Teraz jest niedziela, 27 maja 2018, 13:33

Sodowa fontanna (lepiej przeprowadzać na zewnątrz)

• Autor
  • Wiadomość

DanielW

Zbanowany

Zbanowany

• Ostrzeżenia: 2
  • Pseudonim: Danio
  • Numer GG: 9094554

Postponiedziałek, 14 cze 2010, 21:14

Nie na temat pogody ale jest

Potrzebna jest paczka mentosów, dwulitrowa butelka dietetycznego napoju gazowanego i plastikowy pojemnik.

Otwartą butelkę napoju ustawiamy w plastikowym pudełku. Trzeba włożyć mentosy do tubki z papieru, a następnie dodać je do butelki wszystkie jednocześnie. I odsunąć się!

Napoje gazowane są nasycane dwutlenkiem węgla pod dużym ciśnieniem. Cząsteczki wody, które silnie się przyciągają, przywierają do siebie, otaczając pęcherzyki gazu. Ponieważ napięcie powierzchniowe jest tak silne, większość gazu pozostaje zawieszona w cieczy i nie mogą pojawiać się nowe bąbelki. Mentosy zawierają gumę arabską, sok z afrykańskiego drzewa. Białka gumy arabskiej przełamują napięcie powierzchniowe cząsteczek wody, uwalniając gazowy dwutlenek węgla. Gdy cukierki się rozpuszczają, na ich powierzchni powstają małe zagłębienia, w których mogą tworzyć się pęcherzyki CO2. Tak szybko uwalniający się gaz zabiera ze sobą, na zewnątrz, dużą część zawartości butelki.

Areecki

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 7674966

Postponiedziałek, 14 cze 2010, 22:09

Chyba chodzi o coś takiego :
http://4poryroku.fotosik.pl/ - Moje Zdjęcia
http://areecki.ihq.pl/pogoda/index.htm - Moja Stacja Pogody (świętokrzyskie)

mati16klb

Sympatyk

Sympatyk

• Lokalizacja: Kluczbork (ok. 40 km od Opola na NE, powiat kluczborski, gmina kluczbork)
  • Pseudonim: mati
  • Numer GG: 9102736

Postponiedziałek, 14 cze 2010, 22:55

Hehe nie ma jak G. Halama i jego teksty :D "znajdujemy się na terenie tajnej fabryki, tak tajnej, że nawet ja nie wiem gdzie jestem xD", ale wracając do tematu czasami z nudów robiłem właśnie takie doświadczenie i jest przy tym pełno frajdy :D...no i brudne ubrania ;).

Powrót do Eksperymenty