Teraz jest poniedziałek, 17 gru 2018, 06:07

Chmury w słoiku

• Autor
  • Wiadomość

DanielW

Zbanowany

Zbanowany

• Ostrzeżenia: 2
  • Pseudonim: Danio
  • Numer GG: 9094554

Chmury w słoiku

Postniedziela, 13 cze 2010, 13:04

Chmury w słoiku

Potrzebny jest duży słoik na ogórki, balon, duża gumka recepturka, kredowy pył lub talk i zimna woda.

Trzeba umyć słoik i nalać na dno wody na wysokość 2,5 centymetrów. Wytnij z balonu kwadrat gumy, zakryj nim wylot słoika i połóż na nim książkę, by się nie przesunął. Po 10-15 minutach usuń książkę i gumę. Wsyp łyżkę sproszkowanej kredy lub talku i szybko zakryj słoik gumą. Owiń szczelnie wylot słoika gumką recepturką, by przytrzymać arkusz gumy. Wciśnij gumową membranę nieco do słoika, a po 15 sekundach cofnij rękę.

Gdy wciskasz gumę ręką, powietrze jest sprężane i ogrzewane, więc może zawierać więcej pary wodnej. Gdy zwolnisz nacisk, ciśnienie spada, powietrze się ochładza, a nadmiar pary kondensuje na cząsteczkach proszku zawieszonych w powietrzu. Tak w słoiku powstają „chmury”.

Mi wyszło, tylko to trwa chwile, pÓŹniej skrapla się.
A może sprÓbować zrobić mini burze
Ostatnio edytowano poniedziałek, 14 cze 2010, 22:34 przez Kuba_Świątkiewicz, łącznie edytowano 1 raz
Powód: ORT! n-ty raz, przecinki i kropki - n-ty raz, wielkie litery na początku - n-ty raz!

piotroslaw

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Piotrek
  • Numer GG: 15718853

Chmury w słoiku

Postniedziela, 20 cze 2010, 14:09

Mi wyszedł cumulonimbus capillatus :lol: Nawet fajny pomysł już o nim czytałem gdzieś w necie.

Powrót do Eksperymenty