Teraz jest piątek, 16 lis 2018, 23:51

Trąba powietrzna...?

Dział przeznaczony na dyskusje dotyczące ciekawych zjawisk meteorologicznych oraz zmian klimatycznych.
  • Autor
  • Wiadomość

grzesieqq96

Trąba powietrzna...?

Postwtorek, 14 lip 2009, 12:08

Witajcie. Nazywam się Grzesiek i pasjonuję się przede wszystkim piłką nożną, ale burzami i tornadami również. :) Zawsze miałem marzenie żeby zobaczyć trąbę powietrzną. Wczoraj prawdopodobnie ją zauważyłem (niestety trwała tylko ok. 5 min.). Nie jestem pewien czy to trąba, więc chcę Was - ekspertów zapytać czy to było to zjawisko. OK, zacznę opowiadać. Wczoraj zauważyłem na niebie ciemne chmury. Niezbyt, ale były. Co ciekawe, te chmury były bardzo długie i szerokie, a po mimo tego u mnie świeciło słonko. Poszedłem na chwilę do ogródka z warzywami i zacząłem patrzeć w niebo. Nagle na horyzoncie zauważyłem jakieś tak jakby smugi (nie w chmurach ale niżej). To zaczęło rosnąć i robiło się jakoś ze środka, a następnie złączyło się do góry. To nie było jakieś tornado jak na amerykańskich filmach lecz tak jakby taki lej ale przerywany. Potem gdy się to już w miarę złączyło, na ziemi powstała taka jakby miotła. Coś zamiatało na ziemi (ale to tylko jakieś 5 sek.). Niedaleko mnie jest kościół więc "tornado" przeszło za niego. Nie miałem komórki przy sobie, więc poszedłem po nią (oj długo mi to zeszło), postanowiłem z okna domu zrobić zdjęcie. Zrobiłem. Nie wiem czy coś zobaczycie, ale w miarę widać taki lejek. Wczoraj spełniły się moje marzenia, bo prawdopodobnie pierwszy raz w życiu zobaczyłem lej trąby powietrznej na żywo. :) Zapraszam do dyskusji i stwierdźcie czy mam prawo się cieszyć, czy to tylko jakieś inne zjawisko. Pozdrawiam, a zdjęcie umieszczę potem bo muszę się dopytać jak umieścić tutaj zdjęcie.

http://img197.imageshack.us/i/dsc00334d.jpg/

Zdjęcie zostało zrobione gdy trąba już znikała. Ponieważ ja "niezdara" nie znalazłem komórki, więc tyle tylko zostało... Niezbyt dobre zdjęcie, ale może coś stwierdzicie na podstawie chociażby takiego dowodu...

Tomasz_Linek

Sympatyk

Sympatyk

• Numer GG: 6086255

Trąba powietrzna...?

Postwtorek, 14 lip 2009, 12:26

grzesieqq96 napisał(a):To zaczęło rosnąc i robiło się jakoś ze środka,a następnie złączyło się do góry. To nie było jakieś tornado jak na amerykańskich filmach lecz tak jakby taki lej ale przerywany.

To był na pewno funnel cloud, schodzący z chmury.

grzesieqq96 napisał(a):Potem gdy się to już w miarę złączyło, na ziemi powstała taka jakby miotła. Coś zamiatało na ziemi ( ale to tylko jakieś 5 sek. )

To znaczy że ten lej zszedł na ziemię i był kontakt z gruntem,chwilowy ale był więc kwalifikuje to się jako trąba powietrzna.

Widziałeś więc tornado,fotka może nie wyraźna, ale potwierdza to co mówisz
tomasz.linek.1992@gmail.com
SONY DSC-H400 + 16 GB + statyw
https://get.google.com/albumarchive/100 ... 6586001303
http://www.youtube.com/user/tomasek141414

Sezon 2016 do 23 paź.
35 dni burzowych, 62 burze
57 słabych
4 średnie
1 silna

grzesieqq96

Trąba powietrzna...?

Postwtorek, 14 lip 2009, 22:22

Dziękuję. :) Bardzo się cieszę i jeszcze raz dziękuję za odpisanie. Dzisiaj również się dowiedziałem, że faktycznie była trąba (od kolegi taty z pracy) ale nie zeszła do ziemi lejkiem. Ja jestem pewien, że zeszła, ponieważ nawet widziałem tak jakby miotłę na ziemi zamiatającą coś, ale nie ważne. Jak myślicie mam szanse jeszcze coś takiego zobaczyć? Jeżeli tak to gdzie? Pozdrawiam.
Ostatnio edytowano niedziela, 28 mar 2010, 10:11 przez Piotr_Bogdanowicz, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Liczne błędy językowe.

Artur Misztela

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Arturas
  • Numer GG: 9769977

Trąba powietrzna...?

Postwtorek, 14 lip 2009, 22:35

Szanse na zobaczenia są na pewno :D, ale gdzie to nie wiem ;p, pewnie nie raz jeszcze wystąpi takie zjawisko w Polsce w to lato, musisz czekać aż przyjdzie samo lub próbować "złapać" ;).
Ostatnio edytowano wtorek, 14 lip 2009, 22:37 przez Paweł_Cholewa, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Duże litery
Pozdrawiam
Artur_Misztela
TEL: 661 527 707

Rafał Dzik

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Pseudonim: rafal
  • Numer GG: 6458545

Trąba powietrzna...?

Postśroda, 20 sty 2010, 23:58

Na bank była to trąba powietrzna! Na początku po opisie sądziłem, że to mógł być funnel cloud, ale dalszy opis i zdjęcie potwierdza, że to była trąba powietrzna. Wdziałeś, jak to opisujesz coś w rodzaju miotły, czyli trąba dotknęła ziemi. Marzenie każdego łowcy burz :D Gratuję więc "złapania" tornada :)
Pozdrawiam, Rafał!
GG: 6458545
E-mail: dzikens@onet.eu

Magdalena Izdebska

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Pasjonatka
  • Numer GG: 0

Trąba powietrzna...?

Postponiedziałek, 1 mar 2010, 14:08

To mogła być tzw. trąba lądowa, są one rzadkie i trwają krótko :) :).
adres e-mail: cytri229(at)wp.pl, tel. 669595396
BURZE w 2012r.: 13
Shel cloud: 7
Funnel cloud: 1
Mammatus: 9
Tornado: 0
Grad: 0
Downburst: 3

"Dzieciństwo jest królestwem, w którym nikt nie umiera"

Ernest_Garbacz

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: ERNIX
  • Numer GG: 5276128

Trąba powietrzna...?

Postśroda, 3 mar 2010, 13:45

Z Twojego opisu wynika, ze to trąba powietrzna... pozostaje tylko kwestia tego, czy lej sięgnął powierzchni ziemi... jeśli tak to znaczy ze to tornado, natomiast jeżeli nie, to tornada nie było niestety.
Ze zdjęcia nie można jednoznacznie określić czy to tornado... także nie mogę ani zaprzeczyć, ani potwierdzić.
Pozdrawiam :).
Obrazek

Powrót do Ciekawe zjawiska pogodowe i zmiany klimatu