Tornada - budowa

Dział przeznaczony na dyskusje dotyczące ciekawych zjawisk meteorologicznych oraz zmian klimatycznych.
okonek
Zarejestrowany
Zarejestrowany
Posty: 13
Rejestracja: czwartek, 10 lip 2008, 19:31
Numer GG: 0
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

Tornada - budowa

Postautor: okonek » środa, 5 lis 2008, 12:48

Witam,

Tak jak obiecalem adminowi po obronie postaram sie wesprzec informacjami na temat tornada ( tymi ktore moge opublikowac)
wiec zaczynam od budowy tornada :

Według J.T. Snow (1982) tornado można podzielić na pięć obszarów:

Budowa tornada według J.T.Snow(1982) ( źródło Cotton oraz Anthem (1992))


I) Przepływ zewnętrzny:
Przepływ w pierwszym obszarze jest reakcją na wirowość skoncentrowaną w rdzeniu tornada oraz na siły wyporu i gradienty ciśnienia związane z chmura ponad tym obszarem. Przepływy w tym rejonie zachowują swój moment pędu co powoduje wzrost prędkości wiatrów wraz ze zbliżaniem się do centrum rdzenia.


II) Rdzeń
Obszar rdzenia otacza oś centralną i rozszerza się na zewnątrz w kierunku maksimum wiatru stycznego. Obszar ten często zawiera widoczny lej kondensacyjny, który rozciąga się w dół od podstawy chmury. Wysokie prędkości wiatru w tym rejonie mają związek z równowagą cykloniczną (zwaną też cyklostroficzną) polegającą na równoważeniu gradientu ciśnienia przez siłę odśrodkową. Równowaga cykloniczna tłumi ruch radialny i wymianę masy z otoczeniem.III) Naroże
Naroże reprezentuje tą część warstwy granicznej, w której przepływ zmienia się z początkowo poziomego (region 4) na przepływ skierowany do góry (region 2).Zachowanie się powietrza w tym regionie jest nie do końca wyjaśnione. Za odchylenie przepływu w tym regionie z poziomego na pionowy odpowiedzialne są pionowe gradienty ciśnienia.


IV) Przepływ w warstwie granicznej
Powietrze poruszające się blisko powierzchni oddziaływuje z ową powierzchnią co powoduje powstanie grubej na dziesiątki lub nawet setki metrów turbulentnej warstwy granicznej. Równowaga cykloniczna charakterystyczna dla regionu 2, tutaj jest zakłócona przez efekt tarcia. Jest to przyczyną spowolnienia wiatrów i pojawienia się siły skierowanej w kierunku centrum rdzenia.V) Wirujący prąd wstępujący
Jest to obszar, gdzie pionowo zorientowane linie wirowe w tornadzie rozchodzą się na zewnątrz ostatecznie stając się poziomymi.

Pozdrawiam
ŁO.
Obrazek
Knowledge is wonderful, but imagination is even better

Wróć do „Ciekawe zjawiska pogodowe i zmiany klimatu”