Teraz jest poniedziałek, 18 lut 2019, 16:09


Listopad 2012 - Europa

Archiwum relacji na żywo i ważnych wiadomości pogodowych ze Świata i z Europy od 2007r.
 • Autor
 • Wiadomość
Offline
Avatar użytkownika

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 7023
 • Dołączył(a): poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
 • Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
 • Numer GG: 0

Listopad 2012 - Europa

Postczwartek, 1 lis 2012, 11:45

MOCNO POWIEJE

Obecnie nad zachodnią częścią Starego Kontynentu ulokowany jest rozległy i głęboki układ niskiego ciśnienia, w obrębie którego pojawiają się korzystne warunki dla formowania wtórnych ośrodków niżowych. Największe szanse na rozwój takich niżów są na południe od centrum rozległego niżu, gdzie przebiega strefa silniejszego prądu strumieniowego, będącego efektem dość sporego kontrastu termicznego w swobodnej troposferze. Z prognoz wynika, iż już najbliższej nocy nad Atlantykiem powstanie zaburzenie, które szybko przekształci się w wędrujący w kierunku Francji, a następnie też Niemiec dolny ośrodek niskiego ciśnienia.

ObrazekObrazek

Zatoka niżowa wraz z układem niskiego ciśnienia doprowadzą do dość dużego zróżnicowania ciśnienia atmosferycznego na stosunkowo małym obszarze, czego rezultatem będzie silny i bardzo silny wiatr, którego prędkość w porywach (w pasie od Francji, aż po Niemcy) może osiągać i przekraczać 80-90, a nawet 100 km/h. W nocy z piątku na sobotę strefa silnego wiatru dotrze prawdopodobnie do Polski.
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b
Offline

QGforcing

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 206
 • Dołączył(a): poniedziałek, 25 cze 2012, 16:13
 • Lokalizacja: Wrocław
 • Numer GG: 0

Re: Listopad 2012 - Europa

Postniedziela, 4 lis 2012, 14:40

WŁOCHY, AUSTRIA, SŁOWENIA - MOŻLIWE BARDZO INTENSYWNE OPADY DESZCZU (04/05.11.2012)

Jak wynika z prognoz modelu numerycznego GFS, dzisiaj i jutro nad wyżej wymienionymi państwami dojdzie do gwałtownego załamania pogody. Przyczyną takiego stanu rzeczy będzie aktywny, pofalowany front atmosferyczny ciągnący się przez znaczną część Europy, który zbudowany jest na sporym kontraście termicznym temperatury. Doskonale jest on widoczny na mapie topografii barycznej poziomu 850 hPa.

Obrazek

Dodatkowo nad północną częścią Włoch pojawi się niezbyt głęboki, ale także aktywny ośrodek niskiego ciśnienia, który powstanie na wskutek silnych zaburzeń na dynamicznym froncie.

Obrazek

To właśnie on - w połączeniu z frontem spowoduje bardzo silne, wieloskalowe ruchy wznoszące w dolnej i środkowej troposferze, które będą przyczyną powstania mocno uwodnionych chmur typu nimbostratus, natomiast nieznacznie podwyższona chwiejność termodynamiczna w troposferze (50-300 J/kg), spowodowana wysokimi wartościami punktu rosy, będzie powodem opadów deszczu pochodzenia konwekcyjnego.

Obrazek

Obrazek

Tak więc silny deszcz powinien zacząć padać w godzinach wieczornych, a skończyć się w poniedziałek - około południa, jednak całkowite sumy opadu przewidywane do wtorku robią duże wrażenie. W górach może spaść nawet 130 mm deszczu (30 mm/3h)! Na niżej położonych terenach będzie to ok. 30-60 mm (10-20 mm/3h).

Obrazek

Wniosek jest taki, że możliwe są bardzo silne opady, która mogą powodować liczne podtopienia nad tą częścią Starego Kontynentu. Należy zachować szczególną czujność.
Offline
Avatar użytkownika

Łukasz.J.

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 569
 • Dołączył(a): wtorek, 3 maja 2011, 15:32
 • Lokalizacja: Czarnowąsy (wieś koło Opola)
 • Ostrzeżenia: 1
 • Numer GG: 28189708

Re: Listopad 2012 - Europa

Postwtorek, 6 lis 2012, 01:14

NAJBLIŻSZA DOBA Z DYNAMICZNĄ AURĄ W PÓŁNOCNO-ZACHODNIEJ SKANDYNAWII

Nad północnymi akwenami Oceanu Atlantyckiego rozciąga się równoleżnikowo ułożony front arktyczny, który jest zbudowany na sporym kontraście termicznym, co wiąże się z silnym poziomym przepływem powietrza w jego obrębie. Tworzące się na nim liczne zaburzenia falowe dzięki obecności prądu strumieniowego szybko przekształcają się mezoskalowe niże.
Obrazek Obrazek

Jeden taki ośrodek niskiego ciśnienia jest dobrze widoczny na mapach synoptycznych, a niemiecka służba meteorologiczna (DWD) nazwała go "Annkathrin". Omawiany niż szybko wędruje w stronę Skandynawii jednocześnie pogłębiając się. W dniu dzisiejszym (po południu) znajdzie się u wybrzeży Norwegii znacznie wzmacniając poziomy przepływ powietrza w dolnej troposferze. Oznacza to, że w północno-zachodniej części Skandynawii wystąpi silny wiatr, którego prędkość w górach przekroczy nawet 100km/h. Natomiast, im bardziej w głąb omawianej części Europy, tym porywy będą słabsze.
Obrazek Obrazek

Poza tym z wyżej opisywanym niżem związany będzie zokludowany front atmosferyczny, który wraz z adiabatycznym ochładzaniem powietrza zaowocuje intensywnymi opadami atmosferycznymi, począwszy od deszczu, a zakończywszy na śniegu.
Obrazek Obrazek
"Good decisions don't make life easy, but they do make it easier." ~Larry Gelwix
Offline

QGforcing

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 206
 • Dołączył(a): poniedziałek, 25 cze 2012, 16:13
 • Lokalizacja: Wrocław
 • Numer GG: 0

Re: Listopad 2012 - Europa

Postczwartek, 8 lis 2012, 18:29

W SOBOTĘ MOŻLIWY LICZNY ROZWÓJ OŚRODKÓW BURZOWYCH - FRANCJA

Prognozy oparte na modelu numerycznym GFS jasno wskazują, że pierwszy dzień weekendu może przynieść tam dużą ilość zjawisk burzowych. Głównym winowajcą takiej aury będzie pofalowany front atmosferyczny, który w piątek będzie wędrować przez Francję. W jego obrębie nastąpi większa akumulacja pary wodnej, co za skutkuje większymi wartościami punktu rosy w warstwie granicznej.

Obrazek

Natomiast w środkowej części troposfery ułożona południkowo dolina geopotencjału, spowoduje spływ chłodniejszej masy powietrza na wysokości izobarycznej 500 hPa (-20 - -22 stopni Celsjusza).

Obrazek

Ta dwa czynniki połączone razem przełożą się na małą i umiarkowaną wartość chwiejności termodynamicznej rzędu 200-750 J/kg.

Obrazek

Dodatkowo w BL pojawi się silna zbieżność wiatru spowodowana zatoką niżową, która mocno wspomoże rozwój głębokiej konwekcji.

Obrazek

Poza tym CAPE pokryje się ze znacznymi pionowymi uskokami wiatru w całym profilu troposfery (AGL 0-6 - 20-30 m/s, AGL 0-3 - 15 m/s, AGL 0-1 - 7,5-15 m/s, które będą przyczyną bardzo dobrej organizacji pojedynczych komórek burzowych w większe struktury wielokomórkowe.

Obrazek

Obrazek

Godne zwrócenia uwagi jest też to, że ułożenie stref konwergencji prawie równolegle do poziomego przepływu mas powietrza w troposferze, może spowodować przejście kilku burz - jednej po drugiej, a zważając na fakt, iż możliwe jest też powstanie paru burz mini superkomórkowych, niewykluczone są większe sumy opadowe wody deszczowej. Burzom może też towarzyszyć opad gradu o wielkości 1,5-3 cm i silne porywy wiatru.
Offline
Avatar użytkownika

Łukasz.J.

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 569
 • Dołączył(a): wtorek, 3 maja 2011, 15:32
 • Lokalizacja: Czarnowąsy (wieś koło Opola)
 • Ostrzeżenia: 1
 • Numer GG: 28189708

Re: Listopad 2012 - Europa

Postpiątek, 9 lis 2012, 20:41

DYNAMICZNA AURA NAD PÓŁNOCNĄ POŁOWĄ WŁOCH - 10-12.11.12

Aktualnie nad zachodnią częścią Starego Kontynentu znajduje się długa fala geopotencjalna, która w wyniku gwałtowniejszej adwekcji chłodnego powietrza, pogłębia się. W dniu jutrzejszym, natomiast przesunie się bardziej na wschód wraz z wiatrami o prędkości 15-25m/s na izobarycznych wysokościach 700-500hPa, sprzyjając powstawianiu ośrodków burzowych nad basenem Morza Śródziemnego. Dodatkowo z zachodu na wschód będzie wędrował pofalowany front atmosferyczny znacznie wpływając na inicjację zjawisk konwekcyjnych.
Obrazek Obrazek

Jutro wieczorem nad rejon Morza Śródziemnego spłynie wilgotne powietrze zwrotnikowe o chwiejnej równowadze. Modele numeryczne prognozują MLCAPE z rzędu około 1300J/kg pokrywające się z silnymi, pionowymi uskokami wiatru (DLS 0-6km - 20-25m/s, LLS 0-1km - ok. 10-15m/s). Poza tym w planetarnej warstwie granicznej wystąpią strefy zbieżności wiatru, które wraz z wielkoskalowymi ruchami wznoszącymi będą zapalnikiem do rozwoju burz. Zatem nad wodami wyżej wymienionego akwenu rozwiną się liczne ośrodki konwekcyjne szybko organizujące się w większe formacje wielokomórkowe (np. linie szkwału), wędrujące na NE w kierunku Włoch. Nie można, również wykluczyć wystąpienia kilku superkomórek burzowych zważywszy na zwiększony skręt wiatru w dolnych trzech kilometrach troposfery (200-500m2/s2).
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Jak się okazuje głównym zagrożeniem będą intensywne, wręcz nawalne opady deszczu wynikające z dużego nawodnienia troposfery w słupie powietrza (25-35mm) oraz grad o średnicy 1-2cm ze względu na wysokie MUCAPE i DLS 0-6km. Dodatkowo do opadów konwekcyjnych dołączą także wielkoskalowe, które będą intensyfikowane ruchami wznoszącymi związanymi z falami frontowymi. Poza tym równolegle ułożony front atmosferyczny do przepływu powietrza w środkowej troposferze może objawić się zjawiskiem training storms, które w połączeniu z dużymi sumami opadowymi (nawet ponad 50mm) przełoży się na wystąpienie zalań i podtopień.
Obrazek Obrazek

Podsumowując, jutro wieczorem i nocą nad rejonem północnych Włoch mogą pojawić się zarówno pojedyncze ośrodki konwekcyjne, jak i zorganizowane formacje burzowe. Głównym zagrożeniem będą nawalne opady deszczu objawiające się podtopieniami i zalaniami.
Ostatnio edytowano sobota, 10 lis 2012, 13:31 przez Artur_Surowiecki, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Dłuższe teksty lepiej wyglądają wyjustowane
"Good decisions don't make life easy, but they do make it easier." ~Larry Gelwix
Offline
Avatar użytkownika

Łukasz.J.

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 569
 • Dołączył(a): wtorek, 3 maja 2011, 15:32
 • Lokalizacja: Czarnowąsy (wieś koło Opola)
 • Ostrzeżenia: 1
 • Numer GG: 28189708

Re: Listopad 2012 - Europa

Postniedziela, 11 lis 2012, 03:28

Aktualnie nad basenem Morza Śródziemnego tworzą się ośrodki burzowe zmierzające w kierunku północno-wschodnim jednocześnie generując wyładowania atmosferyczne. We Włoszech, natomiast występują intensywne opady deszczu, zarówno pochodzenia wielkoskalowego, jak i konwekcyjnego. Dodatkowo detektory ukazują pojawiające się wyładowania atmosferyczne nad północno-zachodnią częścią tegoż kraju.

Oto dotychczasowy ranking największych sum opadowych:
1. Torino / Bric Della Croce (Italy) - 32.6 mm
2. Piacenza (Italy) - 29.2 mm
3. Capo Mele (Italy) - 25.0 mm
4. Paganella (Italy) - 17.0 mm
5. Brescia / Ghedi (Italy) - 16.4 mm

Obrazek Obrazek

Jeszcze ciekawsze prognozy zapowiadają się na dzisiejszy wieczór i noc z niedzieli na poniedziałek, gdyż może się tam utworzyć linia szkwału. Dodatkowo wciąż będą występować opady pochodzenia wielkoskalowego i konwekcyjnego.

radar opadów - źródło: http://www.ilmeteo.it/portale/radar-italia?refresh_ce
"Good decisions don't make life easy, but they do make it easier." ~Larry Gelwix
Offline
Avatar użytkownika

Łukasz.J.

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 569
 • Dołączył(a): wtorek, 3 maja 2011, 15:32
 • Lokalizacja: Czarnowąsy (wieś koło Opola)
 • Ostrzeżenia: 1
 • Numer GG: 28189708

Re: Listopad 2012 - Europa

Postniedziela, 11 lis 2012, 11:28

Aktualnie przez środkową część Włoch przechodzi linia szkwału, która emituje intensywne opady deszczu oraz generuje sporą ilość wyładowań atmosferycznych. Omawiana formacja konwekcyjna uformowała się przed aktywnym, pofalowanym frontem polarnym w środowisku podwyższonej chwiejności termodynamicznej (MLCAPE ok. 1kJ/kg) pokrywającej się z silnymi, pionowymi uskokami wiatru (DLS 0-6km - 20-25m/s, LLS 0-1km - ok. 10-15m/s). Uwzględniając fakt, iż szczyt konwekcji nastąpi po południu możliwe, że to nie ostatnia taka formacja burzowa.
Obrazek Obrazek

Oto najnowszy ranking odnośnie sum opadowych:
1. Piacenza (Italy) - 48.0 mm
2. Capo Mele (Italy) - 42.0 mm
3. Mondovi (Italy) - 31.0 mm
4. Torino / Bric Della Croce (Italy) - 31.0 mm
5. Verona / Villafranca (Italy) - 29.0 mm

EDIT: 14:45
Dane przedstawiające sumy opadowe z godziny 12UTC:
1. Pisa / S. Giusto (Italy) - 109.0 mm
2. Monte Cimone (Italy) -74.0 mm
3. Passo Rolle (Italy) - 58.0 mm
4. Verona / Villafranca (Italy) -55.0 mm
5. Piacenza (Italy) - 53.8 mm

wydarzenia z Włoch: http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje/swi ... 5,1,0.html
"Good decisions don't make life easy, but they do make it easier." ~Larry Gelwix
Offline
Avatar użytkownika

Dawid Gackowski

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 509
 • Dołączył(a): niedziela, 17 sty 2010, 11:47
 • Lokalizacja: Łubiana Pomorskie, Powiat Kościerski
 • Ostrzeżenia: 1
 • Numer GG: 0

Re: Listopad 2012 - Europa

Postponiedziałek, 12 lis 2012, 00:26

Dość silnie rozwinięta struktura wielokomórkowa nad północną częścią Włoch daje dość się we znaki struktura ta generuje intensywne opady deszczu silniejsze porywy wiatru a tak że wyładowania atmosferyczne. Na zdjęciu satelitarnym widać że temperatura wierzchołków chmur wynosi około -50* Celsjusza.

Zdjęcie satelitarne:

Obrazek Obrazek

Skan radarowy + mapa synoptyczna z 23 CEST :

Obrazek Obrazek
Offline

QGforcing

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 206
 • Dołączył(a): poniedziałek, 25 cze 2012, 16:13
 • Lokalizacja: Wrocław
 • Numer GG: 0

Re: Listopad 2012 - Europa

Postponiedziałek, 12 lis 2012, 17:43

BARDZO GĘSTE MGŁY POJAWIĄ SIĘ W NIEMCZECH

Prognozy oparte na modelu numerycznym UM wskazują, że w nocy z poniedziałku na wtorek oraz wtorku na środę w niektórych regionach naszych zachodnich sąsiadów pojawią się mgły, które mogą być wyjątkowo dokuczliwe. Wystarczy spojrzeć na prognozę widzialności na godzinę 06 UTC.

Obrazek

Od razu widać, że najbardziej zagrożone regiony to środkowa część Niemiec oraz częściowo północna, zachodnia i południowa. Widzialność nie powinna być w tych miejscach większa niż 100 m, a będzie też wiele rejonów z widzialnością ograniczoną do 50 m i mniej.

Jeszcze ciekawszy scenariusz widzi model UM na kolejną nadchodzącą noc pokazując, że w północnych, zachodnich i środkowych Niemczech możliwe są jeszcze to gęstsze mgły ograniczające widzialność na dużej powierzchni tego kraju poniżej 50 m.

Obrazek

Wszystkiemu temu będą sprzyjać liczne rozpogodzenia spowodowane układem wysokiego ciśnienia oraz bardzo słaby wiatr w przyziemnej warstwie troposfery, które w/w czynniki mocno sprzyjają szybkiemu wypromieniowaniu ciepła w przestrzeń kosmiczną i skutkują zrównaniem temperatury powietrza z temperaturą punktu rosy.
Offline

QGforcing

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 206
 • Dołączył(a): poniedziałek, 25 cze 2012, 16:13
 • Lokalizacja: Wrocław
 • Numer GG: 0

Re: Listopad 2012 - Europa

Postsobota, 24 lis 2012, 18:46

W KRAJACH BENELUKSU, PÓŁNOCNO - ZACHODNICH NIEMCZECH ORAZ W PÓŁNOCNEJ FRANCJI MOŻE SOLIDNIE POWIAĆ - 25.11.2012

Jak wynika z prognoz różnych modeli numerycznych, jutro nad Morzem Północnym będzie wędrował głęboki ośrodek niskiego ciśnienia, który spowoduje dość duże różnice w ciśnieniu atmosferycznym na niewielkim obszarze.

Obrazek

Jak widać zagęszczenie izobar będzie naprawdę spore, a to zacznie skutkować bardzo silnym i niszczącymi wiatrami.

Obrazek

W Holandii porywy wiatru mogą osiągać 90-140 km/h, przez co wydaje się, że ten kraj najbardziej ucierpi pod względem dóbr materialnych. W Belgii, północnej Francji oraz w północno - zachodnich i północnych regionach naszych zachodnich sąsiadów podmuchy mogą osiągać 70-100 km/h.
Offline
Avatar użytkownika

Dawid Gackowski

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 509
 • Dołączył(a): niedziela, 17 sty 2010, 11:47
 • Lokalizacja: Łubiana Pomorskie, Powiat Kościerski
 • Ostrzeżenia: 1
 • Numer GG: 0

Re: Listopad 2012 - Europa

Postniedziela, 25 lis 2012, 20:48

SILNY WIATR NA PÓŁNOCNYM ZACHODZIE I PÓŁNOCY EUROPY !!!

Nad północno-zachodnią Europą m.in Polskę przechodzi układ niżowy Który w Polsce i na północ od polski daje dość intensywne opady deszczu a na północnym zachodzie Europy dość silny witar którego prędkość ŚREDNIA !! wynosi 93 km/h w porywach może dochodzić nawet do 110 - 130 km/h. Aktualnie stacja położona w miasteczku Ufs Tw Ems w części północnych Niemiec zanotowała poryw wiatru który osiągną prędkość 129.7 km/h.

Obrazek Obrazek Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 7023
 • Dołączył(a): poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
 • Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
 • Numer GG: 0

Re: Listopad 2012 - Europa

Postponiedziałek, 26 lis 2012, 17:19

POTĘŻNE ULEWY NAWIEDZĄ FRANCJĘ, CZĘŚCIOWO SZWAJCARIĘ ORAZ WŁOCHY

Nad południowo - zachodnią i południową częścią Europy pogoda robi się coraz bardziej dynamiczna. Wszystkiemu winien jest rozległy front atmosferyczny, w strefie oddziaływania którego występuje silniejszy prąd strumieniowy. Na froncie tym pojawiają się korzystne warunki dla formowania się zafalowań, które szczególnie na sporych kontrastach termicznych bywają bardzo groźne. Z tego typu sytuacją będą mieć do czynienia m.in. mieszkańcy południowo - wschodniej Francji, południowej Szwajcarii oraz północnych Włoch, gdzie modele numeryczne zgodnie przewidują wystąpienie bardzo silnych opadów deszczu, które mogą przynieść łączne sumy opadowe osiągające i przekraczające aż 100-250 milimetrów.

ObrazekObrazek

Warto zaznaczyć, iż zdecydowania większość wody deszczowej spadnie w krótkim czasie, dlatego też liczne podtopienia oraz powodzie są prawdopodobnie nieuniknione. Najsilniejsze opady zaczną występować począwszy od dzisiejszego wieczora, głównie we Francji, zaś w kolejnych dniach bardzo silne ulewy oraz burze nawiedzą też m.in. Włochy.
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b
Offline
Avatar użytkownika

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 7023
 • Dołączył(a): poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
 • Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
 • Numer GG: 0

Re: Listopad 2012 - Europa

Postśroda, 28 lis 2012, 14:09

OBFITE OPADY ŚNIEGU - SZWAJCARIA, ZACHODNIA AUSTRIA, NIEMCY I CZĘŚCIOWO CZECHY. NATOMIAST ROSJĘ CZEKA ŚNIEŻNY PARALIŻ

Aktywna bruzda niżowa, zbudowana z dwóch ośrodków niskiego ciśnienia, mocno namiesza w pogodzie na terenie Europy Południowej, Zachodniej i Środkowej. O ile na południu Starego Kontynentu bardzo groźne są ulewne opady deszczu, tak na zachodzie i częściowo w centrum najniebezpieczniejsze okażą się być obfite opady śniegu, które doprowadzą do licznych utrudnień. Oto spodziewane natężenie opadów białego puchu na kolejne godziny:

ObrazekObrazek

Widzimy, iż m.in. na terenie Niemiec natężenie śniegu może osiągnąć aż około 14-20 kg/m2/6h. Bardzo silne opady białego puchu będą występować przy temperaturze oscylującej w okolicach 0 - +3 stopni Celsjusza, w związku z tym śnieg będzie mokry i ciężki. To bardzo złe wieści, dlatego że tak duża siła opadów, która w kilkanaście godzin doprowadzi do pojawienia się ponad 10-15-sto centymetrowej pokrywy śnieżnej, może doprowadzić do paraliżu komunikacyjnego. Dodatkowo będzie im towarzyszyć silny wiatr, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

Bardzo silne opady śniegu występują i nadal będą też występować m.in. na terenie Rosji (w tym także w Moskwie), gdzie z kolei znajduje się system aktywnych frontów atmosferycznych.

ObrazekObrazek

Jak widać suma opadów do soboty może sięgnąć aż około 60-65 kg/m2 (!), co z kolei ma się przełożyć na przyrost pokrywy śnieżnej do nawet około 40-55 centymetrów.
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b
Offline
Avatar użytkownika

Łukasz.J.

Sympatyk

Sympatyk

 • Posty: 569
 • Dołączył(a): wtorek, 3 maja 2011, 15:32
 • Lokalizacja: Czarnowąsy (wieś koło Opola)
 • Ostrzeżenia: 1
 • Numer GG: 28189708

Re: Listopad 2012 - Europa

Postpiątek, 30 lis 2012, 19:00

MOŻLIWE SŁABE BURZE W DNIACH 01-02.12.12 - HOLANDIA, BELGIA, PÓŁNOCNO-ZACHODNIE NIEMCY

Na mapach topografii barycznej poziomu 500hPa możemy dostrzec obejmującą znaczną część Europy długą falę geopotencjalną, wypełnioną chłodnym powietrzem. Natomiast w okolicach Skandynawii uformował się płytki ośrodek niżowy imieniem "Iris", który jak się okaże będzie bardzo istotny w kontekście przewidywanych burz dla wymienionych krajów w tytule.

Obrazek Obrazek

Omawiany ośrodek niskiego ciśnienia będzie wędrował w stronę Holandii oraz Niemiec, zaciągając za sobą jeszcze chłodniejszą masę powietrza arktycznego. Dość ciepłe wody Morza Północnego, w połączeniu z adwekcją PA, przełożą się na spory, pionowy gradient temperatury powietrza. W konsekwencji pojawi się umiarkowana chwiejność termodynamiczna rzędu 100-400J/kg, która wśród przyziemnych stref konwergencji, wielkoskalowych ruchów wznoszących oraz obecności chłodnego frontu atmosferycznego, objawi się rozwojem wędrujących w stronę omawianych krajów komórek konwekcyjnych mających tendencję do łączenia się w niewielkie struktury wielokomórkowe. Zważając na temperaturę powietrza, panującą w całym przekroju troposfery, chmury Cumulonimbus zazwyczaj będą emitować opady deszczu bądź deszczu ze śniegiem o natężeniu umiarkowanym lub intensywnym. Dodatkowo uwzględniając fakt dość sporego pionowego gradientu temperatury, komórki konwekcyjne będą mogły generować wyładowania atmosferyczne.

Obrazek Obrazek
"Good decisions don't make life easy, but they do make it easier." ~Larry Gelwix

Powrót do Relacje na żywo ze Świata i z Europy - archiwum

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron