Strona 1 z 1

Re: Bezpieczeństwo podczas Trąby powietrznej

PostNapisane: poniedziałek, 18 sie 2008, 21:46
przez Veraya
gdzieś mówili że chowanie się pod mostami / wiaduktami jest niebezpieczne, bo w przypadku tornada przechodzącego centralnie "pod" wiaduktem/mostem podmuchy wiatru ulegają przyśpieszeniu.

Re: Bezpieczeństwo podczas Trąby powietrznej

PostNapisane: poniedziałek, 18 sie 2008, 22:06
przez Jarosław_Turała
Tworzy się silne podciśnienie, prawdą jest, że pod mostem jest niebezpieczniem ale, wspominałem o takim wiadukcie gdzie montowana jest taka "półka" pod samą jezdnią, wtedy tylko spada ciśnienie, a wiatr nie dociera do miejsca schronienia.

Re: Bezpieczeństwo podczas Trąby powietrznej

PostNapisane: poniedziałek, 18 sie 2008, 23:29
przez Doppler
UWAGA NIE WOLNO CHOWAC SIE POD WIADUKTEM!!
Tutaj jest grafika opisujaca ten slynny przypadek ukrycia sie pod wiaduktem
http://www.srh.noaa.gov/oun/papers/over ... ide04.html
A tutaj cala prezentacja poświecona temu problemowi-
http://www.srh.noaa.gov/oun/papers/overpass.html
Polecam slajd 25
http://www.srh.noaa.gov/oun/papers/overpass.html
Instrukcje dotyczace bezpieczeństwa
http://www.tornadoproject.com/safety/safety.htm
http://www.fema.gov/hazard/tornado/to_during.shtm
http://www.nssl.noaa.gov/edu/safety/tornado.html
Broszura poswiecona calemu spektrum zagrozen ale jest tez obszerny dzial o tornado z ilustracjami itd. Ciekawe kiedy IMGw na cos takiego sie zdobedzie
http://www.weather.gov/om/brochures/ttl.pdf

Re: Bezpieczeństwo podczas Trąby powietrznej

PostNapisane: wtorek, 19 sie 2008, 00:45
przez Artur_Surowiecki
Ja od siebie dodaje oryginalny tekst - zaciągnięte ze Storm Predicton Center NWS NOAA:
"I've seen a video of people running under a bridge to ride out a tornado. Is that safe? Absolutely not! Stopping under a bridge to take shelter from a tornado is a very dangerous idea, for several reasons:

1. Deadly flying debris can still be blasted into the spaces between bridge and grade -- and impaled in any people hiding there.
2. Even when strongly gripping the girders (if they exist), people may be blown loose, out from under the bridge and into the open -- possibly well up into the tornado itself. Chances for survival are not good if that happens.
3. The bridge itself may fail, peeling apart and creating large flying objects, or even collapsing down onto people underneath. The structural integrity of many bridges in tornado winds is unknown -- even for those which may look sturdy.
4. Whether or not the tornado hits, parking on traffic lanes is illegal and dangerous to yourself and others. It creates a potentially deadly hazard for others, who may plow into your vehicle at full highway speeds in the rain, hail, and/or dust. Also, it can trap people in the storm's path against their will, or block emergency vehicles from saving lives.

The people in that infamous video were extremely fortunate not to have been hurt or killed. They were actually not inside the tornado vortex itself, but instead in a surface inflow jet -- a small belt of intense wind flowing into the base of the tornado a few dozen yards to their south. Even then, flying debris could have caused serious injury or death. More recently, on 3 May 1999, two people were killed and several others injured outdoors in Newcastle and Moore OK, when a violent tornado blew them out from under bridges on I-44 and I-35. Another person was killed that night in his truck, which was parked under a bridge. For more information, meteorologist Dan Miller of NWS Duluth has assembled 25-slide online presentation about this problem."


http://www.spc.noaa.gov/faq/tornado/#Safety

Bezpieczeństwo podczas Trąby powietrznej

PostNapisane: wtorek, 19 sie 2008, 22:45
przez jaguarscan
Kolega Artur ładnie nam to wszystko przedstawił.Tylko o jednym zapomniał, że nie wszyscy znają angielski.
No cóż mogłem się przecież uczyć :x
Więc bardzo proszę ludzi dobrej woli, chociaż o zgrubne przetłumaczenie tekstu, bo nawet google nie bardzo radzi sobie z tym.

Bezpieczeństwo podczas Trąby powietrznej

PostNapisane: poniedziałek, 25 sie 2008, 13:21
przez Mariusz Świąder
Wiatr wyrzuci Cię spod wiaduktu, dostaniesz wiatrem w bok, już lepiej schować się do rowu, wtedy będziesz narażony jedynie na wiatr ssący, ale że leżysz w rowie, oddziaływanie będzie zniwelowane.

Druga sprawa - a co jeśli wiadukt Ci się zawali na głowę? Przecież tu nie USA ;)

Bezpieczeństwo podczas Trąby powietrznej

PostNapisane: sobota, 30 sie 2008, 08:18
przez jaguarscan
Pół strony do tłumaczenia a wystarczyło napisać kilka sensownych zdań i już wszystko jest wiadome.
Dzięki Mariusz.

Bezpieczeństwo podczas Trąby powietrznej

PostNapisane: wtorek, 10 mar 2009, 19:34
przez suzi
W rowie również nie zawsze jest bezpiecznie.Na przykład tornado szalejące kilkanaście metrów od nas rozrzuca szczątki w różne strony.W taki sposób do rowu wpadają różne belki deski z gwoździami itp.Jeśli chodzi o wiatr to rowy są bardzo dobrym schronem lecz gdy wpadnie do takiego rowu kilkuset kilogramowa belka i walnie cie w głowę to są marne szanse na przeżycie.To jest tylko moja rada.

Bezpieczeństwo podczas Trąby powietrznej

PostNapisane: wtorek, 10 mar 2009, 21:10
przez Revan144
Chowanie się po rowach, to wg. mnie jedyne rozwiązanie na otwartej przestrzeni.. Uciekanie do lasu nie jest zbyt mądrym rozwiązaniem albo stanie i wpatrywanie się jak trąba powietrzna idzie prosto na ciebie. ;) Tak jak się wypowiedział Mariusz jesteś narażony na wiatr ssący, ale jeżeli leżysz w rowie, to raczej nic ci nie grozi, no chyba, że właśnie... Coś ciężkiego może spaść na ciebie, ale raczej mało prawdopodobne 8-)

Bezpieczeństwo podczas Trąby powietrznej

PostNapisane: wtorek, 10 mar 2009, 21:27
przez Zibi
Chyba większe prawdopodobieństwo dostania czymś ciężkim jest gdy się stoi na otwartej przestrzeni niż gdy się leży w rowie.
Dobrym miejscem mogą być też kanały pod drogami dla zwierząt, ich średnica umożliwia bezpieczne schowanie się i przeczekanie najgorszego.

Bezpieczeństwo podczas Trąby powietrznej

PostNapisane: niedziela, 15 mar 2009, 20:33
przez Revan144
Zibi napisał(a):Chyba większe prawdopodobieństwo dostania czymś ciężkim jest gdy się stoi na otwartej przestrzeni niż gdy się leży w rowie.
Dobrym miejscem mogą być też kanały pod drogami dla zwierząt, ich średnica umożliwia bezpieczne schowanie się i przeczekanie najgorszego.

Hmm, no niby tak. Wg. mnie, takie miejsce jest na pewno bezpieczniejsze niż wiadukt 8-). Bez porównania :). Ale czy nie wyssie ciebie z pod tego kanału...

Bezpieczeństwo podczas Trąby powietrznej

PostNapisane: niedziela, 15 mar 2009, 20:50
przez Zibi
Hmm nie powinno, taki kanał ma średnicę nie więcej niż metr i długość równą szerokości drogi więc można się mocno oprzeć o ściany tunelu co raczej nie jest możliwe w przypadku wiaduktu.

Bezpieczeństwo podczas Trąby powietrznej

PostNapisane: niedziela, 15 mar 2009, 21:52
przez Paweł_Cholewa
Według mnie tak jak pisaliście, dobrym schronieniem jest rów. Co do tych kanałów, też dobry sposób, ale niektórzy mogą mieć problem z wejściem tam, poza tym co będzie, jeśli wokół nas nie będzie wyżej wymienionych miejsc...
Słyszałem również o jeszcze innym niebezpieczeństwie. Nie tylko odłamki niesione przez trąbę mogą nam zagrozić, nie tylko silny wiatr który nas może porwać... ale załóżmy, że trąba przechodzi bardzo blisko ciebie, a ty schowałeś się w głębszym rowie, bądź tym kanale pod drogą. We wnętrzu trąby powietrznej panuje bardzo niskie ciśnienie, które sprawia, że np. budynki wręcz eksplodują. Przy przejściu tornada, spadek ciśnienia atmosferycznego jest tak nagły, że powietrze rozszerza się gwałtownie i burzy ściany. Można więc stwierdzić, że gwałtowny spadek ciśnienia może i nam zagrozić, np. że nie będziemy mogli oddychać. Nagła różnica ciśnienia, podczas przejścia tornada może wynieść nawet do 200hPa. No ale to, o czym pisze, chyba się nigdy jeszcze, nikomu nie zdarzyło.

Bezpieczeństwo podczas Trąby powietrznej

PostNapisane: niedziela, 15 mar 2009, 22:49
przez Revan144
A tak pro po ciśnienia... Mam pytanie, może trochę wyjdę poza temat. Czy nawet trąba taka jak F0-F1, jest wstanie rozsadzić budynek?

Bezpieczeństwo podczas Trąby powietrznej

PostNapisane: niedziela, 15 mar 2009, 23:07
przez Szymon Walczakiewicz
Revan144 napisał(a):A tak pro po ciśnienia... Mam pytanie, może trochę wyjdę poza temat. Czy nawet trąba taka jak F0-F1, jest wstanie rozsadzić budynek?

Myślę, że nie, gdyż prędkość takiej trąby nie jest "wysoka", a co za tym idzie, różnica ciśnienia między otoczeniem, a środkiem trąby powietrznej też nie jest aż tak duża. Ale to moje stwierdzenie, może ktoś fachowo to opisze ;).

Bezpieczeństwo podczas Trąby powietrznej

PostNapisane: środa, 18 mar 2009, 19:22
przez Revan144
Też tak myślałem, ale nie byłem pewien. 8-) Ale i tak lepiej schować się w łazience lub iść do piwnicy, a nie patrzeć jak idzie prosto na mnie? ;)

Bezpieczeństwo podczas Trąby powietrznej

PostNapisane: środa, 18 mar 2009, 20:24
przez Zibi
Z tą piwnicą to mam trochę wątpliwości. W alei tornad domy budowane są z drewna i karton-gipsu podczas tornada praktycznie się rozpadają, a szczątki są rozrzucane po okolicy, u nas większość budynków jest z cegły/pustaków/betonu sa co prawda wytrzymalsze ale w przypadku zawalenia można zginąć pod gruzami. Jak się nie ma pewności czy ściany wytrzymają najlepszym wyjściem byłoby mieć jakiś schron z dala od zabudowań.

Bezpieczeństwo podczas Trąby powietrznej

PostNapisane: sobota, 25 lip 2009, 17:10
przez sebcio
Owszem, może i rów nie jest super bezpiecznym miejscem, ale trzeba wziąć pod uwagę fakt, że nawet kiepskie schronienie jest lepsze niż w ogóle jego brak, w czasie nadejścia tornada nie zawsze będziemy mieli czas na poszukanie na prawdę dobrego schronienia, myślę że odpowiednio wzmocniona piwnica powinna wystarczyć, w piwnicy powinien tez być zapas wody, niewielkie zapasy żywności, środki opatrunkowe i leki, latarka, zapasowa bateria do komórki lub zapasowa komórka, jakaś siekiera czy łom by moc wyjść w razie zawalenia budynku i ewentualnie broń by moc się bronic przed szabrownikami czy innymi przestępcami.

Bezpieczeństwo podczas Trąby powietrznej

PostNapisane: piątek, 28 sie 2009, 11:10
przez Karol Szyszko
Dobra. Odgrzeje starego kotleta :P . Na pewno znacie ten film:

http://www.youtube.com/watch?v=lHBZylcxIvw

Ci ludzie skryli się pod wiaduktem i przeżyli. Tyle że ta trąba miała siłę F2. Ludzie którzy się ukryli pod wiaduktem w Oklahomie w 1999 roku albo zginęli, albo zostali ciężko ranni :o. Wiadukt jest ostatnią deską ratunku jeśli nawet nie ma rowów. Więc chyba da się tam przeżyć słabszą powtarzam SŁABSZĄ trąbę.
PS: Na filmie widać te zabójcze "przyśpieszenie" wiatru. :?

Bezpieczeństwo podczas Trąby powietrznej

PostNapisane: sobota, 29 sie 2009, 15:04
przez Revan144
Karol Szyszko napisał(a):Ci ludzie skryli się pod wiaduktem i przeżyli. Tyle że ta trąba miała siłę F2. Ludzie którzy się ukryli pod wiaduktem w Oklahomie w 1999 roku albo zginęli, albo zostali ciężko ranni :o. Wiadukt jest ostatnią deską ratunku jeśli nawet nie ma rowów. Więc chyba da się tam przeżyć słabszą powtarzam SŁABSZĄ trąbę.
PS: Na filmie widać te zabójcze "przyśpieszenie" wiatru. :?


Tak oczywiście, w przypadku słabej trąby powietrznej można jakoś się skryć po wiaduktem, ale lepiej nie ryzykować. W przypadku słynnej trąby powietrznej F5 z OK, prawdopodobnie to był Reed Timmer ze swoją ekipą schował się pod wiaduktem. Im nic się nie stało, bo tornado zmieniło kierunek dosłownie w ostatniej chwili, ale nie wiem czy takie szczęście dopisało innym..

Bezpieczeństwo podczas Trąby powietrznej

PostNapisane: sobota, 29 sie 2009, 17:24
przez Artur_Surowiecki
Revan144 napisał(a):
Karol Szyszko napisał(a):Ci ludzie skryli się pod wiaduktem i przeżyli. Tyle że ta trąba miała siłę F2. Ludzie którzy się ukryli pod wiaduktem w Oklahomie w 1999 roku albo zginęli, albo zostali ciężko ranni :o. Wiadukt jest ostatnią deską ratunku jeśli nawet nie ma rowów. Więc chyba da się tam przeżyć słabszą powtarzam SŁABSZĄ trąbę.
PS: Na filmie widać te zabójcze "przyśpieszenie" wiatru. :?


Tak oczywiście, w przypadku słabej trąby powietrznej można jakoś się skryć po wiaduktem, ale lepiej nie ryzykować. W przypadku słynnej trąby powietrznej F5 z OK, prawdopodobnie to był Reed Timmer ze swoją ekipą schował się pod wiaduktem. Im nic się nie stało, bo tornado zmieniło kierunek dosłownie w ostatniej chwili, ale nie wiem czy takie szczęście dopisało innym..Niestety, nie dopisało. O ile pamiętam - w zdarzeniach związanych z Tornadem z 3.05.1999 w OK pod wiaduktami zginęło 8 osób (o ile dobrze pamiętam). Rany, które mieli zabici były straszne, dochodzenie po przejściu trąby powietrznej nad wiaduktami wykazało, że pod wiaduktami wiatr był o wiele silniejszy, niż w ich okolicach, działało też bardzo duże podciśnienie !!! Od tej pory prowadzi się kampanię, która informuje, że wiadukt to jedno z najgorszych możliwych schronień w czasie tornada.

Bezpieczeństwo podczas Trąby powietrznej

PostNapisane: sobota, 29 sie 2009, 19:27
przez Karol Szyszko
Kiedyś na Zone Reality w nadludzkich zdolnościach pokazywali człowieka który przeżył pod wiaduktem, ale był makabrycznie poraniony. Wyssało go uderzył głową o wiadukt poleciał 50 metrów i spadł do rowu. Miał wielki kawałek drewna w plecach, dwa palce wiszące na skórze, sporą ranę głowy i jak powiedział : „ Różne odłamki będę wyciągał z siebie do końca życia”. A jedną kobietę wyssało z pod wiaduktu: „Jakby ktoś przewinął kasetę” :(.

Bezpieczeństwo podczas Trąby powietrznej

PostNapisane: niedziela, 30 sie 2009, 10:12
przez Revan144
Poczułem się trochę zaskoczony efektem "jakby ktoś przewiną kasetę" musiało to naprawdę fatalnie wyglądać... A podczas słynnego Tornado Outbreak 3 maja 1999 w OK w filmie z Reed Timmer'em jeden z jego kolegów krzyczał "Holy shit, I'm getting hurt" czyli jednak na wskutek silnego podciśnienia i dodatkowych porywów wiatru dostawali odłamkami. Z kolei słowa kogoś innego, po drugiej stronie mostu (?) "You guys, help!" mogę przypuścić - wołał o pomoc, ponieważ poczuł, że zaczyna go "wysysać" lub dostaje odłamkami... Tak więc nie warto się chować pod wiaduktami nawet jeżeli przechodzi słaba trąba powietrzna..

Bezpieczeństwo podczas Trąby powietrznej

PostNapisane: niedziela, 30 sie 2009, 14:13
przez Griwen
No dokladnie ale niektórym ludziom trudno jest coś wytłumaczyć :/ Szczególnie gdy wpajają sobie jakieś nawyki. :D
Jak to się mówi :D "Mądry polak po szkodzie" :D

Bezpieczeństwo podczas Trąby powietrznej

PostNapisane: poniedziałek, 31 sie 2009, 13:42
przez Paweł_Cholewa
Taka mała ciekawostka. Niedawno oglądając Discovery Science, trafiłem na ciekawy i dziwny przypadek. A mianowicie, mężczyzna widząc przez okno zbliżające się do jego domu tornado, został uderzony w głowę lampą (czy podobnym przedmiotem niesionym przez wiatr) i padł nieprzytomnie na podłogę. Trąba siejąc spustoszenie, uniosła nieprzytomnego na pewną wysokość, co ciekawsze spadając kilkanaście metrów dalej, praktycznie nie doznał większych obrażeń :shock:, wyszedł z tego bez jakichkolwiek złamań. Dokładnie analizując ten przypadek, wywnioskowano, iż pomogła tu dużo utrata przytomności, gdy człowiek był bezwładny z rozluźnionymi mięśniami, jego kości podczas upadku rozłożyły odpowiednio siłę uderzenia o ziemie. Ja bym do tego dodał, że facet miał naprawdę olbrzymie szczęście, że żaden większy odłamek niesiony przez tornado go nie uszkodził. No ale widać, coś w tym było.

Bezpieczeństwo podczas Trąby powietrznej

PostNapisane: poniedziałek, 31 sie 2009, 13:56
przez zaciekawiony
Słyszałem o identycznej sytuacji cudownego uratowania, ale tam chodziło o pijaka potrąconego przez samochód. Czy ta historia nie jest aby kolejną "wędrującą opowieścią" o rozmaitych wersjach, jak te o czarnej wołdze?

Bezpieczeństwo podczas Trąby powietrznej

PostNapisane: poniedziałek, 31 sie 2009, 13:57
przez Dariusz_Wierzbicki
To co opisał Paweł wyżej jest prawie podobne do innego przypadku z USA gdzie mężczyzna lat 30 został porwany przez tornado w momencie kiedy spał na trawie, nadmienić trzeba że ów człowiek był pod wpływem alkoholu... Całość jest dalej podobna jak i w przypadku tego nie przytomnego, otóż facet będą pijanym przeleciał w leju jakieś 20m po czym upadł na ziemię z wysokości ok 14m nie doznając przy tym żadnych obrażeń. Jak to wytłumaczyć? Otóż w przypadku gdy człowiek jest pijany jego ciało nabiera cech gumy i teraz uniesiony w górę przez lej nie ginie bo jakimś cudem wszystko co tam lata go omija (Przypadek), po chwili spada na ziemie i tu właśnie efekt "gumy" ma duże znaczenie otóż w tym stanie nie występuje prawie żadne napięcie mięśni, po nadto osoba w takim stanie wykazuje cechy bezwładności czyli po prostu rusza się tak jak gra jej wiatr ;) W momencie kontaktu z ziemią (uderzenia) następuje "efekt szmacianej lalki" taka osoba uderza w ziemie całkowicie rozluźniona (efekty opisane wyżej) przy tym nie doznając żadnych obrażeń. To samo tylko w sposób inaczej rozłożony dzieje się w przypadku osób które stracą świadomość... Przy utracie świadomości mamy do czynienia z takim samym efektem "gumy" jak i przy alkoholu, osoba taka jest po prostu szmacianą lalką której mięśnie nie są napiętej jak w stanie pełnej świadomość etc... Tak można właśnie wytłumaczyć to czemu po upadkach tego typu mało kto ma jakieś obrażenia, natomiast osobną kwestią jest przeżycie samego lotu w tornadzie, można to po prostu nazwać szczęściem i tak właśnie będzie bo ilość latających w wirze śmieci, blach etc jest tak prze olbrzymia iż samo przebywanie w odległości do 110m od wiru może skończyć się śmiercią. Podsumowując w obu przypadkach zadziałał efekt "gumy" a także nie zwykłe szczęście tych że mężczyzn.

Bezpieczeństwo podczas Trąby powietrznej

PostNapisane: poniedziałek, 31 sie 2009, 19:00
przez Michał_Rzeźnik
Słyszałem, że pewną kobietę w Oklahoma City podczas tornada uratowała wanna, w której przebywała. Ta wanna zabezpieczyła ową panią przed latającymi śmieciami i uderzeniem w grunt.

Bezpieczeństwo podczas Trąby powietrznej

PostNapisane: poniedziałek, 31 sie 2009, 19:06
przez Artur_Surowiecki
Michał_Rzeźnik napisał(a):Słyszałem, że pewną kobietę w Oklahoma City podczas tornada uratowała wanna, w której przebywała. Ta wanna zabezpieczyła ową panią przed latającymi śmieciami i uderzeniem w grunt.


Wanny już nieraz ratowały ludzi w czasie tornada. Jeśli nie ma się piwnicy, to najlepszym schronieniem przed tornadem jest właśnie łazienka, a w szczególności wanna. Warto zabezpieczyć się kocami, poduszkami, bo mogą złagodzić uderzenia o różne przedmioty i złagodzą ewentualny upadek, ale na pewno nie jest to jakieś skuteczne zabezpieczenie - przeżycia trąby powietrznej nie gwarantują.

Bezpieczeństwo podczas Trąby powietrznej

PostNapisane: piątek, 4 wrz 2009, 12:00
przez Bodzio
W jednej bardzo starej książce czytałem o ciekawym przypadku nie związanym z porwaniem człowieka ale pewnego przedmiotu. Otóż trąba powietrzna (nie pamiętam gdzie to było) porwała z domu... słoik ogórków. Przeniosła go na odległość kilku km po czym wyrzuciła. Słoik znaleziono cały, w takim stanie jak został porwany przez wir.

Bezpieczeństwo podczas Trąby powietrznej

PostNapisane: poniedziałek, 7 wrz 2009, 21:03
przez Karol Szyszko
Ludzie pod wpływem, słoiki, zwierzęta gospodarcze, a ja gdzieś usłyszałem historię o... baraku który wessała trąba i przesunęła go w powietrzu na sporą odległość. Oczywiście nie obyło się bez rozbitych szyb i wgnieceń oraz bałaganie w środku ale człowiek będący w nim przeżył. A w jakim był stanie :?: :arrow: Oczywiście pod wpływem. :lol:

Bezpieczeństwo podczas Trąby powietrznej

PostNapisane: czwartek, 1 paź 2009, 20:05
przez Łukasz D.
15-stego, w Blachowni też pewien facet leżący w krzakach został uniesiony przez tornado EF2/EF3 na 10m i następnie rzucony około 50m dalej oczywiście nic mu nie było :lol:.

Bezpieczeństwo podczas Trąby powietrznej

PostNapisane: czwartek, 22 paź 2009, 20:11
przez Karol Szyszko
Znów odżywię temat. Zmieńmy temat z pijaków na coś innego bo to wiecie troszkę niepoważne :lol: :lol: :lol:. Zaprezentuję filmik, który pokazuje jak tornado skali F5, uderza w budynek. Film aż ciarki po plecach przechodzą :o.

http://www.youtube.com/watch?v=x3iqDHvWSQc
I widok z kamery osoby trzeciej.
http://www.youtube.com/watch?v=jRZ6wjsycLU

Co wy na to ;)?

Bezpieczeństwo podczas Trąby powietrznej

PostNapisane: piątek, 23 paź 2009, 13:53
przez matjoszka
Moje zdanie jest takie, że te budynki u nich są, za przeproszeniem, są z dykty i drewna, dlatego tornado je tak niszczy, choć w Polsce też były tornada, które niszczyły domy, ale już murowane.
Więc nie wiem, ale budynek murowany, lub betonowy, ma większe szanse na przetrwanie.

Bezpieczeństwo podczas Trąby powietrznej

PostNapisane: piątek, 23 paź 2009, 15:11
przez Janek_Jakóbczak
Amerykanie budują takie słabe budynki, ponieważ nie opłaca im się inwestować pieniędzy w murowane domy. Drewniane są tańsze i szybsze do odbudowania. Tam jest inna rzeczywistość.

Bezpieczeństwo podczas Trąby powietrznej

PostNapisane: piątek, 23 paź 2009, 20:52
przez Karol Szyszko
Może i macie chłopaki rację, ale chyba ten... eeeee biurowiec nie był z drewna i tym podobnych ;) . A drzwi biurowe to dla niego nic. Więc te tornado wdarło się do budynku jak westernowski napad na bank.

Bezpieczeństwo podczas Trąby powietrznej

PostNapisane: czwartek, 19 lis 2009, 16:30
przez Mariusz Świąder
Jak myślę o trąbie powietrznej to nasuwają mi się dwa fundamentalne elementy bezpieczeństwa:
1. To nie wiatr zabija, tylko odłamki.
2. Im większy opór jej postawimy, tym większe zniszczenie ma miejsce.

Natomiast najdziwniejsza myśl jaka mi się krząta - związana z trąbą - to co zrobię jak ją zobaczę?
Podjadę do niej czy się oddale na bezpieczną odległość? To dopiero zagadka... możliwości tak wiele... :)

Bezpieczeństwo podczas Trąby powietrznej

PostNapisane: czwartek, 19 lis 2009, 20:08
przez Karol Szyszko
Mariusz Świąder napisał(a):Natomiast najdziwniejsza myśl jaka mi się krząta - związana z trąbą - to co zrobię jak ją zobaczę?
Podjadę do niej czy się oddale na bezpieczną odległość? To dopiero zagadka... możliwości tak wiele... :)


Mi też to chodzi po głowie. (Chodź szansę na upolowanie tornada, mam mniejsze od Ciebie ;)). Ja bym nagrywał i przyglądał się poruszaniu się leja. Być może gdy sytuacje uznałbym za bezpieczniejszą to bym się delikatnie zbliżył. (Jaki mi się coś takiego śni to zawsze idzie bokiem) :lol:.