Teraz jest wtorek, 26 wrz 2017, 12:53

Poradnik : "Jak zachować się podczas tornada i burzy "

Zasady bezpiecznego zachowania się przed oraz podczas zachodzących zjawisk meteorologicznych
  • Autor
  • Wiadomość

mazur

• Ostrzeżenia: 1
  • Numer GG: 0

Re: Poradnik : "Jak zachować się podczas tornada i burzy "

Postpiątek, 17 lut 2012, 17:41

Kapsel napisał(a):Więc, czy łazienka to dobre schronienie w takiej sytuacji? Jej drzwi co prawda są centralnie na wprost przedpokoju i około 30/50 cm obok drzwi (są ustawione prostopadle) aczkolwiek od czego jest wanna.

Najlepszym schronieniem jest pomieszczenie, którego żadna ze ścian nie jest ścianą zewnętrzną. Do piwnicy nie trzeba uciekać. Skala Fujity jest przystosowana do warunków amerykańskich, a tam dominuje mniej solidne budownictwo niż u nas - dlatego, mimo że w skali jest stwierdzenie o zawaleniu się całego budynku, nasze partery wytrzymują. Najbardziej niebezpiecznie jest na piętrze lub na strychu.

Kapsel napisał(a):A co zrobić gdy zauważę już lej pędzący tuż w moją stronę?

Jeśli jesteś na zewnątrz, położyć się płasko w rowie i kazać zrobić to samo psu (albo go trzymać). I modlić się, żeby pies nie próbował wstać. Na ucieczkę nie ma czasu, chyba że biegasz przynajmniej 40 km/h. Jak się położysz plus jest taki, że trąba nie powinna Cię poderwać i rzucić z prędkością 150-250 km/h. Minus jest taki, że zawsze możesz dostać tym co trąba już poderwała - cegłą, konarem, kamieniem.
Jeśli jesteś wewnątrz i nie masz pod ręką kołdry to zawsze możesz wejść pod stół albo biurko. I KONIECZNIE być na parterze. Niestety nasz kraj zna już przypadki śmierci od trąby - m.in. osób, które w trakcie jej przechodzenia przebywały na piętrze lub strychu.
Podpis zawierał reklamę, która jest zakazana i jej niema. Następna próba umieszczenia reklamy zostanie ukarana banem.

Pawlo123

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Maniak XD
  • Numer GG: 44528484

Postczwartek, 12 lip 2012, 18:48

Może ale nie musi. Statystycznie jest większa szansa na rażenie piorunem niż uderzenie wiatru.
Tak to prawda, jeśli już jednak ujrzymy takie coś : http://www.k5kj.net/ChaseEvents/2005/20 ... 053106.jpg lub http://2.bp.blogspot.com/-_yc6imUq8is/T ... +HDR38.jpg to nie możemy tego bagatelizować, trzeba jak najszybciej uciekać z lasu. Wystarczy spojrzeć na ten film http://www.youtube.com/watch?v=GAU4gCJQS1w gdyby ktoś się tam znalazł to szansa na przeżycie nie jest wielka, zaczynając od wyładowań, które uderzają w czubki drzew, kończąc na tym szczególnie niebezpiecznym wietrze. Oczywiście ryzyko, że zaatakuje nas wiatr, którego prędkość przekroczy znacznie 140/150 km/h jest niezbyt wielkie, ale pamiętajmy, że już wiatr o prędkości 90 km/h jest bardzo groźny, a co dopiero taki ok.100-130 km/h. Taki wiatr 100 - 130 km/h jest już w stanie wywołać takie zniszczenia w drzewostanie : http://www.nzfm.co.nz/uploads/photo_5.jpg Raczej nikt z nas nie chciałby się tam znaleźć.

Ja znalazłem jedno takie miejsce w Lasach Janowskich po burzy z 16.08.2010, jednak o mniejszej powierzchni niż to ze zdjęcia. Widać było jak wiatr zaczął słabnąć po wejściu w głąb lasu iglastego, 50 metrów w głąb lasu już prawie w ogóle nie było szkód. Więc z tego akurat można by było wywnioskować, że im głębiej tym bezpieczniej, bo fala wiatru rozbija się o skraj lasu i tam stopniowo wchodząc między drzewa .... po prostu słabnie. Nadal jednak nie można się tam czuć do końca bezpiecznym. O tornadzie w lesie już wolę nie wspominać, bo silne tornada w lasach czynią całkowite spustoszenie i piekło.

Łukasz

• Ostrzeżenia: 1
  • Pseudonim: Łuka$z

Postniedziela, 12 sie 2012, 22:22

A od której kategorii tornado może porwać człowieka ? Chodzi mi czy od F1,F2 itp.

Sebek

• Pseudonim: Sebek
  • Numer GG: 25510515

Postponiedziałek, 13 sie 2012, 00:21

Moim zdaniem od F0. Jestem świadkiem trąb pyłowych (czyli nie związane z burzą czy innym zjawiskom), kiedy chciałem wejść tam(w te wiry) to rodzice krzyczeli i mi zabraniali wejść w ten wir, gdyż mógłbym stracić zdrowie (głuchota m.in).
Ostatnio edytowano wtorek, 14 sie 2012, 13:23 przez Sebastian Kupczyk, łącznie edytowano 1 raz
Powód: błędy interpunkcyjne, literówki

Zniwiarz_okrutny

Sympatyk

Sympatyk

Postponiedziałek, 13 sie 2012, 19:46

Od F0? Jakim cudem wiatr o prędkości do 116 km/h może porwać człowieka :lol:, przy takim wietrze można mieć problemy ze staniem na nogach ;). Człowiek to nie jest drzewo lub jakiś przedmiot o dużej powierzchni, który tornado ma za co "chwycić". Żeby unieść osobę, tornado moim zdaniem musi być w górnej granicy kategorii F1 (wiatr ok. 170/180 km/h), F2 to bez problemu da sobie radę.
Ostatnio edytowano wtorek, 14 sie 2012, 13:22 przez Sebastian Kupczyk, łącznie edytowano 1 raz

Sebastian Kupczyk

Moderator

Moderator

• Pseudonim: StormChaser
  • Numer GG: 40983767

Postwtorek, 14 sie 2012, 13:40

Największy wiatr z jakim miałem w życiu do czynienia występował podczas orkanu Cyryl, kiedy to przebywałem w Bukowinie Tatrzańskiej. Pamiętam, że w nocy stacja IMGW w tej miejscowości zarejestrowała porywy, przekraczające 160 km/h, ale nie odważyłem się wtedy wyjść na zewnątrz, bo wszystko latało. Największy wiatr jaki doświadczyłem na sobie to nieco ponad 130 km/h, tak szacuję jego prędkość. Było to ubiegłego roku w marcu, na powierzchni zamarzniętego Czarnego Stawu Gąsienicowego w Tatrach. W tym dniu stacja na Kasprowym Wierchu często notowała porywy wiatru, przekraczające 120 km/h, a wiadomo, że to jednak w kotłach polodowcowych halny wieje z największą siłą, dlatego też uważam, że porywy w miejscu mojego przebywania spokojnie przekraczały 130 km/h. Jestem sceptyczny co do oceniania prędkości wiatru, zwykle ją zaniżam, a nie zawyżam. Jednak tam wiatr był na tyle silny, że miałem duże problemy z ustaniem, stać można było tylko w pozycji mocno pochylonej z napiętymi mięśniami, ale i tak często trzeba było przykucnąć. A więc tak mniej więcej wygląda wpływ prędkości rzędu 130-140 km/h na ludzkie ciało. Jeśli chodzi o dzieci czy ludzi drobnej postury to wiatr o takiej sile nie byłby ich w stanie jeszcze porwać, ale myślę, że ze staniem nawet w pozycji mocno pochylonej byłby duży problem i byłoby to raczej niemożliwe (w wieku 13 lat miałem do czynienia z wiatrem rzędu 125 km/h i nie dałem rady ustać, musiałem kucnąć i się mocno trzymać kogoś). Wg mnie dopiero wartości powyżej 150 km/h są już naprawdę niebezpieczne jeśli chodzi o utrzymanie się, nawet kucając, dla średniej wagi człowieka. Taki wiatr nie uniósłby jeszcze młodego człowieka w powietrze, ale przesuwał by go po powierzchni ziemi.
Pozdrawiam, Sebastian Kupczyk

Tel. kom. 513335090
E-mail: sebastian.kupczyk@gmail.com
blog: http://meteopasja.blogspot.com/

Wojtek_Bartula

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Wojtek_B
  • Numer GG: 3774920

Postwtorek, 14 sie 2012, 13:53

Sebek napisał(a):Moim zdaniem od F0. Jestem świadkiem trąb pyłowych (czyli nie związane z burzą czy innym zjawiskom), kiedy chciałem wejść tam(w te wiry) to rodzice krzyczeli i mi zabraniali wejść w ten wir, gdyż mógłbym stracić zdrowie (głuchota m.in).

Tak wygląda przemieszczanie się podczas wiatru w porywach do 170 km/h:

Mój kanał na YT

Convective Addiction ;D

Magdalena Izdebska

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Pasjonatka

Postczwartek, 16 sie 2012, 11:52

Brawo dla tych Panów :? .....Zwłaszcza na tym pierwszym filmiku. Ale dzięki temu filmikowi można zobaczyć, że z tak silnym wiatrem nie ma żartów. W takich wypadkach jeżeli oczywiście nie mamy się gdzie schronić najlepiej położyć się i skulić na ziemi najbezpieczniej w jakimś rowie i po prostu przeczekać.
adres e-mail: cytri229(at)wp.pl, tel. 669595396
BURZE w 2012r.: 13
Shel cloud: 7
Funnel cloud: 1
Mammatus: 9
Tornado: 0
Grad: 0
Downburst: 3

"Dzieciństwo jest królestwem, w którym nikt nie umiera"

Grzegorz_Kostrzewa

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Pseudonim: Gregs

Postpiątek, 17 sie 2012, 09:57

Po burzy albo ulewie też trzeba uważać szczególnie w górach, gdzie mogą nas zaskoczyć lawiny błotne. ;) W Kootenay Lake Kanada niespełna kilka dni temu nastąpiło osuwisko, jak podają świadkowie w czasie zejścia lawiny było ciepło i słonecznie, University of Oregon opublikował opracowanie kilka lat temu, gdzie eksponuje kwestie, które decydują o stabilności gruntu i powodować erozję gleby podczas ulewnych deszczów. Usuwanie roślinności, które zazwyczaj chroni tereny górskie przez błota, jest bardzo ważnym czynnikiem.

http://www.youtube.com/watch?v=n1cCs-S5EKc

meteostereo

Postpiątek, 9 lis 2012, 17:09

Zwłaszcza góry są niebezpieczne. Jak już zaczyna trochę mocniej padać, to lepiej nie wchodzić na szczyt, tylko zejść i spróbować innego dnia, przy bardziej korzystnej pogodzie!

Pawlo123

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Maniak XD
  • Numer GG: 44528484

Postczwartek, 11 kwi 2013, 01:17

Poprzednia strona

Powrót do Bezpieczeństwo