Wyspa Ciepła - Zanieczyszczenia

Dział przeznaczony na dyskusje dotyczące ciekawych zjawisk meteorologicznych oraz zmian klimatycznych.
Łukasz_Wojtyła
Zbanowany
Zbanowany
Posty: 214
Rejestracja: niedziela, 20 lip 2008, 00:51
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Wyspa Ciepła - Zanieczyszczenia

Postautor: Łukasz_Wojtyła » wtorek, 2 wrz 2008, 04:19

Oglądałem dziś pewien film dokumentalny, w którym naukowcy stwierdzili że aktywność piorunów może wzrosnąć. Np. w Huston w texasie naukowcy zauważyli że pioruny najczęściej pojawiają się nad obszarami miejskimi. Meteorolog Scott Steiger z Texas A&M University and SUNY Oswego i tamtejszy wykładowca Richard Orville odkryli że Huston tworzy wyspę ciepła, kiedy słonce nagrzewa beton i asfalt, skupione gorące powietrze kieruje się do góry tworząc tzw. prąd wstępujący. Upał wpływa na strefy zurbanizowane ponieważ to on jest źródłem prądów wstępujących, które z kolei formują chmury z czego nad miastem może pojawić się padający deszcz, następnie kiedy ciepło wywołuje powstanie większej liczby chmur mogą stworzyć się nowe komórki burzowe. Obserwacje te potwierdził komputerowy system wylądowań, jeden z takich zapisów 4 godzinnej burzy pokazywał wyraźnie jak burza tworzyła się tuz w granicach miasta i przeszła przez Huston, i tak zazwyczaj jest przy każdej burzy w tym rejonie. Pod koniec cyklu liczba chmur z których zostały wygenerowane pioruny wynosiła 16 175 tyś.
Dzieje się tak w wszystkich miastach będących "wyspami ciepła", biorąc pod uwagę fakt że miasta na całym świecie się rozrastają, tworzą się kolejne "wyspy ciepła". W klimacie miejskim zachodzą wyładowania gdy w mieście panuje wyższa temperatura niż w jego bezpośrednim otoczeniu, warunkuje to rozwój lub wpływa to na intensywność trwającej już burzy. Są przepuszczenia że ocieplenia mają wpływ na przechodzące nad miastem burze, mogą przybierać nieco na sile lub trwać odrobinę dłużej. Odkryli też że aktywność burzowa jest zbyt duża by była wywołana tylko przez "wyspę ciepła".

Jeśli chodzi o Polskę, a dokładniej naszą stolice - zabudowania, zanieczyszczenia oraz sztuczne ciepło powodują zmiany, charakterystyczne jest pojawienie się zwiększonej strefy opadów po stronie zawietrznej (praskiej) oraz zjawisko omawianej w poście "wyspy ciepła" – obszaru o podwyższonej temperaturze powietrza. Latem w stolicy jest cieplej o ok. 1° C, zimą o 0,6° C.


Przeciętnie w zbudowaniach miejskich jest więcej zanieczyszczeń niż na terenach wiejskich, duża ilość samochodów czy fabryk emituje dużą ilosć zanieczyszczeń, które mogą być przyczyną wywołania kolejnej aktywności elektrycznej. Czy to prawda że na wysoki wskaźnik wylądowań nad miastem ma wpływ zanieczyszczenie powietrza badają naukowcy pod przewodnictwem Clivena Saundersa z instytutu nauki i techniki uniwersytetu w Manchester . Zrobili oni eksperyment który opierają się na symulacji komórek burzowych w chłodni, wytworzono kryształki lodu zastępujące ziarna gradu i wywołali ich zderzenia gdzie podczas tego krótkiego kontaktu emitowany jest ładunek elektryczny a wzmacniacz umieszczony wewnątrz rejestrował wytworzenie się ładunku gdy kryształki lodu zderzały się z sztucznie wytworzonym gradem. Symulując warunki zachodzące wewnątrz chmury burzowej naukowcy dodali kolejny składnik - Zanieczyszczenie. Chmury powstają gdy krople wody kondensują się na małych cząsteczkach pyłu, na obszarach bardziej zanieczyszczonych cząsteczek pyłu będzie więcej, podobnie jak kropel wody. Eksperyment ten wykazał że jeśli zanieczyścimy krople wody np. chlorkiem sodu lub siarczanem amonu to kiedy kryształki lodu zderzają się przeciwnie naładowanymi półkulami to ich ładunki będą zależy od zanieczyszczenia znajdującego się w kropli wody, tworząc przy spełnieniu odpowiednich warunków i dużej liczbie piorunów olbrzymią elektryzacje!. Wyniki Badan owych naukowców są niepokojące.. według nich wynika że zanieczyszczenia wywołane przez człowieka, przyczynia się do powstania znacznie potężniejszych piorunów, wyniki badań mówią też że pioruny są regulowane liczbą zanieczyszczeń w atmosferze, przede wszystkim dlatego że od nich zależy ilość kropel wody, które wpływają na transfer ładunków.

Sumując:
Jeśli wpływamy na zmianę pogody, i przyczyniamy się do powstawania piorunów to i one wywołują także wpływ na nas. To cykl zachodzący między człowiekiem a naturą.. tylko że zanieczyszczenia rosną i się rozprzestrzeniają i wzmożona aktywność burzowa może już nie mieć miejsca tylko nad terenami miejskimi... Najpotężniejszym prawem fizyki jest prawo konsekwencji, rzadko w pełni zdajemy sobie sprawę z konsekwencji naszych działań. Każdy rodzaj chemikaliów uwalniany do atmosfery niewątpliwie ją zmienia, pytanie czy zmieni ją na tyle by powstały pioruny o nowych cechach, formujące nowe grupy i występujące z większą częstotliwościową. Obserwując to co się dzieje odpowiedz chyba pozostaje twierdząca. Pioruny są podstawą prawidłowego funkcjonowania naszej planety.. przez nas stają się bardziej niebezpieczne..


Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Mariusz Świąder
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 500
Rejestracja: poniedziałek, 3 mar 2008, 14:25
Numer GG: 0
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Wyspa Ciepła - Zanieczyszczenia

Postautor: Mariusz Świąder » wtorek, 2 wrz 2008, 09:35

Na czym polegać ma różnica w niebezpieczeństwie piorunów obecnych z piorunami, które będą - te niby groźniejsze?
Trochę to śmieszna teza, że piorun może być groźniejszy. Każdy piorun ma na tyle energii że zabije żywy cel trafieniem bezpośrednim, więc co za różnica?
·····●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●·····

Michał_Lisiak
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 988
Rejestracja: czwartek, 15 maja 2008, 10:44
Pseudonim: Mikelis
Numer GG: 0
Lokalizacja: Inowrocław
Kontakt:

Wyspa Ciepła - Zanieczyszczenia

Postautor: Michał_Lisiak » wtorek, 2 wrz 2008, 12:36

Ja dodam jeszcze cos, lecz trochę to wykracza poza temat. Zanieczyszczenia środowiska nietylko powodują zmiany w elektryczności chmury burzowej, ale też to, że ptaki fałszują swój śpiew :!: Jest to udowodnione naukowo przez amerykańskich naukowców. Naukowcy winą obarczyli polichlorowane bifenyle (PCB) dostające się do cieków wodnych. Badania prowadzili na jednym gatunku sikor. Człowiek sobie naprawdę nie zdaję sprawy, że każda obca środowisku substancja może wywoływac tak niespodziewane efekty :o Już niedługo wiosenny świergot ptaków nie będzie taki, jak dziś.
Wracając do piorunów - zgadzam się do poprzedniej opini, że każdy piorun jest groźny i nie ma znaczenia z jaką siłą porazi człowieka, zawsze jest to śmiertelnie niebezpieczne. Mnie bardziej martwi wzrost liczby potężnych gradobic i ulew zwłaszcza nad terenami mocno zurbanizowanymi. W Polsce jest to przede wszystkim Górnośląski Okręg Przemysłowy, Trójmiasto, Miasto Szczecin oraz Warszawa. Już w tym roku na Katowice spadł i to nie jeden raz gigantyczny grad - choby ten z 15 sierpnia. Również w swoim rejonie widzę zmiany. Bardzo często burze, które przechodzą nad największym kujawskim miastem - Bydgoszczą, powodują znaczne podtopienia dróg, wiaduktów i czasem domostw. Kominy fabryczne wysyłają cząstki stałe rozproszone w powietrzu (czyli dym) np. sadzy, jak również zwiększoną ilośc pary wodnej i dwutlenku węgla. Mamy teraz taką układankę: cząstki sadzy są jądrami kondensacji, na których skrapla się (kondensuje) wyemitowana para wodna (oraz ta naturalnie obecna w atmosferze), tworząc chmury. Często w sprzyjających warunkach (duża chwiejnośc, wilgotnośc atmosfery oraz kontrast termiczny) takowa chmura rośnie i staję się cumulonimbusem. Wtedy do burzy już niedaleko...
Trzeci składnik - ditlenek węgla - jest najgroźniejszy, gdyż jego działanie obejmuję większą skalę niż miasto. Gaz ten odpowiedzialny jest za zintensyfikowanie efektu cieplarnianego na całej kuli ziemskiej, ale to już jest odrębny temat... W mieście powoduje m.in. powstawanie wysp ciepła. Aczkolwiek nietylko OCO jest za to odpowiedzialny. Każde wyemitowane gazy podwyższają temperaturę powietrza w mieście, choby z powodu zwykłej wymiany cieplnej między gorącymi spalinami a chłodniejszym powietrzem. Tyle, że ostatnio jest to prowadzone na wielką skalę, stąd efekt jest proporcjonalnie większy. Wystarczy spojrzec zimą na pokrywę śnieżną w środku miasta i w lesie. Róznica jest znaczna.
Pozdrawiam, Michał.
Adres email: mikelis5@wp.pl; michal.lisiak@op.pl

Łukasz_Wojtyła
Zbanowany
Zbanowany
Posty: 214
Rejestracja: niedziela, 20 lip 2008, 00:51
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Wyspa Ciepła - Zanieczyszczenia

Postautor: Łukasz_Wojtyła » wtorek, 2 wrz 2008, 13:37

Mariusz tu raczej chodziło NIE o energie w nim a większą częstotliwość występowania ich, o sam sens pojawienia się silniejszych burz tam gdzie wcześniej nie występowały niż sam fakt o sile i energii pioruna. Po prostu z biegam czasu pod wpływem "wysyp" i zanieczyszczeń piorun może być bardziej nieobliczalny i pojawiać się częściej z prawie jasnego nieba, itp a nie że będzie miał więcej energii w sobie.

Awatar użytkownika
Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 4758
Rejestracja: niedziela, 11 lis 2007, 20:24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wyspa Ciepła - Zanieczyszczenia

Postautor: Artur_Surowiecki » wtorek, 2 wrz 2008, 16:25

Słyszałem, że zanieczyszczenia powietrza mają duży wpływ na rodzaj opadów towarzyszącym burzom. Oczywiście wiemy, że niektórymi związkami, np. jodkiem srebra możemy powodować silniejsze lub mniejsze opady. W jakimś programie kiedyś mówili, że zanieczyszczenia powietrza sprzyjają częstszym opadom gradu. Również coś na "Twojej Pogodzie" kiedyś czytałem o tym gradzie z zanieczyszczeń, ale temu portalowi nie za bardzo ufam (z wiadomego powodu). Chyba rzeczywiście coś w tym jest - wystarczy sobie przypomnieć ostatnią burzę gradową nad GOP-em. Pojawiły się tam dogodne warunki do powstania opadu dużego gradu, było tam silne zderzenie się dwóch mas powietrza, uformowała się superkomórka... ale duży grad o dziwo spadł tylko na terenie GOP-u i nieznacznie na północ od niego. Na dalszej trasie tej burzy opady gradu pewnie nadal występowały, ale nie powodowały szkód, gradziny miały małą średnicę. Inaczej byśmy dowiedzieli się, że również w innych miejscach spadł gad. Wydaje się więc, że zanieczyszczenia, które produkuje GOP, wpłynęły na tę burzę i spowodowały opad gradu, choć na pewno były też odpowiednie warunki termodynamiczne, które burzy z gradem w tym miejscu sprzyjały.
Na pewno wyspy ciepła, jakimi są duże miasta, powodują, że energia dostarczana rozwijaącym się nad nimi komórkom burzowym jest większa. To zaś powoduje, że zjawiska burzowe w rejonie takich dużych miast są liczniejsze i mają bardziej gwałtowny przebieg. Akurat w tym roku w Warszawie przypadków, kiedy najsilniejsza burza w okolicy występowała nad miastem, trudno szukać, ale kilka razy się zdarzało tak, że burze bardzo się aktywowały, a nawet "wybuchały", po przejściu obok stolicy - przykłady - ranek 23.06.2008, popołudnie 16.08.2008.
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur


Awatar użytkownika
Szymon Walczakiewicz
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 1334
Rejestracja: wtorek, 2 wrz 2008, 15:00
Pseudonim: Equator
Numer GG: 666327
Lokalizacja: Szczecin, Zachodniopomorskie
Kontakt:

Wyspa Ciepła - Zanieczyszczenia

Postautor: Szymon Walczakiewicz » środa, 3 wrz 2008, 11:35

A tutaj zdjęcie potwierdzające wpływ zanieczyszczeń na powstanie piorunów. Jedni twierdzą, że przyczyną powstania piorunów był wybuch wulkanu inni natomiast mówią, że po prostu podczas wybuchu była burza w tym rejonie. Trzeba by było dojść do daty zrobionego zdjęcia i poszperac w archwialnych mapach. Z tego co wiem to wybuch wulkanu może powodować owe zjawisko.
Link: http://bi.gazeta.pl/im/8/5206/z5206148X.jpg
Pozdrawiam
Szymon


Obrazek

e-mail: szymon.com@wp.pl
Skype: szymi7

Szymon_Poręba
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 572
Rejestracja: sobota, 17 maja 2008, 19:13
Numer GG: 0
Kontakt:

Wyspa Ciepła - Zanieczyszczenia

Postautor: Szymon_Poręba » środa, 3 wrz 2008, 18:16

Słyszałem kiedyś o takich przypadkach : burzy towarzyszącej erupcji wulkanu. Więc możliwe że burza powstała przez ogromny wzrost konwekcji. Jak wiemy wulkany czesto na szczycie są ośnieżone, więc przy nagłym i ogromnym wzroscie temperatury ten śnieg roztopi się, a także odparuje. Przy odpowiednich warunkach potrzebnych do wywołania burzy są one bardzo możliwe przy wybuchu wulkanu. Druga możliwość jest taka: przy wybuchu tworzy się mnóstwo popiołu odłamków itp tzw chmura piroplastyczna, wraz z jej unoszeniem zaczyna na nią oddziaływać wiele czynników takich jak w chmurach burzowych ,mogą w niej zachodzić identyczne procesy jak w cumulonimbusie.
gg: 9917700
skype: szymon.plb

Pozdrawiam Szymon

Awatar użytkownika
Cygnus
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia
Posty: 144
Rejestracja: poniedziałek, 11 sie 2008, 23:25
Numer GG: 8697010
Lokalizacja: Pożóg- Piaseczno
Kontakt:

Wyspa Ciepła - Zanieczyszczenia

Postautor: Cygnus » środa, 3 wrz 2008, 22:49

Pozdrawiam, Łukasz Pajurek

Awatar użytkownika
Szymon Walczakiewicz
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 1334
Rejestracja: wtorek, 2 wrz 2008, 15:00
Pseudonim: Equator
Numer GG: 666327
Lokalizacja: Szczecin, Zachodniopomorskie
Kontakt:

Wyspa Ciepła - Zanieczyszczenia

Postautor: Szymon Walczakiewicz » niedziela, 7 wrz 2008, 21:27

Film: Góra Dantego rowniez przedstawia wybuch wulkanu oraz towarzyszace mu wyladowania atmosferyczne.
Pozdrawiam
Szymon


Obrazek

e-mail: szymon.com@wp.pl
Skype: szymi7

Awatar użytkownika
Mariusz Świąder
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 500
Rejestracja: poniedziałek, 3 mar 2008, 14:25
Numer GG: 0
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Wyspa Ciepła

Postautor: Mariusz Świąder » wtorek, 23 wrz 2008, 11:26

Wyspa ciepła - złapałem za oknem:

Obrazek

Tyle, że zanieczyszczeń tu tyle co nic. Mamy mało źródeł emisji zanieczyszczeń. Kilka fabryk, które mają filtry, samochody i kominy kamieniczek i to chyba tyle. Miasto nie ma też dużo mieszkańców, bo około 200 tyś, ale jest tu sporo betonu i asfaltu. Sezon grzewczy ruszył i fractusy latają nad głowami.
·····●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●·····


Wróć do „Ciekawe zjawiska pogodowe i zmiany klimatu”