem w swoim aucie i nie mam żadnych zakłóceń ze strony instalacji samochodu. Ani razu układ mi nie zareagował na pracę auta. A tutaj zdjęcia mojego układu 300kHz ...

Super Ci to wyszło :!: ;)
Mam pytanko,czy Twoje cudeńko zrobiłeś na podstawie jednego ze schematów z tej strony :arrow: http://www.techlib.com/electronics/lightning.html ? Czy może coś innego?
frezzjer napisał(a):Hmmmm Panowie, może zrobimy ściepę dla kolegi GuMa77, i jak będzie miał to cacko, to rozkręci je, zrobi dokładne zdjęcia środka, a my elektrony ruszymy z masową produkcją :D
Hehe,no w sumie jak by Nas było więcej to bardzo dobry pomysł,gorzej jak by tam jakiś zabezpieczony uPC siedział :) ,ale w to raczej wątpie :)

Tak mniej więcej był to schemat zasięgnięty z tej strony jednakże zmienione były niektóre wartości części, w jednej gazecie elektronicznej był opracowany kiedyś schemat i płytka także na nim się opierałem. Jak coś mogę przesłać na e maila cały artykuł.

Wiesz różnie jest w takich układach. Ja mam nadzieje że nie ma tam wszystkiego w smd i ze startymi wszystkimi oznaczeniami... Nieraz się tak spotkałem. A czasami jest to tak proste rozwiązanie i części użyte że nawet człowiek by nie pomyślał. :) Bardzo jestem ciekaw jaki jest układ odpowiedzialny za określenie mniej więcej odległości od wyładowania.

GuMa77

projekt wykrywacza burz

Postśroda, 29 lip 2009, 12:05

Witam koledzy natrafiłem na takie coś:
http://aptekorz.pl/index.php?option=com ... &Itemid=62
Po kilku @ koleś obiecał że jak się wyrobi ze swoja praca, to na koniec sierpnia będzie gotowe to jego cudo!
Więc czekamy ;)
Ostatnio edytowano środa, 29 lip 2009, 16:50 przez Paweł_Cholewa, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Duże litery
Obrazek
gumkas77@gmail.com
Radary Chmu
Blesky Chmu

GuMa77

Własny wykrywacz burz

Postśroda, 29 lip 2009, 22:04

Do frezzjer

"Hmmmm Panowie, może zrobimy ściepę dla kolegi GuMa77, i jak będzie miał to cacko, to rozkręci je, zrobi dokładne zdjęcia środka, a my elektrony ruszymy z masową produkcją :D"

No kolego dobry pomysl, ja jestem za 8-)
Ostatnio edytowano czwartek, 30 lip 2009, 21:53 przez Krystian_Gierszak, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Literówka
Obrazek
gumkas77@gmail.com
Radary Chmu
Blesky Chmu

marapt

projekt wykrywacza burz

Postponiedziałek, 3 sie 2009, 01:01

GuMa77 napisał(a):Witam koledzy natrafiłem na takie coś:
http://aptekorz.pl/index.php?option=com ... &Itemid=62
Po kilku @ koleś obiecał że jak się wyrobi ze swoja praca, to na koniec sierpnia będzie gotowe to jego cudo!
Więc czekamy ;)

1. Przypuściłem hipotezę, że może uda mi się to zakończyć.
2. Nie zamierzam bawić się w robienie wykrywacza z diodą, bo to zrobi każdy z was: 3 kondensatory 2 oporniki cewka dioda.
Jako, że to mój pierwszy post nie bedę zbytnio wylewny. Wszystkie info o wykrywaczu bedę zamieszczał na swojej stronie lub na stronie medialife.pl.

Czołem.

GuMa77

Własny wykrywacz burz

Postponiedziałek, 3 sie 2009, 21:44

Witam
Koledzy doszło w końcu !
Na razie słabej jakości 1 zdjęcie z dziś na świeżo.
Ponieważ padły mi baterie w aparacie, więc jak naładuje to zrobię więcej i lepszej jakości!
To zdjęcie zrobione w trakcie akurat, jak złapał sygnał po wyładowaniu lub po zakłóceniu - faza testów - pomarańczowa dioda mrugająca na wyświetlaczu + dźwięk - 24-40 miles.
0-6, 6-12, 12-24 og 24-40 miles.
0-9, 9-19, 19-38 og 38-64 km. Ale może jakoś się naklei to w km.
Jeszcze mieliśmy z kumplem kilka odczytów różnej odległości, uczę się obsługi ;)
W aucie odczyt czasem po przekręceniu stacyjki - częściej po zapalenie świateł i gaszeniu.

http://picasaweb.google.pl/gumkas77/Dzi ... 5641854002

Pozdro.
Ostatnio edytowano wtorek, 4 sie 2009, 14:24 przez Grzegorz_Zawiślak, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Brak polskich znaków
Obrazek
gumkas77@gmail.com
Radary Chmu
Blesky Chmu

cypek92

Sympatyk

Sympatyk

Własny wykrywacz burz

Postniedziela, 23 sie 2009, 12:03

Witam po dłuższej przerwie,
Jak sprawa wygląda z tym wykrywaczem? Posiada już ktoś?? Jeżeli tak, to jak to wygląda i jak się sprawuje?
Gadu Gadu
5035777

Artur Michalak

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 3114031

Własny wykrywacz burz

Postniedziela, 23 sie 2009, 12:40

A co myślicie o dzwonkach Franklina??
GG 3114031
Moje zdjęcia http://artur5544.flog.pl/
Panasonic LUMIX FZ 48-głównie tym aparatem wykonuje zdjęcia
FUJI FinePix S1500

sq7jzi

Sympatyk

Sympatyk

Własny wykrywacz burz

Postczwartek, 3 wrz 2009, 13:38

Interesując się burzami i łącznością a w trakcie eksperymentów z VLF skonstruowałem odbiornik VLF od 0 do 100Hz, jeśli się zrodzi jakaś burza w trakcie testów urządzenia i okaże się, że wychodzi coś ciekawego, to podrzucę to do tego działu. Ale urządzenie to na razie będzie mogło tylko pokazywać rejestrowane dane na ekranie analizatora widma, więc pomyślałem by je w przyszłości wyposażyć we własny przetwornik AD i rejestrować dane w innej postaci. Ale to późniejszy czas, gdyż właśnie tego mi brakuje.

matrus

• Numer GG: 3328490

Własny wykrywacz burz

Postczwartek, 3 wrz 2009, 21:12

Słuchajcie a nie lepiej wyciągnąć z kieszeni około 500tys euro i sprawić sobie coś takiego:

:D http://www.youtube.com/watch?v=d2QJOEkBeYM
www.rusin.dl.pl

GG: 3328490

MARKONI

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Piotrek
  • Numer GG: 6155949

Własny wykrywacz burz

Postczwartek, 17 wrz 2009, 14:56

matrus napisał(a):Słuchajcie a nie lepiej wyciągnąć z kieszeni około 500tys euro i sprawić sobie coś takiego:

:D http://www.youtube.com/watch?v=d2QJOEkBeYM

Hmm... Jakbym wygrał w lotto to czemu nie :)

Mariusz Świąder

Sympatyk

Sympatyk

Własny wykrywacz burz

Postpiątek, 20 lis 2009, 15:40

Panowie, jak jest z tym wykrywaczem, jest już coś co można testować?
Chyba koncepcja była taka by ktoś wykonał kilka sztuk, rozesłał po łowcach, Ci by sprawdzali działanie podczas burz, udokumentowali dorzucili swoje sugestie i odesłali. Konstruktor by poprawił i można by wtedy zrobić zrzutkę chętnych na posiadanie tego, a konstruktor wykonałby odpowiednią ilość sztuk.
To jak z tym?

sq7jzi

Sympatyk

Sympatyk

Własny wykrywacz burz

Postpiątek, 20 lis 2009, 16:06

W moim mniemaniu - wykrywacz burz, ma na celu określenie pozycji na której doszło do wyładowania, oprócz tego odległości od nas.
Zrobienie tego amatorskim sposobem, tak, by się można było w to uzbroić podczas jazdy, jest co najmniej trudne, a wydaje mi się, że najlepszym sposobem jest po prostu policzenie tej odległości z funkcji czasu między błyskiem i grzmotem.
Można oczywiście zrobić urządzenie które będzie rejestrowało jedno i drugie, ale by określić wtedy odległość, to widzę tu co najmniej taki problem:
Wykrywamy wyładowanie po błysku i po zarejestrowaniu fali EM na VLF, i czekamy do zarejestrowania grzmotu.
Skonstruowanie tego na zasadzie elementów dyskretnych, jest proste, ale pozostaje problem dokładności, marnie to widzę, choć fakt, najlepiej było by to po testować.
Konstruując układ z DSP, można uzyskać dużą dokładność ale komplikacja jego, zwłaszcza oprogramowania może nastręczyć sporo trudności.

Reasumując: [nie wnikam teraz we wcześniejsze dyskusje]
Poszukuję do współpracy:
osoba znająca elektronikę - podstawy.
osoba znająca informatykę - algorytmy.
programista C na uCPU.

Jeśli się uda złożyć taki Team, jesteśmy w stanie skonstruować sensowne urządzenie.

Szczegóły projektu.
Potrzebny odbiornik VLF, czyli antena magnetyczna, najlepiej ferrytowa, ponieważ jest mała, choć lepsza by pewnie była ramowa, ale nie wyobrażam sobie dźwigania takiej anteny, więc - antena ferrytowa VLF z filtrem wąsko pasmowym i wyjście na wzmacniacz tranzystorowy - napięciowy najlepiej.

Odbiornik błysków światła. Jak długo trwa błyśnięcie pojedyncze?
Układ, który to zarejestruje i da na wyjściu odpowiadające tym błyskom impulsy. Ma ktoś zarejestrowane, tak, by można było obliczyć czas trwania błysku ?

Odbiornik fali akustycznej.
Mikrofon niskich częstotliwości, akustyczny filtr dolnoprzepustowy i wyjście napięciowe.

Kto może, niech podeśle zarejestrowane grzmoty, trzeba je przeanalizować pod kątem zakresu widmowego i czasu trwania.

Do tego wszystkiego, układ licznika wyzwalany jednoczesnym pojawieniem się fali radiowej i fali świetlnej, a kończący licznie po pojawieniu się grzmotu / fali akustycznej o określonej charakterystyce.
To ostatnie i montaż do kupy zostawiam dla siebie.

Co Wy szanowni forumowicze o tym moim pomyśle sądzicie ?
Ostatnio edytowano poniedziałek, 4 sty 2010, 16:52 przez Krystian_Gierszak, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Literówka

Mariusz Świąder

Sympatyk

Sympatyk

Własny wykrywacz burz

Postponiedziałek, 23 lis 2009, 11:09

To nie zadziała w tej wersji, którą proponujesz, a która jest potrzebna do pościgu - podczas łowów. To co opisałeś nadaje się do badań stacjonarnych. Natomiast do samochodu jest potrzebne coś działające w warunkach samochodowych. Odpada mierzenie błysków - wystarczy że z naprzeciwka migną światła samochodu, albo będzie fragment drogi oświetlony lampami. Akustyka w samochodzie, jest taka, że słychać dużo, w tym Cb radio, rozmowy, telefon, wyboje itp. Mikrofon zbierze każdy syf, a dalszych grzmotów kompletnie nie zbierze.

Pozostaje układ, który rejestruje wyładowanie, którego łowca nie widzi.
Widzę to tak: paczka pozioma, jak najbardziej wąska (niska) z poziomym rzędem diód, podczas wyładowania paczka zapala na ułamek sekundy diody. Jest ich np 10 i w zależności od siły sygnału, zapala odpowiednią ich ilość, gdzie piorun o największej sile sygnału (najbliżej) zapala wszystkie. Zasilanie 12V z zapalniczki.
W paczce +jedna dioda (power) i gałka potencjometru do ustawiania czułości (jak sqlesh w CB). Antena w środku (cewka) lub na kablu.

Zastosowanie - gdy burza jest dobrze widoczna i w oddali, to wyładowania łowca widzi na własne oczy, więc paczka spełni funkcję informacyjną rejestrując wyładowania których łowca nie widzi (np inna komórka burzowa).
Często jest bywa inaczej i wtedy właśnie miernik pokaże swoją przydatność. W praktyce bywa, że robi się ciemno, wjeżdża gdzieś w okolicę komórki lub pod nią, pada, nic nie widać i niebo tak się błyska, że kompletnie nie wiadomo z której strony i w jakiej odległości (w praktyce miałem tak wiele razy) jest burza. Miernik pokazałby czy ten błysk co widzę to był daleko czy blisko, bo w złych warunkach podczas jazdy na oko dystansu nie da się oszacować, chyba że wyładowanie mamy w drzewo obok ;) a tak, wiem czy się do burzy zbliżam, czy oddalam obserwując diody.

sq7jzi

Sympatyk

Sympatyk

Własny wykrywacz burz

Postponiedziałek, 23 lis 2009, 11:26

To nie zadziała w tej wersji, którą proponujesz, a która jest potrzebna do pościgu - podczas łowów. To co opisałeś nadaje się do badań stacjonarnych. Natomiast do samochodu jest potrzebne coś działające w warunkach samochodowych. Odpada mierzenie błysków - wystarczy że z naprzeciwka migną światła samochodu, albo będzie fragment drogi oświetlony lampami. Akustyka w samochodzie, jest taka, że słychać dużo, w tym Cb radio, rozmowy, telefon, wyboje itp. Mikrofon zbierze każdy syf, a dalszych grzmotów kompletnie nie zbierze.

Oczywiście, że będzie problem, ale...
Widzę to trochę inaczej, układ reaguje na amplitudę wyładowania VLF I na błysk o określonych parametrach - tylko trzeba je określić. Huk wyładowania też ma pewną charakterystykę, którą można określić, trzeba to tylko najpierw zrobić.
Nie na wariata łapać wszystko co wlezie.
Pierwsza zasada działania która się pojawi, to synchroniczne błyski wraz z sygnałem VLF.

Pozostaje układ, który rejestruje wyładowanie, którego łowca nie widzi.

Jeśli widzi to też nie koniecznie jest w stanie określić odległość.
Widzę to tak: paczka pozioma, jak najbardziej wąska (niska) z poziomym rzędem diod, podczas wyładowania paczka zapala na ułamek sekundy diody. Jest ich np 10 i w zależności od siły sygnału, zapala odpowiednią ich ilość, gdzie piorun o największej sile sygnału (najbliżej) zapala wszystkie. Zasilanie 12V z zapalniczki.
W paczce +jedna dioda (power) i gałka potencjometru do ustawiania czułości (jak sqlesh w CB). Antena w środku (cewka) lub na kablu.

Poza tym w takim przypadku urządzenie można również podłączyć pod CB które jest odbiornikiem AM i również rejestruje wyładowania.
Dokładność żadna, wyładowanie nie determinuje przecież mocy tylko ze względu na odległość, ale i o inne parametry środowiskowe, uważam, że takie rozwiązanie będzie również kłopotliwe ze względu obsługi urządzenia. Squelsh.
Zastosowanie - gdy burza jest dobrze widoczna i w oddali, to wyładowania łowca widzi na własne oczy, więc paczka spełni funkcję informacyjną rejestrując wyładowania których łowca nie widzi (np inna komórka burzowa).

Widzi, i owszem, ale nie wszystkie i czy jest prawidłowo w stanie stwierdzić jaka jest odległość ?
Często jest bywa inaczej i wtedy właśnie miernik pokaże swoją przydatność. W praktyce bywa, że robi się ciemno, wjeżdża gdzieś w okolicę komórki lub pod nią, pada, nic nie widać i niebo tak się błyska, że kompletnie nie wiadomo z której strony i w jakiej odległości (w praktyce miałem tak wiele razy) jest burza. Miernik pokazałby czy ten błysk co widzę to był daleko czy blisko, bo w złych warunkach podczas jazdy na oko dystansu nie da się oszacować, chyba że wyładowanie mamy w drzewo obok ;) a tak, wiem czy się do burzy zbliżam, czy oddalam obserwując diody.

No dobrze, do takiego rozwiązania wystarczy zwykły odbiornik AM nastawiony tak by nie odbierał żadnej stacji radiowej i po prostu podłączenie pod niego - wyjście line albo wskaźnik wbudowany lub po prostu pod głośnik - linijki diodowej odpowiednio wykalibrowanej.

Rafał_Cieślak

Własny wykrywacz burz

Postponiedziałek, 23 lis 2009, 15:31

Myślę, że to wypali. Nie zgłaszam się do drużyny, bo nawet podstaw elektroniki nie znam. Mogę jedynie posłużyć jakąś radą jak będę wiedział. Przydałby się wg mnie laptop. Zrobić małą antenę na VLF i tak jak mi Michał (SQ7JZI) polecił. Myślę, że wtedy różnica szumów byłaby znaczna, a jak testowałem, to zmiany wykrywa nawet przy laserze 30mW. Wydaje mi się, że takiego dużego problemu by nie było, jeżeli ktoś obserwowałby ciągle odczyt VLF. Nie wiem czy to dobry pomysł, bo silnik również wytwarza jakieś tam pole magnetyczne..
Ostatnio edytowano poniedziałek, 4 sty 2010, 17:01 przez Krystian_Gierszak, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Literówki

Damian_Lużyński

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: modulator93
  • Numer GG: 39184791

Własny wykrywacz burz

Postniedziela, 27 gru 2009, 16:35

Jako iż jestem w technikum na kierunku elektronika chciałbym zrobić wykrywacz burz , jedyny schemat jaki znalazłem to ten wraz z opisem http://www.blaha.staszic.eu.org/?p=36
Chciałbym się zapytać kogoś kto się zna czy ten schemat jest poprawny, czy to nie jest jakaś "lipa"
Ostatnio edytowano poniedziałek, 4 sty 2010, 17:02 przez Krystian_Gierszak, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Literówki
Damian199309@gmail.com
Pozdrawiam Damian

Wojtek_Bartula

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Wojtek_B
  • Numer GG: 3774920

Własny wykrywacz burz

Postniedziela, 27 gru 2009, 16:41

Na jakich częstotliwościach najczęściej odsłuchujesz burze? Możesz znaleźć takie radio na allegro i podać mi namiary? Ja właśnie nie mam żadnych na baterie, a prąd wyłączam jak idzie burza.
Mój kanał na YT

Convective Addiction ;D

Rafał_Cieślak

Własny wykrywacz burz

Postponiedziałek, 28 gru 2009, 10:29

Modulator, powinno działać.. ale żeby nie przegapić wyładowań to przed diodą sygnalizującą proponuję wstawić kondensator, żeby dioda nie zgasła natychmiast.

cypek92

Sympatyk

Sympatyk

Własny wykrywacz burz

Postponiedziałek, 25 sty 2010, 21:24

Witam po dłuższej przerwie. Jak tam się trzymają sprawy, na temat wykrywacza burz? Zbudował go już ktoś?Jeżeli tak, to jak działa i jak się sprawuje w terenie, budynku i samochodzie?
Można go kupić od jakiegoś użytkownika, już czy jeszcze nikt nie jest posiadaczem?
Ostatnio edytowano wtorek, 26 sty 2010, 00:19 przez Paweł_Cholewa, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Błędy w zdaniach
Gadu Gadu
5035777
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Pomysły