Teraz jest sobota, 19 sty 2019, 14:39


[Trąba powietrzna] - Gręboszów, małopolskie - 28.05.1865

 • Autor
 • Wiadomość
Offline

zaciekawiony

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 710
 • Dołączył(a): środa, 3 cze 2009, 17:06
 • Lokalizacja: Nadkrznański gród
 • Ostrzeżenia: 1
 • Pseudonim: zaciekawiony; Kuba Grom
 • Numer GG: 0

[Trąba powietrzna] - Gręboszów, małopolskie - 28.05.1865

Postwtorek, 28 maja 2013, 17:43

Znalazłem przypadek trąby powietrznej w Polsce o tyle ciekawy, że możliwe jest wyznaczenie nie tylko trasy ale też siły w różnych miejscach:
Z Gręboszowa w obwodzie tarnowskim, otrzymuje Czas następujący opis trąby powietrznej, jaka w tamtej okolicy pojawiła się 28 maja: W nocy 27 padał deszcz dość obfity, rano 28 niebo grubemi i ciemnemi okryte chmurami, które powoli przerzedzają się, a w miarę coraz goręcej aż około 10-tej duszno i parno. Ciepłomierz w cieniu 20 st. R. Wiatr ustaje, cisza najzupełniejsza w całej okolicy.
Wtem widać jak jednem pasmem od brzegów Wisły zarośla i gałęzie drzew nachylają się do samej ziemi, i coraz dalej tak idzie w kierunku od strony północno-zachodniej.
Smuga ta wiatru wpada do wsi Karsy, wyrywa okno w jednym domu, porywa płótno z bielnika i wynosi tak wysoko w górę, że wydaje się jak kawałek tasiemki, dalej zrywa strzechę na karczmie w tej wsi, unosi w górę słomę i kurz i tu uwydatnia się jako trąba powietrzna, która coraz dalej postępuje ku stronie południowo wschodniej.
Na polach, któremi przeciąga, kłoni zboże do samej ziemi. Wśród pól między Wolą Gręboszowską a Gręboszowem spotyka drugą trąbę, która wysokością sięga chmur, poczyna niemi, w kole paręset sążni w przecięciu mającem, jak najszybciej wirować, targa i roztrąca na kawały, ściąga chmurę raz ku ziemi w kształcie ogromnego leja, to znów chmurę wiruje ku górze z strasznym szumem, do koła na pół mili słyszeć się dającym. Lud patrzy na to widowisko z całej okolicy z przestrachem, jedni kładą się na ziemi, inni się modlą. Trąba postępuje z wolna w kierunku raz obranym, idąc po nad wody wynosi je na kilka sążni wysoko, z pastwisk porywa gęsi i wiruje niemal w górze, przebiega koło lasu Miłocina, wpada do wsi Woli Żelechowskiej, tam podnosi całą stodołę z miejsca, przerzuca kilkanaście sążni i łamie drzewo w drobne kawałki, snopki z dachu wynosi w górę tak wysoko, że je o pól mili widać w powietrzu krążące, dalej porywa skrzynię, w której dwa korce zboża na polu wietrzono, wynosi w górę i spuszczają w dół, gruchocze na kawałki.
Posuwając się dalej wpada do wsi Zalipia, tam na błoniu zabiera gęsi, jeden dom posuwa kilka łokci z miejsca, burzy komin i piec, stodołę podnosi w górę i trzaska na kawałki, wyrywa z korzeniami gruszę około 20 cali grubą, unosi kilkanaście sążni w dal i rzuca w zborze i tak przebiegłszy w równym kierunku 1,5 mili, zwraca się ku wsi Podlipie w kierunku północno wschodnim i ginie. Następnie pogoda i cisza aż do nocy

http://curioza.blogspot.com/2013/05/186 ... zowie.html

Najpierw trąba była niewidoczna i tylko przyginała roślinność - co daje siłę rzędu F0 T1, potem zaczęła zaciągać kurz i słomę oraz zrywać strzechy, co daje wzrost siły do jak sądzę F1/T2. Dalej jej siła wzrasta do F1/T3, skoro niszczy stodoły, i uszkadza kominy. Do T4 raczej chyba nie dotarła. Długość szlaku trąby wyniosłaby 7-8 km.
Offline
Avatar użytkownika

Piotr_Żurowski

Rzecznik Prasowy / Moderator

Rzecznik Prasowy / Moderator

 • Posty: 1232
 • Dołączył(a): niedziela, 14 cze 2009, 10:19
 • Lokalizacja: Rzuchowa / Ciężkowice K. Tarnowa, Małopolska
 • Pseudonim: piotr_z21
 • Numer GG: 0

Re: [Trąba powietrzna] - Gręboszów, małopolskie - 28.05.1865

Postwtorek, 28 maja 2013, 19:15

Bardzo ciekawy opis jak na rok 1865 i można uznać to jako przypadek tornada. Jednak niech także inni się wypowiedzą, ponieważ niektóre rzeczy mogą być podkoloryzowane przez tamtejszych mieszkańców.
Rzecznik Prasowy Stowarzyszenia Skywarn Polska / Polscy Łowcy Burz
Pozdrawiam, Piotr Żurowski

Tel:+48 698 284 782
e-mail: rzecznik.lowcyburz@gmail.com
https://www.facebook.com/piotr.zurowski
Obrazek

Powrót do Przed 2006

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron