Teraz jest wtorek, 30 wrz 2014, 19:51

Tornado - 15.08.2008 - rejon Strzelec Op./opolskie

• Autor
  • Wiadomość

Bartek

Dokumentalista

Dokumentalista

• Numer GG: 0

Re: Tornado - 15.08.2008 - rejon Strzelców Op./opolskie

Postsobota, 16 sie 2008, 00:38

Kolejna porcja porażających zdjęć. Źródło: 24opole.pl

te zdjęcia są z okolic autostrady A4:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Balcarzowice (powiat strzelecki)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano sobota, 16 sie 2008, 21:21 przez Bartek, łącznie edytowano 1 raz

Mariusz79Chorzow

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 8892528

Postsobota, 16 sie 2008, 01:38

Znalezione w internecie:

Filmik po przejściu Trąby.
Trąba powietrzna nad powiatem strzeleckim

Nie wiem czy ten filmik powinien być w tym temacie gdyż tutaj trąba dotyczy innego miejsca, ale wrzucam tutaj, jak coś to proszę o wykorzystanie go w innym temacie.
Kolejny filmik na którym uchwycono trąbę.
Trąba powietrzna na drodze Łódź-Częstochowa. 16.08.2008
Nawet duża jak widać pod koniec filmiku.
Mariusz Minałto
Miejsce zamieszkania:
Londyn Pd.-Zach.
Wielka Brytania

Z: Chorzow
woj. Slaskie
gg: 8892528
tel. +44 07 824 535 659

Doppler

Dokumentalista

Dokumentalista

Postsobota, 16 sie 2008, 02:16

Moim zdaniem po obejrzeniu fot F4/T8 - w Kłomnicy w 2007 byly zdecydowanie mniejsze uszkodzenia domów -(głownie zerwane dachy oraz podmorowka dachów, czasem zarwany strop) tutaj zas mamy zniszczenia scian domow , scian nosnych, stropów, czyli istotnych elementów konstrukcyjnych.

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

• Numer GG: 7648049

Postsobota, 16 sie 2008, 02:18

Dzięki Mariusz za link do filmu, na którym widzimy drugi potwierdzony przypadek tornada (prawdopodobnie wystąpiło ono w rejonie Mykanowa na północ od Częstochowy, z resztą dostaliśmy e-mail z kilkoma fotkami funnel cloud widzianego z Częstochowy, podążającego w stronę Rędzin). Bardzo możliwe jest to, że te tornado powstało z tego samego mezocyklonu, z którego wcześniej lej zszedł w woj. opolskim. Jeśli pojawi się trochę więcej wiadomości na tego zdarzenia, pojawią się fotki szkód, to bardzo bym prosił o założenie nowego wątku dla tego tematu.
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
gg:7648049
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com

http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/

Jarosław_Turała

Postsobota, 16 sie 2008, 08:48

F3/T7 to napewno było...Zniszczone całe budynki, drzewa nie tyle wyrwane z korzeniami co po prostu łyse...Trąba wessała wszystko co było na jej drodze. Fakt, zniszczenia są ogromne, ale z F4/T8 to bym się wstrzymał.

Jarosław_Ciecierski

Postsobota, 16 sie 2008, 09:29

NA pewno traba jest silnejsze od tej z przed roku nad Kłomnicami. Ja bym był bardzeij skłonny aby określić jej moc na F4, bo budynki niektóre są doszczetnie zniszczone, podobno przeżucała nawt tiry... ja już zgłupiałem - masakra.
jaroo1334, mów mi Jarek. Jarosław Ciecierski :)

gg:2259818
tel: 517-093-208

Lublin!

Filip_Dutkiewicz

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Pseudonim: mdgn
  • Numer GG: 1639923

Postsobota, 16 sie 2008, 10:28

Straszny dzień mieliśmy wczoraj nad Polską jeżeli chodzi o zjawiska atmosferyczne, trąby powietrzne, grad, zawieje, możnabyło się poczuć jak w Stanach. Co do tej trąby to ja swoim okiem amatora oceniłbym ją na F3/T7. Przede wszystkim na pewno nie było to F1 jak mówił pan z tvn24, wiatr wiejący z prędkością 150km/h nie wyrządziłby takich szkód. Sądząc po połamanych drzewach, zniszczonych budynkach i szkodach na autostradzie było to F3 a wiatr mógł osiągnąć ok. 280-330km/h, moim zdaniem do F4 jeszcze trochę brakowało.
http://pl.youtube.com/watch?v=K21XArdDfjI filmik ze zniszczeniami po przejściu F4.

Teraz trzeba się zając usuwaniem szkód oraz pomocą materialną dla ofiar, miejmy nadzieje, ze dostaną ją jak najszybciej. Chciałem również złożyć kondolencje dla rodzin ofiar tych strasznych burz.

Pozdrawiam, tornadoseek
Pozdrawiam, Filip
·Kontakt· · gg: 1639923 · mail: mdgnpwr[at]gmail.com ·

°ÞØĿŜĈҰ ŁØŴĈҰ ßǓŘŽ°
·MDGN on Youtube· · http://www.youtube.com/user/mdgn ·
Małopolska Nimbo Chasers '10

krzychu999

Postsobota, 16 sie 2008, 10:35

tornadoseeker - teoretycznie istnieje możliwość iż w rejonie Strzelców Op. tornado miało siłę F4. Gdyby tamte tereny były gęściej zabudowane, zapewne ujrzelibyśmy na zdjęciach podobną pożogę jak na filmie do którego link podałeś.

Fujit

Postsobota, 16 sie 2008, 10:38

Tez nie porownuj zniszczen USA do zniszczen Polskich, tam stawiaja domki tekturowe z kart, wiec nie dziw, ze kazdy jeden dom byl zmieciony z pow. ziemi, u nas w polsce jednak budownictwo jest bardziej trwale i nie budujemy chalup z plyt drewnianaych takich jak w usa, tylko wiekszosc domow jest postawiona z konkretnyej cegly,pustakow itp, w usa zadko stawiaja z tego domy.
Zobacz ze na tym filmiku co dales, leza same konstr. drewniane.

A wiec wczoraj moglo to byc tornado o sile F4, machalo tirami na lewo i prawo, drzewapowrywane, powylamywane, ogolocone, potezne budynki o mocnej konstr. zostaly zburzone.

Filip_Dutkiewicz

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Pseudonim: mdgn
  • Numer GG: 1639923

Postsobota, 16 sie 2008, 10:58

Wiem, że w USA mają całkiem inne budownictwo niż u nas i nie wykluczam także, że to mogło być F4 (niektóre zdjęcia, które teraz przeglądałem nawet na to by wskazywały) ale już F3/T7 może poczynić takie zniszczenia, wiatr wiejący z prędkością ponad 300km/h bez problemu przewróci TIRa lub nawet lokomotywę a także dokona takich zniszczeń w budownictwie, nie będę się spierał bo ciężko jest ocenić czy było to bardzo silne F3 czy już F4.

Pozdrawiam, tornadoseek
Pozdrawiam, Filip
·Kontakt· · gg: 1639923 · mail: mdgnpwr[at]gmail.com ·

°ÞØĿŜĈҰ ŁØŴĈҰ ßǓŘŽ°
·MDGN on Youtube· · http://www.youtube.com/user/mdgn ·
Małopolska Nimbo Chasers '10

qbek

Postsobota, 16 sie 2008, 11:02

Warto jednak zauważyć, że niektóre zniszczone domy również nie były "pierwszej jakości i świeżości", nawet jeśli były z cegły czy pustaków. Zazwyczaj domy budują sami ich właściciele, nie robią tego wyłącznie wykwalifikowani robotnicy. Każda wada w konstrukcji budowli działa na niekorzyść właściciela domu podczas spotkania z takim żywiołem.

krzychu999

Postsobota, 16 sie 2008, 11:08

Ocenę skali zjawiska pozostawmy ekspertom, warto też zauważyć, że tornado pod Strzelcami zmiatało całe piętra z solidniej zbudowanych domów, co widać na powyższych zdjęciach (zdj. 12 i 14), podczas gdy pod Częstochową z takowych domów zrywało najczęściej dachy, nie oszczędzając natomiast słabszych konstrukcji.

Michał_Woźniak

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Michzak
  • Numer GG: 10884893

Postsobota, 16 sie 2008, 11:44

Osobiście też przypuszczam F3/T7 nie wiem może się mylę.:) Zastanawiają mnie kwestie ,że to Tornado znad Strzelców Opolskich i A4 mogło przejść samodzielnie jeszcze więcej niż podają media. Bo trwało to (podobno) 6 minut i spustoszyło autostradę od 274 do 276 km czyli 2 km .
GG: 10884893
Tel. 784-067-979
e-mail filesclan@wp.pl

Bartek

Dokumentalista

Dokumentalista

Postsobota, 16 sie 2008, 13:36

Ja jeszcze chciałem zwrócić uwagę na jedną rzecz. Radiosondaż z Wrocławia wskazuje na brak warunków do rozwoju burz (zerowe CAPE, dodatni LI), ale w tym czasie Wrocław znajdował się już chyba po zachodniej, chłodnej stronie frontu.

Skew-T, Wrocławia (15.08.2008, 12:00 UTC)
Obrazek

Stan atmosfery nad Opolszczyzną lepiej oddaje chyba radiosondaż z Prostejova (ok.120 km S od Opola):

Skew-T, Prostejov (15.08.2008, 12:00 UTC)
Obrazek

Zaznaczyłem na nim obszar CAPE i CIN. Widzimy tu całkiem przyzwoitą energię CAPE, dostępną w średnich wysokościach i osiągającą poziom 10600 m (EQL), około 2000 m pod tropopauzą.

Temperatura na wysokości EQL osiągała -50 st. C (223 K), a na granicy troposfera-stratosfera -58 st. C (215 K).
Porównując te wartości z temperaturą wierzchołków chmur (rysunek poniżej) widzimy, że temp. wierzchołków jest jeszcze o kilka stopni niższa (zwłaszcza na Opolszczyźnie) - można więc przypuszczać, że rozwijające się chmury przebiły nie tylko EQL, ale również tropopauzę.
Obrazek

LI = -3,32 oznaczał dobre (ale nie idealne) warunki do rozwoju burz (mała niestabilność atmosfery).
Duża wartość CIN (107 J/kg) jak się później okazało nie przeszkodziła w rozwoju burz, prawdopodobnie na wskutek rozwoju konwekcji w dalszej części dnia.
Wartość SWEAT = 379 oznaczała możliwość wystąpienia groźnych burz, a wskaźnik TOTL = 51,50 wskazywał, ze będą to pojedyncze burze (isolated storms).

I jeszcze jedna rzecz, która mogła przesądzić o wystąpieniu tornada. Nad całą zachodnią i częściowo południową Polską mieliśmy wczoraj dość wyraźnie zaznaczony prąd strumieniowy wiejący z kierunku SW. Według danych z poniższego rysunku wiatr w tym jet-streamie osiągał prędkość 60-70 kts. Jeszcze nieco większą prędkość wiatru pokazuje radiosondaż (SKEW-T) z Wrocławia z którego możemy odczytać wiatr na poziomie 300 mb równy 75 kts.

Jet Stream nad półkulą północną (15.08.2008, 18 UTC)
Obrazek

Dissonanz

Postsobota, 16 sie 2008, 14:20

Filmik z autobusu Przewruconego :O

masakra.. nie do wiary

http://www.tvn24.pl/0,1561396,0,1,jezus ... omosc.html

Doppler

Dokumentalista

Dokumentalista

Postsobota, 16 sie 2008, 14:24

Jarosław_Turała napisał(a):F3/T7 to napewno było...Zniszczone całe budynki, drzewa nie tyle wyrwane z korzeniami co po prostu łyse...Trąba wessała wszystko co było na jej drodze. Fakt, zniszczenia są ogromne, ale z F4/T8 to bym się wstrzymał.

Jarek wczesniej w przypadku Kłomnicy dawałes F3/T7 (ja obstawałem przy F3/T6) -a tam były zdecydowanie mniejsze uszkodzenia domów co wiecej opisywalismy ow samochod dostawczy ktory jest zdecydowanie lzejszy od samochodow cieżarówych z naczepami ktore zostaly poprzewracane w tym wypadku.
tornadoseeker napisał(a):Straszny dzień mieliśmy wczoraj nad Polską jeżeli chodzi o zjawiska atmosferyczne, trąby powietrzne, grad, zawieje, możnabyło się poczuć jak w Stanach. Co do tej trąby to ja swoim okiem amatora oceniłbym ją na F3/T7. Przede wszystkim na pewno nie było to F1 jak mówił pan z tvn24, wiatr wiejący z prędkością 150km/h nie wyrządziłby takich szkód. Sądząc po połamanych drzewach, zniszczonych budynkach i szkodach na autostradzie było to F3 a wiatr mógł osiągnąć ok. 280-330km/h, moim zdaniem do F4 jeszcze trochę brakowało.
http://pl.youtube.com/watch?v=K21XArdDfjI filmik ze zniszczeniami po przejściu F4.

Teraz trzeba się zając usuwaniem szkód oraz pomocą materialną dla ofiar, miejmy nadzieje, ze dostaną ją jak najszybciej. Chciałem również złożyć kondolencje dla rodzin ofiar tych strasznych burz.

Pozdrawiam, tornadoseek

Z tym filmem walnales kula w płot, tak jak nizej napisali juz koledzy - w USA buduje sie z drewna i kartongipsu. NOAA ma specjalna instrukcje wg. której klasyfikuje zniszczenia, w duzej mierze my tez jej uzywamy kierujac sie szczatkowym opisem zniszczen dodawanym do skali Fujity choćby np. na wikipedii. Z tym ze jesli chodzio uszkodzenia budynkow dotyczy to głownie budownictwa amerykanskiego. Ciekawi mnie na podstawie czego twierdzisz ze do F4 "troche brakowało"? Byles na miejscu wchodziles do budynków zeby sprawdzic ich stan techniczny i to pozwala ci autorytatywnie stwierdzic ze "troche brakowało" ?Zadałes sobie chociaż trud szczegółowego przejżenia zdjęc? Wiesz czym sa istotne elementy konstrukcyjne budynku? Przygladałes sie scianom frontowym i stropom ktore wdac na foto ? Widziales sciany nosne? Wiesz ile wazy Tir z wyladowana naczepa?
tornadoseeker napisał(a):Wiem, że w USA mają całkiem inne budownictwo niż u nas i nie wykluczam także, że to mogło być F4 (niektóre zdjęcia, które teraz przeglądałem nawet na to by wskazywały) ale już F3/T7 może poczynić takie zniszczenia, wiatr wiejący z prędkością ponad 300km/h bez problemu przewróci TIRa lub nawet lokomotywę a także dokona takich zniszczeń w budownictwie, nie będę się spierał bo ciężko jest ocenić czy było to bardzo silne F3 czy już F4.

Pozdrawiam, tornadoseek

Taaak F3/t7 wywraca lokomotywy ??? Jestem ciekawy ktore i gdzie ? Podaj przyklady! Wiesz ile wazy lokomotywa? Gosciu pisz jak cos wiesz albo masz przeslanki do takiej a nie innej oceny. Wypisywanie tekstow ze moim zdaniem jest tak bo ty tak twierdzisz bez podania argumentów to najzwyklejsze bicie piany. Chcesz nabijac sobie posty zacznij prowadzic dzienniczek pogodowy ;)

Michał_Snk

Postsobota, 16 sie 2008, 14:57

Witam Wszystkich.
Władze województwa opolskiego twierdzą, że skutki wczorajszego tornada są poważniejsze niż ubiegłorocznego w gminie Kłomnice. Obecnie trwa wyburzanie budynków, które nie nadają się do użytku.
Moim bardzo skromnym zdaniem tornado osiągnęło siłę F4/T8. Świadczą o tym chociażby zniesione piętra murowanych domów - pod Częstochową kataklizm sklasyfikowany na F3/T7 doszczętnie niszczył drewniane budowle, jednak te o mocniejszej o konstrukcji jedynie pozbawiał dachów. Jeszcze jedna sprawa - co prawda rozmiar leja nie świadczy o sile tornada (także "chudziny" potrafią spowodować spore szkody), jednakże ten wczorajszy był, jak na polskie warunki, wyjątkowo potężny.
Czy możemy już mówić o polskiej alei tornad?

Dariusz_Wierzbicki

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Meteo

Postsobota, 16 sie 2008, 15:15

W tym przypadku jak już wspominałem oceniłem siłę zjawiska na F4/T8 czyli wiatr o prędkości 310-414km/h.
Co do stwierdzenia czy możemy mówić o Polskiej alei tornad byłbym powściągliwy co do używania takiego stwierdzenia.
W chwili obecnej w mojej ocenie najbardziej narażone na Trąby powietrzne są woj. Opolskie ,Śląskie oraz Lubelskie jest to spowodowane między innymi ukształtowanie terenu (czyli tak zwaną orografią terenu). Jednakże nie można mówić że trąby występują tylko tam ,także w innych częściach kraju mieliśmy mamy i zapewne w następnych latach będziemy mieli kolejne trąby powietrzne .
Ale jak na razie od 2007 r ,najsilniejsze trąby powietrzne pojawiają się w okolicach Częstochowy choćby Kłomnice 2007 i ten przypadek z wczoraj , oczywiście trąba powietrzna z Kłomnic miała siłę F3/T7 a więc była słabsza od tej trąby powietrznej z dnia wczorajszego .
Wczorajszy przypadek to pierwszy w Polsce udokumentowany tak dobrze przypadek Tornada o sile F4 nigdy jeszcze w historii nie mieliśmy takich dokumentacji zniszczeń czy też fotografii i filmów samego leja .
Co do samej trąby powietrznej ,taka jak ta wczorajsza pojawia się średnio u nas raz na 30-40 lat a więc bardzo ale to bardzo rzadko , niestety z powodu ocieplania się klimatu takie zjawiska zaczynają się pojawiać coraz częściej i są o co raz mocniejszej sile ,cóż musimy się do tego przyzwyczajać i zacząć edukować samych siebie jak zachowywać się w sytuacjach takich jak ta .

Pozdrawiam Dariusz Wierzbicki

Doppler

Dokumentalista

Dokumentalista

Postsobota, 16 sie 2008, 17:24

Podsumowujac mapka jest bardzo dobra
[quote="Bartek"]Prowizoryczna mapka:
Obrazek

Szlak tornada to Zima Wódka- Autostrada A4- Sieroniowice- Balcarzowice- Błotnica Strzelecka w sumie ok 10 km
Zdjecia autostrada A4
http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/tngalle ... 681&Ref=PH
Sieroniowice
http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/tngalle ... 215&Ref=PH
Balcarzowice
http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/tngalle ... 456&Ref=PH
Błotnica Strzelecka
http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/tngalle ... 622&Ref=PH

Michał_Snk

Postsobota, 16 sie 2008, 17:54

W Teleexpressie pokazano materiał z wczorajszego tornada, czemu towarzyszył dramatyczny komentarz redaktora: "Wiatr wiał z prędkością 150 km/h." :lol:
Nie wiem dlaczego media wprowadzają opinię publiczną w błąd, ale nie wiem również, kto wprowadza w błąd media...

Piotr_Ferków

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: FeRu
  • Numer GG: 764232

Postsobota, 16 sie 2008, 18:12

Po obejrzeniu szeregu materiałów tudzież zdjęć oraz materiałów filmowych,oraz po wspólnej konsultacji z łowcami ze Skywarn mam niemal 100% pewność ze mieliśmy doczynienie z Tornadem o sile F4/T8 co jest pierwszym przypadkiem od kilkudziesięciu lat w Polsce.Zniszczenia są zbyt poważne jak dla tornada o sile F3,w szczególności latające Tiry i Autobusy.Tornado w Częstochowie było ewidentnie słabsze niż to wczorajsze.
Obrazek

GG:764232
Tel:663286252
em@il:feru.lowcyburz@gmail.com
Fotoalbum: http://picasaweb.google.com/FeRu.lowcyburz/StormChasing
Moje Beaty: http://www.streemo.pl/FeRu

Lagoona

Postsobota, 16 sie 2008, 18:29

Michał_Snk napisał(a):W Teleexpressie pokazano materiał z wczorajszego tornada, czemu towarzyszył dramatyczny komentarz redaktora: "Wiatr wiał z prędkością 150 km/h." :lol:
Nie wiem dlaczego media wprowadzają opinię publiczną w błąd, ale nie wiem również, kto wprowadza w błąd media...

Nie chce wprowadzać offtopów, ale musze powiedzieć że ta sama sytuacja dotyczy prognoz pogody np. w TVNie gdzie pokazują że w Krakowie w tym momencie jest dwadzieścia kilka stopni, a tym czasem w rzeczywistości jest ledwie ledwie 17.
Nie wiem jak można takie bzdury podawać, czy oni nie mają jakichś meteorologów w Krakowie.
"Lubię te pory o zmierzchu, gdy świat wygląda jak przekrojona pomarańcza"
Zapraszam do galerii moich zdjęć www.lagoona.pxd.pl

Gwal

Postsobota, 16 sie 2008, 19:20

Na dodatek w Faktach TVN własnie podali ze sila wczorajszego tornada oceniania jest na... F1!!

Czy znamy juz oficjalne stanowisko IMGW na ten temat?

Skad biora sie tak znaczace roznice w interpretacji jednakowego materiału??
Rozumiem jak by sie ludzie klocili F2 czy F3... ale oceniac na F4 kiedy inni podaja F1... w koncu tam tez chyba pracuja fachowcy.

Frapujące przynacie?

pozdro
Gwal - m.p.k.
Cieszyn, woj. śląskie
gg: 1799094
email: dm_203@wp.pl

"nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi dyskusję na swój poziom a potem pokona doświadczeniem"

Piotr_Ferków

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: FeRu
  • Numer GG: 764232

Postsobota, 16 sie 2008, 19:28

Ech Gwal..o to chodzi w mediach...czyli podawanie informacji mającej na celu zaburzenie naszego myślenia i postrzegania świata.Celowo została zaniżona siła tylko po to żeby wzbudzić strach...i rozkminke: co by to było gdyby było silniejsze Tornado!!!Mediom tylko zależy na rozpowszechnianiu fałszywych informacji wzbudzających ogólnokrajową dyskusje,oraz po to by mieć jak największą oglądalność.
Obrazek

GG:764232
Tel:663286252
em@il:feru.lowcyburz@gmail.com
Fotoalbum: http://picasaweb.google.com/FeRu.lowcyburz/StormChasing
Moje Beaty: http://www.streemo.pl/FeRu

Jarosław_Ciecierski

Postsobota, 16 sie 2008, 19:34

Media podają taką siłę, żeby nie wystraszyć ludzi...
jaroo1334, mów mi Jarek. Jarosław Ciecierski :)

gg:2259818
tel: 517-093-208

Lublin!

Michał_Woźniak

Sympatyk

Sympatyk

Postsobota, 16 sie 2008, 19:59

Media mówią , że "Silna wichura powywracała ciężarówki na autostradzie A4" Wichura? no comment ... jak mylą wichurę z Tornadem to może powiedzą , że w dzień jest noc ..
Tel. 784-067-979
e-mail filesclan@wp.pl

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

Postsobota, 16 sie 2008, 20:15

Michzak napisał(a):Media mówią , że "Silna wichura powywracała ciężarówki na autostradzie A4" Wichura? no comment ... jak mylą wichurę z Tornadem to może powiedzą , że w dzień jest noc ..

Nie zauważyłem... była mowa o trąbie powietrznej, że to ona szkody na A4 spowodowała. Sądzę, że media aby nie używać cały czas określenia "trąba powietrzna" (używanie cały czas tego samego określenia w języku polskim jest niestety błędem, zwłaszcza w formie pisemnej), użyły słowa "wichura", czy też "nawałnica".

Na chwilę obecną zamykam dyskusje na temat tego, jakich określeń używają media i jak one się mylą, bo robi się nam offtopic. Jeśli chcecie pisać o tym, to proszę przejść do działu Hyde Park, założyć wątek, ale nie zaśmiecać tym tego wątku.
Pozdrawiam, Artur

Mariusz79Chorzow

Sympatyk

Sympatyk

Postniedziela, 17 sie 2008, 00:50

Fotki "Krajobraz po burzy" wykonane przez internautów, proszę zwrócić uwagę na fotkę 2/86
fotka 2

cała galeria

Edit. 17.08.2008 godz. 2:12

Jeden z lepszych filmików jaki udało mi się odnaleźć, ukazuje sam lej oraz skutki po przejściu tornada.

http://pl.youtube.com/watch?v=zhZecXMqFm8
Mariusz Minałto
Miejsce zamieszkania:
Londyn Pd.-Zach.
Wielka Brytania

woj. Slaskie
tel. +44 07 824 535 659

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

Postniedziela, 17 sie 2008, 03:30

Mariusz79Chorzów napisał(a):Jeden z lepszych filmików jaki udało mi się odnaleźć, ukazuje sam lej oraz skutki po przejściu tornada.

http://pl.youtube.com/watch?v=zhZecXMqFm8

Podobno ten film miał się ukazać w TVP3, jakoś nie zauważyłem momentu jego emisji. Znalazłem jednak film na innym, angielskojęzycznym portalu. Lej naprawdę imponujący i wielki, dorównujący najpotężniejszym i najsilniejszym lejom, jakie obserwowano w amerykańskiej Alei Tornad. Sądzę, że w Europie długo nie zobaczymy takiego zjawiska, choć może jestem w błędzie... W tym roku to drugie tornado o kategorii F4 (na to przy najmniej wygląda) w na Starym Kontynencie, ale w ostatnich latach F4 nie były notowane.
Pozdrawiam, Artur

Michał_Lisiak

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Mikelis

Postniedziela, 17 sie 2008, 12:18

Na Portalu TwojaPogoda napisali, że we wszystkich miejscach, czyli koło Strzelców Opolskich, Częstochowy i Radomska przeszła ta sama trąba powietrzna. Jeśli tak było w istocie, to tornado, które narodziło się na Opolszczyźnie przebyło dystans ok. 80 km (może nawet więcej).
Ja osobiście uważam, że trąba ta w jednym miejscu zanikała a w innym odnawiała, lecz pochodziła z tego samego mezocyklonu. Inaczej mielibyśmy w Polsce ogromny pas zniszczeń.
P.S. Oglądałem na YouTube filmik tornada z komórki jednego z artystów, których autokar został wepchnięty do rowu. Ci ludzie mięli bardzo dużo szczęścia, ponieważ tornado przeszło zaledwie kilka - kilkanaście metrów od nich!
Pozdrawiam, Michał.
Adres email: mikelis5@wp.pl; michal.lisiak@op.pl

Mariusz79Chorzow

Sympatyk

Sympatyk

Postniedziela, 17 sie 2008, 13:15

Artur_Surowiecki napisał(a):Podobno ten film miał się ukazać w TVP3, jakoś nie zauważyłem momentu jego emisji.

Filmik był na CNN jak się nie mylę - http://pl.youtube.com/watch?v=0qmA_9Z4NpI

Oraz ITN World (nie wiem co to za stacja) Tornado strikes Poland, killing three people : http://pl.youtube.com/watch?v=3ZrwTOWs2VQ

mikelis, właśnie zgadzam się z Tobą, ja wczoraj kilka godzin spędziłem nad mapą i nie mogłem do tego dość, idąc po trasie zniszczonych miejscowości to by się zgadzało, tylko nie pasuje to iż na tej trasie jest jeszcze wiele miejscowości, wsi o których nie było mowy że coś tam się działo. Jak już pisałem na SB, to najlepszy sposób lecz też kosztowny to sprawdzić trasę z lotu ;)
Mariusz Minałto
Miejsce zamieszkania:
Londyn Pd.-Zach.
Wielka Brytania

woj. Slaskie
tel. +44 07 824 535 659

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

• Numer GG: 4277004

Re: Tornado - 15.08.2008 - rejon Strzelec Op./opolskie

Postniedziela, 17 sie 2008, 17:39

Od godziny 17:10 do 17:35 na Tvn24 leciał program pod tytułem "Prosto z Polski". Mowa była o kataklizmie, który nawiedził miejscowość Balcarzowice. Jedna kobieta mówiła, że podczas dojścia żywiołu do ich posesji, tornado uniosło chłopca, który w powietrzu pofrunął do kuchni, a matka była przyciśnięta do rury i nawet nie mogła się odwrócić. Siła tornada była na tyle silna, że wyrwała szyny, które były powbijane w szafkach kuchennych. Kobieta twierdziła też, że nie wiedziała skąd się one wzięły. Poza tym ciężko ranny został jeden chłopak, który uratował swoją matkę spod gruzu, ale sam za to zapłacił zdrowiem. W tej chwili leży w szpitalu przybity do łóżka.

Wywiad kobiety:

http://www.tvn24.pl/-1,1561483.1,0,1,to ... omosc.html
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
Mój kanał na YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
GG: 4277004

Jarosław_Turała

Postniedziela, 17 sie 2008, 21:47

Wg tego co ja zaobserwowałem, wir poruszał się z prędkością około 290-300 km/h co niestety jest z skali F3. Nie chcę tutaj prognozować i sie unosić, ale do cholery gdzie są pomiary z dopplerów??? Gdzie są oficjalne dane o prędkości wiatru. Jak to może być, że po takiej pogodowej tragedii, nikt nic nie wie i nie podaje nic do wiadomości publicznej. Jak to jest, że tylko "my" siedzimy dniami i nocami i analizujemy dzieło zniszczeń, które poczyniła aura i domyslamy się, ile stopni w skali Tetsuya "Ted" Fujity lub w skali Torro mogło mieć tornado, a reszta śpi, bo pewnie za podanie paru liczb wołali by spora kase, a to już mi się nie podoba.

Dariusz_Wierzbicki

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Meteo

Postniedziela, 17 sie 2008, 22:02

No to Jarku żeś mnie rozbawił f3??? ja się pytam gdzie tu szkody po f3? Czy ono podnosi i wyrywa tory kolejowe i przenosi na odległość ? .....Mała dygresja teraz toś się po prostu ośmieszył ....brak słów ....szkoda że nie napiszesz jak tvn24 że to f1 wtedy to dopiero by był śmiech na sali ....resztę zostawię bez komentarza – dodam że specjaliści z europy także ocenili to na F4 ale cóż widać że niektórym przyda się douczenie się w dziedzinie rozpoznawania szkód wyrządzonych przez tornada. Przepraszam ze tak się zagotowałem ale to jest ...bez komentarza..Wysłałem zdjęcia do USA – dokładnie do osób które zawodowo zajmują się ocenianiem szkód powstałych przez tornada ... ich odpowiedź jest jasna F4 ....jeżeli ktoś tu widzi F3 i podważa zdanie specjalistów to ja przepraszam ale to śmieszność ... dodam że w ocenianiu szkód powstałych przez tornada uczyłem się od osób które zajmują się tym od 40lat ...więc niektóre stwierdzenia są po prostu nie na miejscu ? Pomiar prędkości wiatru w oku tornada?????? ja się pytam w takim razie czy w terenie był Doppler który potrafi takie coś zmierzyć ?? --- określanie prędkości z radaru stacjonarnego nie ma najmniejszego sensu gdyż tornado przeszło w odległości większej niż 50km od radaru.
Tylko samochód z zamontowanym radarem dopplerowskim znajdujący się do 5-8km od tornada potrafi ocenić prędkość wiatru w oku i to z dokładnością do 80% .....

Dodam coś jeszcze - To jest ostateczna klasyfikacja tego tornada. F4/T8 are violent tornadoes

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

• Numer GG: 4277004

Postniedziela, 17 sie 2008, 22:24

Jarek, to zależy - F3/T6 nie wyrządza takich szkód... zdjęcia, które udało nam się zebrać przedstawiają wyraźnie przejście tornada o sile T7 - T8. Żywioł (jak wyżej napisałem) wyrwał nawet szyny, które przeniósł na potężną odległość. Poza tym rzucał samochodami, oraz zwierzakami (niestety, dzisiaj na jakimś polu leżały zabite krowy).
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
Mój kanał na YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
GG: 4277004

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

Postponiedziałek, 18 sie 2008, 00:10

Czytałem forum Stormchaser Europe - potwierdzają, na kilku zdjęciach widać szkody po słabym F4, w skali Torro inaczej - T8. O tej kategorii, prócz wyrwanych szyn, mogą świadczyć niektóre budynki, które zostały do połowy zburzone. Wiatr niszczył grube na około 30 centymetrów, zbudowane z pełnej cegły, ściany. Kilka ścian zostało całkowicie zburzone przez ten wir. Oto przykład budynku, w którym szkody pasują pod kategorię T8 lub bardzo silne T7:

Obrazek

Nie mogę jeszcze zobaczyć opinii z niemieckiego Skywarn-u - niestety, padło im forum, coś z bazą danych się narobiło i wyświetlał się komunikat o błędzie ogólnym SQL... dopiero teraz to naprawili.

EDIT: Skywarn Deutschland też twierdzi, że było albo słabe F4/T8 albo bardzo silne F3/T7.
Pozdrawiam, Artur

Doppler

Dokumentalista

Dokumentalista

Postponiedziałek, 18 sie 2008, 01:17

mikelis napisał(a):Na Portalu TwojaPogoda napisali, że we wszystkich miejscach, czyli koło Strzelców Opolskich, Częstochowy i Radomska przeszła ta sama trąba powietrzna. Jeśli tak było w istocie, to tornado, które narodziło się na Opolszczyźnie przebyło dystans ok. 80 km (może nawet więcej).
Ja osobiście uważam, że trąba ta w jednym miejscu zanikała a w innym odnawiała, lecz pochodziła z tego samego mezocyklonu. Inaczej mielibyśmy w Polsce ogromny pas zniszczeń.
P.S. Oglądałem na YouTube filmik tornada z komórki jednego z artystów, których autokar został wepchnięty do rowu. Ci ludzie mięli bardzo dużo szczęścia, ponieważ tornado przeszło zaledwie kilka - kilkanaście metrów od nich!

Własnie nie ma pewności czy to była jedno tornado -odległośc między Strzelcami Opolskimi a Radomskiem to 118 km (nie w linii prostej tylko drogami), do tego sa watpliwosci poniewaz dziwnym trafem tornado to musialo by sie podnosic nad duzymi miatami jak np. nad Cześtochową. Z drugiej strony gdy patrzy sie na mapie to traba musiala by skrecac. Przypadek ten mam nadzieje zostanie szczegolowo opisany przez kolegów z forum po to by stanowic materiał edukacyjny dla naszych uzytkowników.

Michał_Woźniak

Sympatyk

Sympatyk

Postponiedziałek, 18 sie 2008, 17:30

Tel. 784-067-979
e-mail filesclan@wp.pl

Mariusz79Chorzow

Sympatyk

Sympatyk

Postponiedziałek, 18 sie 2008, 21:00

Dallas napisał(a):Własnie nie ma pewności czy to była jedno tornado -odległośc między Strzelcami Opolskimi a Radomskiem to 118 km (nie w linii prostej tylko drogami), do tego sa watpliwosci poniewaz dziwnym trafem tornado to musialo by sie podnosic nad duzymi miatami jak np. nad Cześtochową. Z drugiej strony gdy patrzy sie na mapie to traba musiala by skrecac. Przypadek ten mam nadzieje zostanie szczegolowo opisany przez kolegów z forum po to by stanowic materiał edukacyjny dla naszych uzytkowników.

Częstochowa odpada, została przyhaczona (temat Funell Cloud - 15.08.2008 - Częstochowa / woj. śląskie).
Ja prześledziłem kilka razy przypuszczalną trasę, wychodziło mi to na te samo tornado idąc po miejscowościach od Opolskiego przez Śląskie do Radomskiego. Według przypuszczalnej trasy Tornado musiało by zmienić kilka razy kierunek o ile to możliwe, jednak nie mogło iść bez podnoszenia się i schodzenia gdyż po drodze jest wiele miejscowości, jak i miasta tak i wsie o których nigdzie nikt nie wspominał aby coś się tam wydarzyło. A więc teraz przypuszczalna trasa:
Początek - woj. Opolskie, pow. Strzelecki.
Tornado schodzi w okolicach miejscowości Zimna Wódka i kieruje się na północny - wschód przecinając autostradę A4 przechodzi przez Sieroniowice (Opolskie), Balcarzowice (Opolskie) oraz Błotnicę Strzelecką (Opolskie) - tutaj ślad się urywa i pojawia się w Rusinowicach pow. Lubliniecki woj. Śląskie, patrząc na mapę jest to w linii prostej jednak nie ma wzmianki o przejściu Tornada przez miejscowości - Dąbrówka (Śląskie), Kielcza (Opolskie), Krupski Młyn (Śląskie), Pusta Kuźnica (Śląskie) - tu pojawia się znowu Tornado - Rusinowice (Śląskie) i podąża nadal w linii prostej w kierunku północno - wschodnim prawdopodobnie lasami mijając Wierzbie (Śląskie), Cieszowa (Śląskie) oraz Hadra (Śląskie) docierając przechodząc już przez miejscowość Kalina (Śląskie) idąc dalej w linii prostej dociera w końcu do Blachowni (Śląskie) idąc dalej Tornado musiało by przejść pomiędzy dwiema wioskami pod Częstochową - Konradów (Śląskie) oraz Łojki (Śląskie) podążając nadal na północny - wschód ociera się o przedmieścia Częstochowy (Śląskie) podążając w linii prostej ku trasie E75 (1) mija wieś Wierzchowisko (Śląskie) i podąża wzdłuż trasy E75 (1) do Mykanowa (Śląskie) (po drodze na linii prostej jest wieś Lubojenka (Śląskie) o której nie znalazłem informacji), przechodzi przez Mykanów (Śląskie) i nadal w kierunku północno - wschodnim podąża wzdłuż E75 (1) ocierając o Grabowa (Śląskie) zbliża się do w okolicach Łęg (Śląskie) (miejsce gdzie ucierpiał Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" wchodzi w kolejne Województwo - Łódzkie. Gdyby podążało nadal prostą linią to tak na wysokości Radziechowic Pierwszych (Łódzkie) musiało by przejść przez trasę E75 (1) i przechodząc przedmieściami Radomska (Łódzkie) kieruje się w stronę Starej Wsi (Łódzkie), jednak tutaj musiało by się kierować bardziej na północ, czyli trochę zmienić kierunek trasy przechodząc przez Dobryszyce (Łódzkie) [prawa strona E75 (1) ], znowu zmieniając kierunek na północno - wschodni idąc do miejscowości Gomunice (Łódzkie), Gorzkowiczki (Łódzkie) docierając do Starej Wsi (Łódzkie).

Oczywiście w nawiasach - Opolskie, Śląskie i Łódzkie to województwa, trasa E75 to Krajowa 1.
To przypuszczalna trasa Tornada, jaką musiało by pokonać przechodząc przez te trzy województwa, sporządzona przez łowcę amatora ;)
Mariusz Minałto
Miejsce zamieszkania:
Londyn Pd.-Zach.
Wielka Brytania

woj. Slaskie
tel. +44 07 824 535 659

Michał_Snk

Postponiedziałek, 18 sie 2008, 21:49

Czytając post kolegi Mariusza zastanawiam się, czy jest możliwe, że ze względu na uwarunkowania terenowe tornado powstałe pod Strzelcami gasło w jednym miejscu i rodziło się na nowo w innym. Uknułem taką hipotezę - lej wędruje od miejsca narodzin (Zimna Wódka), niszczy Sieronowice, Balcarzowice, Błotnicę Strzelecką. Następnie z niezrozumiałych dla mnie względów potężny żywioł gaśnie - nie mamy doniesień o zniszczeniach w takich miejscowościach jak Dąbrówka, Świbie, Radonia itd. Czy częściowym wytłumaczeniem mogłoby być to, że przed ww. miejscowościami znajduje się spory obszar leśny, na którym tornado mogło wytracić swoją moc? Idźmy dalej. Chmura burzowa wędruje w kierunku północno-wschodnim i następną wzmiankę o tornadzie mamy w miejscowościach Rusinowice pod Lublińcem, Blachownia, wiemy o zniszczeniach na obrzeżach Częstochowy. Czyli można przyjąć, że tornado zanikło za Błotnicą Strzelecką i narodziło się ponownie w Rusinowicach. Częstochowę jedynie "liznęło" - czy ze względu na miejską zabudowę trąba nie mogła się rozwinąć? Z tego co wiem, silne tornado nad miastem to baaaaaaardzo rzadkie zjawisko i to może tłumaczyć tę sytuację. Następnie żywioł znalazł odpowiednie warunki do rozwoju za Częstochową, czego dowodem zniszczenia w Mykanowie i atak na autokar "Śląska". Jak było dalej, napisał Mariusz.
Moje przynudzanie ma na celu znalezienie odpowiedzi na pytanie - czy tornado, które powstało w Zimnej Wódce przebyło grubo ponad sto kilometrów, gasnąc w jednym i rodząc się na nowo w innym miejscu. Czy jest to możliwe? Proszę ekspertów o zabranie głosu :)
Pozdrawiam.
Następna strona

Powrót do 2006-2009