Teraz jest środa, 23 sty 2019, 04:57


[Tornado] - Jarłuty k. Ciechanowca - 31.05.1866

 • Autor
 • Wiadomość
Offline

zaciekawiony

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 710
 • Dołączył(a): środa, 3 cze 2009, 17:06
 • Lokalizacja: Nadkrznański gród
 • Ostrzeżenia: 1
 • Pseudonim: zaciekawiony; Kuba Grom
 • Numer GG: 0

[Tornado] - Jarłuty k. Ciechanowca - 31.05.1866

Postwtorek, 11 cze 2013, 16:39

Trąba powietrzna która pojawiła się tego dnia koło Ciechanowca, należała do najtragiczniejszych w Polsce. Mam na jej temat trzy różne źródła - końcówkę artykułu o trąbie pod Przasnyszem:
Niestety opowiadają przybyli z Królestwa, że pod Ryczycą trąba dwie włóki lasu zniszczyła, a w Świniarach dwie chaty zmiotła. A w Umieczynie pod Ciechanowcem wyczerpała wodę z niewielkiego stawu i zdruzgotała 7 chat, przy czem 7 osób zostało zabitych a 12 jeszcze 3 czerwca nie zdołano odszukać. 17 ciężko zranionych leży w szpitalu w Przasnyszu. Z jak wielkim impetem wirował rozjuszony żywioł, dość przytoczyć, co opowiadają naoczni, że jednym z tych 7 zabitych tak silnie o słup uderzyło, iż został rozcięty na dwoje. Ojciec z dzieckiem w ręku uciekał ze wsi, szalona zamieć nie uchwyciła go całego, ale urwała mu rękę i wraz z dzieckiem, którego dotychczas nie odnaleziono.
Obywatel Żmijewski ze Strzelna, został wraz z koniem, na którym siedział, podźwignięty do góry i daleko rzucony. Straszna to była jazda napowietrzna, w towarzystwie kłód, krokwi, słomy do strzechy, a nawet trupów. Żyje on dziś jeszcze i utrzymuje podobno, że i owo dziecię widział.

Autor artykułu prawdopodobnie pomylił się do nazwy miejscowości. Inne źródła opisują ten sam przypadek - Kurjer Warszawski:
W powiecie Przasnyskim, dnia 31 Maja, w oko-
licy wsi Chumięcino-Redki, powstała straszliwa trąba
powietrzna, która zniszczywszy około tysiąca drzew
w pobliskim lesie, we wsi tej zerwała wiele dachów
i unosiła zabudowania i płoty. Nic nie mogło się o-
przeć gwałtowności wirującego wichru. Sześciu ludzi
utraciło przy tem życie, a 16tu zostało pokaleczonych.


i "Zorza. Pismo niedzielne" , jak to sobie przepisałem:
Wedle artykułu tego dnia o godzinie 2 pod Płockiem, a powiecie przasnyskim koło wsi Jarłuty, podczas silnego wiatru powstała trąba powietrzna, porównywana do wirującego wrzeciona. Wpadła w las koło wsi łamiąc lub wyrywając z korzeniami 1000 drzew, w samej wsi zrywała dachy z domów, płoty i przewracała stodoły. Z pewnego domu wyssało przez komin pierzynę. We wsi zginęło 6 osób, w tym 3 żydów, a 18 zostało ciężko rannych. Wśród nich kobieta, którą wraz z dzieckiem trąba uniosła w powietrze i zrzuciła z dużej wysokości. Pewnego Węgra wiatr przerzucił przez staw, na odległość 200 kroków; tamże trafił też jeździec, uniesiony wraz z koniem. Powtarza się też informacja o zabitym rzuconym o słup. Następnie trąba miała przejść jeszcze 2 mile w ciągu pół godziny. Jeśli spojrzymy teraz na mapę to okaże się, że trzy kilometry od Jarłut, leży Humięcino, jest to zatem ten sam przypadek


http://curioza.blogspot.com/2013/06/186 ... rnado.html

Zatem sumując informacje z trzech źródeł: trąba przeszła przez dwie miejscowości, uszkodziła kilka budynków, zabiła 7 osób i raniła 17. Niewykluczone że liczba ofiar była wyższa, na co wskazuje informacja o osobach zaginionych, których nie odnaleziono po czterech dniach. Trąba musiała powstać z tego samego układu burzowego co w przypadku ze Świniar, o czym w innym przypadku, tylko godzinę wcześniej.
Offline

PogodaBraniewo

Zarejestrowany

Zarejestrowany

 • Posty: 10
 • Dołączył(a): sobota, 27 lip 2013, 14:49
 • Numer GG: 0

Re: [Tornado] - Jarłuty k. Ciechanowca - 31.05.1866

Postniedziela, 1 wrz 2013, 11:35

Mi się wydaje że ta trąba musiała być bardzo mocna, skoro człowieka uderzając o słup przerwało na pół.. :shock: rzeczywiście może i F2 podnosi ludzi, ale nie nadaje takiego pędu.. może mocne F3 ?

Powrót do Przed 2006

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron