Teraz jest niedziela, 15 lip 2018, 22:56

Nawałnica – gm. Strawczyn / świętokrzyskie – 20.08.2004

• Autor
  • Wiadomość

Bartek

Dokumentalista

Dokumentalista

• Numer GG: 0

Nawałnica – gm. Strawczyn / świętokrzyskie – 20.08.2004

Postniedziela, 1 mar 2009, 14:07

Artykuł z gazety „Słowo Ludu”, nr 195 (16564), wydanie sobotnio-niedzielne 21-22 sierpnia 2004

WICHER SZALAŁ NAD WSIĄ

STRAWCZYN. Zniszczone budynki gospodarcze, uszkodzone dachy domów, powalone drzewa - to efekt burzy i wichury, która wczoraj przeszła nad gminą.

- To było jak trąba powietrzna - mówią mieszkańcy Huciska, które najbardziej ucierpiało podczas wczorajszej burzy. Zaczęła się około godz. 16. Jak mówią mieszkańcy, wszystko trwało około 15 minut.
- Usłyszałam huk i wyjrzałam przez okno – opowiada Mirosława Olczyk. - Nie było nic widać, taka ściana wody spadła na wieś. Do tego okropny wiatr. Chciałam z córką uciekać do sąsiadki, bo dom jest drewniany, ale bałam się wyjść na dwór. Kiedy fala deszczu przeszła, zobaczyłam, że na naszym podwórku nie ma już stodoły. Drewniana stodoła zawaliła się całkowicie (patrz: foto poniżej). Na szczęście była pusta i ubezpieczona.

Obrazek

Obrazek

Nieubezpieczona była za to stodoła na sąsiedniej posesji. Tam drewniany budynek przechylił się mocno na bok (foto poniżej). Strażacy musieli go podeprzeć drewnianymi balami, żeby się nie zawalił. - Stodołę trzeba będzie rozebrać. I szyby z okien w domu powypadały – pokazuje ręką gospodarz.

Obrazek

Na wielu domach wiatr uszkodził dachy. - Zerwało pas eternitu, deszcz zalał całą górę domu. Na razie zasłoniliśmy dziurę folią – dodawali kolejni mieszkańcy Huciska. Zaraz po nawałnicy we wsi pojawił się wójt gminy Strawczyn i obiecał pomoc w usuwaniu zniszczeń. Ale do wieczora nie było dokładnie wiadomo, jakie są ostateczne straty. Oprócz uszkodzonych budynków wichura powaliła też drzewa w gminie Strawczyn i Żagnańsk. - Jeździmy i ciągle spisujemy szkody - informował wieczorem oficer dyżurny Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach.

źródło zdjęć: agencja fotograficzna Edytor (http://www.edytor.net)

Dodam jeszcze, że tego dnia gwałtowne burze przechodziły też nad Podkarpaciem. Tu jest link do wątku o nawałnicy nad gminą Pilzno: http://forum.lowcyburz.pl/viewtopic.php?f=582&t=1912

Powrót do Przed 2010