Teraz jest niedziela, 20 sty 2019, 00:43


Downburst

Dział przeznaczony na dyskusje dotyczące ciekawych zjawisk meteorologicznych oraz zmian klimatycznych.
 • Autor
 • Wiadomość
Offline

okonek

Zarejestrowany

Zarejestrowany

 • Posty: 13
 • Dołączył(a): czwartek, 10 lip 2008, 19:31
 • Lokalizacja: W-wa
 • Numer GG: 0

Downburst

Postśroda, 5 lis 2008, 13:00

Witam,

kolejnym zjawiskiem na które chciałbym zwrócić uwagę jest downburst - niestety nie posiada ono polskiej nazwy ( często nazywane silnym szkwałem)
zjawisko to jest bardzo często mylone z tornadami ze względu na zniszczenia. Warunkami sprzyjającymi powstawaniu downburst'a są warunki sprzyjające powstawaniu silnych prądów zstępujących. Prędkość wiatru dochodzi do 240 km/h. Opadające powietrze przy zetknięciu się z powierzchnią ziemi rozchodzi się horyzontalnie mogąc utworzyć jeden lub więcej wirów horyzontalnych ( patrz rysunek zamieszczony poniżej) otaczających centrum zjawiska. Podmuchy horyzontalne zazwyczaj sięgają od 180 do 3600 metrów od środka prądu zstępującego (ang. downdraft). Wiry horyzontalne najczęściej tworzą się w odleglości około 200 metrów od centrum.

Obrazek
http://img508.imageshack.us/my.php?image=downbursted7.jpg

(Proszę sie nie śmiać z rysunków :) )Ze względu na skale występowania zjawiska możemy podzielić je na dwa rodzaje: mikro [microbursts] mierzące do 4 km oraz makro [macroburst] mierzące nawet do 300 km (!!) takie olbrzymy nazywane są „derecho”. „Downburst” jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem dla lotnictwa. Samolot dostając podmuch na tył chwilowo traci siłę nośną co może spowodować zmianę punktu przyziemienia, destabilizację lub zderzenie z powierzchnią ziemi - zdjęcia ilustrujące niebezpieczeństwa zamieszczę przy najbliższej okazji.


Pozdrawiam
ŁO.
Ostatnio edytowano środa, 5 lis 2008, 23:01 przez okonek, łącznie edytowano 1 raz
Obrazek
Knowledge is wonderful, but imagination is even better
Offline
Avatar użytkownika

Cygnus

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

 • Posty: 144
 • Dołączył(a): poniedziałek, 11 sie 2008, 23:25
 • Lokalizacja: Pożóg- Piaseczno
 • Numer GG: 8697010

Downburst

Postśroda, 5 lis 2008, 17:54

Gdzieś czytałem,niestety nie pamiętam gdzie,że po polsku "downburst" można przetłumaczyć na "wiatry spadające" ;)
Tutaj zdjęcie takiego zjawiska :
ObrazekObrazek
Pozdrawiam, Łukasz Pajurek
Offline

okonek

Zarejestrowany

Zarejestrowany

 • Posty: 13
 • Dołączył(a): czwartek, 10 lip 2008, 19:31
 • Lokalizacja: W-wa
 • Numer GG: 0

Downburst

Postśroda, 5 lis 2008, 22:53

Proces formowania sie wiru horyzontalnego:

Obrazek
http://img216.imageshack.us/my.php?image=downburstwirhoroj9.jpg


ze wzgledu na brak czasu (i lenistwo:)) zamieszczam informacje w jezyku angielskim:


http://dentoncounty.com/dept/main.asp?Parent=82&Link=84

strona zawiera informacje o:

- Wind Shear
- Downbursts, Microbursts
- How are Downbursts Different from Tornadoes?
- Why are Downbursts Dangerous to Airplanes?
- Why are Downbursts Mistaken for Tornadoes?

Pozdrawiam
ŁO.
Obrazek
Knowledge is wonderful, but imagination is even better
Offline
Avatar użytkownika

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

 • Posty: 1479
 • Dołączył(a): wtorek, 30 wrz 2008, 14:36
 • Lokalizacja: Białystok
 • Numer GG: 8744878

Downburst

Postniedziela, 30 lis 2008, 20:45

Dodam, że zniszczenia spowodowane przez downburst (w przeciwieństwie do wielu tornad) zazwyczaj wykazują się "rozchodzeniem" w jednym kierunku, tak jak te powalone drzewa:

Obrazek

Dodam jeszcze co nieco na temat podziału downburst:

Microburst - możemy podzielić na mokry i suchy microburst (wet i dry microburst). W tym pierwszym kluczową rolę odgrywa obciążenie powietrza opadem, co kieruje je w dół (ang. precipitation loading). W drugim przypadku ważniejszą rolę odgrywa ochłodzenie spadającego powietrza spowodowane wyparowaniem kropel wody (ciepło przemiany fazowej). Zachodzą często w niezorganizowanych burzach, a do ich powstawania przyczynia się przede wszystkim duża niestabilność atmosferyczna (CAPE) połączona z obecnością suchego powietrza w środkowej troposferze (ważne zwłaszcza przy suchych microburstach) i dużym gradientem temperatur w niższej części troposfery (lapse rate > 7-8 wskazane). Jeśli chodzi o mokre microburst to ważną rolę odgrywa również duza wartość pary wodnej w warstwie granicznej (duże mixing ratio od gruntu do 900 hPa). Intensywniejsze microbursty mogą się pojawiać lokalnie w obszerniejszych podmuchach (macroburstach właśnie).

Macroburst - w przeciwieństwie do microburstów te podmuchy na większą skalę zazwyczaj są spowodowane na skutek działania pewnych zorganizowanych układów konwekcyjnych i procesów zachodzących wewnątrz nich (dobry przykład takiego procesu to rear inflow jet w liniach szkwałowych i bow echo). Oprócz środowiska sprzyjającego rozwojowi silnych prądów spadających (patrz microburst) powinny pojawić się warunki umożliwiające rozwój mezoskalowych układów konwekcyjnych z dobrze rozwiniętym frontem szkwałowym na ich przedniej krawędzi (mam na myśli przede wszystkim linie szkwału i bow echo). Macroburst jest zwykle związany z nacieraniem właśnie wymienionych układów, a wiatr nim spowodowany może być szczególnie silny w przedniej części nadchodzącej burzy. Szczególnie silnymi wiatrami może charakteryzować się bow echo. Również superkomórki mogą wytworzyć silne prądy spadające zaliczane jako macroburst (zarówno w jej przedniej częśći - FFD, jak i w tylnej - RFD). Przykładem niszczycielskiej działalności macroburst jest "zdmuchnięcie" puszczy piskiej w lipcu 2002 roku w pasie o szerokości ponad 20 km (być może było to bow echo).

Co do derecho to jeśłi niszczycielskie wiatry w ramach danego układu konwekcyjnego są obserwowane na odpowiednio dużym obszarze, ale jednocześnie w odpowiednio krótkim czasie, to wówczas można mówić o derecho. Często są one związane z jednym długotrwałym, lub kilkoma jednocześnie istniejącymi bow echo (np. na linii szkwałowej).
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com

Powrót do Ciekawe zjawiska pogodowe i zmiany klimatu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron