Teraz jest środa, 14 lis 2018, 00:26

Grzyby

Dyskusje nie ujęte w ramy innych działów, tematy dowolne.
Regulamin działu Pomimo faktu że jest to HydePark, obowiązują tu zasady netykiety, dobrego wychowania oraz poprawnej pisowni. Wszelkie łamanie tych zasad grozi ostrzeżeniami!
  • Autor
  • Wiadomość

Tomasz_Linek

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 6086255

Grzyby

Postwtorek, 7 lip 2009, 10:57

W tym temacie pomówmy o zbieraniu grzybów. Ja zbieram je już od przeszło 9 lat. To moje ulubione zaraz po wędkarstwie zajęcie. Mam blisko do lasu więc często tam wstępuje.Oto dzisiejsze znaleziska xD

Obrazek
Obrazek

Zachęcam Was do prezentowania swoich zdobyczy:D
Ostatnio edytowano niedziela, 20 wrz 2009, 21:59 przez Krystian_Gierszak, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Błąd stylistyczny
tomasz.linek.1992@gmail.com
SONY DSC-H400 + 16 GB + statyw
https://get.google.com/albumarchive/100 ... 6586001303
http://www.youtube.com/user/tomasek141414

Sezon 2016 do 23 paź.
35 dni burzowych, 62 burze
57 słabych
4 średnie
1 silna

Kuba_Żabiński

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 8256433

Grzyby

Postwtorek, 7 lip 2009, 11:21

Moje największe zdobycze podczas wypoczynku na wsi :). Dawno tych grzybów nie widziałem i w końcu trafiły się i to nie pojedyńczo ;)
Oto moje Kanie lub inaczej zwane przez tubylców parasolnik :)
Obrazek
GG-8256433
Tel- 505-117-423
Skype- mizuuf4
Nie ma lipy! :)

Janek_Jakóbczak

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Pseudonim: Jankes
  • Numer GG: 0

Grzyby

Postwtorek, 7 lip 2009, 12:32

Ja zbieram grzyby od jakiś 5 lat ;) Oprócz tego lubię je fotografować. Fajne zajęcie. Oto fotka na razie jedna bo nie chce mi sie wrzucać na neta;)
Obrazek
Obrazek
Tel: 726-897-875
E-mail: janek_jakobczak@wp.pl
Mój kanał na YouTube: http://www.youtube.com/user/JanekBST

Filip_Dutkiewicz

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: mdgn
  • Numer GG: 1639923

Grzyby

Postwtorek, 7 lip 2009, 12:47

Grzyby zbieram od około 15 lat a może i dłużej, las, poszukiwania i zbieranie to moje hobby szczególnie kiedy mam ochotę wyrwać się z Krakowa :) Jak każdy mam swoje miejsca, dosyć trudno dostępne przez co "bezpieczne" :P, w których co roku znajduję porcję dorodnych grzybków. W zależności od pory i wysypu zbieram Kozaki, Borowiki (głównie szlachetne i ceglastopore), Czubajki Kanie/Czerwieniejące, Zające a także Maślaki i inne. W tym roku byłem do tej pory dwa razy i znalazłem ok. 60 Kozaków (99% czystych), które szybko zostały zjedzone przez rodzinkę :P

Kilka fotek z poprzednich lat:
ObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Na przedostatnim zdjęciu pies okazał się mistrzem drugiego planu :lol:
Pozdrawiam, Filip
·Kontakt· · gg: 1639923 · mail: mdgnpwr[at]gmail.com ·

°ÞØĿŜĈҰ ŁØŴĈҰ ßǓŘŽ°
·MDGN on Youtube· · http://www.youtube.com/user/mdgn ·
Małopolska Nimbo Chasers '10

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

Grzyby

Postwtorek, 7 lip 2009, 14:07

Uwielbiam zbierać grzyby - już od kilkunastu lat jestem aktywnym grzybiarzem :D. Niestety, mimo opadów deszczu, które wręcz nękały rejon stolicy Polski, obecnie grzybów nie ma zbyt wiele. Tylko lokalnie występują stada kurek, jednak w arsenale swoich miejsc, jakie znam nie dysponuję miejscem kurkowym. Za to mam liczne miejsca, w których znajduję całe wiadra maślaków i podgrzybków. Borowiki i Koźlarze też się czasami trafiają, ale nie za często. Kiedyś zbierałem grzyby w górach (w Gorcach) i powiem, że teraz powinno być tam od groma szarych koźlarzy (koźlarze babki). Borowików również powinno być dużo, pamiętam, że w górach zawsze trafiało się ich sporo, nawet na początku lipca.
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/

Kuba_Świątkiewicz

Sympatyk

Sympatyk

Grzyby

Postwtorek, 7 lip 2009, 14:19

Ja grzybów nie zbieram, ale mam kilka zdjęć z wypadu do czech, jakiś czas temu:
http://dexpl.deviantart.com/gallery/#mushrooms

Maślana

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Pyra, PoznanskaPyra
  • Numer GG: 5855249

Grzyby

Postwtorek, 7 lip 2009, 17:26

Ja zbieram grzyby od małego. Zawsze z dziadkiem chodzę. Najbardziej lubie moment gdy zobaczę grzyba jak rośnie i podchodze do niego żeby go wyciąć. Ostatnio miałem na obiad smażone prawdziwki mniam. Grzyby zbieram od 10 lat a mam ledwo 15.
Podgrzbki czyli czarne łebki spotykam głównie jesienią teraz na wiosnę i latem trafią się głównie koźlaki, prawdziwki i zajączki. Blaszkowatych grzybów nie zbieram dla zasady. Wiem że to jest sowa ale ją zostawiam. Moim zdanie zbieranie grzybów zrobiło się zbyt popularne. Zupełnie tak jak z ciuchami. Każdy chce iść na grzyby a zupełnie nie wie o co w tym chodzi. Ja zbieram grzyby przy "okazji" bo do lasu ide pochodzić może jakieś zwierzaki poobserwować(ostatnio 2 żurawie z młodym).

EDIT: Artur_Surowiecki-Niestety, mimo opadów deszczu, które wręcz nękały rejon stolicy Polski, obecnie grzybów nie ma zbyt wiele.

Nie ma bo były za zimne noce. :)

Następnym razem dostaniesz ostrzeżenie za pisanie posta pod postem w odstępie 2 minut, oraz za popełniane licznych błędów, mimo wcześniejszych upomnień. Na razie dostajesz upomnienie, następnym razem dostaniesz ostrzeżenie.
Moderacja

Sora :oops:

Marcin_Burda

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Burdzik
  • Numer GG: 6214027

Grzyby

Postczwartek, 9 lip 2009, 14:29

Również zbieram a raczej zbierałem grzyby od małego, co prawda do najbliższego lasu gdzie takowe występują często, mam od Częstochowy 30-50 km, ale zawsze czy to po pracy czy przy weekendzie można było się wybrać. Jednak 2 lata temu przed świętami na skutek zatrucia grzybami zmarł mój kolega wraz z jego babcią, podczas właśnie przyrządzania grzybów. Od tamtej pory mam awersje do nich i nie zjadłem ani jednego. Chociażbym był pewien na 100% że to jest Prawy czy Podgrzybek, to i tak nie zjem, jakaś nerwica mi po tym zdarzeniu pozostała. Tym bardziej że kolega był z rodziny gdzie oni bardzo dobrze znają się na grzybach a jednak znalazł się jakiś podszywacz i koniec. Dla tego przestrzegam, jeżeli nie jest się pewnym co do jakiegoś grzyba na 100% procent, to radze go zniszczyć i wyrzucić albo po 5 razy sprawdzać w indeksach grzybów.
Marcin Burda
GG:6214027
E-Mail: lowcaburzczestochowa@wp.pl
Kom: 721-328-398
Nick: Burdzik
Obrazek

sebak1313

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Pre_dator
  • Numer GG: 8649911

Grzyby

Postczwartek, 9 lip 2009, 15:20

Moja przygoda z grzybami zaczęła się gdzieś 4 lata temu. Od tego czasu regularnie chodzę na grzyby, u siebie na wsi, pod Poddębicami, na krańcach Łodzi w okolicach Brusa nawet zapuściłem się 2 razy w okolice Wrocławia, i naprawdę warto było. Za pierwszym razem znaleźliśmy 2 reklamówki maślaków 2 wielkie wiadra podgrzybków oraz 3 mniejsze i 2 też wielkie wiadra grzybów szlachetnych. Za drugim razem maślaków nie było, było za to sporo podgrzybków a najwięcej grzybów szlachetnych. :D

Marcin_Burda napisał(a):Dla tego przestrzegam, jeżeli nie jest się pewnym co do jakiegoś grzyba na 100% procent, to radze go zniszczyć i wyrzucić albo po 5 razy sprawdzać w indeksach grzybów.

Tu masz słuszną racje, nie znamy, nie spożywamy.
Wiśniewski Michał - W naszym mieście Łodzi - http://www.youtube.com/watch?v=c1uLKuX5DOU&feature=rec-HM-fresh+div
Obrazek

Michał_Żarnowski

Sympatyk

Sympatyk

• Lokalizacja: Dąbrowa koło Śremu(Wielkopolska)/ Środa Wielkopolska
  • Pseudonim: Żar
  • Numer GG: 2018032

Grzyby

Postczwartek, 9 lip 2009, 20:34

Przecież grzybów nawet trujących się nie niszczy, ponieważ są pożywieniem dla zwierząt. Ja zbieram grzyby już od małego. Naprzeciwko domu mam łąkę, rosną tam brzozy. Jest tam dużo kozaków i trochę maślaków.

sebak1313

Sympatyk

Sympatyk

Grzyby

Postczwartek, 9 lip 2009, 21:36

Tak w ogóle to grzybów trujących się nie zrywa, nie przewraca ponieważ możesz uszkodzić grzybnie, a po za tym to pokarm dla zwierząt :D
Wiśniewski Michał - W naszym mieście Łodzi - http://www.youtube.com/watch?v=c1uLKuX5DOU&feature=rec-HM-fresh+div
Obrazek

Adam DEC

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Decyk
  • Numer GG: 7449279

Grzyby

Postponiedziałek, 13 lip 2009, 09:28

JA również zbieram grzyby ale trujących nie niszczę.
Gdy są okresy gdzie zbieram po 3-4 kosze takie jak w biedronce (do porównania)
To nie zbieram podgrzybków, kozaków, itp. tylko prawdziwki xD
Moja największa zdobycz to prawdziwek ponad 1kg :) :D
dolnośląskie < Nowa Ruda < Jugów

sebak1313

Sympatyk

Sympatyk

Grzyby

Postponiedziałek, 13 lip 2009, 13:26

W tym roku my grzybiarze możemy zacierać ręce, w tym roku będzie najwięcej grzybów od paru lat,
już teraz jest sporo kozaków, prawdziwków krawców a niedługo powinny się zaczynać maślaki.
A we wrześniu moje ulubione podgrzybki ;) Nawet jest taka zależność,że im więcej gruszek na drzewach to więc grzybów w lasach i na razie się to sprawdza.

U mnie na małej Gruszecce rośnie około 70 gruszek :o
Obrazek

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

Grzyby

Postponiedziałek, 13 lip 2009, 23:10

Na razie grzybów nie jest za wiele w regionie Warszawy. Tak jak to potwierdzają liczne raporty o grzybach w rejonie mojego miasta, wśród znajdywanych grzybów są praktycznie tylko kurki... inne gatunki to dodatki. To samo mogę stwierdzić po niedzielnym spacerze w okolicach Puszczy Kampinoskiej... występują głównie kurki, czasami zdarzają się większe stada, a ponadto marnizna... przez ponad godzinę znalazłem zaledwie 5 podgrzybków... przy czym ich trzonki zawierały licznych lokatorów :twisted: .
Pozdrawiam, Artur

meteoman

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 11562065

Grzyby

Postwtorek, 14 lip 2009, 11:06

Ja grzyby zbieram rzadko ale zazwyczaj dla zarobku lub dla przekąski .Najbardziej lubię Kozaki xD i prawdziwki ze względu na smak .
Uwielbiam zjadać je w sosie z makaronem .Jak na razie to trzeba czekać aż grzybki będą wybuchać .
Podejrzewam że może być ich sporo od sierpnia do połowy września ;)
Obrazek Pozdrawiam Karol Obrazek

sebak1313

Sympatyk

Sympatyk

Grzyby

Postwtorek, 14 lip 2009, 20:26

Artur_Surowiecki napisał(a):Na razie grzybów nie jest za wiele w regionie Warszawy. Tak jak to potwierdzają liczne raporty o grzybach w rejonie mojego miasta, wśród znajdywanych grzybów są praktycznie tylko kurki... inne gatunki to dodatki. To samo mogę stwierdzić po niedzielnym spacerze w okolicach Puszczy Kampinoskiej... występują głównie kurki, czasami zdarzają się większe stada, a ponadto marnizna... przez ponad godzinę znalazłem zaledwie 5 podgrzybków... przy czym ich trzonki zawierały licznych lokatorów :twisted: .

Potwierdzam, teraz to najwięcej w lasach jest kurek i sporadycznie zdążają się inne rodzaje grzybów. Dziś byłem na rynku i było sporo kurek i widziałem też przy jednym stoisku prawdziwki.
Ostatnio edytowano wtorek, 14 lip 2009, 20:51 przez Artur_Surowiecki, łącznie edytowano 1 raz
Powód: literówki
Obrazek

Filip_Dutkiewicz

Sympatyk

Sympatyk

Grzyby

Postwtorek, 14 lip 2009, 20:40

Michał_Żarnowski napisał(a):Przecież grzybów nawet trujących się nie niszczy, ponieważ są pożywieniem dla zwierząt. Ja zbieram grzyby już od małego. Naprzeciwko domu mam łąkę, rosną tam brzozy. Jest tam dużo kozaków i trochę maślaków.

Marcin miał chyba na myśli grzyba, którego się już zerwie a do którego nie ma 100% pewności czy aby na pewno jest dobry i w takim wypadku lepiej go zniszczyć lub po prostu wyrzucić. Oczywiście rosnących "trujaków" nie niszczymy ;) ps. dziś mój łup to 15 kozaków :P
Pozdrawiam, Filip

°ÞØĿŜĈҰ ŁØŴĈҰ ßǓŘŽ°

Marcin_Burda

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Burdzik
  • Numer GG: 6214027

Grzyby

Postwtorek, 14 lip 2009, 23:11

Filip_Dutkiewicz napisał(a):
Michał_Żarnowski napisał(a):Przecież grzybów nawet trujących się nie niszczy, ponieważ są pożywieniem dla zwierząt. Ja zbieram grzyby już od małego. Naprzeciwko domu mam łąkę, rosną tam brzozy. Jest tam dużo kozaków i trochę maślaków.

Marcin miał chyba na myśli grzyba, którego się już zerwie a do którego nie ma 100% pewności czy aby na pewno jest dobry i w takim wypadku lepiej go zniszczyć lub po prostu wyrzucić. Oczywiście rosnących "trujaków" nie niszczymy ;) ps. dziś mój łup to 15 kozaków :P

Dzisiaj dopiero zajrzałem w ten temat ponownie, tak oczywiście to miałem na myśli żeby niepewnego grzyba zerwanego już, zniszczyć i wyrzucić, a najlepiej spłukać ;). Przepraszam że tego akurat nie ująłem ale myślałem że się domyślicie heheheh, wyobrażam sobie siebie chodzącego po całym lesie i deptającego trujaki :D:D:D:D:D:D....<karetke_zadzwoń> :P
Marcin Burda
GG:6214027
E-Mail: lowcaburzczestochowa@wp.pl
Kom: 721-328-398
Nick: Burdzik
Obrazek

Człowiek lasu

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: szwka;demolkar

Grzyby

Postśroda, 15 lip 2009, 10:27

Ja zbieram grzyby bardzo chętnie szczególnie pod wieczór gdy rano ludzi nie ma a ja mam swoje miejsca gdzie rośnie mass kozaków i maślaków. Zdjęć grzybom nie robię bo po co one są dla mnie do jedzenia :lol:
Artur w jakich rejonach gorc zbierałeś grzyby?

cyklop 1

Grzyby

Postśroda, 15 lip 2009, 14:19

Witam wszystkich serdecznie, miałem małe problemy z rozszyfrowaniem i opanowaniem paru funkcji, ale się udało, mam nadzieję że będzie lepiej, byłem ostatnio w Białobrzegach, nad zalewem Zegrzyńskim. Okolice Warszawy, lasy praktycznie bezgrzybne, 2h łażenia i 4 podgrzybki, małe suche i częściowo zeżarte przez ślimaki, mam nadzieję że będzie od września lepiej, we wrześniu lecę do Białogóry nad morze, podobno to są kapitalne rejony, dużo mają Borowika Ceglastoporego, ale nie biorą, bo twierdzą że to szatan. A jakie jest wasze zdanie? Zbieraliście tam kiedyś? Pozdrawiam fantom 1 8-).

Edit..
Czy może ktoś był ostatnio na grzybach w okolicy Wawy,są jakieś wieści?Pojawiły się może borowiki lub kurki?
Ostatnio edytowano piątek, 17 lip 2009, 15:22 przez Kuba_Żabiński, łącznie edytowano 3 razy
Powód: Liczne błędy, literówki, duże litery.

Tomasz_Linek

Sympatyk

Sympatyk

Grzyby

Postniedziela, 6 wrz 2009, 14:18

Wczoraj mój tata znalazł parę prawdziwków i jednego kozaka. Być może w przyszłym tygodniu pojawi się ich więcej w lasach, o ile nie będzie zimnych nocy.

ObrazekObrazek

Sezon 2016 do 23 paź.
57 słabych
4 średnie
1 silna

Rafał_L

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Raflis

Grzyby

Postponiedziałek, 7 wrz 2009, 13:57

Ja jutro wybieram się na grzybki do Puszczy Bydgoskiej ;) . Mam nadzieję, że po ostatnich opadach deszczu coś urosło. Wrzesień i październik to najlepszy okres na grzybobranie, chociaż prognozy nie są zbyt optymistyczne, zwłaszcza opadów.
Ku przestrodze: zbierając grzyby blaszkowe, a zwłaszcza zielonawe gołąbki, pieczarki, kanie (sowy) czy gąski, należy uważać na "śmierć w kapeluszu", czyli muchomora sromotnikowego (Amanita phalloides, także jego białych odmian: var. alba i var. verna), jadowitego (A. virosa), plamistego (A. pantherina). Myślę, że prawdziwi grzybiarze doskonale znają te gatunki grzybów, a jeżeli nie, to odsyłam do dobrych atlasów grzybów.
Pozdrawiam,
Rafał
email: rlisiak4@wp.pl

Mikołaj_Lulkiewicz

Sympatyk

Sympatyk

Grzyby

Postpiątek, 11 wrz 2009, 17:11

Ja na grzybki wybrałem się z wujem wczoraj o 6.00 rano i byliśmy w lesie do 10.00. Spotkało nas rozczarowanie, w lesie grzybów brak, przez te 4 godziny uzbieraliśmy zaledwie małe wiadereczko (1 litrowe) :( .
Rafał_L napisał(a):Ku przestrodze: zbierając grzyby blaszkowe, a zwłaszcza zielonawe gołąbki, pieczarki, kanie (sowy) czy gąski, należy uważać na "śmierć w kapeluszu", czyli muchomora sromotnikowego (Amanita phalloides, także jego białych odmian: var. alba i var. verna), jadowitego (A. virosa), plamistego (A. pantherina).

Oczywiście dołączam się do tych słów. Zbierając grzyby, każdego znalezionego oglądam 3 razy i jeszcze raz w domu ;) .

Filip_Dutkiewicz

Sympatyk

Sympatyk

Grzyby

Postpiątek, 11 wrz 2009, 22:40

Ja dziś na chwilę zaglądnąłem do lasu, zobaczyć co słychać u starego kumpla, do którego mogę zawsze wpaść i jak zwykle mnie nie zawiódł. Zostałem poczęstowany tymi oto rarytasami :P

ObrazekObrazekObrazek

+ 2 kanie :)
Pozdrawiam, Filip

°ÞØĿŜĈҰ ŁØŴĈҰ ßǓŘŽ°

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

Grzyby

Postpiątek, 11 wrz 2009, 23:11

Ładne ceglastopore, Filip. U nas na nizinach raczej nie rosną, natomiast pamiętam, jak raz jakoś pod jesień pojechałem w okolice Zakopanego i grzyby te były najpospolitszym gatunkiem, jaki rósł wtedy w lasach. Ja wybieram się do lasu dopiero za jakiś tydzień, a to przez nie najlepsze wieści o grzybach w okolicach Warszawy. Potrzeba więcej deszczu, żeby coś w końcu wyrosło. W sierpniu znalazłem trochę podgrzybków i całkiem ładne okazy prawdziwków (nawet zdrowe), ale i tak grzybów było niewiele. Teraz liczę na wysyp maślaków, które przez swoją obślizgłą skórę są często pogardzane przez grzybiarzy. Ja tam uważam, że maślaki (zarówno sosnowe, jak i modrzewiowe) to jedne z najlepszych grzybów, choć ich obieranie nie jest czasami bardzo denerwujące.
Pozdrawiam, Artur

sebak1313

Sympatyk

Sympatyk

Grzyby

Postsobota, 12 wrz 2009, 22:35

Ja tam b. lubię zbierać maślaki, lubię je obierać i oczywiście je jeść. Najlepiej je dodać do jajecznicy lub do zalewajki. Aż ślinka cieknie ;). Nie lubię za to maślaków marynowanych, w słoiku wyglądają okropnie jak gąbka, przez to są mniej apetyczne. lepsze grzybki do marynowania to podgrzybki, zajączki, prawdziwki itp. W słoikach wyglądają jak malowane a smakują jeszcze lepiej. Szkoda, ze mało deszczu mamy ostatnio w centrum, więc w lasach jest ubogo. :( :x :(
Obrazek

Piotr_Skowroński

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: skowron

Grzyby

Postsobota, 12 wrz 2009, 23:32

Ja również należę do lubiących zbierać grzyby, chodź tegorocznym sezonem jestem zawiedziony. Dziś byłem sprawdzić czy coś się pokazało, niestety pusto. Poprzednie sezony takie jak w latach 2005/2006, 2006/2007 była masa grzybów. Ale winić można tylko pogodę. Niedostatek opadów pod koniec sierpnia jak i we wrześniu do tego dodając zimne noce to nie odpowiednie warunki do pojawienia się grzybów. Ale mam nadzieję że jeszcze w połowie września nadejdą opady i trochę grzybów uda się nazbierać.

Michał_Żarnowski

Sympatyk

Sympatyk

• Lokalizacja: Dąbrowa koło Śremu(Wielkopolska)/ Środa Wielkopolska
  • Pseudonim: Żar
  • Numer GG: 2018032

Grzyby

Postniedziela, 13 wrz 2009, 17:13

Ja dzisiaj wybrałem się na grzyby. Pojawiły się prawdziwki, czarne łebki i kurki. O dziwo nigdy jeszcze w moich okolicach nie było kurek a w tym roku miła niespodzianka :). Mam nadzieje, że z dnia na dzień będzie coraz więcej grzybów.

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

Grzyby

Postponiedziałek, 14 wrz 2009, 00:21

Kurki w tym roku (w porównaniu do innych gatunków grzybów) jakoś nadzwyczaj obrodziły. Były miejsca, w których znajdywałem nawet po kilkadziesiąt sztuk tego grzyba. Wcześniej tylko w górach spotykałem się ze stadnym występowaniem pieprznika jadalnego.
Pozdrawiam, Artur

Tomasz_Linek

Sympatyk

Sympatyk

Grzyby

Postczwartek, 17 wrz 2009, 21:03

No i pojawiły się podgrzybki...przynajmniej w Gliwicach :P

Foty
Prawdziwki z podgrzybkami

ObrazekObrazekObrazek

Sezon 2016 do 23 paź.
57 słabych
4 średnie
1 silna

Michał_Lisiak

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Mikelis

Grzyby

Postczwartek, 17 wrz 2009, 22:48

Marcin_Burda napisał(a): Jednak 2 lata temu przed świętami na skutek zatrucia grzybami zmarł mój kolega wraz z jego babcią, podczas właśnie przyrządzania grzybów.

Jeśli były to Święta Wielkanocne, to grzybem, który zabił Twojego kolegę i jego babcię mogła być piestrzenica kasztanowata (Gyromitra esculenta). Podczas gotowania wydziela ona znaczne ilości gyromitryny - lotnej trucizny uszkadzającej układ nerwowy. Jest ona obecna w oparach, toteż w trakcie gotowania piestrzenicy nie należy przebywać w kuchni. Jednakże, grzyb po ugotowaniu jest nadal silnie trujący, nawet śmiertelnie, dlatego absolutnie pod żadnym pozorem nie wolno jej zbierać i spożywać :!: :!: G. esculenta można pomylić z jadalnymi smardzami (Morchella spp.), których też nie należy jeść, gdyż są pod ochroną :roll:
Piestrzenica jest najbardziej prawdopodobna, gdyż muchomory, strzępiaki i inne trujące grzyby nie zawierają lotnych toksyn. Działają toksycznie dopiero po zjedzeniu.

P.S. Również ja jestem zapalonym grzybiarzem. Zbieram borowiki (prawdziwki), kożlarze, maślaki, podgrzybki, kurki a ostatnio także sowy (czubajka kania), gąski zielonki, surojadki i rydze. Te ostatnie są wg mnie najlepszymi grzybami jadalnymi, lepszymi od kani czy prawdziwka. Niestety są rzadkie, ale ostatnio w lasach pod Toruniem powoli odradzają się :)
Pozdrawiam, Michał.
Adres email: mikelis5@wp.pl; michal.lisiak@op.pl

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

Grzyby

Postczwartek, 17 wrz 2009, 23:27

^^ Pomyłka ze smardzem możliwa, bo grzyby te rosną w mniej więcej o tej samej porze roku. Tak a propos smardze to grzyby zagrożone wyginięciem, objęte ochroną i nie wolno ich zbierać (smardze dostępne na bazarach i w sklepach pochodzą ze specjalnych upraw tego grzyba).

Ja zaś przestrzegam wszystkich przed spożywaniem popularnych olszówek - czyli krowiaków podwiniętych. Ciągle dochodzą do mnie sygnały, że mimo odkrycia w krowiakach podwiniętych śmiertelnie groźnej trucizny, ten grzyb jest spożywany. Być może bardzo mocne obgotowanie tego grzyba rozkłada truciznę, ale i tak istnieje ryzyko, że cała trucizna się nie rozłoży. A trucizna ta powoduje ciężkie zatrucia przypominające białaczkę. Rozkładane są krwinki czerwone - przy częstym spożywaniu tego grzyba możliwe śmiertelne zatrucie. Uwaga - pierwsze objawy zatrucia mogą wystąpić dopiero po roku od chwili spożycia większej ilości tego grzyba.

Ponadto przestrzegam przed słynnym muchomorem sromotnikowym, który jest uznany za najgroźniejszy grzyb dla grzybiarzy w Polsce. Dawka śmiertelna wynosi zaledwie 20g. Po spożyciu tego grzyba tylko szybki przeszczep wątroby może uratować życie. Cały czas media informują o kolejnych przypadkach zatruć - nie ma roku bez śmierci spowodowanej przez tego grzyba. Najczęściej muchomor sromotnikowy jest mylony z jadalnymi, a wręcz bardzo smacznymi grzybami takimi jak gąska zielonka i czubajka kania. Jeśli się nie ma pewności do zbieranych grzybów z blaszkami, lepiej je wyrzucić, bo mogą być przyczyną tragedii. Ważna rada dla niedoświadczonych grzybiarzy - niech w ogóle nie zbierają grzybów blaszkowych, póki nie nauczą się dobrze rozpoznawać grzybów jadalnych z tej grupy grzybów. Zbierajcie jadalne grzyby, które pod kapeluszem mają rurki - nie ma w tej grupie grzybów powodujących śmierć po spożyciu - mogą co najwyżej wywołać zaburzenia żołądkowe lub zepsuć potrawę.
Pozdrawiam, Artur

jestemuzalezniony

Sympatyk

Sympatyk

Grzyby

Postpiątek, 18 wrz 2009, 09:53

Nie zbierałem jeszcze nigdy grzybów, ale po ostatnim wypadzie w las, zamierzam zacząć :). Po ostatnich opadach w Bytomskim lesie liściastym widziałem naprawdę sporo grzybów. To też zamierzam zacząć zbieranie od tak, jak napisał kolega wyżej grzybów z rurkami pod kapeluszem, bo też czytałem iż od nich nie umrę :).
Z lektur, dowiedziałem się paru ciekawostek:
- grzyby są ciężkostrawne i mało odżywcze, ludzie je zaczęli jeść ze względu na smak, dlatego też grzybów nie powinni jadać ludzie starsi i dzieci
- muchomor sromotnikowy potrafi być podobny do ... pieczarki. Jako, że pieczarki jedyne można hodować, poleca się kupowanie ich :).

Michał_Lisiak

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Mikelis

Grzyby

Postpiątek, 18 wrz 2009, 16:10

jestemuzalezniony napisał(a):- muchomor sromotnikowy potrafi być podobny do ... pieczarki. Jako, że pieczarki jedyne można hodować, poleca się kupowanie ich :).

Białą odmianę muchomora sromotnikowego (Amanita phalloides var. alba) a także muchomora jadowitego (A. virosa) można faktycznie pomylić z pieczarkami, ale przede wszystkim w stadium niedojrzałym. Dlatego nie wolno zbierać malutkich, nie w pełni rozwiniętych owocników grzybów. Muchomory w stanie dojrzałym mają pod kapeluszem białe lub lekko zielonkawe blaszki, zaś pieczarki czekoladowo-brązowe a nawet prawie czarne blaszki. Jednakże niedoświadczeni grzybiarze lepiej niech nie zbierają żadnych grzybów blaszkowych.
Hodowlane pieczarki są w pełni bezpieczne, ale hoduje się też m.in. boczniaka ostrygowatego i ostatnio twardziaki jadalne (jako hobby) ;)

P.S.: Z obecnej aury niezadowoleni są jedynie... grzybiarze, w tym ja :evil: Dawno nie było tak suchego września, choć wrzesień 2008 mokry też zbytnio nie był... :(
W pogodzie niewiele się dzieje. Prym wiodą wyże i prawdopodobnie znów utworzy się silny wyż nad Wyspami Brytyjskimi. Ściągnie on nieco chłodu z NW. Grzybów nie ma, gdyż:
1. prawie w ogóle nie pada;
2. nocami jest zbyt zimno, zwłaszcza na wschodzie i centrum kraju.
Tegoroczny wrzesień jest niezwykle podobny do tegorocznego kwietnia i I połowy maja.
Pozdrawiam, Michał.
Adres email: mikelis5@wp.pl; michal.lisiak@op.pl

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

Grzyby

Postniedziela, 20 wrz 2009, 01:50

Michał_Lisiak napisał(a):Z obecnej aury niezadowoleni są jedynie... grzybiarze, w tym ja :evil: Dawno nie było tak suchego września, choć wrzesień 2008 mokry też zbytnio nie był... :(
W pogodzie niewiele się dzieje. Prym wiodą wyże i prawdopodobnie znów utworzy się silny wyż nad Wyspami Brytyjskimi. Ściągnie on nieco chłodu z NW. Grzybów nie ma, gdyż:
1. prawie w ogóle nie pada;
2. nocami jest zbyt zimno, zwłaszcza na wschodzie i centrum kraju.
Tegoroczny wrzesień jest niezwykle podobny do tegorocznego kwietnia i I połowy maja.

Pomyłka z tymi grzybami... są, i to w sporych ilościach. Ale jest problem z grzybami robaczywymi - mimo chłodnych nocy jest ich wyjątkowo dużo. Od początku mijającego tygodnia w Polsce centralnej (rejon Warszawy, Puszczy Białej, Północnego Mazowsza) obserwuje się wysyp grzybów, jednak wygląda na to, że powoli on dobiega końca. Zaczyna się faktycznie robić za sucho. Sam w sobotę zebrałem niemal całe 20 litrowe wiadro podgrzybków i maślaków - ale po obraniu połowa z tego trafiła do kosza na śmieci. Dodam jeszcze tyle, że już wstępna selekcja na miejscu grzybobrania eliminowała około 75% wszystkich znalezionych grzybów.

Z tego, co słyszałem, w niektórych regionach Polski pojawiły się już mgły. Mgły dostarczają wbrew pozorom dużo wilgoci potrzebnej grzybom. W zimne, wrześniowe noce i poranki intensywna kondensacja pary wodnej na mchu zwilża ściółkę, grzybnia zaczyna wydawać owocniki. Ale takie zjawisko niestety nie występuje wszędzie... co gorsza nie ma dużych mgieł w centrum Polski, stąd moja prognoza grzybowa na następne dni mówi, że grzybów w centrum Polski będzie rosnąć coraz mniej. Jednak nie wszystko stracone - nawet bez mgły potrafi się skondensować spora ilość wody. Wystarczy do tego odpowiednio niska temperatura... byleby nie mniejsza niż 0 st.C.

W Warszawie noc chłodna (teraz jest 8 st.C.), ale bez mgły. To już kolejna taka noc... wczorajszy (sobotni) poranek przywitał nadzwyczaj ładną pogodą.

P.S.: Sobotnia wyprawa na grzyby okazała się dość udana, ale mogło być o wiele lepiej.... niestety, mnóstwo grzybów - w szczególności maślaków - jest pełne od białych robali. Dawno nie przypominam sobie, żebym musiał odrzucać 3/4 wszystkich znalezionych grzybów na miejscu grzybobrania. Podczas obierania grzybów okazało się, że trzeba było wyrzucić jeszcze połowę zbiorów. Lepiej było z podgrzybkami, choć i tak niemal wszystkie trzony trzeba było z powodu lokatorów wyrzucić. Niestety, robi się sucho w lasach, co jest złym sygnałem dla grzybiarzy na nadchodzące dni. Sytuację troszkę ratują poranne mgły oraz zimne, ale nie mroźne noce.
Pozdrawiam, Artur

Damian Zbieg

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: congestus
  • Numer GG: 8436566

Grzyby

Postniedziela, 20 wrz 2009, 17:02

Ja swoją przygodę z grzybami zacząłem rok temu, gdy bardzo dużo uzbierałem z tatą. Dziś byłem na drugim grzybobraniu w tym roku no i nie narzekam :) Najwięcej zebraliśmy podgrzybków, ale są też kurki, babki, kilka dorodnych kozaków, które wyrastały jeden przy drugim. Na razie słabo z prawdziwkami, których znalazłem 2 małe sztuki.

Oto moje zdobycze :)

Obrazek Obrazek

Przy okazji fotografowałem inne grzyby, np te bliźniaki :P

Obrazek

sebak1313

Sympatyk

Sympatyk

Grzyby

Postniedziela, 20 wrz 2009, 19:26

Obrazek
Takie oto grzybki mój tata dostał 3 dni temu od kolegi. Maślaki kilka podgrzybków i koźlarz zostały znalezione w jakichś lasach niedaleko Andrespola. Obecnie jednak grzybów już nie ma, byłem dziś w lesie na krańcach Łodzi jak sie jedzie do Konstantynowa i! Lipa ani jednego grzyba. nawet grzybiarzy dużo nie było XD Jednego spotkaliśmy i twierdził, że 3 dni temu wyniósł dużą reklamówke grzybów (prawdziwki, koźlarze i krawce) Dziś miał raptem 1 prawdziwka 3 koźlarze i 1 krawca. Morał z tego taki za sucho w lasach!!!!! Niech ten głupi wyż sie zlituje nad grzybiarzami :x
Obrazek

sebak1313

Sympatyk

Sympatyk

Grzyby

Postpiątek, 2 paź 2009, 17:44

Proszę niech ktoś szybko odpowie czy są grzyby w lasach a szczególnie w okolicach Sieradza bo tam właśnie się wybieram? A nie wiem czy będzie się opylało jechać bo niektórzy twierdzą, ze jest zimno i nic nie ma a inni, ze deszczowo i grzybów od "ch..."
Obrazek

Arek_Waga

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Arlif

Grzyby

Postniedziela, 11 paź 2009, 17:44

Witam :).
Co do grzybów to mam taką przestrogę, uważajcie żeby nie pomylić podgrzybka, z szatanem :twisted:, co mi się kiedyś zdarzyło i mało brakowało bym go zjadł :?.

sebak1313

Sympatyk

Sympatyk

Grzyby

Postniedziela, 11 paź 2009, 22:31

Arek_Waga napisał(a):Witam :).
, co mi się kiedyś zdarzyło i mało brakowało bym go zjadł :?.

Szatan to tylko potoczna nazwa, tak naprawdę to goryczak żółciowy, on bardziej szkodzi przez swój smak, bo jest b. gorzki i nawet mała cząstka jednego grzyba skutecznie zepsuje smak całej potrawy.

Arek_Waga napisał(a):Co do grzybów to mam taką przestrogę, uważajcie żeby nie pomylić podgrzybka, z szatanem :twisted:

Prędzej goryczaka pomylisz z kozakiem lub prawdziwkiem, niż z podgrzybkiem ;)

P.S. Szatan (Borowik Szatański) w Polsce prawie wcale nie występuje ;)
Obrazek
Następna strona

Powrót do Hyde park