Teraz jest czwartek, 18 paź 2018, 10:13

Grzyby

Dyskusje nie ujęte w ramy innych działów, tematy dowolne.
Regulamin działu Pomimo faktu że jest to HydePark, obowiązują tu zasady netykiety, dobrego wychowania oraz poprawnej pisowni. Wszelkie łamanie tych zasad grozi ostrzeżeniami!
  • Autor
  • Wiadomość

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

• Numer GG: 8744878

Re: Grzyby

Postwtorek, 14 wrz 2010, 18:21

Spokojnie, wiem, jak wygląda "zjadalny" borowik ;) Tak elementarną wiedzę to posiadam.
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com

Charon_X

• Numer GG: 0

Postwtorek, 14 wrz 2010, 20:07

:(
Ostatnio edytowano środa, 13 paź 2010, 13:03 przez Charon_X, łącznie edytowano 1 raz

Areecki

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 7674966

Postwtorek, 14 wrz 2010, 22:15

Grzyby są spoko, akurat mieszkam niedaleko lasu i dzisiaj byłem (chyba 3 raz w roku) na małą wyprawę.
Daje kilka zdjęć :

Obrazek
-------------------------------------------------------------------------
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
http://4poryroku.fotosik.pl/ - Moje Zdjęcia
http://areecki.ihq.pl/pogoda/index.htm - Moja Stacja Pogody (świętokrzyskie)

Rafał_Grzybowski

SkyPredict

SkyPredict

• Pseudonim: Grzybek
  • Numer GG: 7004574

Postśroda, 15 wrz 2010, 16:36

Sezon na grzyby w pełni. Ostatnie dni przynoszą wysyp grzybów. W tym roku pogoda sprzyja, jest bardzo mokro i praktycznie codziennie deszczowo, chociaż zdarzają się ładniejsze dni. W moich okolicach jest dużo lasów, szczególnie na południe od Konina, okolice Turku, Żdżary. W tym roku jest mnóstwo borowików, bo w tamtym jeśli chodzi o moje okolice to było ich mało.
Jestem zapalonym grzybiarzem. Bardzo lubie je zbierać i jeść. W tym roku jadłem już smażone kanie w panierce (polecam), grzybki z cebulą, ze śmietaną i jajkami. Bardzo ubolewam nad tym, że nie znam tych lasów na południe od Konina. Zbieram jedynie w lesie koło mojej działki (miejscowość koło Izbicy Kujawiskiej). Nie jest to duży las, lecz bardzo obfity w grzyby, jeśli oczywiście jest mokro i dosyć ciepło. Właśnie w poniedziałek wybrałem się z wujem do tego lasu. Wzieliśmy tylko jeden koszyk, bo stwierdziliśmy, że po weekendzie nie będzie ich dużo. Jak tylko weszliśmy do lasu odrazu ukazały nam się piękne borowiki. Było ich bardzo dużo. W sumie wyprawa udała się, chodziliśmy 3h. O to nasze zdobycze:

40 prawdziwków

Obrazek

Reszta

Obrazek

A tu prawie pełny zbiór zajączków, które zebrałem tym razem koło mojej działki (dokładnie na boisku)

Obrazek

Kilka rad przy zbieraniu:
1. Nie wrzucać grzybów do plastikowych worków, bo bardzo szybko mogą spleśnieć.
2. Nie odcinać nożykiem przy ziemi, tylko je wykręcać, bo końcówka może zgnić i popsuć grzybnie.
gg: 7004574

email: rafalgrzybowski91@gmail.com

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

Postśroda, 15 wrz 2010, 18:12

Wczoraj z tatą udałem się na grzyby do Zielonki. Mam tam swoje miejsce odkryte podczas pierwszej wyprawy na grzyby w ten rejon (patrzeć kilka postów wyżej :P). Grzybobranie się zaczęło ok. 7:30 (w rejonie Mokrego Ługu byłem już o 6:40). Efekt 3 - godzinnego zbierania grzybów był imponujący - całe wielkie (20 litrowe) wiadro grzybów i do tego jeszcze siatka z 2kg grzybów (grzyby nam się do wiadra już nie mieściły :D). Razem uzbierało się tego z jakieś 11 - 12 kg - prawie wszystkie grzyby były zdrowe. Prócz masy maślaków zwyczajnych i wszelakich gatunków podgrzybków, znaleźliśmy sporo prawdziwków, czym byliśmy mile zaskoczeni. Tak udanego grzybobrania nie było od co najmniej kilku lat !

Poniżej kilka zdjęć:
Obrazek
Obrazek

Garnek z obranymi już prawdziwkami i koźlakami:
Obrazek
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/

Łukasz_Brzeziński

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Ruki;
  • Numer GG: 1127828

Postśroda, 15 wrz 2010, 19:42

Ja ostatnie 10 dni spędziłem na grzybach w okolicy Olsztyna.
Traktowałem to czysto rekreacyjnie i na grzyby chodziłem o.... 12-13, kiedy to poranna fala grzybiarzy przewaliła się przez las. I tak grzybów jest tyle, że po 3 dniach nie było co z nimi robić. :D Zbiorów tak efektownych jak powyższe nie miałem, ale i tak jestem zadowolony(zbyt wiele grzybów i tak nie mogłem zabrać ze sobą do Krakowa z racji podróży autokarem).
Po prawdziwki chodziłem na drugą stronę drogi przy ogródku. :D
W najbliższy weekend jadę na Orawę, zobaczymy jak tam teraz z grzybami. Pod koniec sierpnia było fantastycznie.
Obrazek
Obrazek

W sumie teraz powinny się zacząć rydze. :)
Halny Chasers!!

Piotr_Żurowski

Rzecznik Prasowy / Moderator

• Pseudonim: piotr_z21

Postczwartek, 16 wrz 2010, 12:10

Rzeczywiście grzybów w tym roku jest dość dużo. Wybrał bym się tak samo gdzieś na grzybobranie ale niestety teraz nie mam czasu. Muszę się zadowolić grzybami rosnącymi w moim ogrodzie pod sosnami. ;)

Obrazek

Obrazek
Rzecznik Prasowy Stowarzyszenia Skywarn Polska / Polscy Łowcy Burz
Pozdrawiam, Piotr Żurowski

Tel:+48 698 284 782
e-mail: rzecznik.lowcyburz@gmail.com
https://www.facebook.com/piotr.zurowski
Obrazek

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

Postczwartek, 16 wrz 2010, 12:41

Piotrek, sporo tego jest. Piękne maślaki - doskonałe do wszelkich grzybowych potraw. Dla mnie maślaki to jedne z najlepszych grzybów, zwłaszcza zwyczajne (takie jak na twoich fotkach) i żółte (modrzewiowe). Czasami są jednak denerwujące - zwłaszcza przy obieraniu - zbyt ślimacząca i trudno schodząca skórka może zająć nawet przy niewielkiej ilości tych grzybów kupę czasu :).
Pozdrawiam, Artur

Łukasz_Brzeziński

Sympatyk

Sympatyk

Postczwartek, 16 wrz 2010, 13:04

Ja ostatnio z maślaków robię tylko i wyłącznie pasztet. Marynowanych mam już dość, a pasztecik to ciekawa i smakowita odmiana.

P.S.
Arturze, Piotrek nazbierał maślaki ziarniste, nie zwyczajne. Zwyczajne mają brązową skórkę, która w stadium młodocianym łączy się z trzonkiem zasnuwając rurki. U ziarnistych skórka jest najczęściej jasnokremowa, nigdy nie ma połączenia z trzonkiem, a rurki wydzielają białe "mleczko".
Halny Chasers!!

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

Postczwartek, 16 wrz 2010, 13:44

Różnica w maślakach zwyczajnych i ziarnistych jest niewielka, ale faktycznie widoczna. Z rozpędu się pomyliłem :? . Smak maślaków ziarnistych jest bardziej intensywny, powiedziałbym, że nawet lepszy - kiedyś takie zbierałem koło swojej działki, a żeby było ciekawiej - nie rosły one w zagajnikach, lecz w zwykłym sosnowym lesie. Lekko pikantny smak tych maślaków odróżniał się od wszystkich innych grzybów duszonych przyrządzanych na obiad.
Pozdrawiam, Artur

Michał_Lisiak

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Mikelis

Postsobota, 18 wrz 2010, 23:01

W kujawskich lasach prawdziwy wysyp grzybów. Odradzają się rydze - znalazłem dziś ponad 10 sztuk dość dużych okazów. Rydz to inaczej mleczaj rydz (Lactarius deliciosus), który rośnie pod sosną zwyczajną (dwuigielną), często zagrzebany w igliwiu. Ma on wklęsły, nieco lejkowaty kapelusz w barwie od pomarańczowo-łososiowej przez rdzawą do brzoskwiniowej z ceglastym środkiem. Ważną cechą jest obecność koncentrycznych kręgów. Blaszki są żywo pomarańczowo-rdzawe; po uszkodzeniu wydzielają marchewkowe mleczko (b. ważna cecha!). Trzon jest krótki, walcowaty, młody i stary pusty w środku. Barwa waha się od rdzy po pomarańcz zmieszaną z żółcienią lub czerwienią. Czasem pojawiają się na nim ciemniejsze jamki. Miąższ białawy, kruchy, watowaty o delikatnym smaku. Rydze usmażone z masełkiem smakują wapaniale (żaden inny grzyb nie posiada takiego smaku, osobiście uważam L. deliciosus za najlepszy grzyb jadalny). Rydza można pomylić z niejadalnym mleczajem wełnianką (L. torminosus), który jest bledszy i podbarwiony bardziej na żółtawo, zaś blaszki są bardziej różowe. Po uszkodzeniu wydzielają biały sok mleczny o ostrym smaku (jest to cecha, po której w 100% możemy odróżnić wełniankę od rydza, gdyż nieraz barwy kapeluszy tychże grzybów bywają prawie identyczne). L. torminosus posiada nieraz białawą "wełnę" na kapeluszu i/lub koncentryczne kręgi (ciemnoróżowoczerwonawe). Mleczaj ten wyrasta pod brzozą, ale często sadzi się je w pobliżu sosen, więc może zdarzyć się, że fałszywego rydza znajdziemy bliżej jakiejś sosny niż brzozy (korzenie drzew często daleko odchodzą od pnia a grzybnia oplata się wokół korzeni).
Oprócz rydzów, znalazłem też kilka dorodnych kani (Macrolepiota procera), borowików (Boletus edulis), masę maślaków i różnej maści podgrzybków. Jeszcze są kurki a o nadchodzącej pełni jesieni świadczą pojawiające się zielonki (Tricholoma equestre).
Ostatnio można znaleźć informacje o zatruciach zielonką. W Niemczech została uznana za grzyb niebezpiecznie trujący. Gąska faktycznie może zatruć, ale tylko po zjedzeniu wielkich ilości tego grzyba pod rząd. Ale kto je tyle grzybów? Wiadomo, że nadmiar czegoś jest szkodliwy.
Ostatnio edytowano niedziela, 19 wrz 2010, 16:13 przez Paweł_Cholewa, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Błędy w zdaniach
Pozdrawiam, Michał.
Adres email: mikelis5@wp.pl; michal.lisiak@op.pl

Łukasz_Brzeziński

Sympatyk

Sympatyk

Postniedziela, 19 wrz 2010, 00:55

Wysyp rydzów jest obecnie w Beskidzie, a przynajmniej na Orawie. Krótki spacer po miejscowych górkach dał efekt 2 przepełnionych rydzami(głównie mleczaje późnojesienne zwane jodłowymi) koszów. Pierwszy raz od dawna miałem już dość. :)
Również niebywale, jak na te tereny, obrodziły kurki. Można ja było miejscami zbierać garściami. Co ciekawe, trafiały się osobniki robaczywe, co w przypadku tego grzyba jest chyba ewenementem. ;)
Halny Chasers!!

Charon_X

Postponiedziałek, 20 wrz 2010, 16:33

:(
Ostatnio edytowano środa, 13 paź 2010, 13:03 przez Charon_X, łącznie edytowano 1 raz

Łukasz_Brzeziński

Sympatyk

Sympatyk

Postponiedziałek, 20 wrz 2010, 16:55

Charon_X napisał(a):O rydzach to słyszałem tylko z opowieści, że są bardzo dobre, ale bardzo rzadko spotykane. Myślalem, że już wogóle ich nie ma, a tu ktoś o 2 koszykach pisze ;).

Żeby nie być gołosłownym:
Obrazek
Na szczęście w górach rydze są jeszcze bardzo częste.
Halny Chasers!!

Ernest_Garbacz

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: ERNIX
  • Numer GG: 5276128

Postponiedziałek, 20 wrz 2010, 19:45

W ubiegłym tygodniu w lasach północnego świętokrzyskiego królowały podgrzybki. We środę nazbierałem ich ponad 900 sztuk. Niestety jak szybko się pojawiły tak szybko zanikły. Następnego dnia uzbierałem tylko około 100 sztuk, dzień później tylko kilkanaście... Znikają także gąski. Natomiast teraz zaczynają się pojawiać czubajki kanie oraz mleczaje rydze i kurki. Te grzyby fenomenalnie smakują i ja uważam je za smaczniejsze nawet od borowików.
Obrazek

Karol Szyszko

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: SzychaK
  • Numer GG: 18761774

Postponiedziałek, 20 wrz 2010, 20:05

Niestety ja nie mam powodów do radości :( . Mało grzybów. Tylko 112 sztuk udało mi się w sobotę uzbierać. Przeszedłem nawet najlepsze tereny grzybowe i bardzo mało tego było. Mam zaledwie 7 prawdziwków. Ale mogę się pochwalić dużą(bardzo) kanią, która spoczęła na dnie mojego żołądka ;) .
Trofea
Burze- 30
Funnel Cloud- 1
Shelf Cloud- 4
Wall Cloud- 2
Dust Devil- 1

-
E-mail:
karolf1fan@gmail.com
-
Powodzenia w sezonie!

Dariusz_Wierzbicki

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Meteo

Postwtorek, 21 wrz 2010, 17:45

Dziś z rana wybrałem się ze swoją dziewczyną w okolice Makowa Mazowieckiego, w okolicznych lasach znaleźliśmy sporo podgrzybków, maślaków (zwyczajnych), borowików, koźlaków i całą gamę innych jadalnych grzybów włącznie z rydzami..Wyszło tego około 5kg w skrzynce na owoce, plus 3 wiadra 20 litrowe..To tak w sumie około 12 - 15 kg..Oczywiście chodziliśmy od 6:20 do 12:30..Także w tych okolicach mamy zatrzęsienie grzybów i to grzybów wręcz idealnej jakości. Poniżej kilka zdjęć robionych tel. komórkowym. Pozdrawiam!

ObrazekObrazek

Michał_Lisiak

Sympatyk

Sympatyk

Postwtorek, 21 wrz 2010, 21:32

Widzę, że rydze robią furorę na forum ;) Dla ciekawych dodam, że istnieją 3 rodzaje rydzów:
:arrow: Mleczaj rydz (Lactarius deliciosus), czyli rydz sosnowy;
:arrow: Mleczaj świerkowy (L. deterrimus) - rydz świerkowy;
:arrow: Mleczaj późnojesienny (L. salmonicolor) - rydz jodłowy.
Wszystkie są jadalne, chociaż L. deterrimus jest niezbyt smaczny. Najlepszy jest z pewnością rydz sosnowy, który dość obficie obrodził tego sezonu.
Pozdrawiam, Michał.

Tomasz_Linek

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 6086255

Postpiątek, 24 wrz 2010, 20:13

Chyba kończy się już pierwszy wysyp. Przez ostatnie 2 tygodnie mój tata był kilka razy na grzybach w pobliskich lasach- 2 razy w Połomii, 4 razy w Kleszczowie i kilka razy w Lasie Łabędzkim. Najlepiej było w Kleszczowie. Znajdywał tam zawsze po 20-40 prawdziwków. A tak poza tym to podgrzybki, kozaki siwe i czerwone,kanie i również opieńki. Jutro wybieram się razem z tata i wujkiem do Krupskiego Młyna. Zobaczymy co z tego wyjdzie:P

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
tomasz.linek.1992@gmail.com
SONY DSC-H400 + 16 GB + statyw
https://get.google.com/albumarchive/100 ... 6586001303
http://www.youtube.com/user/tomasek141414

Sezon 2016 do 23 paź.
35 dni burzowych, 62 burze
57 słabych
4 średnie
1 silna

Michał_Żarnowski

Sympatyk

Sympatyk

• Lokalizacja: Dąbrowa koło Śremu(Wielkopolska)/ Środa Wielkopolska
  • Pseudonim: Żar
  • Numer GG: 2018032

Postsobota, 25 wrz 2010, 12:19

Mimo iż w lasach coraz mniej grzybów to u mnie na działce nadal rosną maślaki. Pogoda jest idealna dużo słońca i wysoka temperatura. Dzisiaj znalazłem około 20 maślaków.
Obrazek

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

Postsobota, 2 paź 2010, 12:05

Dzisiejsze zbiory taty:

Obrazek

Niestety, w lasach grzybków coraz mniej...
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee

Tomasz_Linek

Sympatyk

Sympatyk

Postponiedziałek, 4 paź 2010, 17:36

Zdobycze z 25 września - same podgrzybki, kilka prawdziwków. Zebrane w 4 osoby w ciągu 4-5 h. Lasy niedaleko miejscowości Kokotek

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Z 26 września - tu z kolei większość prawdziwków, trochę podgrzybków i kozaków. 2 osoby w 5 h. Las w Kleszczowie

ObrazekObrazekObrazek

29 września - znaleziony przypadkowo podczas spaceru z psem

Obrazek

2 października - tu akurat nie mam zdjęć ale zbiory były najbardziej udane. Około 500 grzybów - kilka prawdziwków ( dwa bardzo duże) i reszta to podgrzybki, średnie i duże. 3 osoby w 5 h, lasy koło Kokotka

Teraz jest coraz zimniej i grzybów będzie już niestety coraz mniej :roll:

Sezon 2016 do 23 paź.
57 słabych
4 średnie
1 silna

Piotr_Żurowski

• Pseudonim: piotr_z21

Postponiedziałek, 11 paź 2010, 04:57

Ponizej zamieszczam zdjęcia bardzo ciekawych grzybów które przypadkowo zobaczyłem na podwórku mojej cioci. ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Rzecznik Prasowy Stowarzyszenia Skywarn Polska / Polscy Łowcy Burz
Pozdrawiam, Piotr Żurowski

Tel:+48 698 284 782
e-mail: rzecznik.lowcyburz@gmail.com
https://www.facebook.com/piotr.zurowski
Obrazek

Ernest_Garbacz

Sympatyk

Sympatyk

Postponiedziałek, 11 paź 2010, 13:01

Na pierwszym zdjęciu młody okaz Dzieżki pomarańczowej (Aleuria aurantia). Na kolejnych 2-óch widać starsze okazy tego grzyba. Nie jestem pewien tylko, czy oby na pewno na 2 i 3 zdjęciu mamy Dzieżkę pomarańczową. Równie dobrze może to być Czarka austriacka(Saroscypha austriaca) lub Czarka szkarłatna(Sarcoscypha coccinea). Co do zdjęcia numer 1 jestem pewien że to Dzieżka pomarańczowa. Zarówno Dzieżka pomarańczowa jak i Czarka austriacka oraz szkarłatna są grzybami jadalnymi, nie zawierają w sobie amanityny, muskaryny, gyromitryny czy innych neurotoksyn, ale mimo wszystko nie powinno się jeść tych grzybów, ponieważ nie są wydajne a ponadto są objęte ochroną gatunkową na terenie Polski. Grzyby te osiągają w dojrzałym stadium od 3 do 5 centymetrów średnicy i mają kształt miseczki(gdy są młode), potem przybierają różne kształty. Jako ciekawostkę dodam, że wszystkie te grzyby często spotyka się w tzw. czarcich kręgach(czyli rosą masowo w okręgu który może mieć średnicę od 1 do 100 metrów).
Obrazek

Janek_Jakóbczak

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Pseudonim: Jankes

Postponiedziałek, 11 paź 2010, 15:45

Czarka austriacka wygląda mniej więcej tak ;) Zdjęcie mojego autorstwa.
Obrazek
Obrazek
Tel: 726-897-875
E-mail: janek_jakobczak@wp.pl
Mój kanał na YouTube: http://www.youtube.com/user/JanekBST

Ernest_Garbacz

Sympatyk

Sympatyk

Postponiedziałek, 11 paź 2010, 19:14

Zgadza się. Tylko że w młodym stadium. Im bardziej jest starsza tym zmienia kolor na bardziej pomarańczowy oraz kształty.
Obrazek

Michał_Lisiak

Sympatyk

Sympatyk

Postponiedziałek, 11 paź 2010, 20:45

W lasach nadal są grzyby, ale widać, że dokuczają im przymrozki. Ściółka jest wciąż wilgotna. Spotyka się gdzieniegdzie maślaki Suillus luteus i Suillus granulatus oraz podgrzybki Xerocomus badius i Xerocomus subtomentosus, zwany popularnie zajączkiem. Poza tym spotkać można gąski z kregu Tricholoma equestre i Tricholoma flavovirens oraz kurki Cantharellus cibarius. Pod brzozami jeszcze rosną koźlarze z kręgu Leccinum scabrum. Cóż, sezon się kończy ;)
Pozdrawiam, Michał.

Sławek Litwiński

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Warboss

Postśroda, 13 paź 2010, 22:34

Mam takie pytanie: Czy zbieracie Kolczaki obłączaste ? Czy nadają sie one do spożycia ? Z tego co słyszalem nadają się raczej tylko do przypraw. W moich okolicach rośnie ich bardzo dużo. Jutro chyba się przejde na grzyby, bo dawno nie byłem, mam nadzieje, że przymrozki jeszcze nie wszędzie doszły.

Kamil_Mazur

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 43247374

Postśroda, 13 paź 2010, 22:48

Zbieram kolczaki, zarówno obłączaste jak i rudawe. U mnie w domu są używane do wszelkich potraw z grzybów, zdarzało się nawet je suszyć, tyle że nie wyglądają wtedy najlepiej. Ale to fakt, że sporo ludzi ich nie zbiera, bo często widać poprzewracane owocniki.

Michał_Lisiak

Sympatyk

Sympatyk

Postniedziela, 14 lis 2010, 12:06

Listopad zrobił się bardzo wilgotny i ciepły, więc ciekawe, czy grzyby nie zaczęły owocować. Wczoraj nieopodal Torunia stali grzybiarze z gąskami zielonkami, ponadto przy takiej pogodzie powinny pojawić się jeszcze siwki, kurki i podgzybki brunatne oraz masa fioletowych gąsówek. Jeśli któryś z Was był ostatnio w lesie, to niech skrobnie tu, jak było ;)
Pozdrawiam, Michał.

Michał_Żarnowski

Sympatyk

Sympatyk

• Lokalizacja: Dąbrowa koło Śremu(Wielkopolska)/ Środa Wielkopolska
  • Pseudonim: Żar
  • Numer GG: 2018032

Postniedziela, 14 lis 2010, 13:07

Ja w listopadzie na swojej działce znalazłem maślaki. Sąsiedzi ostatnio byli w lesie i znaleźli kilka podgrzybków brunatnych. Były niestety robaczywe.

Marcin_Chrzan

SkyPredict

SkyPredict

• Numer GG: 10813186

Postsobota, 25 cze 2011, 19:40

Czas zacząć nowy sezon grzybiarski. :) Dziś wybrałem się do lasu w celu zobaczenia czy są jakieś grzybki. Nie spodziewałem się, że coś znajdę bo to jeszcze nie pora, ale cóż, jak człowiek jest zapalonym grzybiarzem to nie może wytrzymać. Po wjechaniu do lasu przejechałem kawałeczek i moim oczom pojawiła się betka. :) Ucieszyłem się bardzo i pochodziłem jeszcze troszkę po lesie, i znalazłem kilka sztuk. Będzie jutro na obiadek. Więc teraz czekam na troszkę deszczu oraz ciepłe noce i sezon można otworzyć w pełni. A grzyby to zbieram od malutkiego dziecka, będzie z jakieś 18 lat. :)
Pozdrawiam : Marcin
Tel. 796 044 890
GG: 10813186
e-mail: marcinmch1989@gmail.com
Pogoda jak życie, nigdy nie jest stabilna

Jakub Wojewoda

• Pseudonim: jakub695
  • Numer GG: 12843583

Postniedziela, 26 cze 2011, 22:00

Ja w sobotę zebrałem kilka pieczarek, które rosły nie daleko mojego domu pod leszczyną.
Pozdrawiam

Adamo

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 33977018

Postwtorek, 28 cze 2011, 13:10

Ja uwielbiam zbierać grzyby, zbieram je już ponad 10 lat. Sezon na grzyby powoli się zaczyna. W piątek 24.06.2011 wybrałem się do lasu na jagody i przy okazji znalazłem kilkanaście kurek.
Pozdrawiam,
Adam

ania90

Postśroda, 29 cze 2011, 00:07

U mnie w Borach Tucholskich sąsiad znalazł już na działce kilka prawdziwków i kurek. Się zaczyna!

Tomasz_Linek

Sympatyk

Sympatyk

Postponiedziałek, 1 sie 2011, 23:08

Zaczyna coś się ruszać z grzybami. Polecam zajrzeć do lasu ponieważ są bardzo dobre warunki do ich rozwoju - ciepłe noce i bardzo mokro w lesie. W lipcu spadło 135 mm deszczu. Dziś nazbierałem w sumie 7 kani, około 40 podgrzybków, 5 prawdziwków. Prawdopodobnie w ciągu kilku dni zacznie się ich wysyp

Zdjęcia :P

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Ostatnio edytowano środa, 3 sie 2011, 19:53 przez Tomasz_Linek, łącznie edytowano 1 raz

Sezon 2016 do 23 paź.
57 słabych
4 średnie
1 silna

Jacek_Orzechowski

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 16098844

Postwtorek, 2 sie 2011, 09:48

W powiecie działdowskim też zaczynają pojawiać się grzybki, lecz żeby znaleźć trzeba wybrać się wcześnie, ponieważ jest sporo amatorów grzybobrania w lasach. Puki co udało mi się upolować koźlarze (niestety nie znalazłem jeszcze osaków), borowiki, podgrzybki zające i maślaki (niestety nie znalazłem jeszcze osaków). Na razie w małych ilościach, ale wkrótce powinien być wysyp. Spotkałem także podgrzybki pstre, lecz nie zbieram ich, gdyż szybko mocno sinieją i robią się miękkie. Czekam na pojawienie się podgrzybków zwyczajnych i kani ;)

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

Postwtorek, 2 sie 2011, 11:29

W lasach mojej miejscowości, jak i bezpośrednio sąsiadujących z Zielonką sytuacja jest wręcz tragiczna. Tak dużych ilości wody na rozległych odcinkach u siebie to ja jeszcze nie widziałem. Parę dni temu byłem na wycieczce rowerowej na trasie Zielonka - Mokry Ług - rej. Okuniewa i wody jest tak dużo, że zaczyna pomału wlewać się m.in. na drogi pożarowe, w związku z tym niedługo już samo poruszanie się po terenach leśnych może być... niemożliwe. Mówię to z bólem, bowiem jeśli taka sytuacja będzie się dalej utrzymywać, to ze zbiorami może być bardzo słabo. A nie daj Boże, aby pojawiły się kolejne porcje silnych, długo trwających opadów deszczu.

Poniżej mapy na których doskonale zaznaczone są miejsca z największymi i najmniejszymi ilościami grzybów zbieranych do konsumpcji (wg danych od informatorów) na terenie naszego kraju (dane z wczoraj oraz dziś):

Obrazek
Obrazek
http://www.grzyby.pl
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee

Przemysław Rak

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Rakers

Postwtorek, 2 sie 2011, 12:49

Byłem gdzieś tydzień temu na grzybach znalazłem trochę kurek i kilka podgrzybków tyle że prawie wszystkie były robaczywe.:cry:
Planuje wybrać się jeszcze w tym tygodniu do lasu i mam nadzieje, że znajdę coś więcej i nie będę musiał wyrzucać. :D
Mieszkam na Podkarpaciu i z tego co pamiętam to największy wysyp grzybów był 2007 na jesień, bo w tamtym roku to była tragedia, praktycznie zero grzybów :(

Tomasz_Linek

Sympatyk

Sympatyk

Postsobota, 6 sie 2011, 17:42

Kolejne okazy :P

ObrazekObrazekObrazekObrazek