Teraz jest niedziela, 19 sie 2018, 19:39

[Trąba powietrzna przyp.] - Blachownia - ?.05.1967

• Autor
  • Wiadomość

zaciekawiony

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Ostrzeżenia: 1
  • Pseudonim: zaciekawiony; Kuba Grom
  • Numer GG: 0

[Trąba powietrzna przyp.] - Blachownia - ?.05.1967

Postponiedziałek, 28 maja 2012, 11:13

Natknąłem się na dwie wzmianki o trąbie powietrznej w okolicach Blachowni w maju 1967 roku. Wszystkie pochodzą z 23 maja i mówią o zdarzeniu "w minionym tygodniu" bez dokładnej daty dziennej:
Na skutek nagłego oziębienia górnych warstw atmosfery przeszła nad częścią powiatu Częstochowskiego trąba powietrzna. Jedną z najbardziej poszkodowanych miejscowości była wieś Brzóska w gromadzie Ostrowy. Zniszczone zostały budynki w 40 gospodarstwach. Ogółem w Blachowni, Brzósce i Ostrowach zgłoszono do PZU 80 uszkodzonych budynków.
23 maja 1967 Głos Koszaliński ZBC Książnica

Huragan niszczył 85 budynków
PZU wypłaca odszkodowania

Huragan który przeszedł w ubiegłym tygodniu nad zachodnią częścią powiatu częstochowskiego spowodował wiele strat w 53 gospodarstwach w Ostrowach i Brzósce. Uszkodzonych zostało 85 budynków mieszkalnych i gospodarskich, w tym wiele w poważnym stopniu. Według szacunkowych obliczeń powiatowego inspektoratu PZU, straty wynoszą około 300 tyś zł.

Gazeta Częstochowska nr 21, 23-29.V 1967

Do artykułu dołączone było zdjęcie ale bardzo niewyraźne, przedstawiające jakieś rozrzucone drewniane szczątki.
Brzóska i Ostrowy to dawne wsie, obecnie stanowiące leżące tuż przy sobie dzielnice Blachowni. Co do daty dziennej, to znając opóźnienie ówczesnych dzienników szacuję że mógł być to piątek 20 maja, ale nie mam potwierdzenia. Z tego co wiem jest tu na forum ktoś z Blachowni - może mógłby przejść się do lokalnych strażaków z OSP i zapytać czy nie mają gdzieś w swych kronikach zapisanej takiej akcji. Jeśli tak to powinna być tam data i być może jakieś szczegóły.

http://curioza.blogspot.com/2012/05/196 ... howni.html

zaciekawiony

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Ostrzeżenia: 1
  • Pseudonim: zaciekawiony; Kuba Grom
  • Numer GG: 0

Re: [Trąba powietrzna przyp.] - Blachownia - ?.05.1967

Postśroda, 17 maja 2017, 17:02

Znalazłem nowe źródła informacji o tym zdarzeniu.
Trąba powietrzna pojawiła się w środę 17 maja, po godzinie 17. Relacjonujący dziennikarzowi wydarzenia Bolesław Tol, mieszkający w Ostrowach przy ulicy 1-maja opisywał, że gdy wyszedł na podwórze nakarmić króliki, usłyszał świst wiatru podobny do przelatującego odrzutowca. Wiatr zerwał z jego murowanego domu solidny dach rozrzucając betonowe płyty (ze ściany szczytowej?) na kilkadziesiąt metrów, oraz powyrywał okna. Stojący na otwartej przestrzeni dom Mikołaja Wineckiego został zniszczony. Pas zniszczeń miał długość około 3 kilometrów oraz szerokość 100 metrów i sięgał do Blachowni.
Połamane zostały drzewa i słupy telegraficzne, 28 domów zniszczonych lub poważnie uszkodzonych. Nikt z mieszkańców nie został ranny.
W samej Blachowni, gdzie trąba przechodziła między 17:10 a 17:30 zerwane zostały dachy z 30 nowo wybudowanych domów mieszkalnych.

Powrót do Przed 2006