Teraz jest wtorek, 19 cze 2018, 21:55

Piorun vs balon

• Autor
  • Wiadomość

Piotr_Skowroński

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: skowron
  • Numer GG: 2580519

Piorun vs balon

Postniedziela, 21 paź 2012, 14:42

Ostatnio dużo myślałem nad tym, jak zwabić bardzo bliskie uderzenie pioruna w określone miejsce. Wpadłem na pomysł, aby na wysokość 40-50 metrów nad Ziemią wysłać normalnej wielkości balon wypełniony helem i przymocować do niego metrową antenkę. Wtedy tylko czekałbym na uderzenie i je uwiecznił, ale moje pytanie brzmi. Czy mój plan ma szansę na powodzenie i czy po ewentualnym uderzeniu pioruna w tą antenkę piorun będzie dalej biegł w kierunku Ziemi? (myślę, że tak). Wtedy byłoby to niebezpieczne ze względu na mój budynek, gdyż balon chciałbym wysłać prosto z mojego okna.

Pucek

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Pseudonim: Pucek
  • Numer GG: 0

Re: Piorun vs balon

Postniedziela, 21 paź 2012, 15:31

Pomijam kwestie bezpieczeństwa - hel jest gazem niepalnym, a bez kontaktu z ziemią (np. za pomocą metalowej linki czy "czegokolwiek") nie ma ryzyka porażenia. No ale tutaj dochodzimy do kolejnego problemu - właśnie tego połączenia. Pioruny muszą gdzieś skanalizować swoją energię - musi być uziemienie. Ciężko powiedzieć, czy błyskawica w ogóle trafi w balon i gdzie pójdzie dalej. Jedno jest pewne - musi dotrzeć do ziemi - innego wyjścia nie ma.

Piotr_Skowroński

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: skowron
  • Numer GG: 2580519

Postniedziela, 21 paź 2012, 16:20

Pucek napisał(a):Pomijam kwestie bezpieczeństwa

Wiem, wiem. Jest to bardzo ryzykowane, ale właśnie dlatego szukam czegoś ekstremalnego.

Pucek napisał(a):- hel jest gazem niepalnym,a bez kontaktu z ziemią (np. za pomocą metalowej linki czy "czegokolwiek") nie ma ryzyka porażenia.

Właśnie dlatego zamierzam balon przymocować do sznurka.

Pucek napisał(a):No ale tutaj dochodzimy do kolejnego problemu - właśnie tego połączenia. Pioruny muszą gdzieś skanalizować Swoją energię - musi być uziemienie.

I właśnie tego obawiam się najbardziej. Boję się, że piorun może trafić w mój dom, dlatego pewnie umocuje go gdzieś indziej, np. z płotu, który oddalony jest od mojego domu jakieś 30 m. Natomiast tutaj pojawia się kolejny problem. Mianowicie chodzi o wiatr. Jeżeli podczas burzy pojawił by się, to możliwe, że balon zniosło by nad mój dom i wtedy piorun mógłby trafić w niego.

Pucek napisał(a):Ciężko powiedzieć czy błyskawica w ogóle trafi w balon

Będę go próbował wypuszczać przed każdą burzą, to może za którymś razem się uda. I najlepiej, jak by do tego doszło w ciągu nocy.

Kamil Sekulski

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Enzo
  • Numer GG: 6173675

Postponiedziałek, 22 paź 2012, 22:59

Miałem dokładnie identyczny pomysł i rownież będę próbował go zrealizować i jeżeli mi się uda to zaowocuje to zdjęciami tutaj. Postaram się też napisać tutaj różne tricki i obserwacje, które mogą pomóc przy łapaniu piorunów :)
Pozdrawiam, Kamil Sekulski

Kenny

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Kenny
  • Numer GG: 2221622

Postwtorek, 23 paź 2012, 08:15

Proponuje zastąpić sznurek bardzo cienkim drutem miedzianym np 0,02mm, który solidnie uziemić (np. do rury kanalizacyjnej), zawsze to przewodnik co zwiększa prawdopodobieństwo sukcesu (nie wypuszczać z ręki tylko albo to zautomatyzować, albo wypuścić dużo wcześniej przed burzą). Sam balon z antenką nie ściągnie pioruna (ma na to mniejsze szanse), ponieważ nie stanowi alternatywnej dogodnej drogi uziemienia. Pamiętaj tylko o jednym, uderzenie pioruna wywołuje potężny impuls elektromagnetyczny, który ma taki brzydki zwyczaj palenia wszelakiego niezabezpieczonego sprzętu elektronicznego w okolicy... Więc ściąganie piorunów w okolicy miejsca zamieszkania nie jest najlepszym pomysłem bo wiąże się z wymianą sprzętu w domu...

Pozdrawiam.

Powrót do Eksperymenty