Teraz jest poniedziałek, 25 wrz 2017, 11:36

Tak zwana "strefa"

Zasady bezpiecznego zachowania się przed oraz podczas zachodzących zjawisk meteorologicznych
  • Autor
  • Wiadomość

Schaf

• Ostrzeżenia: 1
  • Pseudonim: Schaf
  • Numer GG: 0

Tak zwana "strefa"

Postsobota, 7 sie 2010, 21:04

Cześć
Ostatnio pytałem się rodziców jakie mam zabezpieczenie przed burzowe (tzn. mieszkam na osiedlu w domkach jednorodzinnych pod lasem) i powiedzieli że mamy tak zwaną strefę. Co to jest? Może mi ktoś powiedzieć? Bo za bardzo nie wiem co to jest w ogóle. Jeżeli możecie to proszę o wytłumaczenie jak to działa :P.
Ostatnio edytowano niedziela, 8 sie 2010, 00:33 przez Paweł_Cholewa, łącznie edytowano 2 razy
Powód: Błędy w zdaniach

andrzej

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: andre
  • Numer GG: 23459953

Tak zwana "strefa"

Postsobota, 7 sie 2010, 21:09

Witam, z tego co mi wiadomo pioruny nie maja stref, ale może ktoś z "ŁOWCÓW" Ci coś więcej pomoże.
aandrew@vp.pl
tel.533552385
GG 23459953
Canon PowerShot SX120 IS

Obrazek

http://www.bobrowniki.pl/informacje,wir ... ,37,1.html

ariasz

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

Tak zwana "strefa"

Postsobota, 7 sie 2010, 21:30

Ja nie jestem pewien, ale ma to związek z aktywną instalacją odgromową. Pojęcie strefy nie istnieje w branży samoistnie, i określa przestrzeń objętą ochroną przez aktywną instalację odgromową.

http://webcache.googleusercontent.com/s ... clnk&gl=pl
Obrazek

andrzej

Sympatyk

Sympatyk

Tak zwana "strefa"

Postsobota, 7 sie 2010, 21:35

Moim zdaniem strefa a to co pisze Ariasz to dwie rożne rzeczy. Bo jak by ktoś (rodzice Schafa) myślał o piorunochronach to prawie 3/4 Polski by było w strefie :?
(Chyba ze o tym myśleli i mu wciskają bajki).
Ostatnio edytowano niedziela, 8 sie 2010, 00:34 przez Paweł_Cholewa, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Literówki
aandrew@vp.pl
tel.533552385
GG 23459953
Canon PowerShot SX120 IS

Obrazek

ariasz

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

Tak zwana "strefa"

Postsobota, 7 sie 2010, 21:40

O czym ty w ogóle mówisz? Większość, zdecydowana instalacji w naszym kraju jest pasywna. Drut, pr... a zresztą czytałeś w ogóle ten link?
Obrazek

Schaf

Tak zwana "strefa"

Postsobota, 7 sie 2010, 21:49

Spokój panowie :D. Chciałem się tylko dowiedzieć co to takiego, ale jak pamiętam to coś mówili o jakimś maszcie.

ariasz

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

Tak zwana "strefa"

Postsobota, 7 sie 2010, 21:53

Jeśli mówili coś o maszcie prawdopodobnie masz aktywną instalację odgromową, więcej w linku który podałem wyżej.
Obrazek

andrzej

Sympatyk

Sympatyk

Tak zwana "strefa"

Postsobota, 7 sie 2010, 21:54

Podam przykład. W zakładzie w którym pracuje są piorunochrony (naprawdę z prawdziwego zdarzenia, a mogę coś na ten temat powiedzieć bo jestem strażakiem w OSP prawie 14 lat i wiem jak wygląda dobre zabezpieczenie przed piorunami), a niecały miesiąc temu w ten właśnie zakład uderzył piorun. Konsekwencje były takie ze popaliły się wagi w tym zakładzie i oddalona o ok. 50 m. pompa w oczyszczalni ścieków (prawdopodobnie to było spowodowane polem magnetycznym, które powstało pomiędzy zakładem pracy a oddalonymi liniami wysokiego napięcia (100000W) które są oddalone ok 200m). Widziałem miejsce uderzenia, oderwane parę kawałków z komina. (Ariasz jak coś pisze źle to sorry)
aandrew@vp.pl
tel.533552385
GG 23459953
Canon PowerShot SX120 IS

Obrazek

Schaf

Tak zwana "strefa"

Postsobota, 7 sie 2010, 22:00

Andrzej, i to były zwykłe piorunochrony czy ten maszt? Czytałem to co dał ariasz o tym maszcie odgromowym i wygląda to całkiem bezpiecznie ;). Tylko że jak chodziłem po naszym osiedlu to nie widziałem nigdzie takiej anteny, wiecie może gdzie coś takiego szukać?

andrzej

Sympatyk

Sympatyk

Tak zwana "strefa"

Postsobota, 7 sie 2010, 22:07

No właśnie o tym pisze. Nie zapytał się Ciebie czy macie takie maszty, a pisze, że jesteście bezpieczni. Jutro jak się dowiem coś więcej na ten temat (czy samemu można takie coś założyć i ile to kosztuje), to ci napisze (mój zakład ma nie tylko jeden, taki maszt. pow. użytkowa wynosi 5 hektarów).

Nie piszemy na forum całych zdań z "capsem", to jest ostatnie upomnienie
Moderacja

Edit: Tu jest wszystko na ten temat.

Instalacja odgromowa (z ang. LPS - Lightning Protection System, pop. piorunochron) - instalacja chroniąca obiekty przed porażeniami wynikłymi z wyładowań piorunowych. Stosowana najczęściej w budownictwie mieszkalnym.

Instalacje piorunochronne składają się z:

* zwodów bezpośrednio przyjmujących wyładowania
* przewodów odprowadzających, łączących zwody z przewodami uziemiającymi
* przewodów uziemiających, łączących przewody odprowadzające z uziomem
* uziomu, odprowadzającego ładunek elektryczny do metalowych części umieszczonych w gruncie

Każdy ostro zakończony element przewodzący - w szczególności metalowe elementy dachu lub ściany, wystający poza jednolity zarys budynku może stać się naturalnym źródłem wyładowań elektrycznych w zjonizowanym powietrzu. Instalacje odgromowe chronią obiekty mieszkalne oraz ich mieszkańców przed pożarami i porażeniami wywołanymi uderzeniem piorunów. W instalacjach odgromowych stosuje się zwody naturalne, lub w przypadku ich braku - zwody sztuczne poziome lub pionowe. Ich celem jest w przypadku powstania wyładowania piorunowego - jak najszybsze zwiedzenie go ku gruntowi.
Elementami wykorzystywanymi do budowy zwodów i przewodów odprowadzających są zewnętrzne metalowe warstwy pokrycia dachu lub w przypadku niepalnych warstw dachowych wewnętrzne warstwy i dźwigary metalowe, zbrojenia żelbetowe, wszelkie elementy metalowe wystające poza dach i metalowe pokrycia ścian. Jako uziomów naturalnych używa się metalowych części podziemnych, nieizolowanych żelbetowych fundamentów, metalowych rurociągów wodnych lub uziomów pobliskich obiektów budowlanych.
Instalacje odgromowe można dzielić względem typów na pasywne (tradycyjne) i aktywne. Najpopularniejsze przez lata były instalacje pasywne - wykorzystujące zwody niskie poziome. Wymagały one pokrycia siecią przewodów odprowadzających znacznych połaci dachów - rozciągnięcie ich po kominach i załomach dachowych (kalenicach, narożach i wzdłuż krawędzi szczytowej). W instalacjach tych używa się uziomu otokowego, poprzez opuszczanie przewodów uziemiających z każdej strony budynku, dzięki czemu każdy element mogący być miejscem przywołania pioruna zostaje uziemiony. Instalacje aktywne bazują z kolei na zwodach wysokich lub podwyższonych wystających wysoko ponad obiekty budowlane. Ściągają one powstające wyładowania wprost na głowicę aktywną piorunochronu - przy ich stosowaniu wystarczy tylko jeden przewód odprowadzający.

Co do kosztów to ceny wahają się od 2000zł.-5000zł.pewnie droższe tez są

Instalacja z piorunochronem aktywnym.

http://www.budujemydom.pl/images/storie ... ia/410.jpg.
aandrew@vp.pl
tel.533552385
GG 23459953
Canon PowerShot SX120 IS

Obrazek

Powrót do Bezpieczeństwo