Teraz jest niedziela, 23 wrz 2018, 06:32

Podsumowania miesięczne - Pytania

Podsumowania pogodowe dla województw i poszczególnych miejscowości.
  • Autor
  • Wiadomość

Szymek

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: SoldierM
  • Numer GG: 7980320

Postwtorek, 2 mar 2010, 20:48

Jak tak czytam Wasze podsumowania miesięczne z obserwacji, to zastanawiam się w jakich godzinach je robicie? Może warto by gdzieś o tym napisać, żeby potem było wszystko jasne ;)?

No i tak na marginesie oświećcie mnie jak Wy od paru lat notujecie tą pogodę i zawsze macie czas 8-) No chyba że nie obserwujecie w jakichś konkretnych godzinach, tylko np. ogólnie rano lub wieczorem :)
Szymon Sadkowski GG: 7980320

Damian Zbieg

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: congestus
  • Numer GG: 8436566

Podsumowania miesięczne

Postśroda, 3 mar 2010, 01:15

Pierwsze pytanie - powiem tak do regularności stacji meteorologicznych trochę mi daleko z różnych względów ;) , ale generalnie trzymam się godzin 7-8 rano, choć zdarza się wcześniej robić odczyty z powodu pracy. Podobnie ma się rzecz z popołudniami i wieczorami. Mówię tu o zapisywaniu takich rzeczy jak temperatura, ciśnienie czy wilgotność. Takie rzeczy jak zjawiska, rodzaj chmur, opady itp obserwuję non stop, tzn w każdym czasie gdy zerkam za okno, idę po zakupy itp. W tedy wyłapuję dużo zjawisk optycznych oraz ciekawych formacji chmurowych :) Nie ograniczam się więc tylko do godzin w których dokonuję odczytów. Wnioski z obserwacji zjawisk też znajdują swe miejsce w codziennym notowaniu.

Drugie- można. Ja już od niespełna 10-ciu lat notuję dzień w dzień i zawsze mam czas mimo tego, że zdarza mi się jak ostatnio pracować w nadgodziny po których idę spać.

Tak więc można obserwować zawsze tylko ze ścisłością czasową trochę gorzej. Jak mówi jedno przysłowie - dla chcącego nie ma rzeczy niemożliwych :)

sea

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Sea
  • Numer GG: 0

Podsumowania miesięczne

Postśroda, 3 mar 2010, 04:28

A ja coś powiem o Twojej Pogodzie. Oto jej podsumowanie lutego:
Luty był w Warszawie dość zimny. Średnia miesięczna temperatura wyniosła minus 1,7 stopnia i była o 0,6 stopnia niższa od normy wieloletniej. Tak zimnego lutego nie było od 4 lat.

A na IMGW klasyfikacja jako normalny termicznie:
http://www.imgw.pl/images/stories/_klim ... y_2010.jpg

Wprawdzie faktycznie najchłodniejszy od 4 lat, ale na tle "suchych" danych nie wygląda jednak tak tragicznie. I skąd się wzięło te 0,6°? Różnica nie przekroczyła przecież 0,25° (według IMGW). Skąd taka rozbieżność danych?
Ostatnio edytowano środa, 3 mar 2010, 15:11 przez Paweł_Cholewa, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Przeniesienie wątku
Obrazek

Maksymilian Antoniów

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Ostrzeżenia: 1

Postśroda, 3 mar 2010, 15:50

Szymek napisał(a):Jak tak czytam Wasze podsumowania miesięczne z obserwacji, to zastanawiam się w jakich godzinach je robicie? Może warto by gdzieś o tym napisać, żeby potem było wszystko jasne ;)?

No i tak na marginesie oświećcie mnie jak Wy od paru lat notujecie tą pogodę i zawsze macie czas 8-) No chyba że nie obserwujecie w jakichś konkretnych godzinach, tylko np. ogólnie rano lub wieczorem :)

Ja osobiście, jeśli chodzi o temperaturę, robię od 5 - 8 pomiarów dziennie, po czym wyciągam z nich średnią. Staram się nie omijać godzin, w których osiąga ona skrajne wartości - czyli o wschodzie słońca, czasem zdarza się tuż przed północą (zależy to od zachmurzenia, czasem czegoś innego) - wartość najniższa, czy południe/wczesne popołudnie - godziny 12:00 - 15:00 - w których najczęściej osiąga wartość najwyższą.
Zachmurzenie to cóż - oceniam "na oko". Często wpatruję się w niebo i stwierdzam, ile % wyniosło ono danego dnia.
Wielkość opadu oczywiście poprzez deszczomierz, a ciśnienie poprzez stację (historia do 12 godzin do tyłu). To chyba na tyle :) .
Analiza synoptyczna wichury z 18/19.01.2007:
http://lowcyburz.pl/download/cyryl_analiza.pdf

Mateusz_Zamajtys

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Aksado

Postśroda, 3 mar 2010, 16:18

Jeśli chodzi o mnie to na dobre zacząłem prowadzić takie obserwacje od tego roku :D Wcześniej prowadziłem 3 lata temu przez 2 lata, ale tamte pomiary były bardzo niedokładne.
Jeśli chodzi o temperaturę to sprawdzam ją sobie na stronce, ze stacji meteorologicznej, która znajduje się na obrzeżach mojego miasta, dane są z niej przesyłane co 10 min 24h na dobę :D . Więc spokojnie mogę sobie ją sprawdzić jeśli tylko mam wolny czas i odnotować w swoim dzienniczku. Jeśli chodzi o dzień, to wyciągam sobie średnią z godzin od wczesnego południa do popołudnia, jeśli chodzi o noc to podobnie. Z danych tej stacji biorę także wilgotność oraz ilość opadów jaka wystąpiła :) A zachmurzenie " na oko", po prostu przez większą cześć dnia wpatruje się co dzieje na niebie :D i wyciągam taką jakby średnią.
Pozdrawiam ;)
E-mail: aksado@wp.pl
Sprzęt: Panasonic DMC FZ-45 ; karta SDHC 16 GB; statyw
Obrazek

Szymek

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: SoldierM
  • Numer GG: 7980320

Postśroda, 3 mar 2010, 16:22

To ja moje pomiary prowadzą 1 dziennie, o 7 rano ;) Taki ranny obserwator jestem. No ale jak pójdę do liceum trzeba będzie przesunąć ten termin na 6 nawet
Szymon Sadkowski GG: 7980320

Bartek

Dokumentalista

Dokumentalista

Podsumowania miesięczne

Postśroda, 3 mar 2010, 17:44

S_Krośkiewicz napisał(a):A ja coś powiem o Twojej Pogodzie. Oto jej podsumowanie lutego:
Luty był w Warszawie dość zimny. Średnia miesięczna temperatura wyniosła minus 1,7 stopnia i była o 0,6 stopnia niższa od normy wieloletniej. Tak zimnego lutego nie było od 4 lat.

A na IMGW klasyfikacja jako normalny termicznie:

Wprawdzie faktycznie najchłodniejszy od 4 lat, ale na tle "suchych" danych nie wygląda jednak tak tragicznie. I skąd się wzięło te 0,6°? Różnica nie przekroczyła przecież 0,25° (według IMGW). Skąd taka rozbieżność danych?

Zauważ, że wykres z tego linku:

przedstawia standaryzowane odchylenie od normy (tą normą jest tu średnia wieloletnia 1971-2000), natomiast artykuł z portalu http://www.twojapogoda.pl podaje różnicę między średnią dla lutego2010, a średnią dla lutych z jakiegoś wielolecia (nie podali o jaki okres chodzi). Mówimy wiec o dwóch różnych wielkościach matematycznych.

Tak nawiasem mówiąc, to średnia lutego 2010 podana w artykule (-1,7 C) i tak różni się od średniej liczonej wg standardów IMGW – ta wyniosła –1,9 *C.
Z kolei średnia wieloletnia 1971-2000 dla lutego dla stacji Warszawa-Okęcie wynosi –1,2 *C.

sea

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Sea

Podsumowania miesięczne

Postśroda, 3 mar 2010, 18:03

Bartek napisał(a):przedstawia standaryzowane odchylenie od normy (tą normą jest tu średnia wieloletnia 1971-2000), natomiast artykuł z portalu http://www.twojapogoda.pl podaje różnicę między średnią dla lutego2010, a średnią dla lutych z jakiegoś wielolecia (nie podali o jaki okres chodzi). Mówimy wiec o dwóch różnych wielkościach matematycznych.

Tak nawiasem mówiąc, to średnia lutego 2010 podana w artykule (-1,7 C) i tak różni się od średniej liczonej wg standardów IMGW – ta wyniosła –1,9 *C.
Z kolei średnia wieloletnia 1971-2000 dla lutego dla stacji Warszawa-Okęcie wynosi –1,2 *C.

To prawda, nie doczytałem, przepraszam (godzina nie sprzyjała).
Obrazek

Rafał Dzik

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Pseudonim: rafal
  • Numer GG: 6458545

Postponiedziałek, 8 mar 2010, 00:19

Ja swoje obserwacje prowadzę ogólnie przez cały dzień. Tyczy się to wartości temperatury, zachmurzenia, opadów, wiatru i innych zjawisk pogodowych. Czasem porównuję sobie moje zapiski z danymi z meteorogramów i z prognozami modeli numerycznych. Notatki robię przeważnie wieczorem podsumowując pogodę z danego dnia.
Pozdrawiam, Rafał!
GG: 6458545
E-mail: dzikens@onet.eu

Luk

Postniedziela, 4 kwi 2010, 11:51

A ja robię obserwacje od 2006 roku ;) Robię dane, jaka jest pogoda, wpisuje temperatury, wykresy. Dane robię dla Gliwic. Jak chcecie, to mogę je tu wstawic, ale nie wiem czy to odpowiedni temat :roll:

Misiumac

Postniedziela, 4 kwi 2010, 11:53

Witam kolegę Luk-a z forum lighting-gallery.pl na forum Polskich Łowców Burz!

Mikołaj_Lulkiewicz

Sympatyk

Sympatyk

Postniedziela, 4 kwi 2010, 12:18

Jeśli chodzi o mnie to obserwacji i podsumowań nie mogę prowadzić, ponieważ co tydzień jestem w innym miejscu. :( Od poniedziałku do piątku w szkole w internacie w Rogozińcu(lubuskie), a w weekendy i przerwy świąteczne w Grodzisku. Poza tym w internacie nie mam stacji pogody, a informacji z internetu nie ma dla tak małych miejscowości, a jeśli są to niezbyt dokładne czy wiarygodne. Na pewno podsumowania będę prowadził w lipcu i sierpniu, w wakacje. :P

Mateusz Pardygał

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Pseudonim: Pardyś
  • Numer GG: 4941935

Re: Podsumowania miesięczne - Pytania

Postśroda, 26 mar 2014, 15:02

Luk ja notuje temperaturę (maks i min), ciśnienie (maks i min) oraz pogodę w każdy dzień:) Od 2013r. :) w sumie bardzo chętnie bym zobaczył jak to robisz :)
Pozdrawiam, Mateusz Pardygał

E mail: pardysiek@gmail.com
GG: 4941935
Nr tel: 531579023
facebook: https://www.facebook.com/pardysiek

Sezon burzowy 2014:
https://plus.google.com/u/0/photos/1068 ... 6828341281

Powrót do Województwa