Teraz jest wtorek, 12 gru 2017, 23:33

Wiry pyłowe i piaskowe

Dział przeznaczony na dyskusje dotyczące ciekawych zjawisk meteorologicznych oraz zmian klimatycznych.
  • Autor
  • Wiadomość

Daniel_Skoczylas

Wiry pyłowe i piaskowe

Postsobota, 2 sie 2008, 11:11

Witam Wszystkich

Istnieje cała rodzina spokrewnionych ze sobą wirujących kolumn powietrza, zwanych ogólnie wirami. Najlepiej znany wir pyłowy, ale są też wiry wodne i śnieżne. Najczęściej spotykane wiry powstają wtedy, gdy obiekty stojące na drodze wiatru sprawiają, że kolumna powietrza zaczyna wirować. To samo zjawisko obserwujemy w miastach, gdzie wiatr wiejący między wysokimi budynkami dmie, podrywając wysoko liście i śmieci. Na terenach niezabudowanych wiatr wiejący w obniżeniu między wzniesieniami może spowodować powstawanie podobnej kolumny śniegu, pyłu lub (jeśli przechodzi nad jeziorami) wody. Wiry te często pozostają mniej lub bardziej stacjonarne, lecz czasem przesuwają się na niewielką odległość. Słabną, a potem tworzą się ponownie w tym samym miejscu, jeśli wiatr wieje w tym samym kierunku i z jednakową siłą.
Prawdziwe wiry pyłowe powstają w gorącym powietrzu i rozwijają się tam, gdzie podłoże jest mocno nagrzane. Tworzą wznoszący się słup powietrza, którego wirowanie jest wywołane przez nierówności powierzchni. W przeciwieństwie do trąb wodnych, powietrznych i tornad wznoszą się pionowo znad gruntu, a nie schodzą z chmur. Wiry piaskowe zwykle podążają przy powierzchni ziemi i niejednokrotnie pojawiają się po kilka naraz. Poza pyłem podnoszą z ziemi inny luźny materiał, taki jak na przykład siano. Niekiedy na szczycie wznoszącej się kolumny ciepłego powietrza można zobaczyć mały cumulus. Bardzo rzadko są wystarczająco silne, by spowodować poważne szkody.

Tak więc to tyle na ten temat.

Pozdrawiam
lightning_bolt

Michał_Lisiak

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Mikelis
  • Numer GG: 0

Re: Wiry pyłowe i piaskowwe

Postniedziela, 3 sie 2008, 13:32

Bodajże w czerwcu widziałem w jednej podinowrocławskiej wsi dwa wiry pyłowe. Jeden był po lewej stronie drogi, drugi po prawej. Wystapiły niemal jednocześnie. Były one dosyc długożyjące i wysokie - słowem zjawisko iście nietuzinkowe. Pamiętam, że tamtego dnia świeciło Słońce i panowala gorąca masa powietrzna, na niebie błyszczały małe i średnie cumulusy. :)
Pozdrawiam, Michał.
Adres email: mikelis5@wp.pl; michal.lisiak@op.pl

pieknykwiatlotosu

Wiry pyłowe i piaskowwe

Postśroda, 4 lut 2009, 01:00

Ja też je widziałam i to nie raz, najczęściej w upalne dni. Byłam wtedy na dużych, płaskich przestrzeniach (z tego co pamiętam). Jak są za blisko, to skubane sypią piaskiem po oczach :D Więc lepiej się je ogląda w okularach :geek: :mrgreen: szkoda, że rozpływają się w powietrzu kilka sekund po utworzeniu :( a przynajmniej zjawiska, które ja miałam okazję zobaczyć zanikały niestety po kilku sekundach :(
Gosia Gradzińska
nr tel: 601 904 131
e mail: pieknykwiatlotosu@wp.pl

GG- 10396940

Revan144

Wiry pyłowe i piaskowwe

Postśroda, 4 lut 2009, 16:13

Ja raz miałem taką sytuację, gdzieś tak w maju: stoję, nawijam z kumplem na parkingu i parę sekund później zerwał się silniejszy wiatr. Chwilę potem widzieliśmy, że tak jakoś zaczyna się kręcić/wirować kurz i piasek na asfalcie... Kumpel już wpadł w panikę, ja "przyczajony" gapię się na Dust Devila (miał ze 3 metry wysokości i gdzieś tak 50 cm szerokości) i tuż przed nami zniknął. Trwało może to wszystko jakieś 4-5 sekund.

pieknykwiatlotosu

Wiry pyłowe i piaskowwe

Postwtorek, 1 wrz 2009, 21:11

Dziś znów go widziałam:( Był okropny, ale w sumie to nie był ani pyłowy, ani piaskowy tylko powiedziałabym, że liściasty, bo gdyby nie wirujące liście, to nawet bym go nie zauważyła :lol:
Gosia Gradzińska
nr tel: 601 904 131
e mail: pieknykwiatlotosu@wp.pl

GG- 10396940

luki99

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: stachu
  • Numer GG: 11776505

Wiry pyłowe i piaskowwe

Postwtorek, 1 wrz 2009, 21:48

Ja również owe wiry widywałem. Najczęściej w upalne bezchmurne dni. Jednak to zwykle były małe "popierdółki" tylko trochę wirujących liści i tyle.
Burze tym żyję
Obrazek
Tel. : 669398273
Email: luki9914@wp.pl
GG:11776505
Obrazek Piszę poprawnie po polsku
zapraszam na http://www.margonem.pl/?r=1390472

Michał_Rzeźnik

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: rzmisial;rzmisiali7
  • Numer GG: 6893313

Wiry pyłowe i piaskowwe

Postśroda, 2 wrz 2009, 18:15

Wirujące liście? Ja widuję raczej wirujący śnieg :lol: . Ja wiry widuję tylko zimą. Często w wietrzną pogodę szaleją na podwórku.

Cezar

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 3529676

Wiry pyłowe i piaskowwe

Postśroda, 2 wrz 2009, 19:11

Daniel_Skoczylas napisał(a):Tworzą wznoszący się słup powietrza, którego wirowanie jest wywołane przez nierówności powierzchni.
lightning_bolt

Nie zgodzę się z tym. Wszystkie dust devile które widziałem tworzyły się na płaskich powierzchniach i moim zdaniem były one wywołanie silną konwekcją.

Damian Zbieg

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: congestus
  • Numer GG: 8436566

Wiry pyłowe i piaskowwe

Postponiedziałek, 7 wrz 2009, 17:07

Też pamiętam 'liściastego' devila. Było to może w marcu 2004. Robiłem porządki w ogródku, przygotowujące ogród na
nowy sezon. Dzień był pogodny. Nagle od strony parku [wschód] wiatr zaczął porywać liście, które wirowały. ''Trąba''
gwałtownie przeszła przez mój ogród i podwórko. Fajne wrażenia :!: :!: :!: :lol: I rozbiła się po przeciwnej stronie o
sąsiedzkie bloki, rzucając nań liście. Była spora, może 5-7m wysokości i 2 m średnicy. Trwała może 10 sekund. Jeszcze jedna podobna przeszła jakoś w 96-7r, też jakaś wielkaśna, ale zatrzymała się w parku ;)

Karol Szyszko

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: SzychaK
  • Numer GG: 18761774

Wiry pyłowe i piaskowwe

Postponiedziałek, 7 wrz 2009, 19:20

Dzisiaj widziałem wielkiego Dust Devila :o . Był na wielkość pierwszego piętra. Tyle ze też był z liści. Jako że mieszkam przy lesie to widuje coś takiego prawie codziennie ale nie takie wielkie! Tyle że "rozgrzmocił" się o las :lol: . Miąłem farta że dziś wracałem wcześniej ze szkoły. Chyba w terenach zagrodzonych typu miasto i las Dust Devile częściej występują. :P
Trofea
Burze- 30
Funnel Cloud- 1
Shelf Cloud- 4
Wall Cloud- 2
Dust Devil- 1

-
E-mail:
karolf1fan@gmail.com
-
Powodzenia w sezonie!

Artur_Surowiecki

SkyPredict

SkyPredict

Re: Wiry pyłowe i piaskowe

Postśroda, 25 maja 2011, 01:48

Bardzo ciekawe zjawisko miało miejsce 23 maja br. na Islandii. Pojawił się wyjątkowo rzadki w tych rejonach świata dust devil, który zassał popiół wyrzucony z wulkanu Grimsvotn. O tym niecodziennym zdarzeniu można przeczytać wchodząc w link poniżej:

:arrow: http://www.informacje.is/index.php?opti ... 45&lang=pl
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur
e-mail: artur88.toxic(at)gmail.com
http://lowcyburz.pl/author/Artur_Surowiecki/

zaciekawiony

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Ostrzeżenia: 1
  • Pseudonim: zaciekawiony; Kuba Grom

Postniedziela, 5 cze 2011, 15:19

Na blogu Pietruszki znalazłem ciekawą relację dobrze wykształconego Snownado:

http://pietrunia.eu/2011/03/niespodziew ... w-nartach/

Do zdjęć załączony jest krótki film.

Martinez

Postczwartek, 3 maja 2012, 16:54

Mam takie pytanko dotyczące dust devil. Jestem można powiedzieć "fanem" tego zjawiska, znam parę miejsc w których wiem, że dust devil występuje a bardzo mi zależy by to zjawisko móc uchwycić w obiektyw. Chciał bym zapytać lepiej wiedzących, jakie sytuacje metrologiczne zwiększają szanse na wystąpienie tego zjawiska. Najbardziej podstawowy warunek już znam, czyli że im bardziej gorąca temperatura tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia, ale to trochę mało. Chodzi mi o to aby mieć jakieś punkty odniesienia odnoszące się do zależności między występowaniem (przynajmniej potencjalnym) dust devil-ów a łatwo dającymi się zdobyć informacjami na temat sprzyjających temu zjawisku warunków. Obojętnie czy to z bezpośredniej obserwacji (np zwiększonych wiatrów w poziomie, jasnym niebem), czy np z mapy synoptycznej (jak np zbliżający się front, niż, wyż itd), prosiłbym o tego typu właśnie wskazówki.

Jedno z tych miejsc o których wiem, że Dust Devil występuje, to pewien pokryty żwirem rozległy placyk targowy. Moja znajoma opowiadała mi, że któregoś dnia (o ile pamiętam, że upalnego) nadchodziła burza w kierunku tego placyku. Wtedy to pojawił tam się mocny okazik Dust Devil'a, nie o wzroście paru metrów, ponoć miał wysokość kilku pięter. Podobno, część ludzi zaczęło w panice czepiać się tamtejszych słupów ze strachu, że to 'tornado" ich porwie, ale skończyło się na tym, że kilka straganów zostało zdemolowanych :lol: - Nie wiem czy wyciągnąłem odpowiedni wniosek, ale wydaje mi się, że w upalny dzień przy nadchodzącej lub tworzącej się burzy (domyślam się, że chodziło burzę konwekcyjną, na temat frontowych nie mam zdania), istnieją zwiększone szanse na zobaczenie tego zjawiska. W końcu powietrze jest mocno nagrzane- czyli zachodzi konwekcja, a opadające ze strony chmury powietrze ma niższą temperaturę, więc potencjalnie tworzy się więcej zawirowań. Czy zgodzicie się z moim wnioskiem?
Ostatnio edytowano czwartek, 3 maja 2012, 17:55 przez Paweł_Cholewa, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Poprawa postu i drobnych błędów
Pozdrawiam i dzięki za odpowiedzi :)

Kamil Sekulski

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Enzo
  • Numer GG: 6173675

Postczwartek, 3 maja 2012, 19:17

Podstawowym warunkiem powstania Dust Devila jest duży pionowy gradient temperatury, który wynika z nagrzania się ziemi i unoszenia się ciepłego powietrza w górę poprzez strefę powietrza zimnego o niższym ciśnieniu.
Warto jednak zauważyć, że to o czym wspomniałeś o tym "gigantycznym dust-devilu" może być w rzeczywistości trąbą lądową (landspout). Jest to trąba powietrzna, która nie jest związana z mezocyklonem. Świadczy o tym fakt, że wspomniałeś, że sytuacja nie miała miejsca na czystym niebie, co można powiedzieć wyklucza dust devila zazwyczaj powstającego przy bezchmurnej pogodzie. Chociaż nie mówię, że nie było przypadków, gdy Dust Devil występował przy niebie zachmurzonym i osiągał nawet F0.
Pozdrawiam, Kamil Sekulski

Piotrek_Koziana

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Numer GG: 25761450

Postpiątek, 4 maja 2012, 16:01

Martinez napisał(a):Jedno z tych miejsc o których wiem, że Dust Devil występuje, to pewien pokryty żwirem rozległy placyk targowy. Moja znajoma opowiadała mi, że któregoś dnia (o ile pamiętam, że upalnego) nadchodziła burza w kierunku tego placyku. Wtedy to pojawił tam się mocny okazik Dust Devil'a, nie o wzroście paru metrów, ponoć miał wysokość kilku pięter. Podobno, część ludzi zaczęło w panice czepiać się tamtejszych słupów ze strachu, że to 'tornado" ich porwie, ale skończyło się na tym, że kilka straganów zostało zdemolowanych :lol: - Nie wiem czy wyciągnąłem odpowiedni wniosek, ale wydaje mi się, że w upalny dzień przy nadchodzącej lub tworzącej się burzy (domyślam się, że chodziło burzę konwekcyjną, na temat frontowych nie mam zdania), istnieją zwiększone szanse na zobaczenie tego zjawiska. W końcu powietrze jest mocno nagrzane- czyli zachodzi konwekcja, a opadające ze strony chmury powietrze ma niższą temperaturę, więc potencjalnie tworzy się więcej zawirowań. Czy zgodzicie się z moim wnioskiem?

Moim zadaniem opis tego zjawiska bardziej pasuje do formacji gustnado niż do dust devil. Odpowiadając na pytanie to owszem opadające powietrze z chmury burzowej może powodować zawirowania, ale właśnie w takich przypadkach mówimy o gustnado.

Martinez

Postpiątek, 4 maja 2012, 21:48

Odpowiadając na pytanie to owszem opadające powietrze z chmury burzowej może powodować zawirowania, ale właśnie w takich przypadkach mówimy o gustnado.

No to dzięki za pomoc w rozróżnieniu. Jeszcze muszę się podszkolić.

Podstawowym warunkiem powstania Dust Devila jest duży pionowy gradient temperatury, który wynika z nagrzania się ziemi i unoszenia się ciepłego powietrza w górę poprzez strefę powietrza zimnego o niższym ciśnieniu.

Tak, duży stopień nagrzania powierzchni to bez wątpienia pierwszy i najbardziej podstawowy punkt odniesienia, dla kogoś kto zabawia się w.... "łowcę dust devilów" :D. Jednak prosił bym o pomoc w znalezieniu jeszcze jakiś punktów odniesienia. Względnie bezchmurna pogoda przy której najczęściej pojawia się dust devil, kojarzy mi się z wyżem barycznym.... lub chłodnymi masami powietrza (czyli mniej lub więcej opadającymi). Czy zatem szanse na "złowienie" dust devila, są większe w wyżowej pogodzie niż w niżowej czy po prostu ciepłych masach powietrza? Czy jakiś wpływ na zwiększoną częstotliwość występowania tych zjawisk, może mieć nadciągający front, układ baryczny?

Chyba pierwszy raz taki wirek widziałem jakoś okresie szkoły podstawowej. Było to na asfaltowym boisku, w słoneczny dzień. Generalnie na asfaltowym boisku nikt, nie zauważy tego, ale ktoś rozsypał w pewnej części boiska jakiś piasek, no i mieliśmy okazje podziwiać elegancki wyraźny, góra 4 metrowy lej, przez jakieś 15 sekund. Wszyscy przerwali grę by popatrzeć na to "tornado", a kolega zdążył wbiec do środka wiru, zanim ten znikł.
Pozdrawiam i dzięki za odpowiedzi :)

zaciekawiony

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

Postponiedziałek, 2 lip 2012, 19:38

Znalazłem ładny film przedstawiający snownado, ale wywołane zawirowaniami halnego za grzbietem górskim:
http://www.youtube.com/watch?v=yJYo5T__Ies

Sebastian Kupczyk

Moderator

Moderator

• Pseudonim: StormChaser
  • Numer GG: 40983767

Postponiedziałek, 2 lip 2012, 21:35

Znam ten filmik - ciekawy przykład zawirowania. Pewnie wiatr w nim nie był aż taki mocny, jakby na to wskazywał krzyk w czasie filmu :-D Jestem pewny, że śnieg był zmrożony i sypki, dlatego mógł zostać z łatwością uniesiony przez powietrze i wprawiony w rotację. Ale wygląd samego zjawiska - bardzo ciekawy :-) A tak a propos wirów - w najbliższych dniach w dalszym ciągu w Polsce będziemy mieli do czynienia z pogodą, kształtowaną przez zwrotnikową masę powietrza, zatem myślę, że zjawiska typu dust devil będą się zdarzać, zwłaszcza na granicy dwóch mocno zróżnicowanych termicznie elementów krajobrazu. Ciekawi mnie to zjawisko i pewnie nie tylko mnie, dlatego też mile widziane będą zdjęcia bądź filmy na Naszym forum, przedstawiające ten wyczyn natury ;-)
Pozdrawiam, Sebastian Kupczyk

Tel. kom. 513335090
E-mail: sebastian.kupczyk@gmail.com
blog: http://meteopasja.blogspot.com/

elzet

Postpiątek, 27 lip 2012, 09:30

Witajcie. To mój pierwszy post na tym forum. Kilka lat temu w drodze ze Zwolenia do Janowca zobaczyłem na orance ognisko. Dym z niego unosił się na wysokość około 20 m i nie zorientowałbym się, że był to wielki dust devil gdyby nie to, że "ognisko" poruszało się. Wszystko trwało dość długo bo ponad minutę.

zaciekawiony

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

Postponiedziałek, 30 lip 2012, 17:12

W kwietniu tego roku w Czechach pojawił się dust devil na tyle silny, że uszkodził dachówki na dwóch domach:
http://www.tornada.cz/clanky/tornada-v- ... 24.4.2011/

Pawlo123

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Maniak XD
  • Numer GG: 44528484

Postśroda, 8 sie 2012, 01:55

I tego typu przypadki się zdarzają. Ja widziałem to zjawisko sporo razy, między innymi raz gdy byłem biegać na 60 m, bieżnia była wyschnięta, było gorąco, to był czerwiec bodajże. Powstawały one co chwila i nie były zbyt duże. Jednak najsilniejszego takiego widziałem gdy byłem mniejszy u babci. Pamiętam, że pozrzucał on jabłka i przewrócił namiot. Tutaj mamy przykłady takich dużych i dość silnych wirów : http://www.youtube.com/watch?v=FS4Pfpda ... re=related ten tutaj jest bardzo szeroki i efektowny :D , http://www.youtube.com/watch?v=EpYDzdI5 ... re=related ten tutaj natomiast również wygląda na dość silny wir, oczywiście jak na zjawisko dust devil. Tutaj jeszcze : http://www.youtube.com/watch?v=2MuLJDt5 ... re=related http://www.youtube.com/watch?v=oDUC5Z98 ... re=related Mogą być one również bardzo wysokie : http://www.youtube.com/watch?v=x8jtFCbi2YE :)

Jest jeszcze taki filmik: http://www.youtube.com/watch?v=k2f9HZm2 ... re=related to jest wir...sianowy xD ?
http://www.youtube.com/watch?v=i_rjIfGONgo tutaj mamy natomiast dość dużego dust devila. Tu też : http://www.youtube.com/watch?v=gTl9C6Xx ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=6aTGYgRI ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=YUs1vz1I ... re=related <-- ten jest duży

Zauważyłem również sporo filmików gdzie wiry tworzą się przy pożarach, przeobrażając się szybko w ogniste wiry, lub od razu stają się ogniste. Bardzo ciekawe zjawisko. Do tego chyba potrzebna jest bardzo sucha i zapewne gorąca powierzchnia ziemi, do tego kontrast termiczny występujący na skraju pożaru, a dynamizuje to wszystko jeszcze np silniejszy i suchy wiatr. Tak więc myślę, że szansa by takie "ogniste tornado" odłączyło się od pożaru, jest mała. Będzie się ono poruszało raczej na skraju pożaru, gdzie jak pisałem, występuje największy kontrast temperatur, pomiędzy obszarem gdzie ogień płonie, a obszarem gdzie nie płonie. Tak się rozpisałem, a zapomniałbym dać filmik, proszę : http://www.youtube.com/watch?v=ssn2kmNf0ME 8-) .

zaciekawiony

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

Postśroda, 8 sie 2012, 12:44

Ciekawą cechą tych małoskalowych wirów jest to, że wiry o obrocie zgodnym z ruchem wskazówek zegara pojawiają się znacznie częściej niż tego typu trąby powietrzne (na półkuli północnej) z powyższych linków mniej więcej co trzecie ma ten nietypowy kierunek obrotu.

Dawid_Kaleta

Sympatyk

Sympatyk

Postśroda, 8 sie 2012, 14:52

Pawlo123 napisał(a):Jest jeszcze taki filmik: http://www.youtube.com/watch?v=k2f9HZm2 ... re=related to jest wir...sianowy xD ?

Miałem identyczny wir kilka lat temu. Tylko, że powstał ze słomy i trwał ok 10 minut. Naprawdę fajne przeżycie :D
Zapraszam także tutaj:
Obrazek Obrazek Obrazek

Sprzęt:
Sony Alpha 55V
Sony DT 18-55mm f/3.5-5.6 SAM
Sigma 18-200 f/3.5-6.3 DC
Stacja Meteo: HAMA EWS-800

Obrazek

Anna Kłosińska

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Pseudonim: LoLka84

Postpiątek, 10 sie 2012, 16:35

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Dust_devil_krakow.jpg

U nas w Krakowie, w środku miasta też utworzył się Dust Devil :). Zdjęcie znalazłam na stronie internetowej i jak to zobaczyłam to padłam :lol: Dobry motyw :). Tu tramwaje, samochody, ruch uliczny i diabełek koło Jubilata :).
GeoLolka pozdrawia :D Obrazek Obrazek

Paweł_Cholewa

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Pseudonim: Pablo
  • Numer GG: 8739674

Postpiątek, 17 sie 2012, 00:13

Dobry i stary przykład diabełka z Krakowa :). Gdzieś jeszcze czytałem, że przez niego tramwaj mógł się wykoleić i motorniczy zrobił głupotę, wjeżdżając w niego haha :lol: Mi niestety nie było dane widzieć porządnego dust devila ani innych odmian diabełków, szkoda.
Pozdrawiam - StormHunter®
Obrazek
E-mail: pawciokrk89@gmail.com Mój kanał na YouTubePawcioKrk

Mateusz_Tadel

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 7739195

Bartek_Pawłowski

Sympatyk

Sympatyk

Postśroda, 21 lis 2012, 22:42

Ja nie zapomnę takiego jednego Dust Devila. Dzień był bezchmurny, byłem wtedy na komunii, stojąc przed restauracją utworzył się niski (może 2m wys.), szeroki wir, ale wiatr w nim był słaby. Nie było tam za dużo piasku, więc efekt nie był mocno widoczny. Wirek ten porwał karton, który najbardziej przyćmiewał uwagę. Po może 2 minutach takiego wirowania powietrza w miejscu (o dziwo ten devil nie zmieniał swojego położenia) zaczął się wzmacniać i nagle stał się bardzo wysoki (było widać długi lej piaskowy), wiatr znaczący przybrał na sile i przemieścił się z 10 metrów i wpadł na las przez który się rozpadł.

Mój pierwszy Dust Devil zobaczyłem na giełdzie samochodowej kilka lat temu. Między samochodami utworzył się maluteńka trąbka pyłowa która może miała metr wysokości i pół metra średnicy. Wystraszyłem się wtedy, bo myślałem że za chwilę utworzy się Tornado ;)

Cinek

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: CinQuXs

Postponiedziałek, 26 lis 2012, 22:59

Ten film jest całkiem ciekawy :arrow: http://www.youtube.com/watch?v=4sGEaCto ... re=related
Swoją drogą zawsze gdy widzę diabełka to próbuje do niego wskoczyć dla zabawy, ale nigdy nie zdążam :lol: . Jeden raz udało mi się wbiec do takiego wiru, którego zauważyłem wędrującego w moją stronę po trawie. Gdy w niego wbiegłem to zerwał mi czapkę kaszkietową z głowy i uniósł na kilka metrów w górę. Od tamtej pory(a było to 3-4 lata temu), widziałem tylko kilka bardzo małych.

Oskar Hernacki

Postwtorek, 15 sty 2013, 09:34

Zauważyłem że bardzo często występują wczesną wiosną (2 poł. kwietnia i maj).
Nawet częściej niż latem. :D
Pozdrawiam!

Magdalena Izdebska

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Pasjonatka

Postśroda, 16 sty 2013, 18:46

Zjawisko Dust Devil jest bardzo fascynujące, mi osobiście niestety nigdy nie było dane go oglądać chociaż bardzo bym chciała, jak tylko zacznie się sezon, dołożę wszelkich starań aby złapać i udokumentować tego małego potworka. :)
Znam warunki powstania Diabełka: Wysoka temperatura, praktycznie bezchmurne niebo oraz najlepiej pole ponieważ najwięcej tam pyłu, z którego wirek może powstać. :D
adres e-mail: cytri229(at)wp.pl, tel. 669595396
BURZE w 2012r.: 13
Shel cloud: 7
Funnel cloud: 1
Mammatus: 9
Tornado: 0
Grad: 0
Downburst: 3

"Dzieciństwo jest królestwem, w którym nikt nie umiera"

Bartek_Pawłowski

Sympatyk

Sympatyk

Postśroda, 16 sty 2013, 19:29

Dust devil nie powstaje z pyłu, tylko pył go aby uwidacznia. Mogę podać tu podaż za przykład taką sytuacje z którą miałem do czynienia. Kąpiąc nad jeziorem podczas wakacji (jezioro to ma płytki brzeg, więc można iść 50 metrów w jego głąb a wody ma się do pasa) nagle zerwał się silniejszy wiatr. Na wodzie zrobiły się małe i gęstniejące fale. Jeden dzieciak miał dmuchany materac, nie mógł go utrzymać i wiatr wyrwał mu go z rąk. Materac poszybował kilkanaście metrów w górę kręcąc się. Ten niewidzialny diabełek przybył z lądu. Na wodzie było widać jego przemieszczanie się.
Dust devil to tylko wir powietrza :D

zaciekawiony

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

Postsobota, 13 lip 2013, 17:39

W zeszłą środę silny wiatr uszkodził dach na hali sportowej w Rzeszowie. Swiadkowie mówili, że nad halą pojawił się wir powietrza - ale tego dnia była dobra, bezchmurna pogoda. Czyżby silny dust devil?
http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,3496 ... zczyl.html

zaciekawiony

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

Postwtorek, 18 mar 2014, 00:11

W lipcu tego roku szeroki wir powietrza porozrzucał materace na plaży nad pewnym zalewem:
http://www.youtube.com/watch?v=MNKbkf7foWQ

Reakcje widzów powalają.

Sebastian Kupczyk

Moderator

Moderator

• Pseudonim: StormChaser
  • Numer GG: 40983767

Postwtorek, 18 mar 2014, 00:59

Takie wiry właśnie można spotkać jak ma się szczęście m.in. nad zbiornikami wodnymi, gdzie graniczą ze sobą 2 różnie termicznie obszary ---> chłodna woda, silnie nagrzany piasek, oczywiście muszą wystąpić jeszcze inne warunki, które spowodują tak dobrze zorganizowane zawirowanie powietrza. ;)
Pozdrawiam, Sebastian Kupczyk

Tel. kom. 513335090
E-mail: sebastian.kupczyk@gmail.com
blog: http://meteopasja.blogspot.com/

Bartek_Pawłowski

Sympatyk

Sympatyk

Postwtorek, 18 mar 2014, 14:16

Kiedyś takie coś widziałem i nawet znalazłem się w środku. Nad jeziorem było wtedy mało ludzi i tylko jeden materac fruwał w powietrzu :)
Obrazek

Adam DEC

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Decyk
  • Numer GG: 7449279

Postponiedziałek, 28 kwi 2014, 13:26

W ostatnim czasie trafiłem w internecie na taki filmik. Czy w takim wypadku ogień może byś czynnikiem wspomagającym i podtrzymującym wir? Bo wówczas konwekcja osiąga większą wartość, prawda?

https://www.youtube.com/watch?v=wcUnE0tHcaI
Pozdrawiam Adam Dec
gg: 7449279
tel. 662 977 150
dolnośląskie < Nowa Ruda < Jugów

Cinek

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: CinQuXs

Postczwartek, 6 lis 2014, 19:40

https://www.youtube.com/watch?v=P7aRR86VfTY A oto co znalazłem, film wydaje się być wiarygodny. :)

Powrót do Ciekawe zjawiska pogodowe i zmiany klimatu