Teraz jest czwartek, 18 paź 2018, 09:14

Grzyby

Dyskusje nie ujęte w ramy innych działów, tematy dowolne.
Regulamin działu Pomimo faktu że jest to HydePark, obowiązują tu zasady netykiety, dobrego wychowania oraz poprawnej pisowni. Wszelkie łamanie tych zasad grozi ostrzeżeniami!
  • Autor
  • Wiadomość

Filip_Dutkiewicz

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: mdgn
  • Numer GG: 1639923

Grzyby

Postponiedziałek, 12 paź 2009, 00:11

Obrazek
Borowik Szatański

Obrazek
Goryczak Żółciowy

W moich okolicach ludzie nie zbierają też za bardzo Ceglastoporych co mnie osobiście bardzo cieszy :).
Pozdrawiam, Filip
·Kontakt· · gg: 1639923 · mail: mdgnpwr[at]gmail.com ·

°ÞØĿŜĈҰ ŁØŴĈҰ ßǓŘŽ°
·MDGN on Youtube· · http://www.youtube.com/user/mdgn ·
Małopolska Nimbo Chasers '10

Mikołaj_Lulkiewicz

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 0

Grzyby

Postniedziela, 6 cze 2010, 12:04

Początek czerwca, 25 stopni na termometrze, w lesie bardzo sucho a ja dziś właśnie wybrałem się z wujem do lasu- gdzie tu w czerwcu grzyby? A jednak las mnie nie zawiódł. :D Udało nam się zabrać całe wiadro podgrzybków, niektórych nawet dużych. Znaleźliśmy odpowiednie miejsce w lesie, gdzie jest ich pełno, pewne zagłębienie, gdzie trzyma się wilgoć. Oto efekty 45 minutowej wyprawy :arrow:
Obrazek

Po południu idę jaszcze raz do lasu, więc jeśli coś ciekawego jeszcze znajdę to zaprezentuję. ;)

EDIT-16:40- Właśnie wróciłem z 2 godzinnej wyprawy po lesie w poszukiwaniu grzybów, znalazłem ich jeszcze 3 pełne wiadra, takie jak na w/w zdjęciu. :D
Ostatnio edytowano niedziela, 6 cze 2010, 16:47 przez Mikołaj_Lulkiewicz, łącznie edytowano 2 razy

Michał_Lisiak

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Mikelis

Grzyby

Postniedziela, 6 cze 2010, 13:12

Podobno w Borach Tucholskich w okolicach Tlenia i Czerska jest masa grzybów - głównie koźlarzy pomarańczowożółtych i kurek. Natomiast w okolicy Torunia i Rojewa (kuj.-pom.) pojawiły się czubajki kanie, czyli sowy. Niemniej, w lasach jest duszno i panuje chmara owadów.
Pozdrawiam, Michał.
Adres email: mikelis5@wp.pl; michal.lisiak@op.pl

Areecki

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 7674966

Grzyby

Postniedziela, 6 cze 2010, 14:47

Widzę, że już grzyby się zaczynają, po silnych opadach powinno być ich więcej pod koniec tygodnia.
Niestety rozwój komarów i kleszczów będzie nieunikniony i to na dużą skalę. Polecam preparat Mugga - szczególnie w kulce - silniejsze zastosowanie.
Można kupić na allegro.
http://4poryroku.fotosik.pl/ - Moje Zdjęcia
http://areecki.ihq.pl/pogoda/index.htm - Moja Stacja Pogody (świętokrzyskie)

Jacek_Orzechowski

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 16098844

Re: Grzyby

Postwtorek, 7 wrz 2010, 15:18

Pora najwyższa, aby odświeżyć temat, ponieważ w lasach jest sporo grzybów. W ostatnich dniach znalazłem dużo podgrzybków, i kilka prawdziwków i koźlarzy ;) W większości części kraju można mówić o wysypie grzybów. Niestety jak zwykle słychać o zatruciach :( Ciekawi mnie czy w ostatnich dniach inni forumowicze znajdowali grzyby :?:

Mikołaj_Lulkiewicz

Sympatyk

Sympatyk

Postwtorek, 7 wrz 2010, 15:42

Ciekawi mnie czy w ostatnich dniach inni forumowicze znajdowali grzyby :?:

Owszem-znajdowali. Wczoraj wybrałem się z kolegą na przechadzkę po lesie dookoła szkoły, w ciągu 45 minut zebraliśmy około 80 podgrzybków i 1 prawdziwka. Ale jest też bardzo dużo grzybów trujących, pierwszy raz widzę taką ich ilość.

Jacek_Orzechowski

Sympatyk

Sympatyk

Postwtorek, 7 wrz 2010, 16:28

MIKEY napisał(a):
Owszem-znajdowali. Wczoraj wybrałem się z kolegą na przechadzkę po lesie dookoła szkoły, w ciągu 45 minut zebraliśmy około 80 podgrzybków i 1 prawdziwka. Ale jest też bardzo dużo grzybów trujących, pierwszy raz widzę taką ich ilość.

Tak jeśli chodzi o grzyby trujące lub nie jadalne jest ich sporo w tym roku często zdarzało się, że schylałem się a tu goryczak (trujący nie jest, ale może zepsuć smak wszystkich grzybów w potrawie). Widział też bardzo niebezpiecznego muchomora sromotnikowego, który w ostatnim czasie spowodował wiele nieszczęścia :( Także trzeba uważać podczas grzybobrania.

Tomasz_Linek

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 6086255

Postwtorek, 7 wrz 2010, 17:54

jacek_10 napisał(a):Pora najwyższa, aby odświeżyć temat, ponieważ w lasach jest sporo grzybów. W ostatnich dniach znalazłem dużo podgrzybków, i kilka prawdziwków i koźlarzy ;) W większości części kraju można mówić o wysypie grzybów. Niestety jak zwykle słychać o zatruciach :( Ciekawi mnie czy w ostatnich dniach inni forumowicze znajdowali grzyby :?:

Ciekawe jest te że lasach Sląska jest bardzo mało grzybów. Byłem już kilka razy w lesie i zawsze znajdywałem po parę grzybów-prawdziwków lub podgrzybków.A gdy wczoraj byłem nie znalazłem nic...
tomasz.linek.1992@gmail.com
SONY DSC-H400 + 16 GB + statyw
https://get.google.com/albumarchive/100 ... 6586001303
http://www.youtube.com/user/tomasek141414

Sezon 2016 do 23 paź.
35 dni burzowych, 62 burze
57 słabych
4 średnie
1 silna

andrzej

Sympatyk

Sympatyk

• Ostrzeżenia: 1
  • Pseudonim: andre
  • Numer GG: 23459953

Postwtorek, 7 wrz 2010, 20:17

Prawdziwki znalezione przez kolegę z mojej miejscowości w Nowej Soli (Lubuskie).Było ich więcej. ;)

Obrazek

Obrazek
aandrew@vp.pl
tel.533552385
GG 23459953
Canon PowerShot SX120 IS

Obrazek

http://www.bobrowniki.pl/informacje,wir ... ,37,1.html

slonk1507

Sympatyk

Sympatyk

Postśroda, 8 wrz 2010, 16:52

Kiedy jestem w lesie: rzadko, bo w Zabrzu lasów fajnych nie ma. Trzeba jechać albo na północ (ok. Tarnowskich Gór, Lublińca), albo za Gliwice na zachód (ok. Kędzierzyna), albo na południe (ok. Tych) - Jedynie tam szansa coś znaleźć sensownego.
Staram się trzymać z daleka od grzybów blaszkowych - są okropne
Zbieram tylko te gąbczaste (przynajmniej ładnie wyglądają).

I właśnie tego nie rozumiem - jak ludzie mogą zbierać takie paskudztwo :|
Sam widok tego muchomora mnie osobiście odrzuca.
Że małe dziecko się zatruło to już rozumiem, ale dorośli ludzie :?:

Obrazek

Wojtek_Bartula

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Wojtek_B
  • Numer GG: 3774920

Postśroda, 8 wrz 2010, 17:00

Zrobiliście mi smak na grzyby, muszę się wybrać z kolegą, o której rano najlepiej się wybrać ? Do kiedy można zbierać (chodzi o miesiąc) ?
Mój kanał na YT

Convective Addiction ;D

sebak1313

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Pre_dator
  • Numer GG: 8649911

Postśroda, 8 wrz 2010, 18:00

Ci ludzie się tróją, ponieważ gdy zbiorą małą ilość grzybów w lesie chcą sobie na sile wmówić, że taki grzyb jest dobry bo podobny do Kanii dla przykładu (Ja osobiście nie mógłbym pomylić kani z ze sromotnikiem jest dla mnie oczywistą oczywistością, że grzyba którego nie znam to nie biorę). Pominę tutaj osoby takie jak dzieci lub kogoś, który u dziadka brata kogokolwiek zjadł grzyby np. marynowane uważając, że są dobre. Odnośnie dzieci uważam, że 6 letnie dzieci nie powinny jeść żadnych grzybów.

A i mam ważne pytanie czy ktoś z Łódzkiego był na grzybobraniu i coś znalazł?
Ostatnio znalazłem reklamówkę szlachetnych grzybów ale to był początek sierpnia :lol:
Wiśniewski Michał - W naszym mieście Łodzi - http://www.youtube.com/watch?v=c1uLKuX5DOU&feature=rec-HM-fresh+div
Obrazek

Tomasz_Linek

Sympatyk

Sympatyk

Postśroda, 8 wrz 2010, 18:38

Tu macie aktualna mapkę z występowaniem grzybów.

http://www.grzyby.pl/wystepowanie.htm

PS.slonk ja chodzę do Lasu Łabędzkiego na północy Gliwic lub ewentualnie jadę troszkę na zachód od Gliwic do Kleszczowa, są tam często grzyby w większych ilościach, ale w tym roku na razie bardzo marnie

Sezon 2016 do 23 paź.
57 słabych
4 średnie
1 silna

Gaspard

Sympatyk

Sympatyk

Postśroda, 8 wrz 2010, 18:58

Witam
Dzisiaj wybrałem się na grzybki nieopodal Nieporętu, w lasy za Białobrzegami... (okolice W-wy). W lesie bardzo mokro... no jest to zrozumiałe po tych wszystkich opadach. Spotkałem bardzo dużo grzybiarzy choć to środek tygodnia. Jeśli chodzi o wyniki to narzekać nie mogę... :). Na około 4 godzinki łażenia, koszyk zapełniłem... Co warto dodać! Szykuje się prawdziwy wysyp podgrzybków. Na razie rosną one w szaleńczym tempie i większość moich zdobyczy to jak podejrzewam grzybki jednodniowe. Mnóstwo pięknych młodych zdrowych podgrzybków. Okrasiłem wypad 5 prawdziwkami (na zdjęciu po środku), które mnie bardzo podbudowały... bo najgorsze nie znaleźć prawdziwka na takiej wyprawie. Nie trafiłem natomiast na żaden egzemplarz koźlarków... chociaż chodzi za mną jak cień taki piękny osak. Wyprawa ogólnie udana. Najgorsze w tym wszystkim było ich obieranie ale jakoś zawsze przełknie się tą ślinę :). Powinienem wspomnieć jeszcze o licznych goryczakach, imitujących koźlarze... Tu przyznam kto się nie zna może się łatwo pomylić... Najprościej dotknąć czubkiem języka podstawy kapelusza... Gorzki i cierpki posmak ujawnia nam jego pochodzenie.
Pozdrawiam i poniżej wrzucam miniaturkę zbiorów.

Obrazek
To co się dzieje... naprawdę nie istnieje...

Jacek_Orzechowski

Sympatyk

Sympatyk

Postśroda, 8 wrz 2010, 22:09

Wojtek_Bartula napisał(a):Zrobiliście mi smak na grzyby, muszę się wybrać z kolegą, o której rano najlepiej się wybrać ? Do kiedy można zbierać (chodzi o miesiąc) ?

Pora najwyższa, aby się wybrać to jeszcze przed weekendem, bo wtedy pełno amatorów w lesie jest. Co do pory to jak tylko słońce wstanie, żeby grzyby widzieć :lol:. No jak pogoda pozwoli to do końca listopada można znaleźć grzyby obecnie jest pora na podgrzybki, borowiki, koźlarze, gołąbki (osobiście nie zbieram, bo nie znam się na nich, ale znajomi zbierają) i kanie też widywałem a także są jeszcze kurki i maślaki. Późniejszą jesienią pojawią się zapewne gąski i opieńki.

sebak1313

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Pre_dator
  • Numer GG: 8649911

Postśroda, 8 wrz 2010, 22:18

jacek_10 napisał(a):
Wojtek_Bartula napisał(a):Zrobiliście mi smak na grzyby, muszę się wybrać z kolegą, o której rano najlepiej się wybrać ? Do kiedy można zbierać (chodzi o miesiąc) ?

Pora najwyższa, aby się wybrać to jeszcze przed weekendem, bo wtedy pełno amatorów w lesie jest . Co do pory to jak tylko słońce wstanie, żeby grzyby widzieć :lol: No jak pogoda pozwoli to do końca listopada można znaleźć grzyby obecnie jest pora na podgrzybki, borowiki, koźlarze, gołąbki (osobiście nie zbieram, bo nie znam się na nich, ale znajomi zbierają) i kanie też widywałem a także są jeszcze kurki i maślaki. Późniejszą jesienią pojawią się zapewne gąski i opieńki.

Ja poszedłem raz z dziadkiem na grzyby, byłem o godz 5 30 w lesie spotkaliśmy jakąś panią, która twierdziła, że 3 godziny łazi po lesie na marne bo grzybów ni ma. Faktycznie nic nie było :?
Wiśniewski Michał - W naszym mieście Łodzi - http://www.youtube.com/watch?v=c1uLKuX5DOU&feature=rec-HM-fresh+div
Obrazek

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

Postczwartek, 9 wrz 2010, 15:43

Chodziłem dziś z 3 godziny po Puszczy Słupeckiej (na północny wschód od Warszawy). Z lasu mnie wygnał mnie deszcz. Grzybów jest sporo, choć las był przeczesany (przybyłem tam ok. godz. 10:00). Mimo wszystko i tak uzbierałem 3 kg młodych, zdrowych podgrzybków brunatnych i troszkę złotawych. W zagajniku znalazłem też parę maślaków. Tak więc grzybów jest dużo, grzybiarzy też - gdybym zjawił się w lesie skoro świt, do domu przyniósłbym pewnie z 3 razy więcej grzybów.
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

• Numer GG: 8744878

Postczwartek, 9 wrz 2010, 15:54

Ja grzybiarzem nie jestem, ale i na Podlasiu sezon ruszył pełną parą. Dziś pojechałem rowerem do lasu za miasto. Jednak zamiast odpoczynku i ciszy zastałem sporo grzybiarzy i ich samochody. Strach pomyśleć co bedzie w weekend.
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com

slonk1507

Sympatyk

Sympatyk

Postczwartek, 9 wrz 2010, 16:30

Kurde - fajnie macie, no a na Śląsku nic :(
Wszystko pewnie przez te zimne noce - podczas gdy na południu temperatura prawie spadała do 0°C, na północy wynosiła koło 10°C
To tłumaczy dlaczego w Polsce zachodniej, północnej i częściowo wschodniej grzyby są, a na południu nie ma.
Grzybom się nie chciało wychodzić jak tak zimno na zewnątrz było :D

Ale teraz myślę że to się zmieni : dzisiaj trochę popadało (może nawet więcej niż trochę), a od jutra ma się ocieplić ;)
Więc grzyby powinny wreszcie zacząć rosnąć na południu.

Tomasek - jak jadę na grzyby to jadę przeważnie w okolice miejscowości Sierakowice, więc to te same lasy co w Kleszczowie 8-)
Łatwy dojazd 10-15 min A4 a później z 5 min drogą nr 408 na Kędzierzyn.
Obrazek

Tomasz_Linek

Sympatyk

Sympatyk

Postpiątek, 10 wrz 2010, 13:19

No i zaczęło się coś dziać na Śląsku. Mój tata wybrał się rano na grzyby, podczas gdy ja byłem w szkole, i uzbierał 19 grzybów w dwie godziny. 16 Prawdziwków ( małych,średnich i dużych), 2 maślaki, i jednego kozaka.Pewnie to kwestia kilku, kilkudziesięciu godzin kiedy to zacznie się większy wysyp :D

Zdjęcia

ObrazekObrazek

PS. Był w Kleszczowie :)

Sezon 2016 do 23 paź.
57 słabych
4 średnie
1 silna

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

Postpiątek, 10 wrz 2010, 14:59

Również i mój tata wybrał się dziś na grzyby. Efektem wyprawy jest całkiem spora zawartość podgrzybków złotawych, brunatnych i zajączków (mam nadzieję, że nie pomyliłem ich z innymi rodzajami, bo tak szczerze nie znam się na grzybach :D) oraz ukrytego na samym dnie prawdziwka :P.

ObrazekObrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee

Jakub_K

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Delano

Postpiątek, 10 wrz 2010, 17:41

No cóż. Mona stwierdzić że sezon na grzyby rozpoczął się na dobre. Opady deszczu, a następnie bardzo ciepła noc. Po takim czymś musi być zatrzęsienie grzybów. Dziś rano o godzinie 6 było u mnie 12 stopni i lekka mgiełka. Od razu mi się humor poprawił na myśl o jutrzejszej wyprawie na grzyby. Do tego najbliższa noc ma również być bardzo ciepła.
A oto zdjęcie, które przesłał mi mój kolega. Tyle grzybów nazbierał w ciągu 4 godzin.
http://img217.imageshack.us/img217/8596 ... 000000.jpg
Dla zobrazowania sytuacji dodam, że w tej skrzynce mieści się 25kg truskawek. :D
Myślę, że jutro uzbieram podobną ilość.
Obrazek

Michał_Żarnowski

Sympatyk

Sympatyk

• Lokalizacja: Dąbrowa koło Śremu(Wielkopolska)/ Środa Wielkopolska
  • Pseudonim: Żar
  • Numer GG: 2018032

Postpiątek, 10 wrz 2010, 17:50

Także u mnie sezon na grzyby w pełni. Moi rodzicie wczoraj wybrali się do lasu. Przynieśli 2 kg czarnych łepków i prawdziwków. Ja niestety nie mogłem się wybrać na grzybobranie. Następne dni mają być ciepłe, więc powinno być coraz więcej grzybów.

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

Postsobota, 11 wrz 2010, 11:27

W dniu dzisiejszym wybraliśmy się z Darkiem i Arturem na grzyby do zielonkowskiego lasu. Spotkaliśmy się o godzinie 06:10 CEST przed moim blokiem, po czym ruszyliśmy na poszukiwanie grzybów. Już w pierwszym lasku znaleźliśmy sporą ilość podgrzybków, następnie szliśmy w stronę Ossowa i tam trafiliśmy na las, który nas najbardziej interesował. Bywały w nim miejsca, gdzie grzyby leżały jeden przy drugim. Były to zarówno podgrzybki brunatne, złotawe, jak i zajączki, poza tym uzbieraliśmy troszkę prawdziwków, kurek, maślaków, sitków, a w drodze powrotnej trafiliśmy dodatkowo na rosnącego zaraz przy drodze koźlaczka. Nasza wycieczka trwała około 4 godzin, co wraz z dużą ilością grzybów spowodowało, iż zebraliśmy dwie pełne siatki oraz jedną półpełną i dało nam to łącznie ok. 7 kg.

Kilka fotek:

ObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl

Quantz

• Ostrzeżenia: 2
  • Pseudonim: Jak profil :P
  • Numer GG: 5862889

Postsobota, 11 wrz 2010, 11:38

Grzegorz_Zawiślak napisał(a):W dniu dzisiejszym wybraliśmy się z Darkiem i Arturem na grzyby do zielonkowskiego lasu. Spotkaliśmy się o godzinie 06:10 CEST przed moim blokiem, po czym ruszyliśmy na poszukiwanie grzybów. Już w pierwszym lasku znaleźliśmy sporą ilość podgrzybków, następnie szliśmy w stronę Ossowa i tam trafiliśmy na las, który nas najbardziej interesował. Bywały w nim miejsca, gdzie grzyby leżały jeden przy drugim. Były to zarówno podgrzybki brunatne, złotawe, zajączki, poza tym uzbieraliśmy troszkę prawdziwków, kurek, maślaków, sitków, a w drodze powrotnej trafiliśmy dodatkowo na rosnącego zaraz przy drodze koźlaczka. Nasza wycieczka trwała około 4 godzin, co wraz dużą zawartość grzybów spowodowało, iż zebraliśmy dwie pełne siatki oraz jedną półpełną i dało nam to ok. 7 kg.

Kilka fotek:

ObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazek

Ładnie :D. Tylko czemu wyrywacie z grzybnią xD? Nie lepiej jakoś odciąć scyzorykiem;p ? Tak to już nie będą w tym miejscu rosły :(.

Tomasz_Linek

Sympatyk

Sympatyk

Postsobota, 11 wrz 2010, 12:00

Grzegorz_Zawiślak napisał(a):W dniu dzisiejszym wybraliśmy się z Darkiem i Arturem na grzyby do zielonkowskiego lasu. Spotkaliśmy się o godzinie 06:10 CEST przed moim blokiem, po czym ruszyliśmy na poszukiwanie grzybów. Już w pierwszym lasku znaleźliśmy sporą ilość podgrzybków, następnie szliśmy w stronę Ossowa i tam trafiliśmy na las, który nas najbardziej interesował. Bywały w nim miejsca, gdzie grzyby leżały jeden przy drugim. Były to zarówno podgrzybki brunatne, złotawe, zajączki, poza tym uzbieraliśmy troszkę prawdziwków, kurek, maślaków, sitków, a w drodze powrotnej trafiliśmy dodatkowo na rosnącego zaraz przy drodze koźlaczka. Nasza wycieczka trwała około 4 godzin, co wraz dużą zawartością grzybów spowodowało, iż zebraliśmy dwie pełne siatki oraz jedną półpełną i dało nam to łącznie ok. 7 kg.

Kilka fotek:

ObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazek

No ładnie ładnie. Ja mam pytanie czy tak mało u was chodzi grzybiarzy, czy po prostu jest taki wysyp??.Na południu gleba nasieknięta, jest wilgotno, temperatura od kilku dni nie spada poniżej 10 st. C. I jak na razie są tylko pojedyncze prawdziwki/podgrzybki :roll:

Sezon 2016 do 23 paź.
57 słabych
4 średnie
1 silna

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

Postsobota, 11 wrz 2010, 12:07

Oj, chodzi naprawdę sporo grzybiarzy, po prostu mamy wysyp grzybów. W lasach jest mokro (w niektórych miejscach wręcz bardzo mokro), co wraz z dość ciepłymi nocami powoduje ich dużą ilość ;). W niedalekiej przyszłości (prawdopodobnie pod koniec września / na początku października) planujemy kolejny wypadzik, być może jeszcze większą ekipą. Kto wie czy jutro znowu nie wybiorę się w teren, tym razem z tatą... Zobaczymy czy będzie mi się chciało :D.

P.S.: Quantz - nie było nic ostrego pod ręką... :P
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

Tomasz_Machowski

SkyPredict

SkyPredict

• Numer GG: 8780000

Postsobota, 11 wrz 2010, 12:53

Widać koledzy się nam przebranżowili i trzeba ich nazwać, Polscy Łowcy Grzyba. Co jednak można robić innego w tak nie atrakcyjna pogodę dla łowcy burz.
Tylko się nam tam nie potrujcie tymi grzybami.
GG 8780000
tomo6@vp.pl
Skype-tomo666storm
Tel-796201286
!

Arkadiusz_Wójtowicz

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Areczek

Postsobota, 11 wrz 2010, 13:28

W dniu wczorajszym wybrałem się z tatą na grzyby. Zebrałem głównie borowiki szlachetne, zamieszczam fotografie naszego zbioru.Obrazek
Sprzęt ; Canon EOS 600D; karta 8 GB 6x; statyw 2x, karty 4 GB, 16 GB, Canon SX130 IS
Pozdrawiam, Arkadiusz Wójtowicz

My fanpage - https://www.facebook.com/lubelscyfaniburz?fref=ts

Strona internetowa - http://lubelscyfaniburz.pl

Paweł_Cholewa

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Pseudonim: Pablo
  • Numer GG: 8739674

Postsobota, 11 wrz 2010, 20:07

Hehehe piękne zdobycze Polskich Łowców Grzybów :D. Akurat idzie jesień, a łowcy przechodzą z łowienia burz na grzybki :D i te relacje z łowów ze zdjęciami zdobyczy haha nieźle ;). No nic, pogratulować "zwierzyny" i smacznego :P.
Pozdrawiam - StormHunter®
Obrazek
E-mail: pawciokrk89@gmail.com Mój kanał na YouTubePawcioKrk

slonk1507

Sympatyk

Sympatyk

Postsobota, 11 wrz 2010, 20:30

No ładnie, ładnie - fajne grzybki :D.
Też się mam jutro zamiar wybrać jeśli pogoda dopisze.
Zobaczymy może coś uzbieram ;).

Ostatnio w mediach dużo mówi się o zagrożeniu ze strony kleszczy. Choroby typu borelioza, czy zapalenie mózgu.
Osobiście myślę jednak że jest to po to aby sprzedać szczepionki - mało kto się szczepi więc straszą ludzi ;).
Trzeba mieć naprawdę pecha żeby trafić na zakażonego kleszcza :(.
Ale jest to zawsze jakieś realne zagrożenie, więc trzeba uważać.
Na pewno niemiłe jest to jak jakieś paskudztwo wessało się w ciebie i musisz pencetą wyciągać. Fee

Ale wy nie boicie się kleszczy i innych pieroństw :?:
Tak po zdjęciach widać że z gołą głową chodziliście po lesie.
Zawsze coś może za kołnierz wlecieć.
Ja tam zawsze chodzę w kapturze i się psikam anty kleszczem, choć i tak niewiele to daje.
Ale to zawsze jakaś ochrona :).

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

Postniedziela, 12 wrz 2010, 11:11

Tak, to prawda, jeśli wybieramy się do lasu to powinniśmy zadbać o właściwy ubiór, by chronić się przed tymi przeklętymi pajęczakami. Najlepiej nałożyć bluzę z długim rękawem + kurtkę (jeśli jest dość chłodno lub pada deszcz), długie spodnie (najlepiej za kostki) i oczywiście należy pamiętać o ochronie głowy (czapka, kapelusz, kaptur). Warto też zaopatrzyć się w rękawiczki oraz ewentualnie wysokie buty (najlepiej kalosze). Po wyjściu z lasu zalecane jest natychmiastowe otrzepanie się, a po powrocie do domu wypadałoby zrobić dokładny przegląd każdego zakątka ciała.

My np. wczoraj przed wejściem do lasu popsikaliśmy się BROSEM (działa m.in. przeciwko kleszczom i komarom). Ja, mimo że miałem na sobie czapkę, przeciskając się przez największe krzaki, nakładałem dla własnego bezpieczeństwa także kaptur. Artur i Darek rzeczywiście powinni się na drugi raz lepiej zabezpieczyć.

A to dzisiejsze zbiory taty, który przed kilkudziesięcioma minutami wrócił do domu z pełnym koszykiem pięknych okazów ;).

ObrazekObrazekObrazek

Niestety, sporo terenów, gdzie wcześniej można było znaleźć niezłą ilość grzybków, jest mocno zalanych. W niektórych miejscach stoją wręcz dość rozległe bajora.
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

Dawid_Kaleta

Sympatyk

Sympatyk

Postniedziela, 12 wrz 2010, 13:34

Kurde jakie wy macie ładne grzyby. U mnie coś nie chcą rosnąć. Mój tata miał wiele miejsc, gdzie można było nazbierać nawet i 2 koszyki grzybów. Teraz to teren wycinki lasu. Jak byliśmy tam tydzień temu to miejsca, na których kiedyś rosły, teraz wyglądają jak pobojowiska. Pełno tam gałęzi, konarów i innych części drzew nie nadających się na spalenie czy na deski. Jak będę kiedyś tam z tatą to postaram się zrobić zdjęcia co drwale tam narobili. Dziś rano mój tata był na grzybach i znalazł ich niewiele. Ale mi się zdaje, że to przez pogodę. Długi czas padał deszcz i zrobiło się za mokro. Teraz to tak tydzień ładnej pogody i grzybów będzie aż nadto. Chciałem się zapytać jak u was jest z kaniami. Dawno temu byliśmy z tatą na kaniach i znaleźliśmy jedną prawie pół metrową :shock: W ogóle kiedyś to były czasy. Ale za to u nas każdego roku jest wysyp opieńki miodowej(pinki). Przesyłam zdjęcie z dzisiejszych marnych zbiorów: http://img43.imageshack.us/i/p8290009.jpg/
Zapraszam także tutaj:
Obrazek Obrazek Obrazek

Sprzęt:
Sony Alpha 55V
Sony DT 18-55mm f/3.5-5.6 SAM
Sigma 18-200 f/3.5-6.3 DC
Stacja Meteo: HAMA EWS-800

Obrazek

Charon_X

Postniedziela, 12 wrz 2010, 18:32

:(
Ostatnio edytowano środa, 13 paź 2010, 12:45 przez Charon_X, łącznie edytowano 1 raz

slonk1507

Sympatyk

Sympatyk

Postniedziela, 12 wrz 2010, 19:10

Też się dzisiaj rano wybrałem na grzybki ;). Byłem w Sierakowicach oczywiście
No i muszę powiedzieć że w lesie pełno grzybów, ale trujaków...
Gdzie by się nie spojrzało tam muchomory i inne niejadalne paskudztwa :(.

Oczywiście jadalnych też trochę było, ale mało - na 2h chodzenia nazbierałem kosz grzybków :D
Kilkanaście prawdziwków, kilka koźlarzy i parę ceglastoporych : nie jest tego dużo, ale zawsze coś.
W lesie bardzo mokro. Generalnie spodziewałem się trochę większych zbiorów :P

Moje zdobycze
;)
Obrazek

Michał_Lisiak

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Mikelis

Postponiedziałek, 13 wrz 2010, 20:37

Grzybów jadalnych w bród, ale ja chciałbym zwrócić uwagę na muchomora sromotnikowego (Amanita phalloides). Otóż, od jakiegoś czasu zmienił on nazwę na muchomor zielonawy. Stało się tak, iż grzybiarze (i nie tylko) w skrócie nazywali go "sromotnikiem", co było (i jest nadal) mylące, gdyż słowo to można odnieść do nietrującego sromotnika bezwstydnego, którego na dodatek bardzo młode owocniki są jadalne.
Moim zdaniem nowa nazwa tego muchomora też może być myląca, ponieważ grzyb ten w wielu wypadkach nie jest zielony. Bywają owocniki z białym, białawobrązowym i brązowym kapeluszem. A. phalloides tworzy 4 podstawowe barwy kapelusza: czystobiałą (mamy wtedy do czynienia z tzw. formą albinotyczną muchomora sromotnikowego), żółtozieloną, oliwkową i brązową. Najczęściej spotyka się żółtozielone i oliwkowe okazy, niemniej groźniejsze dla grzybiarzy są te o mniej typowym, niezgodnym z nazwą grzyba.
Dodam jeszcze, że muchomor zielonawy jest najgroźniejszym grzybem. Zabić może już 50 g grzyba (jeden średni okaz). Zawiera wiele złożonych białkowych toksyn z grupy amanitotoksyn i fallotoksyn. Niszczą one nieodwracalnie wątrobę i nerki.
Obok muchomora zielonawego podobnie trujące są:
- muchomor jadowity
- muchomor wiosenny
- hełmówka jadowita
- hełmówka jesienna
- niektóre czubajeczki.

Życzę wszystkim bezpiecznego grzybobrania :)
Pozdrawiam, Michał.
Adres email: mikelis5@wp.pl; michal.lisiak@op.pl

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

• Numer GG: 8744878

Postwtorek, 14 wrz 2010, 11:41

W dniu wczorajszym, w czasie całodziennego wypoczynku w Puszczy Knyszyńskiej, urządziliśmy z ojcem m. in. 3-4 godzinne grzybobranie. Zebraliśmy sporo (jak na pierwszy dzień po weekendzie) grzybów. Wyszło około 6 kg:

Obrazek

Występowały głównie podgrzybki i borowiki. Muszę przyznać, że to moje pierwsze grzybobranie od około 10 lat. Co tu dużo mówić, grzybiarzem nie jestem i zbieram te, co mają pod kapeluszem "gąbki", a "blaszki" zostawiam ;) Jednak inicjatywa pod nazwą "Polscy Łowcy Grzybów" nabiera rozpędu, powiększyłem przecież to grono :D
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com

Mikołaj_Lulkiewicz

Sympatyk

Sympatyk

Postwtorek, 14 wrz 2010, 15:24

Krzysztof_Ostrowski napisał(a):Co tu dużo mówić, grzybiarzem nie jestem i zbieram te, co mają pod kapeluszem "gąbki", a "blaszki" zostawiam

Widzę, że to już chyba druga osoba która tak pisze. Tak więc, Krzysiek- nie wszystkie grzyby które mają "gąbkę" pod spodem są jadalne :!: Chodzi mi tu głównie o Borowika Szatańskiego, jest on trujący. Jego zdjęcie jest u samej góry tego wątku. Grzyb ten wygląda jak jadalny, ale niestety może być zabójczy. Oto najprostsza zasada jak odróżnić Borowika Szatańskiego od innych podobnych do niego grzybów jadalnych- należy dotknąć czubkiem języka jego "gąbki" (nie jest to szkodliwe, zawsze tak sprawdzam). Jeśli jest gorzka to jest to "szatan", a w innych jadalnych grzybach nic nie czujemy, a na pewno nie gorycz. Jest to sposób który ja osobiście używam i polecam. Poza tym, jeśli nie jesteśmy pewni jakiegoś grzyba to najlepiej go zostawić, zbierajmy tylko te, których jesteśmy na 100% pewni. :) Pozdrawiam!

Charon_X

Postwtorek, 14 wrz 2010, 16:35

:(
Ostatnio edytowano środa, 13 paź 2010, 12:45 przez Charon_X, łącznie edytowano 1 raz

Kamil_Mazur

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 43247374

Postwtorek, 14 wrz 2010, 17:00

MIKEY napisał(a):[ Chodzi mi tu głównie o Borowika Szatańskiego, jest on trujący. Jego zdjęcie jest u samej góry tego wątku. Grzyb ten wygląda jak jadalny, ale niestety może być zabójczy. Oto najprostsza zasada jak odróżnić Borowika Szatańskiego od innych podobnych do niego grzybów jadalnych- należy dotknąć czubkiem języka jego "gąbki" (nie jest to szkodliwe, zawsze tak sprawdzam). Jeśli jest gorzka to jest to "szatan", a w innych jadalnych grzybach nic nie czujemy, a na pewno nie gorycz. Jest to sposób który ja osobiście używam i polecam.

Tyle, że borowik szatański, którego widać na fotografii u góry jest w Polsce bardzo rzadki. Językiem to raczej się odróżnia goryczaka żółciowego, na którego większość ludzi mówi szatan. Ten grzyb nie jest trujący, jednak jest niejadalny. Wystarczy dodać odrobinę tego grzyba do jakiejkolwiek potrawy, aby stała się ona nienadająca się do jedzenia. Dzieje się tak właśnie przez okropny, gorzki smak tego grzyba.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Hyde park