Teraz jest środa, 22 lis 2017, 09:15

Tornado-Rawa Mazowiecka- 15.05.1958

• Autor
  • Wiadomość

Doppler

Dokumentalista

Dokumentalista

Postwtorek, 9 wrz 2008, 14:40

Zgodnie z danymi http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Eu ... _outbreaks
Tego dnia miało być tornado w Rawie ktore zabiło 3 osoby i raniło ok.100
Natrafiłem tez na taki opis
Bardzo silne trąby wystąpiły w ciągu 2 kolejnych dni 15 – 16 maja 1958 w okolicach Rawy
Mazowieckiej i Nowego Miasta.W pierwszym dniu trąba poczyniła spustoszenia w pasie szerokości 700 – 1000 m i długości 13 km, a w drugim dniu w pasie szerokości 200 m i długości 10 km. Prawie wszystkie domy w obu miastach zostały poważnie uszkodzone (pozrywane dachy
uszkodzone ściany domów).Wiele drzew trąba ścięła, a część powyrywała z korzeniami. Lasek sosnowy 500 x 200 m wyglądał po przejściu trąby jak skoszony
Jesli macie info na ten temat wpisujcie :)

zaciekawiony

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Ostrzeżenia: 1
  • Pseudonim: zaciekawiony; Kuba Grom
  • Numer GG: 0

Postsobota, 6 cze 2009, 19:37

O sprawie "huraganu" w Rawie wiem równierz z wikipedii. Sprawa zaciekawiła mnie, gdyż zazwyczaj silne i niszczące trąby powietrzne pojawiają się na wsiach i w dużych kompleksach leśnych (a przynajmniej ja najwięcej słyszałem o tak się umiejscowiających zdarzeniach, z wyjątkiem trąby z Białegostoku), a tutaj żywioł poczynił znaczące szkody na obszarach miejskich, przywodząc na myśl przypadki amerykańskie (choćby Greensburg). Zacząłem więc grzebać po internecie, i oto co znalazłem:
Zdjęcia z Nowego Miasta nad Pilicą:
http://www.nowemiastonadpilica.republik ... ch_lat.htm
zapewne najbardziej interesujące będzie dla was zdjęcie na samym dole, przestawiające przewrócony na dach autobus. Oprócz tych, na stronie głównej portalu, znalazłem też takie zdjęcie zniszczonego klasztoru:
http://www.nowemiastonadpilica.republik ... asztor.jpg
klasztor odbudowany:
http://www.nowemiastonadpilica.republik ... yd_kaw.jpg
O wybiórczości żywiołu świadczyć może ów fragment z opisu pałacyku w Nowym Mieście:
"W okresie późniejszym powstała prawdopodobnie aleja kasztanowców, biegnąca na zachód i wschód od pałacu. Ponadto ze starych kasztanowców składa się aleja wjazdowa prowadząca od bramy w stronę pałacu. (...) Aleja kasztanowców prowadząca w kierunku wschodnim od pałacu została zniszczona podczas huraganu w 1958 r. Wszystkie drzewa miały wyłamane korony. Pozostałe bez koron pnie dały młode odrosty, które obecnie po ponad 40 latach tworzą dość gęste korony. Podczas wspomnianego huraganu, zniszczona została również większość drzew w części wschodniej parku górnego."
z http://www.nowemiasto.pl/index.php?id=71&lan=pl
Zdjęć z Rawy Mazowieckiej nie odnalazłem, choć podejrzewam, że mogą się znajdować na którymś z lokalnych portali. Pomiędzy Rawą a Nowym Miastem, znajduje się miejscowość Cielądz; nie znalazłem jednak informacji na temat jakiś zniszczeń.
Kolejnym śladem, który tu podam, jest fragment kroniki szkoły podstawowowej w Łęgnowie, którą prowadzono bodaj od lat 40., zapisując co ważniejsze zdarzenia, i którą można odnaleźć w internecie. Na rok 1958 zapisano:
""18 grudnia 1957 r. odnotowano zaskakujący fakt. Temperatura wynosiła plus 12 stopni , a na boisku szkolnym pojawiły się kwiaty.(...) Następuje dalszy ciąg nieszczęść pogodowych. W maju w Łęgowie i okolicach wystąpiły poważne mrozy, które przetrzebiły zasiewy. Od 15 marca do 25 maja 1958 r. Polskę nawiedziła klęska powodzi, zwłaszcza na południu i wschodzie kraju. Uczniowie naszej szkoły zebrali 850 zł na pomoc powodzianom. W czerwcu kolejnym nieszczęściem była trąba powietrzna, która zniszczyła wiele miasteczek i wsi. Największe zniszczenia, ok. 80 % nastąpiły w Rawie Mazowieckiej.
(...)15 lipca 1958 Łęgowo i okolice nawiedził huragan, który zniszczył wiele gospodarstw i drzew. "
Faktycznie tego roku nastąpiła powódź w dorzeczu Wisły, określana jako jedna z największych powojennych.
Ostatecznie jednak zniszczenia nie ograniczyły się tylko do tych dwóch miejscowości, gdyż w Kołbieli, woj.Mazowieckie:
""15 maja 1958 r. huragan zniszczył 45% zabudowań, w wyniku czego na miejscu domów drewnianych powstały domy murowane. "
http://www.kolbiel.pl/135-40d1739fd8521.htm
Zniszczona została równierz miejscowość Sufczyn k. Kołbieli

Rok ten był najwyraźniej wyjątkowo burzliwy, gdyż wkrótce potem, w lipcu, trąba powietrzna przetoczyła się przez Górny Śląsk. W Tarnobrzegu oprócz zniszczeń w budynkach publicznych, zawaliła się wieża kościoła dominikanów, zaś w pobliskim Miechocinie wieża Kościoła p.w. św. Marii Magdaleny. Na portalach regionalnych można znaleźć jedynie nie jasne wzmianki, nie warte cytowania. Dokładna data to prawdopodobnie 13.07.58. Równierz w ramach wzmianki w jednym miejscu wspomina się o trąbie z II połowy sierpnia tegoż roku, lecz podejrzewam, że może chodzić o to samo zjawisko.

zaciekawiony

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

Postwtorek, 19 sty 2010, 15:37

Znalazłem elektroniczne wydanie gazety opisującej zniszczenia w Rawie Mazowieckiej. Na stronie 7 w części ITS.
Do artykułu dodane są zdjęcia:
http://egazeta.dziennik.lodz.pl/start.p ... mutacja=4#
Wersja jpg:
http://egazeta.dziennik.lodz.pl/grafika ... 607K.d.jpg

Bartek

Dokumentalista

Dokumentalista

Postczwartek, 15 kwi 2010, 16:56

Krótka informacja i zdjęcie z Polskiej Agencji Prasowej (http://www.pap.pl)

Rawa Mazowiecka, 1958-05-15. Huragan wyrządził duże szkody - zniszczone gospodarstwo na przedmieściach miasta.
amw PAP/CAF/Kraska

Obrazek

zaciekawiony

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

Postśroda, 16 cze 2010, 15:53

wzmianki:
brzostowiec
Wioska została silnie zniszczona w czasie huraganu jaki nawiedził te okolice w połowie maja 1958 r. Uległ wówczas zburzeniu zabytkowy drewniany spichlerz z XVII w. oraz XIX-wieczny pałac

Rytomoczydła
Duży kompleks leśny o powierzchni ok. 15 km2 rozciąga się na pd. od wioski. Są to przeważnie lasy sosnowe, głównie młode, miejscami z liściastym podszyciem, porastające lekko sfalowany teren. W runie dużo poziomek, jagód i grzybów. Lasy te zostały poważnie zniszczone przez huragan, który nawiedził Mazowsze w połowie maja 1958 r.

http://www.stero.pl/2010/01/21/wsie-pow ... wanie-1965

Artykuł rocznicowy:
Pamiętam jęki dzieci dochodzące z autobusu, który poszybował nad drzewami i runął na ziemię – wspomina Jerzy Porada, kustosz Muzeum Regionalnego i świadek tamtych wydarzeń. – Trąba porwała też gospodarza z wozem i koniem, przenosząc ich półtora kilometra za miasto. Wody Pilicy rozstąpiły się, a ryby można było zbierać na lądzie – wylicza J. Porada.

Widziano wielki lej

– To wszystko trwało dosłownie kilka minut – opowiada. – Był słoneczny dzień, gdy nagle nadciągnęły ciemne chmury i zerwał się straszny wiatr. Zobaczyłem ogromny lej, a po chwili szum i huk łamanych gałęzi, pękających szyb, przewracających się ścian – opowiada. Marian Dziedzic także pamięta ten dzień. – Siedziałem na strychu, ucząc się gry na akordeonie, gdy zobaczyłem trąbę, która łączyła ziemię z chmurą i podrywała w górę drzewa. Pobiegłem ostrzec sąsiadów. Do dziś nie mogę zapomnieć, jak wiatr podnosił naszą stodołę, a grad wielkości jajek mocno mnie poobijał – wspomina M. Dziedzic. Obraz jak po bitwie Gdy po kilku minutach nastała cisza, miasto wyglądało jak wielkie gruzowisko. Ponad 80 proc. dachów – w tym dach kościoła kapucynów – było zerwanych. Ponad połowa domów została poważnie zniszczona. Połamane drzewa zatarasowały drogi i zerwały linie energetyczne. Wiele osób zostało rannych. – W mieście przestała istnieć aleja kasztanowa. Pofrunął też kiosk. Wiele osób było poważnie rannych, jedna wskutek obrażeń zmarła – wspomina Marian Dziedzic. Nie zostaliśmy sami Pomoc dla miasta przyszła bardzo szybko. W kronikach parafialnych jest notatka mówiąca o tym, że parafian odwiedził bp Zygmunt Choromański oraz delegat prymasa ks. kanonik Michał Kliszko, przekazując poszkodowanym dary i 30 tys. złotych. Największy trud spoczął jednak na samych mieszkańcach, którzy pomimo strat, pomagali sobie nawzajem. – My już tacy jesteśmy, jak jest dobrze, to potrafimy czasem na siebie „powarczeć”, ale jak jest bieda, to wszyscy się mobilizujemy i pomagamy sobie – wyznała
pani Maria. Zdaniem wielu mieszkańców, obraz miasta po odbudowie znacznie się zmienił, a część domów nigdy nie wróciła do dawnej świetności. Powstało też osiedle dla najbardziej poszkodowanych rodzin.

Ku pamięci

Trąba powietrzna, grad i ulewny deszcz nawiedziły Nowe Miasto 16 maja 1958 r. Kataklizm dotknął wszystkich mieszkańców. Chcąc przybliżyć tamte trudne chwile, Muzeum Regionalne i Towarzystwo Przyjaciół Nowego Miasta zorganizowało wystawę fotograficzną, poświęconą ówczesnej tragedii. Będzie ona pokazywana w szkołach, kościołach i przed muzeum w Nowym Mieście. Wystawa jest zorganizowana przede wszystkim z myślą o dzieciach i młodzieży. – Dzieci wiedziały o huraganie z lekcji. O trąbie słyszały też od swoich dziadków – mówi Janina Wyszkowska, dyrektor SP, w której obecnie jest prezentowana wystawa. 16 maja br. podczas Mszy św. w kościele parafialnym mieszkańcy będą się modlić o zabliźnienie ran i by nadciągająca burza nie rodziła lęku. Po Mszy św. wszyscy chętni będą mogli obejrzeć zdjęcia
w kościele.
Agnieszka Napiórkowska

http://www.goscniedzielny.wiara.pl/zala ... 600887.pdf

Bartek

Dokumentalista

Dokumentalista

Re: Tornado-Rawa Mazowiecka- 15.05.1958

Postniedziela, 3 kwi 2011, 11:59

Po długich zabiegach udało mi się zdobyć archiwalny odcinek Polskiej Kroniki Filmowej 1a/58, który zawiera prawie 2-minutowy fragment pokazujący zniszczenia po trąbie:

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

Postniedziela, 3 kwi 2011, 12:47

Obraz zniszczeń sugeruje kategorię F3 w skali Fujity. Niestety, nie wiem, czy można mówić o T7 czy tylko o T6. Choć zrujnowane murowane domy na końcu filmu mogą sugerować siłę żywiołu kategorii T7. Zniszczenia są podobne do tych, jakie wystąpiły po trąbach powietrznych w dn. 15.08.2008 nad woj. opolskim, śląskim i łódzkim.
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/

Doppler

Dokumentalista

Dokumentalista

Postczwartek, 7 kwi 2011, 00:34

Myślę, że sporo by wniosły do tego zdjęcia zniszczonej zabudowy kościelnej- zazwyczaj solidne budownictwo.W gazecie podanej przez Zaciekawionego jest fotka solidnej konstrukcji która może być kościołem ale trudno powiedzieć jak jest skala zniszczeń- widać zerwany dach ale niewyraźnie i to chyba już w fazie remontowej. Niestety w tamtym okresie nie filmowano obiektów sakralnych do kroniki. Z tego co da się z niej wypatrzeć to drzewa nie zostały okorowane ale na 0:45 widać budynek dość mocno zniszczony wydaje się, że murowany. Natomiast na 0:53 jest tylko zerwany dach ale to mogło być na obrzeżach pasa zniszczeń - nie wszystkie okna są wybite. Trzeba pamiętać też o ograniczeniach ideologicznych za dużo zniszczeń nie można było pokazywać- jak podaje lektor w wiosce Dziurdzioły z 54 zagród ocalało tylko 6 więc szkody musiały być olbrzymie. Artur na końcu filmu to pokazują strych. Choć na 01:02 przez chwilę pokazany jest wyrwany narożnik domu wydaje się, że był tam mur zbudowany z 2 cegieł - F3 T7 staje się prawdopodobne.

zaciekawiony

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

Postśroda, 24 maja 2017, 04:39

Zebrałem ostatnio nowe informacje na temat przypadków z tego roku. 15 maja nastąpiły dwie trąby powietrzne a 16 maja prawdopodobnie jedna. Nieco inna jest wedle tych źródeł wielkość strat, ale też liczba rannych i zabitych. Nie ma sensu rozdzielać tego na razie na trzy tematy na forum, więc opiszę rzecz tutaj. A więc:

1. Rawa Mazowiecka
Najlepiej opisany przypadek, w tym w artykule Rafałowskiego będącym właściwie jedyną pozycją literaturową. Po godzinie 17 trąba zeszła prawdopodobnie w okolicach wsi Staropole, następnie wywołała szkody w Petrynowie, Czerwonce, Radwance, Teklinie, Dziurdziołowie, Chrustach, Księżej Woli, Boguszycach, gospodarstwie PGR Tatar i wreszcie w południowo-wschodniej części Rawy. Rafałowski podawał że szkody zniknęły zaraz za miastem, ale prasa wymienia jeszcze Kaleń i Wolę Lesiowską leżące na przedłużeniu tego pasa, co przedłużałoby pas szkód do 24 km. W samej Rawie wedle relacji mieszkanki trąba pojawiła się między 17:57 a 18:00, bo tak się złożyło że patrzyła na zegar.
Wedle informacji udzielonych reporterowi przez szpital miejski, zginęły 3 osoby, 30 zostało ciężko rannych a około 100 lekko.
75 domów straciło dachy, 52 zostały bądź zawalone bądź poważnie zniszczone. Uszkodzenia dotyczyły najczęściej zerwania dachu i uszkodzenia kominów, czasem naruszenia stropu czy wyrwania fragmentów muru.
W pobliżu miasta całkowicie skoszony został lasek o wymiarach 200/500 metrów który znalazł się wewnątrz pasa zniszczeń. Korespondent szacował jego szerokość na 600-800 metrów, Rafałowski na 800-1200 metrów.

Burza była mało aktywna elektrycznie, towarzyszył jej padający rzadko grad wielkości kurzego jaja lub większy.

2. Okolice Mińska Mazowieckiego
Drugi przypadek, nie opisany przez Rafałowskiego. Wedle reportera prasowego zniszczenia dotyczyły pasa szerokości 800 metrów i długości 30 km, zniszczenia stwierdzono w 17 miejscowościach, przy czym różne źródła podają różne dane o tym gdzie pas się zaczynał i kończył. Najwcześniejszą miejscowością w pasie jest Kołbiel, gdzie zniszczonych miała zostać połowa domów mieszkalnych, głownie drewnianych, dalej Wola Sufczyńska, następnie Lasomin, Stara Wieś koło Siennicy (dziś południowa cześć Siennicy), Zlechów, Łękawica, Boża Wola, Kąty i Siodło, zaś koniec miał miejsce w lasach przed Cegłowem. Niektóre z tych miejscowości leza bardziej po bokach pasa, więc możliwe że za część strat odpowiadał silny wiatr podczas burzy.

W Starej Wsi zginęła kobieta przygnieciona drzewem, 8 osób zostało ciężej rannych a kilkadziesiąt lekko. Zniszczonych zostało 145 domów mieszkalnych, 155 stodól i 187 innych budynków, były to głownie budynki drewniane. W powiecie Mińskim i Grójeckim zanotowano też rozproszone szkody od wiatru w budynkach, zasiewach i lasach (1000 ha lasów uszkodzonych), staraty szacowano na 130 mln złotych.

3. Nowe Miasto 16 maja
Pas zniszczeń zaczyna się we wsi Góra, przechodzi dalej przez Nowe Miasto nad Pilicą, Wólkę Gostomską, Brzostowiec i skończywszy się w lesie koło Otoląża. Rafałowski podaje długość około 10 km i szerokość 200 m. We wsiach całkowicie zniszczonych zastało 13 domów, w Brzostowcu pierwsze piętro szkoły. W Nowym Mieście 90 domów uszkodzonych a 19 zawalonych. Wedle cytowanego tu już artykułu prasowego trąba miała widoczny kształt leja otoczonego chmurą szczątków, oraz jedna osoba zginęła z powodu obrażeń. Znalazłem też na pewnym forum relację mężczyzny, który będąc dzieckiem znajdował się w uniesionym przez trąbę autobusie z wycieczką szkolną, ale nie mogłem jej potwierdzić.

Na trasie trąby znalazł się posterunek klimatologiczny, który nie przetrwał, klatka z przyrządami została rozbita. Z tego też powodu nie ma danych o warunkach w okolicy też z poprzedniego dnia.

Po kilku dniach PZU poinformowało że z wszystkich dotkniętych trąbami powiatów dotarło 2700 zgłoszeń szkód różnego rodzaju, w tym całkowite zniszczenie 280 domów, 600 stodół i 300 innych budynków.

https://curioza.blogspot.com/2017/05/19 ... olsce.html

Powrót do Przed 2006