Teraz jest czwartek, 24 sty 2019, 04:56


[Trąba powietrzna] - 24.11.1984 - Bukowina Tatrzańska

  • Autor
  • Wiadomość
Offline

zaciekawiony

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

  • Posty: 710
  • Dołączył(a): środa, 3 cze 2009, 17:06
  • Lokalizacja: Nadkrznański gród
  • Ostrzeżenia: 1
  • Pseudonim: zaciekawiony; Kuba Grom
  • Numer GG: 0

[Trąba powietrzna] - 24.11.1984 - Bukowina Tatrzańska

Postwtorek, 28 lut 2017, 04:25

Dość nietypowy przypadek trąby powietrznej w listopadzie:
Górale tatrzańscy wiele mogą powiedzieć o groźnym żywiole zwanym halnym wiatrem, który znad szczytów Tatr spada kaskadą skłębionych chmur, lecz trąba powietrzna należy tu do rzadkości.
Gdy w głębi kraju szalały wichury, a Zakopane nękał halny wiatr, nad Bukowiną Tatrzańską pojawiła się nieoglądana od bardzo dawna trąba powietrzna. Szła pasem szerokim na 40 m i łamała drzewa na wysokości 5 m nad ziemią. Bukowinę Tatrzańską zaległy iście nocne ciemności a była to pora południowa. Lejowaty stwór sięgający szczytem wierzchołków Tatr kroczył zygzakiem, jakby po torze slalomu giganta. Obszedł w koło dom wczasowy FWP Tęcza nic mi nie robiąc, i skierował na dom wczasowy FWP Watra. Ważący parę ton wielki dach z blachy został zerwany wraz z krokwiami, belkami i obmurowaniem betonowym i uniesiony w górę a następnie odfrunął w nieznanym kierunku, gdyż wczoraj, w niedzielę, jeszcze go nie odnaleziono.
W domu FWP nie było wczasowiczów, gdyż turnus zimowy miał rozpocząć się 5 grudnia br.(...)
Nie oszacowano jeszcze strat wyrządzonych w drzewostanie leśnym przez który prowadzi korytarz szeroki na 40 m i ciągnący się na znacznej przestrzeni.
[Dziennik Polski poniedziałek 26 XI 1984 małopolska biblioteka cyfrowa]


https://curioza.blogspot.com/2017/02/19 ... winie.html

Powstanie wyraźnego i dość wąskiego pasa zniszczeń potwierdza w tym przypadku trąbę. Zastanawiające jest jednak w jakich warunkach mogła powstać. Nie dość, że w listopadzie zdarzają się rzadko, to jeszcze tutaj w formowaniu się komórek burzowych mógł przeszkadzać halny, o ile tego dnia wystąpił (nie każdy silny wiatr z południa to fen). Tego dna przez południowy Bałtyk przechodził głęboki niż do 965 hPa, który wytworzył silny wiatr wywołujący duże zniszczenia w kraju, w sumie więc były to warunki na halny. Możliwe że było to jakieś zjawisko nietornadyczne, landspout w przedfrontowej strefie zbieżności czy coś takiego.

Powrót do Przed 2006

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron