Strona 1 z 1

Wyzwalanie migawki przez błysk

PostNapisane: środa, 5 paź 2011, 19:48
przez darekk
ale prawdopodobnie nie da się tym sfotografować błyskawicy w dzień (więc zmieniłem tytuł wątku). Po pogrzebaniu na stronie producenta okazało się, że urządzenie jest wyzwalane przez pierwszy błysk, ale chodzi o zdjęcia dopiero następnych ... Bo jak jest napisane często po pierwszym błysku pojawiają się kolejne. Ale może załapał by się również chociaż częściowo ten, który wyzwolił migawkę ? Czy lusterko zdąży się tak szybko unieść ?

Nawet nie wiedziałem, że jest coś takiego gotowego:

http://www.bhphotovideo.com/

Reaguje na błyskawicę zarówno w nocy, jak i w dzień. Przy niektórych jest napisane, że w ciągu 0.1ms.
Więc teoretycznie umożliwiałoby fotografowanie błyskawic w dzień, kiedy to nie można zostawić migawki otwartej na wiele sekund. Gdyby nie to, co pisze producent.

Jeszcze galeria:
http://www.aeophoto.com/Gallery3.html
Co najmniej 2 zdjęcia wyglądają jak zrobione wdzień.

Prawdopodobnie migawka ciekłokrystaliczna byłaby wystarczająco szybka, ale takich aparatów chyba nie ma....

==========================================================================

A tutaj:
http://www.electronics-hobby.com/products-page/gadgets/strike-finder-kit-2/
inne urządzenie tego typu. Jest tam napisane, że błysk trwa kilkaset milisekund i składa się z tuzinów błysków. Więc jednak można sfotografować? Jest nawet filmik poglądowy.

Re: Wyzwalanie migawki przez błysk

PostNapisane: sobota, 8 paź 2011, 09:03
przez Szymon Walczakiewicz
A coś do aparatów Pentax podobnego można kupić?

Re: Wyzwalanie migawki przez błysk

PostNapisane: sobota, 8 paź 2011, 11:43
przez jasin
Jest takie małe urządzenie, nazywa się Camera Axe, można podpiąć do każdej lustrzanki, ale w Polsce chyba niedostępne. Tu jest trochę opisane http://www.glacialwanderer.com/hobbyrobotics/?p=478 a tu przykładowe zdjęcia jakie można dzięki temu zrobić http://www.flickr.com/search/?q=camera+axe#page=3. Najtańszym sposobem jest moim zdaniem założenie filtra ND wydłużającego czas naświetlania, takie filtry można łączyć.

Re: Wyzwalanie migawki przez błysk

PostNapisane: sobota, 8 paź 2011, 12:23
przez darekk
jasin napisał(a):...takie filtry można łączyć.

W przypadku fotokomórek elementy mechaniczne aparatu są za wolne żeby złapać pierwszy błysk czy też jego początek, z kolei na każdej powierzchni filtra następuje niewielka utrata jakości obrazu. No i dobre filtry też kosztują, kilka na pewno więcej niż taka fotokomórka.

Re: Wyzwalanie migawki przez błysk

PostNapisane: wtorek, 9 paź 2012, 21:14
przez Ryplej
Można jeszcze próbować z jakąś super czułą fotocelą (albo przerobić ją na superczułą). Co do szybkości migawki...w najnowszych lustrach jest ono nawet superszybkie i myślę że dało by radę....tylko czy jest sens wydawać tysiące na aparat i dodatkowo na superfotocele tylko żeby kilka błyskawic złapać? Sam pracuję nad ulepszeniem łowienia błyskawic w dzień, mam już pierwsze sukcesy w tym sezonie. W 2013 zamierzam to jeszcze przetestować i mam nadzieję że będę mógł pochwalić sie osiągnięciami i metodą.