Teraz jest wtorek, 19 lut 2019, 17:31


System Wykrywania

 • Autor
 • Wiadomość
Offline

sq7jzi

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 57
 • Dołączył(a): czwartek, 2 lip 2009, 11:14
 • Lokalizacja: Częstochowa/Pławno
 • Pseudonim: mag32
 • Numer GG: 3427386

System Wykrywania

Postniedziela, 19 lip 2009, 21:32

Czy używa ktoś z was jakichś detektorów wyładowań i co on daje?
Poza tym, analizując informacje o SAFIR, stwierdziłem, że odczytuje on dane w paśmie VHF.
Ktoś ma jakieś precyzyjniejsze informacje?
Offline
Avatar użytkownika

Paweł_Cholewa

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 1822
 • Dołączył(a): poniedziałek, 14 lip 2008, 22:16
 • Lokalizacja: Kraków
 • Pseudonim: Pablo
 • Numer GG: 8739674

System Wykrywania

Postniedziela, 15 sie 2010, 08:53

Przegrzebując internet natknąłem się na ciekawą stronkę, opracowanie o wyładowaniach atmosferycznych, a głównie o systemie detekcji i o rodzajach detektorów. Jest tam bardzo wiele ciekawych informacji, więc zainteresowanych zapraszam do czytania ;).
sq7jzi napisał(a):Czy używa ktoś z was jakichś detektorów wyładowań i co on daje?
Poza tym, analizując informacje o SAFIR, stwierdziłem, że odczytuje on dane w paśmie VHF.
Ktoś ma jakieś precyzyjniejsze informacje?
System detekcji i lokalizacji wyładowań elektrycznych SAFIR jest systemem francuskim, który za pomocą elektromagnetycznej interferometrii w paśmie bardzo wysokich częstości VHF oraz detekcji fal w paśmie niskich częstości LF wykrywa i lokalizuje wyładowania elektryczne.
System bazuje na interferometrycznym pomiarze różnicy faz fali elektromagnetycznej odbieranej przez dwie różne anteny. Różnica faz jest ściśle zależna od kierunku rozchodzenia się fali. Pomiaru różnicy faz dokonują teoretycznie dwie anteny prętowe. Do wyznaczenia jednoznacznej wartości kąta azymutu potrzeba 2 par anten. W celu zwiększenia dokładności lokalizacji stosuje się w praktyce 5 par anten prętowych. Ponieważ amplitudy sygnałów są równe, więc różnią się tylko fazą. Różnica faz sygnałów wyindukowanych w antenach prętowych jest ściśle związana z kierunkiem propagacji fali wyemitowanej przez wyładowanie piorunowe. Po wyznaczeniu różnicy faz sygnałów elektrycznych w dwóch antenach oblicza się kierunek rozchodzenia się fali. Dzięki wyznaczonym azymutom (kierunki rozchodzenia się fal w stosunku do kierunku północnego) z kilku stacji detekcji można wyznaczyć przez triangulację dokładne położenie źródła emitującego fale - położenia wyładowania piorunowego. W skład systemu SAFIR (rysunek obok) wchodzi sieć stacji detekcji, centralny system przetwarzania danych CPS oraz terminale użytkowników. Sieć pomiarowa składa się z 9 stacji detekcyjnych rozmieszczonych na terenie całego kraju w taki sposób, aby uzyskać dokładność lokalizacji wyładowań atmosferycznych na poziomie do 1 km, a skuteczność detekcji ok. 95% dla terytorium Polski. Optymalną konfigurację uzyskano rozmieszczając stacje w miastach: Białystok, Olsztyn, Toruń, Gorzów Wlkp., Kalisz, Częstochowa, Sandomierz, Włodawa i Warszawa. System SAFIR w Polsce uruchomiono w 2002 roku.
Ponieważ średnia odległość między dwoma najbliższymi stacjami lokalizacyjnymi wynosi ok. 200 km (waha się od 145 km do 225 km), ważnym dopełnieniem całego układu systemu detekcji wyładowań atmosferycznych była synchronizacja czasowej poszczególnych stacji. Dokonano tego za pomocą satelitarnego systemu GPS. Każda stacja wykonuje kątową, interferometryczną lokalizację wyładowania atmosferycznego. Dane wyładowania z każdej stacji przesyłane są łączami satelitarnymi (w Białymstoku i Warszawie przez sieć IMGW) do CPS, gdzie grupuje się dane z odpowiednich przedziałów czasowych z poszczególnych stacji w celu uzyskania lokalizacji oraz parametrów wyładowania atmosferycznego oraz oblicza dokładne położenie wyładowania za pomocą techniki triangulacyjnej i jego parametry (wyładowania).

Więcej informacji znajdziesz właśnie w tym artykule :):
http://www.geozone.pl/wy%C5%82adowania_ ... ia,13.html

Pozdro ;).
Pozdrawiam - StormHunter®
Obrazek
E-mail: pawciokrk89@gmail.com Mój kanał na YouTubePawcioKrk

Powrót do Eksperymenty

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron