Teraz jest wtorek, 12 gru 2017, 21:55

Pioruny kuliste

Dział przeznaczony na dyskusje dotyczące ciekawych zjawisk meteorologicznych oraz zmian klimatycznych.
  • Autor
  • Wiadomość

Tomasz_Machowski

SkyPredict

SkyPredict

• Numer GG: 8780000

Pioruny kuliste

Postczwartek, 17 lip 2008, 13:08

Od dawna ludzie zastanawiają sie skąd biorą się pioruny kuliste. Jest to bardzo rzadkie zjawisko i nie każdy o nim słyszał i tym bardziej mało kto widział .
Ale u wszystkich którzy o tym słyszeli powoduje zaciekawienie i zaniepokojenie . Jest to twór w kształcie kuli poruszający się nieprzewidywalni i z rożną prędkością jest zjawiskiem fizycznym.
oto definicja z wikipedi
Piorun kulisty – trudne do zbadania zjawisko fizyczne. Naukowcy nie są zgodni co do określenia faktycznej istoty pioruna kulistego. Wiadomo, że nie jest on zjawiskiem chemicznym, nie jest spalającą się kulą gazów. Nie jest to również odparowana krzemionka. Piorun kulisty jest zjawiskiem czysto fizycznym, polegającym na zgromadzeniu znacznej energii w małej objętości ośrodka (powietrza). Tak jak w zwykłym piorunie (liniowym) ładunki elektryczne przepływają wzdłuż pioruna, tak w piorunie kulistym ładunki wydają się pływać w kółko, powodując świecenie się ośrodka. Jednak nie jest znana zasada, którą kierują się ładunki krążące w piorunie kulistym.Wyglądem przypomina świetlistą kulę o średnicy od kilku do nawet kilkudziesięciu centymetrów, poruszającą się w różnych kierunkach i wydająca przy tym dźwięki takie jak warczenie czy syczenie. Może mieć różne barwy (najczęściej białą, żółtą lub bladoniebieską). Trwa zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund. Występuje przeważnie w trakcie burz, ale istniały przypadki jego wystąpienia także w słoneczną pogodę. Nie jest wybitnie jasny, świeci w przybliżeniu jak stuwatowa żarówka. Dlatego też jest bardzo jaskrawy w nocy i trudny do zauważenia w dzień (może być brany jako złudzenie optyczne).Naukowcy nie znają szczegółów dotyczących procesu jego powstawania. Podobny efekt (choć trwający maksymalnie 0,3 s) osiągnięto jednak w laboratorium, w dodatku na dwa różne sposoby:

* odparowując różne substancje za pomocą mikrofal
* przykładając napięcie 5000 V do wody prowadząc w ten sposób do jej odparowania

Drugi z nich jest prawdopodobnie procesem formowania się pioruna kulistego w przyrodzie.Sam piorun kulisty jest potwierdzonym zjawiskiem fizycznym i jako taki nie jest zaliczany do zjawisk paranormalnych. Naoczni świadkowie twierdzą, że łatwo przechodzi przez szkło, odbija się od innych przedmiotów. W przypadku zagrożenia można wykorzystać kartkę papieru do odepchnięcia pioruna kulistego. Uderzony czasem wybucha. Co dziwne, porusza się pod wiatr. Teoretycznie może zabić. Największy zauważony piorun kulisty miał ok. 1,5 m, najmniejszy – 1 cm. Wykonano wiele zdjęć na całym świecie, lecz bardzo mało filmów.

Wynika z tego że jest to faktycznie rzadkie zjawisko i potencjalnie niebezpieczne i trudno wyjaśniane ale za to bardzo ciekawe .

Kolejny ciekawy artykół na ten temat http://www.fizyka.net.pl/index.html?men ... nosci.html

My także możemy wywołać coś w rodzaju pioruna kulistego u siebie w domu . Sam nie probowałem ale słyszałem z rożnych źródeł że to działa
Potrzebne nam coś co się pali i kuchenka mikrofalowa. Tutaj opis z jednego ze źródła http://www.myzlab.pl/eim/pkulisty/

inne artykuły lub opisy
http://overburner.w.interia.pl/ball.html
http://www.interklasa.pl/meteo/wyladowania/page4.htm
http://overburner.w.interia.pl/ballgallery.html
GG 8780000
tomo6@vp.pl
Skype-tomo666storm
Tel-796201286
!

Tomasz_Linek

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 6086255

Re: Pioruny kuliste

Postczwartek, 17 lip 2008, 14:09

tak jest to bardzo ciekawe i rzadkie zjawisko

na twojej pogodzie był taki artykuł

Sfotografowano piorun kulisty w Holandii

(15.06/10:01) - Podczas potężnej ulewy w miejscowości Rijswijk, na południu Holandii, fotograf holenderskiej służby pogodowej widział piorun kulisty. Te bardzo rzadkie zjawisko atmosferyczne udało mu się uchwycić na zdjęciu. Punktualnie o godzinie 15:19 podczas "oberwania chmury" piorun kulisty przeleciał bardzo nisko ponad ulicą na wysokości około 7 metrów. Zjawisko trwało zaledwie kilka sekund. Piorun kulisty pojawia się nagle, zwykle podczas lub tuż po burzy. Ma kształt płonącej kuli, mieni się jasnym, choć nie oślepiającym światłem barwy czerwonej, pomarańczowej, żółtej lub białej. Rzadziej jest zielony lub błękitny. Jest najczęściej wielkości brzoskwini lub piłki do koszykówki, choć obserwowano też takie o średnicy centymetra oraz kilku metrów. Rozpada się po kilku lub kilkudziesięciu sekundach. Czasem przy tym głośno grzmi, jak zwykły piorun, a czasem nic się nie dzieje - znika bez śladu. Najdziwniejszy jest sposób, w jaki się porusza. Piorun kulisty najczęściej leci poziomo nad powierzchnią Ziemi, kilka metrów na sekundę zachowując się bardzo inteligentnie. Lubi nagle i przypadkowo zmieniać kierunki, a zdarza się, że zastyga na krótki czas w miejscu. Poniżej omawiane zdjęcie.

Obrazek
tomasz.linek.1992@gmail.com
SONY DSC-H400 + 16 GB + statyw
https://get.google.com/albumarchive/100 ... 6586001303
http://www.youtube.com/user/tomasek141414

Sezon 2016 do 23 paź.
35 dni burzowych, 62 burze
57 słabych
4 średnie
1 silna

-BEST-

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: -BEST-
  • Numer GG: 1296671

Postczwartek, 17 lip 2008, 21:48

Tak to bardzo ciekawy temat "rzeka". Można by w nieskończoność o nim pisać, czytałem że ponoć w Polsce odnotowuje się bardzo często że ktoś widział piorun kulisty. Najczęściej spotykany jest na terenach górzystych.
-BEST-

Łukasz_Wojtyła

Zbanowany

Zbanowany

• Numer GG: 0

Postwtorek, 19 sie 2008, 16:28

Naukowcy do tej pory się głowią nad fenomenem jaki jest piorun kulisty. Naukowcy z Instytutu Maxa Plancka i Uniwersytetu Humboldta w Berlinie wytworzyli coś w rodzaju pioruna kulistego przepuszczając prąd o napięciu 5000 Voltów przez szklankę wody. Twierdzą, że są bliscy odkrycia, jak dokładnie takie zjawiska powstają w przyrodzie.

Artykuł o tym wydarzeniu:
http://www.newscientist.com/article.ns?id=dn9293&feedId=online-news_rss20

Filmik slow-motion z tego zjawiska:
http://www.newscientist.com/data/images/ns/av/dn9293.avi

Podejrzewa się, że piorun kulisty powstaje, gdy błyskawica zamienia jakąś substancję na Ziemi (wodę, piasek, mokry piasek, opiłki — nie wiadomo) w chmurę plazmy.

Ale jak już się zachować gdy takowego zobaczymy ? a nie daj boże pojawi się w naszym domu? Dokładnie, są odnotowane przypadki że piorun kulisty spokojnie przelatuje przez szybę niczym duch, są też przypadki że wylatują z gniazda elektrycznego a wewnątrz domu odbiją się od ścian, czasem ma się wrażenie że zachowuje się inteligentnie.
Co Wtedy ?
Zachowuj spokój, strach w niczym na pewno nam nie pomoże, najlepiej wyjdź z tego pomieszczenia jeśli to możliwe. Jeśli nie a widzisz że piorun wędruje w twoim kierunku zejdź mu z drogi, ale nie rób żadnych gwałtownych ruchów które mogą spowodować wir powietrza, pamiętajmy że piorun kieruje się z wiatrem. Jeśli nie możesz zejść mu z drogi staraj się go czymś zablokować, jakimś izolatorem elektrycznym np. gazetą jak się od niej odbije to dobrze, jeśli przylgnie do niej połoz delikatnie gazetę na ziemi i odsuń się. Pamiętaj by nie uderzać w niego niczym np. kijem czy też bron boże ręką lub nogą, grozi to wybuchem, a tym samym nawet twoją śmiercią.

Pozdrawiam.

Paweł_Cholewa

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Pseudonim: Pablo
  • Numer GG: 8739674

Pioruny kuliste

Postczwartek, 29 sty 2009, 03:35

Ostatnio, kolega Dariusz Wierzbicki znalazł ciekawy film na internecie. Został on nagrany w dniu 15 sierpnia tamtego roku, kiedy to nad Polską przemieszczały się gwałtowne burze.
Tutaj link do filmu: http://pl.youtube.com/watch?v=WmakekQqiDU
Zwróćcie uwagę na 42 sekundę, kiedy to w zaznaczonej na filmie ramce, po uderzającym piorunie, widać przemieszczającą się pod kątem w dół pewną kule, która później znika za drzewem. To według mnie może, lub nawet na pewno jest piorun kulisty. W dalszych sekundach jest przedstawione wszystko w spowolnionym tempie i widać jak za tą kulą energii, pozostaje lekka poświata. A co wy o tym sądzicie :?:
Obrazek
Pozdrawiam - StormHunter®
Obrazek
E-mail: pawciokrk89@gmail.com Mój kanał na YouTubePawcioKrk

Dariusz_Wierzbicki

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Meteo

Pioruny kuliste

Postczwartek, 29 sty 2009, 04:09

Filmik jak dla mnie obrazuje pojawienie się pioruna kulistego – dowodziło by to jednej tezy którą chce przytoczyć. Mianowicie chodzi o to że iskrą do zaczątku pioruna kulistego jest zwykły piorun - żeby bardziej doprecyzować , powietrze nagrzewa się wtedy do niesamowitej temperatury i w tym momencie cała plazma zostaje w jakiś sposób zassana do wnętrza czegoś w rodzaju bańki .Jak się tam utrzymuje tego nie wiem . - Teza jest moja autorska i może być mylna , nie należy jej także interpretować jako oficjalnego stanowiska stowarzyszenia . Pozdrawiam

Bartosz_S

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 8606897

Pioruny kuliste

Postczwartek, 29 sty 2009, 10:31

Bodajże 2 lata temu widziałem coś takiego nad moim miastem, pojawiło się na dość dłuższy czas niż to na filmiku, ale to jest to samo, napewno jest to piorun kulisty ;)
Obrazek

-BEST-

Sympatyk

Sympatyk

Pioruny kuliste

Postczwartek, 29 sty 2009, 13:30

Czy na pewno to piorun kulisty ?????? Fajnie by było. Ale to jest tak mało zbadane zjawisko że w wielu przypadkach nawet uznanym naukowcom jest to ciężko stwierdzić to w 100%. Podstawowy problem jest taki że te pioruny zachowują się bardzo różnie w różnych warunkach. Raz dosłownie wędrują po linii energetycznej, innym razem unoszą się (lewitują) na pewnej wysokości, jeszcze innym razem przemieszczają się pod wiatr. Albo takie ciekawe właściwości z relacji świadków, ten sam piorun przenikną przez grubą ceglaną ścianę, a następnie odbił się od papierowej kartki.
I jak tu można być pewnym ????
-BEST-

Paweł_Cholewa

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

Pioruny kuliste

Postczwartek, 29 sty 2009, 14:45

-BEST- napisał(a):Czy na pewno to piorun kulisty ?????? Fajnie by było. Ale to jest tak mało zbadane zjawisko że w wielu przypadkach nawet uznanym naukowcom jest to ciężko stwierdzić to w 100%. Podstawowy problem jest taki że te pioruny zachowują się bardzo różnie w różnych warunkach. Raz dosłownie wędrują po linii energetycznej, innym razem unoszą się (lewitują) na pewnej wysokości, jeszcze innym razem przemieszczają się pod wiatr. Albo takie ciekawe właściwości z relacji świadków, ten sam piorun przenikną przez grubą ceglaną ścianę, a następnie odbił się od papierowej kartki.
I jak tu można być pewnym ????

Tak, masz rację i się z tym się zgadzam. Ale zauważ, iż na tym filmie jest pokazana przemieszczająca się kula, szkoda że tak krótko ją widać. Według mnie jest to piorun kulisty, bo jakie by było tego inne wytłumaczenie :?: Przeróbka filmu, to to raczej nie jest, na pewno nie samolot, UFO raczej też nie. Więc ta sytuacja - szczególnie, że zaistniało to w czasie bardzo gwałtownych burz przechodzących nad Polską - może na pewno przedstawiać przemieszczający się piorun kulisty. Poza tym, nie każda taka "kulka energii" musi się dziwnie zachowywać, mogą po prostu normalnie przelecieć przez niebo i zaniknąć. Takie jest moje zdanie ;)
Obrazek

-BEST-

Sympatyk

Sympatyk

Pioruny kuliste

Postczwartek, 29 sty 2009, 17:03

Paweł jasne że nie zaprzeczę że to mógł być piorun kulisty - jak pisałeś warunki były sprzyjające dla tego zjawiska.
Ale wiesz... :roll: Zastanawiam się czy piorunów kulistych przypadkiem nie ma wiele rodzajów a przynajmniej kilka. Może byśmy spróbowali podzielić je na rodzaje według np. zachowania. Wiem też że niektóre "wybuchają" z dużym hałasem, a inne jakby się zapadały w sobie, czyli tak jak by wygasały. I to też jest już jakiś podział. :idea:
-BEST-

Łukasz1992

• Numer GG: 11760992

Pioruny kuliste

Postczwartek, 26 lut 2009, 16:20

Witam !
Ja jestem autorem tego filmiku z piorunem kulistym. To było bardzo dziwne, bo na filmiku może tego nie widać ale w połowie drogi z ziemią ta kula tak dziwnie zabłysła jak by to był jakiś meteor. A nie wiem czy to przypadek ale zaraz po tym jak kula przeleciała po niebie, zaczął padać grad wielkości od 2-3cm (wielkości winogrona i większe). A po tym piorunie po uderzeniu którego przeleciała ta świetlna kula nie było fali uderzeniowej nie mam pojęcie czemu. Ta burza w ogóle była jakaś dziwna, kiedy ją usłyszałem z daleka szybko zabrałem ze sobą kamerę i wskoczyłem do auta (bo miałem rozbity namiot na polu namiotowym i dookoła było dużo wysokich drzew i pierwszy raz w życiu się bałem burzy!), dosłownie po 2 sekundach od wejścia do auta uderzył piorun ok. 30-50m ode mnie i równo z uderzeniem pioruna zrobiła się potworna ulewa. Później błyskało się często ale bez grzmotów. Zaraz po tej burzy nadeszła kolejna o wiele gwałtowniejsza bo pioruny uderzały co 2 sekundy i był przez godzinę nieustanny huk. Już za bardzo się bałem żeby z namiotu wyjść i nie nagrywałem tego (nagrałem tylko początek burzy na końcu filmiku). Niedaleko było takie kąpielisko, i po przejściu burz woda podniosła się o dobre 50-100cm. Ja mieszkam w Raciborzu na Śląsku i dowiedziałem się że w tym mieście 15 sierpnia 2008r. przeszły 4 burze które narobiły sporo szkód. Od lat jeździłem na wakacje w sierpniu ale teraz będę jeździł w Lipcu bo zauważyłem że i w woj. Śląskim i Opolskim najgwałtowniejsze i najdłuższe (no i najniebezpieczniejsze) burze zawsze są w sierpniu. W 2007r. 20 sierpnia w Raciborzu była niesamowicie gwałtowna burza jeśli chodzi o pioruny bo błyskało się co 1 sekundę.

Pozdrawiam
Ostatnio edytowano wtorek, 3 mar 2009, 13:53 przez Anonymous, łącznie edytowano 2 razy
Powód: Informacje o kontakcie zawarte są w profilu i nie ma potrzeby podawania ich ponownie w treści postu
Łowca
Gwałtownych
Zjawisk
Pogodowych

Dariusz_Wierzbicki

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Meteo

Pioruny kuliste

Postczwartek, 26 lut 2009, 19:12

Zobaczcie ten filmik - http://blog.wired.com/defense/2009/02/g ... ls-of.html Nic dodać nic ująć

Adam DEC

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Decyk
  • Numer GG: 7449279

Pioruny kuliste

Postniedziela, 28 cze 2009, 19:38

No tak nic ująć :)

U mnie w miejscowości krąży legenda po jakiś burzach, że kiedyś duży piorun kulisty wleciał do kogoś domu nie wiadomo kogo i wszystko pozapalał i się w jednej chwili jak się pojawił tak szybko zniknął?
Mozę być to prawda, żę wleciał do domu? :)
Pozdrawiam Adam Dec
gg: 7449279
tel. 662 977 150
dolnośląskie < Nowa Ruda < Jugów

karol śliwa

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 8692746

Pioruny kuliste

Postwtorek, 30 cze 2009, 11:57

Adam DEC napisał(a):U mnie w miejscowości krąży legenda po jakiś burzach, że kiedyś duży piorun kulisty wleciał do kogoś domu nie wiadomo kogo i wszystko pozapalał i się w jednej chwili jak się pojawił tak szybko zniknął?
Mozę być to prawda, żę wleciał do domu? :)

Oczywiście że to jest prawda że wleciał do domu.Czytałem o takich przypadkach,gdy piorun kulisty wlatywał do domów i powybijał szyby którymi wleciał i pozapalał wiele żeczy po czym szybko się wyczerpał i zgasł.Ja nigdy nie widziałem pioruna kulistego ale mój wujek tak podobno piękne zjawisko,ale jak zwykle niebezpieczne.
Gadu-Gadu:8692746
Pozdrawiam Karol
Obrazek

Mariusz Świąder

Sympatyk

Sympatyk

Pioruny kuliste

Postwtorek, 30 cze 2009, 17:35

Z Szymonem widzieliśmy piorun kulisty z daleka i poza tym że to kulka, która lekko unosi się ku górze i gaśnie po 15 sekundach, to nic więcej nie widzieliśmy.
Kulka utworzyła się w miejscu zgięcia piorunu, od tamtego czasu mam taką swoją małą, własną teorię, że piorun w tym miejscu się zapętlił i w efekcie w tym punkcie nagromadziła się energia, po czym zaczyna zanikać oddając światło i ciepło.
Mimo że mieliśmy i aparat i kamerę, nie udało się tego nagrać, bo było za ciemno i za daleko.

No i to tyle... ale jak by co, niech nikt nie próbuje tego dotknąć.
·····●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●·····

Karol Szyszko

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: SzychaK
  • Numer GG: 18761774

Pioruny kuliste

Postpiątek, 3 lip 2009, 19:17

Słyszałem że pioruny kuliste nie uderzają w ludzi ale mogą przelecieć kilka mm od człowieka i go poparzyć na 2 stopień. :roll:
Trofea
Burze- 30
Funnel Cloud- 1
Shelf Cloud- 4
Wall Cloud- 2
Dust Devil- 1

-
E-mail:
karolf1fan@gmail.com
-
Powodzenia w sezonie!

CutFormat

• Pseudonim: desfil
  • Numer GG: 4302030

Pioruny kuliste

Postsobota, 4 lip 2009, 10:33

Mariusz Świąder napisał(a):Z Szymonem widzieliśmy piorun kulisty z daleka i poza tym że to kulka, która lekko unosi się ku górze i gaśnie po 15 sekundach, to nic więcej nie widzieliśmy.
Kulka utworzyła się w miejscu zgięcia piorunu, od tamtego czasu mam taką swoją małą, własną teorię, że piorun w tym miejscu się zapętlił i w efekcie w tym punkcie nagromadziła się energia, po czym zaczyna zanikać oddając światło i ciepło...

Widziałem dokładnie takie samo zjawisko z tym ze moja kulka unosiła sie w góre nie dłużej niż 4 sekundy zanim sie rozpłynęła i była bardzo wyraźnie widoczna. wykonywałem wtedy jakieś fotografie ale niestety kulki nie ma. za to na przykładzie jednego z piorunów z tamtego wieczora postaram sie opisać co widziałem i co na ten temat myślę:

załóżmy ze to ten którego widziałem
Obrazek

na zbliżeniu widać miejsce w którym załamuje się piorun:
Obrazek

Oczywiście mogę się mylić ale widziałem to tak jak przedstawię na kolejnych przerobionych przez siebie fotach:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ja tak to widziałem albo taka teorie postawił mój ograniczony prawami fizyki umysł. Piorun za bardzo sie wybrzuszył i luk przeskoczył w miejsce gdzie było mu krócej do ziemi zanim wybrzuszony fragment zdołał się rozładować. Na niebie pozostał naładowany energią fragment w postaci kulki... wiem ze to brzmi jak scince-fiction ale nic lepszego nie przyszło mi wtedy do głowy. Poza tym tak jak mowie, widziałem wybrzuszenie, które pod koniec zjawiska było bardziej łukowate.
pozdrawiam
Ostatnio edytowano sobota, 4 lip 2009, 12:34 przez CutFormat, łącznie edytowano 1 raz

CutFormat

• Pseudonim: desfil
  • Numer GG: 4302030

Pioruny kuliste

Postsobota, 4 lip 2009, 12:29

Wiem ze to trochę głupie co tu wystawiłem bo na takiej samej zasadzie można by wystawiać sobie np rysunki trąb powietrznych i pisać ze się właśnie takie widziało... po prostu nie wpadłem na lepszy pomysł zobrazowania tego co wtedy widziałem. Oczywiście to też nie jest zbyt precyzyjne bo kulka była widoczna w momencie gdy nie było już piorunu. Ale, że powstała z wybrzuszenia które wypiętrzyło się podczas drugiego silniejszego wyładowania taką właśnie wysunąłem teorie. Chętnie poddam to pod dyskusje. Proszę o kontynuacje tego wątku.

PROSZĘ ZACZYNAĆ ZDANIA Z WIELKICH LITER.

Moderacja.

Jottos

• Pseudonim: Jottos
  • Numer GG: 4883587

Pioruny kuliste

Postsobota, 4 lip 2009, 20:19

Ja ostatnio tj. 28.06.2009 wracając ze spaceru zobaczyłem też podobne zjawisko. Widziałem je z odległości ok. 500 metrów, jednak było dobrze widoczne - kula była jasna i dosyć duża (może wielkości piłki, może mniejsza), tak to przynajmniej wyglądało. Leciała nad mostem na wysokości około 8 metrów ze stałą prędkością po linii prostej (równolegle do mostu). Wyłoniła się zza budynku i zniknęła za drzewami. Wyglądało to jak lewitujący mocny reflektor.
W tym dniu przez okolicę nie przeszła burza, jednak widziałem CB całkiem niedaleko.
Akurat miałem przy sobie aparat. Nie zdążyłem nakręcić filmiku, ale za to zrobiłem zdjęcie.
Piorun kulisty
CB w okolicy (piorun pojawił się nad innym mostem)
Było już późno i robiłem na dużym zoomie, a że nie miałem statywu to wyszło poruszone. Ale myślę że na tym zdjęciu widać jasność obiektu...
Na początku pomyślałem że to samolot w oddali - nie, bo świecił za jasno i inaczej niż samoloty.
Helikopter? Niczego takiego nie widziałem, sama kula światła.
To może chodząca latarnia? o.O
Czytając ten temat doszedłem do wniosku że to mógł być piorun kulisty.

Co o tym sądzicie?

PS: Znalazłem filmik o piorunach kulistych z National Geographic: [ur]http://www.youtube.com/watch?v=1sOBeV2G5Xw[/url]
Na razie się przyglądam i uczę - może kiedyś zostanę prawdziwym łowcą ;)

Sprzęt: Sony DSC-H9 + statyw
Pojazd: rower xD

Obrazek

blazej

Pioruny kuliste

Postczwartek, 16 lip 2009, 23:21

Drabek

• Numer GG: 2043801

Pioruny kuliste

Postpiątek, 17 lip 2009, 00:02

Że to ładny, wiklinowy albo rattanowy żyrandol :-D

blazej

Pioruny kuliste

Postpiątek, 17 lip 2009, 08:40

No niby wiekszosc ludzi tak pisze, ale nie wyglda mi to na robienie zdjecia przez okno. Bynajmniej nikt tego jeszcze nie wyjasnil.

Patrzac na chmury, widac, ze w jej fragmencie dzieje sie cos ognistego.

Karol Szyszko

Sympatyk

Sympatyk

Pioruny kuliste

Postpiątek, 17 lip 2009, 18:26

Ech ja takiego żyrandola w domu nie chciał był mieć :? . Czyżby w tej miejscowości takie nudy były że wymyślili coś takiego? :o
Trofea
Burze- 30
Funnel Cloud- 1
Shelf Cloud- 4
Wall Cloud- 2
Dust Devil- 1

-
E-mail:
karolf1fan@gmail.com
-
Powodzenia w sezonie!

blazej

Pioruny kuliste

Postsobota, 18 lip 2009, 13:25

Tutaj link do zdjęcia powiększonego, bo chyba nie wszyscy go zauważyli poniżej artykułu. Nie wygląda mi to na żyrandol odbity w oknie. Da sie zauważyc, ze jest to wyróżniający się fragment chmury, w której dodatkowo wewnątrz widać płomienie.

http://www.nto.pl/apps/pbcsi.dll/bilde? ... =0&title=1

Paweł_Cholewa

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

Pioruny kuliste

Postniedziela, 19 lip 2009, 14:52

Hmm powiem tak, wygląda mi to dość podejrzanie, mogło to być odbicie w oknie, spowodowane podczas robienia zdjęcia i nie koniecznie musiał być to żyrandol, jakieś światło, lampka, może coś z aparatu. Dziwnie w ogóle to wygląda na chmurze, jeszcze jedna sprawa nałożenie tego niby ognia na chmurę, jest takie, jakie można zrobić dobrym programem do obróbki zdjęć, fotomontaż itd. Podsumowując, coś mi tu się nie podoba.
Obrazek

Karol Szyszko

Sympatyk

Sympatyk

Pioruny kuliste

Postniedziela, 19 lip 2009, 21:23

No dobra... Niech to będzie coś innego niż żyrandol. Ale to mistyfikacja! :) A na dodatek słabo wykonana bo gdy tylko zobaczyłem tą fotkę to wiedziałem że to pic na wodę. A jeśli ja to zobaczyłem to innym poszło by to jeszcze łatwiej.
Trofea
Burze- 30
Funnel Cloud- 1
Shelf Cloud- 4
Wall Cloud- 2
Dust Devil- 1

-
E-mail:
karolf1fan@gmail.com
-
Powodzenia w sezonie!

sea

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Sea

Pioruny kuliste

Postponiedziałek, 3 sie 2009, 04:40

Tej nocy zaobserwowałem ciekawe zjawisko. Odchodziła ode mnie burza, wyładowania były widoczne już tylko jako rozbłyski chmur. W pewnym momencie zauważyłem, jak na kilkadziesiąt milisekund pojawił się idealnie gładki, niewielki łuk, jasny, jednak wyraźnie odległy od chmur - nie dawał żadnych odblasków. Mało tego, widziałem gołym okiem, jak się "tworzy". Wyglądało to jakby iskra z ogniska nagle stworzyła się i przeleciała w powietrzu w taki sposób, że stworzyła "ślad" będący tym łukiem. Według mnie mógł być to piorun kulisty. A co Wy o tym sądzicie?
Obrazek

karol śliwa

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 8692746

Pioruny kuliste

Postpiątek, 30 paź 2009, 07:10

Znalazłem filmik na youtube z piorunem kulistym???, pewnie niektórzy go już widzieli ---> http://www.youtube.com/watch?v=P9hTyuzvn4A&feature=rec-HM-fresh+div
Ostatnio edytowano niedziela, 1 lis 2009, 08:10 przez karol śliwa, łącznie edytowano 1 raz
Gadu-Gadu:8692746
Pozdrawiam Karol
Obrazek

Paweł_Cholewa

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

Pioruny kuliste

Postpiątek, 30 paź 2009, 14:54

Haha, według mnie to na bank nie był piorun kulisty. To był jedynie wybuch transformatora, pewnie piorun strzelił w linie energetyczne, a bardzo mocne przepięcie spowodowało, iż transformator nie wytrzymał. Jak już ktoś coś wymyśli... :roll:.
Obrazek

Janek_Jakóbczak

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Pseudonim: Jankes

Pioruny kuliste

Postpiątek, 30 paź 2009, 16:24

Dokładnie zgadzam się z Pawłem. To na pewno nie był piorun kulisty. Największy zauważony był wielkości 1.5 m, a ta kula na filmie była na pewno większa zważając na to, że filmik był kręcony z pewnej odległości.
Obrazek
Tel: 726-897-875
E-mail: janek_jakobczak@wp.pl
Mój kanał na YouTube: http://www.youtube.com/user/JanekBST

Rafał Dzik

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Pseudonim: rafal
  • Numer GG: 6458545

Pioruny kuliste

Postwtorek, 3 lis 2009, 18:48

Obejrzałem ten filmik z piorunem ze 3 razy i również jestem zdania, że to nie był piorun kulisty tylko zwykłe uderzenie pioruna zapewne w linie energetyczne, albo jak wyżej pisze Paweł Cholewa - w transformator. To drugie jest bardziej prawdopodobne, bo niedaleko mojego domu stoi transformator energetyczny i można zaobserwować, co się dzieje, jak walą w niego pioruny :)
Pozdrawiam!
Pozdrawiam, Rafał!
GG: 6458545
E-mail: dzikens@onet.eu

Arek_Waga

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Arlif

Pioruny kuliste

Postśroda, 4 lis 2009, 19:19

To na 100% nie jest piorun kulisty, kiedyś widziałem podobne, trochę bliższe wyładowanie w elektrownie. Efekt był taki sam jak na filmiku.

Pzdr

Michał_Rzeźnik

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: rzmisial;rzmisiali7
  • Numer GG: 6893313

Pioruny kuliste

Postśroda, 4 lis 2009, 19:47

S_Krośkiewicz napisał(a):Tej nocy zaobserwowałem ciekawe zjawisko. Odchodziła ode mnie burza, wyładowania były widoczne już tylko jako rozbłyski chmur. W pewnym momencie zauważyłem, jak na kilkadziesiąt milisekund pojawił się idealnie gładki, niewielki łuk, jasny, jednak wyraźnie odległy od chmur - nie dawał żadnych odblasków. Mało tego, widziałem gołym okiem, jak się "tworzy". Wyglądało to jakby iskra z ogniska nagle stworzyła się i przeleciała w powietrzu w taki sposób, że stworzyła "ślad" będący tym łukiem. Według mnie mógł być to piorun kulisty. A co Wy o tym sądzicie?

Powiem tak... To mógł być jakiś dziwny rodzaj pioruna, ale raczej nie był to kulisty. Z tego co mi wiadomo, kuliste przemieszczają się dość powoli i raczej nie gasną wcześniej niż po kilkunastu sekundach. Nie wykluczam też, że mógł pan mieć jakieś złudzenie. Sam często w nocy miewam różne przywidzenia. Na przykład bardzo często, gdy szybko ruszę głową, widzę dziwny rozbłysk, a gdy patrzę na jakieś słabe źródło światła, zakreśla ono nieregularny łuk. Tak więc w przypadku podanym przez Pana piorun kulisty jest raczej mało prawdopodobny.

Misiumac

Pioruny kuliste

Postniedziela, 22 lis 2009, 13:05

Nie mam pojęcia, czy ktoś mi w to uwierzy, ale byłem świadkiem (chyba) tego zjawiska. Niestety nie miałem w ręku czegoś, czym mógłbym zrobić zdjęcie, opisze zaś słownie, jak to wyglądało. Był to dzień 18.07.2009 którego pierwsza połowa była dosyć słoneczna i wietrzna, a druga bardziej burzowa i deszczowa. Pierwsza burza była dosyć słaba, inne przechodziły bokiem, ale ta która pojawiła się późnym popołudniem, była na prawdę potężna. Nawałnica z bardzo silnym wiatrem, nawalnym deszczem (podejrzewam że nawet ok 40-50l/m2 :!:), oraz bardzo częstymi piorunami chmurowymi i doziemnymi. Podczas gdy deszcz przestał padać wyszedłem na dwór z grupką znajomych, (dookoła wciąż się błyskało) no i wtedy :o. Czerwono-niebieska kula zleciała niczym meteoryt nad powierzchnię ziemi i wznosiła się ok. 7-10 sekund, migając i przemieniając się wspomnianymi wcześniej kolorami, aż w końcu zniknęła! (obserwowałem to z pewnej odległości) Burza przerwami trwała całe popołudnie i sporą część nocy, wyrządzając sporo szkód. Dodam że zaobserwowałem to u Babci w Parszewie (wioska znajdująca się ok. 8 km od mojego miejsca zamieszkania, Nowego Stawu). Mam nadzieję że to był właśnie piorun kulisty ;).

Karol Szyszko

Sympatyk

Sympatyk

Pioruny kuliste

Postniedziela, 22 lis 2009, 22:18

Misiumac napisał(a): Czerwono-niebieska kula zleciała niczym meteoryt nad powierznię ziemi i wznosiła się ok. 7-10 sekund, migając i przemieniając się wspomnianymi wcześniej kolorami aż w końcu zniknęła! (obserwowałem to z pewnej odległości) Burza przerwami trwała całe popołudnie i sporą część nocy, wyrządzając sporo szkód. Dodam że zaobserwowałem to u Babci w Parszewie (wioska znajdująca się ok. 8 km od mojego miejsca zamieszkania, Nowego Stawu). Mam nadzieję że to był właśnie piorun kulisty. ;)

Bardzo możliwe że był to piorun kulisty. Jest tu mowa o wznoszeniu się, a często tak się zachowują. Po za tym burza była silna. Mam do Ciebie pytanie o następującej treści:
Czy ta kula odłączyła się od wyładowania czy po prostu ją zobaczyłeś?
Trofea
Burze- 30
Funnel Cloud- 1
Shelf Cloud- 4
Wall Cloud- 2
Dust Devil- 1

-
E-mail:
karolf1fan@gmail.com
-
Powodzenia w sezonie!

Misiumac

Pioruny kuliste

Postponiedziałek, 23 lis 2009, 19:19

Trudno mi to określić, ponieważ błyskało się co parę sekund, wyładowania były bardzo silne, było sporo doziemnych. Tę kulę zobaczyłem w pewnym momencie unoszącą się nad powierzchnią Ziemi dosyć nisko, mieniła się czerwonymi i niebieskimi barwami (wspomnianymi we wcześniejszym poście) ale bezpośredniego źródła jej powstania, niestety nie widziałem. Zlatywała jak meteoryt, małym łukiem, zatrzymując się kilkanaście metrów nad Ziemią i unosząc się ok. 7-10 sekund. Ale naprawde, często i silnie uderzały pioruny, więc bardzo możliwe, że był to właśnie ten typ pioruna :) .

Paweł_Cholewa

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

Pioruny kuliste

Postponiedziałek, 23 lis 2009, 20:09

Jeśli faktycznie tak było, no to moim zdaniem miałeś do czynienia z piorunem kulistym :). Na prawdę, jest się czym zachwycać, bo takie zjawisko jest bardzo rzadkie, szkoda jednak, że człowiek zauważając takie coś, albo nie ma przy sobie sprzętu do uwiecznienia zjawiska, albo jest tak zafascynowany tym, że nie zdąży cyknąć fotki :P. Jeśli była to bardzo aktywna, silna elektrycznie burza, jak najbardziej mógł pojawić się wtedy piorun kulisty. A twój opis przebiegu tego wydarzenia, mówi o tym, że to raczej na pewno był piorun kulisty ;).
Obrazek

Mariusz Świąder

Sympatyk

Sympatyk

Pioruny kuliste

Postwtorek, 24 lis 2009, 12:39

I niech ktoś śmie twierdzić ze ganiając burze człowiek nie może nic odkryć.
Jak widać, nasze obserwacje pozwalają nam określić nie tylko czy pioruny kuliste istnieją, ale i jak powstają i co się z nimi dzieje.
Ci co widzieli je na własne oczy na pewno by ich nie zauważyli, gdyby nie interesowali się zjawiskami atmosferycznymi.

Podsumowanie nasuwa się jedno:
Łowcy Burz, na skutek swoich własnych obserwacji potwierdzają istnienie piorunów kulistych, zaobserwowali moment ich powstania, są w stanie opisać moment powstania (okoliczności) i ich zachowanie, oraz czas po którym piorun traci energię i znika.

8-) Czas na kolejne odkrycia.
·····●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●·····

sebak1313

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Pre_dator
  • Numer GG: 8649911

Pioruny kuliste

Postśroda, 25 lis 2009, 16:41

Dobra ja też coś opowiem. Również i ja miałem do czynienia z piorunem kulistym, w tym roku to było 29 czerwca w godzinach późno popołudniowych - wieczornych, drugi raz taki fenomen wystąpił na początku Lipca, możliwe, że czwartego, ale nie jestem pewien.

Za pierwszym razem gdy to zobaczyłem, to kompletnie nie wiedziałem co to jest, pobiegłem do domu po lornetkę (miałem jeszcze do wyboru aparat), tak po drodze pomyślałem se, że to ten słynny piorun kulisty, ponieważ leciał tuż obok chmury cumulonimbus. Przez lornetkę to wyglądało lepiej na oko można stwierdzić, że to kulka taka b. jasno świecąca poruszająca się po jednej linii, ani trochę nie skręcała, leciała możliwe, że tak szybko jak przelatujący ptak. Całe zjawisko trwało ok. 20 s., kulka po prostu zniknęła, szkoda ze tego momentu nie widziałem przez lornetkę :(. Dałem koledze, który był ze mną, bo też chciał oglądać (wiecie... jego lornetka).

Drugi przypadek był w środku dnia, na zachód od mojej wsi przechodziła słaba burza, po jednym wyładowaniu pojawiła się również kulka, która leciała jakieś 15 sekund również jednym stałym torem i znikła. Zniknięcie jej wyglądało podobnie do iskry. Niestety byłem bez sprzętu i bez dostępu do niego, byłem w polu. Oba przypadki zdarzyły się nad wsią, do której co rok przyjeżdżam :) :D.

Trzeci przypadek, nie mogę go potwierdzić. Kolega opowiadał mi właśnie z tej wsi, że jak miał ok. 6 lat, to przechodziła silna burza i jeden piorun walnął w jego komin, wielki huk, iskry się sypnęły tuż po wyładowaniu, oraz taka jasna kulka wielkości jabłka przeleciała przez jego podwórko i poleciała dalej na pole :?. Nie wiem, możliwy jest 3 przypadek?
Wiśniewski Michał - W naszym mieście Łodzi - http://www.youtube.com/watch?v=c1uLKuX5DOU&feature=rec-HM-fresh+div
Obrazek

Misiumac

Pioruny kuliste

Postśroda, 25 lis 2009, 17:01

Wydaje mi się, że możliwe jest dużo takich przypadków, tylko trzeba "potwierdzić' że to na pewno był piorun kulisty. Jeżeli burze te były dosyć aktywne elektrycznie, jak najbardziej mógł to być ten typ pioruna (o czym wspomniał Pan Paweł) :). Myślę, iż poprzez tyle zdarzeń, które ludzie widzieli, musi być w tym chociaż 90% prawdy, bo chyba wszystkim się to nie wydawało :?: :!:. Mam nadzieje, że i naukowcy odkryją całą tajemnicę piorunów kulistych :).
Następna strona

Powrót do Ciekawe zjawiska pogodowe i zmiany klimatu