Teraz jest piątek, 20 paź 2017, 14:38

mini35 adapter

Jak i czym możemy poprawnie filmować zjawiska meteorologiczne.
  • Autor
  • Wiadomość

Mariusz Świąder

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 0

mini35 adapter

Postponiedziałek, 21 lip 2008, 14:24

To takie ustrojstwo, które pozwala stosować obiektywy z aparatów fotograficznych do celów filmowych.
Efekty uzyskuje się praktycznie takie same jak podczas robienia fotki, z tą różnicą, że utrwalany jest obraz ruchomy.
Technika ta jest stosowana przy produkcjach kinowych. Mając ten adapter, można doścignąć "filmowy wygląd" nakręconego materiału.
A wygląda to tak:

Montujemy takie cacko na kamerze, dokręcamy obiektyw (w tym wypadku testowałem stary obiektyw od zenita, ale docelowo wyląduje tu kilak obiektywów nikona).
Obrazek

Dorzucamy jeszcze kilka filtrów i mamy armatę:
Obrazek

Pierwsze testy obiektywem zamocowanym za pomocą taśmy :D ;)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Są to stop klatki z kamery HD...
i ... niebawem update, jak tylko kupie nikonowskie obiektywy i przeprowadzę porządne testy jakości.
·····●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●·····

grztus

Sympatyk

Sympatyk

Re: mini35 adapter

Postponiedziałek, 21 lip 2008, 14:43

Mariusz, jeśli to to ma końcówkę M42, to zapraszam do Radomia na Syntę 1200mm/f4.7 pofilmujemy samoloty nad głową, takie jak ten (a może nawet ISS-a byśmy upolowali):
http://www.jetphotos.net/viewphoto.php?id=5955722
Grzegorz Tuszyński

Szymon_Stochmal

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 8252807

Postponiedziałek, 21 lip 2008, 15:59

grztus napisał(a):Mariusz, jeśli to to ma końcówkę M42, to zapraszam do Radomia na Syntę 1200mm/f4.7 pofilmujemy samoloty nad głową, takie jak ten (a może nawet ISS-a byśmy upolowali):
http://www.jetphotos.net/viewphoto.php?id=5955722

Ja szykowałem się na Air Show ale niestety nie chcą organizować i na razie nie będą... A takie foty jak ty robisz to jeszcze mi daleko... (brak sprzętu)

A co do tematu. Bomba! Nie dość że ciekawie to wygląda to jeszcze ekstra fotki mogą wyjść...
"...gdy w przyszłości wnuk przy kominku zapyta mnie: Dziadku, a co Ty w życiu robiłeś??? Odpowiem, że to, co najbardziej kochałem - JEŹDZIŁEM..."

Canon EOS T2i + grip + C EF-S 18-55mm + C EF 50f/1.8 II + C 70-200f/4 L USM + troszki filtrów...

Mariusz Świąder

Sympatyk

Sympatyk

Postponiedziałek, 21 lip 2008, 16:36

Tak tak... bez problemu dałoby radę ściągnąć, ale..... nie posiadam tak super czułego i stabilnego systemu śledzenia, aby płynnie nagrać choćby 10 klatek klipu.... Trzeba pamiętać że samolot zasuwa bardzo szybko i jest tylko punktem na niebie. Więc aby go sfilmować, trzeba by płynnie śledzić go przynajmniej przez kilka sekund. Musiałbym użyć wojskowej stabilizacji żyroskopowej, a to już poza moim zasięgiem, ew. specjalny mechanizm do trakcji.

-BEST-

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: -BEST-
  • Numer GG: 1296671

Postponiedziałek, 21 lip 2008, 22:12

Pomysłowa i fajna ta Twoja armata ;)
-BEST-

Mariusz Świąder

Sympatyk

Sympatyk

Filmik z użyciem adaptera mini35

Postwtorek, 22 lip 2008, 13:29

Filmik na szybko http://vimeo.com/1374725
A jeszcze nie użyłem właściwych obiektywów... oj będzie się działo 8-)
Best, a ile mnie to kosztowało... ale i tak taniej niż samemu wyprodukować i przez pomyłki marnować kosztowne części ;)

Są jeszcze lepsi maniacy:
Obrazek
Ta srebrna kamerka to Canon HV20.

-BEST-

Sympatyk

Sympatyk

Postwtorek, 22 lip 2008, 23:28

Mariusz ale jak to frajda - na a jaka potem satysfakcja ze zrobionego materiału ;)
Ale tak sobie myślę czy Tobie będzie wygodnie z tym burze ganiać ????
Bo nie zawsze jest potrzebne takie zbliżenie na stałe - często potrzebny jest szeroki horyzont.
Chyba że masz jakiś patent na szybki montaż i demontaż tej armaty...

A to co pokazałeś na zdjęciu - faktycznie jakiś maniak (total odjad). To tak jak by "p64" przerobić na "UZI" :lol: :D :lol:
-BEST-

Mariusz Świąder

Sympatyk

Sympatyk

Postśroda, 23 lip 2008, 08:41

-BEST- napisał(a):(...)Chyba że masz jakiś patent na szybki montaż i demontaż tej armaty...(...)

Obiektywy mają mocowanie nikona, więc myślisz że dużo trzeba czasu na zmiane obiektywu? :twisted:

-BEST-

Sympatyk

Sympatyk

Postśroda, 23 lip 2008, 17:40

Mariusz Świąder napisał(a):
-BEST- napisał(a):(...)Chyba że masz jakiś patent na szybki montaż i demontaż tej armaty...(...)

Obiektywy mają mocowanie nikona, więc myślisz że dużo trzeba czasu na zmiane obiektywu? :twisted:

Nie wiem nigdy nie mocowałem się z nikonem - ale sadząc po sarkazmie w Twojej wypowiedzi domyślam się że potrzeba mało czasu.
-BEST-

Mariusz Świąder

Sympatyk

Sympatyk

Postśroda, 23 lip 2008, 23:27

-BEST- napisał(a):Nie wiem nigdy nie mocowałem się z nikonem - ale sadząc po sarkazmie w Twojej wypowiedzi domyślam się że potrzeba mało czasu.
Ojej, no przepraszam jeśli uraziłem Twoje uczucia ;)
Mocowanie bagnetowe, na zasadzie naciśnij i przekręć, tak się zdejmuje i zakłada, tj w lustrzance nikona, canona itp. Pełen wypas, bo szybko można zmienić "oczko". Tylko te ceny obiektywów powalają... kurcze, masakra...

grztus

Sympatyk

Sympatyk

Postczwartek, 24 lip 2008, 01:03

Mariuszu, jedno pytanie: czy warto?
Na zdjęciu tej armaty HV20 nie widać czegokolwiek, co mogło by aktywować systemy AF oraz przesłonę i stabilizację szkła (a z tego co widzę jest tam podpięty jakiś Nikkor 70-200mm VR albo nawet 70-300 VR i to do kamery Canona).
Czyli w sumie na co wydawać tyle kasy na obiektyw z automatyką, skoro i tak będzie pracował na pełnym otworze przysłony (brak możliwości sterowania głębią ostrości) a ostrość będzie ustawiana manualnie? No chyba że w czymś się mylę i szkło będzie podłączone odpowiednio na stykach :?: (podejrzewam że autor projektu HV20 ma po prostu lustro Nikona i przy okazji postanowił wykorzystać swoje szkiełko do innych celów, bo innego ekonomicznego uzasadnienia nie widzę :D )
Oczywiście szkła manualne też do tanich nie należą, przynajmniej te jaśniejsze, nie wiem jednak co dokładnie planujesz zakupić.
Grzegorz Tuszyński

Mariusz Świąder

Sympatyk

Sympatyk

Postczwartek, 24 lip 2008, 09:08

Bajer polega na tym, że można zastosować obiektywy ze swojej lustrzanki do produkcji filmu. W moim przypadku jest tak, że najpierw będę miał obiektywy pod mocowanie nikon, a dopiero później samą lustrzankę :)
Tak opłaca się (dla zapaleńców), bo to jest wyścig o efekt, czyli o możliwość filmowania za pomocą odpowiedniej ekspozycji. Normalnie taką ekspozycję można uzyskać stosując kamery filmowe przeznaczone do typowych produkcji filmowych, czyli tych na kino. Ja to mam w mojej lufie. Czyli za stosunkowo - grosze - mogę uzyskać efekt "film look", który oryginalnie uzyskuje się za pomocą zestawu obiektywów i kamery, która przekracza koszt nie jednej willi.
Dlatego pojawiły się różnej maści adaptery mini35. najdroższe są tak dobre i poręczne, że sami filmowcy wolą je, niż oryginalny sprzęt.

Trzeba też dodać że mini35 jest zamiennikiem uwieczniania obrazu na taśmie filmowej 35mm. Ty uwieczniasz obraz w lustrzance na przetworniku. Ja zbieram obraz z "pełnej klatki" :D

Manual? W filmie tylko manual! :mrgreen:

Robię to pod kątem realizacji pewnego filmu, więc gdy film będzie gotowy, to zobaczysz całą potęgę tego rozwiązania ;) Zdjęcia zacznę prawdopodobnie na jesień... o ile zdążę z przygotowaniami, bo przygotowania to jakaś skrajna masakra, sprzętowo-finansowo-ludziowo-lokalizacyjna .....

grztus

Sympatyk

Sympatyk

Postczwartek, 24 lip 2008, 11:38

Mariusz Świąder napisał(a):Robię to pod kątem realizacji pewnego filmu, więc gdy film będzie gotowy, to zobaczysz całą potęgę tego rozwiązania ;)

W potęgę tego wierzę, tylko właśnie ta ekonomiczność mnie tu zastanawiała, ale już wszystko wyjaśniłeś 8-)
Życzę udanej produkcji i z niecierpliwością będę czekał na efekt końcowy ;)

P.S. Gdybyś wybrał mocowanie Canona, mógłbym pomóc :)
Grzegorz Tuszyński

Mariusz Świąder

Sympatyk

Sympatyk

mini35 adapter

Postniedziela, 4 sty 2009, 14:35

Nauczyłem się używać i konfigurować adapter już na takim poziomie, że coś tam wychodzi:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Klatki to zmniejszone do 50% obrazki oryginalne.
Lekkie rozmycie jest spowodowane odszumieniem (aby JPG ważyły mniej).
Zrobione obiektywem Nikkor f1.8 50mm

Powrót do Filmowanie