Teraz jest środa, 22 lis 2017, 03:41

Cień...horyzontalny

Dział przeznaczony na dyskusje dotyczące ciekawych zjawisk meteorologicznych oraz zmian klimatycznych.
  • Autor
  • Wiadomość

Damian Zbieg

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: congestus
  • Numer GG: 8436566

Cień...horyzontalny

Postczwartek, 16 lip 2009, 21:05

Tak nazywam ten wątek, gdyż zjawisko cienia, które w piątek (3.07) wieczorem pojawiło się na niebie przechodziło przez cały nieboskłon od płn zachodniego horyzontu aż na płd- wschodni horyzont. Niby nic nadzwyczajnego, lecz zastanawia mnie co może dawać taki cień. Zjawisko obserwowałem przez ponad pół godziny, między 21:30 a 22:10 Było naprawdę efektowne. Podobne cienie obserwowałem w minionych latach w okresie zimowym lub na początku wiosny i podejrzewałem, że to odległe góry są sprawcą tych cieni, ale nie bywały aż tak wyraziste. W tym przypadku nie mam pojęcia, co może go rzucać, no chyba, że to wierzchołek chmury burzowej.Tak na marginesie to nie wiem dokładnie jak się to nazywa. :| Może ktoś z Was widział coś na obrazie satelitarnym, lub umiałby inaczej mi je wyjaśnić. :?
Cień rzucany jest przez coś, co jest na horyzoncie

Zdjęcia, które zamieszczam nie były w ogóle obrabiane.

Obrazek Obrazek Obrazek

Ostatnie wygląda jak trąba :D

Krzysztof_Ostrowski

SkyPredict

SkyPredict

• Numer GG: 8744878

Cień...horyzontalny

Postczwartek, 16 lip 2009, 22:34

Damian, nie wiem, co to może być, bardzo ciekawe, może to od Cb-ka. Hmm. Ja też mam cień na altocumulusie i nie wiem skąd. On nawet nie był od strony słońca tylko trochę inaczej ułożony i nawet nie wiem czy to cień :D Też daję do oceny:

Obrazek
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com

Michał_Rzeźnik

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: rzmisial;rzmisiali7
  • Numer GG: 6893313

Cień...horyzontalny

Postpiątek, 17 lip 2009, 08:29

Ja przypusczam, że to może być tzw. "cień góry". Często nie ma on nic wspólnego z górami. Powstaje o wschodzie i zachodzie slońca i zazwyczaj jest cieniem jakiegoś wysokiego obiektu ( np. właśnie góry, z tąd nazwa ). Dla obserwatora zawsze wydaje się mieć kształt trójkąta, który pozornie jest tym szerszy, im bliżej jest obserwatora. W rzeczywistości taki cień może mieć różne kształty, ale widziany trójkąt jest efektem perspektywy ( jak stoimy na torach kolejowych , to też widzimy trójkąt z szyn, chociaż tory są proste, właśnie tak samo jest z tym cieniem ) . Takie cienie ze stosunkowo niedużych obiektów, mogą osiągać nawet kilkadziesiąt kilometrów długości.

P.S.1 To, co piszę, odnosi się do pierwszego posta. Co do drugiego posta, to nie mam tak dużej pewności czy to "cień góry".
P.S.2 Czy na zdjęciach z pierwszego posta słońce było jeszcze widać, czy już go nie było, tylko sama poświata?

Damian Zbieg

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: congestus
  • Numer GG: 8436566

Cień...horyzontalny

Postpiątek, 17 lip 2009, 12:38

rzmisial napisał(a):Ja przypusczam, że to może być tzw. "cień góry". Często nie ma on nic wspólnego z górami. Powstaje o wschodzie i zachodzie slońca i zazwyczaj jest cieniem jakiegoś wysokiego obiektu ( np. właśnie góry, z tąd nazwa ). Dla obserwatora zawsze wydaje się mieć kształt trójkąta, który pozornie jest tym szerszy, im bliżej jest obserwatora. W rzeczywistości taki cień może mieć różne kształty, ale widziany trójkąt jest efektem perspektywy ( jak stoimy na torach kolejowych , to też widzimy trójkąt z szyn, chociaż tory są proste, właśnie tak samo jest z tym cieniem ) . Takie cienie ze stosunkowo niedużych obiektów, mogą osiągać nawet kilkadziesiąt kilometrów długości.

P.S.1 To, co piszę, odnosi się do pierwszego posta. Co do drugiego posta, to nie mam tak dużej pewności czy to "cień góry".
P.S.2 Czy na zdjęciach z pierwszego posta słońce było jeszcze widać, czy już go nie było, tylko sama poświata?

Cień góry- też o tym myślałem, ale to bardziej pasuje do cieni, które oglądam nieraz w półroczu chłodnym, wtedy to najprawdopodobniej cień Sudetów. Jednak w tym przypadku to nie za bardzo, gdyż po pierwsze był na płn-zach niedaleko miejsca zachodu słońca a po drugie był on na wysokich chmurach (choć sam nie wiem, czy to jeszcze były chmury, ale o tym w innym wątku) po trzecie widziałem go tylko raz. Pozostaję przy chmurze, nie wiem, może overshot, ale to musiałby być widoczny z satelity. Twierdzę tak, gdyż w tamtym kierunku były pozostałości po chmurach burzowych Gdyby góra, to musiałaby być jakaś bardzo wysoka i strzelista. Do postu Krzyśka mogę powiedzieć tak: najprawdopodobniej cień był rzucany przez wyżej położonego gęstego płata Ci albo As. Też obserwowałem takie cienie. Fajnie wygląda m.in cień castellanusa na Sc lent :D

PS2: Nie, to było już po zachodzie słońca. Słońce zaszło niedaleko tego cienia. Ten cień początkowo nie był widoczny, dopiero z czasem stawał się wyraźniejszy i trochę grubszy. Trwał aż znikła czerwona poświata.

Michał_Rzeźnik

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: rzmisial;rzmisiali7
  • Numer GG: 6893313

Cień...horyzontalny

Postpiątek, 17 lip 2009, 12:48

Damian Zbieg napisał(a):PS2: Nie, to było już po zachodzie słońca. Słońce zaszło niedaleko tego cienia. Ten cień początkowo nie był widoczny, dopiero, gdy słońce nieco głębiej schowało się za horyzontem w miarę czasu cień był wyraźniejszy i trochę grubszy.

Skoro to było po zachodzie, to mógł być "cień góry", który położył się na podstawie chmury. W takiej sytuacji to może pasować także do drugiego posta (o ile tam to także było przed wschodem, albo po zachodzie słońca).

P.S.3
Damian Zbieg napisał(a):Cień góry- też o tym myślałem, ale to bardziej pasuje do cieni, które oglądam nieraz w półroczu chłodnym, wtedy to najprawdopodobniej cień Sudetów. Jednak w tym przypadku to nie za bardzo, gdyż po pierwsze był na płn-zach niedaleko miejsca zachodu słońca a po drugie był on na wysokich chmurach

"Cień góry" czasami jest cieniem wysokich kominów przemysłowych, a czasem nawet wieżowców. To, że wygląda jak cień rzucany przez górę jest tylko efektem perspektywy ( jak już wcześniej napisałem ).

Kristin

• Numer GG: 0

Cień...horyzontalny

Postpiątek, 17 lip 2009, 14:03

Tutaj jest podobne zdjęcie oraz wyjaśnienie zjawiska:

http://www.spaceweather.com/archive.php?view=1&day=13&month=07&year=2009

zaciekawiony

Członek stowarzyszenia

Członek stowarzyszenia

• Ostrzeżenia: 1
  • Pseudonim: zaciekawiony; Kuba Grom

Re: Cień...horyzontalny

Postśroda, 7 wrz 2011, 15:07

A ja widziałem coś równie ładnego, choć wmieszała się tu perspektywa.

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Boczne cienie nie mieściły mi się w kadrze.

kiara

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: Kiara
  • Numer GG: 2435493

Postśroda, 7 wrz 2011, 22:27

Według mnie kolega Damian sfotografował crepuscular rays czyli promienie zmierzchowe.
Obrazek

Źródło http://apod.nasa.gov/apod/ap100811.html

Znalazłam jeszcze kilka stron gdzie jest wyjaśnione to zjawisko.

http://www.oa.uj.edu.pl/apod/apod/ap081116.html
http://www.oa.uj.edu.pl/apod/apod/ap020227.html
http://www.demark.org/essays/CrepuscularRays.html

navi77

Sympatyk

Sympatyk

• Ostrzeżenia: 1
  • Numer GG: 49625609

Postczwartek, 18 kwi 2013, 21:03

Na prawdę unikatowe i ciekawe zdjęcia Damian zrobił :). Możliwe że ten cień jest rzucany przez odległą chmurę przybierającą kształt kowadła.

monika98

Postsobota, 20 kwi 2013, 12:41

Owe zjawisko również zaobserwowałam w ubiegłym roku nad morzem .
Tyle że u mnie nie widać tego tak dobrze.
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

kosa_ns

Sympatyk

Sympatyk

• Pseudonim: kosa

Postponiedziałek, 19 sie 2013, 20:23

Chyba dzisiaj również zaobserwowałem taki cień ? :)
Obrazek
http://domel.tv/ ---> Kamerka Online Nowa Sól ---> Zielona Góra

TheCzarosss

• Pseudonim: Czarosss
  • Numer GG: 12351271

Postczwartek, 26 gru 2013, 15:26

Witam, takie zjawisko zaobserwowałem godzinami popołudniowymi 2.12.2013, jednak cień pochodził od samolotu, widać to na zdjęciu :D Pozdrawiam
Obrazek

Bartek_Pawłowski

Sympatyk

Sympatyk

Postwtorek, 1 lip 2014, 12:01

Promienie zmierzchowe czy jak kto woli cień horyzontalny z 29 czerwca
Obrazek
Obrazek

Powrót do Ciekawe zjawiska pogodowe i zmiany klimatu