Teraz jest poniedziałek, 12 lis 2018, 21:45

Geologia

Dyskusje nie ujęte w ramy innych działów, tematy dowolne.
Regulamin działu Pomimo faktu że jest to HydePark, obowiązują tu zasady netykiety, dobrego wychowania oraz poprawnej pisowni. Wszelkie łamanie tych zasad grozi ostrzeżeniami!
  • Autor
  • Wiadomość

Anna Kłosińska

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Pseudonim: LoLka84
  • Numer GG: 0

Geologia

Postniedziela, 2 wrz 2012, 15:16

Witam :)! Moją wielką pasją od dziecka jest geologia. Uwielbiam chodzić po kamieniołomach, łupać młotkiem i przecinakiem w skałach, zbierać ciekawe okazy, określać wiek skał, jak powstały i snuć własne teorie na temat historii Ziemi. Moją ulubioną epoką jest jura i kreda :), ponieważ w warstwach jurajskich i kredowych można znaleźć ciekawe okazy amonitów. Odwiedzam często kamieniołom Czatkowice koło Krakowa. Tam znalazłam bardzo ciekawe okazy m.in: ząb rekina, amonit Perisphinctes (wielkość 30cm), belemnity dużych rozmiarów, rzadko spotykany amonit Orthoceras mający ok. 15cm.

Podczas praktyk geologicznych znalazłam amonita Perisphinctes, którego nie trzeba było wypreparować ze skały! Utknął między warstwami skalnymi i przy małym użyciu młotka wyciągnęłam ze szczeliny :). W warstwach dewońskich znalazłam koralowca Hexagonaria datowany na 350 mln. lat. Idealnie zachowany, prawdziwe cudeńko :). Pod zamkiem w Chęcinach, znalazłam pięknie zachowanego amonita Cardioceras, z późnej jury (oksford) i jestem z niego bardzo dumna :).

Pamiętam moją wielką radość gdy udało mi się odszukać skamieniałą miękką część małży, zwanej omułką - ciężko ją znaleźć. W warstwach karbońskich odnalazłam również przepiękną paproć nasienną (Adiantyt), skamieniałe drewno. Jeśli chodzi o minerały to oczywiście piryt, kwarc, muskowit, biotyt, szczotki kalcytowe, wielki oliwin ukryty w bazalcie i inne. Ze skał wulkanicznych, do najważniejszych dla mnie zalicza się bomba wulkaniczna, szkliwo wulkaniczne.

Wypisałam moje okazy w wielkim skrócie, te najważniejsze dla mnie :). Jestem z nich najbardziej dumna, jednak w mojej kolekcji znajduje się wiele innych ciekawych znalezisk :). Jeśli ktoś z Was również ma hopla, lub po prostu interesuje się geologią, podzielcie się swoimi ciekawymi znaleziskami, przygodami związanymi z geologicznymi poszukiwaniami :).

zaciekawiony

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Ostrzeżenia: 1
  • Pseudonim: zaciekawiony; Kuba Grom

Re: Geologia

Postponiedziałek, 3 wrz 2012, 16:05

No to masz szczęście do ciekawych miejsc, w mojej okolicy tylko piaski i żwiry, toteż udaje mi się czasem znaleźć jakieś rozproszone skamieniałości. Całkiem niedawno znalazłem nad Bugiem bardzo ładną ośródkę ślimaka - kamyk był tak wyszlifowany, że widać było tylko spiralną linię ścianek. W innym miejscu znalazłem pustą wewnątrz bułę magnetytu. A tak to czasem jakiś jurajski małż czy koralowiec.

Anna Kłosińska

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

Postponiedziałek, 3 wrz 2012, 18:15

Każdy okaz jest bezcenny, nieważne czy to małż, ramienionóg czy pospolity jeżowiec. Ja nie mam auta niestety i też moje poszukiwania ograniczają się do Krakowa i troszkę po za miastem gdzie mogę dostać się busem.

Filip_Dutkiewicz

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: mdgn
  • Numer GG: 1639923

Postponiedziałek, 3 wrz 2012, 19:57

Dużo okazów można znaleźć w PK "Dolinki podkrakowskie", bardzo ciekawe miejsca dla geologa są też w Zabierzowie w starym kamieniołomie nieopodal restauracji "Grube ryby". Jednak jakbyś miała okazję to zachęcam do odwiedzenia wsi Chotel Czerwony w gminie Wiślica. Do obejrzenia (i zabrania :P ) są tam "Jaskółcze ogony" czyli odkrywka gipsu krystalicznego. Miałem okazję je oglądać 2 lata temu, i mimo że nie jestem jakimś wielkim fanem geologii, bardzo mi się one spodobały.
Obrazek
Pozdrawiam, Filip
·Kontakt· · gg: 1639923 · mail: mdgnpwr[at]gmail.com ·

°ÞØĿŜĈҰ ŁØŴĈҰ ßǓŘŽ°
·MDGN on Youtube· · http://www.youtube.com/user/mdgn ·
Małopolska Nimbo Chasers '10

Dawid_Kaleta

Sympatyk

Sympatyk

Postponiedziałek, 3 wrz 2012, 22:57

A ja zapraszam do Żegociny :D W mojej miejscowości znajduje się kamieniołom o nazwie "Geologiczny Park Piaskowców Grodziskich". Ja jestem w tych sprawach zielony, ale często chodzę tamtędy ze szkoły i nadziwić się nie mogę jakie nieraz znajdę tam skały :D Zachęcam do przyjazdu w moje tereny ;) Tutaj jeszcze link:
http://www.parki.org.pl/parki-miejskie/ ... kich-w-daw
Zapraszam także tutaj:
Obrazek Obrazek Obrazek

Sprzęt:
Sony Alpha 55V
Sony DT 18-55mm f/3.5-5.6 SAM
Sigma 18-200 f/3.5-6.3 DC
Stacja Meteo: HAMA EWS-800

Obrazek

Anna Kłosińska

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

Postwtorek, 4 wrz 2012, 01:34

Muszę się wybrać do Żegonki :). Pięknie jest ukazane warstwowanie, na przemian łupków i piaskowców. Cudne!

Odkrywka z gipsem również zasługuje na wielki pokłon :).

Mariusz Brzegowy

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Mario
  • Numer GG: 5022855

Postwtorek, 4 wrz 2012, 07:47

Dawid_Kaleta napisał(a):A ja zapraszam do Żegociny :D W mojej miejscowości znajduje się kamieniołom o nazwie "Geologiczny Park Piaskowców Grodziskich".

No popatrz myślałem, że znam każdy kawałek tych okolic a tu proszę ;-) W sumie kojarzę ten widok z drogi wjeżdżając do Żegociny ale nie zdawałem sobie sprawy co tam jest. Może nawet dzisiaj tam podjadę ;) Geologia póki co nie jest moim zainteresowaniem ale lubię wszystko co ciekawe a temat jest na prawdę bardzo interesujący. Lola gratuluję fajnej pasji.
Obrazek
Pozdrawiam Mario
--------
GG: 5022855
email: mario85@me.com
IRC #plb: M4Rio
www: http://www.fotosik.pl/u/bochniameteo/

angelikaaaa

Postpiątek, 5 paź 2012, 12:34

Witam :).
Mam pytanko, czy aby wejść do kamieniołomu w Czatkowicach, trzeba mieć zezwolenie??? Ktoś tam pilnuje? Można wejść i kopać bez problemów?? Proszę o jakieś wskazówki, żeby mnie tam nie pogonili... :roll:

Anna Kłosińska

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

Postniedziela, 7 paź 2012, 12:34

Cześć! To zależy do którego kamieniołomu chcesz wejść, bo są dwa. Ja chodzę do tego w Młynce (tj. 0,5km od głównej drogi, na lewo). Do Młynki najlepiej iść w niedziele, wtedy jest tam jedynie stróż. Raz miałam problem z wejściem, nie chciał mnie wpuścić, a tak to zawsze wpuszczał tylko wiadomo na własną odpowiedzialność :). Powiesz Panu stróżowi, że chcesz pobrać próbki, zebrać okazy i Cię bez problemów wpuszcza, tylko nie podchodź pod ściany - raz że jest tam niebezpiecznie, a dwa stróż może sprawdzić co porabiasz w kamieniołomie i wówczas Cię wywali.
GeoLolka pozdrawia :D Obrazek Obrazek

angelikaaaa

Postniedziela, 7 paź 2012, 18:06

Cześć :). Dzięki za odpowiedź :). Z pewnością się tam wybiorę (jak tylko czas pozwoli i pogoda dopisze) :). Może uda mi się znaleźć jakieś ciekawe okazy.
Pozdrawiam cieplutko :).

Anna Kłosińska

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

Postniedziela, 7 paź 2012, 18:20

Nie ma za co :). Polecam wziąć ze sobą: wiadomo młotek, ale również przecinak, łom, dłutko oraz pędzelek. Z pewnością znajdziesz tam ciekawe okazy szczególnie na środku głównego kamieniołomu :). Tam praktycznie chodzi się po skamieniałościach, polecam też zajrzeć na niewielki nasyp drobnego materiału. Występują tam malutkie belemnity, małże, ramienionogi i in. - coś cudnego :). Górna część kamieniołomu jest również bogata w różnorodne skamieniałości. Młynka to prawdziwy skarbiec :).

Kenny

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Kenny
  • Numer GG: 2221622

Postponiedziałek, 8 paź 2012, 09:25

Geolodzy jak widać są wszędzie :). Chociaż ja od padliny wole jednak kryształki ;). Proponuje Ci poszukać amonitów z warstw keloweju (ładniej zachowane, więcej gatunków) w razie czego służę pomocą jeśli chodzi o lokalizację. W swojej kolekcji mam ładnych kilkaset okazów ale do tych najładniejszych jeśli chodzi o minerałki zaliczył bym epidoty z uralu, jeśli chodzi o skamieniałości to litocerasa z krymu. W zasadzie nie ograniczam się do terenu naszego kraju chodź rodzime okazy mają naturalnie dla mnie wyższą wartość (jakiś taki patriotyzm :)). Obecnie siedzę w Polkowicach ku chwale KGHM (ale przynajmniej robota zgodna z zainteresowaniami) ale pod Kraków zaglądam w zasadzie co weekend.

Ps. Orthoceras łodzik nie amonit taki pierwowzór tylko że rozwinięty.

Pozdrawiam i być może uda się kiedyś spotkać w terenie.
Ostatnio edytowano poniedziałek, 8 paź 2012, 16:22 przez Paweł_Cholewa, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Błędy w zdaniach

Anna Kłosińska

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

Postponiedziałek, 8 paź 2012, 21:34

Kenny napisał(a):Ps. Orthoceras łodzik nie amonit taki pierwowzór tylko że rozwinięty.
W Paleofaktach owszem piszą, że Orthoceras to łodzik, natomiast w innych lekturach piszą iż jest to amonit. U nas wykładowcy tak samo nam mówili, że jest to raczej amonit. A tak poza tym szacun za epidota :). Ja jednak wolę grzebać w "zwłokach", a w mojej kolekcji minerałów mogę wymienić oliwina pokaźnych rozmiarów w bazalcie, piryt i inne.

Kenny

Sympatyk

Sympatyk

Postwtorek, 9 paź 2012, 07:21

Ostatnia zdobycz ;). W prawdzie nie samodzielnie wykopana ale... kolekcję ozdobi :).

Meteoryt muonionalusta

Obrazek

Lola uważaj na uproszczenia w literaturze bo można się naciąć... generalnie historia wyglądała tak, że na początku były łodziki (charakterystyczny prosty przyrost przegrody do skorupy, tzw. linia lobowa) (proste mini otrocerasy) :). Potem zaczęły się zwijać i wyewoluowały 2 kolejne grupy: czyli goniatyty i clymenie zaliczane już do amonitowatych (linia lobowa typu goniatytowego, czyli taki charakterystyczny zygzag), z których clymenie wymarły w dewonie a z goniatytów u schyłku karbonu wyewoluowały ceratyty (dalsze komplikowanie lini lobowej), a dopiero z tych ostatnich amonity właściwe z charakterystyczną "krzaczkowatą" linią lobową, co pozwalało im na głębsze zanurzenia itp. ;). I tak amonity wymarły w kredzie (przy okazji wielkiego wymierania), a łodziki przetrwały i do dziś żyje np nautilus, który zachował cechę charakterystyczną dla tej grupy, mianowicie prostą linię lobową (mimo iż sam jest zawinięty jak dawne amonity).

Mam nadzieje że nikogo nie zanudziłem... bo tu ogólna tematyka mocno odmienna... Lola masz może fotki swojego Cardiocerasa?

Pozdrawiam.
Ostatnio edytowano wtorek, 9 paź 2012, 08:29 przez Paweł_Cholewa, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Polskie znaki, literówki, znaki interpunkcyjne

Anna Kłosińska

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

Postśroda, 10 paź 2012, 13:52

Trochę pomieszałeś :). Musimy to uporządkować. Według Twojego opisu Łodzik i Amonit to jedno i to samo. Nic bardziej mylnego. Te głowonogi są jedynie troszkę do siebie podobne, ale nie są identyczne. Wierząc ewolucji przodkami amonitów oraz belemnitów były bakryty, żyjące od wczesnego dewonu do triasu.

Łodzik - Gromada: głowonogi (Cephalopoda), podgromada: łodzikowce (Nautolidea). Muszla Łodzika zbudowana jest z aragonitu, podzielona wewnątrz poprzecznymi przegrodami na komory. W ciele łodzika wyróżniamy głowę z wieńcem czułków, worek trzewiowy oraz jamę płaszczową. Żyją w stosunkowo głębokich wodach ok.150-300m, wokół raf koralowych. Są dobrymi pływakami, jednak zazwyczaj przebywają na dnie odżywiając się padliną ryb, skorupiaków lub polując na nie.

Amonit - Gromada: głowonogi (Cephalopoda), podgromada: amonity (Ammonoidea). Muszla aragonitowa, podzielona na fragmokon i komorę mieszkalną - czyli na pierwszy rzut oka podobnie jak u Łodzików, ale to jest zmyła. Ważna w systematyce amonitów jest linia przegrodowa, która dzięki ewolucji stawała się co raz bardziej złożona. W dewonie słabo pofałdowana - linia goniatytowa, w karbonie - linia ceratytowa, w permie - linia amonitowa, mocno pofałdowana. Amonity żyły tylko w płytkich morzach, były słabymi pływakami, unosiły się w toni wodnej i zjadały to napotkały, czyli jakiś mały plankton. Nie polowały, nie były drapieżnikami.

Twój wymieniony Orthoceras jest skamieniałością pomocniczą w datowaniu Ordowiku i jest jednym z wielu rodzajów łodzików. Jednak jak wspomniałam jedni naukowcy mówią, że jest to łodzik, drudzy temu zaprzeczają i twierdzą, że jest to już amonit. A co jest prawdą tego nikt nie wie. Jednak chciałam jeszcze zapodać ciekawostkę. Łodziki żyją do dziś, a amonity wymarły. Jak już wspomniałam, one są do siebie podobne ale nie takie same. Różnią się między innymi trybem życia. Łodziki zanurzały się głęboko i polowały, a amonity ze względu na swoja budowę nie były w stanie zanurzyć się głęboko i nie polowały. Amonity i łodziki miały różną budowę muszli, ich wewnętrzne ścianki działowe były wygięte w przeciwne strony, dlatego łodziki mogły zanurzać się głębiej niż amonity. I ta zasadnicza różnica jest powodem wymarcia amonitów. Żyły przy powierzchni i były bezpośrednio wystawione na działania potężnych sił potopu i na obniżenie się temperatury. Natomiast łodziki w głębi mórz, gdzie temperatury są mniej więcej stałe, mogły przetrwać i nie były narażone na siłę potopu.

Nie ma sensu dyskutować. Należy badać, odkrywać i mieć własne teorie, na tym polega nauka :).

Nie mam zdjęcia mojego Cardiocerasa, ale siedzi u mnie bezpiecznie na półce :).

Kenny

Sympatyk

Sympatyk

Postczwartek, 11 paź 2012, 07:40

To ja dorzucę jednego ze swoich:

Obrazek

Okaz z przed paru lat, bardzo ciekawy ponieważ jest to bardzo wczesny "model" cardiocerasa, w towarzystwie były jeszcze peltocerasy i perisphinctesy. Dołek jeszcze nieskończony, ponieważ nie udało mi się jeszcze przekopać do keloweju :). Tylko na drodze stanęła warstwa jakiegoś bardzo twardego wapienia, pod którą mam nadzieje będzie kelowejski oolit :).
Pozdrawiam.

Kenny

Sympatyk

Sympatyk

Postśroda, 31 paź 2012, 07:42

Witam, jak by kogoś interesowało, to na weekendzie (4-6 listopada) w Krakowie odbędzie się giełda kamoli i innych świecidełek. Giełda na hali Uniwersytetu Ekonomicznego przy ulicy Lubomirskiego (okolice Ronda Mogilskiego).
Zapraszam, w razie pytań pytać :).

bigbird

Sympatyk

Sympatyk

Postśroda, 12 gru 2012, 15:43

Witajcie! Mam pewnie pytanie do milosnikow geologii. Moja kolezanka z Anglii, studiujaca geologie na 2. roku na Oxford University, musi w ramach studiow przeprowadzic wlasne badania geologiczne przez okres 4-6 tygodni w dowolnym miejscu w UK, Europie badz na swiecie. Pytala sie mnie czy znam jakies regiony w Polsce ktore bylyby szczegolnie interesujace pod wzgledem geologicznym. Dlatego wlasnie kieruje pytanie do wszystkich znajacych sie na geologii: czy mozecie polecic jakies regiony Polski ktore sa ciekawe pod tym wzgledem?
Pozdrawiam :) i przepraszam za brak polskich znakow.

Kenny

Sympatyk

Sympatyk

Postczwartek, 13 gru 2012, 07:20

Musisz uściślic co koleżankę interesuje... (paleontologia, mineralogia, sedymentologia, tektonika itd....)
a na pewno cos się znajdzie:)

Anna Kłosińska

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

Postpiątek, 21 gru 2012, 12:15

A ja radzę ogólnie zainteresować się południową częścią Polski. Koleżanka znajdzie tu pod kątem paleontologii, jak i mineralogii, górnictwa itd.

Sebastian Kupczyk

Moderator

Moderator

• Numer GG: 40983767

Postponiedziałek, 27 maja 2013, 16:01

Wczoraj wybrałem się w okolice Lanckorony. W lesie nieopodal Lankorońskiej góry na wys. ok. 390m n.p.m. znalazłem ciekawe odsłonięcie tamtejszych skał, a dokładniej rzecz ujmując fliszu karpackiego, powstałe najprawdopodobniej w wyniku osunięcia się ziemi. Okolice Lanckorony są terenem wybitnie osuwiskowym. Oto owe odsłonięcie (dobrze widać na nim bieg warstw skalnych):

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Poniżej fotka, przedstawiająca 2 okruchy skalne z tamtego miejsca ze słabo widoczną laminacją

Obrazek

I jeszcze screen pokazujący dokładną lokalizację odsłonięcia jakby ktoś chciał się wybrać ;)

Obrazek
Pozdrawiam, Sebastian Kupczyk

Tel. kom. 513335090
E-mail: sebastian.kupczyk@gmail.com
blog: http://meteopasja.blogspot.com/

Kenny

Sympatyk

Sympatyk

Postwtorek, 28 maja 2013, 07:05

Witam tak szczerze powiedziawszy to wygląda to na stary kamieniołom piaskowca dość grubo ławicowego (tani dobry materiał budowlany). Taki materiał raczej nie jest skory do osuwisk, te najlepiej rozwijają się na łupkach.
Fajna miejscówka, pozdrawiam.

Anna Kłosińska

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

Postponiedziałek, 15 lip 2013, 11:47

Witam :). Ostatnio jestem dość często w terenie i mam kilka ślicznych foteczek :). Przesyłam zdjęcia z moich wypadów geologicznych.

Obrazek - Kamieniołom granitoidu w Szklarskiej Porębie.
Obrazek -W kamieniołomie znalazłam piękny kwarc ze skaleniem w środku.
Obrazek - Ten kryształ kwarcu rozdzierał serducho moje i koleżanek, ponieważ siedział w olbrzymim głazie i nie dało się go wyciągnąć bez jego uszczerbku :(. Postanowiłyśmy jednak go uwiecznić na zdjęciu.
Obrazek - Kolejny z okazów, gdzie musieliśmy się obejść smakiem. Piękny epidot w granitoidzie.
Obrazek - Pani geolog we własnej osobie :).
Obrazek - Odkrywka była pod ochroną, więc łupać młotkiem nie można było za bardzo, natomiast przy odrobinie szczęścia można było znaleźć piryt. Nie byłabym sobą gdybym nie znalazła choć małych ziaren pirytu :). Jak widać woda zabarwiona jest na kolor rdzawy co świadczy o obecności żelaza na plus trzecim stopniu utleniania, oraz siarczków.
Obrazek - Duże nagromadzenia siarki.
Obrazek - Miękinia (okolice Krzeszowic). Na konferencji geologów w terenie mogliśmy oglądnąć min. porfiry kwarcowe w nieczynnym kamieniołomie.
Obrazek - Kamieniołom z porfirami.
Obrazek - Widok na Tenczynek:).

Wybrałam jedne z najciekawszych fotek. Czekam teraz na Wasze z wypadów geologicznych :).

zaciekawiony

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Pseudonim: zaciekawiony; Kuba Grom

Postponiedziałek, 15 lip 2013, 18:07

W zeszłym roku byłem na zjeździe astronomicznym koło Urzędowa na Lubelszczyźnie, i podczas spaceru znalazłem wśród odłamków płytko leżącego wapienia taki ładny odcisk z ośródką:
Obrazek
Obrazek
Sam kamień z odciskiem był za duży, dlatego wziąłem sobie tą część która wypadła.

Kenny

Sympatyk

Sympatyk

Postpiątek, 19 lip 2013, 13:33

My ostatnio tylko złoto płuczemy...
Jakoś w przyszłym tygodniu planujemy dłuższy wypad na agaty ale zobaczymy... jak będzie tak gorąco jak do tej pory to raczej nic z tego nie wyjdzie... :(. Postaram się wrzucić jakieś fotki... chociaż ostatnio krucho u mnie z aparatem.. :(
Pozdrawiam.
Ostatnio edytowano piątek, 19 lip 2013, 14:45 przez Paweł_Cholewa, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Goronco? Błędy w zdaniach

Anna Kłosińska

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

Postpiątek, 9 sie 2013, 00:24

Bardzo ładny amonit Ci się trafił :). Wydaje mi się, że jest to Hoploscaphites constrictus, z kredy górnej. I natrafiłeś chyba na samca :). Samice osiągały nawet 6cm.

navi77

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 49625609

Postniedziela, 15 cze 2014, 18:32

Też bawię się od roku w paleontologa, kopie w okolicach Kraśnika w okolicznych wąwozach. Kilka okazów dołączam na fotce ;)

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... b0b35.html

Rafał_L

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Raflis

Postczwartek, 19 cze 2014, 22:43

Ja też interesuję się geologią a zwłaszcza mineralogią i od dziecka zbieram skały i minerały. Odbyłem nawet studia podyplomowe z zakresu geologii na UAM-ie w Poznaniu. W mojej kolekcji posiadam różne ciekawe kamienie takie jak: kryształ górski, ametyst, cytryn, kwarc różowy, kwarc zadymiony, apofyllit, piryt, markasyt, chalkopiryt. romboedryczne kryształy kalcytu, psie zęby, aragonit, egiryn, czarny turmalin (szorl), fluoryt, krzemień pasiasty, sodalit, halit, skalenie, rubin i inne. Wśród skał można wymienić: granitoidy (głównie granit oraz mikrogranit), gnejsy, migmatyt, różnego rodzaju łupki krystaliczne i dachówkowe oraz łupek grafitowy, wapienie, marmury, kwarcyt, piaskowiec, węgiel kamienny, sól kamienna. Zbieram również skamieniałości. Posiadam skamieniałe belemnity (rostrum), amonit (niestety, nie wiem, jaki to gatunek), trylobit oraz aragonitowe koralowce. To tyle.
Pozdrawiam.
Pozdrawiam,
Rafał
email: rlisiak4@wp.pl

Kenny

Sympatyk

Sympatyk

Postponiedziałek, 7 lip 2014, 07:12

Wybiera się ktoś na Lwóweckie Lato agatowe?

Pozdrawiam.

Anna Kłosińska

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

Postwtorek, 19 sie 2014, 15:40

Witam :). Ostatnio odbywałam praktyki w Krośnie (23-26 lipiec). Załączam poniżej zdjęcia.

Obrazek - Piaskowce grubo, średnioziarniste, zbudowane ze żwiru, zlepieńce żwirowe.

Obrazek - Rezerwat Przyrody "Prządki", nie mogłam się powstrzymać i musiałam się trochę powspinać :). Skałki są zbudowane z gruboziarnistych piaskowców ciężkowickich, wieku eoceńskiego.

Obrazek - Rezerwat Przyrody "Prządki".

Obrazek - W innej odkrywce mogliśmy podziwiać łupki margliste, a w nich szkielety ryb, a nawet ich łuski.

Obrazek - Ponoć kobiety na wiertni to pech, ja tam nie zauważyłam, żeby coś się zepsuło, wręcz przeciwnie :).

Obrazek - Cudowna wiertnia. Nie chciało się jechać, bo cztery godziny to zdecydowanie za krótko :(.

Obrazek - Osuszalnia gazu.

Obrazek - Jedna z kopalni gazu.

Obrazek - Zwiedzanie tamy nad Soliną :).

Obrazek - Nad Soliną.

Obrazek - Zwiedzanie Muzeum w Bóbrce.

Tak mniej więcej wyglądały moje praktyki :). Teraz zamierzam jechać, do Młynki na amonity i belemnity :). Potrzebny byłby mi jednak transport, więc jeśli ktoś z pod Krakowa, byłby chętny ze mną jechać, niezmiernie byłoby mi miło :).

Kenny

Sympatyk

Sympatyk

Postponiedziałek, 25 sie 2014, 09:54

Hmmm.. miło obudzic się po wakacjach :) Fajne praktyki, rybka z odkrywki w Rogach?
Ja zwiedziłem tradycyjnie Kosowskie kopalnie cynku i ołowiu :)
Za 2 tyg podkrakowskie agaty :)

Pozdrawiam.

Anna Kłosińska

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

Postwtorek, 26 sie 2014, 16:19

No to też fajnie :). Ja szukam kogoś kto, by mi użyczył auta do kamieniołomu w Młynce, na amonity, belemnity ect. Narazie jednak chętnych brakuje :/.

Kenny

Sympatyk

Sympatyk

Postśroda, 27 sie 2014, 09:54

Na takie "potworki" polowaliśmy w Kosowie...
Obrazek

Będę w krk będę miał chwilę wolnego chętnie podjadę dawno na "padlinie" nie byłem.
W Młynce zdajesię oksford?

Anna Kłosińska

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

Postponiedziałek, 1 wrz 2014, 14:25

Tak, głównie górna Jura - oksford.

Kenny

Sympatyk

Sympatyk

Postwtorek, 2 wrz 2014, 09:26

Ciekaw jestem jak odsłonięcia keloweju w okolicy Paczułtowic bo juz z 5-6 lat tam nie bywałem... :)
Na oksford też były piękne lokalizację w okolicy dawnej kopalni "Krystyna". Grzebałaś tam może?

Pozdrawiam.

Anna Kłosińska

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

Postwtorek, 2 wrz 2014, 22:51

Chodzi Ci o Tenczynek? Bo ja przegrzebałam okolice Krzeszowic po Mysłowice :D .

Kenny

Sympatyk

Sympatyk

Postczwartek, 4 wrz 2014, 13:57

To generalnie okolica tenczynka ale głęboko w lesie i dośc ciężko tam trafic...

Anna Kłosińska

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

Postczwartek, 4 wrz 2014, 23:32

Jeśli mówimy o tym samym miejscu to tak. Znalazłam tam paleobazalty (melafiry) :).

Kenny

Sympatyk

Sympatyk

Postpiątek, 5 wrz 2014, 12:31

Hmm... to chyba jednak o innym miejscu myślimy :)
Tam były tylko piaski i żwiry batonu z marglami oksfordu powyżej no i cienkimi warstwami dość nieciekawego keloweju pomiędzy. Melafiry występują znacznie bardziej na zachód i zględnie po 2giej stronie zrębu tenczynka.

Pozdrawiam.

Kenny

Sympatyk

Sympatyk

Postponiedziałek, 8 wrz 2014, 09:59

Witam. Zapowiada się, że wtorek będę miał luźniejszy w Krk, więc zamierzam się wybrać gdzieś coś pogrzebać w okolicy. Jakby ktoś miał ochotę, to niech pisze na priv z jakimiś namiarami... Mam 3 miejsca wolne w samochodzie.
Pozdro.
Następna strona

Powrót do Hyde park