Teraz jest piątek, 20 lip 2018, 20:09

Iskry z zapalarki do gazu i pioruny - analogie.

• Autor
  • Wiadomość

sea

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Sea
  • Numer GG: 0

Iskry z zapalarki do gazu i pioruny - analogie.

Postsobota, 27 wrz 2008, 01:51

Lubię czasami sobie poeksperymentować z wysokimi napięciami mojej zapalarki do gazu. Zaobserwowałem ciekawe zjawisko - na bardzo cienkiej warstwie nieprzewodzącej nałożonej na dobry przewodnik, który jest uziemiony (np. pomalowana rura), ładunki rozchodzą się we wszystkich kierunkach dając zjawisko przypominające anvil crawlers w chmurach burzowych. To daje pewien pogląd dotyczący genezy tych zjawisk w przyrodzie. Zauważmy, że gdy przytykamy elektrodę do farby, ładunki poruszają się po warstwie powietrza, która jest lepszym przewodnikiem niż farba. One jonizują rurę, co sprawia, że powstają siły elektrostatyczne oddziałujące na ładunki z iskiernika. To potęguje zasięg iskier, które osiągają o wiele większe, niż w przypadku uderzeń bezpośrednich, odległości. Ładunki także bardzo łatwo rozdzielają się tworząc pajęczynę rozchodzącą się we wszystkich kierunkach od centrum ładunku (źródła), lub mającą tendencję do lekkiego zorganizowania się w niektórych miejscach farby. Czasem następuje przebicie i pojedyncza, długa iskra osiąga dużą jasność.

Patrząc na chmury burzowe dostrzegamy analogię. Naelektryzowane kryształki w kowadle mają mniejszy opór niż warstwa bardziej suchego powietrza pod nim. Ziemia natomiast jest tą "rurą". Gdy chmura naelektryzuje się dostatecznie, zacznie odpowiednio oddziaływać z ziemią (zjawisko to jest wykorzystywane w kondensatorach), a na niebie ujrzymy pajęczynę błyskawic. Dostatecznie silne ładunki mogą przebić się przez grubą warstwę powietrza (lub napotykając bardziej zjonizowaną kolumnę powietrza mogą się przez nią przebić) dając wyładowania doziemne dodatnie. Iskry ślizgające się po słabo przewodzącym powietrzu mogą, analogicznie do ładunków na pomalowanej rurze, przebywać większe odległości.

Zrobiłem sobie też model drzewa - mokry skrawek z wykałaczki wbiłem w mokrą masę z odrobiny mąki. Uderzyłem iskrą - ładunki rozchodziły się wewnątrz drewna, czasem wychodząc przy "ziemi", gdzie mogliby stać np. nieświadomi ryzyka ludzie. Udało mi się zaobserwować na tym zjawisko podobne do ogni św. Elma. Pojawia się ono wtedy, gdy elektroda jest na granicy możliwości wygenerowania iskry. Elektroda emituje słabo świecące wyładowanie pilotujące, które nie może jednak osiągnąć celu - w tym samym momencie czubek "drzewa" świeci na niebiesko. Pojawia się to czasami także w przypadku wyładowania iskry w innym miejscu, tak więc ognie św. Elma mają identyczną genezę jak łuki elektryczne strzelające z ostrych obiektów przy bliskim uderzeniu pioruna.

Myślę, że dla wielu te wnioski są oczywiste ze względów teoretycznych, jednak umieściłem tu także potwierdzenie w praktyce ;). O wiele lepsze eksperymenty będzie można wykonać z transformatorem Tesli.
Obrazek

Qasar

• Pseudonim: Qasar
  • Numer GG: 0

Re: Iskry z zapalarki do gazu i pioruny - analogie.

Postczwartek, 10 mar 2011, 02:35

Witam, jeżeli ktoś chce zbudować prawdziwy generator Tesli i inne urządzenia generujące wysokie napięcie takie jak np: generator udarowy wysokonapięciowy Marxa ,symulujący wyładowania burzowe.Polecam serwis poświęcony tego typu urządzeniom i nie tylko , tuta podaje stronę http://www.myzlab.pl . W serwisie jest do pobrania darmowy program do obliczania generatora Tesli . Oczywiście każdy kto chce zbudować tego typu urządzenie wysokonapięciowe niech się zapozna najpierw z zagrożeniami dla życia jakie niesie dane urządzenie !!! Opisywane w serwisie urządzania generują wyładowania iskrowe do 0,5m więc dobrze jest aby przy uruchomieniu i pracy urządzenia były co najmniej dwie osoby i wiedzące jak udzielić pierwszej pomocy po porażeniu prądem elektrycznym !!!

Powrót do Eksperymenty