Teraz jest piątek, 22 wrz 2017, 10:01

Tropienie burz w terenie - jak uniknąć szkód od burzy ?

• Autor
  • Wiadomość

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

• Numer GG: 0

Postwtorek, 24 lut 2009, 02:30

Zakładam ten wątek, bo podczas łowów może się nie raz tak zdarzyć, iż wjedziemy w nieodpowiedni fragment burzy, a to może wiązać się z bardzo poważnymi i kosztownymi szkodami - zwłaszcza pojazdu, jakim się będziemy poruszać. Generalnie odradzam używać nowych i drogich samochodów do tropienia burz - naprawdę - szkoda kasy. A gwałtowność niektórych zjawisk może być taka, że nasz pojazd nieźle oberwie nawet wtedy, gdy zachowamy wszelkie zasady ostrożności. Trzeba uważać, bo czasem wypad na burze może się skończyć wręcz tragicznie :!: - i to w cale nie od piorunów, a przez inne zjawiska towarzyszące burzom.

Jedną z zasad (na dobry początek), którą należy przestrzegać podczas łowów na burze superkomórkowe (a więc na potencjalnie najbardziej niebezpieczny rodzaj burz) jest unikanie fragmentu burzy zwanej Forward Flank Downward (czyli FFD). Zwykle ta część burzy jest na północ, północny wschód bądź na wschód od mezocyklonu - naszego celu w superkomórce. Dlatego superkomórki należy gonić od południa, ale nie gwarantuje to, że po drodze nie złapie nas jakiś opad gradu czy silny poryw wiatru łamiący drzewa, związany z tym razem RFD. Jednak wjeżdżając w FFD ryzyko ewentualnych szkód jest nieporównanie większe niż goniąc superkomórkę od południa. To właśnie w FFD superkomórki mamy często doczynienia z silnym zjawiskiem downburst a także z opadami gradu, nieraz rozmiaru pomarańczy lub jeszcze większego. Zagrożenie olbrzymim gradem dotyczy głównie superkomórek typu LP i Classic, natomiast w przypadku superkomórek HP występuje zgodnie z nazwą bardzo silny opad. Zwykle jest to deszcz i drobny grad, ale czasem grad może być i tak na tyle duży, że powybija nam szyby w aucie, zniszczy karoserię. No i oczywiście jest ryzyko potężnych porywów wiatrów.
Odnośnie ewentualnego tornada - jak wyjedziemy z FFD, to może się tak zdarzyć, że wyjedziemy prosto na tornado. Tornado bowiem przemieszcza się zwykle w ślad za FFD. Między tornadem a FFD jest krótka strefa względnej ciszy, ale nie zawsze. Lepiej więc podjeżdżać superkomórkę od południa, bo to daje nam o wiele lepsze warunki do zebrania unikalnego materiału, a ponadto jest to znacznie bezpieczniejsze i daje większe pole do manewrów - z zastrzeżeniem, że należy uważać na wiatry związane z RFD. A RFD - czyli tylni prąd zstępujący w superkomórce - bez którego nie ma tornada - potrafi być czasem bardzo silny i może występować nawet kilka km od miejsca zejścia leja.
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
gg:7648049
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com

http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/

Rafał Dzik

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Pseudonim: rafal
  • Numer GG: 6458545

Postwtorek, 12 sty 2010, 23:33

Ja popełniłem kiedyś błąd, o którym pisze wyżej Artur. Podczas ścigania superkomórki burzowej uderzył we mnie prąd zstępujący i silny opad gradu, którego średnica na szczęście nie była na tyle duża, żeby uszkodzić mi samochód, ale wiatr naprawdę szalał i myślę, że tylko dzięki szczęściu nie spadła na mnie żadna gałąź. Podstawowym błędem, który wtedy popełniłem było to, że nie odbiłem na północ od tej burzy, tylko zawróciłem i pojechałem na zachód prosto w prąd zstępujący! Podmuchy prądu zstępującego są równie niebezpieczne co samo tornado i kiedy tak teraz o tym myślę z perspektywy czasu to naprawdę miałem wtedy szczęście. Wiadomo, że jak się widzi rotację i powstający wir powietrza człowiek traci na chwilę głowę :) Trzeba być jednak bardzo ostrożnym!
Pozdrawiam, Rafał!
GG: 6458545
E-mail: dzikens@onet.eu

Piotr_Żurowski

Rzecznik Prasowy / Moderator

Rzecznik Prasowy / Moderator

• Pseudonim: piotr_z21

Postśroda, 13 sty 2010, 00:16

Też mi się zdarzyło popełnić błąd podczas robienia zdjęć Shelf Clouda nadciągającego nad mój dom. Robiąc kolejne zdjęcie piorun uderzył około 100 metrów ode mnie, wybijając korki w mieszkaniu. Przyznam się, że pierwszy raz bałem się podczas tej burzy. Każdemu może się takie coś zdarzyć, ponieważ człowiek tak zafascynowany jest burzą, że zapomina o bezpieczeństwie i tylko uderzenie blisko pioruna tak jak było w moim przypadku może przypomnieć o zagrożeniu jakie może przynieść burza. Burze i różne groźne zjawiska pogodowe w Polsce nas zaskakują więc miejmy przed nimi respekt. :!: Poniżej zdjęcie Shelf Clouda kilka minut przed uderzeniem pioruna. ;)
Obrazek
Rzecznik Prasowy Stowarzyszenia Skywarn Polska / Polscy Łowcy Burz
Pozdrawiam, Piotr Żurowski

Tel:+48 698 284 782
e-mail: rzecznik.lowcyburz@gmail.com
https://www.facebook.com/piotr.zurowski
Obrazek

hemi112

Sympatyk

Sympatyk

• Ostrzeżenia: 1

Re: Tropienie burz w terenie - jak uniknąć szkód od burzy ?

Postczwartek, 25 lip 2013, 09:53

Ja bym dodał coś jeszcze: jak już wjedziemy w teren, to wybierajmy takie dróżki po których spokojnie będzie można zrobić odwrót. Kolega wpakował się w pole, nic nie padało to i dojazd był łatwy, ale jak lunęło i zrobiło się niebezpiecznie to trzeba było zrobić odwrót, niestety się okazało, że auto samo już się nie przebije przez pole, które zamieniło się w jeden wielki plac z błotnistą mazią.

Powrót do Techniki śledzenia burz