Teraz jest czwartek, 22 lut 2018, 10:45

Radiotrzaski

• Autor
  • Wiadomość

diskacz

• Numer GG: 0

Radiotrzaski

Postpiątek, 7 mar 2008, 18:23

Czy ma ktoś jakieś doświadczenia w nasłuchiwaniu wyładowań? Jeśli tak, to zapraszam do zabrania głosu. Interesuje mnie głównie w jakim zakresie częstotliwości da się coś usłyszeć. Jeśli znacie jakieś ciekawe zasoby w sieci, również je podajcie.

P.S. Nie wiedziałem gdzie napisać ten temat. Jakby co, proszę o przeniesienie w bardziej odpowiednie miejsce.

Mateusz_R

Re: Radiotrzaski

Postpiątek, 7 mar 2008, 19:07

Ja często przysłuchuje się wyładowaniom w radio. Najczęściej nastawiam na częstotliwosci między 180kHz a 260kHz.

Ogólnie jest tak ze wyładowania międzychmurowe słychac najlepiej na VHF(ale słabo ze względu na moc), natomiast wyładowanie chmura-ziemia dobrze wykrywalne jest od ELF do VHF.

Areecki

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 7674966

Postpiątek, 7 mar 2008, 19:25

U mnie start telewizor u dziadków z dosc wysoką anteną zawsze trzeszczy (telewizor elemis antena szerokopasmowa)
Nawet jeżeli chmura jest bardzo daleko można już zauważyc szumy !!Im bliżej tym bardziej zniekształca sie obraz przez sekunde
http://4poryroku.fotosik.pl/ - Moje Zdjęcia
http://areecki.ihq.pl/pogoda/index.htm - Moja Stacja Pogody (świętokrzyskie)

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

• Numer GG: 0

Postsobota, 19 kwi 2008, 20:00

U mnie najlepiej słuchać radiotrzaski na falach o częstotliwości 153 - 180kHz (LW). Wyładowania atmosferyczne najlepiej słuchać wieczorem i nocą, słychać burze nawet z centralnych części Niemiec :!:
W dzień mamy sporo zakłóceń na tych falach w mieście (np. pojawia się okropne, ciągłe warczenie), więc czasami mam kłopoty z słuchaniem burzy przez radio z odległości około 100km.
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/

Mateusz_R

Postsobota, 19 kwi 2008, 20:13

Kiedys się tym interesowałem ale chyba mało mi zostało.
Wyładowanie atmosferyczne generuje impuls elektromagnetyczny w szerokim zakresie częstotliwości. Przyczyną jest wysoka temperatura plazmy w kalale burzowym(emituje fale w zakresie widzialnym), oscylacja plazmy pod wpływem pola elektromagnetycznego ziemi, oraz najważniejsze przepływ prądu(coś w rodzaju obwodu elektrycznego, w którym dzięki szybkim zmianom napięcia tworzą się impulsy elektromagnetyczne).
Jeśli chodzi o tą ostatnią przyczynę to najsilniejsza moc występuje na częstotliwościach o długościach fali zbliżonej do długości wyładowania.
Dlatego najlepsze są fale długie(LW)o długości 1-10km.

Oczywiście lepiej nasłuchiwać wyładowań nocą. Przyczyna znajduje się wysoko nad ziemią. Fale o tym spektrum zleżne są od stanu jonosfery. W dzień promieniowanie pochodzące ze słońca(wiatr słoneczny) zaburza jonosfere co powoduje że fale elektromagnetyczne nie mogą zbytnio się od niej odbijać co powoduje że zasięg jest jest mały. Wtedy mamy do czynienia z falą powierzchniową. Natomiast nocą odbicie jest znacznie lepsze więc mamy do czynienia z falą jonosferyczną.

Areecki

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 7674966

Postsobota, 19 kwi 2008, 20:50

Dzieki za małe odczarowanie tego procesu ;D
W każdym razie przy kolejnej dobrej burzy spróbuje poszukac
odpowiednich fal dla siebie na których najlepiej słychac...
To jest bardzo ciekawe, niczym dziwieki w kosmosie lub prawdziwy
detektor...Na filmie z discavery widziałem jak koleś ktróry filmował
burze miał przy sobie taki przenośny wykrywacz wyładowań...
Z tego co mówili nie był znowu jakiś bardzo dokładny więc i może nie
jest bardzo drogi ale pewnie u nas takich rzeczy nie ma...
Jego wskazywał w którym kierunku burza sie porusza i jak daleko "grzmi"
A to już by mi wystarczyło w terenie;)
http://4poryroku.fotosik.pl/ - Moje Zdjęcia
http://areecki.ihq.pl/pogoda/index.htm - Moja Stacja Pogody (świętokrzyskie)

Mateusz_R

Postsobota, 19 kwi 2008, 21:17

A i o jeszcze takiej jednej małej(może większej)dysproporcji. Zazwyczaj antena ma rozmiary takie jak fale które odbiera. Czyli odbierajac fale 2m najlepiej stosować antenę o długości 2m. Tak samo jest LW. Jeśli odbieramy fale 8km to najlepiej zastosować antenę 8km. A niestety w radiach jest zazwyczaj kilkadziesią cm. Tak więc jesli jest mozliwość dorobienia do radyjka anteny to dobieramy jak największą. Może to być zwykły kabel telewizyjny ;)

Łukasz Markowski

Postponiedziałek, 21 kwi 2008, 19:54

No to fajnie ze taki temat sie znalazl bo ostatnio o tym myslalem tak wiec jezeli bedzie jakas okazja to spróbuje znalesc jakies dobre fale i posluchac burzy moze akurat cos sie uslyszy .

andre1979

Radiotrzaski

Postniedziela, 24 sie 2008, 20:02

Witam. Jako wykrywacz burz może posłużyć zestaw do samodzielnego montażu z korporacji AVT , czyli kit AVT-2761. jest to odbiornik dla zakresu 100-300kHz . Wystarczy tylko wstroić się w "wolne" miejsce w paśmie, aby tam nie nadawała żadna stacja radiowa.

cypek92

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: cypek92
  • Numer GG: 5035777

Radiotrzaski

Postśroda, 20 maja 2009, 20:53

Witam
Jestem nowy i chciałbym rozpocząć nowe hobby związane z pogoda (przeważnie burze i tornada)
Czy możecie mi wytłumaczyć jak nasłuchiwać radiotrzasków w radio?? Dzisiaj spróbowałem tego na
150kHz, ale nic nie było słychać, tylko szumy.
Jeżeli możecie to napiszcie mi co robić krok po kroku i kiedy najlepiej wysłuchiwać, oraz na jakich falach?
Dzięki za serdeczne przyjecie do grona PŁB

Pozdrawiam z Ostrowa Wlkp :D
Ostatnio edytowano niedziela, 30 maja 2010, 10:12 przez Krystian_Gierszak, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Liczne literówki
Gadu Gadu
5035777

Wojtek_Bartula

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Wojtek_B
  • Numer GG: 3774920

Radiotrzaski

Postśroda, 20 maja 2009, 21:08

Po prostu włączasz radio, ustawiasz na LW i np na 160 kHz. Powinieneś słyszeć szum i trzaski jeśli w pobliżu jest burza. Jeśli jest burza a nie słychać nic wtedy zmieniasz kanał na większy lub mniejszy, zależy od odległości burzy.
Mój kanał na YT

Convective Addiction ;D

Bartosz_S

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 8606897

Radiotrzaski

Postsobota, 23 maja 2009, 20:07

Przetestowałem ostatnio kiedy w godzinach 20-22 było dużo wyładowań na Polską, rzeczywiście działa, słychać trzaski. Sprzęt testowałem na częstotliwościach 158 - 172 kHz LW.
Zastanawia mnie jak głośne i wyraźne są trzaski jeżeli burza jest nade mną, czy są takie same jak nawet 200km ode mnie. Ostatnio prawdopodobnie ściągało z okolic Zielonej Góry i okolic.
Obrazek

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

• Pseudonim: Equator
  • Numer GG: 666327

Radiotrzaski

Postczwartek, 28 maja 2009, 10:16

Darek_Knitter napisał(a):Dwa takie odbiorniki z przetwornikami A/C + RS232 + program i mamy zestaw nie tylko do słuchania wyładowań, ale i określania kierunku.
Dwa takie zestawy odległe o kilkadziesiat kilometrów mogą już służyć do lokalizacji wyładowania (a najlepiej trzy w trójkącie).

dK

A gdzie takie urzadzenie mozna kupic?
Pozdrawiam
Szymon

Obrazek

e-mail: szymon.com@wp.pl

Maślana

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Pyra, PoznanskaPyra
  • Numer GG: 5855249

Radiotrzaski

Postwtorek, 7 lip 2009, 15:44

Ja zrobiłem antenę z 4 płyt cd calówki i drutu :p no i oczywiście wzmacniacza. nastawiam na kierunek z którego idzie burza i działa.

Powrót do Eksperymenty