Teraz jest poniedziałek, 23 paź 2017, 08:15

Astronomia, kosmos, spadające gwiazdy...itp

Dyskusje nie ujęte w ramy innych działów, tematy dowolne.
Regulamin działu Pomimo faktu że jest to HydePark, obowiązują tu zasady netykiety, dobrego wychowania oraz poprawnej pisowni. Wszelkie łamanie tych zasad grozi ostrzeżeniami!
  • Autor
  • Wiadomość

Sizorek

• Pseudonim: Sizorek
  • Numer GG: 5484197

Astronomia, kosmos, spadające gwiazdy...itp

Postponiedziałek, 9 sie 2010, 14:11

Między 12 a 14 sierpnia 2010 będziemy świadkami maksimum przelotów meteorytów z roju Perseidów. Maksimum przelotu 120-160 meteorytów na godzinę możemy oglądać 12 sierpnia , jak udało mi się wyszukać w Googlach, widowisko zacznie się już od godziny 16, jednak słyszałem również o tym, iż mogą się one opóźnić o kilka godzin i mogą być widoczne w nocy z 12 na 13 sierpnia. Zapraszam wszystkich do spoglądania w niebo. Staram się je obserwować co roku, jednak pogoda i księżyc często mi przeszkadzają i w sumie udało mi się je zobaczyć dwa razy. W tym roku będzie inaczej, księżyc nie będzie przeszkadzał teraz pozostaje fakt, czy pozwoli nam na obserwację bezchmurne niebo. :P

Quantz

• Ostrzeżenia: 2
  • Pseudonim: Jak profil :P
  • Numer GG: 5862889

Re: Perseidy 2010

Postponiedziałek, 9 sie 2010, 14:43

A w której części nieba można je oglądać xD? Najlepiej żeby ktoś powiedział tak na " chłopski rozum" bo kompletnie nie czaje tych obliczeń stopni i inne określenia typu, obok Kasjopei czy jakoś tak :D.

Sizorek

Perseidy 2010

Postponiedziałek, 9 sie 2010, 14:53

Wydaje mi się że będzie to pomiędzy dużym, a małym wozem, konkretnie za "dyszą" dużego. ;] Zresztą, przelot około 120 na godzinę co daje 2 perseidy na minutę to nie sposób ich nie zauważyć :P

bureczka89

• Pseudonim: burka89
  • Numer GG: 0

Perseidy 2010

Postponiedziałek, 9 sie 2010, 17:37

Polecam poczytać ten artykuł ;) W nim to dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie podaje przybliżone godziny najlepszej obserwacji. Jakby ktoś nie mógł wytrzymać całą noc po prostu nastawi sobie budzik ;)

A tutaj link: http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ ... seidy.html
Jestem szaleńcem, który kocha to co niebezpieczne...

Pozdrawiam, Lilka ;)

Karol Szyszko

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: SzychaK
  • Numer GG: 18761774

Perseidy 2010

Postponiedziałek, 9 sie 2010, 17:40

O jak fajnie. Będzie niezłe widowisko pod warunkiem, że niebo nie zostanie zakryte przez chmury.(albo burzę :P ). Ostatnio takie „show” oglądałem jak spadały Leonidy dawno dawno temu. Chyba nie miałem wtedy jeszcze dziesięciu lat.
Trofea
Burze- 30
Funnel Cloud- 1
Shelf Cloud- 4
Wall Cloud- 2
Dust Devil- 1

-
E-mail:
karolf1fan@gmail.com
-
Powodzenia w sezonie!

Jakub_K

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Delano

Perseidy 2010

Postponiedziałek, 9 sie 2010, 19:46

Ja już od dwóch dni wypatruję perseidów. Ale czekam na czwartek piątek i sobotę. Wtedy ma spadać ich najwięcej. Jest to bardzo ciekawe zjawisko.
Rzadko mamy okazję zobaczyć tak wiele "spadających gwiazd". Perseidy obserwuję już od kilku lat. Zawsze przeszkadzała mi pogoda, a dokładniej zachmurzenie.
Także trzymajmy kciuki za aurę. Oby niebo było bezchmurne przez najbliższe dni, albo przynajmniej przy najbliższych nocach.
Obrazek

Damian Zbieg

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: congestus
  • Numer GG: 8436566

Postponiedziałek, 9 sie 2010, 20:16

Quantz napisał(a):A w której części nieba można je oglądać xD? Najlepiej żeby ktoś powiedział tak na " chłopski rozum" bo kompletnie nie czaje tych obliczeń stopni i inne określenia typu, obok Kasjopei czy jakoś tak :D.

Rój Perseidów wziął nazwę od konstelacji Perseusza, na tle którego znajduje się jego radiant [ punkt na sferze niebieskiej, z którego zdają się wylatywać jego meteory]. Wieczorem, tak po 22h konstelacja znajduje się nisko nad północo wschodnim horyzontem. Przez następne godziny wschodzi coraz wyżej i nad ranem [ godzina 03-04 ] znajduje się już bardzo wysoko nad wschodnim horyzontem.

Oto mapka przedstawiająca lokalizację gwiazdozbioru.

http://astrojawil.pl/foto3/2006_08_12_perseidy.gif

Data nie ma większego znaczenia, gdyż rój ten osiąga każdego roku maksimum właśnie w granicach 12-14 sierpnia. Ważne jest też, by nie patrzeć bezpośrednio na tę konstelację, ale w jej pobliże, gdyż meteory pojawiają się jakieś kilkanaście stopni od radiantu.

Tak więc spoglądajmy na niebo północno-wschodnie i wschodnie ;)

Ernest_Garbacz

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: ERNIX
  • Numer GG: 5276128

Perseidy 2010

Postponiedziałek, 9 sie 2010, 22:05

Ja natomiast muszę powiedzieć, że widziałem już jeden meteor,który bardzo efektownie wszedł w atmosferę ziemską. Było to bodajże 6 lub 7 sierpnia około godziny 23. Wyglądało to bardzo efektownie, gdyż meteor był widoczny 3-4 sekundy i bardzo mocno rozświetlił niebo. Jedynie nie pasuje mi jedna rzecz. Mianowicie ja widziałem go na zachodzie(lekkie odchylenie na południe 15 może 20°) więc wnioskuję, że to nie meteor z roju Perseidów... może widział ktoś także to ?
Obrazek

Artur Michalak

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 3114031

Perseidy 2010

Postwtorek, 10 sie 2010, 07:07

Jeżeli trwał tak długo i był jasny mógł być to bolid
GG 3114031
Moje zdjęcia http://artur5544.flog.pl/
Panasonic LUMIX FZ 48-głównie tym aparatem wykonuje zdjęcia
FUJI FinePix S1500

Gasdaa

Sympatyk

Sympatyk

Perseidy 2010

Postwtorek, 10 sie 2010, 14:50

Będzie je tak widać bez niczego? Jak będzie ładna pogoda? :)

Sizorek

Perseidy 2010

Postwtorek, 10 sie 2010, 14:51

Oczywiście :P I będzie je widać bardzo dobrze :]

Paweł_Cholewa

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Pseudonim: Pablo
  • Numer GG: 8739674

Perseidy 2010

Postwtorek, 10 sie 2010, 15:41

Tak, będzie je widać bardzo ładnie, miejmy tylko nadzieję że pogoda dopisze ;), bo jeśli będzie zachmurzenie to lipton... Osobiście patrząc w niebo kilka dni temu, widziałem ładne parę dobrych perseidów spalających się w atmosferze :P, ale kulminacja przed nami ;).
- Im później wyjdziemy jednak na obserwacje, tym lepiej, bo z czasem warunki do obserwacji będą się poprawiać. Nad ranem radiant roju Perseidów będzie się wznosił już ponad 60 stopni nad horyzontem i wtedy szanse zaobserwowania meteorów będą największe.

- Tradycyjne maksimum powinno pojawić się w szerokim przedziale - od godz. 20.30, 12 sierpnia do godz. 9, 13 sierpnia. Najbardziej prawdopodobny przedział najwyższej aktywności to godziny 1.30-4, 13 sierpnia - zapowiada astronom.

No to teraz trzymamy wszyscy kciuki za ładną pogodę tejże nocy, ha i na wypowiadanie życzeń przy każdej "spadającej gwieździe" xD.

Źródło: http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/art ... /303286650
Pozdrawiam - StormHunter®
Obrazek
E-mail: pawciokrk89@gmail.com Mój kanał na YouTubePawcioKrk

Jakub_K

Sympatyk

Sympatyk

Perseidy 2010

Postwtorek, 10 sie 2010, 20:29

ernix napisał(a):Ja natomiast muszę powiedzieć, że widziałem już jeden meteor,który bardzo efektownie wszedł w atmosferę ziemską. Było to bodajże 6 lub 7 sierpnia około godziny 23. Wyglądało to bardzo efektownie, gdyż meteor był widoczny 3-4 sekundy i bardzo mocno rozświetlił niebo. Jedynie nie pasuje mi jedna rzecz. Mianowicie ja widziałem go na zachodzie(lekkie odchylenie na południe 15 może 20°) więc wnioskuję, że to nie meteor z roju Perseidów... może widział ktoś także to ?

Tak się składa, że ja widziałem ten bolid. Było to koło godziny 21:40. Widziałem go w kierunku południowym, na oko ok 20 stopni nad horyzontem. Palił się na zielono, ok 3-4 sekund. Widok niesamowity. Na drugi dzień szukając info na temat perseidów, natknąłem się na forach astronomicznych na posty ludzi, którzy również widzieli to zjawisko. Pod koniec bolid podobno rozpadł się na trzy części. Tego akurat nie widziałem, bo przysłoniły mi go chmury.
Kamień ten na pewno nie był z roju Perseidów. Leciał z zupełnie innego kierunku.
Obrazek

Snak

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 591227

Perseidy 2010

Postczwartek, 12 sie 2010, 17:03

Już dzisiaj wieczorem będzie można podziwiać spadające gwiazdy :) Mam nadzieję, że coś zobaczę. Znalazłem coś na ten temat na wp.
http://odkrywcy.pl/kat,111402,title,Per ... caid=6ab10
Pozdrawiam, Artur :)
Kontakt:
GG: 591227 ( często niewidoczny)
Mail: atu@o2.pl
Obrazek

Cygnus

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Numer GG: 8697010

Perseidy 2010

Postczwartek, 12 sie 2010, 17:18

Perseidy są piękne. Ostatnio przyszło mi zaobserwować kilka meteorów, ale mam nadzieję na więcej w ten weekend ;) Przypomina mi się jeden z deszczy Leonidów, którego byłem świadkiem,to było coś...ale cóż, trzeba umieć się cieszyć i tym co teraz, dopóki nie powrócą Leonidy ze swoją intensywnością :)
Pozdrawiam, Łukasz Pajurek

Paweł_Cholewa

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

Perseidy 2010

Postpiątek, 13 sie 2010, 04:58

Niestety nie miałem okazji obserwować dzisiejszego apogeum spadających perseidów w korzystnych warunkach, byłem zmuszony do obserwacji tego zjawiska z miasta. Jednak i tak jestem zadowolony, co prawda obserwowałem niebo co jakiś czas, to jednak widziałem co najmniej kilkanaście spalających się w atmosferze meteorów, w tym jeden był większy, spalając się wytworzył dobrze widoczną smugę na niebie :P. No cóż, niezbyt wiele widziałem, ale zawsze coś, poza tym pomyślałem sobie dwa życzenia, mam nadzieje że się spełnią :P.
Pozdro ;)
Obrazek

Bartosz_S

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 8606897

Perseidy 2010

Postpiątek, 13 sie 2010, 08:39

Ja także przed północą wyszedłem na dwór poobserwować, stałem pół godziny, udało mi się zobaczyć tylko 4 perseidy. Tak jak u Pawła, oglądanie z miasta przy światłach trochę pogorszyło obserwowanie, ale ważne że te kilka zauważyłem :)
Obrazek

Mikołaj_Lulkiewicz

Sympatyk

Sympatyk

Perseidy 2010

Postpiątek, 13 sie 2010, 09:15

Ja spojrzałem w niebo około godziny 23:15, niestety było praktycznie całe pokryte chmurami, ale znalazła się na północnym-wschodzie jakaś "dziura" w chmurach i tam było widać kilka gwiazd. Obserwowałem ten skrawek czystego nieba przez niecałe 15 minut i udało mi się zobaczyć jednego spalającego się w atmosferze parseida. :) Niestety później było już tylko gorzej, o godzinie 00:10 niebo było znowu w 100% przysłonięte chmurami co uniemożliwiło mi obserwację. Szkoda, ale ważne że chociaż jednego widziałem! ;)

Snak

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 591227

Perseidy 2010

Postpiątek, 13 sie 2010, 12:23

Ja też nie za wiele zobaczyłem. Poszedłem obserwować niebo po godz. 23.00. Widziałem tylko 2 perseidy. 1 bardzo ładna i wyraźna, a drugą tylko kątem oka. Liczyłem na więcej, ale niebo obserwowałem 30-40min. :P Mieszkam też na dobrze oświetlonym osiedu...
Pozdrawiam, Artur :)
Kontakt:
GG: 591227 ( często niewidoczny)
Mail: atu@o2.pl
Obrazek

Jakub_K

Sympatyk

Sympatyk

Perseidy 2010

Postpiątek, 13 sie 2010, 19:02

Również obserwowałem wczorajsze niebo. Siedziałem na czatach miedzy godziną 22 a północą. Żałuje, że nie mogłem posiedzieć dłużej, bo najwięcej miało ich spadać w drugiej części nocy. Rano niestety trzeba było wstać do pracy. :/
Wybrałem się z kolegami na miejsce, którego nie sięgało światło latarni. Obserwowaliśmy niebo w kierunku od południa po północny zachód. Widzieliśmy dużo Perseidów, z początku liczyłem, a po jakimś czasie straciłem rachubę.

Widziałem również ten meteor:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ecf ... 148e2.html
Blask w pewnym momencie był tak silny, że lekko rozświetlił okolicę. A smuga po nim utrzymywała się przez ok 8 sekund. Widok niesamowity.

Dzisiaj również będę wypatrywał Perseidów.
Obrazek

Rafał Dzik

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Pseudonim: rafal
  • Numer GG: 6458545

Perseidy 2010

Postsobota, 14 sie 2010, 10:37

Obserwowałem nocne niebo wczoraj i przedwczoraj. Do tej pory widziałem dwa bardzo efektywne meteory, które po spaleniu się w ziemskiej atmosferze zostawiły za sobą smugę co wyglądało naprawdę niesamowicie. Do tego niebo oświetlane było przez wyładowania z odległych burz, więc obserwacje były bardzo udane ;) Dzisiaj ostatnia noc aktywności Perseidów i jeśli niebo będzie czyste również warto obserwować te piękne zjawiska.
Pozdrawiam, Rafał!
GG: 6458545
E-mail: dzikens@onet.eu

Roman_Maciejewski

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 15874655

Perseidy 2010

Postponiedziałek, 16 sie 2010, 12:39

Miałem naprawdę świetne widowisko 12 sierpnia. Spędzałem wtedy wakacje w Jaroszowicach pod Wadowicami, już 11 sierpnia podczas ogniska zaobserwowałem trochę meteorów, więc 12 sierpnia postanowiłem udać się ze znajomymi nad rzekę Skawę i tam podziwiać cały spektakl. Muszę przyznać, że przelot kilku z nich naprawdę zapierał dech w piersiach.
GG: 15874655
Pozdrawiam, Roman Maciejewski.

Karol Szyszko

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: SzychaK
  • Numer GG: 18761774

Perseidy 2010

Postponiedziałek, 16 sie 2010, 14:37

Za to ze mną bywało różnie jeśli chodzi o oglądanie „astronomicznego cyrku”. Nie wiele tego zobaczyłem, gdyż raz było widać gwiazdy, a raz nie. A szkoda. Jakoś zawsze kiedy miało być coś ciekawego na niebie, zawsze udawało mi się to zobaczyć. To zaćmienie, to leonidy... a teraz niewiele :(.
Trofea
Burze- 30
Funnel Cloud- 1
Shelf Cloud- 4
Wall Cloud- 2
Dust Devil- 1

-
E-mail:
karolf1fan@gmail.com
-
Powodzenia w sezonie!

profan

• Numer GG: 28369678

Perseidy 2010

Postponiedziałek, 16 sie 2010, 17:33

A ja nic nie widziałem :x :lol: . Od 12 do 14 sierpnia codziennie stałem w oknie ponad godzinę i nic :twisted: W końcu się wkurzyłem i poszedłem spać po 24. :D
Ostatnio edytowano czwartek, 26 sie 2010, 17:56 przez profan, łącznie edytowano 2 razy

Sizorek

Perseidy 2010

Postponiedziałek, 16 sie 2010, 20:02

Bo żeby cokolwiek zobaczyć to trzeba wyjśc na dwór, postać z 15 minut żeby przyzwyczaić wzrok jeśli oderwałeś się np. od komputera czy jasnego oświetlenia.

zaciekawiony

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Ostrzeżenia: 1
  • Pseudonim: zaciekawiony; Kuba Grom

Perseidy 2010

Postwtorek, 17 sie 2010, 10:51

Obserwowałem Perseidy na zlocie miłośników astronomii w Urzędowie. Między 23:30 a ok 2:30 (zaczynałem przysypiać) zauważyłem 67 Perseidów i 11 innych (w tym może późne Akwarydy). Pojawiły się też co najmniej dwa bolidy na -5 magnitudo . Najwięcej meteorów pojawiło się między 1 a 2 w nocy, bo prawie 40. Ci którzy dotrwali prawie do świtu mówili, że potem nie było ich już tak wiele, choć maksimum miało być nad ranem.

bureczka89

• Pseudonim: burka89

Postwtorek, 24 sie 2010, 18:53

Zastanawiałam się chwile, gdzie skrobnąć tego posta, ale w końcu umieszczam go tutaj ;)

Po roju Perseidów przyszedł czas na rój Alfa Aurygidów. Nie będzie on zapewne aż tak spektakularny jak wspomniany wcześniej, ale z pewnością zainteresuje "łowców meteorytów" ;) Zaczyna się już w nocy ze środy na czwartek. Informację o roju przekazał dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Maximum roju przewidywane jest na 1 września na godz. 9 rano naszego czasu, co jak wiadomo będzie niemożliwe do zobaczenia. Można na obserwacje wybrać się nad ranem w nocy z 31 sierpnia na 1 września. Najlepiej spoglądać na najciemniejsze miejsce na niebie i najlepiej z dala od świateł miejskich, gdyż wtedy ta obserwacja powinna być najbardziej owocna. W ciągu godziny będzie można zobaczyć od 15-20 meteorów.

Zatem polecam wszystkim obserwującym niebo do wcześniejszej pobudki. Tak 3.30 czy 4.00 myślę, iż będzie dobrą porą ;)

Linki z informacją:
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ ... igidy.html
http://www.tvn24.pl/-1,1670603,0,1,co-d ... omosc.html

I taka moja skromna uwaga. Może warto zmienić temat na Roje meteorytów, aby fani "spadających gwiazd" nie tworzyli odrębnych tematów, tylko pisali w jednym ;).
Ostatnio edytowano wtorek, 24 sie 2010, 19:01 przez Paweł_Cholewa, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Zmiana nazwy tematu

Piotrek_Koziana

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Numer GG: 25761450

Bolid nad Polską 10.10.2010

Postponiedziałek, 11 paź 2010, 00:30

Około godziny 23:40 zauważyłem na niebie niezwykle rzadkie zjawisko jakim jest bolid. Bolid jest to meteor, który po wleceniu w atmosferę ziemską efektywnie się spala i nie dosięga powierzchni ziemi. Przelot trwał zaledwie 3 do 5 sekund i rozświetlił na niebiesko całą zachodnią część nieba. Meteor mógł wziąć się z niedaleko przelatującej komety Hartleya, bądź być zwykłą planetoidą. Niewątpliwie to co zdarzyło się przed kilkudziesięcioma minutami zapadnie mi głęboko w pamięci. Wiem też jakie miałem szczęście, gdyż kiedy to się stało leżałem już w łóżku. Trudno mi jest też to wszystko opisać słowami. Mam tylko nadzieję, że może ktoś przez przypadek właśnie nagrywał jakiś film nocnego nieba, ale jest to mało prawdopodobne.

Destro23

• Pseudonim: Destro23

Re: Astronomia, kosmos, spadające gwiazdy...itp

Postponiedziałek, 11 paź 2010, 18:23

To pewnie meteor z roju Drakonidów pozostałości po komecie 21P/Giacobini-Zinner, 8 października miały swoje maksimum. Wczoraj też widziałem bolida tylko mniejszego i koło 1 w nocy.

Na rok 2011 jest przewidywana duża aktywność tego roju, nawet do 800 meteorów na godzinę (W 1933r obserwowano nawet do 10 000 zjawisk meteorowych na godzinę)

Piotrek_Koziana

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Numer GG: 25761450

Postponiedziałek, 11 paź 2010, 18:52

Destro23 napisał(a):To pewnie meteor z roju Drakonidów pozostałości po komecie 21P/Giacobini-Zinner, 8 października miały swoje maksimum. Wczoraj też widziałem bolida tylko mniejszego i koło 1 w nocy.

Na rok 2011 jest przewidywana duża aktywność tego roju, nawet do 800 meteorów na godzinę (W 1933r obserwowano nawet do 10 000 zjawisk meteorowych na godzinę)

To raczej nie był meteor z tego roju, gdyż wyglądało to podobnie jak na tym filmiku z Edmonton http://www.youtube.com/watch?v=e_2aX-784sw tak więc nie było to częste zjawisko. Meteory w rojach tak nie wyglądają.

Artur Michalak

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 3114031

Postponiedziałek, 11 paź 2010, 19:13

Jak podpowiada kolega był to bolid. Jego jasność zapewne miała z -17 mag

Bolid – meteor o jasności większej niż –4m, czyli jaśniejszy niż Wenus.

Zjawiska bolidu są bardzo rzadkie, ponieważ powstają wtedy, gdy przez atmosferę przechodzi obiekt nie tak mały jak w przypadku zwykłego meteoru (czyli przeważnie wielkości ziarnka piasku), lecz większy, często kilku- lub kilkunastocentymetrowy. Kiedy tak duży obiekt wpada w atmosferę Ziemi (co zwykle dzieje się przy prędkości kilkudziesięciu kilometrów na sekundę), jego powierzchnia nagrzewa się do temperatury kilku tysięcy stopni. Wbrew powszechnej opinii, powodem wzrostu temperatury jest silne sprężanie powietrza tuż przed czołem bolidu, a nie samo tarcie. Bolid zaczyna świecić jasno, jego przelotowi niejednokrotnie towarzyszy grom dźwiękowy, ponadto należy zaznaczyć, że tak duże obiekty czasem nie podlegają całkowitemu spaleniu i jego część (lub części) spada na Ziemię w postaci meteorytu. Bolidy czasami towarzyszą bardzo aktywnym rojom meteorów (np. Perseidom czy Geminidom), niejednokrotnie pojawiają się jednak zupełnie nieoczekiwanie. Każde zjawisko bolidu jest wyjątkowe i może dostarczyć bardzo ważnych danych dla profesjonalnych astronomów

Opisana skala magnitudo http://daktor.webpark.pl/magnitudo.html
GG 3114031
Moje zdjęcia http://artur5544.flog.pl/
Panasonic LUMIX FZ 48-głównie tym aparatem wykonuje zdjęcia
FUJI FinePix S1500

Damian Zbieg

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: congestus
  • Numer GG: 8436566

Postniedziela, 12 gru 2010, 14:22

Zbliżają się 2 zaćmienia, więc pora coś już o nich napisać.

Pierwsze zaćmienie - całkowite zaćmienie Księżyca będzie miało miejsce w godzinach porannych dnia 21 grudnia. Niestety tym razem na terenie naszego kraju go nie będziemy obserwować, gdyż rozpocznie się ono gdy zachodzący Księżyc znajdzie się ledwie kilka stopni nad horyzontem.

O wiele ciekawiej będzie dnia 04 stycznia 2011, gdyż będziemy mieli częściowe zaćmienie Słońca, ale o dużej fazie, tzn. tarcza słoneczna będzie zakryta w 79-82 procentach ;), najmocniej na północy kraju.

http://eclipse.gsfc.nasa.gov/OH/OHfigur ... -Fig01.pdf
http://cybermoon.w.interia.pl/zacmienia/img/2011.html

Zaćmienie rozpocznie się około 08;10 i trwać będzie do godz ok. 11;00. Faza maksymalna przypadnie na godzinę ok. 09;30 i będzie wyglądać tak;

http://cybermoon.w.interia.pl/zacmienia/pol_s/2011.html

Na koniec kilka porad jak prowadzić obserwacje.

UWAGA: Obserwowanie Słońca gołym okiem, bez odpowiednich filtrów do tego przeznaczonych grozi trwałym uszkodzeniem lub utratą wzroku.
Podczas obserwacji zjawisk związanych ze Słońcem należy zachować szczególną ostrożność.
Pamiętaj : Kilka sekund nieuwagi to utrata wzroku na całe życie.

Oczywiście do obserwacji tego typu zjawisk, najlepszą i najbezpieczniejszą metodą obserwacji jest metoda projekcji - (rzut obrazu Słońca na płaszczyznę). Jeżeli nie posiadasz żadnych filtrów ochronnych, dozwolone jest i wręcz nie szkodliwe kilkusekundowe zerkanie przez odpowiednio ściemniające przypadkowe przyrządy takie jak dyskietka, ciemne okulary lub zwykła opalona szybka. Pamiętaj że te przyrządy zatrzymują tylko światło (promieniowanie widzialne) ale dalej przepuszczają szkodliwe niewidzialne promieniowania w tym (ultrafioletowe). Więc patrząc przez takie przyrządy musisz pamiętać o krótkich przerwach aby oczy odpoczęły. Aby kupić filtry do obserwacji Słońca należy udać się do specjalistycznych wiarygodnych sklepów ze sprzętem optycznym, nie należy kupować filtrów w niepewnych sklepach - ma się tylko dwoje oczu.

Źródło; http://cybermoon.w.interia.pl/obserwacje/z_slonca.html

Tak więc pozostało około 3 tygodni - czas się więc szykować powoli i mieć nadzieję, że pogoda będzie łaskawa :)

Quantz

• Ostrzeżenia: 2
  • Pseudonim: Jak profil :P
  • Numer GG: 5862889

Postniedziela, 12 gru 2010, 17:40

Jeżeli tyle zakryje słońce to ciekawe czy będzie automatycznie ciemniej :P jak tak to szał :P, a jak dojdą niestety do tego chmury to może być tak że o 9,30 będziemy mieli co najmniej późne popołudnie ;p.

Piotr_Żurowski

Rzecznik Prasowy / Moderator

• Pseudonim: piotr_z21

Postniedziela, 12 gru 2010, 20:21

Przyznam się, że nie mogę się już doczekać tych zaćmień ponieważ zawsze je oglądam jeśli nie przeszkadza w tym pogoda. Zawsze chciałem zobaczyć na własne oczy całkowite zaćmienie Słońca, jednak będę musiał wyjechać za granice ponieważ w Polsce takie zjawisko występuje dość rzadko. :( Życzę ładnej pogody w czasie zaćmień. 8-) Pozdrawiam.
Rzecznik Prasowy Stowarzyszenia Skywarn Polska / Polscy Łowcy Burz
Pozdrawiam, Piotr Żurowski

Tel:+48 698 284 782
e-mail: rzecznik.lowcyburz@gmail.com
https://www.facebook.com/piotr.zurowski
Obrazek

Wojtek_Bartula

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Wojtek_B
  • Numer GG: 3774920

Postniedziela, 2 sty 2011, 21:04

Chciałem przypomnieć że 4 stycznia w godzinach porannych będzie częściowe zaćmienie słońca. Wg dzisiejszych prognoz na mniejsze zachmurzenie mogą liczyć tylko mieszkańcy południowych krańców Polski (wg COSMO).
Oby się przejaśniło ;)

Ktoś wie od której dokładnie się to zacznie?
Mój kanał na YT

Convective Addiction ;D

Paweł_Cholewa

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

Postniedziela, 2 sty 2011, 21:28

Wojtek_Bartula napisał(a):Chciałem przypomnieć że 4 stycznia w godzinach porannych będzie częściowe zaćmienie słońca. Wg dzisiejszych prognoz na mniejsze zachmurzenie mogą liczyć tylko mieszkańcy południowych krańców Polski (wg COSMO).
Oby się przejaśniło ;)

Ktoś wie od której dokładnie się to zacznie?

Damian w poście powyżej dawał linka ;):

Przebieg zjawiska w Polsce
dla Krakowa

Wszystkie fazy zjawiska będą widoczne z terenu Krakowa. Zjawisko rozpocznie się (początek) o godz. 08:09, Słońce dla obserwatorów z terenu Krakowa będzie maksymalnie zasłonięte o godzinie 09:31 (środek zjawiska), po czym zakończy się o godz. 11:01 (koniec).

Dla Krakowa, ale sądzę, że dla Małopolan większej różnicy w czasie nie będzie... Nie wiem jak z resztą Polski ;)
Obrazek

Jakub_K

Sympatyk

Sympatyk

Postniedziela, 2 sty 2011, 21:40

W Polsce będzie można zaobserwować głębokie zaćmienie częściowe. Księżyc przysłoni 82% tarczy Słońca. Do tego wszystkiego pora dnia, a mianowicie wschód słońca. Jednak ja chyba nie zobaczę tego niecodziennego zjawiska. Mimo, że mam wolne we wtorek to najprawdopodobniej wystąpi u mnie zachmurzenie. Jak pech to pech.
Obrazek

Michał_Lisiak

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Mikelis

Postniedziela, 2 sty 2011, 23:16

Trochę z innej beczki: sonda "New Horizons" w marcu br. przetnie orbitę Urana, czyli już pomału zbliża się do Plutona. Odległość sondy od Ziemi wynosi ok. 19 AU*, zaś do układu Plutona wynosi ok. 13 AU, zatem jest bliżej planety karłowatej niż dalej. Niestety, ani Uran ani Neptun nie zostaną przez "New Horizons" zbadane.
Pozdrawiam, Michał.
Adres email: mikelis5@wp.pl; michal.lisiak@op.pl

Piotr_Żurowski

• Pseudonim: piotr_z21

Postponiedziałek, 3 sty 2011, 23:08

Była o tym mowa powyżej ale dla przypomnienia wspomnę o tym jeszcze raz. ;) Już jutro na obszarze Polski będzie można zobaczyć częściowe zaćmienie Słońca. W czasie maksimum, które w kraju będzie widoczne około 9:30 tarcza słoneczna będzie zasłonięta w 80% ( Pomorze). Pogoda będzie sprzyjać do obserwacji zjawiska jedynie na południu jeżeli nie zakryją nieba mgły lub stratusy , natomiast im dalej na północ zachmurzanie będzie wzrastać do wystąpienia opadów śniegu. Na koniec przypominam, że zaćmienie należy obserwować przez okopcone szkło lub maskę spawalnicza ponieważ można uszkodzić sobie wzrok. 8-) Poniżej zamieszczam skrót artykułu o zaćmieniu na terenie Polski.

Jutro w całej Polsce będzie można zobaczyć częściowe zaćmienie Słońca. Nie można przegapić tego zjawiska, ponieważ Księżyc przysłoni ponad 80 procent słonecznej tarczy, pierwszy raz od 8 lat.

Zaćmienie Słońca, czyli moment gdy Księżyc znajduje się dokładnie na linii prostej pomiędzy Ziemią a Słońcem, rozpocznie się w Polsce około godziny 8:15. Na zachodzie kraju nie będzie widoczny tylko sam początek zjawiska. Maksymalna faza zaćmienia, czyli chwila, gdy tarcza Słońca będzie najbardziej przysłonięta przez Księżyc, nastąpi około godziny 9:35.

TwojaPogoda.pl
Rzecznik Prasowy Stowarzyszenia Skywarn Polska / Polscy Łowcy Burz
Pozdrawiam, Piotr Żurowski

Tel:+48 698 284 782
e-mail: rzecznik.lowcyburz@gmail.com
https://www.facebook.com/piotr.zurowski
Obrazek

Paweł_Cholewa

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

Postwtorek, 4 sty 2011, 09:00

Przebieg zjawiska w Polsce
dla Krakowa

Wszystkie fazy zjawiska będą widoczne z terenu Krakowa. Zjawisko rozpocznie się (początek) o godz. 08:09, Słońce dla obserwatorów z terenu Krakowa będzie maksymalnie zasłonięte o godzinie 09:31 (środek zjawiska), po czym zakończy się o godz. 11:01 (koniec).

Najlepsze warunki obserwowalne wystąpią w południowo-wschodnich rejonach kraju (np. Przemyśl, Rzeszów), gdzie zaćmienie rozpocznie się na wysokości ok. 5° nad horyzontem, a faza maksymalna obserwowana będzie na wysokości 13°. Najgorsze warunki obserwacyjne wystąpią w północno-zachodniej części kraju (np. Szczecin), gdzie moment maksymalny zaćmienia nastąpi na wysokości ok. 7° nad horyzontem. W Warszawie początek zaćmienia nastąpi o godzinie 8:14 na wysokości 3°, o godzinie 9:36 nastąpi maksimum na wysokości 10° (zakrycie 81,7%), o godzinie 11:04 zakończy się zaćmienie na wysokości 15°.

Właśnie nad Krakowem prawie wolne niebo od chmur, więc sądzę, że zaćmienie słońca może być bardzo dobrze widoczne :). Za niedługo wybieram się na show, mam nadzieję że żadne zbędne chmurzyska nie nadejdą :P.
Obrazek
Następna strona

Powrót do Hyde park