Teraz jest środa, 26 wrz 2018, 11:26

Odbiór danych z radiosond drogą radiową

• Autor
  • Wiadomość

Bartek_Pawłowski

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 0

Odbiór danych z radiosond drogą radiową

Postwtorek, 22 lip 2014, 15:40

Był odbiór zdjęć bezpośrednio z satelit NOAA, to teraz przyszła kolej na bezpośredni odbiór danych z radiosond :)
Jak pisałem tunerek DVB-T oparty na układzie RTL2832U + R820T umożliwia odbiór w zakresie ok. 27 - 1700 MHz. Radiosondy pracują w zakresie od 400 do 407 MHz więc tunerek bez problemu sobie z nimi poradzi.
Wczoraj całkiem przypadkowo trafilem na sondę z Lindenbergu. Ze względu na odległość sygnał był słaby. Również trafiłem na końcówkę lotu balonu.
Dzisiaj z ciekawości ponownie przystąpiłem do namierzenia radiosondy. W okolicy 400MHz pojawiło się więcej ścieżek z sygnałem. Wybrałem tą najsilniejszą i przystąpiłem do odbioru.
Obrazek
Czestotliwość 402.800 MHz wskazuje że jest to radiosonda z Wrocławia.

Tutaj jest wykaz częstotliwości dla danego ośrodka dal sond cyfrowych:
402.740 MHz - Legionowo
402.700 MHz - Łeba
402.800 MHz - Wrocław
402.100 MHz - Prostejov
405.000 MHz - Wiedeń

A tutaj nagrana próbka sygnału z radiosondy:
https://drive.google.com/file/d/0B8bqTH ... sp=sharing
Modulacja NFM

Do dekodowania radiosond służy program Sondemonitor. Niestety, program jest płatny :( Producent na szczęście daje 21 dni na testowanie za darmo. Tak wygląda ten programik wraz z zdekodowanymi danymi, fragmentem radiosondażu:
Obrazek
Sygnał niestety był za słaby i nie pokazuje wcale, albo nieprawidłowo pozycje GPS która używana jest również do mierzenia prędkości wiatru. Przez chwilę również na tyle słaby że nie zdekodowało wszystkich danych.

W którymś momencie sygnał zaczął skakać. Był to moment pęknięcia balonu. Po tym przypadku program Radiosonde zaczął wskazywać coraz to niższą wysokość. Radiosonda spadła w może w 15 minut (dokładnie o 14:57 pękł balon). Wznosiła się niecałe 3 godziny. Dodarła na wysokość ok. 30 711m.

Antena jaką użylem to malutki dipol półfalowy który używam też do ADS-B (lokalizacji samolotów) na wysokości ok. 20m.
Obrazek

Jak widać na załączonym obrazku z odległości może 150km, na byle czym odebrałem radiosonde. Tak mnie zaciekawił ten temat że będę próbował zrobić jakąś lepszą antenę do odbioru sond meteorologicznych.

EDIT: Miałem problemy z SDRSharp w ustawieniu większej rozdzielczości "wodospadu". Tak wygląda spektrum radiosondy w większej rozdzielczości:
Obrazek
Ostatnio edytowano środa, 23 lip 2014, 20:36 przez Bartek_Pawłowski, łącznie edytowano 1 raz
Obrazek

Bartek_Pawłowski

Sympatyk

Sympatyk

Re: Odbiór danych z radiosond drogą radiową

Postwtorek, 22 lip 2014, 21:18

Tutaj porównanie danych które ja odebrałem z danymi oficjalnymi z Wrocławia na godzinę 12 (22-07-2014):
Obrazek
Zielonym kwadratem zaznaczyłem te same dane.
Obrazek

Bartek_Pawłowski

Sympatyk

Sympatyk

Re: Odbiór danych z radiosond drogą radiową

Postwtorek, 26 sie 2014, 15:02

Dzisiejszy, jeszcze odbierany radiosondaż z Wrocławia (12UTC):
Obrazek Obrazek

Szkoda że program wyświetla tylko diagram Stuve, a nie Skew-T.
Obrazek

Powrót do Eksperymenty