Teraz jest piątek, 19 kwi 2019, 13:10


Studia związane z klimatologią i hydrologią - czy warto?

Dyskusje nie ujęte w ramy innych działów, tematy dowolne.
Regulamin działu Pomimo faktu że jest to HydePark, obowiązują tu zasady netykiety, dobrego wychowania oraz poprawnej pisowni. Wszelkie łamanie tych zasad grozi ostrzeżeniami!
 • Autor
 • Wiadomość
Offline
Avatar użytkownika

Radzyn69

Zarejestrowany

Zarejestrowany

 • Posty: 45
 • Dołączył(a): niedziela, 28 paź 2012, 14:31
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Studia związane z klimatologią i hydrologią - czy warto?

Postsobota, 4 maja 2013, 23:47

Mówi się, że hobby nie powinno być pracą. Ale czemu nie robić w życiu tego co się lubi? Tak sobie poszperałem w necie na temat studiów o kierunku klimatologii i hydrologii. Swego czasu chciałem studiować na SGH geografię, bo to zawsze był mój ulubiony przedmiot czy to w podstawówce czy w LO. Ale skończyłem kierunek... informatyka i ekonometria.
Nie był bym sobą gdyby dalej nie poszperał. Podpatrzyłem ludzi na goldenline, którzy podobne kierunki skończyli. No lekko się skrzywiłem, bo z reguły nie pracują w zawodzie. Gdzieś 70% to.... przedstawiciele handlowi w różnych branżach :?
Czy ktoś tu z forum studiował klimatologię? Jest jakaś realna szansa na pracę po tym w zawodzie?
Offline

MeteoPiotr

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 241
 • Dołączył(a): niedziela, 24 lip 2011, 18:04
 • Lokalizacja: BP/Lbn
 • Ostrzeżenia: 1
 • Pseudonim:
 • Numer GG: 0

Re: Studia związane z klimatologią i hydrologią - czy warto?

Postponiedziałek, 31 sie 2015, 23:11

Witaj,
Dobre pytanie, ale będzie negatywna odpowiedź z mojej strony. Studiowałem Geografię, mimo że z Historii byłem dużo lepszy i teraz sam mocno żałuję, że nie poszedłem na politologię ze specjalnością region Pacyfiku. Geografię studiowałem, bo wiedziałem, że ten przedmiot względem Historii ma więcej możliwości.... i się przeliczyłem, ale niewiele.

Poszedłem na Geografię, bo chciałem zostać meteorologiem i dalej do tego dążę w jakiś sposób. Wysyłałem po studiach do wielu różnych instytucji (w ciągu roku) dokumenty w ramach wystawionej oferty pracy lub wysyłałem z zapytaniem o staż, to tylko jedna firma z Poznania mi odpowiedziała, że chętnie by mnie przyjęła, ale ja nie mogę tego stażu przyjąć, bo zwyczajnie nie stać mnie żeby tam się utrzymać.

Mój przedmiot na studiach przez pierwsze 3 lata był zróżnicowany, bo każdy student miał różne przedmioty z różnych dziedzin geografii, ale większość z nich nie bardzo była mi potrzebna do życia. Na 4 roku było najlepiej pod względem wiedzy i nauki w sposób praktyczny, bo uczyłem się wiele przydatnych rzeczy, które mogą się przydać później w pracy zawodowej. Na 4 roku wybrałem specjalizację taka jaką masz napisaną w temacie, czyli Klimatologia i Gospodarka Wodna. Niestety poszedłem na to co nie chciałem, bo było do wyboru jeszcze coś w stylu: Zagrożenia lub katastrofy, ale tego niestety nie pamiętam. Moja praca magisterska była bardzo mocno pod tematykę klimatologii i ją obroniłem.

Było minęło, a pracy od roku nie mam i też postanowiłem się przekwalifikować na technika informatyka, technika energetyka lub pójdę na drugie studia - informatyka i nauczę się programować mimo, że nie wiem czy to dla mnie.

Teraz dam ci Radę: ciesz się że skończyłeś takie studia a nie inne, bo wyszedłbyś na tym tak samo jak Ja, czyli nędznie, ale z Pasją. Nie polecam bardzo mocno studiowania tego przedmiotu, bo bardzo słabo na tym wyjdziesz. Ja pracy będę w tym zakresie szukał, ale wydaje mi się że znalazłem tj pisałem powyżej. Wydaje mi się, że powinienem przejść szkolenie w jakiejś firmie, która jest oferuje np: ostatnio natknąłem się na firmę MeteoPlus z okolic Wrocławia.
https://www.youtube.com/channel/UCIW_jv ... tY1rcMhMHg - mój kanał na YT jako Łowca Burz z Południowego Podlasia
Offline
Avatar użytkownika

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 4738
 • Dołączył(a): niedziela, 11 lis 2007, 20:24
 • Lokalizacja: Warszawa
 • Numer GG: 0

Re: Studia związane z klimatologią i hydrologią - czy warto?

Postwtorek, 1 wrz 2015, 22:34

Geografia tak, ale tylko w połączeniu z rozwijaniem umiejętności posługiwania się rozmaitymi programami, między innymi programami geoinformatycznymi. Żyjemy w czasach społeczeństwa informatycznego i nieznajomość specjalistycznego oprogramowania w obecnych czasach bardzo utrudnia poszukiwania w miarę porządnej pracy. Ponadto na takich studiach trzeba wyróżniać się z ogółu i zdobywać znajomości, które potem będzie można wykorzystać. W chwili obecnej niestety niewiele kierunków daje możliwość zapewnienia sobie pracy w zawodzie. Jeśli już, to coś związanego z informatyką, telekomunikacją i energetyką. Również wszelkie bardzo rzadkie specjalizacje warto brać pod uwagę (mówie tu głównie o studiach inżynieryjnych). Nie wspominam o lekarzach (medycynie), bo ci zawsze będą potrzebni. Zawsze trzeba dbać o znajomość specjalistycznego oprogramowania i języków obcych. Jeśli nauczysz się dobrze programować, twoje szanse znalezienia czegoś (nawet zbliżonego do Twojego zainteresowania) bardzo wzrosną.
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
Offline

Damian Zbieg

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 1165
 • Dołączył(a): czwartek, 25 gru 2008, 14:26
 • Lokalizacja: Żary ( Lubuskie )
 • Pseudonim:
 • Numer GG: 8436566

Re: Studia związane z klimatologią i hydrologią - czy warto?

Postczwartek, 7 sty 2016, 18:11


Powrót do Hyde park

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość