Teraz jest czwartek, 17 sty 2019, 18:01


Wizualne cechy gwałtownych burz, czyli na co trzeba uważać

Zbiór wszelkich artykułów związanych z pogodą, opracowań oraz innych przydatnych informacji
 • Autor
 • Wiadomość
Offline
Avatar użytkownika

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1479
 • Dołączył(a): wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
 • Lokalizacja: Białystok
 • Numer GG: 8744878

Wizualne cechy gwałtownych burz, czyli na co trzeba uważać

Postśroda, 3 gru 2008, 16:32

Witam ;)
Chciałbym nieco bliżej przedstawić pewien zestaw wizualnych wskazówek, które mogą ułatwiać identyfikację groźnych burz. Nie będę tu nic mówił o piorunach, bo one są oczywistą składową burzy :) Skupię się na innych cechach wyglądu chmur burzowych, które mogą nam pomóc w identyfikacji tych szczególnie groźnych. Na pierwszy rzut oka wszystkie burze mogą wydawać się podobne, ale istnieją pewne przesłanki, które pozwalają nam przypuszczać, że zjawisko będzie gwałtowne. Część z tych obserwacji wymaga jednak dobrej widoczności i braku warstwy niższych chmur. Niektóre wskazówki dotyczą górnej części chmury i mogą być widoczne nawet z daleka. Myślę, że będzie na co popatrzeć ;) To zaczynamy.Kowadło i mammatus

Zacznijmy od kowadła burzowego. Jeśli jest ono gęste i wyraziste (a nie delikatne cirrusowe i niemal przezroczyste), to może oznaczać dużą siłę prądu wstępującego. Na skutek większych prędkości prądu wznoszącego duża ilość powietrza jest wynoszona do granicy troposfery w krótkim czasie i stąd rozpływając się na boki tworzy się gęste kowadło. Może to wyglądać tak:

Obrazek

W przypadku gęstszych kowadeł burzowych mogą pojawić się chmury mammatus. Oto nadchodząca superkomórka burzowa z widocznymi "wymionami" ;) i grubym, gęstym kowadłem burzowym:

Obrazek

Innym zwiastunem może być bardzo wyraźne wychylenie kowadła w jedną stronę. W kierunku zazwyczaj zbliżonym do kierunku ruchu burzy. Świadczy to o występowaniu silnych wiatrów w środkowej i górnej troposferze. W takich warunkach (duży uskok wiatru i silne wiatry w wyższych rejonach troposfery) kolejną wskazówką (że prąd wznoszący jest bardzo silny) może być kowadło, którego pewna część wychyla się w kierunku przeciwnym do wiatrów na górze (tzw. back-sheared anvil). Poniższe zdjęcie dobrze nam to ilustruje:

Obrazek

Wiatr w środkowych i górnych rejonach troposfery na tym zdjęciu wieje mniej więcej z prawej do lewej o czym świadczy kierunek podążania kowadła oraz nachylenie wieży cumulusa congestusa w prawej części zdjęcia. Jednak fragment kowadła występuje również po prawej stronie głównego wypiętrzenia.Wieża prądu wznoszącego i overshooting top

Powyższe zdjęcie zawiera więcej wskazówek. W środowisku z silnymi uskokami wiatru i silnymi wiatrami w górnej części troposfery słabsze prądy wstępujące mocniej się przechylają (chmura po prawej), podczas gdy silniejsze ulegają mniejszemu przechyleniu (główna wieża prądu wznoszącego na środku zdjęcia). Oczywiście w warunkach spokojniejszych (mniejsze wiatry i uskoki wiatru w troposferze) ani wyprostowana wieża prądu wznoszącego ani back-sheared anvil nie dają żadnej informacji.

Kolejnym bardzo ważnym ostrzeżeniem jest przebicie się wieży głównego prądu wznoszącego (ang. main updraft tower) ponad kowadło i utworzenie kopuły (tzw. overshooting top). Jeśli kopuła jest wyraźna i obecna przez dłuższy czas (np. 10 min), to stanowi widoczny sygnał, że prąd wstępujący jest nie tylko silny, ale jego siła jest stała i stabilna (kto wie, może w środku wieży ukryty jest mezocyklon, który znacząco wzmacnia prąd wznoszący). Już poprzednie zdjęcie ukazało nam wyraźną kopułę, a oto kolejny (bardzo spektakularny) przykład:

Obrazek

Same wypiętrzenia również dostarczają pewnej informacji. Bardzo wyraźny, "kalafiorowaty" kształt świadczy o silniejszym prądzie wznoszącym. W dojrzałej chmurze burzowej tych cech należy wypatrywać na średniej wysokości (poniżej kowadła). Natomiast najlepiej widoczne to jest na etapie rozwoju chmury (faza cumulus congestus). Czasem rozwój jest tak intensywny, że przypomina nieco eksplozję bomby atomowej. Może to wyglądać tak:

ObrazekLinia oskrzydlająca

Zazwyczaj na południowym-zachodzie chmury może pojawić się linia wypiętrzających się cumulusów (tzw. flanking line). Wypiętrzenia są zazwyczaj większe w miarę zbliżania się do głównego prądu wznoszącego burzy. Mogą one świadczyć, że mamy do czynienia z superkomórką. Wygląda to mniej więcej tak:

ObrazekSkręcenie chmury

Z bliższej odległości na średniej wysokości mogą być widoczne sygnały mogące świadczyć o rotacji wewnątrz chmury.
Jeśli obserwujemy wstęgi chmur (ang. cloud bands), które zdają się owijać wokół chmury nadając jej skręcony kształt, to stanowi to znak o możliwej obecności mezocyklonu. Takie pasy chmur które zdają się podążać w stronę głównego prądu wznoszącego (są jakby wsysane), a czasem owijają się wokół niego to z angielskiego tzw. inflow bands. Może to wyglądać naprawdę niesamowicie:

Obrazek
Obrazek

Również same wypiętrzenia chmury mogą układać się spiralnie na kształt korkociągu. Takie skręcenia (ang. striations) sugerują wyraźnie obecność mezocyklonu:

Obrazek

Czasem cała chmura zdaje się wirować i jest skręcona. Wygląda to naprawdę dramatycznie:

ObrazekBeaver tail

Jednym z rodzajów inflow band jest chmura zwana "bobrowym ogonem" (ang. beaver tail). Szczególnie widoczna może być w superkomórkach typu HP, przebiega zwykle po linii wschód-zachód na granicy napływu powietrza do chmury (ang. inflow) i przedniego prądu zstępującego (FFD). Chmura ta może ciągnąć się kilometrami, jest długa i spłaszczona niczym ogon bobra ;) Zdaje się ona "uchodzić" do głównego prądu wznoszącego burzy i rzeczywiście jest ona wizualną demonstracją napływającego do chmury powietrza. Może wyglądać tak:

ObrazekChmury arcus

Z bliższej odległości może być widoczna chmura arcus. Występuje zazwyczaj na przedniej krawędzi chmury. Wygląda często jak obniżony mur chmur (ang. shelf cloud) albo jak kręcąca się rolka (ang. roll cloud). Jeśli burza posiada tego typu chmurę to zazwyczaj można się spodziewać silnego uderzenia wiatru w krótkim czasie i pojawienia się opadów (nawet ulewnych).
Występują one cząsto na liniach szkwału i wszędzie tam, gdzie jest dobrze rozwinięty front szkwałowy. Mogą pojawiać się też w superkomórkach (wówczas są mocno owalne). Gdy widzimy tego typu chmury szybko nadciągające to możemy być niemal pewni, że chmura szykuje nam "mocne uderzenie". Mogą wyglądać one naprawdę dramatycznie i przypominać koniec świata:

ObrazekRain foot

Innymi oznakami silnego wiatru może być virga i tzw. rain foot, czyli deszcz, który przy spadaniu na ziemię jest "znoszony" przez silny wiatr na obszar, na którym teoretycznie nie pada:

ObrazekW stronę tornada, czyli wall cloud i nie tylko

Jeśli jest się już pod chmurą, to widoczne mogą być inne ciekawe elementy (o ile silny deszcz ich nie przesłania). W tym momencie zmorą dla poszukiwaczy burz są superkomórki typu HP z bardzo obszerną strefą opadu. Zwykle na południowym zachodzie chmury może wystąpić strefa wolna od silnych opadów. Widoczna jest jako płaska podstawa chmury (ang. rain-free base). Markuje ona miejsce występowania prądu wznoszącego. Zazwyczaj na północny-wschód od niej występuje strefa najobfitszego opadu związana z FFD. Może to wyglądać tak:

Obrazek

Właśnie w pobliżu podstawy wolnej od opadów, ale w stronę strefy silniejszego opadu może pojawić się chmura stropowa (ang. wall cloud).
Jeśli ta chmura utrzymuje się przez dłuższy czas i możemy zaobserwować jej rotację, to mamy wizualny dowód istnienia mezocyklonu. I może robić się niebezpicznie (właśnie z takich chmur mogą wyłonić się tornada superkomórkowe). Na poniższym zdjęciu widoczna jest strefa wolna od opadów (na lewo) pośrodku chmura stropowa, a po prawej strefa silnego opadu:

Obrazek

Od strony strefy silnych opadów chmura stropowa może posiadać ogon (tzw. tail cloud). Nie należy jej mylić z bobrowym ogonem, który występuje na wyższej wysokości (na wysokości podstawy chmury burzowej) niż obniżona wall cloud. Poza tym różnią się lokalizacją i kierunkiem ułożenia. Chmura tail cloud może wyglądać tak:

Obrazek

Między chmurą stropową, a strefą najsilniejszego opadu (zwykle gradu) może wystąpić sklepienie (ang. vault) oznaczające rejon pewnego przejaśnienia. Widać je tutaj między smugami opadu, a wall cloud:

Obrazek

Występuje on mniej więcej pod rejonem ograniczonego słabego odbicia radarowego (BWER), które widać na rysunku:

Obrazek

Na rozwój tornad superkomórkowych w znaczącym stopniu wpływa obecność suchego prądu zstępującego RFD. Uważa się, że pojawienie się tornada następuje w podobnym czasie, co zejście RFD w kierunku powierzchni ziemi. Widoczne jest to jako jaśniejsze wcięcie (ang. clear slot) na zachód od wall cloud. Widać to na poniższym zdjęciu:

Obrazek

Cały ten rejon w pobliżu wall cloud i tail cloud jest nazywany przez poszukiwaczy burz klatką misia (ang. bear's cage). Przebywanie w tym rejonie nie jest bezpieczne, ponieważ miś może zaatakować prosto z góry i nie będzie czasu na ucieczkę ;) A oto i miś:

Obrazek

Dla formalności dodam, że tornado schodzi na ziemię stopniowo (zwykle z chmury stropowej) i na początku jest lejem kondensacyjnym zawieszonym wysoko nad ziemią, zanim wirujące powietrze dosięgnie powierzchni:

ObrazekPodsumowanie

Podsumowując to wszystko o czym powiedziałem, całość może wyglądać mniej więcej tak:

Obrazek

Albo lepiej tak ;)

Obrazek

To chyba tyle :)
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com
Offline

Łukasz_Wojtyła

Zbanowany

Zbanowany

 • Posty: 214
 • Dołączył(a): niedziela, 20 lip 2008, 00:51
 • Lokalizacja: Zielona Góra
 • Numer GG: 0

Wizualne cechy gwałtownych burz, czyli na co trzeba uważać

Postśroda, 3 gru 2008, 22:58

Ciekawy artykuł, na pewno przyda się w praktyce ; ) no i świetna zdjęcia ;) Gratuluje dobrej roboty.
Offline
Avatar użytkownika

-BEST-

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 235
 • Dołączył(a): piątek, 20 cze 2008, 13:35
 • Lokalizacja: Wrocław
 • Pseudonim: -BEST-
 • Numer GG: 1296671

Wizualne cechy gwałtownych burz, czyli na co trzeba uważać

Postczwartek, 4 gru 2008, 18:49

BRAWO.
Właśnie takich materiałów potrzeba prawdziwym łowcą. Bo w terenie zazwyczaj możemy liczyć tylko na swoje oczy i doświadczenie.
Oby jak najwięcej takich opracowań, rzecz jasna nie na ten sam temat.
Jeszcze raz gratulacje Krzysio.
-BEST-
Offline
Avatar użytkownika

Dariusz_Wierzbicki

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 1025
 • Dołączył(a): piątek, 29 lut 2008, 03:14
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Pseudonim: Meteo
 • Numer GG: 0

Wizualne cechy gwałtownych burz, czyli na co trzeba uważać

Postpiątek, 5 gru 2008, 23:42

Kolega zrobił świetny materiał powyżej aczkolwiek ja dodam coś od siebie ;)

Obrazek
Zdj1)
Mamy tu do czynienia z wręcz bez chmurnym niebem czyli nic nie zapowiada gwałtownej burzy , ale zwracam uwagę na chmury wysokiego piętra które ułożyły się w kształcie fal (Jest zapowiedź nagłego pogorszenia się pogody).

Obrazek
Zdj2)
Ot mamy do czynienia ze zwykła komórką burzową z której jak na razie nic ciekawego się nie dzieje z wyjątkiem paru błysków i widocznego w oddali intensywnego opadu deszczu

Obrazek
Zdj3)
Zaczyna się dziać coś interesującego chmura w tym momencie nagle powiększa swój rozmiar (Widać to doskonale gołym okiem ) w tym momencie widać dużo wyładowań między chmurowych za to występuje stosunkowo mało wyładowań typu cg.

Obrazek
Zdj4)
Chmury buzują czyli widać jak szybko ta burza się powiększa to może ale nie musi być oznaką że tworzy się na naszych oczach superkomórka burzowa (W tym przypadku potwierdziło się to )

Obrazek
Zdj5)
I teraz rozpoczyna się cała zabawa .. zaznaczone strzałka miejsce to coraz bardziej widoczny rodzący się mezocyklon .. już w tej chwili mamy do czynienia z narodzinami superkomórki burzowej.

Obrazek
Zdj6)
Tutaj gdzie wskazuje strzałka mamy do czynienia z chmurą stropową w tym miejscu ulokowany jest zapewne mezocyklon , w tym momencie występuje tam silny prąd powietrza który jest czuć jako silne podmuchy wiatru .

Obrazek
Zdj7)
Co raz lepiej widoczne są oznaki ze mamy do czynienia z superkomorką burzowa w tym etapie występuje silny i dość częsty pomruk który towarzyszy dużej licznie wyładowań między chmurowych .. jak widać miejsce gdzie występuje mezocyklon jest świetnie widoczne gołym okiem !

Obrazek
Zdj8)
Na tym zdjęciu widoczna tworząca się powoli trąba powietrzna

Obrazek
Zdj9)
Trąba powietrzna która uniosła się w górę i powoli zaczyna się rozwiewać

Obrazek
Zdj10)
A oto i ona superkomórka burzowa w całej swoje okazałości .

Obrazek
Zdj11)
A to nieziemska chmura szelfowa która wręcz zdaję się dotykać ziemi.. w tym przypadku towarzyszył jej b silne porywy wiatru przekraczające ponad 90km/h oraz ulewny deszcz . Wiatr i opad nadciągnęły zaraz za szelfem .

Obrazek
Zdj12)
To już efekt silnych turbulencji w chmurach (DLS) Czyż nie prawda że to nie bo ma coś niesowitego w sobie ? .

Obrazek
Zd13)
A tutaj ...Tutaj nieziemski zachód słońca ..Pod chmurą widoczne są „wymiona” To są chmury typu mammatus.. Dla takich chwil warto porządnie zmoknąć .

I to już wszystko mam nadzieję że wszystko opisałem w sposób zrozumiały i że te zdjęcia wraz z opisami pomogą komuś rozpoznać w terenie to na co każdy z nas czeka :] (Zdj: zostały wykonane podczas mojego pobytu w Świdniku dn 04.07.2008) Pozdrawiam Wszystkich !
Offline

Łukasz_Wojtyła

Zbanowany

Zbanowany

 • Posty: 214
 • Dołączył(a): niedziela, 20 lip 2008, 00:51
 • Lokalizacja: Zielona Góra
 • Numer GG: 0

Wizualne cechy gwałtownych burz, czyli na co trzeba uważać

Postpiątek, 5 gru 2008, 23:50

Nic dodać nic ująć! świetna robota! te dwa posty ( Darka i Krzysia ) to wspaniałe kompendium wiedzy dla łowcy w terenie! serdecznie gratuluje i osobiście dziękuje za tak obszerną wiedzę którą wykorzystam zapewne w trakcie łowów ;)

pozdr.
Offline
Avatar użytkownika

Areecki

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 534
 • Dołączył(a): niedziela, 2 mar 2008, 23:04
 • Lokalizacja: Rejon Tarnobrzega
 • Numer GG: 7674966

Wizualne cechy gwałtownych burz, czyli na co trzeba uważać

Postsobota, 6 gru 2008, 00:20

Wielkie dzięki panowie .
Naprawde hektar dobrej roboty .
MAm nadzieje że w przyszłosci powstanie wiecej takich artykułów .
Tympardziej iż na forum z roku na rok będzie przybywać dużo gości i większości
przydadzą sie takie foto-informacje .

Pozdrawiam serdecznie :)
http://4poryroku.fotosik.pl/ - Moje Zdjęcia
http://areecki.ihq.pl/pogoda/index.htm - Moja Stacja Pogody (świętokrzyskie)
Offline

sea

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 1027
 • Dołączył(a): piątek, 9 maja 2008, 02:27
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Pseudonim: Sea
 • Numer GG: 0

Wizualne cechy gwałtownych burz, czyli na co trzeba uważać

Postsobota, 6 gru 2008, 00:50

Doskonała robota! Dawno nie widziałem tak pięknych shelfów na zdjęciach :P. Zapiera dech.

A co do łowów w terenie - tutaj najważniejsze jest wyczucie sytuacji i instynkt. Bo akcja to akcja, a modele się tak szybko nie aktualizują :P.
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4730
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Wizualne cechy gwałtownych burz, czyli na co trzeba uważać

Postsobota, 6 gru 2008, 01:34

Ja również przyłączam się do wszystkich zachwalających ten wątek, zwłaszcza post rozpoczynający go. Przede wszystkim dobra jest treść oraz zdjęcia, które bardzo dobrze przedstawiają opisaną krótko sytuację. Bardzo dobre opracowanie dla tych, którzy chcą wiedzieć, jak rozpoznać, czy burza którą widzą jest gwałtowna.
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/
Offline
Avatar użytkownika

Cygnus

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 144
 • Dołączył(a): poniedziałek, 11 sie 2008, 23:25
 • Lokalizacja: Pożóg- Piaseczno
 • Numer GG: 8697010

Wizualne cechy gwałtownych burz, czyli na co trzeba uważać

Postsobota, 6 gru 2008, 22:22

Wow,piękne zdjecia :D
a tak na marginesie...mezocyklon chyba nie siedzi jedynie w chmurze stropowej,bo tak zrozumiałem ;)
pozdro
Pozdrawiam, Łukasz Pajurek
Offline
Avatar użytkownika

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1479
 • Dołączył(a): wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
 • Lokalizacja: Białystok
 • Numer GG: 8744878

Wizualne cechy gwałtownych burz, czyli na co trzeba uważać

Postniedziela, 7 gru 2008, 11:37

No Darek, co za zdjęcia nacykałeś, brawo :D Też bym kiedyś chciał w takim poście jak ten umieścić swoje zdjęcia (a nie amerykańskie z neta ;))
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com
Offline
Avatar użytkownika

Sirun

Zarejestrowany

Zarejestrowany

 • Posty: 74
 • Dołączył(a): środa, 21 maja 2008, 21:48
 • Numer GG: 0

Wizualne cechy gwałtownych burz, czyli na co trzeba uważać

Postpiątek, 12 gru 2008, 18:48

Good Job! :mrgreen:
Teraz już w końcu wiem czego niewiedziałem :)

DOBRA ROBOTA CHŁOPAKI !!!!
Obrazek
GG:---
Jeżeli masz jakieś pytanie, Pisz !
Offline
Avatar użytkownika

Janek_Jakóbczak

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 595
 • Dołączył(a): poniedziałek, 8 gru 2008, 16:58
 • Lokalizacja: Bystrzyca (pow. kraśnicki, woj. lubelskie)
 • Pseudonim: Jankes
 • Numer GG: 0

Wizualne cechy gwałtownych burz, czyli na co trzeba uważać

Postpiątek, 12 gru 2008, 20:13

Naprawdę kawał dobrej roboty chłopaki :) :) Bardzo ciekawe opisy i fotosy ;) ;)
Obrazek
Tel: 726-897-875
E-mail: janek_jakobczak@wp.pl
Mój kanał na YouTube: http://www.youtube.com/user/JanekBST
Offline
Avatar użytkownika

Piotr_Ferków

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 251
 • Dołączył(a): sobota, 17 maja 2008, 23:11
 • Lokalizacja: Kalników/pow.Przemyski/woj.Podkarpackie
 • Pseudonim: FeRu
 • Numer GG: 764232

Wizualne cechy gwałtownych burz, czyli na co trzeba uważać

Postśroda, 17 gru 2008, 17:59

Kapitalna robota chłopaki...chciałbym aby takich ludzi było w naszym gronie jak najwięcej....Nie pozostaje nic więcej jak tylko dokładnie poczytać i zapamiętać ;)

PzDr
FeRu Raprodukcja
https://soundcloud.com/feru89

FanPage:
https://www.facebook.com/FeRu.raprodukcja
Offline
Avatar użytkownika

Filip_Dutkiewicz

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 369
 • Dołączył(a): poniedziałek, 19 maja 2008, 18:43
 • Lokalizacja: Kraków/Nowy Targ
 • Pseudonim: mdgn
 • Numer GG: 1639923

Wizualne cechy gwałtownych burz, czyli na co trzeba uważać

Postczwartek, 18 gru 2008, 00:08

Świetna robota Panowie, jak mam mało czasu na siedzenie przy kompie to ten 'wykład' musiałem doczytać do końca. Dziękuję i jeszcze raz brawo :)
Pozdrawiam, Filip
·Kontakt· · gg: 1639923 · mail: mdgnpwr[at]gmail.com ·

°ÞØĿŜĈҰ ŁØŴĈҰ ßǓŘŽ°
·MDGN on Youtube· · http://www.youtube.com/user/mdgn ·
Małopolska Nimbo Chasers '10
Offline

Artur15

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 94
 • Dołączył(a): sobota, 31 sty 2009, 19:12
 • Numer GG: 0

Wizualne cechy gwałtownych burz, czyli na co trzeba uważać

Postśroda, 17 lut 2010, 11:24

Bardzo dobry temat. ;)
Przyda mi się to bardzo w wypadku bardzo silnej burzy, będę wiedział kiedy sobie odpuścić.
Naprawdę wykonaliście kawal dobrej roboty a fotki równie świetne. :D
[color=red]
/color]
Offline
Avatar użytkownika

Tomasz_Czechowski

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 148
 • Dołączył(a): wtorek, 18 sie 2009, 16:44
 • Lokalizacja: Damasławek,Wielkopolska
 • Pseudonim: Doppler
 • Numer GG: 0

Wizualne cechy gwałtownych burz, czyli na co trzeba uważać

Postczwartek, 18 lut 2010, 18:05

Doskonały artykuł dla początkujących łowców burz i nie tylko :!: Mistrzowskie zdjęcia pomagają w lepszym zrozumieniu danego zjawiska :) Dzięki takim wiadomością łatwiej będzie nam ocenić co może zrodzić dana burza i kiedy to nastąpi.
Gratuluje pomysłu :!:
STORM SEASON 2015 IS DEAD! LET'S CELEBRATE THE FUNERAL!
Offline
Avatar użytkownika

lacol998

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 49
 • Dołączył(a): sobota, 16 maja 2009, 13:07
 • Lokalizacja: Damasławek,Wielkopolska
 • Pseudonim: lacol998
 • Numer GG: 13123816

Wizualne cechy gwałtownych burz, czyli na co trzeba uważać

Postczwartek, 18 lut 2010, 19:21

Wow, świetna robota panowie :!: Bardzo fajne fotki Darek. ;)
Gratuluje :!: :!: :!: :)
Pozdrawiam :) :) :)
pozdrawiam lacol998
GG 13123816
e-mail lacol998@wp.pl
Offline
Avatar użytkownika

Piotr_Żurowski

Rzecznik Prasowy / Moderator

Rzecznik Prasowy / Moderator

 • Posty: 1232
 • Dołączył(a): niedziela, 14 cze 2009, 10:19
 • Lokalizacja: Rzuchowa / Ciężkowice K. Tarnowa, Małopolska
 • Pseudonim: piotr_z21
 • Numer GG: 0

Wizualne cechy gwałtownych burz, czyli na co trzeba uważać

Postczwartek, 18 lut 2010, 22:21

Wszystko bardzo dobrze opisane i z pięknymi przykładami. ;) Jednak chcę zaprezentować kilka zdjęć, które wykonałem przed bardzo gwałtownymi burzami w mojej miejscowości.
26.06.2009r Rzuchowa - Nadciągający shelf cloud:
Obrazek
10.06.2009r Rzuchowa - Cumulonimbus supercells,wytworzył się funnle cloud, jednak niestety nie mam zdjęcia:
Obrazek
14.06.2009r Rzuchowa - Najładniejszy shelf clud jakiego udało mi się sfotografować w poprzednim sezonie:
Obrazek
Obrazek
Rzecznik Prasowy Stowarzyszenia Skywarn Polska / Polscy Łowcy Burz
Pozdrawiam, Piotr Żurowski

Tel:+48 698 284 782
e-mail: rzecznik.lowcyburz@gmail.com
https://www.facebook.com/piotr.zurowski
Obrazek
Offline

Damian Zbieg

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 1165
 • Dołączył(a): czwartek, 25 gru 2008, 14:26
 • Lokalizacja: Żary ( Lubuskie )
 • Pseudonim: congestus
 • Numer GG: 8436566

Wizualne cechy gwałtownych burz, czyli na co trzeba uważać

Postponiedziałek, 22 mar 2010, 19:01

Tak sobie przeglądałem różne zdjęcia w Google i trafiłem na jedną stronkę, na której znalazłem dość ciekawy filmik, ukazujący zachowanie się różnych członów superkomórkowego Cb.

Obrazek

Adres stronki: http://www.untamedskies.com
Offline
Avatar użytkownika

Areecki

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 534
 • Dołączył(a): niedziela, 2 mar 2008, 23:04
 • Lokalizacja: Rejon Tarnobrzega
 • Numer GG: 7674966

Wizualne cechy gwałtownych burz, czyli na co trzeba uważać

Postsobota, 27 mar 2010, 14:52

Z przyczyn niezależnych od użytkowników, proszę odszukać obrazki zamieszczone w postach i poprawić brak ich wyświetlania.
Poradniki są bardzo fajne, ale niektóre zdjęcia zostały skasowane z serwera.
Proponuje wrzucać takie zdjęcia na serwer forum.
http://4poryroku.fotosik.pl/ - Moje Zdjęcia
http://areecki.ihq.pl/pogoda/index.htm - Moja Stacja Pogody (świętokrzyskie)
Offline
Avatar użytkownika

piotroslaw

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 74
 • Dołączył(a): niedziela, 6 cze 2010, 16:32
 • Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna (pod Warszawą)
 • Pseudonim: Piotrek
 • Numer GG: 15718853

Wizualne cechy gwałtownych burz, czyli na co trzeba uważać

Postsobota, 3 lip 2010, 18:27

Wspaniała robota od narodzin chmury do zejścia tornada nic tylko zapamiętać i użyć w praktyce :)
Offline
Avatar użytkownika

Sebastian Kupczyk

Moderator

Moderator

 • Posty: 733
 • Dołączył(a): czwartek, 25 cze 2009, 03:51
 • Lokalizacja: Kraków (os. Na Kozłówce)
 • Numer GG: 40983767

Wizualne cechy gwałtownych burz, czyli na co trzeba uważać

Postniedziela, 4 lip 2010, 20:27

Kawał dobrej roboty chłopaki, jeśli ktoś dobrze przyswoi zawarte przez was informacje na temat specyficznych cech wyglądu chmury burzowej to może mu się to bardzo przydać w terenie, zwłaszcza podczas łowów, praktyka czyni mistrza:D
Pozdrawiam, Sebastian Kupczyk

Tel. kom. 513335090
E-mail: sebastian.kupczyk@gmail.com
blog: http://meteopasja.blogspot.com/
Offline
Avatar użytkownika

Kuba_B

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 222
 • Dołączył(a): sobota, 1 maja 2010, 10:02
 • Lokalizacja: Lublin
 • Numer GG: 0

Wizualne cechy gwałtownych burz, czyli na co trzeba uważać

Postniedziela, 4 lip 2010, 21:05

A mnie zastanawia to, czemu panuje ogólne przekonanie, że chmura burzowa musi być ciemna. Przecież pierwszym elementem nadciągającej burzy, który można zobaczyć z bardzo daleka jest kowadło, które jest białe. Dopóki nie zacząłem interesować się meteorologią na poważniej nie miałem pojęcia o jego istnieniu, a kiedy obecnie pojawia się na horyzoncie i mówię znajomym, że to zbliżająca się chmura burzowa, to nie dowierzają. Nawet w szkole podczas lekcji o atmosferze wpajano mi, że cumulonimbusy są ciemne.
Offline
Avatar użytkownika

ariasz

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 905
 • Dołączył(a): środa, 29 lip 2009, 23:18
 • Lokalizacja: Mysłowice
 • Numer GG: 0

Wizualne cechy gwałtownych burz, czyli na co trzeba uważać

Postniedziela, 4 lip 2010, 21:17

Są ciemne od spodu. Góra jeśli jest oświetlona przez słońce może być śnieżnobiała.
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Michał_Żarnowski

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 1440
 • Dołączył(a): czwartek, 17 sty 2008, 19:33
 • Lokalizacja: Dąbrowa koło Śremu(Wielkopolska)/ Środa Wielkopolska
 • Pseudonim: Żar
 • Numer GG: 2018032

Wizualne cechy gwałtownych burz, czyli na co trzeba uważać

Postniedziela, 4 lip 2010, 21:25

Nie zawsze Cumulonimbusa poprzedza kowadło. Zdarzają się takie przypadki, że wyżej wieje wiatr zupełnie z innych kierunków niż na dole np. Cb idą na wschód a kowadła na północ takie sytuacja zdarzają się dobrych kilka razy. Także może być, że kowadła są nie wielki ponieważ brak dynamiki albo jest marna w górnej troposferze. A jeszcze przecież Cumulonimbus calvus nie posiada kowadła ;).
Offline
Avatar użytkownika

Kuba_B

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 222
 • Dołączył(a): sobota, 1 maja 2010, 10:02
 • Lokalizacja: Lublin
 • Numer GG: 0

Wizualne cechy gwałtownych burz, czyli na co trzeba uważać

Postniedziela, 4 lip 2010, 21:39

ariasz napisał(a):Są ciemne od spodu. Góra jeśli jest oświetlona przez słońce może być śnieżnobiała.


Jest ciemne, kiedy znajdujemy się pod nim, ale widoczne z daleka jest śnieżnobiałe. Wiedząc o tym człowiek jest w stanie na długo przed nadejściem burzy liczyć się z tym, że burza może u niego się pojawić. A mimo to wciąż wśród ludzi panuje zdanie, że chmura burzowa jest "czarna".

Michał_Żarnowski napisał(a):Nie zawsze Cumulonimbusa poprzedza kowadło. Zdarzają się takie przypadki, że wyżej wieje wiatr zupełnie z innych kierunków niż na dole np. Cb idą na wschód a kowadła na północ takie sytuacja zdarzają się dobrych kilka razy. Także może być, że kowadła są nie wielki ponieważ brak dynamiki albo jest marna w górnej troposferze. A jeszcze przecież Cumulonimbus calvus nie posiada kowadła ;).


Mimo wszystko kowadła towarzyszą jednak większości burz. Wydaje mi się, że nawet, gdy ich nie ma, to wierzchołek zarówno Cb calvus jak i capillatus widoczny z daleka jest biały. Widać to też na zdjęciach zamieszczonych w tym temacie przez innych użytkowników.
Offline
Avatar użytkownika

piotroslaw

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 74
 • Dołączył(a): niedziela, 6 cze 2010, 16:32
 • Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna (pod Warszawą)
 • Pseudonim: Piotrek
 • Numer GG: 15718853

Wizualne cechy gwałtownych burz, czyli na co trzeba uważać

Postponiedziałek, 5 lip 2010, 19:14

Ludzie uważając chmurę burzową za ciemną mają rację, gdyż można mieszkać na terenie z małym widnokręgiem i można nie dostrzec kowadła Cumulonimbusa.
Cumulonimbusy nie zawsze mają kowadła, jak napisał jeden z poprzedników więc też można ich nie dostrzec. Ja bardzo rzadko w swojej okolicy widuję kowadła tych jakże pięknych chmur. Wracając do poglądu ciemności chmury, pamiętajmy, że są ludzie, a nawet jest ich sporo którzy nie znają dobrze rodzajów chmur i nie odróżniają cumulusa od cumulonimbusa choćby po jego górnej rozbudowanej części :!: , więc patrzą na ciemną podstawę chmury "ładnej pogody" czyli cumulusa i na wręcz granatową chmury burzowej.Dopiero ludzie interesujący się meteorologią i znający rodzaje chmur rozróżniają te gatunki mogą rozróżnić Cumulusa od Cumulonimbusa po rozwiniętej górnej części chmury i ewentualnym kowadle. I to właśnie stąd panuje ten pogląd czarnej chmury burzowej. :)
Offline
Avatar użytkownika

Piotr Szuster

Administrator

Administrator

 • Posty: 420
 • Dołączył(a): poniedziałek, 5 lip 2010, 15:27
 • Lokalizacja: Chrzanów, Małopolska
 • Pseudonim: retsuz
 • Numer GG: 3600710

Re: Wizualne cechy gwałtownych burz, czyli na co trzeba uważ

Postponiedziałek, 24 sty 2011, 18:30

Wnoszę o reup obrazków
Offline

Pawlo123

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 355
 • Dołączył(a): poniedziałek, 19 lip 2010, 18:16
 • Lokalizacja: Stalowa Wola (Podkarpackie)
 • Pseudonim: Maniak XD
 • Numer GG: 44528484

Re: Wizualne cechy gwałtownych burz, czyli na co trzeba uważ

Postśroda, 11 lip 2012, 17:51

Zauważam: http://home.comcast.net/~slitherjef/storms/tstorm5.jpg gdy widzimy za chmurą szelfową strefę takich turbulencji w podstawie chmur to możemy spodziewać się gwałtownego uderzenia wiatru.Im większe są turbulencje tym większe zagrożenie, zawsze gdy te turbulencje były słabo widoczne lub prawie w ogóle ich nie było to nie miałem silnego wiatru, a gdy były mocno poszarpane i wybrzuszone...tak, wtedy miałem często bardzo silne wiatry.

I chciałbym tu przytoczyć przypadek z dnia 16.08.2010 kiedy nad południową Polską przeszedł MCS z wbudowaną linią szkwałową i główkami bow echo, burza zawitała również w województwie podkarpackim gdzie nawet nie osłabła, a zaczęła przybierać na sile.Przyniosła tu ona bardzo silne, miejscami niszczycielskie porywy wiatru.Zauważyłem, że tuż po przejściu czoła burzy podstawa chmur była bardzo poszarpana i miała takie jakby wybrzuszenia, te wybrzuszenia schodziły jakby w dół, tzn obniżały się, przynajmniej takie odniosłem wrażenie. Myślę, że takie zachowanie podstawy chmur zaraz za czołem burzy może świadczyć o dynamicznych procesach zachodzących w tym rejonie i idąc tym tropem powinna być to wizualna cecha gwałtownej burzy ;) .

PS. OCZYWIŚCIE takie turbulencje są widoczne raczej za każdą chmurą szelfową, jednak myślę, że wyjątkowo gwałtowne turbulencje, co widać zresztą gołym okiem, są zapowiedzią silniejszych porywów. bo gdy te turbulencje są dosłownie wygładzone, wtedy wiatr jest słabszy, tak przynajmniej wynika z moich obserwacji tego zjawiska.
Ostatnio edytowano wtorek, 24 lip 2012, 03:48 przez Pawlo123, łącznie edytowano 1 raz
Offline
Avatar użytkownika

nawigator77

Zarejestrowany

Zarejestrowany

 • Posty: 37
 • Dołączył(a): niedziela, 25 gru 2011, 20:27
 • Lokalizacja: Kraśnik (lubelskie)
 • Numer GG: 41640826

Re: Wizualne cechy gwałtownych burz, czyli na co trzeba uważ

Postniedziela, 15 lip 2012, 21:49

Dodam jeszcze od siebie kilka wskazówek, które nie są nowością, jednak są sprawdzone. Nie zawsze widać kowadło lub strukturę burzową typu calvus czy capillatus. Niekiedy chmury burzowe mogą być przykryte szczelnie niskimi chmurami z rodzaju np. stratus. Dodatkowo one przesuwając się w innym kierunku niż struktury burzowe, mogą zmylić nieuważnego obserwatora. Zauważyłem, że każdy zanik formy kłębiastej, zwłaszcza na wale burzowym (arcus) lub w jego pobliżu powoduje prawie zawsze osłabienie chmury, a nieraz jej szybki zanik. Każde nowe tworzenie się chmur w jej obrębie często wzmacnia ją. Uwagę zwracam też na wierzchołki chmur, o ile je widać. Gdy opadają, tracąc na wysokości nieraz nawet kilka kilometrów, to jest raczej pewne, że burza jest w fazie zaniku, chociaż nieraz potrafi się z powrotem odnowić. Warto jest wcześniej sprawdzić kierunek przemieszczania się chmur burzowych. Jednak smugi opadowe[praecipitatio], które są gęste, ziarniste, wychodzące spod ciemnej nawarstwionej chmury, przesuwającej się w naszą stronę to znak, że trzeba się ukryć.
Ostatnio edytowano poniedziałek, 16 lip 2012, 14:07 przez Sebastian Kupczyk, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Błedy interpunkcyjne, brak polskich znaków
Offline

twmichal

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 130
 • Dołączył(a): czwartek, 2 cze 2011, 22:15
 • Lokalizacja: Busko Zdrój/Kraków
 • Numer GG: 0

Re: Wizualne cechy gwałtownych burz, czyli na co trzeba uważ

Postponiedziałek, 16 lip 2012, 22:29

Nie mogę znaleźć odpowiedniego tematu - tak więc w razie czego proszę Moderatorów o przeniesienie.

Warto przed burzą zwrócić uwagę na to jak zachowuje się przyroda. Tuż przed burzą gradową, nawet jeśli chmura jest stosunkowo daleko można zaobserwować jak owady chowają się we wnęce okiennej. Nie zapomnę tego widoku, jak przed burzą gradową (a było to sporo lat temu) muchy i inne latające owady dosłownie oblepiły szyby i czekały nieruchomo aż burza przejdzie. Czasami we wnęce okiennej chowały się też ptaki - zwykle małe, ale widziałem raz gołębia. Zwykle były to wróble i kosy.

Wiadomo też, że przed burzą "zamiera" śpiew ptaków. Jeśli burza przejdzie obok - ptaki nie przestają śpiewać, nawet jeśli dość blisko grzmi i czasem pada deszcz, ale opad jest zwykle krótki i umiarkowany. Na pewno w takiej sytuacji nie wystąpią silne i gwałtowne podmuchy wiatru.
Offline
Avatar użytkownika

nawigator77

Zarejestrowany

Zarejestrowany

 • Posty: 37
 • Dołączył(a): niedziela, 25 gru 2011, 20:27
 • Lokalizacja: Kraśnik (lubelskie)
 • Numer GG: 41640826

Re: Wizualne cechy gwałtownych burz, czyli na co trzeba uważ

Postśroda, 18 lip 2012, 16:21

Faktycznie jest tak jak piszesz. Owady, ptaki i niektóre zwierzęta potrafią przewidzieć pogodę lepiej niz większość ludzi. Jednak ludzie chyba nie mają czasu na obserwacje przyrody i wolą oglądać pogodę IMGW. :lol:
Ostatnio edytowano sobota, 21 lip 2012, 18:23 przez nawigator77, łącznie edytowano 1 raz

gochka

Re: Wizualne cechy gwałtownych burz, czyli na co trzeba uważ

Postśroda, 18 lip 2012, 16:46

Fajnie wiedzieć. Mam burze mózgów odkąd tu weszłam :P.
Ostatnio edytowano środa, 18 lip 2012, 17:33 przez Paweł_Cholewa, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Polskie znaki
Offline
Avatar użytkownika

Wojtek_Bartula

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 1558
 • Dołączył(a): niedziela, 28 gru 2008, 17:46
 • Lokalizacja: Oświęcim, Małopolskie
 • Pseudonim: Wojtek_B
 • Numer GG: 3774920

Re: Wizualne cechy gwałtownych burz, czyli na co trzeba uważ

Postponiedziałek, 23 lip 2012, 12:58

twmichal napisał(a):Nie mogę znaleźć odpowiedniego tematu - tak więc w razie czego proszę Moderatorów o przeniesienie.

Warto przed burzą zwrócić uwagę na to jak zachowuje się przyroda. Tuż przed burzą gradową, nawet jeśli chmura jest stosunkowo daleko można zaobserwować jak owady chowają się we wnęce okiennej. Nie zapomnę tego widoku, jak przed burzą gradową (a było to sporo lat temu) muchy i inne latające owady dosłownie oblepiły szyby i czekały nieruchomo aż burza przejdzie. Czasami we wnęce okiennej chowały się też ptaki - zwykle małe, ale widziałem raz gołębia. Zwykle były to wróble i kosy.

Wiadomo też, że przed burzą "zamiera" śpiew ptaków. Jeśli burza przejdzie obok - ptaki nie przestają śpiewać, nawet jeśli dość blisko grzmi i czasem pada deszcz, ale opad jest zwykle krótki i umiarkowany. Na pewno w takiej sytuacji nie wystąpią silne i gwałtowne podmuchy wiatru.


Muszę się kiedyś przyjrzeć owadom przed burzami, szczególnie jeśli wystąpi grad.
Tutaj głównie chodzi o to, że przed burzą rośnie wilgotność powietrza więc owady się chowają do pomieszczeń i do suchych miejsc. Dużo ludzi mówi, że jeśli zanosi się na deszcz to jaskółki latają nisko bo 'przewidują opady'. To nie do końca prawda. Jaskółki żywią się głównie owadami które przed deszczem latają niżej, chowają się, więc naturalne jest, że jaskółki muszą latać niżej.

Co do głównego wątku tematu - dodam bardzo ciekawy filmik po angielsku, który wyjaśnia kilka podstawowych rzeczy przydatnych podczas "łowienia" burz (można włączyć napisy):

http://www.youtube.com/watch?v=kgroR39i ... re=related

Oraz:

http://www.youtube.com/watch?v=e6fLVTbTTzE&feature=plcp
Mój kanał na YT

Convective Addiction ;D

Powrót do Wiedza meteorologiczna

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron