Teraz jest wtorek, 24 paź 2017, 02:21

Instalacje odgromowe - czyli jak walczyć z piorunami.

Zasady bezpiecznego zachowania się przed oraz podczas zachodzących zjawisk meteorologicznych
  • Autor
  • Wiadomość

lilu

Postśroda, 21 maja 2008, 00:03

Mam nadzieje ze watek zakładam w dobrym miejscu.
:D

Chcecie chronić swój dom i rodzinę przed piorunami?
Jeżeli tak to jak bezpiecznie wykonać taką instalacje?

Potrzebuje wiedzy na temat instalacji odgromowej. Dlaczego?
Oto moje pytania do dyskusji :
- który rodzaj instalacji jest dobry ? gdy wpiszemy w google piorunochron wyskakują różne firmy i opisy instalacji.
- jak sprawdzić czy instalacja została prawidłowo wykonana?
- czy to ze zainstaluje jako jedyna w promieniu 6 kilometrów piorunochron nie spowoduje ze pioruny będą uderzać tylko w mój budynek?
- jak zachowuje się budynek jednorodzinny gdy uderza w niego piorun jeżeli jest prawidłowo wykonana instalacja?

Pozdrawiam
lilu - człowiek po F2 ;)

Michał_Żarnowski

Sympatyk

Sympatyk

• Lokalizacja: Dąbrowa koło Śremu(Wielkopolska)/ Środa Wielkopolska
  • Pseudonim: Żar
  • Numer GG: 2018032

Re: Instalacje odgromowe -czyli jak walczyc z piorunami

Postśroda, 21 maja 2008, 08:04

A mi elektryk mówił że się nie powinno zakładać piorunochronów bo właśnie przyciągają pioruny. Dlatego na swoim nowym domu go nie mam.

Areecki

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 7674966

Postśroda, 21 maja 2008, 14:15

Z tym przyciąganiem nie był bym taki pewien ...
W każdym razie jedno jest pewne...
Nie wiadomo kiedy i gdzie dokładnie uderzy piorun...
Lepiej jak uderzy w piorun ochron niż w dom bez niego...
Czytałeś ostatnio w twojej pogodzie było info że piorun uderzył w blok
i mężczyzna spłonął bo blok sie zapalił ???
http://4poryroku.fotosik.pl/ - Moje Zdjęcia
http://areecki.ihq.pl/pogoda/index.htm - Moja Stacja Pogody (świętokrzyskie)

Piotr_Bogdanowicz

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: kpt.Nemo
  • Numer GG: 1667153

Postśroda, 21 maja 2008, 21:08

Jeżeli na budynku brak jest instalacji odgromowej, to podczas uderzenia pioruna może dojść do spalenia instalacji elektrycznej w całym domu z czym wiąże się nieodwracalne zniszczenie wszelkich urządzeń do niej podłączonych oraz właśnie ryzyko pożaru, a w przypadku gdy ktoś znajdzie się za blisko np. gniazka sieciowego (znam taki przypadek z życia) to może dojść do "przebicia" i śmierć na miejscu. Koszty wymiany całej instalacji elektrycznej w domu oraz kupno nowego sprzętu elektrycznego zdecydowanie przewyższają koszta zamontowania instalacji odgromowej. Osobiście więc polecam takową zamontować.
Pozdrawiam serdecznie - kl. Piotr Bogdanowicz Obrazek
GG: 1667153
E-mail: p.bogdanowicz.kpt.nemo@gmail.com

sea

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Sea
  • Numer GG: 0

Postśroda, 21 maja 2008, 23:53

michas napisał(a):A mi elektryk mówił że sie nie powinno zakłdać piorunochronów bo właśnie przyciągją pioruny.Dlatego na sowim nowym domu go nie ma

No i o to chodzi. Przyciąga ładunek, który omija tym sposobem instalację... To elektryk z wyższym wykształceniem?
Obrazek

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

Postwtorek, 1 lip 2008, 09:07

Według mnie i pewnie innych osób piorunochron jest jak najbardziej potrzebny. Oczywiście w niektórych domkach jednorodzinnych ich nie ma, nie mówiąc o wsiach. Wiadomo, że podczas uderzenia pioruna ładunek zostaje skierowany do Ziemi, natomiast gdyby nie było piorunochronu, to możesz stracić chałupę wskutek pożaru. Oczywiście pożar może wywołać piorun nawet wtedy, gdy jest piorunochron, ale w takim przypadku podczas burzy należy odłączyć wszystkie urządzenia elektryczne, które stanowią potencjalne zagrożenie.
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee

-BEST-

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: -BEST-
  • Numer GG: 1296671

Postwtorek, 1 lip 2008, 10:10

Dyskusja jest co najmniej dziwna...
Szanowni Państwo w XXI wieku dom bez instalacji odgromowej ????? Przecież to średniowiecze...
Nie twierdzę że akurat piorunochron ale jakaś instalacja odgromowa musi być, choć by po to aby chronić instalację elektryczną domu. Myślę że w XXI wieku są już różne systemy odgromowe (nie koniecznie w postaci odstających drutów).
A ten elektryk może jeszcze leczy dzieci wkładając je do pieca na 10 zdrowasiek. Żenada ehhh :oops:
-BEST-

Filip_Dutkiewicz

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: mdgn
  • Numer GG: 1639923

Postwtorek, 1 lip 2008, 10:45

hm według mnie kazdy dom powinien mieć instalację odgromową w dzisiejszych czasach. Burze nasilają się, często są coraz bardziej gwałtowne, ja mieszkam w mieście i praktycznie kazdy budynek tutaj ma piorunochron ale u mojej babci na wsi na przykład juz nie i miałem okazję zobaczyć jak wygląda ('wygląda' tylko w teorii bo doszczętnie spłonęła) stara chałupa po uderzeniu pioruna, i pamiętam, ze jeszcze kilkanaście lat temu to zdarzało się częściej, teraz coraz więcej ludzi juz zakłada odgromówki. To jest wybór kazdego ale ja jakbym mieszkał w domu jednorodzinnym to na pewno bym załozył.

Pozdrawiam, tornadoseek
Pozdrawiam, Filip
·Kontakt· · gg: 1639923 · mail: mdgnpwr[at]gmail.com ·

°ÞØĿŜĈҰ ŁØŴĈҰ ßǓŘŽ°
·MDGN on Youtube· · http://www.youtube.com/user/mdgn ·
Małopolska Nimbo Chasers '10

Sansei

Postwtorek, 1 lip 2008, 16:40

Hmm a co jest z linią telefoniczną, jest zabezpieczana? Chyba nie, moja koleżanka miała ostatnio przygodę. Podczas rozmowy telefonicznej (telefon stacjonarny) uderzył piorun trudno powiedzieć, gdzie ale zarówno u niej jak i po drugiej stronie kabla - u jej rozmówczyni; poleciał ogień ze słuchawki, tylko odruchowo ją odrzuciła i niec się nie stało. Myślicie, że to mogło być bezpośrednie uderzenie pioruna w sieć? Czy może tylko jakieś przepięcie spowodowane nagromadzeniem ładunków itp?

Kecaj

Postponiedziałek, 21 lip 2008, 01:10

Ja wiem jedno, że nie ma idealnej ochrony przed wyładowaniami atmosferycznymi. I jeżeli chodzi o sprzęt elektroniczny jak dobrze "walnie" to pali mimo uziemień, odgromów. Przykładem jest przypadek mojej firmy. Budynek mojej firmy dwupiętrowy oczywiście wyposażony jest w instalację odgromową. Na szczycie budynku jest maszt antenowy rurowy oraz antena do radiotelefonu. Zgodnie z wymogami instalacja odgromowa, a w szczególności maszt jest kontrolowany pod względem skuteczności uziemienia co roku przez spoecjalistyczną firmę i zawsze te parametry są bardzo dobre (są protokoły pomiarów). Oczywiście, kabel antenowy radiotelefonu idzie przez specjalne odgromniki, które również są uziemione, antena galwanicznie połączona z uziemionym masztem. Niby wszystko z przepisami, ze sztuką budowlaną, uziemienia, odgromniki, acary, duperele i "cuda wianki"
a...
Dokładnie dwa lata temu piorun uderzył w maszt antenowy, po prostu wg świadków na końcu anteny była jedna kula ognia. Oczywiście wewnątrz budynku nie było żadnych iskier, ognia itd... Ale impuls był tak ogromny , że popaliło praktycznie wszystkie komputery, switche, routery, aparaty telefoniczne, centralę telefoniczną, i masę innego sprzętu elektronicznego. W komputerach poszły głownie karty sieciowe, w centrali karty abonenckie, oczywiście w radiotelefonie poszedł stopień wejściowy. I co ciekawe uszkodzone zostały komputery, które były w chwili burzy odłączone od sieci energetycznej a podłączone były tylko do LANa. Uszkodziły się również urządzenia, które były podłączane przez transoptory (izolacja galwaniczna) I niestety nic nie pomogło. Straty na ponad 100 tys zł. I rozmawiałem z wieloma osobami, którzy mówili mi, że tak na prawdę nie ma 100% ochrony przed wyładowaniem, bo jak nie zniszczy bezpośrednie wyładowanie, to może
zniszczyć bardzo silny impuls elektromagnetyczny, który indukuje w każdym dłuższym przewodzie w czasie wyładowania. A niestety nie jest możliwe każdorazowe wyłącznie setek wtyczek z gniazdek i demontowanie urządzeń, za każdym razem jak idzie burza... Niestety chyba pozostaje się ubezpieczyć na taki przypadek i modlić, aby burza znów nie walnęła :-)
Niestety w tym wszystkim najbardziej ucierpiałem ja, bo przez kilka dni musiałem niemal na okrągło siedzieć w firmie, aby spowrotem to wszystko doprowadzić do ładu :-)))

Dlatego wiem jedno. Jak dobrze "walnie" to nie ma siły...!!! :-))))
Ale oczywiście nie wyobrażam sobie, żeby jakiś budynek nie miał instalacji odgromowej.
Pozdr
Kecaj

Kecaj

Postponiedziałek, 21 lip 2008, 08:39

Oczywiście lightning_bolt . Antena i cała instalacja antenowa radiotelefonu posiadała zabezpieczenie. Wszystko pouziemiane, na fiderze specjalne zabezpieczenia (iskrowniki) itd. Zresztą montażem tego wszystkiego zajmowała się specjalistyczna firma. Jak widać niewiele to pomogło...

Pozdr
kecaj

-BEST-

Sympatyk

Sympatyk

Postponiedziałek, 21 lip 2008, 15:26

Kecaj,
z tego co wiem to nasze normy są takie że systemy odgromowe mają przede wszystkim chronić życie i zdrowie. A jeżeli chodzi o sprzęt to system taki ma za zadanie tylko zminimalizować ewentualne straty. Owszem można w 100% zabezpieczyć sprzęt ale trzeba by chyba bunkier zbudować albo jakąś specjalną siatkę aby powstrzymać tak duży impuls elektromagnetyczny.
Tylko... No właśnie - czy stać nas na to (i czy to ma sens) aby z każdego biura i domu roić twierdzę.
-BEST-

Jarosław_Ciecierski

Postponiedziałek, 21 lip 2008, 19:15

Apropo piorunów i instalacji w bloku. Jakie są skutki uderzenia pioruna w blok z piorunochronem?
jaroo1334, mów mi Jarek. Jarosław Ciecierski :)

gg:2259818
tel: 517-093-208

Lublin!

Paweł_Cholewa

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Pseudonim: Pablo
  • Numer GG: 8739674

Postponiedziałek, 21 lip 2008, 19:40

Kiedyś podczas burzy raz walnęło w mój blok w piorunochron. Po tym zdarzeniu bezpieczniki mi siadły w domu i na klatce. Wszystko przez mocny impuls elektromagnetyczny od pioruna.
Pozdrawiam - StormHunter®
Obrazek
E-mail: pawciokrk89@gmail.com Mój kanał na YouTubePawcioKrk

lilu

Postpiątek, 25 lip 2008, 15:04

Witajcie

Rozmowy o ratowaniu elektroniki nie wyjasniaja i nie pomagaja w wyborze i sposobach odgromowania domu jednorodzinnego.
Czy jest tutaj osoba ktora cos na ten temat wie ;)?

Pozdrawiam
lilu - człowiek po F2 ;)

Mariusz79Chorzow

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 8892528

Postsobota, 9 sie 2008, 18:12

No ja nie wiem, ja jestem elektrykiem tylko z zawodowym wykształceniem lecz wydaje mi się że dla bezpieczeństwa powinno zakładać się instalacje odgromowe.
U nas w pracy 2 razy w roku sprawdzamy instalacje odgromowe na budynkach a raz w roku przychodzą specjaliści do pomiarów naciągów instalacji odgromowej itp. no ale to są jedne z najwyższych budynków w Katowicach więc tam to już konieczność aby była instalacja odgromowa ;)

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 7 kwietnia 2004 r., zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie - Dz. U. z 2004 r., nr 109, poz. 1156. Zawiera ono następujące zalecenia:

* Budynek należy wyposażyć w instalację chroniącą od wyładowań atmosferycznych.
* Instalacja powinna być wykonana zgodnie z Polskimi Normami dotyczącymi ochrony odgromowej obiektów budowlanych.

To już z innej stronki do której podam też link gdyż jest tam wiele ciekawych rzeczy ;)

Warunki doboru i wykonania instalacji odgromowej są określone przez następujące normy:

* PN-IEC 60364-4-443:1999 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Ochrona dla zapewnienia bezpieczeństwa.Ochrona przed przepięciami. Ochrona przed przepięciami atmosferycznymi lub łączeniowymi.
* PN-86/E-05003.01 Ochrona odgromowa obiektów budowlanych. Wymagania ogólne.
PN-89/E-05003.03 Ochrona odgromowa obiektów budowlanych. Ochrona obostrzona.
PN-92/E-05003.04 Ochrona odgromowa obiektów budowlanych. Ochrona specjalna.
* PN-IEC 61312-1:2001 Ochrona przed piorunowym impulsem elektromagnetycznym (LEMP). Zasady ogólne.
PN-IEC/TS 61312-2:2003 Ochrona przed piorunowym impulsem elektromagnetycznym (LEMP). Część 2: Ekranowanie obiektów, połączenia wewnątrz obiektów i uziemienia.
* PN-IEC 61024-1:2001 Ap1:2002 Ochrona odgromowa obiektów budowlanych. Zasady ogólne.
PN-IEC 61024-1-1:2001 Ap1:2002 Ochrona odgromowa obiektów budowlanych. Zasady ogólne. Wybór poziomów ochrony dla urządzeń piorunochronnych.
PN-IEC 61024-1-2:2002 Ochrona odgromowa obiektów budowlanych. Zasady ogólne. Przewodnik B - Projektowanie, montaż, konserwacja i sprawdzanie urządzeń pioruno-chronnych.

A to dwa linki do artykułów odnośnie tematu ;)

Instalowanie piorunochronu

Instalacja odgromowa
Mariusz Minałto
Miejsce zamieszkania:
Londyn Pd.-Zach.
Wielka Brytania

Z: Chorzow
woj. Slaskie
gg: 8892528
tel. +44 07 824 535 659

Wojciech_P

Postwtorek, 19 sie 2008, 00:33

Na mojej ulicy i innych pobliskich, na domach jednorodzinnych w ogóle nie ma instalacji odgromowych. Jednak w pobliżu znajduje się była fabryka, a na jej terenie wysoki komin i podobno to on zawsze ,,ściąga,, pobliskie wyładowania. Jednak przy każdej gwałtownej burzy zawsze rodzi się mała niepewność, że piorun i tak może uderzyć w mój dom. I pytanie: czy dalej muszę się obawiać takiej możliwości?

Szymon_Panfil

Postwtorek, 19 sie 2008, 00:47

lilu u mnie instalacje odgromową zakładała firma z mojego miasta zajmująca się elektroniką

już dwa razy piorunochron zdał egzamin

na ścianie od zewnątrz w miejscu gdzie w ścianie idzie uziemienie pękł tynk na 1mm
na całej wysokości ściany.

Obrazek

myślicie że to może być od wyładowań ?
Obrazek

Bartek

Dokumentalista

Dokumentalista

Instalacje odgromowe -czyli jak walczyc z piorunami

Postpiątek, 12 wrz 2008, 14:11

Ostatnio znalazłem ciekawy artykuł o przydatności instalacji odgromowej.

Historia jest wzięta z życia - wydarzyła się w Łowiczu, w czasie tej słynnej już burzy z 13.07.2008.
Dzień po burzy zgłosił sie do nas pochodzący z Łowicza Krzysztof Surmacz, absolwent łódzkiej "Filmówki", prowadzący obecnie własne studio fotograficzne przy ul. Lipowej w Łodzi. Goszcząc u rodziców przy ul. Gdańskiej w Łowiczu, wykonał z balkonu ich domu zdjęcie, na którym są widoczne dwa wyładowania atmosferyczne. Widać wyraźnie, że jedno z nich (po prawej stronie zdjęcia) trafia w maszt Radia Victoria, drugie - bliżej centrum miasta.

Obrazek

Jak mówi autor zdjęcia, burzę fotografował pierwszy raz, bo zwykle robi zdjęcia wcześniej przemyślane. Naświetlenie trwało 5 sekund, robione było przy maksymalnej przysłonie. Nie posłużył się statywem, a wiejący wiatr spowodował, że jest ono nieco poruszone. - To był moment, kiedy zaczęło wiać i padać, bo burza "wchodziła" nad Łowicz. Z jednej strony jest jasno, z drugiej ciemno - mówi fotograf.

A tu opisane jest jak uderzenie pioruna w maszt radiowy wpłynęło na pracę Radia Victoria:
Czy wyładowanie to spowodowało jakieś problemy w nadaniu programu Radia Victoria? - takie pytania zadaliśmy dyrektorowi ks. Piotrowi Sipakowi. - Nasz maszt działa jak piorunochron i często dosięgają go duże wyładowania - usłyszeliśmy w odpowiedzi. Tym razem, a było to około godz. 20., zabezpieczenia energetyczne zadziałały prawidłowo wyłączając nadajnik. Gdyby stało się inaczej, nadajnik by się spalił. Przerwa w nadawaniu programu trwała około 15 minut. Siła uderzenia pozostawiła jednak trwały ślad, wyginając stalowe liny, które są piorunochronami masztu.

------------------------------------
źródło: http://www.gazetylokalne.pl
------------------------------------

Doppler

Dokumentalista

Dokumentalista

Postniedziela, 14 wrz 2008, 22:13

Szymon_Panfil napisał(a):lilu u mnie instalacje odgromową zakładała firma z mojego miasta zajmująca się elektroniką

już dwa razy piorunochron zdał egzamin

na ścianie od zewnątrz w miejscu gdzie w ścianie idzie uziemienie pękł tynk na 1mm
na całej wysokości ściany.

Obrazek

myślicie że to może być od wyładowań ?

Trudno powiedziec czy jest to wynik uderzenia, ciekawe bylo by gdybys wykonal dokladne zdjecie owej rysy- moze beda jakies przebarwienia, moglobyc tak ze nastapilo pod wplywem temperatury gwaltowne wysuszczenie tynku, z drugiejs trony ciekawe ze juz 2 razy uderzyl piorun w twoj dom- wyglada na nowy zatem jest to cos dziwnego, statystycznie powinienes miec spokoj po pierwszym uderzeniu tymczasem piszesz o 2.

michcio

Postczwartek, 29 sty 2009, 19:12

Przede wszystkim warto powiedzieć, że obecność piorunochronu wcale nie zwiększa prawdopodobieństwa uderzenia pioruna. Dlatego na prawdę nie warto rezygnować z instalacji odgromowej.

Moim zdaniem brak piorunochronu na jakimkolwiek budynku jest nieporozumieniem i idiotyzmem. I to szczególnie teraz, kiedy burze stają się coraz silniejsze.
Ludziom wydaje się, że w murowanym domu nie ma co się zapalić.
Kompletna pomyłka: przeważnie po uderzeniu następuje pożar dachu, przedmiotów na strychu, wyrwanie instalacji elektrycznych ze ścian, popękane ściany, kominy nadające się do wymiany, porażenie i w następstwie często śmierć domowników.
Nie mówiąc o zniszczonych urządzeniach.
W najlepszym wypadku to tylko zniszczony sprzęt (nawet odłączony od wszelkich mediów) i uszkodzona konstrukcja dachu.
W pożarach ludzie giną z powodu trujących dymów, przeważnie, a nie z powodu płomieni, dlatego nie musi się palić w mieszkalnej części.
A teraz proszę sobie pomyśleć co się może dziać w pokojach na poddaszu. Ja bym nie chciał widzieć koło łóżka przelatującego pioruna. A jak jeszcze poddasze jest z karton-gipsu a nie z muru...

W mojej okolicy w każdą burzę spala się jeden budynek (przeważnie stodoły).

Dalej: piorun nie uderza tam gdzie najwyżej. Uderza tam, gdzie nikt się nie spodziewa, może uderzyć wszędzie. W blok 20-piętrowy albo w trzepak 10 metrów obok.
Dlatego argumenty o tym, że obok sąsiad ma wyższy dom, rośnie wyższe drzewo albo jest gdzieś wysoki komin to we mnie nie uderzy są bez sensu.
Przepisy, normy przyjmują, że kąt osłonowy budynku wynosi 45 stopni. Tzn. jeśli na budynku jest odgrom, to strefa chronionych przez niego obiektów znajduje się pod stożkiem 45 stopni.
Czyli dla przykładu: mamy komin/maszt o wysokości 50 metrów. Czyli wg norm nie powinno uderzyć bliżej niż 50 metrów od komina. Jeśli dodamy do tego wysokość innego budynku, to wyjdzie ze 40 metrów.
Jeszcze lepiej - teraz określa się te strefy na podstawie toczącej się kuli - jeszcze mniejsza strefa ochrony.

W dodatku pioruny norm nie czytają i często uderzają bliżej. Dlatego obecność wyższego obiektu niedaleko nie ma kompletnie żadnego znaczenia dla ochrony.

Co do nadajnika radia Victoria - coś mi się nie chce wierzyć w relacje dyrektora radia - to na prawdę mało prawdopodobne, że grube, stalowe odciągi masztu mogły się aż wygiąć od zwykłego wyładowania.
Mi to raczej wygląda na jakieś ubarwienie rzeczywistości żeby było ciekawiej. Toż zwykły drut odgromowy o średnicy 8 mm nie zmienia od tego kształtu.

@Szymon_Panfil - powiedz, jakie są odczucia będąc w domu z piorunochronem kiedy uderza w budynek piorun? Mocny huk? Co jeszcze?
To pęknięcie może być od gwałtownego wzrostu temperatury przewodu odprowadzającego o kilkadziesiąt stopni. Wzrost niewielki ale gwałtowny - objętość drutu szybko się zwiększyła więc pękło.
Drut powinien być ułożony w rurce pod tynkiem, być może jest ułożony bez rurki, choć to też zgodnie z przepisami.
Ostatnio edytowano czwartek, 29 sty 2009, 19:22 przez Łukasz_Wojtyła, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Gramatyka i pisownia

Kamil_Bogusławski

Postponiedziałek, 2 lut 2009, 01:06

Co do obecności piorunochronów to słyszałem że to zależy od tego czy w okolicy są one montowane czy też nie. Podobno jeśli w okolicy budynki nie posiadają tej instalacji, to na nowych budynkach również nie powinna się ona pojawić. Jeśli natomiast taka instalacja jest stosowana powszechnie w okolicy, to w nowo powstałych budynkach ponoć wymaga się tego samego. Jaka jest prawda z piorunochronami? Tego chyba jeszcze dokładnie nikt nie wie.

Co do pożarów - jako że jestem strażakiem - mogę tylko stwierdzić ze owszem, to czad i dwutlenek węgla najczęściej są przyczyną zgonu mieszkańców, ponieważ tracą oni przytomność i mogą wtedy najczęściej paść ofiarą płomieni. Również brak tlenu który jest zabierany przez ogień ma tu ogromne znaczenie. Jeśli pożar powstanie na poddaszu (drewnianym) ale mieszkańcy są na dole, w większości przypadków nic się nie stanie. Dlaczego? Jeśli nadpali się górna część dachu, dwutlenek węgla zacznie uchodzić pierwszą lepszą dziurą. Zwłaszcza że ma on tendencje do unoszenia się do góry (to dlatego w przypadku jakichkolwiek pożarów zawsze należy się czołgać lub być blisko podłogi - unikamy wyższej temperatury oraz trujących gazów). Co do płyt G-K to "powinna" spalić się warstwa kartonu wyłącznie, ale w przypadku bardzo wysokiej temperatury gips może kruszeć i pękać, odrywać się i przenosić pożar dalej.

Jeśli natomiast chodzi o miejsce uderzenia piorunów to jest to kwestia sporna. Wysokie elementu mogą szybciej przyciągnąć cząsteczki wiodące pioruna. Jest większe prawdopodobieństwo trafienia w punkt który jest wyżej, ponieważ jest on po prostu "bliżej" chmury. Nie wiem jak to jest z naładowaniem takich wysokich elementów, czy mają więcej ładunków czy mniej. Myślę że tutaj powinna wypowiedzieć się osoba dobrze znająca na elektrostatyce.

Natomiast z wyginaniem się metalu po uderzeniu pioruna to dość proste wytłumaczenie. Może nie zawsze tak się dzieje, ale jednak. Zauważmy z fizyki - rozszerzalność temperaturowa ciał stałych. Jeśli uderzenie pioruna wyzwala tyle ciepła powodując gwałtowne nagrzanie się metalu, to jest bardzo prawdopodobne że ulegnie on odkształceniu. Oczywiście wszystko może zależeć od drogi przechodzenia pioruna.

miodzik

Postśroda, 4 lut 2009, 15:54

Ciekawe jest też to że u mnie jakoś w lecie co były takie burze to każdy na osiedlu (w tym i ja) miał coś z komputerem .
2 osobom poszedł cały komp.
2 osobom (w tym i mi) poszedł modem.
Jednej osobie sie monitor spalił
A 3 osobom karta sieciowa
Ostatnio edytowano środa, 4 lut 2009, 16:19 przez Artur_Surowiecki, łącznie edytowano 2 razy
Powód: Błędy ortograficzne, brak polskich znaków diakrytycznych (2x) !!!
pzdr all
GG: 11834188
Coraz więcej nas z Łódzkiego <rotfl>

-BEST-

Sympatyk

Sympatyk

Postczwartek, 5 lut 2009, 17:40

miodzik napisał(a):Ciekawe jest też to że u mnie jakoś w lecie co były takie burze to każdy na osiedlu (w tym i ja) miał coś z komputerem .

Przepięcie - tak bywa. Dlatego w czasie gdy burza jest blisko dobrze jest wyłączyć urządzenia elektroniczne. Osobiście sam tego nie robię, ale właśnie dlatego straciłem telewizor i to nie od uderzenia w samą antenę, tylko od bliskiego uderzenia pioruna. Od tamtego momentu korzystam z telewizji kablowej. Teraz najwyżej spali jakąś stację przekaźnikową operatora ;)
-BEST-

Mariusz Świąder

Sympatyk

Sympatyk

Postponiedziałek, 16 lut 2009, 18:27

Nic bardziej mylnego :D
Jeśli uderzy Ci w sieć elektryczną i piorun jest dużej mocy, większość zabezpieczeń nie zda egzaminu i upali elektrykę.

Należy pamiętać, że prąd porusza się z prędkością taką jak światło, no może ułamkowo wolniej, a wszystkie zabezpieczenia działają z pewnym opóźnieniem. Jeśli ładunek elektryczny jest bardzo silny, potrafi przeskoczyć powietrzem! Więc osobiście nie liczę na "cudowne zabezpieczenia" i wiem że jak przywali to usmaży mniej lub bardziej.

Ale... jeśli chcecie chronić sprzęt - to chrońcie go wypinając wtyczkę z gniazdka, a nie wyłączając, bo i tak wiele urządzeń działa "stand by", a takie "wyłączenie" nic nie pomoże :lol:
Komputery też są "stand by", trzeba wypiąć z sieci kabel zasilania i kabel sieciowy. Tylko gdy fizyczny kontakt z kablami zostanie usunięty, tylko wtedy zabezpieczamy sprzęt!
·····●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●·····

Michał_Żarnowski

Sympatyk

Sympatyk

• Lokalizacja: Dąbrowa koło Śremu(Wielkopolska)/ Środa Wielkopolska
  • Pseudonim: Żar
  • Numer GG: 2018032

Postponiedziałek, 16 lut 2009, 19:36

W mojej wsi kiedyś piorun uderzył w stodołe i się spaliła, ale ludzie nie zakładają piorunochronów. A ta osoba, co mieszka koło tej spalonej stodoły to zawsze wyłącza prąd jak się zbliża burza i przez to nie będę miał neta jak będzie burza nadchodziła hahaa :lol:
Ostatnio edytowano poniedziałek, 16 lut 2009, 20:14 przez Michał_Żarnowski, łącznie edytowano 1 raz

watchu

Postponiedziałek, 16 lut 2009, 20:00

A to jest logiczne akurat bo ja też mam radiówkę ( chyba że mówisz o dzielonej neo czy tam coś ) i już raz w maszt przyrżnęło :-)

michcio

Postpiątek, 20 lut 2009, 18:10

W przypadku uderzenia w linię takie odłączenie zasilania nic nie da - tylko wyciągnięcie wtyczki z gniazda. Bo czym że jest przerwa bezpiecznika (5 mm) z przerwą jaką pokonuje piorun (kilometry)?

Kamil_Bogusławski napisał(a):Co do obecności piorunochronów to słyszałem że to zależy od tego czy w okolicy są one montowane czy też nie. Podobno jeśli w okolicy budynki nie posiadają tej instalacji, to na nowych budynkach również nie powinna się ona pojawić. Jeśli natomiast taka instalacja jest stosowana powszechnie w okolicy, to w nowo powstałych budynkach ponoć wymaga się tego samego. Jaka jest prawda z piorunochronami? Tego chyba jeszcze dokładnie nikt nie wie.

Montaż instalacji odgromowej o ile pamiętam jest konieczny na budynkach o wysokości powyżej 15m i/lub jeśli dach ma powierzchnię 500m2. Oraz we wszystkich budynkach użyteczności publicznej (szkoły, urzędy, kościoły), budynkach wielorodzinnych.
Oraz każda antena umieszczona na dachu podlega prawnemu obowiązkowi uziemienia jej. Co praktycznie wiąże się z wykonaniem instalacji odgromowej.
Jak na takim obiekcie nie ma piorunochronu to po prostu ktoś poszedł na taniochę i zaoszczędził na tym na czym nie trzeba (to się nazywa źle pojęta oszczędność).
Nie ma czegoś takiego że jak w okolicy nie ma to się nie robi. Przecież to by było idiotyczne. Dlaczego
Kamil_Bogusławski napisał(a):jeśli w okolicy budynki nie posiadają tej instalacji, to na nowych budynkach również nie powinna się ona pojawić.
? Jak już mówiłem piorunochron nie ma wpływu na jakiekolwiek ściąganie pioruna.

Kamil_Bogusławski napisał(a):Jeśli nadpali się górna część dachu, dwutlenek węgla zacznie uchodzić pierwszą lepszą dziurą. Zwłaszcza że ma on tendencje do unoszenia się do góry (to dlatego w przypadku jakichkolwiek pożarów zawsze należy się czołgać lub być blisko podłogi - unikamy wyższej temperatury oraz trujących gazów).

Oki, CO2. Ale co z CO? Przecież oj jest chyba cięższy od powietrza i groźniejszy.

Kamil_Bogusławski napisał(a):Jeśli natomiast chodzi o miejsce uderzenia piorunów to jest to kwestia sporna. Wysokie elementu mogą szybciej przyciągnąć cząsteczki wiodące pioruna. Jest większe prawdopodobieństwo trafienia w punkt który jest wyżej, ponieważ jest on po prostu "bliżej" chmury. Nie wiem jak to jest z naładowaniem takich wysokich elementów, czy mają więcej ładunków czy mniej. Myślę że tutaj powinna wypowiedzieć się osoba dobrze znająca na elektrostatyce.

Teoretycznie tak.
Ale w praktyce jak okazuje się pioruny biją WSZĘDZIE - w 20-piętrowy wieżowiec lub równie dobrze w samochód na parkingu 5 metrów obok.

miodzik napisał(a):Ciekawe jest też to że u mnie jakoś w lecie co były takie burze to każdy na osiedlu (w tym i ja) miał coś z komputerem .

Po prostu indukcja elektromagnetyczna.
Piorun 99% uszkodzeń które powoduje to uszkodzenia drogą indukcji.
On nie niszczy tylko jak uderzy. W promieniu do 1.5 km od pioruna powstaje silne pole magnetyczne, które powoduje zaindukowanie się w przewodach i elementach metalowych wysokich napięć i stąd te wszystkie uszkodzenia.
Te wszystkie media się po prostu na czas burzy odłącza od sprzętu, zasilanie też. I telefon też (co z tego że u mnie linia telefoniczna jest wszędzie w ziemi, jak uderzyło w dom sąsiada, to i tak poszedł modem, a dom jest 100 metrów dalej).

Instalacje w domu (wszelkie) powinny być układane z odpowiedni sposób (nawet sposób ułożenia w ścianie, np. tworzenie dużych pętli między instalacjami, ma znaczenie),powinna być uziemiona sieć masy budynku (wszelkie elementy zbrojenia, rury, kable, ekrany powinny być w możliwie dużej ilości miejsc ze sobą połączone oraz to wszystko do jednego uziomu razem z instalacją odgromową). Oraz ochronniki przeciwprzepięciowe. To wszystko nazywa się wewnętrzna instalacja odgromowa, która chroni ludzi i sprzęt. Ta zewnętrzna konstrukcję budynku.
Te rzeczy jak są dobrze wykonane to potrafią ochronić sprzęt czasem nawet jak uderzy bezpośrednio.

ShaMaN

Postpiątek, 29 maja 2009, 08:15

Zauważyłem, że wśród kierowców osobówek jest moda na zakładanie odgromników (czarnych pasków wlokących się po ziemi). Ostrzegam, że to nic więcej jak pic na wodę fotomontaż! Większość z nich jest wykonana ze zwykłej gumy i sprzedawana za grosze. Zamiast chronić, może nas narazić na niebezpieczeństwo! Podczas ulewy wiadomo, ze wszystko jest mokre. Jeżeli piorun uderzy blisko pojazdu z pseudoodgromnikiem, to wiadomo że przepełznie na nasze auto, ponieważ najlepszym przewodnikiem prądu jest właśnie woda. Z raportów policji wynika, że stwarza on ogromne zagrożenie dla kierowcy i pasażerów, mowa w nich również o przypadkach porażenia przez piorun osób znajdujących się w pojeździe z pseudoodgromnikiem (informacje mam od znajomego z Sekcji Ruchu Drogowego).
Cena prawdziwego odgromnika samochodowego oscyluje pomiędzy 50 a 70 zł (PLN).
Z tego co radzą fachowcy z "drogówki", najlepiej przymocować sobie na stałe do podwozia stalową linkę ze stalowym szpikulcem. Można go umieścić np w jakiejś rurce z tworzywa przymocowanej w łatwo dostępnym miejscu (mowa o podwoziu). W razie silnych wyładowań należy zatrzymać pojazd i wsadzić szpikulec w ziemię. To nie mój pomysł, więc proszę się nie śmiać. Dla hecy zamontowałem takie cudo u siebie :lol: może pomoże - daj Boże :mrgreen:

Kuba_Świątkiewicz

Sympatyk

Sympatyk

Postpiątek, 29 maja 2009, 13:48

ShaMaN napisał(a):Zauważyłem, że wśród kierowców osobówek jest moda na zakładanie odgromników (czarnych pasków wlokących się po ziemi). Ostrzegam, że to nic więcej jak pic na wodę fotomontaż! Większość z nich jest wykonana ze zwykłej gumy i sprzedawana za grosze. Zamiast chronić, może nas narazić na niebezpieczeństwo! Podczas ulewy wiadomo, ze wszystko jest mokre. Jeżeli piorun uderzy blisko pojazdu z pseudoodgromnikiem, to wiadomo że przepełznie na nasze auto, ponieważ najlepszym przewodnikiem prądu jest właśnie woda. Z raportów policji wynika, że stwarza on ogromne zagrożenie dla kierowcy i pasażerów, mowa w nich również o przypadkach porażenia przez piorun osób znajdujących się w pojeździe z pseudoodgromnikiem (informacje mam od znajomego z Sekcji Ruchu Drogowego).
Z tego co radzą fachowcy z "drogówki", najlepiej przymocować sobie na stałe do podwozia stalową linkę ze stalowym szpikulcem. Można go umieścić np w jakiejś rurce z tworzywa przymocowanej w łatwo dostępnym miejscu (mowa o podwoziu). W razie silnych wyładowań należy zatrzymać pojazd i wsadzić szpikulec w ziemię. To nie mój pomysł, więc proszę się nie śmiać. Dla hecy zamontowałem takie cudo u siebie :lol: może pomoże - daj Boże :mrgreen:
Przecież samochód jest prawie_idealnym przykładem Faradayowskiej puszki.

Widziałem jak różne grupy naukowe i pseudonaukowe eksperymentowały z połączeniem auta i pioruna (sztucznego, dużo słabszego). Auto, osoba w środku, wyładowanie na dach. Piorun bez żadnego odgromnika przechodził sobie do ziemi (bo co za problem, skoro z chmury do auta dochodzi? ;) ), kierowcy nic nie było, elektronice wewnątrz także, właśnie za sprawą wynalazku pana Faraday'a.

Problem może się pojawić jak masz wysoką antenę CB (nie wiem jak z ich podstawką, czy jest przewodnikiem czy odizolowana od samego bata.

cypek92

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: cypek92
  • Numer GG: 5035777

Postpiątek, 29 maja 2009, 15:44

Ja u siebie na bloku posiadam piorunochron oraz na dachu magazynów. Pamiętam, że w przeciągu 8lat tylko raz walnęło, więc posiadanie albo nie posiadanie tego zabezpieczenia nie ma znaczenia , co do ściągania piorunów.
Również , na 130m. kominie posiadam piorunochron i tak jak w przypadku bloku oraz magazynów nie ściąga piorunów.
Gadu Gadu
5035777

ShaMaN

Postsobota, 30 maja 2009, 05:53

DeX napisał(a):
ShaMaN napisał(a):Zauważyłem, że wśród kierowców osobówek jest moda na zakładanie odgromników (czarnych pasków wlokących się po ziemi). Ostrzegam, że to nic więcej jak pic na wodę fotomontaż! Większość z nich jest wykonana ze zwykłej gumy i sprzedawana za grosze. Zamiast chronić, może nas narazić na niebezpieczeństwo! Podczas ulewy wiadomo, ze wszystko jest mokre. Jeżeli piorun uderzy blisko pojazdu z pseudoodgromnikiem, to wiadomo że przepełznie na nasze auto, ponieważ najlepszym przewodnikiem prądu jest właśnie woda. Z raportów policji wynika, że stwarza on ogromne zagrożenie dla kierowcy i pasażerów, mowa w nich również o przypadkach porażenia przez piorun osób znajdujących się w pojeździe z pseudoodgromnikiem (informacje mam od znajomego z Sekcji Ruchu Drogowego).
Przecież samochód jest prawie_idealnym przykładem Faradayowskiej puszki.

Widziałem jak różne grupy naukowe i pseudonaukowe eksperymentowały z połączeniem auta i pioruna (sztucznego, dużo słabszego). Auto, osoba w środku, wyładowanie na dach. Piorun bez żadnego odgromnika przechodził sobie do ziemi (bo co za problem, skoro z chmury do auta dochodzi? ;) ), kierowcy nic nie było, elektronice wewnątrz także, właśnie za sprawą wynalazku pana Faraday'a.

Problem może się pojawić jak masz wysoką antenę CB (nie wiem jak z ich podstawką, czy jest przewodnikiem czy odizolowana od samego bata.

Widzieć w TV, a widzieć na żywo, to jest ogromna różnica. Wsiądź w auto z zamontowanym 2 metrowym batem z magnesem na dachu i wystaw się na działanie pioruna, to wtedy pogadamy, o ile będzie jeszcze z kim gadać :lol:
Teoria w większości przypadków drogowych mocno odbiega od praktyki :geek:

DeX napisał(a):jest prawie_idealnym przykładem

No właśnie! Prawie! To tak jak powiedzieć o Syrenie, że to prawie Porsche :mrgreen:

Kuba_Świątkiewicz

Sympatyk

Sympatyk

Postsobota, 30 maja 2009, 12:14

ShaMaN napisał(a):No właśnie! Prawie! To tak jak powiedzieć o Syrenie, że to prawie Porsche :mrgreen:
Prawie, bo nie zatrzymuje wszystkich fal elektromagnetycznych. Jeżeli chodzi o ładunki na powierzchni, to jak najbardziej pełnoprawna puszka :)

Przepraszam za OFF'a

Arek_Waga

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Arlif

Postniedziela, 30 sie 2009, 11:01

Nie wiem jak to się stało, ale kiedyś na wsi widziałem takie zjawisko, że piorun uderzył w stodołe, zaczęła się palić, po chwili uderzył drugi piorun i przestała się palić :o.

Jak ktoś wie co to mogło być to proszę o odpowiedz.
Ostatnio edytowano niedziela, 30 sie 2009, 18:33 przez Arek_Waga, łącznie edytowano 1 raz

Szymon Walczakiewicz

SkyPredict

SkyPredict

• Pseudonim: Equator
  • Numer GG: 666327

Postniedziela, 30 sie 2009, 11:29

Pierwsza myśl jaka mi przyszła do głowy to taka, że uderzenie drugiego pioruna spowodowało rozrzedzenie powietrza do dużych rozmiarów i jednocześnie zużycie całego prawie tlenu. A jak wiadomo nie ma ognia bez tlenu-proces spalania jego wymaga.
Pozdrawiam
Szymon

Obrazek

e-mail: szymon.com@wp.pl

zaciekawiony

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Ostrzeżenia: 1
  • Pseudonim: zaciekawiony; Kuba Grom

Instalacje odgromowe -czyli jak walczyć z piorunami

Postponiedziałek, 31 sie 2009, 13:39

Bardziej prawdopodobne, że podmuch drugiego pioruna po prostu zdmuchnął płomienie.

sq7jzi

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: mag32
  • Numer GG: 3427386

Postponiedziałek, 31 sie 2009, 14:05

Nie wczytywałem się dokładnie we wszystkie wątki tej dyskusji, jednak co do faktu montowania instalacji odgromowej to...

Podstawowym zadaniem instalacji odgromowej jest nie dopuszczenie do wyładowania przez wcześniejsze rozładowanie pola elektrycznego w bezpośrednim zasięgu instalacji nie zaś jak się wielu wydaje odprowadzenie pioruna po uderzeniu.

Po uderzeniu z instalacją odgromową wykonaną prawidłowo zniszczenia powinny być mniejsze, ale nie liczcie na to, że ich nie będzie, sami wiecie, że nie istnieją kable zdolne do przejęcia tak dużej ilości energii w tak krótkim czasie.
U mnie na wsi, tylko Ja mam taką instalację na budynku z tego powodu, że jako łącznościowiec mam na dachu sporo sprzętu. Ktoś napisał, że instalacja przyciąga pioruny, NIE, ona ma za zadanie jak wyżej napisane, ściągnąć do siebie ładunki i sprowadzić je do Ziemi.
Z tego powodu tak ważne jest dobre uziemienie całej instalacji odgromowej.
U mnie jest jeszcze inne rozwiązanie, z racji bardzo wysokiego masztu na dachu, łącznie około 16m nad poziom dachu, został on uziemiony ale przez iskrownik, który powoduje zwiększenie wartość rezystancji do gruntu nie pozwalając na "ściągnięcie" wyładowania na siebie, jednocześnie pozwala na swobodny przepływ ładunków po wyżej ustalonego potencjału, w tym przypadku 20kV/m dla tej wysokości iglicy.
Ze względu na konstrukcję i warunki użytkowania nie może być na maszcie żadnej dodatkowej iglicy więc sam maszt ją stanowi. Uziemieniem całej instalacji jak i iskrownika masztu jest taśma zakopana w gruncie na głębokości 1,5m o długości około 100m.

Czy to coś daje?
Przekonałem się nie dawno.
Przez 15 lat istnienia tej instalacji nigdzie w pobliżu nie uderzył żaden piorun, a gdy już uderzył w tamtym roku to w budynek sąsiada, który nie ma takiej instalacji, jest dużo wyższy od mojego - 2 i 1/2 piętra dach metalowy - i co najlepsze mieszka tam ELEKTRYK !

Sorki, ale na temat elektryków których w swoim życiu i pracy zawodowej spotkałem, a wielu ich było, stwierdzam, że nie mają pojęcia co robią i o czym mówią.
Większość, bo znam jeden wyjątek.

Reasumując, jak dla mnie to lepiej mieć. Dla ubezpieczyciela ;) pewnie też.

Giszter

Postsobota, 26 wrz 2009, 11:35

Jeśli mogę zabrać głoś w dyskusji, po pierwsze nie posiadanie w budynku uziemienia, jest złym pomysłem. Zamontowanie piorunochronu nie zwiększa szansy uderzenia pioruna w wasz budynek. Zwłaszcza budowle drewniane powinny go posiadać bo w wypadku uderzenia pioruna mogą się zapalić. Piorunochron ma odprowadzać ładunek elektryczny do ziemi przez co ładunek ten nie rozpłynie się na cały budynek. Jednak zamontowanie jednego druta do ziemi to za mało. Wszystko zależy od klasy zabezpieczenia jaką chcemy uzyskać i od wybranej techniki. Czy wykorzystujemy metodę toczącej się kuli czy też inną. W zależności od wybranej metody i klasy zabezpieczenia otrzymujemy procentowo wyższe prawdopodobieństwo zabezpieczenia.
Zdaje sobie sprawę, że moją wypowiedzią trochę namieszałem w głowach, ale zaprojektowanie i zbudowanie dobrej instalacji odgromowej jest rzeczą bardziej skomplikowaną niż się większości wydaje. Pamiętajmy też, że firma firmie nie równa. ;) Dla głodnych wiedzy polecam stronę internetową prof. Sowy z którym miałem zajęcia :D http://www.ochrona.net.pl/

Pozdrawiam

michcio

Postsobota, 26 wrz 2009, 14:08

Warto dodać, że nawet gdyby instalacja odgromowa "ściągała" wyładowania (a tego nie robi), to i tak warto ją mieć. Bo taki "ściągacz" każdy ma na dachu. I to nieświadomie. Jakakolwiek antena jest uziemiona. Przynajmniej musi być. Jeśli nie jest uziemiona celowo, to jest niecelowo - przez odbiornik (komputer, telewizor itd.).
Lepiej, żeby wyładowanie nastąpiło w instalację odgromową zostawiając wszystko inne w spokoju, niż w jakoś tam połączoną z uziemieniem antenę, niszcząc wszystko po kolei. I nie mówię o urządzeniach (te legną w większości nawet po wyładowaniu a piorunochron). Mówię o konstrukcji budynku i instalacjach - ściana może pęknąć, a instalacje wylatują ze ścian.

Posiadanie takiej instalacji nie zwiększa prawdopodobieństwa uderzenia / robi to w znikomym stopniu.

@Giszter - jeśli instalacja ma nie dopuścić do wyładowania, to dlaczego jednak wyładowania w nią następują?
Zniszczenia owszem są, ale w sprzęcie. Jakoś chyba nie następuje uszkodzenie budynku czy powypalanie przewodów (poza jakimś małym fragmentem).

Qasar

• Pseudonim: Qasar

Postponiedziałek, 22 lut 2010, 00:53

Witam wszystkich, którzy zastanawiają się nad instalacja odgromową w swoim domu, czy firmie. Instalacja odgromowa ma chronić ludzi przed bezpośrednim, czy pośrednim uderzeniem pioruna, a nie sprzęt komputerowy, czy inne urządzenia elektryczne, które w tym czasie nie mają żadnej wartości! Instalacja odgromowa ma chronić życie ludzkie, sprzęt elektryczny ma drugorzędną wartość!! W Polsce przepisy prawa nie wymagają instalowania instalacji odgromowych na niskich obiektach, typu domek jednorodzinny czy stodoła, taką decyzje podejmuje każdy posiadacz takiego obiektu. Samo wykonanie instalacji odgromowej i jej posiadanie nie zapewnia 100% ochrony przed wyładowaniem elektrycznym, ponieważ instalacja piorunochronna musi spełniać wymagania co do rezystancji uziemień, jest to pierwszy krok w celu ochrony obiektu.

Drugim krokiem jest wykonanie połączeń wyrównawczych w budynku, czyli należy połączyć galwanicznie wszystkie metalowe elementy konstrukcji jak CO, instalacja gazowa, instalacja wodna, czy choćby komin spalinowy od kotła centralnego ogrzewania, jeżeli jest metalowy, a nawet elementy stalowe fundamentu budynku. Wszystkie te elementy powinny być połączone galwanicznie i połączone z uziomem. Chroni to użytkowników przed wyładowaniami wtórnymi uderzenia pioruna, stwarzając w budynku powierzchnie o jednakowym potencjale elektrycznym.

Trzecim krokiem jest zainstalowanie urządzeń przepięciowych na linii zasilającej budynek elektrycznie jak i zastosowanie listw przepięciowych przy urządzeniach elektrycznych i elektronicznych.

Czwartym krokiem jest kontrola okresowa urządzeń odgromowych i przepięciowych w budynku. Spełniając podstawowe kryteria, możemy cieszyć się spokojem ducha i liczyć, że nic się nie stanie. Co niektórzy obywatele w Polsce zdają sobie sprawę, z zagrożenia jakie niosą pioruny i zakładają instalacje piorunochronne z mniejszym, lub większym skutkiem. Co do skuteczności ich działania, możemy przeczytać w gazetach, lub na stronach internetowych. Wszystko okazuje się w praktyce, czy instalacja piorunochronna jest skuteczna, czy została właściwie wykonana lub sprawdzona? O skuteczności działania instalacji odgromowej w dużej mierze decyduje doświadczenie i znajomość tematu osoby instalującej urządzenia odgromowe, i przepięciowe, jak i ich właściwa konserwacja. W Polskich realiach mało jest osób instalujących urządzenia odgromowe, bo to wiążę się z poniesieniem dodatkowych kosztów na wykonanie samej instalacji piorunochronnej, jak i późniejszą jej kontrolę. Nie mówiąc o wynajętych budynkach czy halach, bo kto będzie martwił się o stan instalacji piorunochronnej na wynajętym budynku?? Czy zakładać instalację piorunochronną, owszem, ale z głową i nie powierzać to przypadkowym i niedoświadczonym osobom!!!!
Ostatnio edytowano poniedziałek, 22 lut 2010, 01:02 przez Paweł_Cholewa, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Literówki
Następna strona

Powrót do Bezpieczeństwo