Teraz jest środa, 22 lis 2017, 09:12

Tornado Kurzelów/ świętokrzyskie -26.06.2006

• Autor
  • Wiadomość

Doppler

Dokumentalista

Dokumentalista

Tornado Kurzelów/ świętokrzyskie -26.06.2006

Postczwartek, 26 cze 2008, 01:43

Tornado w Kurzelowie zeszło 26.06.06 po godzinie 20 co ciekawe wg. jednego ze świadków tornado to przeszlo tym samym szlakiem co tornado z 1945
http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/ar ... 8&ciacho=1

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

• Numer GG: 0

Re: Tornado Kurzelów/ świętokrzyskie -26.06.2006

Postczwartek, 26 cze 2008, 01:54

Bardzo ciekawy artykuł, akurat nie znalazłem go, choć kiedyś Echo Dnia wertowałem, żeby wyszukać właśnie takich wydarzeń z województwa świętokrzyskiego. Na zdjęciach szkody nie są jakieś ogromne. Dach uszkodzony w ten sposób, jak przedstawia fotka dołączona do artykułu odpowiada sile F1/T3. Szkoda, że nie ma też zdjęć szkód, jakie wir spowodował w miejscowym drzewostanie.
P.S. Początek artykułu jest napisany tak, że omawiane zjawisko może być uznane za mokrą postać downburst. Dopiero dalsza część artykułu dostarcza nam informacji, które sugerują pojawienie się trąby powietrznej.
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/

zaciekawiony

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Ostrzeżenia: 1
  • Pseudonim: zaciekawiony; Kuba Grom

Postwtorek, 19 kwi 2016, 02:31

Naszło mnie ostatnio na weryfikowanie raportów z ESWD. Po porównaniu relacji widzę że tornado w Kurzelowie jest jeszcze raz błędnie zaraportowane jako:
"Wlasno
Poland (51.73 N, 21.97 E)
26-06-2006 (Monday) 18:00 UTC (+/- 1 hrs."

Źródłem w tym przypadku była relacja na forum Murator Dom:
Z mojego lasu zostało kilkanaście kikutów. A było ok. 8 arów. Większość drzew przewróciła się na działkę sąsiada, zniszczyły ogrodzenie i zerwały przyłącze elektryczne. Szok
U mnie wichura wyrwała kilkanaście dachówek, Na szczęście tylko tyle
(...)
Na szczęście sąsiedzi to rodzina i dobrze z nimi żyjemy. U nich większych zniszczeń nie ma, tylko zniszczone jest ogrodzenie z siatki między naszymi działkami. No i zerwane przyłącze, ale to ZE naprawia.
Do straży nie muszę zgłaszać bo drzewa nie przewróciły się na drogę czy coś takiego. Do nadleśnictwa jutro zadzwonię.
Moja działka leży ok. 15 km od Kielc. Najciekawsze jest to, że takie zniszczenia są tylko u mnie

Według sąsiadów wichura trwała może minutę i w tym czasie runęły wszystkie drzewa, to był taki niesamowity podmuch. Cała burza trwała kilka godzin, zaczęła się ok. 20-tej.
(...)
Dzisiaj się przyjrzałem dokładnie, to była trąba powietrzna, która niszczyła wszystko na pasie szerokości ok. 20 metrów. Na szczęście ominęła dom mój i sąsiada. Ale dalej we wsi pozrywała eternit z dachów, położyła betonowe ogrodzenia , nawet położyła na ziemi zboże na polu obok mojej działki wszystko na pasie szerokości 20 metrów. Zniszczenia są na odcinku kilku kilometrów. Niestety największe u mnie.

http://forum.muratordom.pl/showthread.p ... -i-dom-%28
Pierwszy wpis na forum to 26.06.06. Godzina i zniszczenia we wsi się zgadzają. Kurzelów leży nieco dalej niż 15 km od Kielc ale to nadal ta sama okolica.

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

Postwtorek, 19 kwi 2016, 19:03

Bardzo dziękuję za cenna informację. Chciałbym jednocześnie zwrócić uwagę na to, że warto takie wiadomości publikować na łamach naszego forum, ponieważ niektórzy członkowie Stowarzyszenia mają możliwość zmian danych w raportach ESWD w ramach współpracy z ESSL. Zwłaszcza, że wszystkim nam zależy na jak najdokładniejszym przedstawieniu najważniejszych informacji o groźnych zjawiskach atmosferycznych występujących na obszarze naszego kraju.
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/

Powrót do 2006-2009