Teraz jest wtorek, 26 wrz 2017, 12:57

Bezpieczeństwo podczas burzy

Zasady bezpiecznego zachowania się przed oraz podczas zachodzących zjawisk meteorologicznych
  • Autor
  • Wiadomość

Marcon

• Pseudonim: Marcon
  • Numer GG: 0

Re: Bezpieczeństwo podczas burzy

Postsobota, 21 lip 2012, 16:18

W ubiegłym roku piorun uderzył w linie wysokiego napięcia ok 100m od mojego domu. Z kontaktów poszło parę iskier i spaliło mi telefon i ładowarkę które zapomniałem odłączyć od sieci :?

ariasz

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

Postsobota, 21 lip 2012, 17:18

Domniemam dom jedno rodzinny w małej miejscowości lub wsi. W tego typu lokalizacjach instalacje elektryczne są kiepsko zabezpieczone, mowa o infrastrukturze dostawcy. Często linie bez zabezpieczeń przepięciowych stare stacje rozdzielcze i transformatorowe, więc w zasadzie to nic nadzwyczajnego. Dlatego podczas aktywnych elektrycznie burz, powinno się odłączać bezpiecznik główny a konkretniejsze urządzenia po odpinać od linii.
Obrazek

Krakau

Postsobota, 21 lip 2012, 21:51

Oddzielenie wyłącznika głównego jest przydatne w przypadku dużej ilości wyładowań atmosferycznych w promieniu kilku kilometrów od miejsca, w którym się znajdujemy. W bezpośrednim sąsiedztwie prąd jest indukowany w oddzielnych liniach, które mają wystarczająco dużo mocy aby zniszczyć sprzęt. Najbezpieczniejszą metodą jest usunięcie kabla zasilającego.
Moi polscy teksty są tłumaczone za pomocą Google - Przepraszam!

falisty

• Pseudonim: FaLa
  • Numer GG: 2233455

Postniedziela, 22 lip 2012, 18:36

@Krakau
Może łatwiej (bądź Google Translator będzie tłumaczył lepiej) będzie jak byś się wypowiadał w International Corner po angielsku.

jafar

Burze nad morzem

Postwtorek, 24 lip 2012, 12:01

Witam, temat związany z bezpieczeństwem, nie znalazłem takowego wątku (było tylko o kajakach, choć sprawa podobna), więc zakładam nowy.
Wybieram się w niedługim czasie pod namioty nad morze. Mamy zamiar iść ze znajomymi wzdłuż wybrzeża i czasem biwakować na plaży. Pytanie co jeśli zaskoczy nas na takim dziewiczym kawałku burza. Powiedzmy, że to taka typowa polska plaża - po lewej morze, otwarta przestrzeń plaży z przodu i z tyłu, a po prawej wydmy i las. Wydaje Mi się, że najlepsze wyjście, to schować się w lesie, odrzucić metalowe przedmioty i lekko się rozproszyć. Co Wy na to? Inne sugestie?

Krakau

Postwtorek, 24 lip 2012, 15:03

Surprised by a thunderstorm outside - what to do ?

Are you caught in a thunderstorm outside, so you should be careful not to form the highest point in the terrain.

· A ground hollow, a sunken road, the bottom of a quarry give some protection.

· Reach the protected areas not in closed groups!

· In barns, wood or stone huts that have no lightning protection system you should be in the middle of the building and also squat.

· Lean not on walls. Squat down with feet together and cover your knees with both arms! If this impossible sit down with contact of the feet to the body, but under no circumstances lie down stretched out! Keep away from other people!

· In the absence of a protective way, one avoids locations that are at risk experience, especially as: isolated trees and clumps of trees, mountain peaks, hills, lookout towers, poles, overhead lines, antennas, and the like. Stay away from metal fences, gates and other metal structures.

· The interior of a forest with high trees evenly one is quite sure. However, avoid the forest edge or very near the tall trees. Squat in the woods at a minimum distance of about 3 meters from the stems and branch tips. Do not take rain cover under low-hanging branches!

I suppose that should help to make your decision - jafar -
Moi polscy teksty są tłumaczone za pomocą Google - Przepraszam!

meteostereo

Postpiątek, 9 lis 2012, 17:10

A jak z bezpieczeństwem, jeśli burza zastanie Cię w trakcie lotu samolotem? To bardzo niebezpieczne?

Magdalena Izdebska

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Pasjonatka

Postwtorek, 20 lis 2012, 17:15

Linie lotnicze nie wysyłają samolotów w trasę, gdy zanosi się na niebezpieczną burzę. Pogoda jest nieustannie monitorowana poprzez radary meteorologiczne oraz modele pogodowe, zdjęcia satelitarne, itp..
adres e-mail: cytri229(at)wp.pl, tel. 669595396
BURZE w 2012r.: 13
Shel cloud: 7
Funnel cloud: 1
Mammatus: 9
Tornado: 0
Grad: 0
Downburst: 3

"Dzieciństwo jest królestwem, w którym nikt nie umiera"

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

Postśroda, 21 lis 2012, 12:13

meteostereo napisał(a):A jak z bezpieczeństwem, jeśli burza zastanie Cię w trakcie lotu samolotem? To bardzo niebezpieczne?

Gdy samolot jest w trasie, a na jego drodze znajduje się burza, to omija ją szerokim łukiem. Tutaj najważniejszą rolę odgrywają pionowe prądy powietrzne, w tym przede wszystkim dynamiczne prądy zstępujące, które w silnie rozbudowanych chmurach burzowych mogłyby doprowadzić do katastrofy (samolot mógłby zostać wręcz "stłumiony" w dół).

Niestety w przeszłości bywały już podobne sytuacje, kiedy samolot dostał się pod wpływ oddziaływania gwałtownego zstępującego pędu powietrza. Przykładem takim niech będzie katastrofa lotu Delta Air Lines 191 z 02.08.1985 roku, kiedy to maszyna rozbiła się przy lądowaniu, a śmierć poniosło aż 135 osób.
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

Postśroda, 15 maja 2013, 21:35

W internecie wiele się słyszy o ostatnim śmiertelnym porażeniu przez piorun Ekwadorczyka. Oto przykładowy artykuł dostępny na portalu "twojapogoda":

http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/11 ... -go-piorun

W artykule możemy wyczytać, że w czasie burzy mężczyzna schował się pod drzewem i wyjął telefon komórkowy, po czym zadzwonił do żony i został rażony piorunem. Zasadniczym błędem tego pana było schowanie się pod większym obiektem. Odnośnie telefonu komórkowego - nie miał on żadnego wpływu na ściągnięcie pioruna! To nie jest telefon stacjonarny wyposażony w kabel, przez który zdecydowanie nie wolno rozmawiać w czasie występowania burzy; rozmowa przez tego typu telefon może skończyć się tragicznie - możliwe jest bowiem uderzenie pioruna w linię energetyczną lub komunikacyjną i przemieszczanie się ładunku elektrycznego aż do odbiorników (np. słuchawki telefonu). Telefony komórkowe, a także laptopy niepodłączone przewodami do instalacji elektrycznej i telekomunikacyjnej, są bezpieczne i nie ściągają piorunów! Nie mają po prostu jak...
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl

Wojtek_Bartula

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Wojtek_B
  • Numer GG: 3774920

Postśroda, 15 maja 2013, 22:25

Niestety ten mit jest nadal żywy, widziałem artykuł na TVN Meteo, ale nie spodziewałem się, że nawet TP umieści taką gafę.

Niestety rozmowy nie dokończył, ponieważ wtedy został porażony przez piorun. Choć z badań naukowych wynika, że nie każdy używający komórki na wolnym powietrzu zostaje uderzony przez piorun, to jednak pewne jest, że tak postępując znacząco zwiększamy ryzyko takiego zdarzenia.

Może pokażą te badania? Oczywiście każdy na wolnym powietrzu jest narażony na uderzenie piorunem, nie musi nawet stać pod drzewem.

NOAA mówi całkiem co innego:

If you hear thunder, don’t use a corded phone except in an emergency.
Cordless phones and cell phones are safe to use.

http://www.crh.noaa.gov/images/bis/Lightning_Safety.pdf

Trzeba rozwalać te mity, tak samo jak kiedyś w USA żyli mitem, że otwarcie okien przed trąbą powietrzną spowoduje, że dom nie wybuchnie (co okazało się oczywiście brednią), dopiero Ted Fujita ten mit obalił.
Mój kanał na YT

Convective Addiction ;D

ariasz

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

Postśroda, 15 maja 2013, 22:41

Czego my oczekujemy w dobie bzdur o tolerancji w mediach. TP łyknęła popularny temat, są odwiedziny, hajs się zgadza ot co.
Obrazek

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

Postczwartek, 22 sie 2013, 12:00

W ostatnim czasie na YouTube pojawił się film wrzucony przez Reeda Timmera, który ukazuje bardzo bliskie uderzenie wyładowania atmosferycznego.

http://www.youtube.com/watch?v=xXmxwJdb ... e=youtu.be

Wyładowanie było o tyle groźne, iż uderzyło w dość sporej odległości od głównego rdzenia burzy, który wykazuje się największą aktywnością elektryczną i co za tym idzie - ilością wyładowań atmosferycznych. W tym przypadku cała ekipa może mówić o wielkim szczęściu, że nie przebywali akurat w tym punkcie obserwacyjnym. Ten film tylko pokazuje, jak groźne i nieprzewidywalne są wyładowania atmosferyczne. Ktoś zapyta - czemu akurat nie uderzyło w wyższe obiekty znajdujące się wokół otwartej przestrzeni? A no właśnie...

Za wszelką cenę musimy pamiętać, że pioruny NA OGÓŁ wybierają najkrótszą drogę do powierzchni Ziemi, uderzając w wyższe obiekty. Nie jest jednak powiedziane, że proces ten ma zawsze miejsce, ale o tym chyba nie trzeba szczegółowo tłumaczyć.
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

Rafał Dzik

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Pseudonim: rafal
  • Numer GG: 6458545

Postśroda, 28 sie 2013, 15:43

Na filmiku widać jak niebezpieczne i nieprzewidywalne są wyładowania podczas burzy, szczególnie, że wszystko rozgrywa się tuż nad głowami bohaterów. Niestety wciąż wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia, jakie ze sobą niosą.
http://www.youtube.com/watch?v=RNjqjnd5ClQ
Pozdrawiam, Rafał!
GG: 6458545
E-mail: dzikens@onet.eu

Maciej Masialski

Postpiątek, 10 sty 2014, 08:13

Nie wiem czy to dobre miejsce na ten artykuł:

Piorun zabił trzech turystów w Argentynie
http://fakty.interia.pl/swiat/news-piorun-zabil-trzech-turystow-w-argentynie,nId,1086969

Trzech turystów zabitych 22 osoby :!: ranne, w tym jedna ciężko.
Jak miło oglądać burzę z plaży... :(

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

Postczwartek, 16 sty 2014, 01:16

O tym, że przebywanie w czasie burzy m.in. na plaży i w wodzie jest niezwykle niebezpieczne, każdy z nas wie, a jeśli nie, to zdecydowanie powinien wiedzieć. Tragiczna sytuacja spotkała turystów przebywających na brazylijskiej plaży, gdzie uderzenie pioruna spowodowało śmierć kobiety - http://www.dailymail.co.uk/news/article ... water.html
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

zaciekawiony

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Ostrzeżenia: 1
  • Pseudonim: zaciekawiony; Kuba Grom

Postpiątek, 17 sty 2014, 15:24

W latach 20. zdarzyło się pod Warszawą, że burza rozpętała się nad polem gdzie żołnierze ćwiczyli taktykę. Dowódca nakazał wszystkim przyjść w jedno miejsce aby odmaszerować do jednostki. Gdy cały pułk się już zebrał, uderzył tam piorun. Poraziło ponad 40 osób, ale nikt nie zginął.

Seweryn Stodolak

Zbanowany

Zbanowany

• Pseudonim: SEwek22o

Postpiątek, 17 sty 2014, 17:49

zaciekawiony napisał(a):W latach 20. zdarzyło się pod Warszawą, że burza rozpętała się nad polem gdzie żołnierze ćwiczyli taktykę. Dowódca nakazał wszystkim przyjść w jedno miejsce aby odmaszerować do jednostki. Gdy cały pułk się już zebrał, uderzył tam piorun. Poraziło ponad 40 osób, ale nikt nie zginął.

Musieli mieć ogromne szczęście- z 40 osób wszyscy przeżyli..
W ostatnich latach nie miałem sytuacji, żeby wyładowanie uderzyło blisko mnie, zapewne wynika to z okolicy w jakiej łowię, a mieszkam też w sadzie z mieszanymi drzewami, o dziwo chyba jeszcze nigdy piorun nie uderzył w cztery 40 metrowe topole...
Coś mi się z przedszkola przypomina, pamiętam że było bardzo blisko, z burzy pamiętam strzał, jakiś dym i uciekłem do domu, nie ogłuchłem, więc prawdopodobnie strzeliło w chmurach, a wyobraźnia przez 8 lat zrobiła swoje ...

Swoją drogą nagrywając burzę pod domem chyba jestem bezpieczny, nie mam pewności czy jazda rowerem przed burzą to dobry pomysł ale niczym innym nie dysponuję ..
Ścigamy się? Na rajdy i burze zawsze czas ;)
Mój kanał na youtube : http://www.youtube.com/channel/UCFutOp3 ... _as=public

J.J.J

• Pseudonim: lbmt
  • Numer GG: 46031168

Postponiedziałek, 4 sie 2014, 23:01

Seweryn Stodolak napisał(a):
zaciekawiony napisał(a):W latach 20. zdarzyło się pod Warszawą, że burza rozpętała się nad polem gdzie żołnierze ćwiczyli taktykę. Dowódca nakazał wszystkim przyjść w jedno miejsce aby odmaszerować do jednostki. Gdy cały pułk się już zebrał, uderzył tam piorun. Poraziło ponad 40 osób, ale nikt nie zginął.

Musieli mieć ogromne szczęście- z 40 osób wszyscy przeżyli..
W ostatnich latach nie miałem sytuacji, żeby wyładowanie uderzyło blisko mnie, zapewne wynika to z okolicy w jakiej łowię, a mieszkam też w sadzie z mieszanymi drzewami, o dziwo chyba jeszcze nigdy piorun nie uderzył w cztery 40 metrowe topole...
Coś mi się z przedszkola przypomina, pamiętam że było bardzo blisko, z burzy pamiętam strzał, jakiś dym i uciekłem do domu, nie ogłuchłem, więc prawdopodobnie strzeliło w chmurach, a wyobraźnia przez 8 lat zrobiła swoje ...

Swoją drogą nagrywając burzę pod domem chyba jestem bezpieczny, nie mam pewności czy jazda rowerem przed burzą to dobry pomysł ale niczym innym nie dysponuję ..

Sewerynie nie wiem czy jesteś tak bezpieczny przed domem nagrywając burzę :)
Ja osobiście od dzisiejszego dnia będę bardziej uważał.

Otóż przeszła słaba burza i zaraz po niej wyszedłem na balkon aby porobić zdjęcia obniżeniu w chmurach. W pewnym momencie ni stąd ni zowąd uderzyło potężne wyładowanie CG+ kilkadziesiąt metrów ode mnie :!: Nic by w tym nie było nadzwyczajnego jeśli nie to, że w ogóle takiego wyładowania się nie spodziewałem. Dokładnie widziałem całą błyskawicę, która uderzyła gdzieś niżej mnie w terenie za drzewem. Miejsca uderzenia nie zidentyfikowałem, ale być może było to jezioro, jeśli nie to mogło uderzyć nieco obok niego.

Powiem Ci, że od dziś mam większy respekt co do burz, ponieważ odczułem skutki wyładowania. Takiego mocnego trzasku jeszcze nie słyszałem w dotychczasowej mej obserwacji burzowej. Po wyładowaniu wypuściłem telefon komórkowy z ręki, a nogi miałem jak z waty przez najbliższe wiele minut. Bolały mnie uszy i oczy, ale jak pisałem w dyskusji ogólnej jest już w porządku :D

Dlatego z pewnością bezpiecznym się nie jest chwilę przed burzą, w czasie i po niej samej.

Pozdrawiam!

Paweł_Cholewa

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Pseudonim: Pablo
  • Numer GG: 8739674

Postpiątek, 8 sie 2014, 14:59

O tym że w górach podczas burzy jest bardzo niebezpiecznie wie każdy doświadczony łowca, niestety zwykłym przeciętnym ludziom ciężko to wbić do głowy, żeby podczas burzy nie cwaniakować w górach. Przykładem może być to piękne zdjęcie wyładowania, na którym widać jak piorun ześlizguje się łukami elektrycznymi po zboczu góry. Obrazek Źródło zdjęcia - Severe Weather Europe / FB - autor zdjęcia Tom Wilson
Pozdrawiam - StormHunter®
Obrazek
E-mail: pawciokrk89@gmail.com Mój kanał na YouTubePawcioKrk

Jarecki

Postśroda, 4 lut 2015, 00:51

Witam wszystkich.
Szukając odpowiedzi na temat bezpieczeństwa w czasie burzy trafiłem między innymi na forum Polscy Łowcy Burz. Moim hobby jest turystyka górska (głównie z namiotem). Oczywiście już jakiś czas temu zastanawiałem się nad kwestiami bezpieczeństwa w górach podczas wypraw turystycznych. Jednak wszystkie portale czy artykuły w Internecie na jakie trafiłem przedstawiały w zasadzie te same zasady bezpieczeństwa. Czyli te które są już mi znane ale SA bardzo ogólne. Chciałbym nieco rozszerzyć swoją wiedzę i dlatego potrzebuje opinii ludzi którzy siedzą w temacie. Czyli Was.
W zeszłym roku spędziłem urlop pod namiotem w Pirenejach. Tam przeżyłem chyba największą burzę w życiu. Będąc w górach. Pireneje to takie specyficzne miejsce gdzie burze potrafią być codziennie przez np. 5 dni z rzędu. No ale do tematu…
Chciałbym żebyście mi pomogli uzyskać odpowiedzi na poniższe pytania:
1. Namiot a burza. Wiem że namiot nie jest dobrym schronieniem w czasie burzy. Ale co robić jak nie ma innego? Co
lepiej? Siedzieć w namiocie który powiedzmy jest na dużej polanie gdzieś w górach czy wyjść z niego i kucnąć gdzieś
w terenie ?
2. Czy to ze siedzę na karimacie ma jakieś znaczenie dla mojego bezpieczeństwa? Czy jest to warstwa która izoluje od
podłoża w razie rażenia piorunem w pobliżu albo centralnie w namiot?
3. Mój namiot to stelaż zewnętrzny aluminiowy. Czyli na zewnątrz jest skrzyżowany stelaż. Jak to ma się do
ewentualnego „ściągania” piorunów? Aluminium tez tak ściąga?
4. Jeżeli jestem na jakimś górskim pustkowiu (powiedzmy odkryta dolina bez drzew ale usiana dużymi głazami. Lepiej
wejść pod głaz (to takie głazy 2 metrowe że można się w jego cieniu położyć) czy odejść od głaza i kucnąć w szczerym
polu?
5. Jak to jest że takie kozy czy owce (widziałem w Pirenejach i nie tylko) chodzą po wysokich górskich halach z
metalowymi dzwonkami na szyjach i ich pioruny nie rażą?

To na te chwile tyle. Czy moglibyście się wypowiedzieć w powyższym temacie? Jest to ważne dla mnie na przyszłość. Nie zawsze można wszystko przewidzieć. Nie zawsze można sprawdzić prognozę kiedy jest się na trekkingu 10 dniowym z dala od skupisk ludzkich np. w północnej Skandynawii.
Pozdrawiam.

MarcinM1992

Postponiedziałek, 20 kwi 2015, 10:01

Wydaje mi się, że znaczenie ma z czego zrobiony jest namiot, czy ma szkielet metalowy, czy z tworzyw sztucznych, ale pewności to nie mam

Rafał Dzik

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Pseudonim: rafal
  • Numer GG: 6458545

Postśroda, 22 kwi 2015, 01:32

Biorąc pod uwagę to, że stelaż namiotu wykonany jest z aluminium (aluminium jest metalem lekkim i przewodzi prąd elektryczny), to ryzyko, że piorun uderzy w namiot oczywiście istnieje. Można na ten temat spekulować, gdyż będąc w górskiej dolinie czy na polanie w pobliżu mogą znajdować się wyższe elementy, np. drzewa i piorun może wybrać te obiekty na cel. Oczywiście nie musi tak być, czasem mimo znajdujących się w pobliżu drzew pioruny uderzają prosto w ziemię, co niejednokrotnie można zaobserwować podczas gwałtownych burz. Co do karimaty,jeśli znajdujemy się w namiocie podczas burzy lepiej przykucnąć wtedy na karimacie, która niejako odizoluje nas od podłoża w razie bliskiego uderzenia pioruna w ziemię. Oczywiście nie trzymamy się stelażu! Nie należy ukrywać się pod głazami, o których piszesz, najlepiej podczas nagłej burzy oddalić się od nich w miarę możliwości o chociaż kilka metrów i przykucnąć.
Pozdrawiam, Rafał!
GG: 6458545
E-mail: dzikens@onet.eu

ariasz

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

Postśroda, 22 kwi 2015, 18:08

AD2. Karimata jak każde tworzywo dielektryczne, lub w części utrudniające przepływ elektryczności jest wskazane, do tego można dołożyć plecak. Jak pisał kolega Rafał, kucamy na niej i złączamy stopy przy kostkach, aby w razie ewentualnego trafienia gdzieś obok, zmniejszyć oddziaływanie napięcia krokowego. Uwaga, większość wypadków związanych z porażeniem prądem elektrycznym podczas wyładowania nie wynika z bezpośredniego uderzenia, lecz właśnie poprzez oddziaływanie napięcia krokowego. W sieci krąży film, jak podczas meczu piłki nożnej, w narożnik boiska uderza piorun. Piłkarze nawet po drugiej stronie boiska padają z nóg - zadziałało napięcie krokowe, które rozchodząc się promieniście od miejsca uderzenia po podłożu (jak mokre, to oddziaływanie jest większe - lepsze przewodnictwo) tworzy różnicę potencjałów między kończynami a ta różnica powoduje porażenie.

AD3. Ściąganie piorunów to jest temat rzeka, a najbardziej ulubiony przez pseudodziennikarzy z pogodynek. Piorun jak będzie chciał to przywali i tak w co będzie chciał (no chyba, że jesteśmy odizolowani od otoczenia klatką Faradaya [lub konstrukcją która działa na tej samej zasadzie, np karoseria samochodu]). Od ściągania piorunów mamy piorunochrony aktywne, zwykły piorunochron nie ma za zadanie ściągać pioruny, tylko w razie ewentualnego trafienia, piorun powinien wybrać drut z którego wykonany jest piorunochron niż beton poprzez lepszą przewodność elektryczną. Analogicznie może być z tym twoim stelażem, piorun może wybrać go zamiast czegoś 4-5m obok bo lepiej przewodzi. Ale tego nie można przewidzieć. U mnie na osiedlu w zeszłym roku były dwa przypadki bardzo bliskiego trafienia pioruna w drzewa. Jedno drzewo dostało, mimo iż obok w odległości 3-5m był budynek wyższy od tego trzeba z instalacją odgromową, piorun sam zdecydował.

AD4. Ciężko mi wyobrazić sobie ten głaż. Generalnie nigdy się nie kładziemy, jak już kucamy najlepiej na plecaku i złączamy stopy w kostkach (patrz w/w napięcie krokowe). Unikamy sytuacji w której chowamy się pod głazem, który tworzy prowizoryczny zadaszenie, gdyż w razie uderzenia, piorun musi znaleźć sobie drogę do ziemi, np przeskakując z głazu do podłoża a, że po drodze będziesz Ty, to wiesz jak to się może skończyć.

AD5. A na jakiej podstawie taki dzwonek miałby ściągnąć piorun? Jakby chodziły z metrowymi prętami przyczepionymi do grzbietu ku górze to pytanie było by całkiem zasadne. A uwierz mi, nie raz i nie dwa farmerzy tracili przez uderzenie pioruna zwierzęta.
Obrazek

Marcin Głodek

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Martin/Marcin_Głodek

Postponiedziałek, 27 lip 2015, 00:50

Witam. Mam pytanko. :)
Wyobraźmy sobie sytuacje, że przyłapie mnie burza na otwartym terenie, a ja będę na wózku inwalidzkim o napędzie elektrycznym. I teraz jak się zachować w takiej sytuacji, pojazd nie posiada żadnych wyższych elementów. Proszę o odpowiedź. :)
Do burz trzeba mieć respekt

E-mail: marcinglodek44@gmail.com
Facebook: https://m.facebook.com/profile.php?id=1582055245344105
Obrazek

Sezon burzowy 2014: 18. (8 NM)

Sezon burzowy 2015
Ilość burz: 8/ słabe: 5/ średnie: 2/ silne: 1/ ekstremalne:

Marek_Polakowski

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Marek
  • Numer GG: 6395066

Postwtorek, 28 lip 2015, 17:27

Marcin dobre pytanie :D jeśli burza zaskoczyła nas na otwartym terenie i nie mamy gdzie się schować, oraz jesteśmy na przysłowiowym wózku (który nie posiada wyższych elementów, ale na otwartej przestrzeni Ty możesz być najwyższym elementem a w dodatku wózek może być wykonany z materiałów przewodzących prąd) to chyba najlepszym sposobem jest porzucić wózek i w takiej sytuacji poszukać obniżeń terenu i przyjąć najbezpieczniejszą pozycję czyli ukucnięcie ze złączonymi nogami, i izolacją od ziemi (plecakiem, butami itp. jeśli je posiadamy) , nie wolno kłaść się na ziemi ani siadać. Ale znając życie taka osoba przygotuje się na wyjście, sprawdzi prognozę ;) i nie będzie jeździć wózkiem w czasie burzy na otwartej przestrzeni :D

Marcin Głodek

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Martin/Marcin_Głodek

Postwtorek, 28 lip 2015, 17:49

Dzięki za odpowiedź.
Czyli na nie otwartym (zabudowanym) terenie bezpieczniej ;) .
No, ale łatwo powiedzieć: opuścić wózek, tylko jak osoba jest niepełnosprawna to może mieć z tym problemy. Z drugiej strony masz racje z tym żeby sprawdzić prognozę :lol: . Chyba ze ten ktoś (jak ja) chce złowić burze :D .
Do burz trzeba mieć respekt

E-mail: marcinglodek44@gmail.com
Facebook: https://m.facebook.com/profile.php?id=1582055245344105
Obrazek

Sezon burzowy 2014: 18. (8 NM)

Sezon burzowy 2015
Ilość burz: 8/ słabe: 5/ średnie: 2/ silne: 1/ ekstremalne:

Marek_Polakowski

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Marek
  • Numer GG: 6395066

Postwtorek, 28 lip 2015, 18:02

Marcin Głodek napisał(a):No, ale łatwo powiedzieć: opuścić wózek, tylko jak osoba jest niepełnosprawna to może mieć z tym problemy. Z drugiej strony masz racje z tym żeby sprawdzić prognozę :lol: . Chyba ze ten ktoś (jak ja) chce złowić burze :D .

No pewnie, nie jest to łatwe dla takiej osoby dlatego szacunek dla takich osób ;), ale jeśli taka osoba jeśli jest w tym wypadku łowcą burz, to śledzi mapy radarowe wie w jakim kierunku porusza się burza, oraz z jaką działa siłą, doskonale zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństw jakie może "przyrządzić" burza i na pewno wybierze obszar w którym w razie zagrożenia będzie się mogła schronić. :)

P.S.
Również mnie to kiedyś interesowało, zadałem podobne pytanie nauczycielowi na lekcji PO i nie potrafił mi odpowiedzieć tylko powiedział że się czepiam ;D a tak czasem może być.

hemi112

Sympatyk

Sympatyk

Postśroda, 5 sie 2015, 18:08

Dzisiejsze info z małopolski: piorun uderzył w grupkę osób pracujących w polu, 5 osób rannych, jedna zginęła :(
http://fakty.interia.pl/malopolskie/new ... Id,1864310
Jeśli człowiek naprawdę chce żyć to medycyna jest bezsilna:)

Forumowo oklejone sprzęty pościgowe- Impreza & Forester gotowe do ganiania :)

Piotr_Żurowski

Rzecznik Prasowy / Moderator

Rzecznik Prasowy / Moderator

• Pseudonim: piotr_z21

Postczwartek, 6 sie 2015, 00:10

Zaktualizuje trochę informację. Porażonych zostało 7 osób w tym jedna zginęła. Zginął operator kombajnu.
Rzecznik Prasowy Stowarzyszenia Skywarn Polska / Polscy Łowcy Burz
Pozdrawiam, Piotr Żurowski

Tel:+48 698 284 782
e-mail: rzecznik.lowcyburz@gmail.com
https://www.facebook.com/piotr.zurowski
Obrazek
Poprzednia strona

Powrót do Bezpieczeństwo