Strona 1 z 2

Poradnik : "Jak zachować się podczas tornada i burzy "

: niedziela, 17 sie 2008, 19:22
autor: Dariusz_Wierzbicki
''Jak zachowywać się podczas burzy i Trąby powietrznej ''


Rozdział 1: Jak rozpoznać kiedy tworzy się trąba powietrzna :?:Pierwszym objawem tworzącej się trąby powietrznej są chmury typu stropowego tzw. Wallcloud
chmury te obniżając się i wirując wokół własnej osi są oznaką że tworzy się tornado, im szybciej się obracją i obniżają tym szybciej tornado dotyka ziemi.

W 1 fazie tworzenia się trąby powietrznej widać tzw. lejek kondensacyjny, czyli początek wyłaniającego się z chmury wallcloud leja trąby powietrznej, dość często pozostaje on tylko w tym stadium i nie czyni żadnych szkód, czasem jednak zdarza się, że lej dotyka ziemi i wtedy mówimy już o trąbie powietrznej. Zdarza się też, że nie widać gołym okiem leja, który dotyka ziemi, a tornado i tak dotyka ziemi, podnosząc różne szczątki i przedmioty, które wirują przy ziemi, poniżej leja kondensacyjnego.Rozdział 2: Jak się zachowywać kiedy tornado zmierza w naszym kierunku :?:Wielu z was myśli, że jeśli tornado zaskoczy podczas podróży samochodem, to dość bezpiecznym miejscem jest wiadukt- jeżeli znajduje się w pobliżu.
Niestety, wbrew pozorom nie jest to bezpieczne schronienie - w przypadkach silniejszych trąb powietrznych tworzy się pod nim ogromne podciśnienie, a każdy szczątek niesiony przez tornado staje się niebezpiecznym dla życia. Nawet przedmiot wielkości ołówka, każdy nawet niewielki odłamek szyby może zabić człowieka, ponieważ wiatr wiejący w wirze nadaje mu bardzo duży pęd. Bywa też tak, że tornado zasysa wszystko to, co znajduje się pod wiaduktem, włącznie z ludźmi schowanymi pod przęsłami konstrukcji. Czasami trąba powietrzna potrafi poderwać wiadukt, jednak zdarza się to w przypadkach najsilniejszych na świecie trąb powietrznych, osiągających kategorię F5 w skali Fujity i w Polsce takie coś jest to mało prawdopodobne. Zdecydowanie najlepszym schronieniem jest piwnica. Najlepiej żywioł przeczekać pod ścianą nośną budynku. Jeśli w domu nie ma piwnicy, należy się schronić w pomieszczeniu na parterze, w którym nie ma żadnych okien i znajduje się w środku budynku. Zwykle jest to łazienka. Przede wszystkim należy oddalić się jak najszybciej od miejsca gdzie zeszło tornado – To uratuję twoje zdrowie a kto wie czy nie życie .


W wielu przypadkach Tornado nie porusza się w linii prostej lecz porusza się zygzakiem ,kiedy zobaczymy takie zjawisko powinniśmy natychmiast uciekać w kierunku bezpiecznego miejsca.
Najgorzej kiedy trąba powietrzna stoi w miejscu i rośnie – oznacza to że porusza się w naszą stronę
wtedy „Natychmiast'' powinniśmy zejść do piwnicy , a jeżeli znajdujemy się w terenie np.: jedziemy samochodem to bardzo szybko powinniśmy zatrzymać samochód i udać się do pobliskiego budynku -Jeżeli budynek znajduję się dalej niż 100m to nie ma sensu do niego uciekać (tornado porusza się bardzo szybko i liczą się wtedy sekundy) ,należy wtedy położyć się w przydrożnym rowie -to pow ino ochronić nas przed latającymi szczątkami różnych przedmiotów.Rozdział 3: Jak zachowywać się podczas burzy :?:przede wszystkim jeżeli znajdujemy się w mieście powinniśmy poszukać bezpiecznego miejsca schronienia takim miejscem jest każdy budynek do którego możemy wejść , jeżeli burza zaskoczy nas w terenie otwartym np.: w górach pod szczytem wtedy należy jak najszybciej schodzić w dół zdała od szczytu najlepiej udać się do pobliskiego schroniska jeżeli nie ma takiego miejsca – to udajemy się do leśnej gęstwiny . Podczas burzy powinniśmy wyłączać telefony komórkowe oraz inne przedmioty elektroniczne które posiadamy przy sobie, rozmawianie przez telefon komórkowy podczas burzy w mieście czy gdziekolwiek indziej może skończyć się uderzeniem w nas pioruna co oznacza często śmierć .
Jeżeli znajdujemy się w domu powinniśmy wyłączyć wszystkie urządzenia elektryczne tzn odłączyć telewizory , komputery od gniazdek , nie powinniśmy przebywać blisko gniazdek elektrycznych ponieważ piorun uderzając w dom może podczas przebywania blisko gniazdka przeskoczyć na nas i po prostu nas zabić .

Najważniejszym jest jednak obserwowanie tego co się dzieje wokół nas jeżeli ujrzymy chmurę o podstawie bardzo ciemnej,leżeli do tego widać błyski i słychać odległe grzmoty to natychmiast powinniśmy opuścić park czy też las i udać się do domu .

Opracowanie: Dariusz Wierzbicki /Polscy Łowcy Burz/.

Re: Poradnik : "Jak zachować się podczas tornada i burzy "

: niedziela, 17 sie 2008, 19:40
autor: Tomasz_Machowski
Dodam coś od siebie.
Jeśli w domu nie ma piwnicy to moim zdaniem najlepiej schronić się w rogu pomieszczenia.Najlepiej w takim pomieszczeniu gdzie niema okien[podczas tornada lub trąby istnieje duże ryzyko wyrwania okna a tym samym niebezpieczeństwo wpadnięcia jakiegoś przedmiotu lecącego z wiatrem] .
Pozycje jaka moim zdaniem należy przyjąć to pozycja kocąca lub leżąca. Najlepiej położyć się w domu pod jakimś solidnym stołem [ może uchronić to nas od ewentualnych obrażeń zadanych przez upadający gruz .
Jeśli jesteśmy na otwartej przestrzeni np łąka las. tutaj już nie ma wiele do zrobienia. Szukamy jakiegoś zagłębienia w terenie i tam się kładziemy. Najlepiej jak gdzieś w okolicy jest bardzo ciężki przedmiot np Duży kamień pień drzewa[ucięty] Chwytamy się czegoś takiego i w ten sposób łącznie z kamieniem mamy większą wagę. Oczywiście jak będzie jakieś bardzo mocne tornado to wiele nam to nie pomorze .
Bardzo niebezpiecznym miejscem podczas trąby jest las tam nie dość że jesteśmy narażeni na podmuch wiatru [oczywiście nieco osłabiony] To istnieje wielkie ryzyko oberwania jakimś konarem lub możemy zostać przygnieceni przez upadające drzewo .

Re: Poradnik : "Jak zachować się podczas tornada i burzy "

: niedziela, 17 sie 2008, 20:23
autor: Artur_Surowiecki

Re: Poradnik : "Jak zachować się podczas tornada i burzy "

: niedziela, 17 sie 2008, 21:24
autor: Jarosław_Turała
W uzupełnieniu niektórych wypowiedzi trzeba zaznaczyć.

- chmurka stropowa o której wspominał Dariusz Wierzbicki jest to chmura która jakby jest jeszcze niższa od podstawy chmury burzowej. Jeśli owa chmurka jest w dalszej odległości od nas, zobaczymy ją bez trudu (fot.1), to z jej podstawy zazwyczaj obniża się śmiercionośny lej.
Fot.1 - Podręcznikowa chmura stropowa - wall cloud.

Gorsza sytuacja jest gdy owa chmurka "wisi" nad nami. Sama podstawa chmury nie musi wykazywać cech rotacji, co niektórych może zmylić, jednak są cechy dzięki której zauważymy, że chmura nad nami jest ową "stropówką", a mianowicie - szybko spadające ciśnienie,dosłownie na łeb i szyje,oraz zanik opadów deszczu, a gdy spojrzymy w góre, będziemy mieli wrażenie, że możemy dotknąć chmury.
Drugą sprawą jest tworzenie się leja. Znów mamy do czynienia z dwoma sytuacjami - jesli chmura jest daleko od nas znów zobaczymy piekne stadia schodzenia leja w kierunku ziemi, wtedy wiemy co się święci i uciekamy w bezpieczne miejsce. Jeśli nad nami tworzy sie lej, nagle podrywają się tumany kurzu bądź nale wzrasta siła wiatru. Gdy spojrzymy w górę, zobaczymy, że pewna częśc podstawy chmury stropowej zacznie się obracać, mało tego: bardzo dobra oznaką tworzenia się traby, szczególnie kiedy stoimy na łące jest widok uginających się źdzbłów trawy (okrezny ruch na małym obszarze jej występowania) zgodnie z ruchem wirowym czyli...przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Wtedy nie ma na co czekać, nogi za pas i uciekamy ;).

Miłej nocki ;)

Poradnik : "Jak zachować się podczas tornada i burzy "

: czwartek, 25 gru 2008, 19:25
autor: Damian Zbieg
Bardzo obrazowo! fajnie byłoby zobaczyć powstające tornado parę metrów od siebie. Te niebezpieczne zjawiska są takie piękne... Przynajmniej można to sobie wyobrazić.

Poradnik : "Jak zachować się podczas tornada i burzy "

: niedziela, 4 sty 2009, 15:19
autor: Artur Misztela
A ja mam takie pytanko, słyszałem kiedyś, że samochód jest też bezpiecznym miejscem przed wyładowaniami??
Czy to jest prawda??Czy podczas robienia zdjęć z samochodu na otwartej przestrzeni, jestem bezpieczny??
Z góry dzięki;)) :D

Poradnik : "Jak zachować się podczas tornada i burzy "

: niedziela, 4 sty 2009, 15:27
autor: Grzegorz_Zawiślak
Oczywiście, że będąc w samochodzie (nawet na otwartej przestrzeni) jesteś praktycznie bezpieczny. Tylko jedna ważna uwaga - podczas burzy szalejącej nad sobą miej zawsze pozamykane okna.

Poradnik : "Jak zachować się podczas tornada i burzy "

: niedziela, 4 sty 2009, 15:56
autor: Szymon_Stochmal
I jak masz cb to lepiej schowaj antenę jak możesz albo radio odstaw troszkę od siebie bo jak będziesz miał pecha i piorun zaliczy antenę to przez kabel może dojść do radia, spalić je a i ciebie po drodze odhaczyć ;)

Poradnik : "Jak zachować się podczas tornada i burzy "

: wtorek, 24 lut 2009, 01:56
autor: Artur_Surowiecki
Właśnie zastanawiam się ostatnio nad tym, żeby na naszej stronie internetowej umieścić krótki zbiór zasad zachowywania się podczas gwałtownych zjawisk atmosferycznych, w szczególności podczas burzy i tornada. Kiedyś został opublikowany artykuł na ten temat (treść powyżej). Już tu widać, że została umieszczona forma pytania i odpowiedzi. Warto by było umieścić w widocznym miejscu odnośnik do takich zasad. Trzeba będzie jednak te zasady przedstawić w miarę krótko, ale treściwie, koniecznie w punktach. Na początek dać dwa - trzy zdania wprowadzenia, a potem coś na zasadzie FAQ. Przykładowe pytanie: "Jak przetrwać w domu jednorodzinnym tornado ?" albo "Jakie są pierwsze cechy formowania się tornada?". Inne pytanie: " Jak rozpoznać, że zbliżająca burza jest bardziej niebezpieczna od zwykłej, letniej burzy z piorunami i z deszczem"?
Odpowiedzi na te pytania powinny być przedstawione krótko w punktach. Tylko w przypadku konieczności wyjaśnienia odpowiedzi (np. dlaczego przed tornadem nie chowamy się pod wiaduktem) trzeba by było dać krótkie wyjaśnienie.
A dlaczego lepiej, aby nasz poradnik odnośnie zachowywania się podczas groźnych zjawisk miałby mieć formę FAQ - dlatego, że jak sądzę, byłaby to bardziej zrozumiała i mniej nudząca forma artykułu do przeczytania dla ludzi.

Powyżej troszkę materiału już jest jeśli chodzi o bezpieczeństwo podczas burz i tornad. Ale zapewne nie wszystko zostało uwzględnione. Jeśli jest coś istotnego do uwzględnienia, to wspomnijcie o tym, ja również poszukam jeszcze jakiś dodatkowych wiadomości. Chętnie poradnik o niebezpiecznej pogodzie i sposobach przetrwania na naszą stronę www bym napisał, ale jeszcze nie teraz, gdyż mam pewne ograniczenia czasowe, których nie przeskoczę. Myślę, że około Świąt Wielkanocy coś można będzie napisać... chyba że ktoś już ma pomysł. Jeśli tak - to proszę umieszczać swoje propozycję pod moim postem. Przypominam o formie FAQ - pytanie i krótka odpowiedź, najlepiej w punktach.

Poradnik : "Jak zachować się podczas tornada i burzy "

: wtorek, 31 mar 2009, 19:54
autor: Artur_Surowiecki
^^
Jakoś nikt do mnie nie zgłosił się chociażby z jakąś częścią poradnika, o którym pisze w poście powyżej... Minął już dobry miesiąc, jutro zaczyna się kwiecień, a niebezpieczne burze będziemy mieć już za kilka tygodni. Myślę, że naprawdę warto umieścić kilka porad odnośnie bezpieczeństwa w czasie nawałnic na naszą stronę www.

Poradnik : "Jak zachować się podczas tornada i burzy "

: niedziela, 5 kwie 2009, 19:37
autor: Damian Zbieg
Zgadzam się z Arturem. Myślę, że to sprawa priorytetowa. Pomyślałem więc coś nad tym
Moja wstępna propozycja zasad wygląda mniejwięcej tak:

Tytuł: Burza i tornado - jak ochronić siebie i dobytek.

Wprowadzenie:

Każda, nawet najsłabsza burza jest niebezpieczna, gdyż nie wiemy jak się zachowa. Dlatego powinniśmy troszczyć się o
nasze bezpieczeństwo przestrzegając poniższych zasad.

Błyskawice, pioruny

Co mam robić, gdy zaczyna grzmieć i jestem w domu- wyłącz wszelkie urządzenia z zasilania.

- pozamykaj okna, by uniknąć rażenia.

Gdzie mam się schronić, gdy burza zaskoczy w polu

- unikaj samotnych drzew, gdyż one łatwiej ściągają pioruny
- gdy masz możliwość schroń się w lesie lub w pobliskim budynku
- jeśli nie, ukucnij, ale nie kładź się.

Co mam robić, a czego nie z telefonami, kijami do golfa i in

- Sprzęt pozostaw i oddal się - ważniejsze jest życie
- pod żadnym pozorem nie dzwoń, gdyż możesz ściągnąć wyładowania.
- unikaj kontaktu z metalowymi przedmiotami (ogrodzenia, słupy itp)

Czy muszę się obawiać uderzenia w samochód

- nie, gdyż samochód jest bezpiecznym schronieniem

Tornado

Jak mam się zabezpieczyć w domu

- gdy ujrzysz słup wirującego powietrza, który wszystko porywa
powiadom o tym bliskich i schrońcie się pod stołem w łazience, by uchronić się od walącego gruzu
- Pod żadnym pozorem nie podchodź do okien.
- jeżeli masz możliwość schroń się w piwnicy

Jeżeli jestem na otwartej przestreni

- schroń się w rowie, obniżeniu
- Unikaj wiaduktów, gdyż możesz być wyssany
- Unikaj też lasu, gdyż wiatr łamie drzewa

A gdy jadę samochodem

- Jeżeli tornado stoi i rośnie, to znaczy, że jesteś na jego drodze. Oddal się z tamtąd
- Jeżeli idzie w jakimś kierunku, oddal się, by nie dostać odłamkami.
- gdy jest już za późno opuść samochód i połóż się w przydrożnym rowie

Jak rozpoznać burze i na nie się przygotować

- słuchaj ostrzerzeń wydawanych w mediach
- gdy zobaczysz niskie, czarne chmury, z których grzmi i się błyska udaj się szybko do najbliższego schronienia.

To tak na początek. Niech inni się wypowiadają :)

Poradnik : "Jak zachować się podczas tornada i burzy "

: piątek, 17 kwie 2009, 23:57
autor: Damian Zbieg
Temat stoi :? :?:

Jeszcze dodam jak zachować się podczas wichur.

Dom, Ulica

Jak mam zabezpieczyć siebie i innych ?
- pochowaj wszelkie wolno pozostawione rzeczy na podwórku, by wiatr ich nie porwał ( jeszcze przed spodziewaną wichurą)
- Unikaj przebywania pod drzewami, słupami itp, gdyż wiatr może je poprzewracać.
- bez potrzeby nie opuszczaj schronienia (wyjście do miasta, czy do sklepu można odłożyć)

Nad jeziorem

- Najlepiej jak najszybciej dobić do brzegu jeszcze nim nadejdzie sztorm ( słuchanie ostrzeżeń)

Jeszcze inne zasady, ale to już przy Waszej pomocy ;)

Mam propozycję, aby zrobić jeszcze poradnik dotyczący mrozów, upałów, suszy i innych niebezpiecznych kaprysów pogody.

Ale to tylko moja propozycja.

Poradnik : "Jak zachować się podczas tornada i burzy "

: sobota, 18 kwie 2009, 21:47
autor: Michał_Lisiak

Poradnik : "Jak zachować się podczas tornada i burzy "

: czwartek, 21 maja 2009, 17:20
autor: Cashpoint
Jestem w trakcie tłumaczenia tego faq zamieszczonego na stronie spc.noaa.gov. Po ukończonej pracy dam go tu do weryfikacji i uzupełnieniu dla bardziej wyedukowanych. Połączy się go z resztą informacji zamieszczonych w tym dziale i będzie można to wszystko zamieścić na stronie głównej.

pozdrawiam

Poradnik : "Jak zachować się podczas tornada i burzy "

: sobota, 23 maja 2009, 19:24
autor: plogi
W czasie burzy gdy się jest na otwartym polu , bez drzew, gdy to my jesteśmy najwyżsi w okolicy, warto się najzwyczajniej świecie położyć na trawie czy nawet w rowie (chyba że w rowie jest woda, to nie), ja tak zrobiłem kiedyś, przemokłem co prawda do suchej nitki ale byłem bezpieczny ;)

Poradnik : "Jak zachować się podczas tornada i burzy "

: poniedziałek, 25 maja 2009, 14:28
autor: metorolodzy
Wiemy, że pioruny dążą do ziemi najkrótszą i najlepiej przewodzącą drogą. Z początku jest nią powietrze, które nie najlepiej przewodzi prąd. W końcu strumień elektronów (piorun) dociera do najwyższego punktu w okolicy, którym może być np. antena telewizyjna, samotne drzewo itp. Takim punktem może być także człowiek znajdujący się na otwartej przestrzeni zwłaszcza, jeśli trzyma coś metalowego typu parasol, łopatę itp. Najbardziej niebezpiecznym miejscem, w którym ludzie chowają się podczas burzy są właśnie samotne drzewa. Pioruny uderzają w nie, ponieważ są wysokie, ale rozgałęzienia często przechodzą przez człowieka, gdyż przewodzi on prąd lepiej niż drzewo. Dlatego ¼ ofiar porażenia piorunem to ludzie stojący pod drzewem. Piorun najczęściej uderza w brzozy, dęby, jesiony, ale nie jest to regułą w przypadku samotnie stojących lub wysokich drzew.
Jednym z bezpieczniejszych miejsc, poza domem jest wnętrze samochodu. W jego przypadku prąd spływa po karoserii do ziemi. Aby z kolei uchronić swój dom przed zagładą powinien znajdować się na nim piorunochron. Jest to zwykle miedziany drut, którego jeden koniec jest zakopany głęboko w ziemi, z kolei na dachu rozgałęzia się, a na najwyższym punkcie budynku znajduje się jego drugi koniec, ostro zakończony i sterczący w górę. Dzięki zaostrzonemu końcowi ściąga on pioruny i bezpiecznie odprowadza napięcie do ziemi.

Zasady bezpieczeństwa podczas burzy

- należy pozostawać w domu podczas burzy i nie wychodzić chyba że jest to naprawdę konieczne,
- trzymaj się z daleka od piecy, wentylatorów i innych urządzeń elektrycznych podłączonych do prądu,
- nie używaj telefonu komórkowego,
- nie używaj przedmiotów takich jak wędki, kije golfowe,
- nie przenoś łatwopalnych materiałów w otwartych pojemnikach,
- nie przebywaj w wodzie jak i w małych łódkach,
- zostań w samochodzie gdy jesteś w trakcie podróży,
- poszukaj schronienia w budynku, jaskini, kanionie,
- trzymaj się z dala od obiektów metalowych, pozbądź się metalowych przedmiotów jakie masz ze sobą,
- osoby przebywające w większej grupie powinny się rozproszyć,
- w żadnym wypadku nie kładź się na ziemi . Najlepiej Kucnij

Poradnik : "Jak zachować się podczas tornada i burzy "

: wtorek, 26 maja 2009, 16:45
autor: Cashpoint
Obiecałem, dotrzymuję słowa... Jest to tzw. tłumaczenie wolne i pisane z dość dużym rozmachem. Proszę więc o korekty dotyczące stylu, a także zamieszczonych w nim informacji (zgodność itd.) Z góry dziękuje i mam nadzieję, że komuś to się przyda.Nic na świecie nie jest w stanie całkowicie uchronić Cię od niszczycielskiej siły tornada. Jest znanych wiele przypadków brutalnej siły tornada, które niszczyło wszystko na swojej drodze, nie pozostawiając nikomu, ani niczemu szans na przetrwanie. Są to jednak tornada o sile F5 i większej w skali Fujity i są one dość rzadkim zjawiskiem(co może się zmienić w przyszłości). W rzeczywistości wiele trąb powietrznych jest nieco słabszych i niewątpliwe, że wskazówki zawarte w niniejszym artykule, pomogą Tobie i Twoim bliskim przetrwać.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Skala_Fujity(Podane informacje dotyczą terenów gdzie występowanie tornad jest na porządku dziennym, w okresie sezonu)

W domu, każdy z członków rodziny powinien wiedzieć gdzie ma się udać w razie wystąpienia tornada. Dobrze jest mieć wcześniej określone miejsce, gdzie każdy z lokatorów uda się w momencie zagrożenia (np. jeżeli nie ma szans na dostanie się do lepiej przystosowanego budynku/pomieszczenia). Latający gruz, kawałki szkła, kamieni i innych materiałów są najniebezpieczniejszym czynnikiem podczas trwania tornada. W takiej sytuacji dobrze jest mieć blisko siebie jakiś materiał ochronny tj. materac, śpiwór, gruby koc, itp.)

Gdy usłyszysz ostrzeżenie o gwałtownej burzy lub trąbie powietrznej, postaw wszystkich w gotowości. Sprawdź czy jesteś dokładnie przygotowany. Jeśli to możliwe, włącz telewizor, radio, komputer i wyczekuj na aktualne informacje dotyczące zachowania się zjawiska. Zapomnij o pomyśle dotyczącym otwierania okien, co rzekomo ma wyrównać poziom zróżnicowania ciśnienia, tornado zrobi to za Ciebie Spróbuj się dowiedzieć, gdzie najbliżej Ciebie jest jakieś bezpieczne miejsce, pozbawione okien. Może być to łazienka, magazyn sklepu lub schron. Dostań się tam jak najkrótszą drogą.

Administratorzy szkół, centrów handlowych, domach opieki, szpitalach, halach sportowych, stadionach powinni w widocznym miejscu zamieścić informacje dotyczące zasad postępowania na wypadek zagrożenia. Dobrym miejscem do schronienia są piwnice i podziemne schrony (u nas w Polsce raczej nie występują).Prognozowanie pogody nie jest do końca doskonałe i meteorolodzy nie zawsze są w stanie przewidzieć występowania danego zjawiska na określonym terenie. W tym przypadku nic nie zastąpi nam odpowiedniego czytania zachowań przyrody i najbliższego otoczenia. Musimy obserwować i nasłuchiwać:

- Silna, trwała rotacja u podstawy chmur (ang. funnel cloud). Nie jest to jeszcze tornado, ponieważ lej nie dotknął ziemi.
Obrazek
from http://www.flickr.com

- Wirujący pył lub gruz na ziemi tuż pod chmurą
- "martwy spokój", który często jest poprzedzeniem silnych opadów (deszcz lub grad). Intensywny wiatr, który często zmienia kierunki.
- W dzień lub noc - charakterystyczny dźwięk. Ciągłe ryczenie lub pomrukiwanie, które nie ustaje przez kilka sekund (podobne do grzmotów)
- W noc. Małe, jasne, niebiesko-zielone lub białe pulsowanie na poziomie gruntu. Przeważnie oznacza to zrywanie linii wysokiego napięcia przez silny wiatr.W domu z piwnicą: Unikaj okien. Udaj się do piwnicy i dla zwiększenia bezpieczeństwa schroń się pod czymś wytrzymałym i masywnym, np. ciężki stół. Staraj się schronić w miejscu, nad którym nie znajduje się nic ciężkiego(na piętrze), co przy osłabionych ścianach i podłodze, może się zwalić na Ciebie i zmiażdżyć.

W domu bez piwnicy, akademiku, lub zwykłym mieszkaniu: Unikaj okien. Przedostań się na najniższe piętro, najlepiej do pomieszczenia umieszczonego centralnie w całym budynku (łazienka, garderoba etc.). Przemieszczaj się klatką schodową lub wewnętrznymi korytarzami, z dala od okien. Kiedy już dotrzesz do punktu docelowego, gdzie chcesz przeczekać najgorsze, przyjmij taką pozycję jaka pokazana jest na obrazku poniżej. Dobrym zabezpieczeniem w takich miejscach są wanny. Pamiętaj, że nawet tutaj, dobrze jest nakryć się czymś grubym, co może ocalić Cię od spadającego gruzu itd.

Jeśli to możliwe przyjmij taką pozycję:
Obrazek

W biurowcu, szpitalu, domu starców, drapaczach chmur: Dostań się do jak najbardziej zamkniętej przestrzeni. Z dala od okien i na jak najniższe piętro. Jeśli jest taka możliwość ochraniaj głowę i poruszaj się jak najniżej podłogi. Klatki schodowe w takich budynkach są zazwyczaj dobrym schronieniem, a jeśli są niezatłoczone, stanowią dobrą drogę na niższe piętra. Nie poruszaj się windami, ponieważ w wyniku awarii zasilania, zostaniesz uwięziony.

Przyczepy campingowe i inne mobilne domy: Uciekaj stamtąd natychmiast! Nawet jeśli przyczepa jest umocowana, prawdopodobnie bezpieczniejszy będziesz na zewnątrz, gdzie przyjdzie Ci znaleźć schronienie w otwartym terenie. Większość tornad nie będzie miała najmniejszych problemów ze zniszczeniem takiej przyczepy. W takich momentach szukaj miejsca, gdzie chroni się reszta obozowiczów. Rozglądaj się za solidnymi, betonowymi budynkami, które być może stoją w pobliżu. Jeśli nie masz żadnego wyjścia, połóż się na ziemi i rękami ochraniaj głowę. Znajdź miejsce jak najdalej położone od Twojego domu, drzew i samochodów, które pod wpływem siły wiatru, mogą zostać ciśnięte w Twoją stronę.

W szkole: Staraj się zachować spokój! Przejdź do wnętrza sali lub pokoju w ustalony przez dyrekcję sposób. Przykucnij i złóż się do pozycji pokazanej na rysunku powyżej. Trzymaj się z dala od okien i wielkich pomieszczeń takich jak hale sportowe.

W samochodzie lub ciężarówce: Pojazdy są niezwykle niebezpieczne podczas tornada. Jeśli widzisz tornado, a na drodze panuje niewielki ruch staraj się jak najszybciej (przy zachowaniu wzmożonej ostrożności) przemieszczać pod kontem prostym do tornada. Przy dużym natężeniu ruchu, próbuj przedostać się na boczny pas lub mniejsze, wiejskie lub polne drogi (na tych ostatnich musisz uważać na błoto i nierówną nawierzchnię). Dobrym schronieniem przy drogach mogą być opuszczone, stare budynki lub solidne zabudowania. W sytuacji kiedy znajdujesz się na otwartym terenie, połóż się na ziemi z dala od samochodów, które mogą zostać porwane przez tornado(dobrze jest udać się do najbliższego rowu). Ostatecznym rozwiązaniem jest szukanie schronienia pod mostem. Dają one minimum ochrony przed latającymi odłamkami i same mogą stać się śmiertelną pułapką.

Otwarty teren: Tak jak we wcześniejszych przypadkach. Szukaj schronienia w wytrzymałych budynkach. Jeśli nie ma takowych w pobliżu, połóż się na ziemi, z dala od samochodów, jednocześnie ochraniając swoją głowę.

W centrach handlowych, dużych sklepach: Nie panikuj! Uważaj na innych ludzi. Jak najszybciej udaj się do wewnętrznych pomieszczeń, np. łazienki, magazynu lub innych mniejszych, z dala od okien.

W kościele, kinie: Nie panikuj! Jeśli to możliwe udaj się do wewnętrznych pomieszczeń lub holu, z dala od okien. Przyjmij pozycję jak na podanym wyżej rysunku rysunku. Jeśli nie masz tyle czasu, schroń się pod ławami, krzesłami pamiętając o zakrywaniu głowy.Trzymaj się swoich bliskich i razem czekajcie na przybycie pogotowania i innych służb ratunkowych. Jeśli potrafisz, udzielaj pierwszej pomocy poszkodowanym. Trzymaj się z dala od kałuż i innych zbiorników z wodą. Fruwające kable pozrywanych linii energetycznych nadal mogą stanowić groźne źródło porażenia prądem. Uważaj na popękane szkło, gwoździe i inne ostre przedmioty. Nie podchodź do starych lub mocno zniszczonych budynków, mogą się one w każdej chwili zawalić. Zachowaj szczególną ostrożność jeśli wiesz, iż w pobliżu znajdują się zbiorniki z paliwem, gazociągi itp. Staraj się być spokojnym i wyczekuj na jakiekolwiek instrukcje postępowania od służb ratowniczych.

źródło: http://www.spc.noaa.gov/faq/tornado/safety.html
tłumaczenie: Cashpoint

Jeśli spodobał Ci się artykuł i uważasz, że inni także powinni go przeczytać, zamieść go gdzie chcesz. Podanie źródła jest jedynym warunkiem o który proszę. W tym przypadku jest to http://www.lowcyburz.pl

Poradnik : "Jak zachować się podczas tornada i burzy "

: czwartek, 28 maja 2009, 21:19
autor: ShaMaN

Poradnik : "Jak zachować się podczas tornada i burzy "

: środa, 19 maja 2010, 21:02
autor: Stalowa_Mrówa
Jeśli chodzi o trąbę... to w jako tako bezpośredniej konfrontacji z trąba ma się znikome szanse na przeżycie? Chodzi mi o przypadek, że nie ma gdzie się ukryć, żadnego rowu czy tam budynku. Wtedy to pewna śmierć?

Poradnik : "Jak zachować się podczas tornada i burzy "

: środa, 19 maja 2010, 22:33
autor: Dariusz_Wierzbicki

Poradnik : "Jak zachować się podczas tornada i burzy "

: niedziela, 25 lip 2010, 22:49
autor: Krzysztof_Skupień
Jeśli można to dodam od siebie że spotkanie z tornadem nie zawsze oznacza pewną śmierć. W 1955 roku w USA tornado przeniosło 9 letnią dziewczynkę i jej kucyka na odległość 300 m i obojgu nic się nie stało, natomiast we wschodnich Chinach w 1986 roku tornado przeniosło 13-cioro dzieci po czym łagodnie opuściło. Co do ryzyka ukrywania się pod przęsłem wiaduktu to jest też jeden film na YT gdzie takie zachowanie uratowało życie grupy ludzi. Wydaje mi się że wszystko zależy od matki natury, która bywa kapryśna. Generalnie tornado to śmiercionośna maszyna ale czasem w pewnych okolicznościach jak widać bywa łaskawa.---------- Mam natomiast inne pytanie dotyczące burzy. Otóż jak ma się sprawa otwartych na tzw. "przestrzał" okien tj. jeśli mam jedno okno od wschodu a drugie od zachodu to czy prawdą jest że może "wpaść" piorun?? Oczywistą sprawą jest że ze względu na porywisty wiatr należy okna zamknąć, ale co z piorunami czy konieczność zamykania okien ma z nimi coś wspólnego??

Poradnik : "Jak zachować się podczas tornada i burzy "

: wtorek, 27 lip 2010, 09:59
autor: Izulka5555
Piorun nie może wpaść, bo to nie jest rzecz, a iskra elektryczna. Chyba, że byłby to piorun kulisty, który zdarza się niezmiernie rzadko i prawdopodobnie ( nie jest to zbadane ) jest plazmą. Zapewne chodziło Ci o to, czy piorun może uderzyć wewnątrz domu? Wydaje mi się to mało prawdopodobne i nie słyszałam o takim przypadku, ale polecam zamykać okna ze względu na wiatr, bo może powyrywać je z zawiasów, a także ze względu na grad, deszcz itp. :)
Pozdrawiam.

Poradnik : "Jak zachować się podczas tornada i burzy "

: wtorek, 27 lip 2010, 10:08
autor: ariasz
Piorun może uderzyć w cokolwiek, również we wnętrze mieszkania jeśli będzie otwarte okno i budynek nie będzie posiadał instalacji odgromowej. Wiatr i inne zjawiska towarzyszące burzy to inna inszość.

Poradnik : "Jak zachować się podczas tornada i burzy "

: wtorek, 27 lip 2010, 13:42
autor: Izulka5555
Dobrze, że pan mnie poprawił, ale ja nie napisałam, że to jest niemożliwe, tylko, że mało prawdopodobne :) Poza tym myślę, że fakt iż okna będą otwarte ,,na przestrzał" nie ma większego znaczenia, a osobie pytającej właśnie o to chodziło. Równie dobrze piorun może uderzyć we wnętrze domu, gdy będzie otwarte jedno okno, jak i wtedy, gdy będą pootwierane wszystkie. O to mi chodziło :) Chyba zostałam opacznie zrozumiana.

Poradnik : "Jak zachować się podczas tornada i burzy "

: wtorek, 27 lip 2010, 21:13
autor: Roman_Maciejewski
Piorun szuka jak najlepszej drogi aby rozładować ładunek elektryczny jaki posiada, wystarczy, że w pokoju znajdzie się rzecz dobrze przewodząca prąd i jeśli taka droga będzie lepiej przewodziła prąd elektryczny, to istnieje możliwość, że ładunek przemieści się w tym kierunku (co prawda jeszcze nie słyszałem o takim przypadku, żeby błyskawica uderzyła we wnętrze mieszkania, za wyjątkiem piorunów kulistych). To samo dzieje się gdy stoimy pod drzewem, jeśli uderzy w nie piorun, to prawdopodobne jest, że ładunek przeskoczy na człowieka, bo nasze ciało jest lepszym przewodnikiem od drewna. Nadal jest wiele niewiadomych co do zjawisk atmosferycznych, także błyskawic, nigdy nie można przewidzieć, w którym miejscu uderzą, jak się zachowają. Pewne jest, że najczęściej wybierają najwyżej położone punkty, więc jeśli jesteśmy w terenie, upewnijmy się, że to nie my jesteśmy tym punktem lub nie znajdujemy się blisko takowego.

A tak na marginesie, do koleżanki wyżej. Chyba zbędne są takie oficjalne zwroty jak Pan/ Pani, przecież wszyscy jesteśmy tu kolegami po fachu :)

Re: Poradnik : "Jak zachować się podczas tornada i burzy "

: poniedziałek, 27 wrz 2010, 21:50
autor: Piotr Szuster
Jak mi to powiedział znajomy fizyk:
"elektrony nie ludzie nie będą sobie robić problemów"
Prostym jest to że piorun uderzy w rzecz posiadającą mniejszy opór elektryczny np uderzy w 10 metrowy metalowy słup, a nie w 2 metrowy krzak róży.

Re: Poradnik : "Jak zachować się podczas tornada i burzy "

: sobota, 4 gru 2010, 22:33
autor: Tomasz_Czechowski

Re: Poradnik : "Jak zachować się podczas tornada i burzy "

: niedziela, 5 gru 2010, 18:27
autor: ariasz
Widocznie w tym konkretnym miejscu warunki jonizacyjne były lepsze. Nie ma reguły która by mówiła, że na 900m2 piorun uderzy akurat w topole a nie w stodołę. Obie są jednako przewodzące - drewno. Natomiast, jeśli między niby postawilibyśmy odpowiednio wysoki słup zakończony metolowym prętem i go uziemimy to piorun wybierze tę drogę.

Re: Poradnik : "Jak zachować się podczas tornada i burzy "

: piątek, 12 sie 2011, 13:29
autor: Hellann
Znalazłam wyżej wzmiankę o parasolu, jednak i tak zapytam. Ostatnio znalazłam w domu parasol z metalowym szpikulcem. Taka dosyć abstrakcyjna myśl mnie naszła, czy w centrum miasta podczas burzy można się obawiać o swoje bezpieczeństwo, trzymając taki rarytas w dłoni?

Re: Poradnik : "Jak zachować się podczas tornada i burzy "

: piątek, 12 sie 2011, 13:34
autor: Piotr_Skowroński
Trzymanie parasola podczas burzy jest dość niebezpieczne. Jak wiadomo metalowe przedmioty przyciągają pioruny. Sam słyszałem już o takich przypadkach, że ludzie chodzący z parasoli podczas burzy padali ofiarami, np 2 lata temu była mowa, że jakaś kobieta szła przez pole z parasolem i trafił ją piorun. Osobiście sam bym odradzał używania parasola podczas burzy. Lepiej zmoknąć i żyć niż zostać trafionym piorunem.

Re: Poradnik : "Jak zachować się podczas tornada i burzy "

: środa, 7 wrz 2011, 13:56
autor: Pawlo123
Dariusz, do leśnej gęstwiny ?!, to przecież bardzo niebezpieczne, każdy wie, że podczas burzy może pojawić się bardzo silny wiatr który łamie drzewa, wejście do lasu to samobójstwo według mnie. Już wiatr 80 km/h może przewrócić osłabione drzewo, a co dopiero gdy pojawi się taki, który osiąga ponad 100 km/h. Sam miałem parę razy z takim spotkanie i nie powiem, wrażenia i adrenalina jest, ale latające gałęzie mogą ostro poranić. Więc stanie przy drzewach, czy co gorsza w lesie nie jest dobrym wyborem, najlepiej stanąć w optymalnej odległości od skraju lasu, tak by drzewo nas nie przygniotło, ale żeby było większe prawdopodobieństwo, że piorun uderzy w drzewo, a nie w nas. Jeśli chodzi o tornada to oczywiście zagłębienia, jeśli jednak znajdziemy np: jaskinię to czemu by z niej nie skorzystać ?.. oczywiście głęboka jaskinia, nie taka z której tornado może na "wyssać". Jaskinię są jeszcze o tyle niebezpieczne, że mogą zostać całkowicie zalane. Jeśli jesteśmy na otwartym polu to najlepiej znaleźć zagłębienie, jeśli takiego nie ma( i tornado jest bardzo blisko) to oczywiście nie zrobimy praktycznie nic, możemy zdać się na łaskę żywiołu i liczyć na to, że wylądujemy łagodnie ...

Re: Poradnik : "Jak zachować się podczas tornada i burzy "

: sobota, 26 lis 2011, 21:56
autor: Piotr Szuster

Re: Poradnik : "Jak zachować się podczas tornada i burzy "

: czwartek, 1 gru 2011, 20:41
autor: Storm_Lady

Re: Poradnik : "Jak zachować się podczas tornada i burzy "

: piątek, 2 gru 2011, 14:36
autor: zaciekawiony
W starej gazecie z lat 30. znalazłem taki właśnie przypadek. Dwóch chłopów wracało z pola, gdy zerwała się burza. Ukryli się w rowie przydrożnym, jednak ulewa była tak silna, że woda zalała rów i jeden z nich się utopił.
A z piorunami zdarzają się przedziwne historie. A to piorun zabił niańkę, nie naruszając trzymanego przez nią dziecka, a to wpadł przez komin, rozwalił piec i wypadł oknem, a to uderzył w dzwonnicę i poraził księdza na ołtarzu. W 1936 roku burza zastała wycieczkę na Giewoncie. Uderzenie w metalowy krzyż zabiło 5 osób.

Nawiasem mówiąc, czy wielkość obrażeń zależy od siły trąby na tyle, że dałoby się ją ocenić po nich?

Re: Poradnik : "Jak zachować się podczas tornada i burzy "

: środa, 7 gru 2011, 19:17
autor: Kamil Sekulski

Re: Poradnik : "Jak zachować się podczas tornada i burzy "

: środa, 11 sty 2012, 00:21
autor: ariasz
Re: Poradnik : "Jak zachować się podczas tornada i burzy "

: niedziela, 12 lut 2012, 00:26
autor: Kapsel

Re: Poradnik : "Jak zachować się podczas tornada i burzy "

: niedziela, 12 lut 2012, 00:50
autor: Piotrek_Koziana
Tak jak już zdążyłeś zauważyć stanie przy oknie podczas tornada jest skrajnie niebezpieczne i nieodpowiedzialne. Jeśli tornado już cię zastało w domu, to najlepszym wyjściem jest się schować w łazience, w wannie. Jakbyś miał jeszcze czas do przejścia tornada, to owszem piwnica byłaby dużo lepszym schronieniem. A co do kwestii psa podczas superkomórki to ja bym nie wpadał w panikę, bo w Polsce tornada zdarzają się rzadko, nawet z tego typu burz. Jednak podczas zbliżającego się tornada trzeba przede wszystkim pamiętać o własnym życiu. To czy należy ratować zwierzę zależy od danej sytuacji, a przede wszystkim od czasu, który pozostał do przejścia żywiołu.

Mam nadzieję że pomogłem.
Pozdrawiam

Re: Poradnik : "Jak zachować się podczas tornada i burzy "

: niedziela, 12 lut 2012, 00:52
autor: Kapsel
Oczywiście Piotrze dziękuję za radę, aczkolwiek poczekam jeszcze na inne wypowiedzi, może jeszcze otrzymam jakąś radę.

Re: Poradnik : "Jak zachować się podczas tornada i burzy "

: niedziela, 12 lut 2012, 00:56
autor: Piotr_Skowroński
Co do pierwszego to jednak piwnica jest najbezpieczniejszym schronieniem podczas tornada, aczkolwiek tornado kategorii F4-F5 może również taki blok doszczętnie zniszczyć do fundamentów. W mieszkaniu oczywiście najbezpieczniejszym miejscem na schronienie się jest łazienka. Powinno schronić się skulonym w wannie i nałożyć na siebie najlepiej jakieś koce w razie ewentualnych odłamków lecących w naszym kierunku.

Co do drugiego pytanie to jak zauważysz superkomórkę burzową to obserwuj ją cały czas i spoglądaj czy nie schodzi z niej jakiś lejek. Gdy już byś zobaczyć, że zaczyna "coś" schodzić wtedy 15-20 sek. spokojnie tobie wystarczy na dobiegnięcie do rodziny, jednak z drugiej strony trzeba mieć szczęście, bądź pecha by znów uderzyło w Ciebie tornado. Osobiście jak ja by bym w twojej sytuacji to martwił się o siebie, a nie o psa, ale jak mówisz, że możesz go wziąć na ręce to ewakuuj się razem z nim.