Teraz jest poniedziałek, 23 paź 2017, 08:10

Kurs fotograficzny, czyli co i jak.

Dyskusje o sprzęcie i metodach fotografowania zjawisk meteorologicznych.
  • Autor
  • Wiadomość

Mikołaj_Lulkiewicz

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 0

Re: Kurs fotograficzny, czyli co i jak.

Postponiedziałek, 9 lip 2012, 23:05

Co nazywasz dobrym efektem? Wyładowań tym nie uchwycisz a i jakość zdjęć w dzień też pozostawi wiele do życzenia.

ariasz

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

Postwtorek, 10 lip 2012, 01:18

Pominąwszy, że to telefon i optyki nie posiada a jedynie jakieś plastikowe oczko to:

- ilość MPX nie ma przełożenia bezpośredniego na jakość lub wcale nie ma
- brak możliwości ustawień manualnych ekspozycji
- brak gwintu na uchwyt statywu

Nikt nie mówił, że to hobby jest tanie, bo nie jest. De facto nawet stacjonarnie łowiąc burzę, trzeba mieć jakieś 600-900 na aparat + statyw z w/w. Potem jeśli chce się ogarniać łowienie bardziej mobilnie to dochodzi wóz paliwo internet itd. Wybacz bez kasy nic nie zrobisz.
Obrazek

marlotnik

Postwtorek, 10 lip 2012, 09:26

Ja mam takie pytanie posiadam aparat Sony H50 i mam iso 200 czas naświetlenia migawki to 15 sek. Ogniskowa nieskończoność ale co zrobić żeby aparat odczekał te 15 sek. z otwarta migawką a nie robił od razu zdjęcie po wciśnięciu spustu. I jeszcze jedno pytanie jaki jest dobry program do obróbki filmów AVI i MPG tzn. zapisanie danej klatki filmu (błyskawicy) jako zdjęcie JPEG dobrej jakości. Mam VirtualDub ale nim nie umiem zapisać klatki jako zdjęcie JPEG z filmu.

marlotnik

Postwtorek, 10 lip 2012, 09:41

Jeśli ktoś moze doradzić jak nastawic aparat SONY do wyładowań i co zrobic zeby aparat czekał 5 sek. chociaż byłbym wdzięczny, jestem początkujący dlatego pytam o doradzenie profesjonalistów :)

jasin

• Pseudonim: jasin

Postwtorek, 10 lip 2012, 09:44

MarK napisał(a):Mam nadzieję, że w dobrym temacie napiszę, ale mam pytanie nawet nie amatora, ale początkującego fotografa amatora ;) .

Otóż wczoraj pierwszy raz skierowałem swój aparat w niebo, jako że to kompakt to cudów się nie spodziewam, ale wiem że coś się jednak da zrobić. Warunki zbyt dobre nie były bo burza praktycznie z samymi niewidocznymi wyładowaniami między chmurami, także tylko błyski, żadnych widocznych piorunów. Oto co mi wyszło:
Obrazek
(ISO400; f/3.3; 15s)
Przesadziłem z czułością, więc przepraszam za zaszumienie. Moje pytanie jest odnośnie kolorów. Zdjęcie jest bardzo żółte, czy może być to wynikiem jakiegoś skopanego balansu bieli, czy ekspozycji? Czy to może elektronika aparatu coś jeszcze, mimo trybu manualnego, grzebała? Bo przecież raczej w kompaktach 100% manuala nie ma.

Dla wyjaśnienia o co mi chodzi, moment zdjęcia dla oka ludzkiego wyglądał mniej, więcej tak:
Obrazek

I skoro już daje to zdjęcie powyżej to też mam pytanie, jako "nowy": czy dzielicie się raczej zdjęciami bez obróbki, czy np. takie korekty jak powyżej, też są w ramach takich, powiedzmy niepisanych zasad? ;) Nie chodzi o dorysowywanie piorunów, ale poprawki kolorów, czy ekspozycji właśnie.

Jest to wina balansu bieli, korzystaj z ustawień gotowych lub jeśli masz taką możliwość (opcję w aparacie) korzystaj z ustawienia na podstawie białej kartki.
Drobne korekty o które Ci chodzi to normalna rzecz.

andrzej

Sympatyk

Sympatyk

• Ostrzeżenia: 1
  • Pseudonim: andre
  • Numer GG: 23459953

Postniedziela, 19 sie 2012, 15:15

Witam, czy można "podrasować" lub ściągnąć jakąś aktualizacje do takiego aparatu jak Canon PowerShot SX 120 :?: Dzięki za odpowiedź. ;)
aandrew@vp.pl
tel.533552385
GG 23459953
Canon PowerShot SX120 IS

Obrazek

http://www.bobrowniki.pl/informacje,wir ... ,37,1.html

ariasz

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

Postponiedziałek, 20 sie 2012, 00:20

Canon CHDK
Obrazek

Jacek_Orzechowski

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 16098844

Postponiedziałek, 27 sie 2012, 14:03

ariasz napisał(a):Canon CHDK

Czy to do końca bezpieczne. W sieci są informacje o sporadycznych przypadkach uszkodzeń aparatów, np: jeśli padnie bateria przy uruchamianiu CHDK, są także inne niewyjaśnione przypadki. Sam zamierzam wypróbować u siebie na Canonie SX130 i jeszcze waham się.

Filip_Dutkiewicz

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: mdgn
  • Numer GG: 1639923

Postponiedziałek, 27 sie 2012, 16:53

Jacek_Orzechowski napisał(a):
ariasz napisał(a):Canon CHDK

Czy to do końca bezpieczne. W sieci są informacje o sporadycznych przypadkach uszkodzeń aparatów, np: jeśli padnie bateria przy uruchamianiu CHDK, są także inne niewyjaśnione przypadki. Sam zamierzam wypróbować u siebie na Canonie SX130 i jeszcze waham się.

Od kilku miesięcy mam ML (a od kilku dni najnowszą wersję 2.3) na EOSa 500D i powiem tylko tyle, że minimalne ryzyko w trakcie wgrywania, o ile takie w ogóle istnieje, jest niczym w porównaniu do potęgi "odblokowanego" aparatu. Ja sobie nie wyobrażam robienia zdjęć lustrzanką bez ML, soft daje zupełnie inną jakość użytkowania. Jednakże przed wgrywaniem jakiegokolwiek softu należy dokładnie zapoznać się z instrukcją oraz w pełni znać swój aparat.
Pozdrawiam, Filip
·Kontakt· · gg: 1639923 · mail: mdgnpwr[at]gmail.com ·

°ÞØĿŜĈҰ ŁØŴĈҰ ßǓŘŽ°
·MDGN on Youtube· · http://www.youtube.com/user/mdgn ·
Małopolska Nimbo Chasers '10

Jakub_K

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Delano

Postponiedziałek, 27 sie 2012, 17:01

CHDK wgrywasz na kartę SD aparatu. Firmware CHDK nie ingeruje w żaden sposób w soft Twojego aparatu. Możesz spokojnie wgrywać CHDK i cieszyć się o wiele większymi niż fabryczne możliwościami swojego kompaktu. ;) Sam od 3 lat używam CHDK i dzięki niemu udało mi się zrobić wiele świetnych zdjęć.
Obrazek

Jacek_Orzechowski

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 16098844

Postponiedziałek, 27 sie 2012, 18:22

Dzięki za informacje. Rozwialiście moje wątpliwości jeszcze dziś przetestuje CHDK ;)

Tęcza

• Pseudonim: Poprostu Tęcza! ^^
  • Numer GG: 3234399

Postśroda, 19 wrz 2012, 13:39

Witam.
Planuję zakup pierwszej lustrzanki i zastanawiam się, co wybrać. Na razie chcę kupić samo body, bo zazwyczaj kitowy jest obiektyw 18-55, który z tego co wiem jest mocno uśredniony, więc wolę dokupić coś lepszego później. W związku z tym moje pierwsze pytanie do Was – jakie szkło będzie najlepsze do fotografowania burzy? Jeśli chodzi o wybór body, to będzie to najprawdopodobniej lustrzanka alfa 300 (najdłuższy czas migawki to 30 sekund), bo mam okazję kupić dużo taniej używaną. Myślicie, że to dobry wybór?

Mathevv

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 20151867

Postczwartek, 20 wrz 2012, 08:53

Zakup używanego aparatu wiąże się z dużym ryzykiem, chyba że osoba sprzedająca jest sprawdzona i zaufana. Kupując taki sprzęt nie wiesz ile zdjęć ma za sobą, czy nie miał jakiejś poważnej awarii, czy nie upadł na podłogę itp.
Jeśli zaś chodzi o obiektyw, to do fotografowania burz poleciłbym taki o małych ogniskowych, choćby właśnie 18 - 55 mm. Dzięki niemu obejmiesz dużą przestrzeń, co pozwoli na złapanie kilku wyładowań na jednym zdjęciu.
Ostatnio edytowano piątek, 21 wrz 2012, 11:07 przez Mathevv, łącznie edytowano 1 raz

karol śliwa

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 8692746

Postczwartek, 20 wrz 2012, 09:13

Co do "szkła" to może jakiś szeroki kąt np Samyang 8mm f/3,5 lub 14mm f/2,8 ? ...w sumie dobry do fotografowania burz bo możemy "objąć" więcej w kadr ;) . Z tego co się orientuje to cena jednego z tych obiektywów to coś koło 1000-1200zł .
Gadu-Gadu:8692746
Pozdrawiam Karol
Obrazek

Ryplej

• Pseudonim: Ryplej
  • Numer GG: 5577630

Re: kurs

Postwtorek, 9 paź 2012, 20:32

Jarosław_Turała napisał:
Do focenia błyskawic potrzebujemy:
a) nocy
b) statywu
c) ISO 200 i więcej
d) przesona f/4.0 o mniej
e) czas otwarcia migawki 8 i więcej sekund
f) chęci i poświęcenia.

Ad. a) bzdury - noc tylko ułatwia focenie ale nie jest wymogiem
Ad. b) niekoniecznie wystarcza dach samochodu
Ad. c) Iso 250 i MNIEJ ! Im mniejsze ISO tym więcej światła potrzeba bo matryca jest mniej czuła.
Ad. d) przesłona od f/2.0 i więcej .... do f32 do woli zależnie od ilości światła
Ad. e) otwarcie migawki zależne jest od ilości światła jakie przepuszcza obiektyw i parametrów ISO oraz czas naświetlania...ja używam nawet 1 sekundy albo 1/60 sekundy focąc burze w dzień.

Ad a). fota zrobiona w dzień
Obrazek
---------------------------------------------
Niezależna grupa Zachodniopomorscy Łowcy Burz pozdrawiają: http://pogoda-zachodniopomorskie.pl

Ryplej

• Pseudonim: Ryplej
  • Numer GG: 5577630

Postwtorek, 9 paź 2012, 20:37

Tęcza napisał(a):Witam.
Planuję zakup pierwszej lustrzanki i zastanawiam się, co wybrać. Na razie chcę kupić samo body, bo zazwyczaj kitowy jest obiektyw 18-55, który z tego co wiem jest mocno uśredniony, więc wolę dokupić coś lepszego później.

Chcesz coś zobaczyć? To są foty mocno uśrednionym (według ciebie) obiektywem...przyjrzyj się.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na więcej "uśrednionych zdjęć zapraszam do siebie na stronę http://vps.szczecin.pl do galerii zdjęć.
---------------------------------------------
Niezależna grupa Zachodniopomorscy Łowcy Burz pozdrawiają: http://pogoda-zachodniopomorskie.pl

hemi112

Sympatyk

Sympatyk

• Ostrzeżenia: 1

Postponiedziałek, 22 lip 2013, 16:04

Bardzo dobry temat ! Tak rzuciłem okiem na te porady ,jest kilka ciekawych informacji jak i też kilka ciekawych linków do głębszego poczytania :)
Ja akurat zakupiłem kilka miesięcy temu lustrzankę Nikon D3200 z kitowym obiektywem 18-55 i...czekam na burze ,a wcześniej trzeba coś się poduczyć teoretycznie ;)
Poprzednia strona

Powrót do Fotografowanie