Teraz jest wtorek, 16 paź 2018, 05:38

Tornado [przypuszcz.] - Wrocław / dolnośląskie - 30.05.2005

• Autor
  • Wiadomość

Bartek

Dokumentalista

Dokumentalista

• Numer GG: 0

Tornado [przypuszcz.] - Wrocław / dolnośląskie - 30.05.2005

Postczwartek, 26 cze 2008, 12:29

Na stronie internetowej MPK Wrocław znalazłem taką informację:

„Nie można jednak pominąć wydarzenia z dnia 30 maja 2005 kiedy to o godzinie 17.30, krótkotrwała lecz niesamowicie silna nawałnica – trąba powietrzna – trudno określić dokładnie co to było powaliła ponad tysiąc drzew powodując wielkie szkody w trakcji elektrycznej. Po jej minięciu na trasach tramwajowych pozostało sporo wagonów, które do zajezdni wrócić nie mogły, na torach leżały drzewa sieć wisiała w strzępach. Na pętli Klecina zmiażdżeniu 3 drzewami uległ tramwaj 102Na (2006). Podobny los dotknął ponad 140 samochodów osobowych. Do sierpnia 2005 roku trwało usuwanie skutków tej niesamowitej burzy.”

Z tego co się zorientowałem, to na forum PŁB jest sporo osób z Wrocławia, więc może ktoś ma jakieś inne informacje na ten temat i pomoże uzupełnić ten wątek.

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

Re: Tornado [przypuszcz.] - Wrocław / dolnośląskie - 30.05.2005

Postczwartek, 26 cze 2008, 18:20

Ja oglądałem kiedyś jakiś filmik na YouTube zrobiony podczas tej nawałnicy. Wyglądało mi to na suchy downburst, wiatr w przedniej części burzy podrywał z ziemi tumany piachu. Ponadto zjawisko te dotknęło rozległego obszaru. Szacuje się, że prędkość wiatru w porywach przekraczała 130km/h. Podobna nawałnica zaatakowała Warszawę 2 miesiące później, nie licząc jednego dnia. W obydwóch przypadkach służby miejskie sprzątały miasta po burzy przez wiele tygodni. Zarówno we Wrocławiu jak i w Warszawie zdarzały się miejsca, w których szkody były wyraźnie większe, raczej nie wskazywały na trąbę powietrzną.
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/

Szymon_Poręba

Sympatyk

Sympatyk

Postczwartek, 26 cze 2008, 18:48

ESWD pokazuje że w dniu 30.05.2005 wystąpiło Tornado, we Wrocławiu. W dolnośląkim wtedy pojawił się też grad. Moim zdaniem jednak przeszła tam trąba powietrzna. Też oglądnełem pare filmikow na youtubie i tak jak to mowi Artur wygląda to na downburst. Ale może gdzieś w innym miejscu we Wrocławiu pojawiła się wtedy ta trąba powietrzna.
gg: 9917700

Pozdrawiam Szymon

Marcin20

Sympatyk

Sympatyk

Postczwartek, 26 cze 2008, 19:35

O ile się nie mylę tą właśnie chmurę widziałem z Oławy 27 km na płd. - wsch. od Wrocławia. Chmurę ciężko opisać, gdyż była tak niesamowicie ciemna jak noc. Na przedzie chmury był shelf cloud. jednak burza tylko zahaczyła o Oławę przynosząc przez kilkadziesiąt sekund bardzo silny wiatr szkwałowy, a następnie powędrowała dalej na Oleśnicę. Moja sąsiadka wtedy jechała przez tą burze kilka set metrów za Wrocławiem - Radwanice. Przyjeżdżając pod blok płakała i była w strasznym szoku, mówiła ze jej samochód unosiło, przesuwało i inne tez i że drzewa, konary waliły się przed maską samochodu i było pełno pyłu. Burza kolo Oleśnicy już była trochę słabsza jednak co kilka dni/ tygodni właśnie jeżdżę tą trasa na Ostrów Wlkp. i do dnia dzisiejszego widać setki/ tysiące powyginanych drzew w jednym kierunku, czyli tam był donwburst. Jeszcze dodam, że wtedy podczas burzy padał bardzo ulewny deszcz i cały Wrocław został zalany
i padał grad ale jakiej wielkości to nie wiem.

Moim zdaniem to nie byla trąba powietrzna tylko downburst, bardzo silny downburst

A tu artykuł ze skutkami
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... 37547.html

Bartek

Dokumentalista

Dokumentalista

Postczwartek, 14 sie 2008, 17:50

Umieściłem ten przypadek w dziale o tornadach ale okazuje się, że być może trzeba będzie go przenieść do nawałnic.

cytat ze strony: http://www.lukasz-telus.com/gallery/akcja_050530?page=1
Jedna ofiara śmiertelna, zniszczone tramwaje, samochody, domy, ponad dwa tysiące drzew zostało uszkodzonych lub wyrwanych z korzeniami przez wiatr, zalane ulice i piwnice, uszkodzone linie energetyczne, trakcja tramwajowa i kolejowa, pozrywane sygnalizatory świetlne, nieprzejezdne drogi, wstrzymany ruch pociągów i tramwajów, osiedla bez prądu, problemy w korzystaniu z telefonów komórkowych, kubły na śmieci i mniejsze przedmioty latające w powietrzu to efekt nawałnicy, która przeszła 30-05-2005r. ok. godz. 18 nad Wrocławiem.
Nawałnica trwała kilkanaście minut, jednak w kulminacyjnym momencie siła wiatru osiągała prędkość 120 km/h, spadło ok. 150mm wody oraz gradu na m kwadratowy.
Wrocławianie podkreślają zgodnie, że nigdy nie widzieli takiego kataklizmu we Wrocławiu. Iskry sypały się ze słupów i linii, na ul. Olszewskiego od pioruna wybuchł telewizor, w wyniku pożaru spłonęło mieszkanie. 21-letnia kobieta została przygnieciona drzewem przy ul. Buforowej, zginęła na miejscu. Ponadto w mieście kilka osób zostało rannych w następstwie nawałnicy.

Wiatr musiał być bardzo silny, ale w sumie w tym opisie nie pojawia się ani jedno słowa o tornadzie. Poniższe zdjęcia szkód również nie wskazywały by na taką możliwość.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pełna galeria zdjęć znajduje się na stronie: http://www.lukasz-telus.com/gallery/akcja_050530?page=1

bartekmk

• Pseudonim: bartekmk
  • Numer GG: 7289073

Re: Tornado [przypuszcz.] - Wrocław / dolnośląskie - 30.05.2

Postwtorek, 20 maja 2014, 21:52

W internecie znalazłem ciekawy artykuł odnośnie tej burzy, który zawiera obraz radarowy:
http://www3.imgw.pl/wl/internet/zz/dzia ... 230006.pdf

Byłem akurat wtedy we Wrocławiu i nakręciłem wtedy taki film https://www.youtube.com/watch?v=G6ddlr5kQbM

Pawlo123

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Maniak XD
  • Numer GG: 44528484

Re: Tornado [przypuszcz.] - Wrocław / dolnośląskie - 30.05.2

Postwtorek, 20 maja 2014, 22:51

Ciekawy film, przypomina mi derecho z 23 lipca 2009. Piękny dry downburst , tornada nigdy nie można wykluczać, ale skoro występowały tak potężne wiatry związane z przechodzeniem układu burzowego, to raczej mało prawdopodobne żeby wystąpiło tornado 8-) .

Powrót do Przed 2006