Teraz jest niedziela, 19 lis 2017, 05:13

Bezpieczeństwo podczas burzy

Zasady bezpiecznego zachowania się przed oraz podczas zachodzących zjawisk meteorologicznych
  • Autor
  • Wiadomość

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

• Numer GG: 0

Re: Bezpieczeństwo podczas burzy

Postśroda, 5 mar 2008, 15:29

Ja raz miałem taką sytuację. Jestem u koleżanki i nadchodzi burza.Pogrzmiało,popadało i sobie poszło ( tak myślałem ),więc spokojnie wyszedłem od koleżanki i biegłem ku domowi z komórką i aparatem w ręku.[][] ( to było rok temu )

Aż nagle coś mnie zatrzymało,patrze w góre a tu piorun walnął dosłownie nade mną? hmm nogi zrobiły mi się jak z waty,serce mało co nie wysiadło i szybko sruu te kilka metrów do klatki.W ogóle niebo się rozpogadzało a tu taki bach.Gdy wszedłem do mieszkania rozpętała się potężna nawałnica a przecież nic na to nie wskazywało.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

PS:Ja mieszkam na 4 piętrze i widzę od siebie Pałac kultury.Czy się zbliża burza ze stron Wawy ( zachód ) czy z północy,albo z południa to wszystko świetnie widać z balkonu bądź okna.Gorzej jest ze stron wschodnich ze względu na drzewa,które są blisko mojego bloku i przewyższają go.
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee

Areecki

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 7674966

Postśroda, 5 mar 2008, 23:54

Ja mieszkma na małej wsi wiec obserwacje mozna spokojnie prowadzic
Szkoda tylko ze z okna jak patrze na horyzont to przeszkaszaja mi drzewa
ktore zamierzam zlikwidowac na lato
pozatym jak chmura jest daleko moge wyjsc przed dom i cos ponagrywac
czy cyknac fotki ....
http://4poryroku.fotosik.pl/ - Moje Zdjęcia
http://areecki.ihq.pl/pogoda/index.htm - Moja Stacja Pogody (świętokrzyskie)

sebacyw

Sympatyk

Sympatyk

Postczwartek, 6 mar 2008, 00:20

Areecki napisał(a):Ja mieszkma na małej wsi wiec obserwacje mozna spokojnie prowadzic
Szkoda tylko ze z okna jak patrze na horyzont to przeszkaszaja mi drzewa
ktore zamierzam zlikwidowac na lato
pozatym jak chmura jest daleko moge wyjsc przed dom i cos ponagrywac
czy cyknac fotki ....

Pamiętaj tylko, że piorun może udeżyć nawet z odległości ponad 20-50 km ;) (są to oczywiście bardzo rzadkie zjawiska-ale ostrożności nigdy za wiele ;))
Pozdrawiam
Obrazek
Moje zdjecia lotnicze na:
Jp.net
GG: 9549624

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

Postczwartek, 6 mar 2008, 00:49

sebacyw napisał(a):Pamiętaj tylko, że piorun może udeżyć nawet z odległości ponad 20-50 km ;) (są to oczywiście bardzo rzadkie zjawiska-ale ostrożności nigdy za wiele ;))
Pozdrawiam

Były przypadki, że piorun przebywał nawet 80km od chmury burzowej i trafiał dosłownie z "błękitnego nieba". Oczywiście to zdarza się niezmiernie rzadko.
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/

Areecki

Sympatyk

Sympatyk

Postniedziela, 9 mar 2008, 21:52

Na terenie raczej takich przypadków jest bardzo mało
mieszam na wsi gdzie szta roslina oraz wzniosłosci terenu sa bardzo zróznicowane
ale co chcialem powiedziec
jezeli chmura jest daleko raczej tam bija pioruny
Sytuacja ulega zmianie np na równej powierzchni lub na wodzie
Chmura wyrzuca piorun łukowy który biegnie po powierzni wody i czeka na jakis punkt
tak jak wczesniej pisalem statek czy łudka jakaś skała wtedy takie przypadki zdarzają sie
napewno częsciej nawet na pewnym filmie było to poruszone....
Mimo wszytsko burze to poteżna i spontaniczna moc
Nigdy nie wiadomo czym może zaskoczyc wiec trzeba uwazac
W każdym razie dziekuje za słuszne uwagi no i oczywiscie bezpieczenstwo na 1 miejscu :)
pOzdrawiam

Piotr_Bogdanowicz

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: kpt.Nemo
  • Numer GG: 1667153

Postwtorek, 18 mar 2008, 18:00

Arcus88 napisał(a):
sebacyw napisał(a):Pamiętaj tylko, że piorun może udeżyć nawet z odległości ponad 20-50 km ;) (są to oczywiście bardzo rzadkie zjawiska-ale ostrożności nigdy za wiele ;))
Pozdrawiam

Były przypadki, że piorun przebywał nawet 80km od chmury burzowej i trafiał dosłownie z "błękitnego nieba". Oczywiście to zdarza się niezmiernie rzadko.

Swego czasu oglądałem film dokumentalny, w którym pokazano przypadek jaki miał miejsce w USA. Tam piorun przebył drogę około 200 km zanim uderzył.
Pozdrawiam serdecznie - kl. Piotr Bogdanowicz Obrazek
GG: 1667153
E-mail: p.bogdanowicz.kpt.nemo@gmail.com

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

Postpiątek, 21 mar 2008, 08:40

Kiedy byłem mały strasznie bałem się burz.Zawsze gdy takowe nadchodziły to darłem się, żeby dziadek wyłączył telewizor i odłączył antenę. Z dojrzewaniem zacząłem interesować się burzami i wszystkim co się z nimi wiąże.

Teraz gdy nadchodzi burza robię podobnie: Odłączam prąd od kompa, modema, rutera itp, oraz antenę z dachu od telewizora. Nie mało było przypadków, że w Zielonce spaliło komuś telewizor, komputer. Prawie każdy mówi, że gra na kompie podczas burz, ogląda telewizje, natomiast ja wolę zachować ostrożność. U mnie jest wiele obiektów w które pioruny walą podczas gwałtownych burz, m.in. Kominy na terenie Kotłowni i duże drzewa, które na przykład otaczają mój blok.

PS: A co do wyładowań z błękitnego nieba.Graliśmy pewnego słonecznego dnia z kumplami w piłkę. Słychać było zbliżającą się burzę, ale nie przypuszczałem, że na błękitnym niebie pojawi się mały piorun.
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

Postpiątek, 21 mar 2008, 12:06

Ze mną historia jest podobna. W zasadzie burz bałem się przez kilka lat. Dlaczego???
Otóż to, co przeżyłem latem 1993 roku mogło przerazić nie jedną osobę dorosłą, a co mówić o 5-letnim dzieciaku. Wyjechałem z rodzicami pod namiot do miejscowości Dąbrówno koło słynnego Grunwaldu. Lato 1993 roku było dość mokre i zimne. Ale w pierwszych dniach mojego pobytu w rejonie Dąbrówna była susza, był też potworny upał i tak ponoć było przez ostatni miesiąc. Wszyscy chcieli, żeby w końcu spadł deszcz. I w końcu po parnym dniu niebo zrobiło się pochmurne, w końcu pojawiła się burza. Początkowo wydawało się, że będzie słaba. Ale po pierwszej burzy przyszła kolejna. I się zaczęło : zerwał się porywisty wiatr przekraczający zdecydowanie 100km/h, zrobiła się potworna ulewa, padał też grad, pioruny waliły w pobliskie jezioro. Tak a propos na jeziorze tym fale miały ponad 1 metr wysokości mimo, że jezioro Dąbrówno Małe nie jest zbyt dużym jeziorem. I byłoby może fajnie, gdyby nie fakt, że burza zaczęła się wieczorem i trwała przez niemal całą noc. Trzeba było trzymać namioty, żeby nie poleciały. W wielu namiotach woda była po kostki. W zasadzie tak mocno lało, że prawie wszędzie wody było bardzo dużo, jedyną dobrą lokalizacją pod namiot okazały się drobne wzniesienia terenu.
Następnego dnia wszystkim okazał się ogrom zniszczeń po burzy w okolicy. Co czwarte drzewo wzdłuż lokalnej drogi było albo wyrwane z korzeniami albo mocno połamane. Miejscowi mówili, że takiej burzy w tym rejonie nie było od wielu lat.
To wszystko spowodowało, że przez kilka lat panicznie się bałem burzy. Ale od roku 2000 zjawisko te coraz bardziej mnie interesowało. W sumie teraz tylko czekam na burzę po to, żeby ją podziwiać.

P.S: Po burzy przyszło załamanie pogody, do końca mojego pobytu w Dąbrównie padało i było niespełna 20 stopni. No może znalazły się dwa dni z temperaturą powyżej 20 stopni i z większą ilością słońca, ale jeden z takich dni skończył się kolejną, tym razem jednak krótką nawałnicą.

P.S.2:Żeby było na temat - Co do wyłączania urządzeń z prądu podczas burzy - też to robię, zwłaszcza podczas burzy z dużą ilością wyładowań atm. Na szczęście kilkanaście miesięcy temu instalacja elektryczna u mnie w budynku została wymieniona i zainstalowano na niej zainstalowany specjalne urządzenie antyprzepięciowe. Gdyby impuls elektryczny przeszedł przez te urządzenie, spowodowałoby to natychmiastowe wyłączenie zasilania dla całego budynku, a to by uratowało wiele urządzeń przed popaleniem od tego impulsu w środku.
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/

Sansei

Postwtorek, 22 kwi 2008, 19:21

Z podłącznomym "bezprzewodowym" internetem? ;)

Same pojedyńcze trzewa i słupy to chyba nie najlepszy pomysł ;)

Areecki

Sympatyk

Sympatyk

Postniedziela, 4 maja 2008, 20:30

Ja ostatnio stalem jakies 150 m od wysokiego napięcia w sadzie samochodem
około 70 m stały wysokie drzewa pojedyńcze wiec prawdopodobieństwo że
walneło by w samochód który stoi w środku sadu było niewielkie
Ponieważ albo przywaliło by w wysokie napiecie ewentualnie w te wyoskie
drzewa ... Miałem szybe uchyloną od kierowcy potem zaczęło padac i dupa

Gwal

Postpiątek, 18 lip 2008, 11:33

Cieszyn, woj. śląskie
gg: 1799094
email: dm_203@wp.pl

"nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi dyskusję na swój poziom a potem pokona doświadczeniem"

Doppler

Dokumentalista

Dokumentalista

Postśroda, 23 lip 2008, 12:13

Uzywanie komorki i ipoda podczas burzy- przypadki razenia piorunem
http://tech.wp.pl/kat,1009781,title,Kom ... omosc.html
http://www.pcworld.pl/news/95828.html

grego130386

Postśroda, 23 lip 2008, 13:20

Ku Przestrodze :

http://fakty.interia.pl/ciekawostki/new ... ze,1147842

Pani była nie ostrożna i ją popieściło ;)

PS.
Do artykułu załączony jest filmik , ale coś mi w nim nie pasuje . Trochę za mały błysk trochę za cichy grzmot ?
Oceńcie sami .

Mariusz Świąder

Sympatyk

Sympatyk

Postczwartek, 24 lip 2008, 15:14

Grego, widać że to petarda, piorun zupełnie inaczej oświetliłby okolice, a na video widać że oświetlenie jest punktowe dokładnie z miejsca gdzie eksploduje petarda. Sie filmuje pioruny to się wie :P
·····●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●·····

-BEST-

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: -BEST-
  • Numer GG: 1296671

Postczwartek, 24 lip 2008, 16:47

Grego, Mariusz ma rację nie wierz we wszystko co w internecie zobaczysz... :?
Trzeba czasami odróżnić prawdę od fikcji jak się jakiś link zapodaje, bo niektórzy koledzy nie zostawią na Tobie suchej nitki - a po Ci to ???
Pozdrawiam
-BEST-

grego130386

Postczwartek, 24 lip 2008, 19:01

grego130386 napisał(a):
PS.
Do artykułu załączony jest filmik , ale coś mi w nim nie pasuje . Trochę za mały błysk trochę za cichy grzmot ?
Oceńcie sami .

Chyba jasno napisałem w PS. Że coś tu nie pasuje , i oceńcie sami ? :roll:
Też uważam że to "fake" , więc ustalone , że media kłamią . Nie wiem natomiast dlaczego -Best- wypadłeś z zostawianiem suchej nitki :?

-BEST-

Sympatyk

Sympatyk

Postpiątek, 25 lip 2008, 09:19

grego130386 napisał(a): Nie wiem natomiast dlaczego -Best- wypadłeś z zostawianiem suchej nitki :?

Już Ci tłumaczę - dlatego że znam wielu użytkowników tego szanownego grona bardzo długo i wiem jak bardzo potrafią być porywczy jak widzą takie podpuchy. I wiesz nie dziwię im się tyle tego chłamu tu już nawrzucano i wmawiano że to prawda, że można się już wkurzać.
A ja osobiście nie pisałem tego aby Tobie dowalić tylko abyś na przyszłość nie miał przykrości przez takie lipne filmy.
-BEST-

Łukasz_Brzeziński

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Ruki;
  • Numer GG: 1127828

Postwtorek, 9 wrz 2008, 23:12

Patryk_Majchrzak napisał(a):
Filmik z tego wydarzenia : http://pl.youtube.com/watch?v=xcDd9BCZb9o

Poplułem kompa jak usłyszałem twoją reakcję. :D
Ja mogę spokojnie nagrywać(raczej)- obok mojej kamienicy jest jedna zdecydowanie wyższa i to tego z mnóstwem anten i jakiś przekaźników.
Halny Chasers!!

-BEST-

Sympatyk

Sympatyk

Postśroda, 10 wrz 2008, 22:12

Łukasz_Brzeziński napisał(a):
Patryk_Majchrzak napisał(a):
Filmik z tego wydarzenia : http://pl.youtube.com/watch?v=xcDd9BCZb9o

Poplułem kompa jak usłyszałem twoją reakcję. :D

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Nie ukrywam że i ja miałem mokrą matrycę w notebooku hihi.
Ale łatwo się śmiać jak to się ogląda, lecz jak jest się samemu w centrum burzy to wtedy robi inne wrażenie ;)
-BEST-

Damian Zbieg

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: congestus
  • Numer GG: 8436566

Postczwartek, 25 gru 2008, 18:51

Bardzo pouczający temat. Teraz już wiem, że lęk przed burzą nie jest przesadą ;) Jednak mam pytanie dotyczące obserwowania burzy przez zamknięte okno. Jak bardzo jest to niebezpieczne :?: Gdyż w ten sposób obserwuję a nawet próbuję filmować. Oczywiście przy hukach rezygnuję, ale chciałbym fotografować i filmować tańczące wyładowania w całej okazałości. Chciałbym się też dowiedzieć jakie jest ryzyko, że we mnie trafi piorun, gdy patrzę przez otwarte okno ( tego nie praktykuję ), ale trudno mi przekonać niektórych członków rodziny, że tak nie wolno.

Paweł_Cholewa

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Pseudonim: Pablo
  • Numer GG: 8739674

Postczwartek, 25 gru 2008, 19:14

No wiesz, przyglądać się burzy przez zamknięte okno to według mnie bezpieczna rzecz :) .Bardzo mało przypadków było, że huk od pioruna dodatniego wybił okna w pobliskich domach. A piorun kulisty jest naprawdę rzadkim zjawiskiem. Więc przy zamkniętym oknie jak najbardziej możesz bezpiecznie oglądać burze ;). Co innego tyczy się, gdy oglądasz burze przy otwartym oknie. Jak nadchodziła burza, spokojnie na nią spoglądałem przy otwartym oknie i do tej pory, przez 17 lat oglądania burz przez okno nic mi się nie stało ;). Bardziej niebezpiecznie jest, jeśli mieszkasz w wyższej części bloku, np. ostatnie piętro. Ale każdy blok i dom powinien być zaopatrzony w piorunochron, który powinien ściągać pioruny.
Pozdrawiam - StormHunter®
Obrazek
E-mail: pawciokrk89@gmail.com Mój kanał na YouTubePawcioKrk

Damian Zbieg

Sympatyk

Sympatyk

Postsobota, 27 gru 2008, 11:01

No to świetnie :!: Nic tylko próbować. Szkoda, że bardzo boję się burzy, ale z drugiej strony tak mnie pociągają, że czekam na nie z niecierpliwością. Może kiedyś i będę ścigał burze :lol: ale powoli.

Damian Zbieg

Sympatyk

Sympatyk

Postsobota, 27 gru 2008, 17:11

Słynny 15 sierpnia. No u mnie tego dnia było 17 stopni i szaruga. Nie miałem okazji spotkać burzy ;) Ale rok temu to się działo. Poszedłem pierwszy raz spać do altanki gdy nadciągała burza, by sprawdzić jak będę się czuł, oczywiście nie sam, ale z bratem.
Myślałem, że będzie jak zwykle: burza przejdzie bokiem, ale nie. Burza była bardzo gwałtowna, najgwałtowniejsza w tamtym roku. Pioruny biły na drobny mak. Strasznie się bałem, ale też byłem podekscytowany tym kontaktem z burzą. Była też ulewa. Dodam, że altankę mam w przydomowym ogródku, nie miała wtedy drzwi i szyby w jednym oknie. Uogólniając dla mnie wyjście na dwór w taką pogodę to szaleństwo, ale moja rodzina aż tak się nie boi. Dziwne bać się i jednocześnie kochać te zjawiska...

Dzięki za życzenia.
Ja też Tobie życzę jak najlepszych ujęć burz i tornad w nowym 2009 roku ;)

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

• Numer GG: 8744878

Postniedziela, 28 gru 2008, 15:15

No właśnie. Ilu z was kiedyś się mocno bało burzy??? Ja, jeszcze w latach 90-tych panicznie wręcz burz się bałem, ale stopniowo zaczął mój lęk przechodzić w fascynację. I tak już zostało ;) A ten mój lęk przed burzą to był taki mój sekret - w końcu należę do Łowców Burz ;)
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com

-BEST-

Sympatyk

Sympatyk

Postniedziela, 28 gru 2008, 16:10

krzysio.misio napisał(a):No właśnie. Ilu z was kiedyś się mocno bało burzy??? Ja, jeszcze w latach 90-tych panicznie wręcz burz się bałem, ale stopniowo zaczął mój lęk przechodzić w fascynację. I tak już zostało ;) A ten mój lęk przed burzą to był taki mój sekret - w końcu należę do Łowców Burz ;)

Przyznam się do 2 klasy SP też bardzo bałem się burzy. Ale od tego zaczęła się fascynacja takimi zjawiskami. Dziś też się jej boję ale wiem jak minimalizować zagrożenie - dlatego spokojnie biegam ze sprzętem podczas burz.
-BEST-

Damian Zbieg

Sympatyk

Sympatyk

Postniedziela, 28 gru 2008, 17:12

No to widać, że to nasza wspólna cecha ;) Najpierw się boimy a potem wchodzimy do paszczy lwa. Też chciałbym kiedyś być łowcą burz. Myślałem, że dopiero w Ameryce a tu proszę, jest szansa, że w Polsce :)

Paweł_Cholewa

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

Postniedziela, 28 gru 2008, 18:07

Dawid_Ciechowski napisał(a):Powiem Ci że za 20-30 lat w Polsce będzie lepiej niż w USA, bo klimat szybciej zmienia się u nas niż u nich ;)
W Polsce, pogoda zaczyna być coraz ciekawsza, to fakt. Co roku trąby powietrzne, które coraz częściej się pojawiają. Nie zdziwiłbym się gdyby w 2009 w sezonie letnim zeszło u nas F5, no ale zobaczymy jak to będzie. Ale za 20 - 30 lat może nas już nie być, bo mogą nas wyniszczyć te pogodowe anomalie, a nasz system ostrzegania nie jest dobrze rozbudowany i tak zaawansowany jak w USA, więc mogą się powtarzać sytuacje z 15 sierpnia, kiedy to nie było żadnego oficjalnego ostrzeżenia przed tornadami. Ale miejmy nadzieję, że aż tak źle znowu nie będzie.
Damian Zbieg napisał(a):No to widać, że to nasza wspólna cecha ;) Najpierw się boimy a potem wchodzimy do paszczy lwa. Też chciałbym kiedyś być łowcą burz. Myślałem, że dopiero w Ameryce a tu proszę, jest szansa, że w Polsce :)
Co do tego się zgadzam, ja również w dzieciństwie bałem się burz, ale szybko to minęło i teraz wychodzę im naprzeciwko :).
Na początku również myślałem że tylko w Ameryce łowcy działają, no ale okazało się że nie tylko tam :). Jak dołączyłem do PŁB, to też chciałem zostać łowcą i jestem. Tu są ludzie z pasją, którzy wiedzą co robią. Więc ty jeśli będziesz chciał i będziesz się starał, też zostaniesz łowcą ;) to tylko kwestia czasu.
Obrazek

Damian Zbieg

Sympatyk

Sympatyk

Postniedziela, 28 gru 2008, 18:25

Już prawie jak w Ameryce. Rok temu było tornado chyba F2 to z Częstochowy, teraz F4 na tej autostradzie, za rok F5 no nieźle. Jeżeli klimat ma się aż tak szybko zmieniać, to faktycznie niedługo zim nie będzie a latem 40 stopni to już tylko kwestia czasu.

Mariusz Świąder

Sympatyk

Sympatyk

Postwtorek, 30 gru 2008, 23:55

To nie jest pewne.
Na tę chwilę można zaobserwować że gwałtowność występujących zjawisk jest większa. Wykrywalność też, niewątpliwie biorąc pod uwagę rachunek prawdopodobieństwa spotka nas jakiś kataklizm, jakie - nikt nie wie - ale to nadchodzi. Nie wiemy czy to będzie f5, czy powódź stulecia, może upał/pożary, ale "gwałtowność" polega właśnie na tym, że "coś" będzie nam dokuczać bardzo mocno w krótkim czasie i na pewno nie jesteśmy na to przygotowani.

Gdy to nastąpi, łowcy wezmą swoje zabawki i śmigną w miejsce katastrofy. Jedynie nie wiemy kiedy i gdzie i co walnie... strach pomyśleć, ale to nieuniknione, bo to kwestia czasu. Tak działa mechanizm zmian klimatycznych.
·····●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●·····

Paweł_Cholewa

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

Postśroda, 31 gru 2008, 16:53

Wracając do bezpiecznego oglądania burz ze swojego domu. Na internecie jest parę filmików, na których można zobaczyć jak nagle, niespodziewanie i niebezpiecznie blisko ciebie, może uderzyć piorun. Większość tych osób kręciła film przy otwartym oknie, albo stała przy otwartych drzwiach, by mieć lepszy efekt dla kręcenia filmu. Zamieszczam dwa przykładowe filmiki:
http://pl.youtube.com/watch?v=0jhjIdbg73w :arrow: Tutaj można zobaczyć, jak niespodziewanie może piorun uderzyć w dom przed tobą. Można się na zabój przestraszyć :D
http://pl.youtube.com/watch?v=bDJkmqPdUnY&NR=1 :arrow: Ten film kręcił "gostek" przez otwarte drzwi frontowe, gdyby wyszedł trochę dalej, aby w pełni podziwiać burzę, mógłby stracić życie :?.

Takie przypadki bardzo rzadko się zdarzają, ale jak się w końcu komuś przytrafi, to możecie mieć naprawdę niezły materiał filmowy... Rocznie przez pioruny porażonych jest tylko kilka tysięcy osób, ale przeważnie są to osoby, które przebywają na otwartej przestrzeni. Niektóre osoby wychodzą z tego cało.

Zdarzały się również takie przypadki, że podczas uderzenia pioruna(szczególnie przy dodatnim, doziemnym), był generowany potężny dudniący huk, za którego sprawą, w pobliskich domach powypadały szyby z okien. Ale takie coś również jest rzadkością.
http://pl.youtube.com/watch?v=5ZOT2zc7y ... re=related :arrow: Przykładowy filmik, na którym można usłyszeć głośny basowy huk. Niezłe brzmienie :D

Podsumowując, wszystkie wymienione sytuacje należą do bardzo rzadkich, więc filmowanie i cykanie zdjęć burzom z domu jest przeważnie bezpieczne. No chyba że zagości piorun kulisty, szansa 1 na milion czy nawet miliard ;).
Obrazek

Łukasz_Wojtyła

Zbanowany

Zbanowany

Postczwartek, 4 cze 2009, 16:52

Kolejna przestroga by nie rozmawiać przez telefon w trakcie burzy.

Kod: Zaznacz cały
Gdy tylko podniosła słuchawkę, usłyszała huk jak z zaświatów, a potem jej ciało przeszył palący ból. To piorun strzelił w nią przez telefon! Bogusława Kruza (50 l.) z Polkowa na Podlasiu znalazła się na granicy życia i śmierci.

Tamtego dnia pogoda była niewyraźna, co rusz grzmiało. Na niebie pojawiło się kilka błysków. – Ale nie takie burze u nas bywały. Czasami jak piorun trzasnął, to aż szyby w oknach drżały – mówi Walenty Kruza, mąż pani Bogusławy. Gospodyni wzięła się za porządki w domu. Nagle zadzwonił telefon.

– Podbiegłam, żeby odebrać. Podniosłam słuchawkę i wtedy usłyszałam huk i trzask – wspomina Bogusława Kruza. Piorun uderzył z wielką siłą w dom Kruzów. Po instalacji trafił do telefonu, a później do słuchawki. Stamtąd przeszył ciało kobiety.

– Znieruchomiałam. Nie mogłam ruszyć ani ręką, ani nogą. A w środku czułam, jakbym cała płonęła. Nie wiedziałam, co się ze mną dzieje... – opowiada wstrząśnięta pani Bogusława.

Wszystko rozgrywało się błyskawicznie. – Położyłem żonę na łóżku i próbowałem jej podać krople nasercowe – opowiada pan Walenty. Ale już wtedy jej żyły zaczęły się obkurczać. Kiedy przyjechało pogotowie, trudno było je nawet dojrzeć. – Na zmianę byłam przytomna i traciłam świadomość. Myślałam, że to już koniec, że umieram. Pożegnałam się nawet z najbliższymi – wspomina pani Bogusława. Porażona trafiła do szpitala.

Tam zaczęła się zaciekła walka o jej życie. Lekarze nie rokowali jej dobrze, ale organizm w końcu pokonał słabość. Teraz medycy sprawdzają, jak jej serce zniosło uderzenie gromu. To przecież zakrawa na cud.

– Do dziś czuję, jak mnie pali w środku, jakby mnie miało rozerwać, ale jest już lepiej. Chcę wrócić do zdrowia, do rodziny, a przede wszystkim do cudownych wnuków. Jedną nogą byłam na tamtym świecie, ale widać Bóg ma dla mnie inny plan... – wzdycha Bogusława Kruza.

Źródło Gazeta Fakt

mihal

Postpiątek, 19 cze 2009, 13:13

Telefony komórkowe nie przyciągają piorunów (czysta mitomania), a fakt wiązania tych przypadków wynika z niewiedzy i przeinaczania faktów przez pseudo dziennikarzy i pseudo naukowców, a stąd szybka droga do powielania bzdur. Tutaj najlepszy przykład przeinaczania (jednej z najbardziej znanych publikacji na łamach British Medical Journal):

http://hotnews.pl/artnauka-404.html
Trzej brytyjscy lekarze ostrzegają na łamach "British Medical Journal" przed używaniem telefonów komórkowych podczas burzy.

OK - i dokładniej chodzi o podnoszenie progu zbędnego ryzyka (dodatkowe uszkodzenia ciała, większe prawdopodobieństwo zgonu etc.) w przypadku kiedy piorun uderzy w nas lub w pobliżu (ładunek indukcyjny) tyle tylko, że to tyczy się każdego elementu, który jest przewodnikiem - nawet metalowych guzików, nitów w jeans'ach lub metalowej klamry w pasku.
Telefon może przyciągać pioruny.

a to już inwencja twórcza redakcji. Podobne tytuły pojawiły się w kilku polskich serwisach/portalach informacyjnych - żenujące i dla przykładu artykuł w BBC (prawdopodobnie po sprostowaniu):

http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/5106510.stm

publikacja BMJ wywołała "burzę", ale z naukowcami z NOAA (John Jensenius NOAA lighting expert dosyć stanowczo przedstawił fakty w reakcji na publikację - linki poniżej) z racji, że BMJ jasno w publikacji nie ustosunkowała się do kwestii "przyciągania piorunów przez komórki" pozostawiając pole do popisu i insynuacji wszelkiej maści mitomanom:

http://www.mmfai.org/public/docs/cn/MMF_Viewpoint_Lightning.pdf
http://www.noaanews.noaa.gov/stories2006/s2645.htm

“Cell phones, small metal items, jewelry, etc., do not attract lightning. Nothing
attracts lightning. Lightning tends to strike taller objects," said John Jensenius, a
NOAA National Weather Service lightning expert. "People are struck because
they are in the wrong place at the wrong time. The wrong place is anywhere
outside. The wrong time is anytime a thunderstorm is nearby."

Dane statystyczne również świadczą, że coś nie tak jest z tymi "komórkami przyciągającymi pioruny" - aktualnie na świecie liczbę abonentów telefonii komórkowej szacuje się na: 3mld - ile z tych telefonów w ciągu godziny jest "pod chmurką", ilu ludzi korzysta w tym czasie z nich i ilu zostaje porażonych piorunem w wyniku prowadzonej rozmowy w trakcie trwania burzy lub mając go w "kielni"?
Kolejny przykład: alternatywne źródła energii - układ wyspowy: prądnica wiatrowa, kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne - monitoring układu GSM/GPRS, transmisja pakietowa nadajnik GSM wysyłający pakiety danych z interwałem (odstępem) czasowym 10s i nie rypie piorunami po nadajniku ani stacji monitorującej z wpiętym modemem podczas burzy.

Zastanawiający jest fakt z jakim wielkim poświęceniem media w PL cytują wypowiedzi rosyjskich naukowców (nie powiem gdyby Ci naukowcy byli Radzieccy to inna sprawa), jak widzę jak sprawnie w tym kraju na wschodzie wszystko działa (w szczególności propaganda, polityka i portfele) to mam uzasadnione obawy, że cytowani naukowcy są synami "Panów", którzy znaleźli sobie HydePark.

Zainteresowanych, ciekawskich i dociekliwych odsyłam do szukania odpowiednich informacji o tym jak pracują nadajniki GSM, zagadnień z dziedziny elektrotechniki i informacji jak zjonizować powietrze, żeby wytworzyło kanał przewodzący (i na litość nie piszcie, że komórka przyciąga pioruny, bo emituje "jakieś" pole).

Polecam też przyglądnąć się na jakim sprzęcie pracuje NOAA i SCh w terenie - czy to, aby nie jest pasmo GSM (z reguły czujniki np. w telemetrii na większe odległości przesyłają dane do stacji monitorujących, w szczególności tych mobilnych, po GSM/GPRS) - sami sobie chcą zrobić krzywdę - chyba nie.

PS.
Pozdrawiam, a "niedorozwojem" nie jestem :) ;)
Podpis? Jaki podpis? Aaa to jest podpis :twisted:

Karol Szyszko

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: SzychaK
  • Numer GG: 18761774

Postpiątek, 19 cze 2009, 21:46

U mnie w domu są trzy telefony obok siebie. :lol: Dwie komórki i stacjonarny. Mieszkam jednak w na terenach leśnych i chyba to nie jest AŻ takie niebezpieczne. Jednak gdy jest burza, to ja żądze w domu ;) .
Trofea
Burze- 30
Funnel Cloud- 1
Shelf Cloud- 4
Wall Cloud- 2
Dust Devil- 1

-
E-mail:
karolf1fan@gmail.com
-
Powodzenia w sezonie!

Blessed

• Pseudonim: Blessed
  • Numer GG: 13499728

Postsobota, 27 cze 2009, 12:23

Ostatni post ponad tydzień temu, ale jeśli chodzi o bezpieczeństwo to nie ma co się czaić, a mam pytanie :)

Problem polega na tym, że mieszkam w kamienicy w której nie ma piorunochronu. Na dodatek nikt się nie kwapi do założenia jej, moje uwagi i argumenty do nich (czyt. rodziców, sąsiadów) nie przemawiają. Mi to jakoś spokoju nie daję, a przezorny zawsze ubezpieczony. Wiem, że w budynku uziemiona jest instalacja elektryczna i... chyba tylko ona :? Czy jest możliwość zamontowania jakiś dodatkowych zabezpieczeń (omijając piorunochrony...) ? Słyszałem, że ewentualnie można uziemić inne instalację, np. antenową.

Uspokaja mnie jedynie, że u mnie w mieście burza jest zjawiskiem niezwykle rzadkim (3-5 na rok...?). Wszystkie lecą dookoła. Powodem jest ukształtowanie terenu - Same miasto leży w wyraźnym "dole" , dodatkowo dookoła jest dużo jezior.
~ Pozdrawiam serdecznie
Robert Michalski

GG: 13499728
mail: blessed.pl@gmail.com

Weteran

• Pseudonim: Weteran
  • Numer GG: 11620256

Postsobota, 27 cze 2009, 15:34

Mam kilka pytań odnośnie burz bo chyba zbyt często jestem ostatnio w sytuacjach bardzo ekstremalnie ryzykownych. Ostatni – to jest wczoraj – piorun uderzył w tory kolejowe raptem 30 metrów ode mnie choć jeszcze nie padało. I mam takie pytanie czy jazda pojazdem na gąsienicach w czasie burzy jest bezpieczna, jeśli ma się spory kontakt z żelazem wokół siebie? W samochodzie jest w miarę bezpieczne, ale w pojazdach gąsienicowych?

Czy cb-radio włączane w czasie burzy zwiększa ryzyku zagrożenia piorunowego :p

Jak wygląda hipotetycznie sprawa zagrożenia spowodowana przez trzymanie broni i jakiś innych urządzeniami mechanicznymi jak piła, szlifierka czy też przecinak jeśli ma się ją w rekach w czasie burzy? To jest takie samo ryzyko jak. Np. paradowanie po terenie częściowo otwartym z jednej ze stron z widłami na ramieniu.
"Najczęstszy ludzki błąd - nie przewidzieć burzy w piękny czas." Niccolò Machiavelli

Karol Szyszko

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: SzychaK
  • Numer GG: 18761774

Postsobota, 27 cze 2009, 15:46

Do pierwszego postu: Nie wiem jak ci pomóc. :?
Do drugiego postu: Jak wiadomo w czasie burzy bezpiecznym schronieniem jest auto. Tak samo jest z pociągami, gdyż one "owijają" prąd do okoła siebie i uziemiają go. Nic ci się nie stanie jeśli nie będziesz dotykał metalu. Będziesz bezpieczny :) ale że chyba na marginesie piorun uszkodzi mechanikę, ale to na marginesie.
Trofea
Burze- 30
Funnel Cloud- 1
Shelf Cloud- 4
Wall Cloud- 2
Dust Devil- 1

-
E-mail:
karolf1fan@gmail.com
-
Powodzenia w sezonie!

karol śliwa

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 8692746

Postponiedziałek, 29 cze 2009, 12:38

Weteran napisał(a):Czy cb-radio włączane w czasie burzy zwiększa ryzyku zagrożenia piorunowego :p

Jeśli chodzi ci o to czy ściąga pioruny to moja odpowiedz jest TAK.Podczas burzy lepiej wyłączyć radio Cb i schować antenę np. do bagażnika itp.Mój sąsiad miał już taki przypadek w tamtym roku miał włączone Cb i miał do niego dość długą antenę,nadeszła burza chyba to było 13 lipca 2008 i rąbło niezle ale nic się nie stało tylko spaliło radio i tyle.
Gadu-Gadu:8692746
Pozdrawiam Karol
Obrazek

Marcin_Burda

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Burdzik
  • Numer GG: 6214027

Postponiedziałek, 29 cze 2009, 13:10

Przypadek mojego kolegi był podobny lecz nieco gorzej się to skończyło, wracają 2 lata temu z wakacji wjechał w strefę gwałtownej burzy z silnymi wyładowaniami atmosferycznymi, jego antena mierzyła ponad metr, niefartem piorun uderzył w jego antenę stapiając przesłonę magnesu, uszkadzając lakier oraz lekko dach (nieco się wgiął), oczywiście na tym się nie skończyło, piorun poprostu rozsadził radio w środku samochodu co spowodowało chwilowy brak kontroli nad pojazdem (no bo przecież szok oraz przerażenie), i o mało nie spowodował wypadku, gdy odzyskał kontrolę nad pojazdem pozostało mu już tylko uciekać do rowu. Świadkami tego zdarzenia byli inspektorzy transportu drogowego którzy odrazu mu pomogli. Szczęście w nieszczęściu.
Marcin Burda
GG:6214027
E-Mail: lowcaburzczestochowa@wp.pl
Kom: 721-328-398
Nick: Burdzik
Obrazek

karol śliwa

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 8692746

Postwtorek, 30 cze 2009, 11:47

Więc wychodzi na to że lepiej schować antenę i wyłączyć radio Cb niż przeżyć niezłe doładowanie do swojego samochodu,bo może to być bardzo niebezpieczne.Pzy dużej prędkośći i uderzeniu pioruna gdy coś się stanie np. rozsadzi radio,możemy dostać szoku,straćić panowanie nad kierownicą i wylądować na pobliskim drzewie.

Więc lepiej schować antenę niż podobnie oberwać ;) :Obrazek
Gadu-Gadu:8692746
Pozdrawiam Karol
Obrazek

Marcin_Burda

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Burdzik
  • Numer GG: 6214027

Postwtorek, 30 cze 2009, 13:36

Na to wychodzi, rozmawiałem nawet wczoraj z tym kumplem przy piwie, mówił że uratowało go wtedy tylko to że jest doświadczonym kierowcą i umiał pomimo wszystko wyprowadzić samochód z tragedii, jednak jak sam stwierdził nie zapomni nigdy latających po samochodzie iskier z radia, powiedział że spróbuje znaleźć zdjęcie tego cb po uderzeniu pioruna, jak będę już je miał to udostępnię.
Marcin Burda
GG:6214027
E-Mail: lowcaburzczestochowa@wp.pl
Kom: 721-328-398
Nick: Burdzik
Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Bezpieczeństwo