Teraz jest sobota, 25 lis 2017, 01:54

Nawałnice w całej Polsce- lipiec 2001

• Autor
  • Wiadomość

Łukasz_Brzeziński

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Ruki;
  • Numer GG: 1127828

Postsobota, 11 paź 2008, 11:01

By nie "śmiecić" w temacie Szymka o tornadzie w Tarnowie.
Z tego co poczytałem w internecie to przez cały lipiec 2001 roku nad Polską przechodziły mocne nawałnice, powodujące w kilku miejscach powodzie- głównie na południu Polski, w zlewni górnej Wisły, aczkolwiek i Gdańsk ucierpiał.

Południe Polski:

Już 1 lipca nadeszłą nad Żegocinę gwałtowna burza, połaczona z ulewą. W jej wyniku wezbrały potoki. Znacznie podniósł się poziom Sanki, ale - dzięki regulacji - nie wyrządziła ona większych strat. Najwięcej ucierpiało natomiast Bytomsko.

Silne opady deszczu miały miejsce w lipcu jeszcze kilkakrotnie. Na terenie gminy ogłoszono alarm powodziowy. Sporo pracy mieli strażacy, którzy musieli wypompowywać wodę z zalanych pomieszczeń.

Wszystkie gminy powiatu bocheńskiego odczuwają skutki trwających od kilku dni obfitych opadów. W gminie Trzciana zalanych lub podtopionych zostało 30 hektarów upraw. Z kilkunastu budynków, w tym z garaży siedziby urzędu gminnego, wypompowywano wodę. Przy dwóch mostach na drogach gminnych (w Trzcianie i Łąkcie Dolnej) trwały wczoraj prace przy usuwaniu naniesionych przez wodę konarów i kamieni. W wyniku intensywnych opadów na kilku kilometrach dróg gminnych uszkodzona została nawierzchnia żwirowa. Największe ulewy przeszły nad ranem, ale później sytuacja się ustabilizowała.

Jak na razie najwyższy stan Wisły odnotowano w czwartek o godzinie 22.00. Woda miała wówczas poziom 7,78 metra. Stan alarmowy zaczyna się od 6 metrów. Na moście łączącym Ispinę z Nowym Brzeskiem ograniczono tonaż z 15 ton do 3,5 tony. Cały czas trwa patrolowanie tego obiektu. Zalań ani podtopień w gminie tej nie odnotowano.

Źródło: http://cksit.w.interia.pl/powodz2001/powodz2001.htm
Galeria zdjęć z południowej Polski: http://gallery2.fotominilab.pl/main.php?g2_itemId=161

Gdańsk:
W dniu 9 lipca 2001r na skutek wystąpienia nawalnego deszczu, zostało przerwane obwałowanie kanału rzeki Raduni, co spowodowało zalanie miasta od dzielnicy Św. Wojciech do dworca Gdańsk Główny.
Kanał Raduni został zbudowany 600 lat temu i zmodernizowany w latach dwudziestych XX wieku. Kanał o długości około 13 km i spadku podłużnym dna 0,05 %, przebiega u podnóża wysoczyzny stanowiącej jego ograniczenie z lewej strony. Początek Kanału znajduje się w miejscowości Pruszcz. Na wlocie znajdują się dwa jazy betonowe które kierują rozdziałem przepływu wody pomiędzy rzeką Radunią a Kanałem Raduni. Na wlocie do Kanału znajduje się elektrownia wodna , która została wybudowana tak jak pozostałe obiekty w latach dwudziestych.

Źródło: http://www.imgw.pl/wl/internet/otkz/kat ... aleria.htm

Galeria zdjęć z Gdańska: http://orunia-lipce.webpark.pl/ http://www.imgw.pl/wl/internet/otkz/kat ... aleria.htm
Halny Chasers!!

Grzegorz_Zawiślak

SkyPredict

SkyPredict

• Numer GG: 0

Postniedziela, 19 paź 2008, 14:00

Znalazłem kolejne informacje o tych nawałnicach:

Na południu Polski silny wiatr i opady deszczu pozrywały dachy w domach, uszkodziły linie wysokiego napięcia i zalały drogi. Zginęła co najmniej jedna osoba. Są ranni. Rzecznik Komendy Głównej Straży Pożarnej Witold Maziarz powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że najgroźniej było w Tarnowie i okolicach, nad którymi przeszła trąba powietrzna. Trąba uszkodziła osiem domów, a także dachy wielu innych budynków. Z kolei przechodząca przez Warmię i Mazury bardzo silna burza spowodowała śmierć jednej osoby - zginął mężczyzna płynący łódką przez jezioro. Kilka innych osób zostało rannych. Największe szkody wichura spowodowała w powiecie iławskim i nowomiejskim. 6 osób w tym troje dzieci zostało rannych w wyniku burzy, która przeszła nad województwem śląskim. W okolicach Pszczyny drzewo przywaliło 2 samochody, raniąc 5-ciu pasażerów, w tym dwoje dzieci. W województwie śląskim burza połamała kilkanaście drzew, zostało uszkodzonych kilka samochodów, w kilku miejscach drzewa zerwały trakcję wysokiego napięcia. Jedna osoba została ranna w wyniku przejścia trąby powietrznej nad regionem kujawsko-pomorskim. W miejscowości Opoki niedaleko Aleksandrowa Kujawskiego zawalił się budynek mieszkalny, strażacy wydobyli spod niego ranną kobietę. Nieprzejezdna jest droga do Inowrocławia, na tej trasie powalonych jest kilkadziesiąt drzew. Trudne jeszcze do oszacowania straty spowodował grad wielkości jajek w Dobrzyniewie w województwie Podlaskiem. Burze spowodowały uszkodzenia stacji transformatorowych w okolicach Dobrzyniewa, Choroszczy i Bielska Podlaskiego. Nad polem namiotowym w Paniewie między Czarną Hańczą a kanałem Augustowskim przeszła trąba powietrzna. Zniszczonych jest wiele samochodów. Na drogach w okolicach Sejn, Dąbrowy Białostockiej i Białegostoku leżą połamane drzewa. Gwałtowne burze przeszły także nad województwem świętokrzyskim, Podbeskidziem, Żywiecczyzną, powiatami cieszyńskim i bielskim i okolicami Płocka. Od kilku godzin intensywnie pada w Warszawie. Według dyżurnego synoptyka z Centralnego Biura Prognoz w Warszawie, układający się wzdłuż doliny Wisły front atmosferyczny powoli będzie przemieszczać się na wschód. Dlatego od Mazur przez Podlasie, Polskę Centralną, Lubelszczyznę po Małopolskę wystąpią gwałtowne burze, którym mogą towarzyszyć intensywne opady nawet gradu, a porywy wiatru mogą dochodzić do 25-ciu metrów na sekundę. Na pozostałym obszarze, na zachodzie kraju, pogoda powinna się poprawić i tylko początkowo na Dolnym Śląsku będzie padał deszcz. Jednak w nocy na Warmii i Mazurach można się spodziewać ulewy. W obawie przed powodzią w stan gotowości postawiono wszystkie jednostki straży w województwie. Jak informuje Instytut Meteoroligii w Gdańsku, największe opady wystąpią w północno-zachodniej części regionu - zwłaszcza na Żuławach.

http://samochody.w.polsce.org/33218-samochody/
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

Postniedziela, 19 paź 2008, 14:17

Sytuacja burzowa z 16 - 17 lipca była podobna do tej z 15 i 16 sierpnia 2008. Może mniej dynamiczna, ale za to więcej komórek burzowych się wypiętrzyło (były jednak troszkę mniejsze od tych z 15 sierpnia). Jak sądzę, było to rezultatem silnego MLCAPE osiągającego zapewne około 1,5kJ lub jeszcze więcej. Przy umiarkowanie silnych uskokach pionowych i kierunkowych wiatru, niebezpieczne superkomórki miały dobre warunki do rozwijania się. W tamtym czasie przebywałem w górach, gdzie mimo częstych burz, było jakoś w miarę spokojnie. Owszem, rzeki przybierały, ale nie powodowały jakiś problemów. Sytuacja pogorszyła się znacząco po moim powrocie do Warszawy (tj. po 22 lipca).
Z 16 na 17 lipca nad Gorcami przeszła burza, która trwała całą noc. Była bardzo aktywna elektrycznie, niebo ciągle było rozświetlane przez błyskawice. Ciekawe jest to, że opad towarzyszący burzy nie był bardzo silny.
W telewizji mówili zaś, że nad Polską szaleją potężne nawałnice, grad padał na Śląsku, tam też ulewy zalały niektóre miasta. W Warszawie wichura towarzysząca burzy poważnie uszkodziła kilka parków w mieście...itd.
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/

Paweł_Cholewa

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Pseudonim: Pablo
  • Numer GG: 8739674

Postniedziela, 2 lis 2008, 03:07

Znalazłem dwa zdjęcia z obrazu satelitarnego podczas tych burz, które przechodziły 16 lipca 2001 roku.

Obrazek

Obrazek

Oraz kolejne informacje z tamtego okresu.
Nawałnica grozy

Trzy pożary, kilkadziesiąt interwencji

Kolejne dwie silne burze, z potężnymi wyładowaniami atmosferycznymi, przetoczyły się w poniedziałek wieczorem nad powiatami: jasielskim, krośnieńskim, sanockim, brzozowskim i bieszczadzkim. W dorzeczu Wisłoka i Wisłoki opady były zróżnicowane - dobowy opad w Kolbuszowej wyniósł 0,9 milimetra, natomiast w Puławach Dolnych koło Rymanowa - 43,3 milimetra na metr kw. Trochę mniej padało w Krośnie - 26,7 milimetra, w Nowosielcach 20,1 milimetra i w Jaśle - 14. Ulewny deszcz spowodował podtopienie kilku miejscowości w okolicach Krosna i Jasła, zaś na Podkarpaciu, w wyniku uderzenia pioruna, zapaliły się trzy budynki.

Jak wynika z opisu, wtedy nad Podkarpaciem przechodziło w lipcu dużo burz, z których większość była silna. W artykule jest opis burz, które przeszły 23 lipca.
Źródło: http://www.dziennik.krakow.pl/public/?2 ... eszc1.html
Pozdrawiam - StormHunter®
Obrazek
E-mail: pawciokrk89@gmail.com Mój kanał na YouTubePawcioKrk

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

• Numer GG: 8744878

Postniedziela, 3 sty 2010, 13:35

Postanowiłem przeanalizować sytuację z 16 lipca 2001 roku. Tego dnia nad Polską spotkały się bardzo zróżnicowane masy powietrza: gorąca masa PZm oraz znacznie chłodniejsza PPm. Oto reanaliza poziomu 850 hPa z godziny 00Z:
Obrazek

W środkowej troposferze było widać zbliżającą się długą falę geopotencjalną. Oto reanaliza poziomu 500 hPa z godziny 00Z:
Obrazek

Oto radiosondaż wykonany w nocy w Legionowie (niestety sondaży z dnia nie ma dostępnych):
Obrazek

Jak widać chwiejność osiągnęła ekstremalną jak na noc wartość: MLCAPE (0-500 m) to 1700 J/kg. To z pewnością jedna z najwyższych w historii nocnych pomiarów w naszym kraju. Rzeczywiście tego dnia nad Polską znajdowało się wyjątkowo bogate w wilgoć i gorące powietrze (o tym później). Co równie ważne, pionowe profile wiatru wcale nie były mało dynamiczne. Bazując na tym sondażu, DLS sięgał 17 m/s, uskok wiatru (0-3 km) to ponad 10 m/s, natomiast średni wiatr (0-6 km) wynosił ponad 13 m/s.

Teraz przejdźmy do warunków z dnia. Oto reanaliza z godziny 12Z:
Obrazek

Widzimy, że o ile sytuacja z masami powietrza zbytnio się nie zmieniła, to na 500 hPa zmiana jest widoczna. Ewidentnie "zgęstniały" nam izohipsy.
Nie da się wyciągać zbyt dalekich wniosków, ale można sądzić, że przepływ na tej wysokości się zwiększył w porównaniu z nocą i mógł przekroczyć 20 m/s (a wraz z nim mógł wzrosnąć oczywiście DLS).

Tego dnia w wielu miejscach Polski notowane były upały i temperatury przekraczały 30 stopni. Godne podkreślenia są właściwie niespotykane u nas wartości temperatury punktu rosy, które w wielu miastach osiągały 20-22 stopnie. Oto kilka przykładowych odczytów z SYNOP-ów z miast, w których zarejestrowano silne podmuchy (podaję temperaturę i w nawiasie punkt rosy):

Katowice (17 UTC): 28,3 (21,2)
Łódź (15 UTC): 30,0 (19,4)
Mława (15 UTC): 30,1 (21,8)
Toruń (13 UTC): 29,4 (22,2)

Dane pochodzą z ostatniego pomiaru przed uderzeniem burz, które można doskonale rozpoznać często 10 stopniowym lub większym spadkiem temperatury. Postanowiłem ponownie zabawić się w rekonstrukcję radiosondażu dla środkowej Polski. Z dużym prawdopodobieństwem mogę założyć, że temperatury w tym rejonie na poszczególnych poziomach troposfery nie były wyższe od tych zmierzonych w Legionowie w nocy (wszak front się przesuwał z zachodu na wschód). Nanosząc więc przykładową temperaturę i punkt rosy na sondaż nie wyolbrzymiam chwiejności (mogę nawet ją niedoszacować). Oto rekonstrukcja SBCAPE (dla temperatury 30 stopni i p. rosy 22 stopni):

Obrazek

Porównując z nocnym sondażem można śmiało przypuszczać, że tego dnia w niektórych rejonach kraju SBCAPE osiągało 3000-3500 J/kg.
Teraz mamy już pełniejszy obraz warunków jakie wówczas panowały: ekstremalna chwiejność i w miarę dynamiczne pionowe profile wiatru. Czyli doskonały materiał na silne nawałnice. Oto najmocniejsze zarejestrowane tego dnia porywy (podsumowanie SYNOP dla 64 stacji):

Katowice 129,7 km/h
Bielsko-Biała 100,9 km/h
Łódź 86,5 km/h
Płock 86,5 km/h
Mława 82,9 km/h
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com

Piotr_Żurowski

Rzecznik Prasowy / Moderator

Rzecznik Prasowy / Moderator

• Pseudonim: piotr_z21

Postponiedziałek, 11 sty 2010, 21:04

Nawałnice która chcę omówić była nad moim regionem gdzieś koło 16-17 lipca 20001 roku, jednak dokładnych szczegółów nie pamiętam jednak napisze to co widziałem i zapamiętałem. Na południowy zachód od mojej miejscowości błyskało się prawie bez przerwy w kolorze różowym.Po kilku godzinach po zaobserwowaniu wyładowań zadzwoniła do mnie moja ciocia z Ciężkowic i powiedziała mi, że zalewa jej podwórko woda opadowa. Sytuacja była bardzo groźna,straż musiała przyjechać i pompować wodę. Z tego co pamiętam na drugi dzień mniej więcej przed południem przyszła fala powodziowa i zalała dom cioci. Woda w domu miała około 50cm wysokości. :( Niestety nie udało mi się znaleźć wystarczających informacji na ten temat. :? Oczywiście jeśli znajdziecie jakieś informacje to proszę o napisanie coś o tej sytuacji jaką opisałem powyżej. :D
Rzecznik Prasowy Stowarzyszenia Skywarn Polska / Polscy Łowcy Burz
Pozdrawiam, Piotr Żurowski

Tel:+48 698 284 782
e-mail: rzecznik.lowcyburz@gmail.com
https://www.facebook.com/piotr.zurowski
Obrazek

zaciekawiony

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Ostrzeżenia: 1
  • Pseudonim: zaciekawiony; Kuba Grom

Postniedziela, 18 kwi 2010, 18:39

Ciekawy artykuł na temat zniszczeń w Katowicach:
Taką burzę, jaka nawiedziła Polskę na początku tego tygodnia, można było przewidzieć i meteorolodzy z tego zadania wywiązali się dobrze. Zapowiadali, że nad naszym krajem powstanie front na granicy dwóch mas powietrza: zimnego z rejonu Atlantyku i ciepłego ze wschodniej części kontynentu.
- Powstała tzw. bruzda niskiego ciśnienia - tłumaczy prof. dr hab. Tadeusz Niedźwiedź z Katedry Klimatologii Wydziału Nauki o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. Ta sytuacja utrzymywała się przez kilka dni. Ciśnienie zmieniało się o 5-6 hektopaskali w ciągu kilku minut Było to zjawisko rzadko obserwo
(...)

Od siebie muszę dodać, że takiej burzy jeszcze nie widziałem w życiu. Cały czas oczywiście stałem w oknie, ale tym razem je zamknąłem. Deszcz padał prawie poziomo. Wyglądało to, jakby ktoś wylewał wannami wodę zza bloku. Wszystkie drzewa były także wygięte do poziomu. Większość tego nie przetrwała. Połowa topoli rosnących na osiedlu została złamana, przygniatając wiele samochodów stojących na parkingach. Niestety, nie były to czasy powszechnej dostępności aparatów cyfrowych, więc swoich zdjęć nie mam. Po burzy wybrałem się na spacer i zgodnie z moją wiedzą na temat zjawisk pogodowych, mogę stwierdzić, że w czasie tej burzy przez okolice przeszło małe tornado. Począwszy od dzielnicy Katowice Murcki, poprzez Giszowiec, aż po Nikiszowiec ciągnął się ślad po burzy. Pozrywane dachy, połamane drzewa. Za tornadem przemawia fakt, że była to wyraźna ścieżka zniszczeń. W jednym miejscu leżały powalone kilkudziesięcioletnie drzewa, a 50–100 metrów na boki od kierunku przejścia burzy, nie było żadnych zniszczeń. Może się mylę, ale nie jestem meteorologiem. Nie wiem jak w innych dzielnicach, ale na moim osiedlu sprzątanie trwało ponad dwa tygodnie. Do dzisiaj na skwerach i trawnikach straszą pieńki połamanych drzew.

http://rcw.internetdsl.pl/kmk/pliki/strona_09.html

Bartosz_S

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 8606897

Postniedziela, 18 kwi 2010, 20:21

Poszperałem trochę w internecie, okazuje się że burze trwały od 1 lipca aż do 18 lipca praktycznie bez przerwy. Dane archiwalne z Ogimetu również na to wskazują. Temperatury w czasie wspomnianych dni cały czas oscylowały na poziomie 30st.C a nawet ponad. Przedstawię mniej więcej jak to wyglądało.
Od 1 do 4 lipca temperatury na ogół osiągały do +25st.C, między 5 a 8 lipca był znaczny wzrost temperatury, termometry wskazywały ponad 30st.C, m.in w Ustce gdzie zostało zanotowane +31,9st.C. Chłodnymi dniami do były także 9,10 i 12,13 lipca, temperatury nie przekraczały +25st.C.
Najbardziej godne uwagi są dni 15 i 16 lipca, temperatury są bardzo wysokie, praktycznie w całej Polsce przekraczają 30st.C
Najwyższe temperatury zostają odnotowane w Warszawie, Krakowie i Siedlcach +34st.C i również Kozienice +34,9st.C
Oczywiście w każdym dniu były burze.

Podczas burz wiele osób zginęło, straty praktycznie w całej Polsce były szacowane na setki milionów złotych.

Prawdziwy kataklizm nawiedził na początku lipca Gdańsk: w ciągu zaledwie kilku godzin na metr kwadratowy spadło 128 litrów wody. To dwukrotna norma miesięczna. Wylała rzeka Radunia, a ulice zamieniły się w rwące potoki. Stanęła komunikacja miejska i pociągi. Zamknięto lotnisko. Ewakuowano ponad 2000 osób. Cztery osoby zginęły. W sumie, w wyniku powodzi i gwałtownych burz do 16 lipca na Pomorzu zginęło 6 osób. Straty oszacowano na ponad 260 milionów złotych. Wichury, gwałtowne ulewy a nawet trąby powietrzne nie dają za wygraną w naszym kraju. Pogodowymi anomaliami zostały już dotknięte prawie wszystkie województwa. Szczególnie dotkliwie odczuli to mieszkańcy kujwsko-pomorskiego, pomorskiego, podkarpackiego, małoposkiego, świętokrzyskiego, łódzkiego, śląskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego. Straty liczone są już w setkach milionów złotych i niestety – wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. W niektórych regionach ziemia nasiąkła wodą jak gąbka i dalsze opady, które zapowiadają synoptycy, mogą spowodować, że widmo kolejnej powodzi znów zajrzy nam w oczy. Z informacji uzyskanych przez nas w IMGW wynika, że w tej chwili najgorzej jest na Pomorzu Wschodnim, oraz Górnym Śląsku, gdzie wylaniem grozi górna Odra.

http://www.rmf24.pl/nauka/news-burze-hu ... nId,135491 - pod tym linkiem warto także zobaczyć zdjęcia.

Znalazłem także zdjęcie z 17 lipca podczas przechodzenia chmury szelfowej: http://www.zapiecek.com/burza_nadchodzi.html

Na skutek burzy została także uszkodzona wieża ciśnień w Brodnicy.

W dniu 16 lipca 2001 r. ok. godz. 15,10 huragan o ogromnej sile dokonał spustoszeń w drzewostanach Obrębu Otłoczyn
Obrazek

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

Re: Nawałnice w całej Polsce- lipiec 2001

Kubalessini

Postczwartek, 16 sty 2014, 01:55

Nie mam niestety zdjęć, ani szerszej dokumentacji, jednak pamiętam dość dobrze iż w lipcu (Daty dokładnej nie pamiętam) nad Klonową (pow. Sieradz) przeszłą potężna nawałnica podobna do nawałnicy z 22-23.05.2010r. Wtedy to również Zdarzyła się u mnie powódź błyskawiczna, woda przedarła się przez wzniesienie na polu i wyryła około pół metrowy rów. Drogą ku podwórzu mojemu i sąsiada płynęła potężna masa wody, przedarła się ogrodem sąsiada podchodząc pod dom i przelała się na pole.

Efekty podobne do tych- viewtopic.php?f=30&t=2607&p=91062#p91062

poludnik

Sympatyk

Sympatyk

• Lokalizacja: Tychy-Horní Slezsko/Gůrny Ślůnsk Megaregion: Karpacki; Prowincja Karpaty Zach z Podkarp. Zach i Półn
  • Ostrzeżenia: 1

Postsobota, 18 sty 2014, 11:51

Burze z dnia 16.07.2001 r. :

Katowice - 129 km/h - b.d.
Bielsko-Biała - 101 km/h - 2l/m2
Płock - 87 km/h - 17 l/m2
Łódź - 87 km/h - 7 l/m2
Kasprowy Wierch - 83 km/h - 8 l/m2
Mława -83 km/h -8 l/m2
Toruń - 81 km/h - 24 l/m2

http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?l ... &Send=send

MK92

• Pseudonim: MK92

Nawałnica nad północo-wschodnim Mazowszem w lipcu 2001 roku

Postwtorek, 17 paź 2017, 14:41

Miałem wówczas 9 lat, ale dobrze pamiętam którąś z nawałnic przetaczających się nad północno-wschodnim Mazowszem w lipcu 2001 roku. Mam pewność, że chodzi akurat o ten czas, ponieważ przeanalizowałem dokładnie zdjęcia z końcówki lat 90. i początku lat 00. z moich okolic, na których to zdjęciach można zauważyć różnice w drzewostanie przed 2001 i po 2001 roku, a w tym czasie, według wszelkich dostępnych archiwów meteorologicznych, był to najbardziej gwałtowny okres w pogodzie. Nie wiem, czy nie była to najsilniejsza nawałnica jaką do tej pory przeżyłem w tym regionie Polski. Pamiętam, że popołudnie tego dnia było pochmurne oraz było bardzo duszno. Trwały wówczas wakacje i jako dziecko spędzałem dużo czasu na podwórku z kolegami. Wtedy, od strony zachodniej, niebo bardzo pociemniało i zaczęły przecinać je błyskawice, a wszyscy zaczęli uciekać do swoich domów lub na klatki schodowe bloków. W domu obserwowałem przez okno jak wiatr wyrywa z korzeniami starą brzozę oraz jarzębinę. Zrobiło się ciemno, prawie jak w środku nocy, mimo że działo się to jeszcze przed zachodem słońca. Wyłączono prąd. Następnego dnia było już znacznie chłodniej, a dla nas, dzieciaków, nie lada satysfakcją była zabawa wśród powalonych na osiedlu drzew. Na pewno była to najbardziej niszczycielska burza, której byłem świadkiem w okresie dzieciństwa, a bardzo prawdopodobne, że w całym moim dotychczasowym życiu. Szkoda, że to były czasy, w których internet nie był tak rozwinięty jak dziś i nie zachowało się więcej materiałów na ten temat. Być może warto poszukać czegoś w archiwach lokalnej prasy.

Powrót do Przed 2010